PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia w kościele



arti100
12-12-2004, 20:33
Witajcie
Właśnie wróciłem z chrzcin, oczywiście w kościele robiłem pare zdjęć, no może więcej niż pare. Zdjęcia przegrałem na kompa i jak je zobaczyłem to się załamałem, są beznadziejne czyli albo za ciemne a jak już nawet jaśniejsze to drugi plan w czerwone kropki czyli straszne szumy. Robiłem zdjęcia A70 w ustawieniu "P" iso 100 lub 200 z expo +1/3 dla rozjaśnienia z lampą błyskową ustawioną na "zawsze", z automatycznym ustawieniem balansu bieli.
Proszę o poradę aby następnym razem zdjęcia wyglądały znacznie lepiej, bo do d... ze mnie fotograf choć słowo fotograf też jest tu chyba nadużyciem (chodzi mi o dobranie wszystkich ustawień w A70).
Dziękuję.

eternus
12-12-2004, 20:49
Po pierwsze - ISO 400, a czasem i 800 by sie przydalo.
Do drugie - z wbudowana lampa (jakokolwiek) w takich okolicznosciach jest na prawde ciezko.
Po trzecie - poprawa zdjec (w jakims tam stopniu) jest jeszcze w PS mozliwa - zabawa krzywymi, poziomami, itp.

Ale bez dodatkowego sprzetu w takich warunkach nie jestes w stanie otrzymac zadawalajacych zdjec.

arti100
12-12-2004, 21:07
A jaka przysłona i czas naświetlania.

Robert Lu
12-12-2004, 22:02
Kompakty nadają się do robienia zdjęć w domu. W kościele są za duże odległości na wbudowaną lampę. Potrzebne wyższe ISO - a właściwie to 200 już bardzo szumi. Przydałby się lepszy sprzęt...
Szum w zdjęciach które już zrobiłeś usuń programem Neat Image.

Vitez
13-12-2004, 09:17
Niestety rowniez cie "pociesze" ze kompaktem niewiele lepsze wyciagnies zniz "blysk na pierwszy plan, ciemne tlo" :? .
Kompakty ladnie robia zdjecia w ladnych warunkach oswietleniowych. W kosciele rzadko sa ladne warunki oswietleniowe :roll: .

Ja robie: tryb M , 1/50 , F4 (czasem inne w zaleznosci od ujecia), lampa zewnetrzna z softboksem i korekta -1/3, iso400 (w ciemnym kosciele 800).

Yooreck
25-02-2005, 15:15
Niestety rowniez cie "pociesze" ze kompaktem niewiele lepsze wyciagnies zniz "blysk na pierwszy plan, ciemne tlo" :? .
Kompakty ladnie robia zdjecia w ladnych warunkach oswietleniowych. W kosciele rzadko sa ladne warunki oswietleniowe :roll: .

Ja robie: tryb M , 1/50 , F4 (czasem inne w zaleznosci od ujecia), lampa zewnetrzna z softboksem i korekta -1/3, iso400 (w ciemnym kosciele 800).

Pytanie:
Również foce z ustawieniami M tyle że 1/60 i 5,6. Czy chcąc osiągnac większą głębie ostrości, zmieniając przesłone na np. 8,0 aparat to zarejestruje i wymusi silniejszy błysk lampy czy też nie ??

Vitez
25-02-2005, 21:55
Czy chcąc osiągnac większą głębie ostrości, zmieniając przesłone na np. 8,0 aparat to zarejestruje i wymusi silniejszy błysk lampy czy też nie ??

Jesli masz lampe w trybie E-TTL (a podejrzewam ze tak) to tak.

Tyle ze przy takiej przyslonie swiatlo lampy bedzie na tyle silne i na tyle zabije swiatlo zastane ze wieksza GO nic ci nie da - i tak bedziesz mial raczej pierwszy plan rozblysniety a tlo czarne... dlatego ja w kosciele raczej powyzej 5.6 nie wychodze a GO i tak jest wystarczajaca... jesli koniecznie duza GO (np kilka rzedow ludzi chcesz objac) to trzeba zakombinowac ze statywem i bez lampy (sam nie probowalem ale widzialem pare razy takich mocarzy).

Ogolnie rzecz biorac tryb M z lampa wyglada tak ze ty nastawiasz sobie parametry jakie chcesz a aparat potem mierzy i tyle swiatla ile mu brakuje do poprawnego naswietlenia bierze sobie z lampy... oczywiscie w granicach rozsadku (1/1000 i f 16 w kosciele to chyba nawet 580tce mocy by zabraklo - no moze na pare cm by wystarczylo ;) ).

jacech1
07-03-2005, 21:11
Na wstepie witam jako nowy :wink:
Sporo pstrykałem w kościele wcześniej eos 50 obecnie 300d/ i ...
głównie 1/45 jak z IS to czasem i 1/20 no i oczywiście lampa 380ex
Oczywiście to w przewadze jednak wszystko w rękach swiatła zastanego i czasem trzeba 1/60 i więcej. Kościół, w którym głównie robie jest jasny i nie mam problemów z dalszym planem.

Czacha
08-04-2005, 08:14
a masz juz jakies doswiadczenie w tym temacie? ;)

Czacha
08-04-2005, 08:23
Mam nadzieje iz poinformowales o tym pare mloda? :) Musza sie liczyc z tym ze cos moze nie wyjsc.. i nie to zebym watpil w twoje umiejetnosci ;)

muflon
08-04-2005, 08:25
No dobra, czas reanimować temat!
Rodzinka poprosiła mnie abym był głównym pstrykaczem na ich ślubie.
Nie wypadało się nie zgodzić więc się zgodziłem a teraz łapie mnie trema
Standardowe pytanie, standardowa odpowiedź - znajdziesz ją na poczatku większości poradników "jak pstrykać": jeśli przyjaciel prosi Cię o zrobienie zdjęć na ślubie, a nie masz w tym doświadczenia - odmów, albo stracisz przyjaciela :-/


Sprzęt masz dobry - ja bym stawiał na 24-70, ISO1600, RAW i światło zastane. Ale przede wszystkim dowiedz się dokładnie jak wygląda ceremonia, które momenty są najważniejsze, jak w tych momentach wygląda "układ sił" w kościele (w sensie: gdzie kto stoi). Musisz mieć wszystko zaplanowane, żeby w czasie ślubu nie łazić tu i tam w poszukiwaniu miejsca "skąd by tu pstryknąć". Widziałem kiedyś taki poradnik, z rysunkami, strzałeczkami, typu: "Panna młoda przechodzi tu, ty przejdź z jej lewej strony, bo jak nie to utkniesz za trenem i nie zrobisz momentu, gdy ojciec oddaje ją narzeczonemu".

Poza kościołem już prościej: trzeba być w domu na błogosławieństwie, standardowa fotka "zbiorowa" przed kościołem, powitanie chlebem po ślubie, no i wolna amerykanka na weselu.

Disclaimer: to są porady "erotomana-teoretyka" ;-) zebrane na podstawie tego, co czytałem/widziałem na żywo. Jeden kolega przebąkiwał kiedyś coś o pstrykaniu na jego ślubie, ale odmówiłem, zgodnie z zasadą #1.

muflon
08-04-2005, 08:40
Dlatego napisalem RAW. W domyśle: "i NeatImage"

Poza tym będziesz im dawał odbitki, nie będą nad nimi ślęczeć z lupą, ale (w najlepszym razie) powieszą nad łóżkiem. Zrób kilka zdjęć na ISO1600, wywołaj gdzieś do 15x20, pooglądaj z metra - zobaczysz co mam na myśli.

muflon
08-04-2005, 08:44
Zgadzam się z tym w 100% ale w tym problem, że odmówić to za bardzo nie mam jak. To biedni ludzie spod Skarżyska, na zawodowca ich nie stać a jak nie ja to ktoś im to jeszcze bardziej spitoli jakąś małpą.
Sprzęt akurat ma tu niewiele do rzeczy... Nie mając pojęcia o robieniu zdjęć na ślubie nie różnisz się zbytnio od "kogoś z jakąś małpą" - jedyna przewaga, to możliwość zrobienia mniej poruszonych zdjęc (duże ISO, jasny obiektyw).

mcdenko
08-04-2005, 08:48
Ja tez dopiero zaczynam! Od kilku tygodni mam lustrzanke i szwagier dla odmiany poprosil mnie o zrobienie wesela. W wielu poradnikach powtarza sie takie ustawienie: Aparat na Manual, Czas 1/60 i przyslona 5.6. Pewnie z jakimis niewielkimi odstepstwami, no i lampa oczywiscie!. Zrobilem probe w kosciele na bierzmowaniu kuzynki. Zdjecia wychodza super! Wychodzi dobrze tlo a pierwszy plan jest doswietlony. Jednak jak pokazalem szwagrowi zdjecia, to powiedzial ze sa za ostre i wszystko widac (kazdego piega na nosie) :) I w poprzednim aparacie (EOS 300 + kitowy 35-80) bylo lepiej, bo "on tak fajnie rozmazywal i nic nie bylo widac") To tyle o ustawieniach aparatu. Do tego jeszcze trzeba w odpowiednim momencie odpowiednio skadrowac, nacisnac spust migawki i efekt prawie napewno murowany! :D

muflon
08-04-2005, 08:51
Do tego jeszcze trzeba w odpowiednim momencie odpowiednio skadrowac, nacisnac spust migawki i efekt prawie napewno murowany! :D
Ech, ludzie "nic nie kumacie" :) Zrobienie "zdjęć jak żyleta" jest w tym wszystkim najprostsze - wystarczy odpowiednia ilość $$$ i krótka próba w kościele. Natomiast 99% trudności w takim foceniu to właśnie "w odpowiednim momencie nacisnięcie spustu".

mcdenko
08-04-2005, 08:55
Ech, ludzie "nic nie kumacie" :)

Dlatego na koniec byl usmiech. O to 2x odpowiednio chodzi! :D

Vitez
08-04-2005, 16:46
To ja sie tylko powtorze:

"Ja robie: tryb M , 1/50 , F4 (czasem inne w zaleznosci od ujecia), lampa zewnetrzna z softboksem i korekta -1/3, iso400 (w ciemnym kosciele 800)"

To sie dotyczylo 10D + Tamron 28-75 2.8 i E-TTL z czestym uzywaniem FEL (na twarze) i RAW - to samo radze koledze z 300D .
Jesli bez lampy to iso1600 i f w granicach 3.2-4, jesli z lampa to 800 i f w granicach 4-5.6 w zaleznosci od ujecia.

Muflon dobrze pisze... momenty sa najwazniejsze, najlepiej sobie poogladac storny znanych i dobrych slubnych fotografow i probowac lapac podobnie - nikt z rodzin sie nie kapnie ze z kogos sciagasz ;)

Co do ostre czy nieostre to z RAW sobie wyciagniesz jakie chcesz a NeatImage swoja droga cuda potrafi zroic (ale zle sprofilowany i skonfigurowany cuda negatywnie czyni).

Tom_s
10-04-2005, 01:24
---
"Ja robie: tryb M , 1/50 , F4 (czasem inne w zaleznosci od ujecia), lampa zewnetrzna z softboksem i korekta -1/3, iso400 (w ciemnym kosciele 800)"
---

Mam pytanie... czego tyczy się korekta -1/3, ekspozycji czy siły błysku? Od paru dni mam 300D i ustawiając w trybie M parametry ekspozycji jak podałeś 1/50 i f4 nie widzę już opcji żadnej korekty (wskaźnik ekspozycji zmienia się jedynie w zależności od ilości światła na - lub na + ale sam nie mogę go już zmieniać... no chyba że operując wartościami przysłony).

Pozdrawiam

p13ka
10-04-2005, 08:54
Mam pytanie... czego tyczy się korekta -1/3, ekspozycji czy siły błysku?
Chodzi o siłę błysku (FEC).

Vitez
10-04-2005, 11:15
Sily blysku. Wole niedoswietlic niz przysmazyc lampa. Z E-TTL II juz sie nie boje i nie robie tej korekty 8) (ostatnio ponad 50 fotek z wystawy na 20D robionej wyciagalem o 1/3 w gore wlasnie przez to ze dalem ta korekte - niepotrzebnie :? ).

Tom_s
10-04-2005, 17:00
dzięki... to jeszcze jedno :) Narazie mam lampę 380ex i czekam na przesyłkę Omni-Bounce Stofen. Uzywając Stofen'a lampa ponoć musi być odchylona o 45st. w górę. Czy w takim wypadku też potrzebna będzie korekta wielkości błysku? Pytam dlatego bo widzę, że do lampy używasz softboxa czyli błysk jest bezpośrednio na fotografowany obiekt (bez odchylania) czyli trochę inaczej niż ma to miejsce w błysku odbitym używając Stofen'a.

Vitez
10-04-2005, 19:26
Narazie mam lampę 380ex i czekam na przesyłkę Omni-Bounce Stofen. Uzywając Stofen'a lampa ponoć musi być odchylona o 45st. w górę. Czy w takim wypadku też potrzebna będzie korekta wielkości błysku?

Nie trzeba korekty - inaczej sie wtedy swiatlo rozklada i mierzy. Ale ja bym w kosciele nie uzywal Omni-Bounce :roll: - za duza przestrzen by uzywac blysku odbitego z lampy ustawionej pod kątem.

Tom_s
10-04-2005, 20:56
czyli na sam kościół lepiej ustawić lampę "na wprost" i korektą FEC na -1/3 wartości... dzięki

Vitez
11-04-2005, 02:12
czyli na sam kościół lepiej ustawić lampę "na wprost" i korektą FEC na -1/3 wartości... dzięki


No tak... ale bez softboxa kiepsko wyjdzie - blade twarze, ostre cienie, ryzyko czerwonych oczu :roll: . Juz lepiej poprobuj z tym Omnibouncem - lepszy rydz niz nic 8)

Marfackib
15-04-2005, 10:11
No tak... ale bez softboxa kiepsko wyjdzie -....... Juz lepiej poprobuj z tym Omnibouncem -
a co to : sortbox i omnibounc - wytłumaszy mi ktoś, z góry wielkie dzięki !

Jurek Plieth
15-04-2005, 10:45
a co to : sortbox i omnibounc - wytłumaszy mi ktoś, z góry wielkie dzięki !
Szukaj tutaj (http://www.raysfoto.pl/) => Lumiquest

Artur Lewandowski
16-04-2005, 00:34
Ja tez dopiero zaczynam! Od kilku tygodni mam lustrzanke i szwagier dla odmiany poprosil mnie o zrobienie wesela. W wielu poradnikach powtarza sie takie ustawienie: Aparat na Manual, Czas 1/60 i przyslona 5.6. Pewnie z jakimis niewielkimi odstepstwami, no i lampa oczywiscie!. Zrobilem probe w kosciele na bierzmowaniu kuzynki. Zdjecia wychodza super! Wychodzi dobrze tlo a pierwszy plan jest doswietlony. Jednak jak pokazalem szwagrowi zdjecia, to powiedzial ze sa za ostre i wszystko widac (kazdego piega na nosie) :) I w poprzednim aparacie (EOS 300 + kitowy 35-80) bylo lepiej, bo "on tak fajnie rozmazywal i nic nie bylo widac") To tyle o ustawieniach aparatu. Do tego jeszcze trzeba w odpowiednim momencie odpowiednio skadrowac, nacisnac spust migawki i efekt prawie napewno murowany! :D
Jeśli jeszcze podasz ISO przy jakim robiłeś to będę wdzięczny. A tak na marginesie co do ostrości to to samo usłyszałem od żony jak przesiadłem się z kita na L-kę "tylko żadnych zdjęć w moim kieruku" :D czyli nie jestem sam :D

ted220
18-04-2005, 21:19
Jesli masz lampe w trybie E-TTL (a podejrzewam ze tak) to tak.

Ogolnie rzecz biorac tryb M z lampa wyglada tak ze ty nastawiasz sobie parametry jakie chcesz a aparat potem mierzy i tyle swiatla ile mu brakuje do poprawnego naswietlenia bierze sobie z lampy... oczywiscie w granicach rozsadku (1/1000 i f 16 w kosciele to chyba nawet 580tce mocy by zabraklo - no moze na pare cm by wystarczylo ;) ).

Vitez mam wielką prośbe mógłbyś to wyjasnić bo nie bardzo rozumiem wlaśnie tryb M z lampa . Co wskazuje drabinka? Dzis sie troche bawilem i ustawilem np. 1/60 i 5,6 a drabinka na przyklad + 1/3 pokazuje to znaczy ze uwzgednia lampe czy nie ? Bo zgodnie z tym co wczesniej mowiles powinna wogole nie zadzialac jak jest na + - tak to zrozumialem.
aparat 300D + sigma DG Super

Artur Lewandowski
19-04-2005, 00:21
Vitez mam wielką prośbe mógłbyś to wyjasnić bo nie bardzo rozumiem wlaśnie tryb M z lampa . Co wskazuje drabinka? Dzis sie troche bawilem i ustawilem np. 1/60 i 5,6 a drabinka na przyklad + 1/3 pokazuje to znaczy ze uwzgednia lampe czy nie ? Bo zgodnie z tym co wczesniej mowiles powinna wogole nie zadzialac jak jest na + - tak to zrozumialem.
aparat 300D + sigma DG Super

+Sam chętnie posłucham :) Bo co do minusa to nie mam wątpliwości ale ten + jest zastanawiający. A najciekawsze że nigdy się nad tym nie zastanawiałem :)

Vitez
19-04-2005, 08:01
Vitez mam wielką prośbe mógłbyś to wyjasnić bo nie bardzo rozumiem wlaśnie tryb M z lampa . Co wskazuje drabinka? Dzis sie troche bawilem i ustawilem np. 1/60 i 5,6 a drabinka na przyklad + 1/3 pokazuje to znaczy ze uwzgednia lampe czy nie ? Bo zgodnie z tym co wczesniej mowiles powinna wogole nie zadzialac jak jest na + - tak to zrozumialem.
aparat 300D + sigma DG Super

Drabinka wskazuje tylko pomiar swiatla zastangeo, jak jest na + to lampa zadziala - jako fill-flash tylko, czyli tak samo jakbys mial w trybie Av (gdzie tez mierzone jest swiatlo zastane a lampa dziala w trybie fill-flash) - blysnie leciutko doswietlajac pierwszy plan tylko.
Ale zastanawia mnie dlaczego pytasz... skoro masz 300D i lampe i troche sie bawiles... ustawil ci na + w trybie M ... to dlaczego sam nie wcisnales spustu migawki by samemu sprawdzic czy blysnie? :roll: .
Przeciez sie nie zepsuje ani klatki filmu nie szkoda.

Artur Lewandowski
19-04-2005, 11:42
:cry:
Drabinka wskazuje tylko pomiar swiatla zastangeo, jak jest na + to lampa zadziala - jako fill-flash tylko, czyli tak samo jakbys mial w trybie Av (gdzie tez mierzone jest swiatlo zastane a lampa dziala w trybie fill-flash) - blysnie leciutko doswietlajac pierwszy plan tylko.
Ale zastanawia mnie dlaczego pytasz... skoro masz 300D i lampe i troche sie bawiles... ustawil ci na + w trybie M ... to dlaczego sam nie wcisnales spustu migawki by samemu sprawdzic czy blysnie? :roll: .
Przeciez sie nie zepsuje ani klatki filmu nie szkoda.

To nie tak. Właśnie dlatego pytam że nie do końca działa to tak jak mówisz i zastanawiam się od jakiegoś czasu dlaczego. :cry: Nie mogę się w dzień dogadać z lampą... a w trybie M czyli tak jak mówisz powinna tylko doświetlić a nie stać się głównym źródłem światła tym czasem bardzo często mam wrażenie że jest inaczej. Środek dnia 2 osoby na tle pokrytego jeszcze śniegiem pola golfowego tryb M podziałka na plusie na twarzach cienie. No to lampa żeby je rozświetlić, klik, błysk...osóbki ślicznie doświetlone ... pola golfowego nie uświadczysz...czarno jak w d......


I teoria jak najbardziej jest mi znana tylko czasami nie bardzo pokrywa mi się z praktyką

DoMiNiQuE
19-04-2005, 11:54
Środek dnia 2 osoby na tle pokrytego jeszcze śniegiem pola golfowego tryb M podziałka na plusie na twarzach cienie. No to lampa żeby je rozświetlić, klik, błysk...osóbki ślicznie doświetlone ... pola golfowego nie uświadczysz...czarno jak w d......
nic dziwnego.
skoro pole pokryte bylo sniegiem to w trybie M powinienes zmierzyc swiatlo na snieg i ustawic przynajmniej +1 - 1,5EV zeby go poprawnie naswietlic. dopiero pozniej FEL na twarz. wtedy lapma dobierze sobie moc do poprawnego doswietlenia twarzy i bedziesz mial poprawnie naswietlony 2gi plan jak i doswietlone twarze osob fotografowanych.

ted220
20-04-2005, 13:12
Ale zastanawia mnie dlaczego pytasz... skoro masz 300D i lampe i troche sie bawiles... ustawil ci na + w trybie M ... to dlaczego sam nie wcisnales spustu migawki by samemu sprawdzic czy blysnie? :roll: .
Przeciez sie nie zepsuje ani klatki filmu nie szkoda.

Ano wcisnąłem :) tyle ze mi to nie pasowalo z tym co mowiles wiec zapytalem.
I jeszcze jedno jak drabinka w M jest na - to znaczy ze lampa wygeneruje blysk jako głowne źródło światla a jak + to doswietlenie dobrze mysle ?

KuchateK
20-04-2005, 16:01
Jesli na plus to z zasady doswietla... Ale w praktyce to pomiar zastanego, wiec "po prawej" juz masz za duzo swiatla :mrgreen: Trzymaj sie lepiej blisko srodka :D

Vitez
21-04-2005, 02:00
Środek dnia 2 osoby na tle pokrytego jeszcze śniegiem pola golfowego tryb M podziałka na plusie na twarzach cienie. No to lampa żeby je rozświetlić, klik, błysk...osóbki ślicznie doświetlone ... pola golfowego nie uświadczysz...czarno jak w d......

I teoria jak najbardziej jest mi znana tylko czasami nie bardzo pokrywa mi się z praktyką

Dominique ci swietnie opisal... caly kruczek ukryl sie w sniegu - musisz popraktykowac teorie focenia na sniegu ktora ci Dominique w skrocie wylozyl :)



I jeszcze jedno jak drabinka w M jest na - to znaczy ze lampa wygeneruje blysk jako głowne źródło światla a jak + to doswietlenie dobrze mysle ?

Ogolnie tak, tylko widocznosc efektu i uzycia lampy blyskowej bedzie rozna... im bardziej drabinke masz na - tym bardziej bedzie widoczna lampa blyskowa, ale np przy -1 jeszcze nie nazwalbym jej "glowne zrodlo swiatla". Podobnie na + ... od +1 wzwyz lampy moze byc wcale nie widac, co najwyzej odblask od makijazu czy w oczach blysk :)

gonzo44
21-04-2005, 19:07
A wracajac do tematu. Co prawda nikt mnie jeszcze nie poprosil o focenie na slubie, ale gdyby tak sie stalo to mysle, ze wybral bym sie w ktoras sobote do kosciola i zrobil testowo pare slubow, w koncu czlowiek uczy sie na bledach.

Artur Lewandowski
22-04-2005, 01:07
A wracajac do tematu. Co prawda nikt mnie jeszcze nie poprosil o focenie na slubie, ale gdyby tak sie stalo to mysle, ze wybral bym sie w ktoras sobote do kosciola i zrobil testowo pare slubow, w koncu czlowiek uczy sie na bledach.

Właśnie w mijający weekend miałem okazję poćwiczyć sobie na ślubie kuzynki. Zupełny luz i bez zobowiązań. I muszę powiedzieć że zastosowłem się do kilku porad i pierwszy raz jestem zadowolony z 95% zdjęć. Oczywiście to nie mnie się one mają podobać ale jak na początek jest super.
Złapałem się też na kilku błędach. Robiąc zdjęcia wewnątrz byłem tak "zafotografowany" że wychodząc na zewnątrz przestawiłem wszystko poza ISO i kilka zdjęć na słońcu przy 1600 nie miało praw wyjść :P Ktoś zaraz zapyta czemu 1600 :) Bo testowałem 200mm z dużej odległości bez lamy i te zdjęcia podobają mi się najbardziej :) (zaskoczyły mnie minimalne szumy). Reasumując: jeszcze nie odważył bym się robić komuś pamiątkę na lata jako jedyny fotograf :)

Vitez
22-04-2005, 02:59
Bo testowałem 200mm z dużej odległości bez lamy

Bylem niedawno w zoo i probuje sobie wlasnie wyobrazic to co napisales ;) (mialem 200mm i byly tam lamy) :mrgreen:

Artur Lewandowski
22-04-2005, 10:57
Każdy się może przejęzyczyć :P

robsonikus
22-04-2005, 12:34
Artur mam prosbe czy moglbys przeslac mi na priv kilka zdjec wykonanych w kosciele wlasnie 70-200 f/4 bylbym bardzo wdzieczny.Chcialbym zobaczyc jak one wyszly(wole widziec niz wierzyc na slowo:))
Pozdrawiam

aha jesli mozna prosilbym tutaj
darek_rom@wp.pl

Artur Lewandowski
23-04-2005, 00:27
Artur mam prosbe czy moglbys przeslac mi na priv kilka zdjec wykonanych w kosciele wlasnie 70-200 f/4 bylbym bardzo wdzieczny.Chcialbym zobaczyc jak one wyszly(wole widziec niz wierzyc na slowo:))
Pozdrawiam

aha jesli mozna prosilbym tutaj
darek_rom@wp.pl
Przesłałem Ci przykładzik.

robsonikus
23-04-2005, 00:49
Wielkie dzieki,obejrzalem i bardzo mi sie podoba.
Pozdrawiam

ted220
23-04-2005, 17:45
Ogolnie tak, tylko widocznosc efektu i uzycia lampy blyskowej bedzie rozna... im bardziej drabinke masz na - tym bardziej bedzie widoczna lampa blyskowa, ale np przy -1 jeszcze nie nazwalbym jej "glowne zrodlo swiatla". Podobnie na + ... od +1 wzwyz lampy moze byc wcale nie widac, co najwyzej odblask od makijazu czy w oczach blysk :)

Porobilem kilka fotek portretowo-testowych na manualu z lampa i duzym "- " (1/60 i 8 ) i niestety bez FEC'a na cos wmiare szarego wszystko strasznie przepala :(. Czy tak to jest z 300D czy cos zle robie ???

Vitez
23-04-2005, 19:17
Porobilem kilka fotek portretowo-testowych na manualu z lampa i duzym "- " (1/60 i 8 ) i niestety bez FEC'a na cos wmiare szarego wszystko strasznie przepala :(. Czy tak to jest z 300D czy cos zle robie ???

Ano tak jest. Poczytaj sobie o E-TTL i albo uzywaj FEL, albo FEC albo szukaj body z E-TTL II 8)

Lolomil
24-04-2005, 22:00
A ja wczoraj miałem tak jasny kościół ze ani Fel ani Fec, nie były mi potrzebne jedynie iso 200 i 400

Artur Lewandowski
25-04-2005, 12:44
...........albo szukaj body z E-TTL II 8)

I lampy z E-TTL II :lol:

Vitez
25-04-2005, 17:07
I lampy z E-TTL II :lol:

Dobrze ze smileya dodales bo juz bym cie sieknal linkiem do E-TTL II FAQ :p

Leprekan
29-04-2005, 22:20
Witam.
Dużo się mówi o parametrach lampy i trybach ekspozycji, ale nic o tym jak mierzyć swiatło - pomiar "punktowy" na twarz (+fel), matrycowy czy skupiony?

Pytam się, ponieważ jutro pierwszy raz będę fotografował ślub, a nie chcę spaprać.

Artur Lewandowski
30-04-2005, 02:22
Witam.
Dużo się mówi o parametrach lampy i trybach ekspozycji, ale nic o tym jak mierzyć swiatło - pomiar "punktowy" na twarz (+fel), matrycowy czy skupiony?

Pytam się, ponieważ jutro pierwszy raz będę fotografował ślub, a nie chcę spaprać.
I nie ćwiczyłeś biedaku wcześniej ?? Nie zazdroszczę.
A w temacie to ja miałem aparat na M to wtedy z tego co pamiętam jest 9% czyli w 300D pseudopunktowy..

KuchateK
30-04-2005, 08:07
Punktowy, skupiony czy matrycowy sie ma nijak do lampy o ile mi sie zdaje, nie? Przeciez to jest do zastanego, i to na dodatek w Av, Tv, P a nie M (no... od biedy i w M :D)...

FEL dla lampy w e-ttl to normalny pomiar, taki sam jak normalny przedblysk, jedynie wczesniej, tam gdzie ty chcesz a nie gdzie wypadl aktywny punkt po przekadrowaniu... Przy e-ttl II w custom functions (20D, 350D, inne pewnie tez...) jest mozliwosc zmiany pomiaru blysku z Evaluative na Average. FEL zachowuje sie zapewne identycznie jak w starszej wersji. Normalny pomiar, tyle ze wczesniej...

maku
30-04-2005, 13:17
Punktowy, skupiony czy matrycowy sie ma nijak do lampy o ile mi sie zdaje, nie? Przeciez to jest do zastanego, i to na dodatek w Av, Tv, P a nie M (no... od biedy i w M :D)...

FEL dla lampy w e-ttl to normalny pomiar, taki sam jak normalny przedblysk, jedynie wczesniej, tam gdzie ty chcesz a nie gdzie wypadl aktywny punkt po przekadrowaniu... Przy e-ttl II w custom functions (20D, 350D, inne pewnie tez...) jest mozliwosc zmiany pomiaru blysku z Evaluative na Average. FEL zachowuje sie zapewne identycznie jak w starszej wersji. Normalny pomiar, tyle ze wczesniej...


Przy FEL aparat automatycznie przełancza się na pomiar skupiony bez względu na jaki pomiar był ustawiony. Tak przynajmniej jest napisane w instrukcji. Dość enigmatycznie wprawdzie w instrukcji do aparatu. Wyraźnie jest to podkreślone w instrukcji do lampy.

Leprekan
01-05-2005, 00:35
No dobrze. Ślub się odbył, trzy negatywy naświetlone i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jedno jest pewne - ciężko się robi optyką stałoogniskową. Ale wprawa czyni "mistrza" Dzięki za rady.
Pozdrawiam, Leprekan.

KuchateK
01-05-2005, 00:49
Dokladnie... Przy czym chodzi mi o to ze sam pomiar z lampy nie jest od tego zalezny. E-ttl i czesciowo e-ttl II nie ma mozliwosci zmiany. Nie zmienia sie metoda ewaluacji poszczegolnych pol. Lampa blysnie dokladnie tak samo jesli wcisniesz FEL i tak samo bez niego. Pomiar 9.5% dotyczy swiatla zastanego gdzie po wcisnieciu FEL'a zmienia sie na partial niezaleznie czy masz podpieta lampe czy nie...

MateuszZ.
09-07-2007, 11:51
Ja w kościele używam lampy z dyfuzorem stoffena ustawiona na full auto bez korekty, palnik odchylony o 45stopni, body 20D, M 1/60s, przysłona 3 ~ 4. Zdjęcia wychodzą idealnie, rzadko muszę poprawiać EV. polecam

vuki
09-07-2007, 13:05
Ja w kościele używam lampy z dyfuzorem stoffena ustawiona na full auto bez korekty, palnik odchylony o 45stopni, body 20D, M 1/60s, przysłona 3 ~ 4. Zdjęcia wychodzą idealnie, rzadko muszę poprawiać EV. polecam

ja tam wole bez;)

generalnie nie podobaja mi sie dyfuzory, jak musze stosuje kartke (karton)papieru wysokosci ok 12 x 8 cm

Cichy
09-07-2007, 13:17
Ano tak jest. Poczytaj sobie o E-TTL i albo uzywaj FEL, albo FEC albo szukaj body z E-TTL II 8)

Absolutnie Vitez się nie czepiam, ale zauważyłem, że masz ostatnio wiele mądrego do przekazania na temat robienia zdjęć ślubnych, zarówno tu jak i na forum ślubnym - ale patrząc w Twoją galerię

http://vitez.ceron.pl/galerie/kosciol/kosciol.html

Jakoś nie widać efektów posiadania takiej wiedzy..

No chyba, że to jakieś stare fotki i masz coś innego do pokazania ?

MateuszZ.
09-07-2007, 14:44
ja tam wole bez;)

generalnie nie podobaja mi sie dyfuzory, jak musze stosuje kartke (karton)papieru wysokosci ok 12 x 8 cm

No własnie muszę sprawdzic jak będzie wychodziło z białą tekturką. Ciekawe jaka będzie różnica.

Vitez
09-07-2007, 18:53
No chyba, że to jakieś stare fotki i masz coś innego do pokazania ?

Dokladnie tak - stare fotki (jeszcze z 10D, brak E-TTL II byl bolesny, wiedze i lepszy sprzet nabylem sporo po zrobieniu tych fotek), i nie mam nic innego do pokazania. Ale lampy blyskowej uzywam nie tylko w kosciele wiec nie teoretyzuje.
Moge cos wyszukac ale jakos nie czuje potrzeby udowadniania na sile, ze mam prawo komus cos radzic :roll: .

Cichy
09-07-2007, 19:31
Spoko, żeby nie wyszło, że się czepiam.

Rafał32
09-07-2007, 21:18
Moge cos wyszukac ale jakos nie czuje potrzeby udowadniania na sile, ze mam prawo komus cos radzic :roll: .Ale chociaż zmień portfolio ślubne-( bo fotki są takie sobie)-jak przystało na gościa co o fotografii i fotkach wie dużo.

wredniaczek
08-06-2009, 14:17
---
"Ja robie: tryb M , 1/50 , F4 (czasem inne w zaleznosci od ujecia), lampa zewnetrzna z softboksem i korekta -1/3, iso400 (w ciemnym kosciele 800)"
---

Witam,
Niedługo będę robić zdjęcia na rodzinnym weselu.
Sztukę robienia zdjęć mam opanowaną "trochę". (dysponuję mała iloscią czasu - a fotografia to moje hobby)

Mam pytanko:
jakiego używasz softboxa? - rozmiar, firma?
czy softbox może zasłaniać "okienko" w lampie - te z dodatkowym doświetleniem do AF.
rozumiem, że jeśli zasłoni te" okienko" to nie będzie działać asystent AF, ale E-TTL będzie działać? (pomiar światła jest przez obiektyw?)
domyślam się, że kierujesz lampę na "cel" - młodą parę itd, a nie szukasz miejsca do dobicia światła (kolumna, ściana itd?)
jeśli skieruję lampę na "cel" to nie będzie widać charakterystycznych odbić od błysku lampy?

350d+T17-50/2.8+580ex

dzięki za odpowiedzi