PDA

Zobacz pełną wersję : Blokujące się lustro w nowym eos300 - pomocy!!



Macios
09-11-2006, 09:20
Witajcie,
dzis w nocy lecę do Indii - i w moim zapasowym body - eos100 padła migawka, więc kupiłem szybko w Fotojokerze nowego eosa 300. Chcialem go przetestowac - zrobiłem jakies 6 zdjęc - i nagle zaczęło się blokować lustro. Po wcisnieciu spustu ciemnieje obraz w wizjerze, na wyświetlaczu pojawia sięsybmol migającej baterii (2 nowe sieżo wsadzone), po wciśnięciu ponownym spustu - wraca do normy - i już na wyświetlaczu są normalnie wszystkie informacjie - razem z Tą, ze baterie są pełne.
]Czy to może byćsprawa baterii - czy coś z elektroniką?? bardoz prosze o wasze sugestie - bo musze cośz tym dzis zrobic!!
Pozdrawiam

Maciej
gg:4519764

MacGyver
09-11-2006, 10:33
Może nie do końca w temacie ale miałem podobnie w kilkuletnim Pentaxie MZ50. Przyczyną była mechaniczna awaria napędu migawki i lustra, a więc grubsza sprawa, wykluczająca sens naprawy. Najlepiej podjedź z nim do tego "fotopajaca" gdzie go kupiłeś i spróbuj wymienić na inny egzemplarz ewentualnie przetestuj na innym komplecie baterii. Jeżeli aparat stał u nich na półce przez kilka lat (co jest możliwe, zwłaszcza że eosa 300 bez x lub v nie robią już od dawna) to rzeczywiście elektrolit w bateriach mógł trochę "sparszywieć" i przy gwałtownym zwiększonym poborze mocy (pobór przez wyświetlacz jest ułamkiem tego co potrzebuje lustro i migawka) elektrony "wędrują" zbyt wolno i lustro się zawiesza. Ponowne naciśnienięcie przycisku migawki powoduje wzbudzenie ogniwa i odwieszenie się lustra jest całkiem logiczne.

Silent Planet
14-11-2006, 20:03
Elektrony nie są aż tak zmęczone, żeby wędrować zbyt wolno. Takiej teorii jeszcze nie słyszałem... Wyużyte ogniwo daje po prostu za mały prąd ( jednostka prądu = Amper ), a nie, że prąd wolniej płynie.
Ludzie, mamy 21-szy wiek!

Co do migającego symbolu baterii na wyświetlaczu - jest to nie tylko oznaka słabej baterii, jest to także komunikat o błędzie, który wystąpił.

Kiedyś na tym forum był przyklejony dokument o znaczeniach tego błędu, teraz już go tu nie ma.

Na eosdoc.com jest to od lat, wystarczy sobie kliknąć.
Można także kliknąć tu. (http://www.eosdoc.com/manuals/?q=BCerror) ( wersja Vitez Compatible :wink: )

MacGyver
14-11-2006, 21:03
Elektrony nie są aż tak zmęczone, żeby wędrować zbyt wolno. Takiej teorii jeszcze nie słyszałem... Wyużyte ogniwo daje po prostu za mały prąd ( jednostka prądu = Amper ), a nie, że prąd wolniej płynie.

Ok, przesadziłem troche z tym opisem. Niemniej zjawisko nierównomiernego zasilania przez podstarzałe / przemrożone baterie jest niezaprzeczalne.

Bagnet007
14-11-2006, 22:56
To samo mam z moją 33. Mogę zgadywać: to się dzieje zawsze gdy czas migawki jest dłuższy od czasu X ? Już gdzieś o tym pisałem. W serwisie mi powiedzieli że to coś z synchronizacją lustra (czy jakoś tak). Nie rozbierali korpusu, ocenili to na oko. Że ponoć takie coś się zdarza. Ale teraz mówicie o starych bateriach. Może jednak spróbuję z nowymi, bo te co mam mają już z pół roku. Jeszcze ich nie wyczerpałem :mrgreen:

minek
15-11-2006, 20:35
Elektrony nie są aż tak zmęczone, żeby wędrować zbyt wolno.

Co nie zmienia faktu, że nawet wypoczęty elektron w przewodniku porusza sie wolno... baaaardzo wolno.

Silent Planet
15-11-2006, 23:38
To samo mam z moją 33. Mogę zgadywać: to się dzieje zawsze gdy czas migawki jest dłuższy od czasu X ? Już gdzieś o tym pisałem. W serwisie mi powiedzieli że to coś z synchronizacją lustra (czy jakoś tak). Nie rozbierali korpusu, ocenili to na oko. Że ponoć takie coś się zdarza.
To "standardowa" wada 30/33.
Nieodzowna wizyta w serwisie.