PDA

Zobacz pełną wersję : co polecacie do macro?



Roker
21-10-2006, 01:21
Witam
[na wstepie szukalem na forum ale nie znalazlem podobnego tematu]
Co mozecie polecic studentowi do 350D, jakies szklo do macro ladnego?
student nie znalazl sie przez przypadek chodzi tu o cene w miare przystepna :)

Peri Noid
21-10-2006, 01:41
Jak chodzi o cenę, to najlepiej kupić przejściówkę Canon->m42 (ok.40zł), do tego komplecik post-sovieckich pierścieni makro (30-40zł), i do tego jakieś szkiełko na m42, może być najtańszy Helios 56/2 (ok.50zł) lub coś dłuższego (ja sobie ostatnio chwalę Pentacona 100/2.8, ale to trochę drożej, ewentualnie coś rzędu 135/2.8 ). W sumie za te pieniądze i nawet kilka razy większe nie masz najmniejszej szansy znaleźć nic o porównywalnych osiągach. A potem trzeba tylko dużo focić,coby nabrać wprawy w ostrzeniu manualnym obiektywem :-)

Roker
21-10-2006, 09:09
z tymi przejsciowkami mi sie nie chce bawic :) co do obiektywow to bede szukal lub mozesz mi polecic z gory jakis dobry obiektyw (co do ceny oczywiscie jakies tam koszty poniose, chodzilo mi ze mniej wiecej o to ze 2000zl nie wydam na macro :) )

czeczot
21-10-2006, 09:22
z tymi przejsciowkami mi sie nie chce bawic :) co do obiektywow to bede szukal lub mozesz mi polecic z gory jakis dobry obiektyw (co do ceny oczywiscie jakies tam koszty poniose, chodzilo mi ze mniej wiecej o to ze 2000zl nie wydam na macro :) )

Albo bawisz się przejściówkami i masz tanio albo któryś z poniższych:
Sigma 105 macro za 1600 nowa
Tamron 90 macro za 1600 nowy
Tokina 100 macro za 1500 nowa
Ewentualnie szukaj używanych, pewnie parę stów taniej będzie
Obojętnie który z podwyższysz kupisz i tak będziesz zadowolony

Roker
21-10-2006, 09:33
dzieki Czeczot a spotkalem sie tez z soczewkami nakrecanymi na obiektyw do +10 dioptrii gdzie mozna je laczyc, jaki do taje efekt ?

czeczot
21-10-2006, 10:01
dzieki Czeczot a spotkalem sie tez z soczewkami nakrecanymi na obiektyw do +10 dioptrii gdzie mozna je laczyc, jaki do taje efekt ?

Najgorszy efekt soczewki, każdy dodatkowy element pogarsza jakość optyczną
Średni, pierścienie pośrednie
Porządne macro, obiektyw macko
Możesz ewentualnie kupić obiektyw macro cosina 100. On ma skale odwzorowania 1:2 ale ma dedykowana soczewkę i jest 1:1. Na allegro jest za 500 zł ale do nikona, poszukaj może gdzieś dostaniesz do canona. Efekt da na pewno lepszy nic obiektyw (nie daj boże słabej jakości optycznej) + soczewki

jacam
21-10-2006, 10:52
Z obiektywów makro polecam EF-s 60mm macro, choć jest tylko na ef-s to warto się nim zainteresować, używane można kupić za ok 1300 zł.

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=11835

Jeśli chodzi o soczewki to możesz kupić +4D, z kitowym obiektywem nie uzyskasz dużej skali odwzorowania, jakość też nie będzie najlepsza.
Innych nie ma sensu kupować, o mniejszej zdolności skupiającej lub większej.
Miałem +10D, z kompaktem było całkiem OK, po przejściu na lustrzankę szybko sprzedałem bo nie dało się tym robić zdjęć

Tu masz moją próbkę marko kit+4D: foto (http://www.jac0m.netlook.pl/wfoto/displayimage.php?pos=-146)

Lepszym rozwiązaniem od soczewek jest Raynox DCR-250 ( nowy ok 200zł), jest to grupa soczewek skorygowana optycznie z powłokami. Daje zadowalające efekty, długi czas robiłem nim zdjęcia w połączeniu z sigmą 70-300.

Moje zdjęcia możesz obejrzeć w wątku, część z nich jest opisana jaki sprzętem była robiona
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=2904

Mac
21-10-2006, 12:58
Do makro zdecydowanie polecę Tobie Canona, mam 100/2.8 Macro i sobie chwalę. Możesz pomyśleć o 50/2.5. Sigma 105/2.8 ma wolny focus i niektórym nie podoba się bokeh, dlatego sprzedałem to szkło.
Dobre opinie ma Tamron 90 ale osobiście nie uzywałem.

Roker
21-10-2006, 17:16
Dzieki wszystkim za pomoc, juz mam rozeznanie, pozostaje mi tylko oszczedzac na obiektyw macro :)