PDA

Zobacz pełną wersję : CURVES, krzywe - po co wyznaczamy 4 punkty???



Fakungio
03-12-2006, 22:56
Witam.

Mam książkę o PS, ale tej funkcji w niej nie znalazłem.

Otóż stosując korekcję za pomocą krzywych po przyciśnięciu shiftu pojawia się pipeta ze znakiem +.
Zaznaczam nią max 4 punkty na zdjęciu.

I teraz moje pytanie. Jakie punkty zaznaczać (o jakiej barwie), czy jest to obojętne?? I ogólnie jak ta funkcja działa..


Chyba to jest wprowadzenie prawidłowego balansu bieli..

merciful
04-12-2006, 01:09
Zaznaczasz sobie cienie, światła i w miarę możliwości neutralną szarość. Na podstawie tego robisz sobie balans bieli. pzdr :)

Fakungio
04-12-2006, 01:41
No ok. To się robi pipetkami (kroplomierzami), ale co z funkcją SHIFT + prawy przycisk myszy.

Wyznaczam dzięki temu jakieś punkty...a po co to???


Pozdrawiam.

minek
04-12-2006, 03:06
No ok. To się robi pipetkami (kroplomierzami), ale co z funkcją SHIFT + prawy przycisk myszy.

Wyznaczam dzięki temu jakieś punkty...a po co to???


Po to, by obserwować jak zmieniają się ich wartości podczas ruszania krzywymi.

Fakungio
04-12-2006, 18:34
minek.

Dziękuję!

Pozdrawiam.

PS. Ale rozpracować działanie krzywych, szczególnie dla poszczególnych kanałów jest strasznie trudne!!

Mam książkę Photoshop Korekcja i separacja (autor jest jednym z najlepszych specjalistów w tym zakresie) jest trudna do strawienia. Niesamowicie zawiła.

minek
04-12-2006, 18:54
Mam książkę Photoshop Korekcja i separacja (autor jest jednym z najlepszych specjalistów w tym zakresie) jest trudna do strawienia. Niesamowicie zawiła.

A ja chyba z tej książki właśnie dowiedziałem się tego, co Ci napisałem w odpowiedzi. To bardzo dobra książka, choć MZ przecenia nieco CMYK jako tryb do korekcji.
Zresztą w innej tego samego autora (lab, zagadka kanionu czy jakoś podobny tytuł) jest podobnie, tylko tutaj tryb LAB jest ach och i w ogóle super. Owszem, pomocny, ale bez przesady. Po paru próbach i błędach te same korekcje można robić w RGB, wystarczy sobie uświadomić jak mieszają się kolory, które do siebie są dopełniające, które jak się sumują itp.

Fakungio
04-12-2006, 20:44
Minek.
Tak to prawda. Zastanawia mnie jednak, jak dużą wiedzę trzeba mieć, żeby poprawnie prowadzić korekcję za pomocą krzywych.
Chyba pozostanę przy levelach.

PS. Jakie wartości ma neutralna szarość. Na co ją ustawiać przy użyciu kroplomierzy?

Tomasz Golinski
04-12-2006, 21:03
A co rozumiesz przez naturalną szarość? To co w pliku jest szare? Czy to, co powinno być szare?

Pierwsze to R=G=B (w szczególności biały i czarny), drugie to cokolwiek.

minek
04-12-2006, 23:20
Minek.
Tak to prawda. Zastanawia mnie jednak, jak dużą wiedzę trzeba mieć, żeby poprawnie prowadzić korekcję za pomocą krzywych.
Chyba pozostanę przy levelach.

PS. Jakie wartości ma neutralna szarość. Na co ją ustawiać przy użyciu kroplomierzy?

Wiedzę wystarczy mieć taką, jaką się ma po przeczytaniu dwóch czy trzech pierwszych rozdziałów z wymienionej przez Ciebie książki. Mi to wystarczyło, żebym zaczął sam eksperymentować.
Leveli nigdy nie używałem, tylko krzywych, ale nie do korekcji barwnej, jedynie jasności i kontrastu. Krzywych kolorowych wolałem nie ruszać, bo zawsze coś psułem. Książka wyjaśniła jak zrobić, aby poprawić.
Przydaje się zerkanie na histogram oraz właśnie zaznaczone punkty. Możesz wybrać czy obserwować je w rgb, w cmyk czy lab (w ps, gimp w ogóle nie daje możliwości podglądu koloru podczas korekcji, trzeba na oko).

Neutralna szarość to wszystkie wartości rgb prawie identyczne lub lab - a i b bliskie zeru. w cmyk chyba jak w rgb.
Książka ,,korekcja i separacja'' podaje bardzo fajny sposób na kolorowanie skóry - ilość poszczególnych składowych, a przynajmniej proporcje. Jak odwrócisz - to podobnie wychodzi w rgb.

Fakungio
04-12-2006, 23:29
Tomasz.

Z tą naturalną szarością chodziło mi o neutralność. Ale po przeczytaniu paru rozdziałów Dana Margulisa nie jest tak prosto we wszystkich zdjęciach.
Ale wynika z jego słów, że często nastawia "szare" na skórę...


Pozdrawiam.

Fakungio
04-12-2006, 23:31
Dziękuję Minek!!

Masz we wszystkim rację. Ja składowych w Curves w ogóle nie ruszam.

Dziękuję za odpowiedź!

borkomar
08-12-2006, 01:29
Właśnie Panowie czy ta kniga powie co i jak z Curves:?: Chciałbym zagłębić się w temat gdyż levele nie dają takich efektów;-) - czasem przez przypadek uda mi się coś fajnego zrobić na krzywych - ale jeszcze żebym wiedział co do czego to byłoby fajnie i mniej przypadkowości byłoby w tym co czasem zrobię ;-) .Proszę o jakąś podpowiedź która książka pomoże w zrozumieniu jak i co należy zrobić:?:
PS
Nie chodzi mi o książkę w której będzie rozpisany algorytm w "x" języku tylko ...
wiadomo o co chodzi ;-)

minek
09-12-2006, 01:22
borkomar: Powie, i jeszcze więcej. Tylko moim zdaniem nie warto trzymać się kurczowo cmyk'a, którym operuje autor w tej książce, bo to samo (tylko na odwrót (-: ) mozna w rgb zrobić, bez konwersji w te i nazad.

Ta książka jest dobra, nawet bardzo dobra z jeszcze jednego powodu. Jeśli autor coś mówi o działaniu fotoszopa, ustawieniach, itp, to nie tylko pisze: zrób tak i już (jak Kelby), tylko pisze: zrób tak albo siak, ale srak też będzie dobrze. Ja uzywam tak, bo (i tu dlaczego), ale mój kumpel uzywa siak, bo jemu pasuje (i tu co pasuje).

Riccardo
09-12-2006, 01:35
borkomar: Powie, i jeszcze więcej. Tylko moim zdaniem nie warto trzymać się kurczowo cmyk'a, którym operuje autor w tej książce, bo to samo (tylko na odwrót (-: ) mozna w rgb zrobić, bez konwersji w te i nazad.


absolutnie nie trzymajcie sie CMYK! Powiem wiecej, nie konwertujcie z RGB na CMYK bo padna kolory. CMYK to mniejsza przestrzen barwna. I dopoki nie przygotowujecie zdjec do druku, CMYK pomijajcie.

borkomar
09-12-2006, 10:46
Jeśli autor coś mówi o działaniu fotoszopa, ustawieniach, itp, to nie tylko pisze: zrób tak i już (jak Kelby), tylko pisze: zrób tak albo siak, ale srak też będzie dobrze. Ja uzywam tak, bo (i tu dlaczego), ale mój kumpel uzywa siak, bo jemu pasuje (i tu co pasuje).

No i właśnie o to chodzi - bo Kelby mnie właśnie z tym najbardziej denerwuje, efektem jest rzadkie zaglądanie do jego książki:x.Nie lubię robić czegoś, co nie jest dokładnie wytłumaczone dlaczego powinno się tak robić, a nie inaczej.
Dzięki wielkie.

Fakungio
12-12-2006, 22:21
Ja polecam program Curvemeister. Działa pod PS