PDA

Zobacz pełną wersję : pogoda taka jak teraz i brak studia



eternus
26-12-2004, 14:39
Korzystajac z kilku dni wolnego chcialem zrobic znajomej troche fotek w formie mini-amatorskiej sesji. Jednak pogode mamy taka, jak kazdy widzi, a niestety nie mam mozliwosci focenia w studiu. Moze macie jakis sposob/pomysl, jak w takich warunkach (przy takim swietle) osiagnac nie-naganny efekt?

Czy w ogole jest sens robic fotki w warunkach domowych? Bez oswietlenie to chyba nie? Zatem pozostaje plener. Przyroda teraz wyglada nie za ciekawie, miasto z reszta tez - wiec da sie w ogole cokolwiek zdzialac?

Moze macie jakies sposoby/patenty/pomysly/wskazowki?

easyrider
26-12-2004, 15:12
Czy w ogole jest sens robic fotki w warunkach domowych? Bez oswietlenie to chyba nie?

No bez przesady... dobre zdjęcie to można nawet przy świeczce zrobić... najważniejsze to mieć pomysł :P

Przecież w domach mamy mnóstwo źródeł światła - a cyfrą łatwo zniwelować ciepłe zabarwienie żarówek - byle nie mieszać światła świetlówek, żarówek, lampy błyskowej i światła z okna.
No i szafy pełne strojów, kapeluszy itp. rekwizytów...

dzi
26-12-2004, 15:16
Korzystajac z kilku dni wolnego chcialem zrobic znajomej troche fotek w formie mini-amatorskiej sesji. Jednak pogode mamy taka, jak kazdy widzi, a niestety nie mam mozliwosci focenia w studiu. Moze macie jakis sposob/pomysl, jak w takich warunkach (przy takim swietle) osiagnac nie-naganny efekt?

Czy w ogole jest sens robic fotki w warunkach domowych? Bez oswietlenie to chyba nie? Zatem pozostaje plener. Przyroda teraz wyglada nie za ciekawie, miasto z reszta tez - wiec da sie w ogole cokolwiek zdzialac?

Moze macie jakies sposoby/patenty/pomysly/wskazowki?
w grunice rzeczy to nie jest wcale aż taka zła pogoda - ważne, aby nie było ciemno - czyli robić zdjęcia między 9:00 a 12:00 pozostaje ci robienie w RAW w plenerze i potem zabawa z WB - aby uzyskać ciekawą temperature światła
Ale ja bym bardziej uświadomił sobie fakt, iż nie jest zbyt ciepło - modelka po godzinnej sesji najprawdopodobnie zmarznie - czerwone rumieńce nie będą efektywne, a cała sesja może się po prostu nie udać z powodu zimna. Jeśli będzie wiatr to dodatkowo odczucie temperatury będzie większe (odczucie zimna) :D
Ja uważam, że taka pogoda jest znacznie lepsza do robienia portretów, niż silne słońce powodujące cienie na twarzy.
Co do tła to fakt, przyroda nie za bardzo jest teraz interesująca, choć pomysłowość może uczynić cuda. Pewnie warto będzie troche rozmazać tło

W każdym bądź razie robienie sesji w pochmurny dzień jest możliwe i efekt jak najbardziej może być pozytywny, gdy zdjęcia poddamy procesingowi WB

A jeśli chodzi o dom no to już zależy, jaki dom posiadasz (oświetlenie, tło itd..) - tu na pewno będzie cieplej :D

Czacha
26-12-2004, 15:48
taka pogoda swietnie nadaje sie do portertow.. swiatlo jest miekkie i rozproszone.. sadzasz modelke przy oknie, zakladasz 50'tke i focisz... a to w jaki sposob to juz od ciebie zalezy... grunt abys nie uzywal sztucznego swiatla w postaci flesha czy tez lampek domowych itp ..

i mysle ze kolorowe zdjecia mozesz se darowac... przekonwertuj je na bw

eternus
26-12-2004, 16:00
Dzieki - troche mi sie rozjasniac sprawa zaczyna. Rzeczywiscie pomysl, zeby ograniczyc sie do B&W jest bardzo trafny. Czesc fotek w pokoju przy oknie tez ok. Ale to troche za malo i gdzies by pasowalo sie ruszyc poza dom. Mowicie rozmycie... To jest sposob. Ale nadal zastanawiam sie jaka sceneria przy aurze takiej jak dzis moze byc dobra? Park, las? Chyba nie za bardzo? Pola? Chyba tez nie... Wy o jakiesj scenerii byscie mysleli?

No i problem w ubraniu. Bo jednak bez kurtki przy temperaturze kolo zera moze byc ciezko.

Czacha
26-12-2004, 18:34
zerknij na www.altphotos.com - moze ktoras z prac cie zainspiruje ;-)

Arkan
27-12-2004, 03:06
miasto z reszta tez - wiec da sie w ogole cokolwiek zdzialac?
..a próbowałeś zdjęć miasta nocą? Jak lekko kropi i wszystko jest mokre to światła miasta dają festiwal efektów. Ja teraz focę głównie po zmroku oraz portrciki - głównie Cz-B (tak jak mówi Czacha)

Arkan

eternus
27-12-2004, 11:05
..a próbowałeś zdjęć miasta nocą? Jak lekko kropi i wszystko jest mokre to światła miasta dają festiwal efektów. Ja teraz focę głównie po zmroku oraz portrciki - głównie Cz-B (tak jak mówi Czacha)


Tak, ale nie probowalem zaangazowac do takich zdjec jeszcze jakies osoby - dotad bylo to po prostu miasto noca. Ale to moze byc ciekawy koncept. Dzieki!

Tomasz Golinski
28-12-2004, 03:01
zwróć uwagę na mokry bruk. ładnie się błyszczy zazwyczaj