PDA

Zobacz pełną wersję : kalibracja monitor + drukarka



jinks
29-10-2006, 18:48
Witam,

w związku z ostatnim spadkiem cen noszę się z zamiarem kupna drukarki canon ip4200. Chciałbym jednak, aby to co wydrukuję było jak najbardziej zbliżone do tego co widzę na monitorze. Na forum znlazłem kilka postów, w których użytkownicy skarżą się na pewne przekłamania kolorystyczne wydrukowanych zdjęć(np.za dużo magenty). Wiem, że zawsze można poeksperymentować wykonując wydruki próbne i zmieniając ustawienia w balansie kolorów - w końcu dojdziemy do jakiegoś rozsądnego ustawienia. Pomyślałem jednak, że może jednak warto profesjonalnie skalibrować monitor i drukarkę za pomocą kalibratora - zaoszczędziłoby to sporo czasu, dało na pewno lepsze wyniki a może nawet byłoby bardziej ekonomiczne(mniej zużytego tuszu i papieru na eksperymentowanie :wink: ). I tu chciałbym zadać szereg pytań tym, którzy mają jakieś doświadczenie w tej kwestii:-)
-czy możecie polecić kogoś kto wykonuje coś takiego w (Krakowie lub Kielcach) i z jakimi kosztami się to wiąże?
-czy warto samemu szarpnąć się na zakup kalibratora np. stąd http://www.colorvision.com/profis/profis_search.jsp?op=search&department_id=262 (mam kuzynkę w USA mogłaby mi to przesłać)
-jak często wykonuje się taką kalibrację (monitora i drukarki), czy jeśli używam tego samego papieru i zestawu tuszy to, czy drukarkę wystarczy skalibrować 1 raz?
-czy profile udostępnione na stronach producentów papierów foto są wystarczające?
-czy przy korzystaniu z zamienników tuszy(na allegro można je dostać za ok.50zł) i papierów innych niż canon kalibracja drukarki pozwala uzyskać efekty zbliżone do orginału?
-czy to faktycznie ma sens, czy może po kilku eksperymentach można dojśc do zadawalającego efektu?

bardzo się napaliłem na zakup tej drukarki bo ceny spadły do akceptowalnego poziomu (300zł w saturnie lub nawet ostatnio 250zł co jest ceną samego zestawu tuszy-chociaż nie wiem czy to nie oferta chwilowa do wyczerpania zapasaów) a jednak wydruki bardziej mi odpowiadają niż zdjęcia z labów(kolory i efek ziarna podobny do tego z odbitek analogowych). Zachęcające wydają się też koszty wydruków, które zrównały się z cenami z labów.

Dlatego bardzo proszę o podzielenie się doświadczeniem gdyż jestem w tym temacie zielony a nie wiem czy takie drukowanie bez kalibracji ma jakikolwiek sens.

pozdrawiam
Grzesiek

mario1275
29-10-2006, 21:18
Zapomnij o tym sprzętu tej klasy nie da się skalibrować wystarczy że kupisz nie orgianalne tusze, zresztą w orginalnych też chyba nie dają gwarancji żę tonacja będzie dokąłdnie taka sama między partiami, poza tym nie pisesz jaki masz monitor tu też nie da się każdego skalibrować. Poza tym profesjonalne monitory które często są sprzedawane z kalibratorami muszą być kalibrowane na kilka opcji oświetlenia stanowiska pracy albo ustawione w miejscu gdzie to oświetlenie jest niezmienne (sztuczne).
Jeszcze jedno przyszło mi do głowy - nie wiem jak jest teraz z jakością tuszy canona ale z tego co wiem to Epson miał najlepsze tusze więc jeśłi chcesz osiągnąć takie efekty jak piszesz może trzeba jeszcze poczytać na ten temat i może lepiej kupić używany ale profesjonalny sprzęt starszej generacji.

Jac
29-10-2006, 21:34
na poczatek radze poczytac ten watek w dziale t&t

#03 Zarządzanie barwą (http://canon-board.info/showthread.php?t=8520)

a pozniej dopytac ;-)