PDA

Zobacz pełną wersję : parametr 1,2, set



pejot
12-12-2004, 00:49
Mam pytanie- z jakiego parametru korzystacie (sorry, może nie dotyczy to wszystkich canoniarzy, ale jednak...) podczas robienia zdjęć? Czy macie ów nastawiony non stop niezmiennie ten sam, czy też czasem zmieniacie dla konkretnych potrzeb?

parametr 1
parametr 2
adobe RGB
własne ustawienia SET?

Generalnie chodzi mi o to, że np. parametr 1 ma narzucone większe nasycenie i zdaje się kontrastowość, ale czy nie da się tego samego ( albo nawet i lepiej ) zrobić potem w PS?

Czy to naprawdę daje aż tak wielkie zróżnicowanie w kolorach, kontrastowości, itd?

Tomasz Golinski
12-12-2004, 00:56
Generalnie chodzi mi o to, że np. parametr 1 ma narzucone większe nasycenie i zdaje się kontrastowość, ale czy nie da się tego samego ( albo nawet i lepiej ) zrobić potem w PS?
IMHO nie do końca. Te ustawienia opisują sposób interpolowania danych z RAW do bitmapy (jakieś parametry algorytmu odtwarzania koloru zapewne). PS może zapewne te efekty w pewien sposób naśladować, ale raczej stratnie (zwłaszcza przy kolorach,kontraście)

[ Dodano: 11-12-04, 23:58 ]
Aha, używam P1, ale nie do końca świadomie na razie.

eternus
12-12-2004, 01:07
Ja parametr 1.
Choc ostatnio doczytalem, ze ludzie raczej sa sklonni doradzac, zeby wyzerowac te ustawienia.

pejot
12-12-2004, 03:44
Wyzerować? W sensie SET i tam wszystko na 0,0,0, czy też adobe rgb, które ma "neutralne" barwy, wymagające później obróbki na kompie (tak przynajmniej instrukcja do 300d podaje)

Kubaman
12-12-2004, 11:00
Nie wiem jak jest w 300D ale w mojej 20-ce są następujące ustawienia
p 1 - zwiększone +1 kontrast, saturacja i wyostrzanie
p 2 - wszystko na zero
set - trzy ustawienia użytkownika

ja zawsze korzystam z p 2, choć np na dpreview dowodzą, że wyostrzanie można by ustawić na -2 w 20D, żeby być na poziomie wyostrzania z 1D Mk2.
Jeśli robisz w RAW to te ustawienia nie mają znaczenia.

co do aRGB to nie jestem znawcą, ale w instrukcji do PS wyraźnie podają, że jest to tryb specjalnie do profesjonalnej edycji poligraficznej

P.S> 20D ma jeszcze jedno ustawienie dla zdjęć czarno białych z filtrami sepii itp. Przydatne do wygodnego robienia zdjęć cz-b - efekty bardzo miłe

Vitez
12-12-2004, 13:47
http://canon-board.info/viewtopic.php?t=358

pejot
12-12-2004, 16:51
http://canon-board.info/viewtopic.php?t=358

o faktycznie, przeoczyłem ten wątek, mea culpa...