PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia nocą + świece



mroczny
23-02-2004, 09:56
Witam,
mam taką zachciankę, żeby zrobić mojej kobiecie kilka zdjęć przy świetle świec, lampa oczywiście odpada, a wieć pewnie długi czas otwarcia przesłony + statywek niezbędny. Mam Canona G3 i muszę przyznać, że ciężko to wychodzi, strasznie ciemne zdjęcia, których nawet korygować się nie da. Może powinienem dać więcej świeczek? No ale to nie ma być msza satanistyczna tylko pamiątka po miłym wieczorze. Czy kotś ma jakieś doświadczenia w tej kwestii i mógłby mi coś poradzić?

alahari
23-02-2004, 14:54
Przy świecy jeszcze zdjec nie robiłam, ale przy nastrojowej lampce owszem :D Mozesz robić zdjecia ze zwiekszoną czułością, wtedy czasy krótsze wystarcza, ale bedzie szum (który ew. mozesz za pomoca programu Neat Image wygładzic). Możesz tez na długie czasy z mała czułościa, ale dziewczyna bedzie musiała bez ruchu wytrzymac czas jakiś... Mnie sie tak z kotami udało, z czlowiekiem chyba łatwiej :wink:

mroczny
23-02-2004, 15:40
ale dziewczyna bedzie musiała bez ruchu wytrzymac czas jakiś...
Zgadzam się z tobą, choć czasem to przy świecach ładnie wygląda "efekt przejścia" czyli zruszony nastaw :mrgreen: a G3 strasznie szumi przy wyższym ISO więc raczej statywek to jedyna opcja, ale dziękuję za pomysł, w sumie mogę spróbować, bo moja ukochana to straszna wiercipiętka jest 8) 8) 8) POZDRAWIAM

alahari
23-02-2004, 17:20
Mnie sie zwykle nie chce uruchamiać statywu- zamiast niego w ruch ida najblizsze grube księgi 8) Ściągnij sobie z netu fajny programik do poprawiania zaszumionych zdjęć- Neat image (z www.neatimage.com - o ile pamietam). Aha, tez mam G3 :wink: Powodzenia :D

mroczny
23-02-2004, 18:58
NetImage 3,0 pro+ Już mam to cudo, ale jeszcze nie bardzo się tym bawiłem, może jakieś porady, w innych postach czytałem coś o nie przesadzaniu i 50%/30%/30% co ty o tym sądzisz??

alahari
23-02-2004, 20:14
Doświadczenie mam jeszcze małe, zwykle nic nie ustawiam tylko filtruje jak leci i zapisuje, a reszte w PS lub Photopaint.

JaW
23-02-2004, 23:36
No ale to nie ma być msza satanistyczna tylko pamiątka po miłym wieczorze
ROTFL

moja ukochana to straszna wiercipiętka jest
Daj jej cos na uspokojenie przed sesja zdjeciowa (buziaczek itp - kumasz)

może jakieś porady
Zapal swiece, kaz jej siedziec bez ruchu i naswietlaj matryce tak dlugo, zeby bylo OK, aparat na statyw - co tu mozna wiecej kombinowac? ISO nie dawaj za wysoko, bo szum owszem, mozna zlikwidowac w NI, ale czasem nie wyglada to pozniej ladnie i w sumie to lepiej miec fotke bez szumow.

Vitez
24-02-2004, 09:23
Gdy jeszcze mialem G3: przy lampce pseudoUV biurkowej, ISO400 czas naswietlania mi wychodzil ok 3 sekund a szumy okropne, ostrosc slaba, kontrast prawie zaden. NeatImage nic nie pomagal na tak slabe, ciemne , zaszumione zdjecie. Lepiej ustawic ISO50 albo 100 i probowac wytrzymac te 10-15 sekund. Aha... pomiar "punktowy" na osobe fotografowana, szczegoly w cieniach ci i tak niepotrzebne, i tak je stracisz a w ten sposob uzyskasz dobre szczegoly w swiatlach, a pomiar matrycowy czy centralnie wazony probowalby uzyskac rowniez szczegoly w cieniach co wydluza czas naswietlania.

mroczny
24-02-2004, 18:01
Okej, racja. Przy punktowym bardzo interesująco świeczki wychodzą, tylko 15s to trochę długo. Zobaczymy co z tego wyjdzie i dam znać jak się powiodło. Jakby coś, to dorzucę kolejną serię świeczek, tylko poza kadrem, dla lepszego naświetlenia. POZDRAWIAM
Właśnie popstrykałem trochę nocną porą, i przy ISO 400 ładnie barwy wychodzą, ale ten szum i zerowa ostrość praktycznie, cóż z tym zrobić, gdy schodzę na ISO 50, to oprócz czasu otwarcia migawki długiego fotosy sąciemna jak...

satriani
01-09-2004, 15:52
Próbowałem robić takie zdjęcia cyfrówką A60 ale faktycznie prawie każde ustawienie kończy się dużym szumem.

Najlepiej takie zdjecia wychodzą przy dużych , jasnych obiektywach.
Robiłem takie zdjęcie lustrzanką z obiektywem 50mm f/1.8 , filmem ISO 200 i czasem ok3-4 sek.
Z połowy filmu pokazałbym może ze 2.

Vitez
01-09-2004, 18:33
Z połowy filmu pokazałbym może ze 2.

Jesli robiles je jakiejs ladnej pani przy takim oswietleniu (nie musi byc naga :P ) to pokaz ;)