PDA

Zobacz pełną wersję : eos350d i filtry... co gdzie i jak?



szemkhel
03-12-2006, 13:17
Panowie i Panie...

Zapewne się jeszcze nie znamy, a to dlatego że na fotografii to się znam jak kura na lataniu....

ale do rzeczy. Moja kochana małżonka niedługo obchodzi urodzinki...
Niedawno zakupiliśmy - ku jej ogromnemu szczesciu - coś takiego:

EOS 350D Digital
TAMRON ASPHERICAL LD XR DiII SP AF 17-50mm 1:2.8 (IF) fi67 A16

... co kolwiek to znaczy.... spisuje z aparatu....

Wiem że dobrym prezentem byłoby dla mojej ukochanej filtr UV (Ochronny) i filtr polaryzacyjny....

Nie wiem do czego są, ale nie to chce wiedzieć...

Kochani... co mam kupić? w sklepach jest pełno różnych opcji... różne rozmiary itd...

proszę powiedzcie jakie parametry i rozmiary mam wybrać.
Czekam na odpowiedź.
Dzięki i Pozdrawiam.

Krzychu
03-12-2006, 13:20
Panowie i Panie...

Zapewne się jeszcze nie znamy, a to dlatego że na fotografii to się znam jak kura na lataniu....

ale do rzeczy. Moja kochana małżonka niedługo obchodzi urodzinki...
Niedawno zakupiliśmy - ku jej ogromnemu szczesciu - coś takiego:

EOS 350D Digital
TAMRON ASPHERICAL LD XR DiII SP AF 17-50mm 1:2.8 (IF) fi67 A16

... co kolwiek to znaczy.... spisuje z aparatu....

Wiem że dobrym prezentem byłoby dla mojej ukochanej filtr UV (Ochronny) i filtr polaryzacyjny....

Nie wiem do czego są, ale nie to chce wiedzieć...

Kochani... co mam kupić? w sklepach jest pełno różnych opcji... różne rozmiary itd...

proszę powiedzcie jakie parametry i rozmiary mam wybrać.
Czekam na odpowiedź.
Dzięki i Pozdrawiam.


Przede wszystkim fi67 bo to rozmiar gwintu w obiektywie w który te filtry się wkręca... A reszta (czyli rodzaj filtra) zależy od zasobności portfela...

szemkhel
03-12-2006, 13:44
Ok. rozumiem ze nie musi być żadnych adapterów.
czyli kupuje filtry 67mm i będzie ok?

Dzięki za szybką odpowiedź :)

qwerty1237
03-12-2006, 14:06
Kup jakis UV bo w zasadzie z tego bedziesz czesciej korzystal niz z polaryzacyjnego.

Sibil
03-12-2006, 14:55
przydałaby się też wersja Slim, żeby nie było winiety na szerokim końcu. Polecam filtry Marumi.

Krzychu
03-12-2006, 17:34
Ok. rozumiem ze nie musi być żadnych adapterów.
czyli kupuje filtry 67mm i będzie ok?

Dzięki za szybką odpowiedź :)

Dokładnie. Najlepsze z powszechnie i łatwo dostępnych to B+W MRC, Hoya od HMC w górę też da radę.

Dobry wybór jest http://www.sklepfotograficzny.pl/filtry/

Vitez
05-12-2006, 09:34
Wiem że dobrym prezentem byłoby dla mojej ukochanej filtr UV (Ochronny) i filtr polaryzacyjny....

Nie wiem do czego są, ale nie to chce wiedzieć...


Przepraszam, ale musze zadac to pytanie - skoro nie wiesz do czego sluza te filtry to skad wiesz ze bylyby dobrym prezentem?


przydałaby się też wersja Slim, żeby nie było winiety na szerokim końcu. Polecam filtry Marumi.

Szczerze watpie by jakikolwiek filtr a nawet dwa filtry na raz winietowaly na 17mm na cropie :roll: . I w takim przypadku slim to tylko niepotrzebne pare(dziesiat) zlotych wiecej z kieszeni.
Slimy przydaja sie mniej wiecej do:
- 20mm i ponizej dla full frame
- okolice 10-12mm i/lub fish-eye na cropie

MacGyver
05-12-2006, 10:52
Filtr UV, jak sam napisałeś, służy wyłącznie celom ochronnym. Historyjki o poprawianiu kontrastu, wygłaszane przez producentów i sprzedawców, można między bajki włożyć. Niemniej warto go mieć, zwłaszcza jeśli aparat ma być używany w plenerze. O filtrze polaryzacyjnym po prostu sobie z małżonką poczytajcie, google wyszukują bez problemu kilka różnych, przejrzystych opisów jego działania.
Co do wyboru producenta i modelu cóż... w filtrach generalnie sprawdza się zasada że im drożej tym lepiej. Niemniej do amatorskiego fotografowania w zupełności wystarczy Hoya, najlepiej serii szarej (kolor opakowania), ewentualnie trochę tańszej, fioletowej. Tańszymi nie należy sobie zawracać głowy, bo psują jakość zdjęć (polar i UV) a często nie działają do końca tak jak powinny (polar).

rafaelb
13-12-2006, 13:54
Niemniej do amatorskiego fotografowania w zupełności wystarczy Hoya, najlepiej serii szarej (kolor opakowania), ewentualnie trochę tańszej, fioletowej. Tańszymi nie należy sobie zawracać głowy, bo psują jakość zdjęć (polar i UV) a często nie działają do końca tak jak powinny (polar).

Tez sobie pstrykam amatorsko. I wlasnie chce kupic filtr UV jakis nie za drogi. Zastanawiam sie nad Hoya Tylko jest parę rodzai i nie wiem na jaki sie zdecydowac. Moze tez byc innej firmy. Nie moge znalesc takich jak pisal MacGyver sa zielone
http://www.cyfrowe.pl/var/photos/filtr_hoya_uvzielony_172230834.jpg
albo takie
http://www.fotobasia.pl/produkt.php?id=1459

Rozmiar 58

Moze glopie pytanie ale czy jak zaloze filtr to bede mogl zalozyc dekielek ?

Czy to mozliwa cena?
http://www.allegro.pl/item148434018_hoya_green_58mm_58_uv_gwarancja_24_m _megapromocja.html

inferno
15-12-2006, 18:36
Moze glopie pytanie ale czy jak zaloze filtr to bede mogl zalozyc dekielek ?

Tak :)

Olszewski
17-12-2006, 22:29
Polaryzacyjny to polecam Ci:
1) Hoya Super HMC PRO1 (średnica filtra) - te filtry są drogie (~450zł)
2) B+W MRC (średnica filtra) - tak samo jak Hoya (~470zł)
3) Marumi (z nimi nie miałem stycznosci wiec sie nie wypowiem.)

Na polarach nie warto oszczedzac:) Za 120zł kupic tandete która po roku stanie się bezużyteczna.