PDA

Zobacz pełną wersję : tablica Macbetha (wzornik kolorow)



ted220
25-12-2004, 00:51
Czy ktos z szanownych forumowiczow jest w stanie mi pomoc i poinformowac gdzie kupic cos takiego jak w temacie ?
(to takie cos jak na str. 149 w ksiazce Scota Kelbiego "fotografia cyfrowa" trzyma pani na portrecie u dolu ) - oczywiscie w Polsce :).
Nie musi byc to tablica profesjonalna chcialbym sobie poradzic jakos ze skalibrowaniem monitora, labu i mojego 300D bo na razie kolorystyka zdjec "papierowych" pozostawia wiele do zyczenia :(.
Moze jakis posiadacz takiej tablicy moglby zrobic jej zdjecie i podeslac. Zrobil bym sobie odbitke A4 i bylby jakis punkt odniesienia.
Przeszukalem okoliczne laby i Foto 7 - niestety nie maja :(.

pozdr

ted

Tomasz Golinski
25-12-2004, 00:59
a w Twoim labie nie mają jakiegoś swojego wzorca kolorów? Ten jest jakiś specjalny?

Vitez
25-12-2004, 04:44
Czy ktos z szanownych forumowiczow jest w stanie mi pomoc i poinformowac gdzie kupic cos takiego jak w temacie ?
(to takie cos jak na str. 149 w ksiazce Scota Kelbiego "fotografia cyfrowa" trzyma pani na portrecie u dolu ) - oczywiscie w Polsce :).

www.helion.pl i kup ta wlasnie ksiazke. W niej jest ta tablica chyba (sprawdze jak bede w domu).

Krzychu
25-12-2004, 11:17
Czy ktos z szanownych forumowiczow jest w stanie mi pomoc i poinformowac gdzie kupic cos takiego jak w temacie ?
(to takie cos jak na str. 149 w ksiazce Scota Kelbiego "fotografia cyfrowa" trzyma pani na portrecie u dolu ) - oczywiscie w Polsce :).
Nie musi byc to tablica profesjonalna chcialbym sobie poradzic jakos ze skalibrowaniem monitora, labu i mojego 300D bo na razie kolorystyka zdjec "papierowych" pozostawia wiele do zyczenia :(.
Moze jakis posiadacz takiej tablicy moglby zrobic jej zdjecie i podeslac. Zrobil bym sobie odbitke A4 i bylby jakis punkt odniesienia.
Przeszukalem okoliczne laby i Foto 7 - niestety nie maja :(.

pozdr

ted

Nie wiem czy nie wyrzucisz pieniędzy w błoto - do kalibracji monitora potrzebujesz jeszcze spektrofotometr, bez tego szkoda zachodu w ogóle, a dla amatorskich zastosować to sprawa jest chyba nieopłacalna...

ted220
25-12-2004, 13:13
www.helion.pl i kup ta wlasnie ksiazke. W niej jest ta tablica chyba (sprawdze jak bede w domu).

książkę mam tam jest tylko karta z trzema odcieniami szarości :(


Nie wiem czy nie wyrzucisz pieniędzy w błoto - do kalibracji monitora potrzebujesz jeszcze spektrofotometr, bez tego szkoda zachodu w ogóle, a dla amatorskich zastosować to sprawa jest chyba nieopłacalna...

dlatego nie koniecznie poszukuje oryginalnej tablicy bo ta kosztuje na zachodzie 65 $ :)

Chodzi mi o barwny punkt odniesienia. Myslalem ze ktoś z was moze zrobil sobie taki wzornik? Chcialem pobawić sie tez z ustawieniami nasycenia w aparacie bo ten parametr 1 w 300D mnie troche rozczarowałmniej a z taką tablicą byłoby dużo prościej.

easyrider
25-12-2004, 18:21
Ja poradziłem sobie tak:
Zaniosłem do minilabu ten wzorzec (http://www.lo7.wroc.pl/foto/Agfa/TEST_D_lab2.jpg) i zrobiłem dużą odbitkę (wiadomo - na dużej dużo widać).
No i teraz patrząc na to zdjęcie na papierze i wyświeltając go na monitorze widać różnice, które należy zminimalizować - metodą dowolną - gałkami na monitorze, ustawieniami sterownika karty graficznej, profilami kolorów, czy jak tam komu pasuje... (ale nie PS'em - chodzi o zmianę kolorów wyświetlania zdjęcia a nie o jego korekcję!)

W moim przypadku wystarczyło użyć profil kolorów Agfy - bo akurat zdjęcia wywołuję w Agfie... w sieci można bez problemu znaleźć profile Fuji i właśnie Agfy, z innymi może być problem... (a może teraz już są?). Można również zapytać o profil kolorów w labie - szanujący się lab powinien go udostępnić...

satriani
28-12-2004, 00:09
także korzystam z tej tablicy, co do kalibracji do poniżej link do ściągnięcia profilu kolorów do maszyn z agfy:
http://www.fotonet.tychy.pl/

gietrzy
28-12-2004, 10:06
dlatego nie koniecznie poszukuje oryginalnej tablicy bo ta kosztuje na zachodzie 65 $ :)

O takiej cenie w Polsce zapomnij.
Jest witryna GM zajrzyj na stronę internation dealers, tam jest napisane co i gdzie w Polsce.


Chodzi mi o barwny punkt odniesienia. Myslalem ze ktoś z was moze zrobil sobie taki wzornik?

zajrzyj na http://www.targets.coloraid.de/ wybierz wersję C1. "To dobry produkt. Zdjęcia tablicy musisz robić w sposób by nie było na jej powierzchni refleksów. Ale co Ci to da bez:

1) skalibrowanego monitora
2) Photoshopa
3) PS wtyczki inCameraPRO

:?:


Chcialem pobawić sie tez z ustawieniami nasycenia w aparacie bo ten parametr 1 w 300D mnie troche rozczarowałmniej a z taką tablicą byłoby dużo prościej.

Teraz jesteśmy w domu, trzeba było tak odrazu :D
Do zabawy mogą wystarczyć profile z BreezeBrowsera od 10D. Zainstaluj sobie ten program (wersję testową chociażby) i zajrzyj do podkatalogu profiles. Potem już wszystko jasne.

Z punktu widzenia mobilności najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup WhiBal www.rawworkflow.com
Od siebie mogę dodać, że to działa :D

Jeszcze jedna sprawa: tyle tu kiedyś czytałem, że 10D ma dobry / b. dobry AWB. Gówno prawda. W książce Bruca Frasera (Real World CameraRaw for Adobe Photoshop) widać doskonale, że nawet aparaty klasy 1Ds mają w tym względzie troszeczkę do nadrobienia :!: - od aparatu za $8000 oczekuję trybu "profiled mode", przy którym już nic nie trzeba majstrować.

ted220
30-12-2004, 02:28
Szukałem , szukałem i znalazłem :) jest i tablica Macbetha w jpg i inne ciekawe rzeczy...
podaje link może sie komuś przyda

http://www.colorremedies.com/realworldcolor/downloads.html

player_sct
12-01-2005, 16:36
Z punktu widzenia mobilności najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup WhiBal www.rawworkflow.com
Od siebie mogę dodać, że to działa

gietrzy mozesz cos wiecej o tym napisac bo mnie to zainteresowalo.. i w sumie nawet niedrogi ten wzornik biorac pod uwage ostatni kurs dolara :)

gietrzy
12-01-2005, 17:07
gietrzy mozesz cos wiecej o tym napisac bo mnie to zainteresowalo.. i w sumie nawet niedrogi ten wzornik biorac pod uwage ostatni kurs dolara :)

Ale co konkretnie chcesz wiedzieć? Producent umieścił bardzo dobry video manual
http://rawworkflow.com/WhiBalManual/index.html

Generalnie: na smyczy wiszą cztery małe "tekturki" o wielkości wizytówki.
Ciemna szara do klikania (ustawiania WB) w raw. Reszta - biała, jasna szara i czarna - do ustawiania odpowiednich punktów w jpg'u.
Pooglądaj sobie te filmiki.

grzegorzkalisz
24-11-2011, 00:46
Czytam co poniektórych i utwierdzam się w przekonaniu, że "Polak potrafi" ... nie bez powodu tablice Macbetha kosztują tyle ile kosztują, trafiłem na wątek bo sam poszukuję sklepu z takimi akcesoriami ale widzę, że będę miał problem przez takich, którzy sobie wydrukują wzornik i myślą, że zaoszczędzili.... heh