PDA

Zobacz pełną wersję : Sposób na walkę z szumem w dSLR



Kubaman
25-12-2004, 11:36
witam,
pojawił sie bardzo ciekawy artykuł na photo.net dotyczący eliminacji szumu w PS poprzez kalibrację na podstawie wzorca szumu.

miłej lektury (http://www.photo.net/learn/dark_noise/) (nieco przydługiej ... :wink: )

kongi
25-12-2004, 14:31
witam,
pojawił sie bardzo ciekawy artykuł na photo.net dotyczący eliminacji szumu w PS poprzez kalibrację na podstawie wzorca szumu.

miłej lektury (http://www.photo.net/learn/dark_noise/) (nieco przydługiej ... :wink: )
a wzorca w neat image probowales ? :)

Tomasz Golinski
25-12-2004, 14:44
kongi, wzorzec w NImage to zupelnie inna para kaloszy.

Kubaman, 20d podobno ma to wbudowane? tak wyglada z tekstow pod artykulem.

kongi
25-12-2004, 14:49
wzorzec w NImage to zupelnie inna para kaloszy..
mowimy o najnowszym neat ? :)
jesli tak, to explain plz



Kubaman, 20d podobno ma to wbudowane? tak wyglada z tekstow pod artykulem.
tez gdzies o tym czytalem.... aczkolwiek ostatnio robiac 20 na iso800 (mimo ze mniejsze
niz 10d) mam watpliwosci (robione w raw wszystko, bez +jpg)

Tomasz Golinski
25-12-2004, 15:04
kongi, przegladalem wlasnie informacje o najnowszym neat i nie widze, zeby umial on zczytywac czarna klatke i radzic sobie z powtarzalnym szumem. Profile, ktorych on uzywa, sluza do usuwania szumu losowego na podstawie charakterystyk spektralnych (rozkladu czestosci -> Fourierowsko falkowe algorytmy najpewniej)

muflon
25-12-2004, 15:49
Kubaman, 20d podobno ma to wbudowane? tak wyglada z tekstow pod artykulem.
tez gdzies o tym czytalem.... aczkolwiek ostatnio robiac 20 na iso800 (mimo ze mniejsze
niz 10d) mam watpliwosci (robione w raw wszystko, bez +jpg)
To nie do końca o to biega.. 20D ma redukcję szumów działającą na tej zasadzie (przełączaną w CF), ale to dotyczy raczej długich ekspozycji - nie pomoże Ci to przy zwykłych zdjęciach na ISO800/czasach poniżej 1s.

Tomasz Golinski
25-12-2004, 15:56
jak zrozumialem z artykulu, to samo dotyczy opisanej metody. ale zasada dzialania w 20d jest taka sama?

Kubaman
25-12-2004, 23:04
ja sie tam nie znam :wink: ale wydaje mi się, że rzeczywiście w 20D ta technika jest wbudowana "szczególnie" pod CF na czasach dłuższych niż 1 sek. poniżej też pewnie coś takiego stosują, tylko widać z jakim skutkiem. Trzeba będzie spróbować i zobaczyć co wyjdzie. Jest przynajmniej nadzieja :roll:

przemo_21
02-01-2005, 01:18
Witam
Próbowałem tej techniki, ale mi nic nie wychodziło tak piknie jak na obrazkach.
Mam D30 i stosowałem się do poleceń z linku tz: wyłączyłem odszumianie i prametry wyostrzania ustawiłem na standard , balans bieli na światło żarowe. Otwarłem rawa i bez korekty import do Ps i po owej kalibracji z wastwą klaibracyjną żadnych rewelacji nie uzyskałem. Czas naświetlania około 15s.
Próbowałem z samą warstwą kalibracyjną i blendowaniem na przeciweństwo i to działało ale ze zdjęciem nie :( czemu ?
Jeśli ma ktoś jakieś sugestie lub rady to byłoby super.