PDA

Zobacz pełną wersję : Katalog zdjęć



yogi-bear
23-11-2006, 17:35
Witam.

Na forum było już kilka wątków na temat archiwizacji zdjęć. Rozmawialiśmy tam o sposobach na przechowywanie starych zdjęć. Pomińmy temat nośników i opłacalności/trwałości tego typu zapisu. Nie znalazłem jednak nigdzie informacji dotyczącej katalogowania płyt.

Od... dawna używam programu WhereIsIt ( http://www.whereisit-soft.com/ ). Bez problemu zgrywał mi zawartość płyty w formie minatur, dopisując do nich dane EXIF itp.. Jednak kilka rzeczy mi w nim nie pasuje. Po zmianie body na 30D, plugin generujący miniatury nie radzi sobie z RAWami (update nie pomaga). Ogólnie interface jest mało przyjazny. Program ma mało opcji takich jak filtrowanie zdjęć wg. danych EXIF co było by bardzo przydatne. Czas na zmianę! Czytałem jakich programów używacie do katalogowania zdjęć, jednak żaden z nich nie jest przeznaczony ściśle do prowadzenia "dokumentacji płyt". Owszem, np. Picassa jest świetna ale do zdjęć które mam są dysku :). Dzisiaj pościągałem sporo triali i.. żaden z nich nie działa na zasadzie WhereIsIt :| . Nie wierzę że jest tylko jeden program do tego typu zadań! Zadaję więc pytanie: "CZYM TY KATALOGUJESZ SWOJE PŁYTY ZE ZDJĘCIAMI?" ;) Mam nadzieję że razem znajdziemy coś sensownego.

Pozdrawiam!

schabu
23-11-2006, 18:16
fotostation:)
a plyty kataloguje na zasadzie ze mam je podpisane nuemrkiem i poukladane w kolejnosci. jak chce jakies zdjecie znalesc to je pierwsze znajduje w fotostation miniaturke poslugujac sie slowami kluczowymi etc i potem wybieram sobie z polki plyte na ktorym jest ta fota. hmmm... chyba o to Ci chodzilo,tak?:)

yogi-bear
23-11-2006, 18:39
chyba o to Ci chodzilo,tak?:)

Dokładnie o to. Ale... 600$ :O wow. Sciągnę triala i chociaż popatrzę :D

dgi
23-11-2006, 21:21
Dokładnie o to. Ale... 600$ :O wow. Sciągnę triala i chociaż popatrzę :D

Nie chwaląc się właśnie piszę sobie od tak taki programik :twisted:
Ja jestem na etapie czytania postów takich jak te i wysysania z nich użytecznych informacji, aby je zaimplementować w swoim programie. 8)

Wracając do tematu. Jest kilka opcji:
http://www.fotoware.com/Products/FotoStationPro/
http://www.photools.com/products.php
http://www.cerious.com/thumbnails.shtml
http://www.iview-multimedia.com/mediapro/
http://www.netx.net/

Nie wspominając o Lightroom, ale nie wiem czy on umie katalogować płytki. :/

Najbardziej mi się podoba FotoStation, ale ta cena :-?

mario1275
23-11-2006, 22:10
no i przydało by się żeby też był za free :) bo WhereIsIt też nie jest tani niestety

viTo
27-11-2006, 15:59
Witam! Przegladalem neta i znalazlem znany pewnie wszystkim program Picasa 2.2. Ma duze mozliwosci, jest darmowy.

Opis mozliwosci programu Picasa:
Picasa w sposób automatyczny wyszukuje zbiory znajdujące się na dysku i pozwala na ich skatalogowanie, opisanie, nagranie w postaci prezentacji na CD, zarchiwizowanie, wydrukowanie itd. Najlepsze zdjęcia możemy wyróżnić symbolem gwiazdki. Program umożliwia podstawową obróbkę każdego zdjęcia (m.in. korekcję tzw. efektu czerwonych oczu, kilkanaście filtrów) i wyświetla zakodowane w formacie EXIF informacje o zdjęciu. W programie nacisk położono na udostępnianie zbiorów innym użytkownikom - zdjęcia można bezpośrednio z programu wysłać e-mailem lub umieścić na blogu Blogger. Program domyślenie kataloguje obrazy w formatach JPG, TIF, PSD, BMP i RAW (opcjonalnie także GIF i PNG) oraz filmy w formatach MPG, AVI, ASF, WMV i MOV.(Opis ze strony www.dobreprogramy.pl)

schabu
27-11-2006, 16:13
e no co Ty - Picasa do archiwizacji?? to tylko taki bajer - jak dla mnie sluzy ona glownie do publikacji fot na blogspot.com :)

dgi
27-11-2006, 16:16
Picassa jest ok do oglądania zdjęć znajdujących się na dysku. Jest naprawdę szybka, ale do archiwizacji nie za bardzo się nadaje. :/

viTo
27-11-2006, 16:20
hmm... szczerze to nie mam jej zainstalowanej... ale moze zamiast tego FotoOffice??

yogi-bear
27-11-2006, 19:50
Czy może mnie ktoś oświecić? Jak w fotostation archiwizować płyty nie przegrywając ich na dysk? Chcę żeby program wygenerował miniatury, przypisał do nich EXIFy i całą kolakcję płyt zapisał mi w jednym folderze (w celu backupu). Jakoś nie przemawia do mnie to wszystko :)

mario1275
27-11-2006, 23:34
whereisit - chyba będzie trochęwydać kaski i sobie go kupić bo do archiwizowania tego co est na płytkach i to z miniaturkami chyb anie ma nic lepszego - aż dziwne

dgi
27-11-2006, 23:51
whereisit - chyba będzie trochęwydać kaski i sobie go kupić bo do archiwizowania tego co est na płytkach i to z miniaturkami chyb anie ma nic lepszego - aż dziwne

Ano dziwne. :shock:

PS
Kurka, że ostatnio nie mam na to czasu, aby bardziej się zająć pomysłem, o którym wspomniałem wyżej. Niestety wszystko wskazuje na to, że do pracy nad aplikacją będę mógł usiąść dopiero w drugiej połowie stycznia (szkoła) :(

yogi-bear
13-01-2007, 20:46
Odświeżam temat, może ktoś napisze coś nowego na temat archiwizacji. Po zabawie FotoStation stwierdziłem że jest zbyt rozbudowany jak na moje potrzeby. Z resztą nadal nie rozumiem jak to wszystko w nim działa. Doszedłem tylko do tego jak zmusić go do przegrania zdjęć z płyty, wygenerowania miniatur i zapisania ich "obok oryginałów". Może ktoś z użytkowników FotoStation podzieli się swoimi doświadczeniami? A może istnieje inny soft który spełniał by dobrze swoje zadanie?

Zaczyna się "druga połowa stycznia", jak tam dgi? Prace nad programem ruszają? ;)

goobie
20-01-2007, 13:29
nie wiem czy ktoś próbował, ale ja używałem swego czasu
programu Phoa! - można łatwo wyszukiwać fotki i katalogować wg słów kluczowych... tworzy w swojej bazie miniaturki fotek z cd i jest darmowy!

http://www.dk-soft.org/products/phoa/index.php?lang=en

jakie spostrzeżenia ??

rolaj
20-01-2007, 14:25
Pozwolę sobie dodać, że podstawą sensownego archiwizowania zdjęć jest protokół IPTC http://www.iptc.org/pages/index.php zaszyty np w PS (file info), FotoStation (text) czy darmowym Irfanie. EXIF spisuje masę danych, ale nie dowiesz się z niego po np. 5 latach, kto stoi na zdjęciu od lewej i o co w ogóle chodziło. Tam też (IPTC) niezwykle użyteczne słowa kluczowe, o których ktoś już tu wspomniał. FotoStation umożliwia tworzenie opisów po wypełnieniu 1 formularza dla nieograniczonej praktycznie ilości wybranych zdjęć. IPTC czytany jest tak samo dobrze przez wszystkie podstawowe programy foto, dtp. Tak wędrują z plikami opisy do zdjęć prasowych. Inne darmowe, fajne skądinąd przeglądarki, oferują tworzenie opisów czytanych zazwyczaj tylko w nich, nigdze indziej. Ma tylko to tylko jedną wadę: zdjęcia trzeba opisywać. Ale chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że foto bez opisu jest średnio użyteczne. Do archiwizacji i wyszykiwania z tysięcy obrazków nie ma moim zdaniem nic lepszego od FotoStation. Polecam wersję 4.xx, "piątka" jest zbyt skomplikowana i nie tak user friendly.

goobie
22-02-2007, 00:18
odnośnie katalogowania z użyciem IPTC taką zbiorowość napotkałem ostatnio... :lol: jest kilka freeware'ów

http://www.programurl.com/software/iptc.htm

jeszcze nie wiem co polecić z tej grupy, więc jak ktoś używa to proszę o opinie...
również szukam programu free, który by najlepiej masowo i najlepiej za darmo zmieniał dane IPTC :mrgreen: 8) :lol:

daszek
22-02-2007, 01:02
A ja polecam http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm
Szybki, za free, czyta rawy, opcja compare, zmienia masowo dane. Dla mnie bajka.

kaspeed
25-02-2007, 12:53
kiedyś do Corela chyba w wersji 9 dodawali canto cumulus super dla mnie można było bez problemu pliki na cd indeksować zachowywał miniatury w katalogu na hdd a jak chciałeś całość to krzyczał na jakim CD plik się znajduje.

scooter
25-02-2007, 15:25
A jak sobie radzi z rawami ??

kaspeed
26-02-2007, 23:28
Cumulus? nie radzi sobie w ogóle - corel 9 to było dawno temu, nikt wtedy nie myślał o rawach, zresztą może teraz jest nowsza wersja ale nie wiem ile to kosztuje

sznerchu
01-03-2007, 15:30
do backupu duzej ilosci zdjec to jedynie drugi taki sam dysk i mirror !!!!!!!!!!!

szybko, tanio i bezpiecznie !!
raz na tydzien podlaczyc dysk zewnetrzny sync i do szuflady !!!!!

MS Synctoy poradzi sobie z synchronizacja !!

ukasus
29-12-2007, 15:45
czy istnieje program który tworzył by miniatury katalogując je w taki sposób ..

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img182.imageshack.us/img182/3831/clipboard02kp2.gif )
chodzi mi o to że zapisuje zdjęcia do analogicznych podkatalogów z jakich otworzył .. jeżeli tak to proszę o nazwę programu ..

dobrze by było jak by do nazwy miniatur można było dodać jakiś człon (np nr płyty na jaką będzie sie archiwizować oryginalne zdjęcia)

yogi-bear
29-12-2007, 18:01
czy istnieje program który tworzył by miniatury katalogując je w taki sposób ..

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img182.imageshack.us/img182/3831/clipboard02kp2.gif )
chodzi mi o to że zapisuje zdjęcia do analogicznych podkatalogów z jakich otworzył .. jeżeli tak to proszę o nazwę programu ..

dobrze by było jak by do nazwy miniatur można było dodać jakiś człon (np nr płyty na jaką będzie sie archiwizować oryginalne zdjęcia)

WhereIsIt ( http://www.whereisit-soft.com/ ) działa dokładnie tak jak chcesz. Masz liste płyt, rozwijasz, widzisz foldery a w nich minitury zdjęć. W WhereIsIt brakuje mi tylko rozbudowanej funkcji szukania wg. danych EXIFa. Co prawda zgrywa on EXIFy zdjęć ale z tego co widze robi to w formie "tekstowej". Nie można wyszukiwać zdjęć określając np. konkretne ISO, model aparatu, nie można filtrować wg. ogreślonych kryteriów.

Fotostation strasznie mi sie nie podoba. Nie wiem o co w nim chodzi, głupio tworzy miniatury w folderach kiedy WhereIsIt ma jeden duży pliczek do któego pakuje wszystkie dane. Może wyszło na rynek coś nowego? Może ktoś coś poleci?

Eryk
29-12-2007, 21:39
WhereIsIt ( http://www.whereisit-soft.com/ ) działa dokładnie tak jak chcesz.
A działa z canonowskimi RAWami *.CR2? :)

OK - EDIT:
Sciągnąłem WII, zaznaczam nowy katalog, nowy dysk, wybieram płytkę np. A1 (katalogi z rawami) kilkam OK i program sie wyłącza.. czy coś robię źle?

yogi-bear
29-12-2007, 22:57
A działa z canonowskimi RAWami *.CR2? :)

OK - EDIT:
Sciągnąłem WII, zaznaczam nowy katalog, nowy dysk, wybieram płytkę np. A1 (katalogi z rawami) kilkam OK i program sie wyłącza.. czy coś robię źle?

Pamiętaj żeby zaznaczyć pluginy które mają być aktywne w czasie zgrywania zawartości płyty. Mi WhereIsIt czyta CR2 z 30D. Nie wiem jak z Twojej 40.

Eryk
29-12-2007, 23:05
Akurat RAWy zgrywane z płyty są jeszcze z 350D ;)

Nie wiem co było - ściągnąłem program tym razem ze strony IDG.pl nie z oficjalnej - i jak na razie idzie ok. (wersja chyba starsza -> 3.8)

Jakie są ograniczenia wersji shareware?
Jak na razie sobie wyprobuję... jest sens rejerstrować? (bodajże 40$ za 1-4 stanowisk)

EDIT:
Jak zgram pierwszą płytke, zobacze czy obsługuje RAWy z 40D.

schabu
30-12-2007, 20:12
ja zacząłem archiwizować za pomocą fotoloadera i lightrooma. zgrywam foty na dysk fotoloaderem, importuję je w LR, więc datami mam wszystko fajnie poukładane w formie drzewka, do tego przy imporcie dodaję standardowe dane ITPC(kto zrobił fotę itd) i potem szczegółowe(czyli słowa kluczowe). Jak się na dysku uzbiera 4 GB to nagrywam te katalogi na płytkę, drukuję na niej nazwy katalogów (czyli daty) i chowam do segregatora z innymi takimi płytami i filmami oraz slajdami. proste - chyba:) - i skuteczne.

rolaj
31-12-2007, 00:13
ja zacząłem archiwizować za pomocą fotoloadera i lightrooma. zgrywam foty na dysk fotoloaderem, importuję je w LR, więc datami mam wszystko fajnie poukładane w formie drzewka, do tego przy imporcie dodaję standardowe dane ITPC(kto zrobił fotę itd) i potem szczegółowe(czyli słowa kluczowe). Jak się na dysku uzbiera 4 GB to nagrywam te katalogi na płytkę, drukuję na niej nazwy katalogów (czyli daty) i chowam do segregatora z innymi takimi płytami i filmami oraz slajdami. proste - chyba:) - i skuteczne.
A jak wyszukujesz?
Edit: Brawo za ITPC!

schabu
31-12-2007, 10:47
LR mam wyszukiwarkę słów kluczowych - można w niej też ograniczyć zakres wyszukiwania datami jakie nas interesują. no i można szukać też po samych datach czy danych z exifa. obsługuje RAW i sRAWy z 40d.

ukasus
31-12-2007, 11:14
hmm ściągnąłem traila ligtrooma .. i nie ma tam chyba opcji by tworzyło automatycznie katalogi do miniatur tak samo jak maja oryginalne zdjecia

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img182.imageshack.us/img182/3831/clipboard02kp2.gif )
.. jak zaznaczę katalog z oryginalnymi rozmiarami plus wszystkie w nim zawarte do miniaturyzacji.. to wszystkie miniatury wrzuca razem do jednego katalogu.. pomijając strukturę katalogów oryginału

schabu
31-12-2007, 11:25
LR automatycznie robi miniatury plików, które importujesz i można ustawić ich rozmiar. nagrywasz foty na płytkę i miniatury zostają w programie, tak więc możesz robić sobie ich podgląd po wyszukaniu. potem po wybraniu fotek do obróbki sprawdzasz jaką mają datę i wkładasz odpowiednią płytkę i LR ja wyszukuje i można pracować. czegoś takiego jak pokazałeś nie robi, ale IMO rozwiązanie LR jest lepsze. zwłaszcza, że też możesz sobie robić w nim kolekcje np.kolekcja zdjęć sportowych i tam podpinać zdjęcia sportowe. nie musisz miec więc żadnych katalogów na dysku, które wprowadzają bałagan, tylko katalogi z datami, które robi automatycznie fotoloader podczas zrzutu fotek. masz więc chyba wszytsko czego Ci potrzeba - słowa kluczowe, kolekcje, zdjęcia poukładane datami, miniatury i porządek na dysku:)

ukasus
31-12-2007, 11:28
a czy jest jakiś program który tworzył by podkatalogi tak jak to pisałem 2 posty wyżej ..
niestety jest mi to nie zbędne..

Eryk
02-01-2008, 13:01
Istnieje może alternatywa dla programu WhereIsIt?
Najlepiej darmowa... ;)

Pozdrawiam.

MagdaS
12-09-2008, 18:04
chyba miozna program Phoa do takowej zaliczyc, wlasnie sciaglam i widze ze bede zadoowolona-darowy, tworzy miniaturki, pozwala zgrywac na plyrt w opisie zdjecia mozna sobie zapisac na jakiej plycie jest oryginal takze wszystko tkak jak ma byc i obsluga prosta-polecam nic lepszego darmowego cjhyba sie nie znajdze

Iksrat
12-09-2008, 20:09
Przetestuj jeszcze ACDSee Pro 2.5.333 - używam tego programu od wcześniejszej wersji, ale naprawdę jestem z niego zadowolony. Kosztuje 130 $ (masz 30 dni na wypróbowanie bez konieczności kupowania), ale wart tych pieniędzy. Testowałem wiele programów pod względem możliwości katalogowania zdjęć (FotoStation 6.0 - bardzo dobry i bardzo drogi, WhereIsIt, Lightroom 2.0 i jeszcze kilka innych) i najbardziej, pod względem estetycznym, funkcjonalnym i cenowym, odpowiada mi ACDSee Pro 2.
Masz możliwość katalogowania zdjęć za pomocą:
1) korzystania z narzędzi/bazy ACDSee (tworzenie katalogów, wprowadzania słów kluczowych i opisów do zdjęć)
2) korzystania z EXIF: edytowanie i wprowadzanie słów kluczowych, dodawanie komentarza itd.
3) korzystanie z IPTC: jw. plus wprowadzanie takich danych jak miejscowość, kraj, kategoria, wydarzenie, czyli wszystko to, co można edytować w IPTC
4) korzystania ze wszystkiego naraz.

Program świetnie sprawdza się przy dużej ilości zdjęć, a jak część z nich zarchiwizujesz na płytce, to program zachowuje informacje o tym i podpowie ci na której je masz.

Warto przetestować ten program.

MagdaS
12-09-2008, 20:42
dzieki wlasnie o ACDSee slyszalam duzo dobrego a jest w plskiej wersji jezykowej (wiadomo zawsze to wygodniej;d) i powiedz mi prosze gdzie mozna go nabyc? Bo ja się nie znam wiec przepraszam za pewnie glupie pytania..;/

Narazie tak sobie mysle ze zrobie katalogi w tym co mam bo i tak bede musiala zrobic foldery usegregowac to chronologicznie, a jak zobacze czego mi w nim brakuje to najwyzej dalsze archiwizowanie bede robila w jakims lepszym ktory juz nabede droga kupna:)

A i jeszcze jedno prosze powiedzcie czy jak obrabiacie zdjecia to zmiany nadpisujecie na oryginale czy zapisujecie sobie zarowno oryginal (czy tez Raw) i juz gotowe obroione? jesi tak to jak rozwiazujecie to ze wam sie nie miesa na osobnych plytach czy w jednym katalogu dajecie oryginaly i gotowe?

Iksrat
12-09-2008, 21:14
dzieki wlasnie o ACDSee slyszalam duzo dobrego a jest w plskiej wersji jezykowej (wiadomo zawsze to wygodniej;d) i powiedz mi prosze gdzie mozna go nabyc?

ACDSee pobierzesz ze strony producenta:
http://store.acdsee.com/store/acd/en_US/DisplayProductDetailsPage/productID.78701700
Niestety nie ma polskiej (oryginalnej) wersji językowej, ale dostępne jest odpłatne (ok. 70 zł, zobacz tu: http://www.localize.fr.pl/spolszczenie/p13_sectionid/16/p13_fileid/337).
Program nie jest jednak aż tak skomplikowany, a poza tym możesz liczyć na pomoc (np. moją).

MagdaS
12-09-2008, 22:40
dzieki wielkie z gory za pomoc;) narazie siagnęłam triala i wlaśnie się rozglądam po ACDSee i...podoba mi sie:) rzeczywiście sam prosi o płyte wlacznie z podaniem nazwy jesli chcę otworzyc oryginal danego pliku, co mi sie bardzo podoba, ale mam pytanie bo chciałabym zrobić coś takiego, żebym miała posegregowane chronologicznie w folderach (najlepiej w formie drzewa widzinego w programie) zdjecia ale na dysku zeby zapisaly mi sie miniaturki a oryginały na plytach jak to zrobic w tym programie? Bo narazie doszłam do tego ze zdjecie ktore mam na plycie moge przypisac do jednej (badz kilku) z kategorii, ale jak importuje je to wiadomo importuje cale zdjecia... wiec prosze tu o pomoc. Czy w takim razie najpierw musz (wiem ze robie to troch od tylu;d) zgrac z powrotem te zdjecia z plyt na dysk -na dysku posegregowac i potem zrobic ich backup na plytach? A jak potem usunac z dysku oryginaly tak zeby miniaturki zostaly? Kurcze wiem ze poplątałam strasznie ale mam nadzieje ze mniej wiecej jest zrozumiale i wiadomo o co mi chodzi, bede wdzieczna za pomoc.

Iksrat
13-09-2008, 01:07
Rzeczywiście, trochę dużo tego jak na raz.
Zanim zaczniesz nagrywać zdjęcia na płytach pobaw się trochę z katalogowaniem. Nie jest to łatwa sprawa, przynajmniej na początku, jeśli chcesz to robić porządnie. Najważniejsza rzecz: obmyśl sobie klucz wg którego będziesz katalogować swoje zdjęcia (kategorie/albumy, podkategorie/podalbumy, słowa klucze, miejscowości). Jeśli dobrze to opracujesz, to znalezienie fotografii albo, dla przykładu, jakiejś konkretnej osoby na fotografiach nie będzie nastręczało ci większych trudności, nawet jeśli będziesz miała wielotysięczny zbiór zdjęć i wszystkie na płytach CD/DVD.

Druga sprawa, jeśli chcesz nagrywać/archiwizować zdjęcia na płytach CD/DVD i na nich trzymać oryginały, natomiast w komputerze (w programie) mieć tylko miniaturki z informacją o lokalizacji oryginałów, to możesz to zrobić na co najmniej dwa sposoby:
I.
1) zaznaczasz zdjęcia do nagrania
2) wprowadzasz/zmieniasz nazwę płyty
3) klikasz na burn
4) pojawi się okienko dialogowe, m.in. z zapytaniem czy dodać/utworzyć nowy Photo Disc - zaznaczasz pole przy tym zapytaniu
5) po nagraniu zostaje utworzony New Photo Disc z nazwą płyty (taką, jaką wprowadziłaś)
6) wszystkie utworzone w ten sposób płyty znajdziesz w lewym panelu programu > klikasz na zakładkę "Folders" i tam, po rozwinięciu, gdzieś na dole będzie katalog "Offline Media" - to właśnie ten katalog.
Klikasz na niego i rozwija ci się lista zarchiwizowanych płyt (jeśli już jakieś zostały zarchiwizowane). Następnie klikasz na nazwę płyty i w głównym panelu programy wyświetlą się wszystkie miniaturki zdjęć z tej płyty. Klikniesz na miniaturkę i zobaczysz informację o lokalizacji zarchiwizowanego zdjęcia.

II.
Jeśli masz już jakieś zarchiwizowane zdjęcia na płycie i chcesz mieć informacje (z miniaturkami) o tych zdjęciach na komputerze to:
1) wkładasz płytę do komputera
2) otwierasz ACDSee Pro 2
3) z zakładki "Folders" wybierasz napęd z płytą, którą włożyłaś
4) po kliknięciu pojawi się okno dialogowe o nazwie "CD/DVD Drives Excluded" z trzema opcjami do wyboru (domyślnie zaznaczone jest pierwsze)
5) zaznaczasz opcje drugą o nazwie: "Create a Photo Disc from CD/DVD"
6) klikasz OK
7) pojawi się następne okno dialogowe i tu tez klikasz OK
8) wyskoczy nowe okno z możliwością zmiany nazwy płyty - tu zmieniasz nazwę albo pozostawiasz bez zmiany - i OK
9) następuje import miniaturek z informacją o lokalizacji oryginału
10) gotowe - w ten sposób, na komputerze, masz tylko miniaturki i informacje o lokalizacji, a na płytach oryginały, ale możesz mieć to i to.

MagdaS
13-09-2008, 11:33
Ogromnie ci dziekuje niby to takie łatwe a jednak lepiej można zrozumiec zasady na jakich dziala ten program jak ktos to lopatologicznie wylozy:)

Teraz tak sie zastanawiam (bo bawie sie zarowno ACDSee i tym Phoa zeby zobaczyc roznice i je porownac) jaktzn wg czego najlepiej to wzystko katalogowac.... DO tej pory zdjecia ludzi mialam osobno na plytach (chtonologicznie) psow osobno, koni osobno, ale to takie trtoche poplatane jest i nie wiem czy nie lepiej zrobic wszystko w folderach/grupach ktore beda zaczynaly sie od daty np 2008_12_20_nazwa wydarzenia a dzieki mozliwosci przypisania zdjec do kategorii wtedy bede mogla osobno wyswietlac tak jak do tej pory ludzi/psy/konie/makro... dobry to pomysl? pytam bo to co mi sie moze teraz wydawac ok moze sie w praktyce okazac niepraktycznw dlatego bede wdzieczna za kilka slow jak masz/macie to skatalogowane;) bede wdzieczna jak zawsze

Iksrat
14-09-2008, 00:09
DO tej pory zdjecia ludzi mialam osobno na plytach (chtonologicznie) psow osobno, koni osobno, ale to takie trtoche poplatane jest i nie wiem czy nie lepiej zrobic wszystko w folderach/grupach

Katalogowanie zdjęć za pomocą folderów, to wg mnie mrówcza robota, która nie tylko nie ułatwia życia, ale dosyć je komplikuje.
Zróbmy mały eksperyment i wyobraźmy sobie w miarę najprostszą sytuację.
Zakładamy, że pasjonujesz się konikami i pieskami i tylko im robisz zdjęcia.

Jeśli masz dwa zdjęcia: na jednym masz konika, a na drugim pieska, to - na "folderowy" sposób katalogowania - pierwsze zdjęcie umieszczasz w folderze "konik/koniki", a drugie w "piesek/pieski". Proste! Wiadomo, że w tym folderze są koniki, a w tamtym pieski - nie ma problemu przy wyszukiwaniu zdjęć. Skomplikujmy jednak sytuację o jeden stopień. Na zdjęciu masz jednocześnie konika i pieska i co wtedy robisz? Wrzucasz to samo zdjęci do obu folderów? Jeśli tak, to dublujesz, a jeśli nie, to albo wrzucasz zdjęcie tylko do jednego folderu i tym samym "tracisz" albo konika albo pieska w drugim (w późniejszym okresie ciężko będzie ogarnąć, gdzie co jest), albo zakładasz trzeci folder o nazwie "koniki i pieski". Jeśli zakładasz trzeci, to przy szukaniu np. konika masz już do przejrzenia dwa foldery, a nie jeden.
A co, jeśli na zdjęciach jest więcej informacji? Trochę się to komplikuje i przestaje być przejrzyste.

Wkrótce, jeśli będziesz chciała, napiszę o katalogowaniu w ACDsee pro, chyba że, opanowałaś go już na tyle, że nie będziesz potrzebować pomocy. A może masz jakieś szczegółowe pytania?

MagdaS
14-09-2008, 17:24
tak masz racje:) z tym ze jest tez minus potem jak chce przejrzec zdjecia z jakichs np zawodow jezdzieckich musze sobie przypomniec kiedy to bylo i szukac wg dat ale wiem co teraz powiesz;d jak dobrze opisze zdjecia to potem latwo znajde i ten argument za mna przemawia

co do katalogowania narazie ACDSee tak przejrzalam ale nie robie w nim nic powazniejszego bo mam tylko triala i nie chce sie przyzyczaic, skatalogowac wszystkiego a potem zostac z niczym hehe wiec narazie sprawdzam ten darowy co mam (phoa) w sumie na chwile obecna jest w miare ale sie zobaczy jak skoncze i najwyzej potem jak zobacze czego mib= w nim brakuje bede sie rozgladala za czyms lepszym i wtedy chyba ACDSee bedzie pioerwszy w kolejce ale i tak chetnie poczytam to co napiszesz o katalogowaniu w nim:)

mistasz
14-09-2008, 18:14
Czy PhoA widzi RAW-y (CR2) ?
W opisie wygląda że nie.

MagdaS
14-09-2008, 19:15
nie wiem bo jeszcze nie mam skad wziaac RAWów by sprawdzic

MagdaS
16-09-2008, 12:36
donosze tylko ze moj Phoa nie widzi tychże Rawów (CR2) wiec zgadza sie z opisem...;/

a dodatkowo mnie jeszzce wkuryl bo wczoraj ialam ladnie wszysko pogrupowan zapisalam nja pewno zmiany a wchodze dzis i najpierw mam 0 zdjec....;/ a potem jk szukam jakichs i wpisze byle co to pojawiaja mi sie wszystkie w jednym, katalogu... paranoja ja jdnak chyba wezme sie za tego ACDSee

A mam pytanie odnosnie ACDSee bo w ktoryms z numerow FotoVIdeo byla pelna wersja ACDSee 5 czy on jest dobry i wystarczajaca do katalogowania jak te najnowsze? mozecie powiedziec mi czegi 5-tce brakuje?

Soviet
24-11-2008, 23:52
Pozwolę podpiąć się pod temat. Czy jest opcja włączenia podglądu 100% na stałe w FotoStatnion w Preview i Slideshow? Szukałem w ustawieniach, ale nie znalazłem:(
Z góry dziękuje za pomoc.