PDA

Zobacz pełną wersję : pierwszy(?) test 580ex



Jac
13-12-2004, 18:18
Pojawil sie juz pierwszy (jaki znalazlem) test 580ex (http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-580ex-E-TTL-2-Speedlite-Flash-Review.aspx) ale niestety bez sampli

jak ktos znajdzie jakies sample vs. 550 to prosze o podanie 'linki'

Pszczola
13-12-2004, 19:41
Ech to raczej nie test, ale dosc przyzwoity opis. Moze sie przydac.

Jac
13-12-2004, 19:56
Ech to raczej nie test, ale dosc przyzwoity opis. Moze sie przydac.

test to jest bo np takie zdanie:
(...)
In some situations, my Canon Speedlite 580ex Flash gave me a slightly better results than the 550ex
(...)

zabrakło _jedynie_ sampli :-) z dwoch lamp tego samego ujecia. ja sie wacham pomiedzy tymi dwiema i skaniam sie ku 580 ale nie jestm przekonany stad wszystkie lniki do sampli (poza pbase itp.) pozeram moze ktos jakies opisy(testy) znajdzie nirch pisze

a co do ceny 580 to w niedziele w stodole mozna ja bylo kupic juz za 1800 a z f-ra 1850

dzi
13-12-2004, 20:22
no ja też bym chciał zobaczyć te różnice i poczuć zalety tej lampy, zanim się na nią skuszę...

a z tą ceną w stodole to nieźle, a ja myslalem ze nieźle zaoszczędze kupując na amazon'ie, ale roznica nie jest az tak warta wyprawki :)

Pszczola
13-12-2004, 20:39
Kurcze... u mnie w miescie stodoly dawno temu polikwidowali. Teraz widac, ze polityka likwidacyjna byla niesluszna... :mrgreen:

gietrzy
13-12-2004, 23:11
Pojawil sie juz pierwszy (jaki znalazlem) test 580ex (http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-580ex-E-TTL-2-Speedlite-Flash-Review.aspx) ale niestety bez sampli

Dzięki, przyda się. Na gorąco mogę powiedzieć, że podoba mi się ta lampka. Jest jak ktoś pisał "idiot proof". Nie udało mi się prześwietlić zdjęcia. Zdjęcia robiłem z korektą +2/3. Większość tak robi na Canon 1D series forum na dpreview. Uwierzyłem im na słowo.
Teraz jak wspominam jakie jaja robił G3 z lampą skierowaną prosto w obiekt... bardzo prześwietlał (420EX) lub trochę prześwietlał (550EX w sufit). Pewnie ktoś powie, że ETTL to trzeba umieć używać i pewnie ma rację! Mi się bardzo podoba fakt, że wyjąłem lampę z pudełka, zapiąłem, skierowałem wprost w modelkę :wink: i histogram "stoi na czwartej działce". Exposed to the right w całej okazałości. I chociażby z tego powodu warto zmienić / dokupić do kompakta dSLR'a.
Co do porównania z 550EX:
Jeśli ktoś ma zamiar kupować EF-S to imo warto kupić 580EX.
Drugi powód za 580EX to potrzeba posiadania lampy w ciągłej gotowości. To naprawdę widać. Lampa moment po włączeniu gotowa do strzału. Czas "ładowania" zauważalnie szybszy
Jeśli żadne z powyższych to nie dałbym wiary w Canon bełkot-marketing o balansie bieli, trele morele. Znam "chłopaka z Gazety" ma 20D z 550EX. Nie narzeka.

Aha jeszcze jedno: lampa jest bardzo miło mniejsza od 550, coś a'la 420 :D

Vitez
14-12-2004, 10:00
Co do porównania z 550EX:
Jeśli ktoś ma zamiar kupować EF-S to imo warto kupić 580EX.

Mozesz sprecyzowac co ma piernik do wiatraka? :roll:

gietrzy
14-12-2004, 12:55
Co do porównania z 550EX:
Jeśli ktoś ma zamiar kupować EF-S to imo warto kupić 580EX.

Mozesz sprecyzowac co ma piernik do wiatraka? :roll:

Lampa rozpoznaje jaki korpus obsługuje i uwzględnia cropa. Gdzieś wyczytałem, że przeciwieństwie do 580EX 550EX nie zapewnia krycia dla np. EF-S 10-22

muflon
14-12-2004, 13:08
Znaczy jak: po "wyczuciu", że ma podpięte szkło szersze niż może oświetlić, wypisuje "sorry, nie da rady"? :-)
Nie wydaje mnie się...

gietrzy
14-12-2004, 13:31
Znaczy jak: po "wyczuciu", że ma podpięte szkło szersze niż może oświetlić, wypisuje "sorry, nie da rady"? :-)
Nie wydaje mnie się...
Nie wiem cholera może rzeczywiście zostałem/wprowadziłem się w błąd. Mam tylko nadzieję, że nikogo z Nas Forumowiczów. Ale to nie zmienia faktu, że jest c00l :mrgreen:

Vitez
14-12-2004, 14:36
Lampa rozpoznaje jaki korpus obsługuje i uwzględnia cropa. Gdzieś wyczytałem, że przeciwieństwie do 580EX 550EX nie zapewnia krycia dla np. EF-S 10-22

Nadal nie widze zwiazku lampy 580EX z bagnetem EF-S.
Gdybys napisal ze chodzi ci tylko o 10-22 EF-S to zgoda, ale bagnet EF-S nie musi byc jednoznacznie wyznacznikiem kompatybilnosci lampy.

gietrzy
14-12-2004, 15:01
Nadal nie widze zwiazku lampy 580EX z bagnetem EF-S.
Gdybys napisal ze chodzi ci tylko o 10-22 EF-S to zgoda, ale bagnet EF-S nie musi byc jednoznacznie wyznacznikiem kompatybilnosci lampy.
Ty Vitez zawsze czuwasz i dobrze. Taka robota moderatora.
Zgoda, mogłem napisać, że chodzi mi o 10-22 EF-S.
Dla mnie EOT jeśli chodzi o 580EX i EF-S

Tomasz Golinski
14-12-2004, 20:50
Znaczy jak: po "wyczuciu", że ma podpięte szkło szersze niż może oświetlić, wypisuje "sorry, nie da rady"? :-)
Nie wydaje mnie się...
Chyba odwrotnie byłoby z sensem. Wykrywa np. 50, ale ustawia kąt jak dla 80.

muflon
14-12-2004, 23:09
Znaczy jak: po "wyczuciu", że ma podpięte szkło szersze niż może oświetlić, wypisuje "sorry, nie da rady"? :-)
Nie wydaje mnie się...
Chyba odwrotnie byłoby z sensem. Wykrywa np. 50, ale ustawia kąt jak dla 80.
No i dokładnie tak właśnie jest (w 20D/1DmkII + 580EX). Mi chodziło o co innego - ja z poprzedniej wypowiedzi odczytałem, że lampa po wykryciu czegoś szerszego niż może oświetlić (uwzględniając crop) odmówi współpracy - a to raczej niemożliwe :)

gorek
18-12-2004, 20:32
Ja mam taką lampkę i bawię się nią z eosem 30V i jak narazie to jest całkowita rewelacja pod każdym względem.
SZCZERZE POLECAM.....

dr Feelgood
05-01-2005, 15:02
hello, tak sie sklada ze od niedawna uzywam tej lampy podpietej do 300D wraz z EF-S 10-22 ale rzeczowo i konkretnie nic nie powiem, po pierwsze: jest to moj pierwszy kontakt z lampa i to od razu najbardziej skomplikowana a po drugie nie mam polskiej instrukcji i staram sie ja okielznac przy pomocy testow na zywo a idzie to powolutku :?

Rudi
05-01-2005, 15:21
Mi chodziło o co innego - ja z poprzedniej wypowiedzi odczytałem, że lampa po wykryciu czegoś szerszego niż może oświetlić (uwzględniając crop) odmówi współpracy - a to raczej niemożliwe :)
Lampa zadziała ale kadr nie będzie równomiernie naświetlony światłem błyskowym, bo kąt krycia światłem jest mniejszy niż kąt widzenia obiektywu.

Vitez
06-01-2005, 22:49
Mi chodziło o co innego - ja z poprzedniej wypowiedzi odczytałem, że lampa po wykryciu czegoś szerszego niż może oświetlić (uwzględniając crop) odmówi współpracy - a to raczej niemożliwe :)
Lampa zadziała ale kadr nie będzie równomiernie naświetlony światłem błyskowym, bo kąt krycia światłem jest mniejszy niż kąt widzenia obiektywu.

580 EX:
"Kąt rozsyłu błysku: Automatyczny zoom w zakresie ogniskowych 24-105mm. Z nasadką pokrywa pole widzenia obiektywu 14mm".
Czyli raczej nie ma problemu... o ile nasadka jest w komplecie :roll: (a znajac Canona to raczej nie jest :twisted: ).

Pszczola
06-01-2005, 22:58
Czyli raczej nie ma problemu... o ile nasadka jest w komplecie :roll: (a znajac Canona to raczej nie jest :twisted: ).

Nasadka szerokokatna ('plytka szerokokatna') jest 'wbudowana' w lampe (tak jak i dosc prosta 'plytka odblaskowa' - dosc prymitywny odblysnik).

ziemna
13-01-2005, 13:29
Znęcony reklamami o poprawionej współpracy z cyfrowymi EOSami wydałem 2000 na lampę. I w zasadzie byłbym zadowolony, bo naświetla OK, ale niezwykle długo (w porównaniu do 550) ładuje się z baterii alkalicznych. Z 550 mogłem cykać raz za razem (nieomal) po włożeniu 4 nówek, a z 580 trzeba bacznie się przyglądać kontrolce.
Może ma ktoś doświadczenie czy z akumulatorkami jest lepiej czy gorzej?

gietrzy
13-01-2005, 15:21
Może ma ktoś doświadczenie czy z akumulatorkami jest lepiej czy gorzej?
Zdecydowanie szybciej ładuje się 580ex. Aku to:
- duracel 1800
- camelion 2300
- sanyo 2300, 2100

Vitez
13-01-2005, 21:36
Sprobuj jeszcze jakichs aku NiCd - na krocej starcza (powiedzmy ok 200 zdjec max na chyba 800mAh - sam nie probowalem tylko czytalem) bo maja mniejsza pojemnosc, ale za to szybkosc ladowania cie porazi 8) .

ziemna
15-01-2005, 22:55
Dzięki. Załadowałem aku 2300 i goni jak szalona :lol: . Trudno mi ocenić, czy starczają na więcej czy na mniej, ale w każdym razie alkaliczne to jednak tylko do użytku "awaryjnego".
Ukłony