PDA

Zobacz pełną wersję : AF w ef24 f/2.8



gzak
23-10-2006, 11:32
Witam!
Mam pytanko dotyczące obiektywu EF 24 f/2.8. Czy używa ktoś takiego szkiełka i może opisac swoje z nim doświadczenia?
Ja je mam, ale nie jestem z niego za bardzo zadowolony, chociaż w necie zazwyczaj jest chwalony. Nie podoba mi się w nim praca AF i nie wiem, czy to tylko mój egzemplarz tak ma, czy to normalne. Chodzi mi o spory rozrzut przy ustawianiu ostrości. Mój obiektyw pracował wcześniej z 350d, teraz z 30d i jest to samo. Testując przy raczej "średnim" świetle (mniej/więcej f/2.8, 1/80, iso 200) na kontrastowym przedmiocie obiektyw ustawia mi ostrość od ~1,5m do ~2,3m. Czy to jest normalne (biorąc pod uwagę sporą GO przy takiej ogniskowej nawet na 2.8 ) ? Czy Wasze 24-ki ostrzą dokładniej?
Wiem, że budowa tego obiektywu nie jest najwyższych lotów, ale to chyba za duży rozrzut pomiarów?
Obiektyw kupiłem używany dość tanio na EBayu i stad tez moje wątpliwości co do jego stanu. Zanim jednak oddam go do naprawy, lub zacznę kupować nowy chciałbym, aby ktoś mi napisał, że nie ma takich problemów ze swoim egzemplarzem...

P.S. Czy używał może ktoś tego obiektywu z 5d? Jak się spisuje? Myślę o przesiadce na FF i późniejszym zakupie 35 1.4L, ale zanim kupię eLkę, chciałbym poużywac właśnie 24 2.8. Czy jest to sensowny pomysł?

Smaczny
23-10-2006, 14:19
Mam ten obiektyw od kilku lat, i nie zaobserwowałem żadnych nieprawidłowości w pracy AF. Teraz używam go właśnie z 5D jako uzupełnienie Tamrona 28-75. Wcześniej, przez 3 lata, był moim głównym szkiełkiem z 10D. Zero problemów, żałuję jedynie że nie jest USM bo trochę rzęzi przy ostrzeniu - ale ostrzy idealnie!

Wini
23-10-2006, 15:41
nie zaobserwowałem żadnych nieprawidłowości w pracy AF. Teraz używam go właśnie z 5D....rzęzi przy ostrzeniu - ale ostrzy idealnie!
U mnie jak wyzej

gzak
23-10-2006, 15:45
Hm, dzięki za info... Chyba mój egzemplarz za dużo razy komuś na podłogę upadł... :(

gzak
24-10-2006, 13:21
Obfotografowałem wczoraj jeszcze moje książki na pólce (nie bijcie! 8) ) aby zweryfikować moje wątpliwości/odczucia co do AF w 24-ce i niestety potwierdziły się. Rozrzut focusa jest spory... na f4,5 nie ma problemu, na 2.8 już jest :(

Tak przy okazji, jesli ktoś chce zerknąć na porównanie z 28-135 IS @ 28 i Tokiną 12-24 @ 24 to prosze bardzo:
http://www.gzak.net/zdjecia/testy/24/best/cent/lenstest.htm
(o ile pamiętam: czas 1/100, 580-tka, ISO 200, statyw i każde zdjęcie po 3-5 razy, wybrane najlepsze)

PS. Poza fotografowaniem książek czasami robie tez inne zdjęcia, więc nie wysyłajcie mnie do parku fotograwać złota polską jesień... :cool:

akustyk
24-10-2006, 13:45
Obfotografowałem wczoraj jeszcze moje książki na pólce


ej... idz do parku pofoc zlota polska jesien 8-)

gzak
24-10-2006, 18:09
ej... idz do parku pofoc zlota polska jesien 8-)

Wiedziałem... :lol:
Byłem, fotografowałem, tylko teraz nie mam czasu aby obrobić te gigabajty danych... Cieżkie jest życie fotografa... :mrgreen:

k.y.h
25-10-2006, 20:40
Używam tego obiektywu, od jakiegoś czasu nie zdejmuję go z puszki. Jest wolny, często nie trafia(m) z ostrością (1 na 10), ale za to optycznie jest ślicznie. :)

Gizzmo
25-10-2006, 22:14
Zastanawiam sie nad zakupem tego obiektywu, ale to dopiero w odpeglej i blizej nie okreslonej przyszlosci. Glebia ostrosci powinna byc dosc spora, nawet przy pelnej dziurze, wiec nie za bardzo rozumiem dlaczego obiektyw nie trafia z ostroscia. k.y.h zmartwiles mnie tym postem.

k.y.h
26-10-2006, 17:50
Naprawdę nie ma się czym martwić, to nie wina obiektywu, że bywa nieostro. Tylko moja i body. To naprawdę dobry obiektyw.

lackowa
27-10-2006, 22:41
Gizzmo nie zastanawiaj sie tylko kup ten obiektyw, też go używam z 30 i jest rewelacyjny działa bardzo dobrze. Jak chcesz moge wysłać pare zdjęć.