PDA

Zobacz pełną wersję : MP-E 65/2.8 1-5x Macro - czy ktoś posiada takie szkło



Mac
26-11-2006, 14:24
Mam zamiar zakupić takie szkło ale za nim to uczynię chciałbym porozmawiać z użytkownikami tego obiektywu. Na razie nie natknąłem się na naszym forum na nikogo, kto by się przyznał do jego posiadania stąd moje pytanie do wszystkich koleżanek i kolegów.
Może jest ktoś z Wawy z kim mógłbym się spotkać i przmierzyć do mojej puszki, zrobić kilka fotek. Mam mało czasu, ponieważ najdalej w piatek muszę zamówić szkło aby w nastęnym tygodniu odebrać jestw USA.
Z góry dziękuję za pomoc.

slawi_3000
26-11-2006, 14:32
Nie mam tego szkła, więc będę chętnie śledził ten wątek. Szkło fascynujące (5x makro:shock: ) ale egzotyczne, np. bez nastawu ostrości.

DoMiNiQuE
26-11-2006, 14:41
Mac, jednak ktos (http://canon-board.info/member.php?find=lastposter&t=15936) ma to szklo.

Mac
26-11-2006, 17:32
Nie mam tego szkła, więc będę chętnie śledził ten wątek. Szkło fascynujące (5x makro:shock: ) ale egzotyczne, np. bez nastawu ostrości.

Szkło jest bardzo rzadkie ale DoMiNiQuE znalazł jednego posiadacza z UMK w Toruniu, sporo słyszałem o nim a wpadnę w tym tygodniu do Torunia i porozmawiam z człowiekiem.
Nastawa ostrości jest tylko manualna ale za to mozliwości uzyskiwanych zdjęć są naprawdę niesamowite.
Cena w Polsce zabija, jednak jeśli wykorzystam okazję, która teraz mi się nadarza to będzie to do przyjęcia.

DoMiNiQuE raz jeszcze dziękuję.

towersivy
26-11-2006, 18:14
Kumpel z Ostrowa WLKP. ma to szkiełko, fotografuje nim makiety miast z pociagami?? nie wiem jak to sie fachowo nazywa, głownie bardzo malenkie detale efekty uzyskuje wyrypiste jednak praca z tym szkiełkiem nie jest łatwa kilka razy sie nim bawiłem i ledwo co mi wychodziło :smile: jesli widzisz sens jego posiadania to kupuj tymbardziej ze cena w US jest do przyjecia.

Pzdr.

Mac
26-11-2006, 18:41
Towersivy dzięki za pomoc, otrzymałem już maila od kolegi Adamskiego z Torunia i wpadnę do niego w tym tygodniu pomacać szkło. Myślę, że i tak kupię to szkiełko, jeśli mnie pokona to je sprzedam.

slawi_3000
26-11-2006, 18:47
Nastawa ostrości jest tylko manualna

Ten pierścień ręczny, który służy w normalnym świecie do nastawy ostrości tutaj wyskalowany jest w powiększeniu - 1 - 5x. Skali odległości nie ma wcale :D . Faktycznie, jak pisze Towersivy, ponoć piekielnie trudny obiektyw, m.in. ze względu na piekielnie małą GO. Czekamy na opinie posiadacza.

Mac
26-11-2006, 19:06
Masz rację, ten pierścień służy ustawianiu ostrości tyle, że nie jest to tak jak w klasycznych obiektywach. Dalej ustawianie polega na zmianie odległości szkła od przedmiotu. O tej małej GO słyszałem ale chciałbym sam to zobaczyć. Nie mniej bardzo lubię macro i dlatego mam ochotę na to szkło.

slawi_3000
26-11-2006, 20:35
Mac, obrazy z tego obiektywu są unikalne:-) . Pewnie będziesz jeszcze potrzebował dedykowany flash do makro, bo przecież najlepsze efektywne światło dla 5x to 16,8.

Mac
27-11-2006, 17:38
Mac, obrazy z tego obiektywu są unikalne:-) . Pewnie będziesz jeszcze potrzebował dedykowany flash do makro, bo przecież najlepsze efektywne światło dla 5x to 16,8.

Mam flash MR-14EX powinien starczyć, chciaż dla 5x będzie za mało trochę ale cóż i tak mnie to szarpnie za kieszeń więć na razie musi starczyć.

DamianPa
27-11-2006, 18:01
Ten pierścień ręczny, który służy w normalnym świecie do nastawy ostrości tutaj wyskalowany jest w powiększeniu - 1 - 5x. Skali odległości nie ma wcale :D
Bo ten pierścień służy do wyboru pożądanej skali odwzorowania, nie do ostrzenia. Ostrzy się regulując odległość od obiektu.
To jest specjalistyczny obiektyw MAKRO i TYLKO MAKRO. Tym się nie da wyostrzyć na nieskończoność jak innymi obiektywami macro (np. 60/2.8 czy 100/2.8), nie da się zrobić portretu czy jakiegokolwiek innego zdjęcia, bo ten obiektyw ma MINIMALNĄ skalę odwzorowania 1:1 i powyżej określonej odległości ostrzenia (jak chcesz, to sobie ją wylicz dla skali 1:1 i ogniskowej 65mm, to nietrudne) po prostu NIE DZIAŁA... więc nie wiem, czego się spodziewałeś ;-)

slawi_3000
27-11-2006, 18:40
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: No właśnie, to jest m.in. egzotyka tego obiektywu - odległość robocza 4,1 cm (5x):D .

Brzeku
26-12-2006, 15:57
Witam, mam pytanie czy ktoś z was mial stycznośc z tym obiektywem Canon MP-E 65 mm f/2.8 1-5X Macro Photo ?? jak go oceniacie ? a może ktoś zna link do jakiegoś testu tego szkła bo ja się doszukac nie moge, przymierzam się do zakupu szkła makro i ten obiektyw wydaje mi się dobrym rozwiazaniem

Mac
26-12-2006, 16:01
Witam, mam pytanie czy ktoś z was mial stycznośc z tym obiektywem Canon MP-E 65 mm f/2.8 1-5X Macro Photo ?? jak go oceniacie ? a może ktoś zna link do jakiegoś testu tego szkła bo ja się doszukac nie moge, przymierzam się do zakupu szkła makro i ten obiektyw wydaje mi się dobrym rozwiazaniem

Mam to szkło od trzech tygodni, jest bardzo specyficzne i wymagające. Po pierwsze musisz go używać montując na statywie bo ostrość ustawiasz ręcznie poprzez ustawianie odległości szkła od obiektu.
Na podstawowe makro raczej nie polecam.

xabu
17-01-2007, 11:06
Szkla wcanie nie trzeba uzywac na statywie. W sloneczny dzien nawet bez lampy mozna zrobic dobra fote x3 w gorszych warunkach oswietleniowych lepiej posiadac lampe MR-14EX lub zwykla z softboxem. Ten obiektyw jest swietny ale trudny w obsludze i trzeba sie sporo nameczyc zeby uzyskac zadowalajacy efekt. Jako podstawowe szklo lepiej kupic 100/2.8 canona albo sigme 150/2.8

CYNIG
17-01-2007, 11:14
Szkla wcanie nie trzeba uzywac na statywie. W sloneczny dzien nawet bez lampy mozna zrobic dobra fote x3 ...

Gratuluje pewnej reki, skoro potrafisz utrzymac sprzet bez statywu przy robieniu zdjec x3 (zwlaszcza gratuluje umiejetnosci utrzymania zakresu ostrosci w planowanym miejscu)

Pierrefr
03-02-2007, 21:25
Również zastanawiałem się nad zakupem tego szkła, i jest decyzja - kupuję! Za kilka dni będzie u mnie. Jedno jest pewne - obiektyw przeznaczony jest do "zadań specjalnych", które zabawę w makro zamieniają w poważne hobby, i o to chodzi. Poniższy link daje trochę informacji na temat MP-E 65, niestety po czesku.
http://www.e-fotografija.com/artman/publish/article_910.shtml

Pogonus
03-02-2007, 22:35
Gratuluje pewnej reki, skoro potrafisz utrzymac sprzet bez statywu przy robieniu zdjec x3 (zwlaszcza gratuluje umiejetnosci utrzymania zakresu ostrosci w planowanym miejscu)

Przyłączam się do gratulacji, ale chciałbym zobaczyć foty robione w skali 3:1 z wolnej ręki bez wspomagania światłem lampy błyskowej :D . Tak się składa, że niemal na codzień używam obiektywów MP-E 65 i 100/2,8 macro USM w charakterze sprzętu uzupełniającego (pozwalającego na fotografowanie w skali poniżej 5:1) względem zautomatyzowanego mikroskopu stereoskopowego Leica MZ 16A (powiększenia od 4,5X do 920X), ale czynię to wyłącznie w pracowni z wykorzystaniem w roli statywu podstawy i kolumny 300 mm z manualnym mechanizmem ogniskującym makro/mikro od mikroskopu stereozkopowego Leica serii M. Do doświetlenia obiektu najczęściej używam zestawu oświetlaczy VisiLED firmy Schott lub (rzadziej) lampy błyskowej MT-24 Ex. W innym wątku pisałem, że nie wyobrażam sobie korzystania z obiektywu MP-E 24 Ex w terenie (szczególnie bez dobrej lamy błyskowej makro) i uzasadniałem dlaczego. Opinię tą oczywiście oparłem na wielokrotnych próbach zakończonych bardzo miernymi wynikami, a przede wszystkim zmęczeniem (dźwiganie w torbie przez wiele godzin w na ogół trudnym terenie blisko 1 kg odczuje najsilniejszy, a ja do najmłodszych niestety już nie należę ;-) ), stratą czasu i podenerwowaniem :mrgreen: .
Obiektyw MP-E 65 to szkło baaardzo wymagające, ale jednocześnie bliskie perfekcji. Jego zakupu na pewno będę odradzał początkującym, chociaż... być może rzuceni na „głęboką wodę” szybko nauczyliby się z niego korzystać :-D .
Obszerna recenzja obiektywu była opublikowana dwa lub trzy lata temu na jednej z polskojęzycznych stron poświęconych fotografii, ale nie pamiętam jej adresu (zamieszczę, jak odszukam!). Dla zainteresowanych mogę zeskanować i udostępnić angielskojęzyczną instrukcję obsługi (może też być w językach: francuskim, niemieckim, hiszpańskim, chińskim lub japońskim ;-) ) — piszcie na priva.
MS

Pierrefr
03-02-2007, 23:39
Prawdopodobnie chodzi m.in. o stronę: http://www.foto.com.pl/stare/teksty/obiektywy8.html ?
Przywracając ten temat do życia, miałem na uwadze powrót do rozmowy o "poważnej" makrofotografii. Należę do tych początkujących lecz rzucających się właśnie na "głęboką wodę". Propozycja udostępnienia instrukcji obsługi jest świetnym pomysłem, zważywszy na fakt, że w internecie jest bardzo mało szczegółowych informacji na temat tego obiektywu. Każda rada dotycząca umiejętnego posługiwania się obiektywem i wykorzystywania jego możliwości będzie na "wagę złota", tym bardziej, że tak mało osób ma szczęście podpinać MP-E 65 do swojego body.

Pogonus
04-02-2007, 01:30
Tak, to ten artykuł. Lepszego i bardziej rzeczowego tekstu w języku polskim nie znajdziesz...

Mac
04-02-2007, 14:31
No cóż mamy zdolnych kolegów, fotki z ręki x3 w plenerze i to MP-E 65, podziwiam i gratuluję.
Szkło jest świetne ale wymaga sporo cierpliwości i dodatkowego oprzyrządowania jak odpowiednie sanki, makro lampa lub inne dedykowane oświetlenie.
Nie miej jako podstawowe makro to zdecydowanie 100/2.8 macro.

JaBlam
04-02-2007, 15:08
W Fotopanoramie w Kraku stoi to szklo za 3400. Planowalem zakup ale z drugiej strony okazalo sie bardzo wymagajace wiec na razie dzialam ze 100 2.8. Skala 5:1 jest fantastyczna no ale teszcze nie dla mnie te cudo

Saurus
04-02-2007, 15:19
Zastanawiam się, czy połączenie 100/2.8 Macro USM z mieszkiem konstrukcji A. Stopy, którym da się uzyskać takie samo odwzorowanie, nie jest przypadkiem podobne w obsłudze? Odległość ostrzenia też zrobi się strasznie mała, pewnie podobnie ciemno, również trzeba będzie użyć statywu i być może sanek, choć w sumie da się operować w pewnych granicach pokrętłem przy mieszku (byle nie za mocno skalę odwzorowania przy okazji zmienić). A taki mieszek kosztuje 600 zł, więc w cenie jednego takiego super-obiektywu ma się mieszek i obiektyw 100/2.8. Ktoś miał porównanie obu sprzętów?

Pogonus
04-02-2007, 16:43
Zanim nabyłem MP-E 65 ćwiczyłem różne warianty z rozmaitym sprzętem (mieszki, pierścienie, konwertery, odwrotnie mocowane obiektywy etc.), aby uzyskać skalę odwzorowania powyżej 2:1. Żaden jednak nie dawał tak dobrych rezultatów, jakie osiąga się z obiektywem Canona. Makrofotografia w skalach powyżej 2:1 to już naprawdę wyższa szkoła jazdy!

Pierrefr
07-02-2007, 00:05
Oto link do ok. 1600 zdjęć wykonanych obiektywem MP-E 65, które jak sądzę, potwierdzają słowa Pogonusa "Żaden jednak nie dawał tak dobrych rezultatów, jakie osiąga się z obiektywem Canona."
http://www.pbase.com/cameras/canon/mp_e65_28_macro

Pogonus
07-02-2007, 00:25
Dzięki za ciekawy link! Warto popatrzyć jak inni operują tym arcytrudnym obiektywem :smile: .
MS

CYNIG
07-02-2007, 12:52
Oto link do ok. 1600 zdjęć wykonanych obiektywem MP-E 65, które jak sądzę, potwierdzają słowa Pogonusa "Żaden jednak nie dawał tak dobrych rezultatów, jakie osiąga się z obiektywem Canona."
http://www.pbase.com/cameras/canon/mp_e65_28_macro

Zobaczylem pierwsze dwie strony i nie bardzo rozumiem po co do takich zdjec taki obiektyw. Ta skale odwzorowania mozna spokojnie opedzic zwykla setka makro z dodatkami. Latwiej, z dala i przyjemnie.

Pogonus
07-02-2007, 13:26
Zobaczylem pierwsze dwie strony i nie bardzo rozumiem po co do takich zdjec taki obiektyw. Ta skale odwzorowania mozna spokojnie opedzic zwykla setka makro z dodatkami. Latwiej, z dala i przyjemnie.
Zgadzam się z Tobą. Fotki w tej galerii nie są najwyższego lotu. No, ale facet pewnie chciał się pochwalić, że ma taki obiektyw i go używa :wink: .
W wcześniejszym poscie napisałem, że warto czasami zobaczyć, jak takim szkiełkiem operują inni (to dobrze działa na samopoczucie ;)).

tryton
05-08-2008, 22:51
Znalazłem na forum ledwie jeden post na ten temat :shock:. Czyżby ten obiektyw był tak mało popularny? Zastanawiam się nad jego kupnem, więc jeśli istnieje ktoś, kto ma jakieś z nim doświadczenie to byłbym wdzięczny za komentarz.
Pozdrawiam.

WitR
06-08-2008, 12:13
Bo to bardzo specjalistyczny obiektyw działający w wąskim spektrum odległości (od 1:1 do 5:1, brak nieskończoności). Solidnie wykonany; na początek trudny w użytkowaniu dla kogoś, kto nie fotografował małych obiektów w skali odwzorowania powyżej 1:1 (ekstremalnie malejąca głębia ostrości wraz z powiększeniem, jak również inne relatywnie różniące się wartości przysłon w porównaniu do wartości przysłon "normalnych" obiektywów ogniskujących na nieskończoność). Obszerny artykuł opisujący specyfikację tego szkła autorstwa Jarosława Mikołajczuka w Foto 10/2002 (artykuł jest /był/ dostępny na stronie Foto w materiałach archiwalnych). Dla poszukującego ekstremalnych zbliżeń i dobrej jakości to dobry wybór, jednocześnie mając na uwadze, że w każdej innej dziedzinie poza makrofotografią będzie nieużyteczny

tryton
06-08-2008, 20:12
Dzięki za odpowiedź.
Widzę, że jednak był już wątek na ten temat, bo admin przeniósł (a jak wpisywałem do wyszukiwarki to nie znalazło).

Widzę, że faktycznie trzeba się głęboko zastanowić nad tym szkłem. Myślałem, że kupując go pojadę na skróty, a tymczasem to nie takie proste. Robiąc zdjęcia z 100/2.8 muszę się namęczyć a co dopiero z tym specjalistycznym. Choć pewnie przyjdzie czas i na niego :)