PDA

Zobacz pełną wersję : Makro do cyfraków, cóż by tu wybrać???



mroczny
28-02-2004, 19:41
Witam wszystkich, tak się zastanawiam, jako student informatyki ekonomicznej bardzo pociąga mnie makroekonomia <z wiadomych względów> więc chętnie zebrałbym informacje na temat jakego makroustrojstwa mistrzowie używają w swoich aparaciskach. Co prawda mym skromnym G3 zapewne nie zawojuje na makro skalę, ale pobawić się można. Słucham więc waszmości...

W@ters
28-02-2004, 21:45
Zerknij na galerie:
http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/galeria.php?autor=35&strona=1
Napisz do Marka lub na ich grupe to Ci cos doradza.

mroczny
28-02-2004, 21:59
Napisz do Marka lub na ich grupe to Ci cos doradza.
Wiesz, problem polega na tym, żeja nie wiem, w ogóle co jest dotępne na rynku, oprócz produktów Raynox'a. Moja fotografia makro to będą głównie zdjęcia kobiet, więc może to pomorze. Na Raynox'y mam zniżkę, więc pewno zostranę przy modelu 250 8) Ale jeszcze popyta tu i tam :wink:
Dzięki za linka i czekam na oddane głosy :D

Vitez
29-02-2004, 16:38
Moja fotografia makro to będą głównie zdjęcia kobiet

:?: :shock: Myslalem ze pory na skorze ludzkiej nie roznia sie w zaleznosci od plci... :roll: .
Makroekonomia vs makro vs zdjecia kobiet to troche rozne dzialki. Nie wiem czy tu jest ironia ukryta czy niezrozumienie.

mroczny
29-02-2004, 19:36
Nie wiem czy tu jest ironia ukryta czy niezrozumienie.
Chodziło mi o ekspresję twarzy, a wiadomo, że raczej nikt nie lubi jak mu się 3 cm. od twarzy stoi i mierzy z lufy :P

Vitez
29-02-2004, 21:48
Nie wiem czy tu jest ironia ukryta czy niezrozumienie.
Chodziło mi o ekspresję twarzy, a wiadomo, że raczej nikt nie lubi jak mu się 3 cm. od twarzy stoi i mierzy z lufy :P

Wlasnie dlatego do portretow uzywa sie bardziej teleobiektywow niz makro... zupelnies w druga strone poszedl. Makro konwertery czy obiektywy sluza temu by miec bardzo ostry obraz ( = do portretow sie nie bardzo nadaja bo zbyt uwydatniaja rysy,wady twarzy, pory, kolory itp - sa za ostre) oraz by moc ostrzyc z bardzo bliskiej odleglosci (3, 5 cm albo i blizej ;) ). Portretowe obiektywy sa albo standardem (ok 50mm) albo troche przyblizaja (okolice 100mm) ale ostrza lagodniej i z dalszej odleglosci.
Podsumowujac o co mi chodzi - do portretowania kobiet nie uzywaj makrokonwerterow czy obiektywow makro - tym bardziej gdy nie lubia gdy sie wlazi z obiektywem w twarz.

mroczny
29-02-2004, 22:55
Podsumowujac o co mi chodzi - do portretowania kobiet nie uzywaj makrokonwerterow czy obiektywow makro - tym bardziej gdy nie lubia gdy sie wlazi z obiektywem w twarz.
Dzięki za radę, bo bym się z lekka przejechał,a panie za efekty by mnie raczej zlinczowały. Wkońcu która kobieta życzy sobie negatyw zmarszczek :shock:
POZDRAWIAM

Vitez
01-03-2004, 04:04
Wkońcu która kobieta życzy sobie negatyw zmarszczek :shock:

Dokladnie to by ci wyszlo. Makro rob albo z Canonowskim makrokonwerterem, albo dopytaj alahari jakiej soczewki do makro ona uzywa bo ja nie pamietam. Portrety z G3 bardzo dobre wyjda bez jakiejkolwiek nakladki.
A tak BTW - nie wiedzialem ze G3 robi na negatywach ;)

mroczny
01-03-2004, 08:47
A tak BTW - nie wiedzialem ze G3 robi na negatywach
:D W Neat Image by się w ramach deszumizacji zrobiło :mrgreen:

alahari
01-03-2004, 21:08
dopytaj alahari jakiej soczewki do makro ona uzywa bo ja nie pamietam.
Hama, soczewka powiekszająca +4 dioptrie 8)

mroczny
02-03-2004, 09:47
Hama, soczewka powiekszająca +4 dioptrie
a koszt takiej lupy :lol: to jak sie kszyałci :?:

alahari
02-03-2004, 13:52
O ile dobrze pamietam- ok. 50 zł... :roll:

mroczny
02-03-2004, 14:37
O ile dobrze pamietam- ok. 50 zł...
Czyli coś w tych granicach:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=21532372
a czy lepiej kupić dużego diopria czy może mniejszego, bo na alegro widziałem max 10, ale to chyba lekka przesada, co wy na to :?:

alahari
02-03-2004, 15:31
Wiesz co..ja bym i te + 10 kupila :wink: Ale ja lubie ogladac szczególiki robaczków 8)

mroczny
02-03-2004, 21:47
Wiesz co..ja bym i te + 10 kupila Ale ja lubie ogladac szczególiki robaczków
Widzę maskotka daje o sobie znać :) A jak bardzo te szczególiki dokładnmie byś pooglądała? Nie, na serio pytam, czy to nie lekka przesada?

alahari
02-03-2004, 21:49
Nie wiem jak widac przez takie powiekszenie, ale np. łapki, pazurki u łapek :wink: Generalnie lubie podgladac owady 8)

mroczny
02-03-2004, 22:06
Nie wiem jak widac przez takie powiekszenie, ale np. łapki, pazurki u łapek Generalnie lubie podgladac owady
Ciekawe jak AF w moim G3 dałby sobie radę z takim pazurkiem zakładając szkło makro 10 dioptrii :?:

alahari
02-03-2004, 22:14
To juz nie na autofokus- ja przy tej soczewce ustawiałam ostrość manualnie :wink: Jakbys gdzieś miał okazje- weź swoj aparat, weź jakiegos modela (np. muche) i wypróbuj w sklepie taka soczewe- zrób zdjecie testowe :roll: A potem mi pokażesz :mrgreen:

mroczny
02-03-2004, 22:23
To juz nie na autofokus- ja przy tej soczewce ustawiałam ostrość manualnie Jakbys gdzieś miał okazje- weź swoj aparat, weź jakiegos modela (np. muche) i wypróbuj w sklepie taka soczewe- zrób zdjecie testowe A potem mi pokażesz
Postaram się, ale teraz taka pora roku, że z tą muchą to może być problem. Może właściciel sklepu będzie cośmiał między framugami okiennymi :wink:

alahari
02-03-2004, 22:32
Oj, z zywym owadem byłby problem- gdyby zaczął uciekac po ladzie w sklepie :twisted: Mysle, ze to najlepsza pora aby znaeźć jakiegos trupka- to byłby model idealny 8)

mroczny
03-03-2004, 00:48
Oj, z zywym owadem byłby problem- gdyby zaczął uciekac po ladzie w sklepie Mysle, ze to najlepsza pora aby znaeźć jakiegos trupka- to byłby model idealny
Heh, mam takie pytanko, mój cyfrak bez makro nie łapie ostrości nawet przy kilku cm odległości, ale na max zoomie optycznym, czy to normalka w G3? Chciałem uchwycić kumpla kromkę z kiełbasą i papryką, i nie poszło!!

Vitez
03-03-2004, 04:25
bez makro nie łapie ostrości nawet przy kilku cm odległości, ale na max zoomie optycznym, czy to normalka w G3?

A specyfikacje G3 znasz?
Macro focus range 5 cm /15 cm

Co oznacza ze odleglosc miedzy obiektem fotografowanym a obiektywem (dla uproszczenia przyjmuje sie zewnetrzna powierzchnie obiektywu) musi byc nie mniejsza niz 15cm bez wlaczonegot rybu makro i nie mniejsza niz 5 cm z trybem makro/ostrzeniem recznym.
Zauwaz ze ta odleglosc nie zalezy od zoomu/ogniskowej tylko od faktycznej "na zywo" odleglosci pomiedzy tymi dwoma punktami.

mroczny
03-03-2004, 08:21
nie mniejsza niz 5 cm z trybem makro/ostrzeniem recznym.
Witam, możliwości makro znałem, tylko nie wiedziałem, że to w trybie MF tylko wychodzi <trzeba sie troche okręcić> a co do zooma, to i tak nie ma sensu, bo wtedu MF nie schodzi poniżej pewnej wartości, a przy odpowiedniku 35 mm schodzi to min :mrgreen: Nawet przy takich wartosciach klawiatura mego kompa dosyćmizernir wyszłą znaczy zamiast jeden klawisz wyszło kilka :cry: Pewno trzeba będzie sobie kupić makro soczewicę 8) POZDRAWIAM WSZYSTKICH :wink:

mroczny
05-03-2004, 22:14
Mam teraz dygresję, czy lepiej zamówić pojedyncze szkło do makro 4 dioptrie, czy kombinować z doczepianymi nakłądkami Raynox'a, a jeżęli już to pojedyncze szkło, to najlepiej jakiego producenta.

Vitez
06-03-2004, 03:59
Wazna zasada: im mniej warstw szkiel tym lepiej.

mroczny
07-03-2004, 10:36
Wazna zasada: im mniej warstw szkiel tym lepiej.
No tak, ale weźmy na to takiego profesjonalnego filterka firmy Hoya, najnowsza produkcja, filtr UV połączony z filtrem polaryzacyjnym <8 warstw utwarczany> dłufość tego cacka to 3mm, nie winietuje więc można zakładać przed konwertery, ale cena ponad 200 PLN. A to makro Raynox'a ma ciekway sposób montażu, bo nie jest na jeden gwint, tylko ma coś co łapie większość obiektywów, ale czy w tym przypadku co jest do wszystkiego ...? Cena modelu "250" to właśnie 250 PLN, za to mogę kupić właśnie ten kosmiczny filtr i zwykłe szkło makro hama +4 dioptrie. Cóż wybrać? Chyba wiadomo. Ale o radę spytać się można, bo kto pyta nie błądzi. :wink:

Vitez
08-03-2004, 01:11
ale weźmy na to takiego profesjonalnego filterka firmy Hoya, najnowsza produkcja, filtr UV połączony z filtrem polaryzacyjnym

Od dawien dawna mam szczegolny uraz do "kilka w jednym" . Zaczelo sie od cudownych plyt glownych ze zintegrowana karta muzyczna...

mroczny
08-03-2004, 13:31
Od dawien dawna mam szczegolny uraz do "kilka w jednym" . Zaczelo sie od cudownych plyt glownych ze zintegrowana karta muzyczna...
No ale teraz zintegrowane karty muzyczne to standard i są bardzo fajne, w/g mnie oczywiście. Ale co do filtrów to chyba się zdecyduję, dam znaćjak to działa po zakupie :wink:

Vitez
08-03-2004, 20:30
No ale teraz zintegrowane karty muzyczne to standard i są bardzo fajne, w/g mnie oczywiście.

Aha... jesli jakosc dzwieku ze zintegrowanej karty muzycznej jest dla ciebie OK, to pewnie i jakosc zdjecia z zalozonym zintegrowanym multifiltrem tez bedzie dla ciebie ok :? .

mroczny
08-03-2004, 22:22
Aha... jesli jakosc dzwieku ze zintegrowanej karty muzycznej jest dla ciebie OK, to pewnie i jakosc zdjecia z zalozonym zintegrowanym multifiltrem tez bedzie dla ciebie ok . Muszę przyznać, że na sprzęcie IT to się waść nie znasz. Nowe chipy muzyczne są bardzo zaawansowane, wyciągają dzwięk w technologii 6+1, czego nawet mój SB Audigy nie potrafi.

hazan
09-03-2004, 01:33
No ale teraz zintegrowane karty muzyczne to standard i są bardzo fajne, w/g mnie oczywiście.

Aha... jesli jakosc dzwieku ze zintegrowanej karty muzycznej jest dla ciebie OK, to pewnie i jakosc zdjecia z zalozonym zintegrowanym multifiltrem tez bedzie dla ciebie ok :? .

Troche uogulniasz - zintegrowalan kara to dobre roziwazanie dla kazdej firmy - po co dokupowac karte dzwiekowo jesli nie ma ona sluzyc do sluchania muzyki.

Pozatym mozna by powiedziec tak - jesli dla Ciebie sluchanie muzyki w komputerze wystarcza to i .....itd. :mrgreen:

alahari
09-03-2004, 18:36
Pozatym mozna by powiedziec tak - jesli dla Ciebie sluchanie muzyki w komputerze wystarcza to i .....itd. :mrgreen:
Hazan- DOKŁADNIE :twisted:

mroczny
09-03-2004, 21:15
Pozatym mozna by powiedziec tak - jesli dla Ciebie sluchanie muzyki w komputerze wystarcza to i .....itd. :mrgreen:
Hazan- DOKŁADNIE :twisted:
Po pierwsze to karty na chipsetach realtek'a 6.1, to jest w tym momencie nie licząc SB Audigy 2 to jest bardzo dobra i polecana karta, poza tym ktoś, kto bawi się w obróbkę muzyki na komputerze to się nawet i SB A2 nie zadowoli (cena około 1000 PLN), bo i ona generuje nienaturalne szumy oraz pewne odchylenia rezonansowe - jeden chip i tyle,
Druga sprawa, to mam do wyboru dwa szkiełka makro
+4 za 38 PLN i +10 za 95 PLN, co wybrać i dlaczego :?:

PiT
18-04-2004, 22:21
ja uzywam Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM
a oto efekty http://www.pbase.com/pitek/inbox
jedeny co mnie razi w tym obiektywie to AF straszanie niezdecydowany... zanim namierzy obiekt to obiket jezeli lata to juz polecial:) szybciej jest na MF ... natomiast ogolnie to bardzo dobry obietkyw.... ale do kompakta sie go nie dokreci :D pozostaja soczewki i inne konwentery

LukasS
31-05-2004, 16:48
ja uzywam Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM
a oto efekty http://www.pbase.com/pitek/inbox
jedeny co mnie razi w tym obiektywie to AF straszanie niezdecydowany... zanim namierzy obiekt to obiket jezeli lata to juz polecial:) szybciej jest na MF ... natomiast ogolnie to bardzo dobry obietkyw.... ale do kompakta sie go nie dokreci :D pozostaja soczewki i inne konwentery

Fajna sprawa ten EF 100mm Macro, chcialem zapytac np z jakiej odleglosci byl robiony ten pajak2.jpg (tak z ciekawosci)?

p13ka
02-06-2004, 21:33
ja uzywam Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM
a oto efekty http://www.pbase.com/pitek/inbox
jedeny co mnie razi w tym obiektywie to AF straszanie niezdecydowany... zanim namierzy obiekt to obiket jezeli lata to juz polecial:) szybciej jest na MF ... natomiast ogolnie to bardzo dobry obietkyw.... ale do kompakta sie go nie dokreci :D pozostaja soczewki i inne konwentery

Fajna sprawa ten EF 100mm Macro, chcialem zapytac np z jakiej odleglosci byl robiony ten pajak2.jpg (tak z ciekawosci)?

Ja używam Sigmy 180 f/3.5 APO MACRO IF (HSM) i każdemu kto używa lustrzanki będę polecał to szkło . Tu umieściłem 2. fotki jakie zrobiłem na działce w ostatnią sobotę: http://republika.pl/p13ka/makro/. Dla czepialskich jedynym minusem tego obiektywu będzie wolny AF ale kto by tam używał AF w zdjęciach makro! 8)

LukasS
03-06-2004, 00:50
http://www.pbase.com/image/28963634/large

poplakalem sie normalnie poplakalem sie...

p13ka
03-06-2004, 08:25
http://www.pbase.com/image/28963634/large

poplakalem sie normalnie poplakalem sie...

No, rzeczywiście fantastyczne zdjęcie :shock:
Swoją drogą... jak przejrzyste musi być niebo aby zrobić taką fotę?
Na marginesie Pstryk podaje, że Canon 100 f/2.8 Macro jest wycofany z produkcji :?: :(

LukasS
03-06-2004, 09:06
http://www.pbase.com/image/28963634/large

poplakalem sie normalnie poplakalem sie...

No, rzeczywiście fantastyczne zdjęcie :shock:
Swoją drogą... jak przejrzyste musi być niebo aby zrobić taką fotę?
Na marginesie Pstryk podaje, że Canon 100 f/2.8 Macro jest wycofany z produkcji :?: :(

Tak bo zastapil go Macro USM :)

[ Dodano: Wto Cze 08, 2004 1:06 pm ]
Yeah!! , wlasnie przyszly obiektywy i m.in. 100mm/2.8 Macro - jest swietny!! zapuszcze pare fotek pod koniec tygodnia bo wybieram sie w plener w srode :)...

meteor
28-07-2004, 15:13
http://www.pbase.com/image/28963634/large

poplakalem sie normalnie poplakalem sie...
Czegos tu nie kumam :o - to jest fotka zrobiona sama 100, czy facet ja pod cos podpial :?: - tym bardziej ze przy 3 min naswietlania to powinny wyjsc fajne krechy a nie gwiazdy (jakis montaz?)...

Swoja droga, widzieliscie co gosc zrobil z aparatem (http://www.pbase.com/terrylovejoy/dslr_tech), zeby takie fotki robic? Brr...

LukasS
28-07-2004, 18:31
http://www.pbase.com/image/28963634/large

poplakalem sie normalnie poplakalem sie...
Czegos tu nie kumam :o - to jest fotka zrobiona sama 100, czy facet ja pod cos podpial :?: - tym bardziej ze przy 3 min naswietlania to powinny wyjsc fajne krechy a nie gwiazdy (jakis montaz?)...

Swoja droga, widzieliscie co gosc zrobil z aparatem (http://www.pbase.com/terrylovejoy/dslr_tech), zeby takie fotki robic? Brr...

Takahashi Epsilon E160 <- cos takiego bylo podpiete do 300D + obiektyw (?). Te zabiegi jakie tam sa pokazane to tylko dlatego ze do zdjec astronomicznych trzea bardziej czulego materialu (a jak widac na fotkach filtr przed matryca nie przepuszczal pewnej czesci swiatla).

Do tego zdjecia sa rowne dlatego ze ten teleskop mial ruchoma podstawe (sledzaca niebosklon), swoja droga koszt takiej zabawki to bagatela 3000 USD.

meteor
28-07-2004, 18:54
Takahashi Epsilon E160 <- cos takiego bylo podpiete do 300D + obiektyw (?). No wlasnie nie jestem pewien... Czasem podpisuje fotki, ze z Takahashi a czasem w podpisie jest ze 100. Z reszta skoro uzywa teleskopu za 3000$ to po co mialby psuc sobie efekt dodatkowymi szklami? :shock:

Te zabiegi jakie tam sa pokazane to tylko dlatego ze do zdjec astronomicznych trzea bardziej czulego materialu (a jak widac na fotkach filtr przed matryca nie przepuszczal pewnej czesci swiatla).
Dokaldnie mowiac, glownie podczerwieni :arrow: moze sie taka instrukcja przydac niektorym maniakom IR-fotek...


Do tego zdjecia sa rowne dlatego ze ten teleskop mial ruchoma podstawe (sledzaca niebosklon), swoja droga koszt takiej zabawki to bagatela 3000 USD.Montaz paralaktyczny - dokladnie to mialem na mysli...