PDA

Zobacz pełną wersję : Pixel - konkurencja dla Photoshopa i Gimpa



Nicram
27-11-2006, 21:45
http://www.pixel.info.pl/

Pixel, to mało znany i niedoceniany, choć rozbudowany program graficzny rozwijany od 1997 roku. Program obsługuje najpopularniejsze formaty graficzne (GIF, PNG, JPG, TIFF, BMP, PSD). Oferuje możliwości edycyjne takie jak operacje na warstwach, ścieżkach, kanałach oraz selekcje, obsługę standardów RGB i CMYK, dostępne są również efekty specjalne i style warstw. Bardzo ciekawą funkcjonalnością jest obsługa coraz popularniejszych obrazów HDRI z 32 bitową precyzją. Narzędzia służące do retuszu to zestaw pędzli i filtrów dołączanych do aplikacji jako wtyczki. Pixel udostępnia także narzędzia pozwalające na kontrolę pociętego obrazka przeznaczonego do publikacji jako strona WWW, a także zapewnia wsparcie dla tabletów (z obsługą siły nacisku). Warto podkreślić, że Pixel jest wieloplatformowy - można go uruchomić nie tylko pod systemami Windows ale także m.in. Linux, QNX, FreeBSD, MacOS X, O2/2, a nawet DOS. Program posiada m.in. polski interfejs.

Bardzo ciekawie prezentują się plany odnośnie docelowej funkcjonalności programu. Już w finalnej wersji 1.0 ma się pojawić obsługa ścieżek wektorowych z obsługą SVG, pełny import/eksport plików PSD, a także obsługa plugin'ów Photoshop'a. Plany odnośnie kolejnych wersji obejmują m.in. w pełni wektorowe warstwy z rozdzielonymi efektami czasu rzeczywistego dla każdego obiektu, prawdopodobnie warstwy 3D z trójwymiarowymi obiektami oraz Z-Buffer painting przy użyciu zewnętrznych raytracer'ów, obsługa dla bardzo dużych bitmap z edycją na podglądzie, a także więcej funkcji wspomagających edycję.

Ten niezwykle interesujący program to tak naprawdę dzieło jednego człowieka - Pavla Kanzelsbergera, naszego sąsiada zza południowej granicy. Zaskakujące jak wiele dobrych programów potrafią wypuścić Czesi - przypomnijmy, że to właśnie od naszych południowych sąsiadów pochodzą tak popularne programy jak Avast! (ponad 1,1 mln pobrań tylko w naszym vortalu), AVG Anti-Virus, czy mniej popularne ale rozbudowane AuditPro, 602PC Suite czy dodany ostatnio PCinfo MagicEYE.

Niestety Pixel nie jest programem bezpłatnym. Jednak cena programu ustalona przez polskiego dystrybutora na poziomie 129 zł wydaje się atrakcyjna w stosunku do oferowanych przez program możliwości. Zainteresowanych zapoznaniem się Pikselem odsyłamy na stronę producenta. Warto też odwiedzić polską stronę programu (można na niej m.in. zakupić licencję). Ze względu na fakt, iż Pixel jest jeszcze w fazie beta testów, zgodnie z naszą polityką nie publikujemy w chwili obecnej jego wersji instalacyjnej na łamach działu Programy w vortalu. Pojawi się ona z chwilą wydania przez autora finalnej wersji 1.0.

Jac
27-11-2006, 22:17
a mi ta strona nie dziala - wiec jak narazie slaba ta konkurencja :/

muflon
27-11-2006, 22:17
http://canon-board.info/showthread.php?p=102884 :) I dałbym głowę, że gdzieś jeszcze, trochę więcej ;-) A właściwy link to: http://www.kanzelsberger.com/pixel/. Testuję ten program co jakiś czas i nie widzę, żeby w kolejnych betach było lepiej pod względem tych problemów, o których tam pisałem.

Nicram
28-11-2006, 08:01
Powiem tak, znalazłem to info na stronie http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=5464 ściągnąłem, zainstalowałem, popracowałem trochę i stwierdziłem że poczekam na wersje finalną - jak na razie to nie polecam. (choć cena wydaja się atrakcyjna przy photoshopie)

chaos
28-11-2006, 09:39
mi się wiesza, poza tym nie mogę otwierać większych plików

popmart
28-11-2006, 09:40
Niechcę być złośliwy ale czemu program przez 10lat nie doczekał się wersji finalnej ? to troche dlugo ?!

muflon
28-11-2006, 09:55
Niechcę być złośliwy ale czemu program przez 10lat nie doczekał się wersji finalnej ? to troche dlugo ?!
Nie chcę być złośliwy :mrgreen: ale właśnie takie podejście do kontroli jakości różni programy dłubane przez amatorów od komercyjnej sieczki. Tutaj "Wersja 1.0" to kilka lat pracy i maksymalne dopracowanie produktu. Taki np. MPlayer jest pisany od dobrych paru lat, od jakiegoś czasu jest uważany za "najmnocniejszy" odtwarzacz wszystkiego co się rusza - i właśnie z hukiem została ogłoszona wersja 1.0rc1 ;-) To nie MS-wor(l)d ;-)

popmart
28-11-2006, 11:01
łatwo jest wyłowić pojedyncze przypadki wsród milionów badziewia ... jak widać na przykładzie bohatera postu raczej nie jest rodzynkiem ;)

muflon
28-11-2006, 11:17
łatwo jest wyłowić pojedyncze przypadki wsród milionów badziewia
W przypadku największych projektów to akurat reguła. Taka na przykład zmiana Linux 2.4 vs 2.6 potrwała również kilka lat i wiązała się z wieloma naprawdę rewolucyjnymi zmianami. OpenOffice 1.0 vs 1.1 - to również różnica taka jak u Microsoftu 7.0 vs 9.0 ;-) Gnome, KDE...


... jak widać na przykładzie bohatera postu raczej nie jest rodzynkiem ;)
W sumie to akurat nie jest reprezentatywne, bo w zasadzie jest to projekt komercyjny (choć niedrogi). Dając ludziom wersję beta z watermarkiem trudno się spodziewać, że tysiące rzucą się poświęcać swój czas jako testerzy wyłapujący błedy... ale taki wybór autora, jego prawo chcieć zarobić na tak tytanicznej pracy.

Tomasz Golinski
28-11-2006, 11:30
Instalowałem ten pixel w 3 wersjach na 3 różnych systemach operacyjnych i w żadnym nie działało mi praktycznie nic... (gdzieś to opisywałem, ale nie znajdę pewnie)

popmart
28-11-2006, 11:31
w tym wszystkim pamiętać trzeba o tym że to nie system operacyjny stanowi o użyteczności komputera jako całości tylko narzędzia pracujące na nim ... ideałem byłby system przeźroczysty jak by go w ogóle nie było .... i tu tkwi problem open licence na lizucha, jest dobry i stabilny system i … koniec aplikacje hmm….. Dobre to w momencie kiedy sam dostosowujesz na poziomie tworzenia aplikacji specjalistycznych gorzej gdy chcesz jakiegoś standardu … a IMHO właśnie za tym stoi EKONOMIA

muflon
28-11-2006, 11:36
w tym wszystkim pamiętać trzeba o tym że to nie system operacyjny stanowi o użyteczności komputera jako całości tylko narzędzia pracujące na nim
Ale tego tu nikt nie neguje :) Ja tylko odniosłem się do argumentu o braku wersji finalnej i różnym rozumieniu pojęcia "wersji finalnej" w środowisku "free" i "$$$".

Tomasz Golinski
28-11-2006, 11:43
Finalna w M$ to jest po dwóch-trzech service packach ;)

mor_feusz
28-11-2006, 20:28
Finalna w M$ to jest po dwóch-trzech service packach ;)

Nie zapomnij jeszcze o krytycznych update'ach w miedzy czasie (ale i tak lubie M$)

muflon
28-11-2006, 21:28
Nie zapomnij jeszcze o krytycznych update'ach w miedzy czasie (ale i tak lubie M$)
A po tych trzech service packach i setce critical updates ogłasza się... co?... ano EOL, koniec supportu, kup se pan Vistę :mrgreen: (to tak skoro już na jeżdżenie po M$ zeszło ;-))

Vitez
29-11-2006, 04:22
koniec supportu, kup se pan Vistę

Jasne... a zeby bylo smieszniej to koniec supportu oglaszaja a promocyjne upgrejdy sa tylko dla... systemu nadal supportowanego (XP) . Nie spodziewam sie zadnych promocyjnych upgrejdow dla 2000 i starszych :? .


(to tak skoro już na jeżdżenie po M$ zeszło ;-))

No wlasnie :twisted: .

tantal
24-04-2009, 14:26
http://www.pixel.info.pl/
Ze względu na fakt, iż Pixel jest jeszcze w fazie beta testów, zgodnie z naszą polityką nie publikujemy w chwili obecnej jego wersji instalacyjnej na łamach działu Programy w vortalu. Pojawi się ona z chwilą wydania przez autora finalnej wersji 1.0.
Link nieświeży, ale pora zacząć obstawiać zakłady ;)
http://www.kanzelsberger.com/pixel/

"Release date for final version of Pixel is set to April, 30th 2009 and from then there will be new version released every year. Until then there might be few betas released for beta testing and what’s important, all current customers will be handled by me."

Jak typujecie ? ;)

tantal
05-05-2009, 22:20
http://www.kanzelsberger.com/pixel/
Coś się dzieje w temacie Pixela :

As I mentioned before, Pixel worldwide sales and marketing will be done by another company and that is Globell, B.V. in Netherlands. You can checkout their website at www.globell.com. Pixel is now in final phase of bugfixing and QA, but that’s not enough for release on market. So when marketing plan, proper translations, the manual, websites, e-shop and support are ready, Globell will announce release on market. Pixel will be released as ESD for few first month and later it will come in retail box as well. Pixel’s name might also change slightly, since Pixel is a very common name and it is very difficult to protect it. Globell’s announcement will be displayed also here, so you can check either this website or Globell’s one. Thank you for your interest. Stay tuned.