PDA

Zobacz pełną wersję : DPP - prośba o pomoc



maku
25-11-2006, 15:47
Po wielu zabawach w PS i DPP doszedłem do wniosku że tak naprawdę nie bawi mnie retuszowanie zdjęć, poprawianie urody modelek i wszystkie te wodotryski.
Nie imponuje mi żaden HDR bo nie widziałem jeszcze zdjęcia obrabianego tą techniką które by mi się nie wydawało jakieś sztuczne.
Tak naprawdę korzystam najczęściej a ostatnio przede wszystkim z kadrowania (w tym prostowanie kadru), resize, krzywe. I właściwie mógłbym się ograniczyć do DPP. Tyle tylko że nie mogę tam znaleźć opcji prostowania kadru.
Pytanie i prośba o pomoc czy faktycznie Canon olał tą jakże przydatną możliwość czy też ja jestem ślepy i nie potrafię tego tam zobaczyć?

Tomasz1972
25-11-2006, 15:53
Niestety w DPP nie ma mozliwości wyprostowania kadru .

maku
25-11-2006, 17:26
Dzięki.
Dobra wiadomość – nie jestem ślepy.
Zła – dobrze wiedziałem.

ewg
25-11-2006, 18:59
Odradzam prostowanie kadru - zwłaszcza jak ktoś nie jest ślepy... :-)

slawi_3000
25-11-2006, 19:05
OK, ja też jestem zdania, że z PSem trzeba ostrożnie, jeżeli w ogóle. Ale akurat DPP z jego stromą dynamiką luminancji i barw i praktycznie brakiem korzystania z potencjału RAWa? Co prawda, poprawili odszumianie, ale i tak odszumianie i ostrzenie w DPP nie zachwyca. Jeśli chodzi o kolor i luminancję, to już bezpłatna wersja Silkypixa jest z innej półki. Tylko słabo w niej z szumami i ostrością. No ale tu możesz podeprzeć sie czym innym. Z drugie strony, jak patrze na zakładki mojego edytora rawów, to się pytam sam siebie, czym różni się to od PSa? :D

EDIT: 1. Z tego, co wiem, korektę perspektywy w rawach ma m.in. DXO i Bibble. Oba możesz pobrać na próbę.
2. Poziomy, perspektywę i resizing też robię w PSie

maku
26-11-2006, 00:08
Wyostrzanie w DPP najczęściej mi zupełnie wystarcza. Mam szczęście, że używam raczej dobrych szkieł, więc i tak najczęściej wyostrzam minimalnie.
Z odszumiaczy w ogóle nie korzystam. Przy tym, co fotografuję najczęściej przy wysokich ISO i tak dają tragiczne efekty, więc już wolę szum. Poza tym raczej nie przekraczam ISO 800. Jeśli to nie wystarcza to daję sobie spokój.
Jedyne, czego mi naprawdę brakuje w DPP to właśnie możliwość obrotu kadru o dowolny kąt.

slawi_3000
26-11-2006, 00:30
Przy tym, co fotografuję najczęściej przy wysokich ISO i tak dają tragiczne efekty, więc już wolę szum

Wiesz, wszystko zależy, na jakim etapie wywoływania wyostrzasz i odszumiasz.

EDIT: Też czasami myślę o tym, co jest destrukcją obrazu naturalnego, a co nie. Chciałbym, żeby tak nie było, ale wydaje mi się, że softowa korekta perspektywy jest jednym z najcięższych "wykroczeń". Rozsądna globalna korekcja ostrości i odszumianie należą do znacznie drobniejszych wykroczeń, o ile w ogóle nimi są.

Mac
26-11-2006, 00:59
Będąc w tym temacie, to co możecie doradzić do wywoływania RAW'ów, nie instalowałem DPP i nie zrobiłem jeszcz upgr mojego PS'a do wersji CS2.
Nie mam doświdczenia z RAWami dlatego będę wdzięczny za sugestie.

maku
26-11-2006, 03:18
Piszemy chyba o różnych rzeczach.
Korekta perspektywy to jest faktycznie mocna ingerencja. Właściwie nigdy tego nie robię.
Pewnie dla tego że nie pasjonują mnie zdjęcia architektury. Przerysowania jakie daje obiektyw szerokokątny też mi nie przeszkadzają. Staram się je wykorzystywać świadomie i je lubię.
Ale zwykłe sprowadzenie linii horyzontu do poziomu to już chol... jednak mogli by dać. Pozostaje mi tylko czekać. Może w końcu dołożą to w którejś następnej wersji zamiast kosmetycznych poprawek i dodatków typu style „Picture style”.
Pewnie że można się przyłożyć przy robieniu zdjęcia. Tyle że nie zawsze jest to takie łatwe. Zwłaszcza jak się fotografuje ruch i trzeba się skupić na nie zawsze przewidywalnej akcji.

Mac

Nie wiem co ci polecić. Najlepiej spróbuj jednego i drugiego. Kiedyś korzystałem głównie z PS. Po jakimś czasie porównałem efekty z PS i DPP i od tego czasu już tylko DPP a PS do dalszych ewentualnych korekcji. Wywoływanie w PS daje podobno lepszą kontrolę nad naświetleniem.
Przy czym zaznaczam że staram się maksymalnie przykładać do dobrego naświetlenia w czasie robienia zdjęcia. Jakoś tak jest że zdjęcia ratowane w PS zawsze mi potem wyglądają jakoś tak właśnie jak ratowane i i tak nie dają satysfakcji.

heniek
26-11-2006, 07:52
Będąc w tym temacie, to co możecie doradzić do wywoływania RAW'ów, nie instalowałem DPP i nie zrobiłem jeszcz upgr mojego PS'a do wersji CS2.
Nie mam doświdczenia z RAWami dlatego będę wdzięczny za sugestie.
większą ilość obrabiam w Capture One 3.7.5, więcej możliwości edycji daje PS ale nie mam do niego przekonania, osobiście polecam C1Pro właśnie za szybkość i prostą obsługę. DPP wypada lepiej od w/w jeśli chodzi o oddanie kolorów,
coś takiego znalazłem:
góra DPP , dół C1
http://img80.imageshack.us/my.php?image=untitled2wy2.jpg

slawi_3000
26-11-2006, 11:34
@Mac
Trudno jest mówić o obrazach. Najlepiej sam weź swoje trzy-cztery rawy, np. dwa o dobrej ekspozycji, dwa o trudnej i spróbuj sam je wywołać dobrymi wywoływarkami, zestaw i porównaj. Niestety, będzie to kiepska próba, bo do opanowania edytora rawów potrzeba czasu, ale przynajmniej poznasz kierunek działania edytora, typ barw i ich dynamikę, ostrość, szum itp. No i poznasz interfejs i workflow, co jest bardzo istotne. Musisz też trochę się rozglądnąć, bo czasami ważne funkcje realizowane są na zasadzie plug-inów innych firm, płatnych lub bezpłatnych. Koszt ważnych pluginów może przekraczać koszt edytora.
Wszystkie dobre wywoływarki mają 30-dniowe wersje bezpłatne. IMO bezwzględnie warto brać wersje Pro. Ja wybierałbym między:
1. C1Pro
2. Bibble Pro
3. SilkyPix
4. DxO
BTW kup sobie paczkę tabletek od bólu głowy:D

Mac
26-11-2006, 13:31
Ja wybierałbym między:
1. C1Pro
2. Bibble Pro
3. SilkyPix
4. DxO
BTW kup sobie paczkę tabletek od bólu głowy:D

Kurcze nie lubię tabletek od bólu głowy :smile: No dobrze a tak serio, czy są jakieś manuale do tych softów, które wymieniłeś? Mnie się zdarza czytać TFM :smile:
Muszę się jednak od kogoś nauczyć jak operowac tym narzędziem.
Staram się zawsze dobrze naświetlić ale czasem jest to dość trudne i trzeba sobie pomóc, dwa zdjęcia z RAW'ów po PSie nabierają często innego wyrazu, stąd moja decyzja o przejściu na RAWy a co za tym idzie pytania, pytania i jeszcze raz pytania.

slawi_3000
26-11-2006, 13:59
czy są jakieś manuale do tych softów, które wymieniłeś?

Decyzja zmiany słuszna. Bazę wiedzy oraz fora użytkowników ma chyba każdy z tych programów na swoim portalu. Swoją drogą niezły rozrzut - Dania, USA, Japonia, Francja :D Pozdrawiam