PDA

Zobacz pełną wersję : EFEKT BECZKI w Kit'cie 350D



Fakungio
25-10-2006, 01:12
Cześć!!!

Mam pytanie czy używanie szerokiego kąta w objektywie kitowym ma za zadanie wprowadzać zniekształcenie beczkowe, żeby objąć cały kadr??
Oczywiście wiem, że właściwości objektywów są różne, świadomy również jestem że beczka wytykana jest przez recenzentów, ale właściwie we wszystkich zoomach ten efekt jest zauważalny..
Czy tak ma być??


Pozdrawiam.

Alibaba
25-10-2006, 08:38
U mnie jest tak samo

piszczal
25-10-2006, 08:57
Cześć!!!

Mam pytanie czy używanie szerokiego kąta w objektywie kitowym ma za zadanie wprowadzać zniekształcenie beczkowe, żeby objąć cały kadr??
Czy tak ma być??


Pozdrawiam.

niestety w tanich zoomach producentom nie udaje się zrobić idealnie kolistej beczki, dlatego dla kulistych kadrów w PS jest możliwość kropowanie do koła lub elipsy - znaczy beczki jak kto woli. Potem warto zrobić zaznaczenie z przenikaniem i walnąć winietę, bo ta oryginalna jest za mała :-P

bardzo serdecznie pozdrawiam, bardzo serdecznie

arturs
26-10-2006, 23:47
Cześć!!!

Mam pytanie czy używanie szerokiego kąta w objektywie kitowym ma za zadanie wprowadzać zniekształcenie beczkowe, żeby objąć cały kadr??
Oczywiście wiem, że właściwości objektywów są różne, świadomy również jestem że beczka wytykana jest przez recenzentów, ale właściwie we wszystkich zoomach ten efekt jest zauważalny..
Czy tak ma być??


Pozdrawiam.
To chyba tylko w obiektywach typu TS-E jet możliwa korekcja, inne raczej tak mają..
Pozdr
Artur

Wats0n
27-10-2006, 10:27
Korekta perspektywy, nie beczki....

DoMiNiQuE
27-10-2006, 10:32
Korekta perspektywy, nie beczki....
No dokladnie. Podejrzewam, ze autorowi chodzi o "walace sie budynki" na 18mm a nie o beczke, ktorej w kitowym ef-sie nie stwiedzilem.

piast9
27-10-2006, 11:05
ktorej w kitowym ef-sie nie stwiedzilem.
Za photozone.de:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_1855_3556/dist/18mm_distortion.png)

McKane
27-10-2006, 11:06
No dokladnie. Podejrzewam, ze autorowi chodzi o "walace sie budynki" na 18mm a nie o beczke, ktorej w kitowym ef-sie nie stwiedzilem.

No nie zartuj ;) Beka w kicie na 18 mm jest i to nie mala.

DoMiNiQuE
27-10-2006, 11:30
No nie zartuj ;) Beka w kicie na 18 mm jest i to nie mala.

pfff, ja tam szachownic nigdy nie focilem takze nigdy mi to nie przeszkadzalo ;)

czornyj
27-10-2006, 12:19
Aby mieć obiektyw bez dystrosji sferycznych trzebaby mieć kilka zoomów szerokokątnych na każdą okazję. Przykładowo - w zakresie 20-24 idealnie skorygowana jest Tokina 12-24/4, przy 16-20 - Sigma 10-20 itd. Zwykle jest tak, że na szerokim końcu zooma mamy bekę. Wbrew pozorom szerokie stałki też nie są ideałem.