PDA

Zobacz pełną wersję : 400D - problem z lampa



TomPo
16-10-2006, 22:39
Witam

Mam maly problemik z lampa. Jak robie zdjecia seryjne z lampa, to po zrobieniu kilku zdjec lampa zaczyna mi sie bardzo dlugo ladowac (ok 10s) a na wyswietlaczu mam caly czas "busy" i znak lampy. Musze wtedy wyciagnac baterie na chwile lub wylaczyc aparat na dluzej. Jak robie zdjecia z lampa z malym odstepem miedzy zdjeciami to wszystko jest OK. Bez lampy tez jest OK. Bateria jest dobra, sprawdzilem na dwoch - oczywiscie naladowanych na full.

Czy ktos z posiadaczy moze sprawdzic czy ma tez taki problem. Nie wiem czy to wada seryjna tych 400d czy to moja sztuka.

pozdrawiam
Tomek

Vitez
17-10-2006, 02:25
Albo ci kondensator siada, albo cos z bateria, albo przeginasz z sila wyladowan lampy a potem jestes zbyt niecierpliwy... albo po prostu czas kupic np 430EX :roll: .

TomPo
17-10-2006, 09:56
Witam

Wyladowanie lampy mam na 0. Przedtem mialem 300D i nie bylo tego problemu. Aparacik wysle na Zytnia, zobaczymy.

Wlascicieli 400D prosze o maly tescik dla upewnienia, ze to tylko u mnie.

pozdrawiam
Tomek

Driver
17-10-2006, 11:28
Witam

Wyladowanie lampy mam na 0.
Tomek


Na zero to masz korekcje błysku. A siła strzału zależy od zastanego, odległości na którą strzelasz i czegoś tam jeszcze i moze być zasadniczo różna przy tej samej korekcji czyli u ciebie "0"

TomPo
17-10-2006, 11:39
Witam

Dzieki za odpowedz.

To dzinwa sytuacja, jak juz dlugo laduje lampe to bedzie tak caly czas, chyba ze wyciagne baterie. W tym czasie, jak jest na wyswietlaczu "busy" to nie moge zrobic zdjecia.

Zauwazylem tez, ze mozna to oszukac. Podczas jak wisi, to laduje ok 10s. Wystarczy zamknac i otworzyc szybko lampe i juz nie wisi i moge zrobic zdjeci a lampa jest naladowana. Ale jest to tylko na jedno zdjecie, potem znowu wisi. Wycigniecie baterii likiwduje ten objaw.

Czasami wystepuje to po kilku zdjeciach w serii, a czasami po kilkunastu. Jak robie odstepy miedzy zdjeciami to jest OK.

Moze to software sie zawiesza, dlatego prosze o wlascicieli tego aparatu o zrobienie malego testu.

pozdro.
TOmek

Driver
17-10-2006, 12:21
Nigdzie nie doczytałem o jaką lampe chodzi. Bo chyba nie mówisz o "kukułce" ? :shock:

harrydb
17-10-2006, 12:52
Driver No jasne Ze chodzi o wbudowanoą lampke, jaka ina lampe zamkniesz ??

Avadra_K
17-10-2006, 12:56
No to coś mi się wydaje, że aparacik na Żytnią pojedzie ;-(

Driver
17-10-2006, 13:22
jaka ina lampe zamkniesz ??

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

VANT
17-10-2006, 14:40
to z wbudowaną można robić serie i jest 3klatki/s ??

TomPo
17-10-2006, 15:18
to z wbudowaną można robić serie i jest 3klatki/s ??

Witam

3 klatki nie, ale seryjne mozna :)

pozdro..
Tomek

szpindek
17-10-2006, 15:20
Od kilku tygodni jestem szzceśliwym posiadaczem czterysetki. Sprawdzałem czy u mnie występuje opisana przez Ciebie sytuacja. W programie P, przy wymuszeniu lampy i zdjęciach seryjnych, aparat nie osiąga 3kl. Sam nie wiem może niecałe 2. Zaś przy kilkunastu zdjęciach pojawia się Busy z błyskawicą, lecz nie zawiesza się, tylko po kilku sekundach (koło 3) ponownie jest gotowy do zdjęc. Mam nadzieję, że pomogłem, tym samym zaznaczam, że jestem początkujący.

TomPo
17-10-2006, 15:38
Od kilku tygodni jestem szzceśliwym posiadaczem czterysetki. Sprawdzałem czy u mnie występuje opisana przez Ciebie sytuacja. W programie P, przy wymuszeniu lampy i zdjęciach seryjnych, aparat nie osiąga 3kl. Sam nie wiem może niecałe 2. Zaś przy kilkunastu zdjęciach pojawia się Busy z błyskawicą, lecz nie zawiesza się, tylko po kilku sekundach (koło 3) ponownie jest gotowy do zdjęc. Mam nadzieję, że pomogłem, tym samym zaznaczam, że jestem początkujący.

Witam

Dzieki serdeczne za odpowiedz.
U mnie aparat tez sie nie zawiesza, tylko po kilku zdjeciach robionych w serii (przez kilka zdjec lampa laduje sie bardzo szybko) lampa zaczyna ladowac sie dluzej jest napis Busy z blyskawiaca i tak juz jest przy kazdym zdjeciu z lampa nawet jak robie odstepy.

Jak mozesz to zrob tak:

-przelacz na zdjecia seryjne i rob zdjecia z lampa az bedzie pojawiac sie "busy" - bedzie widac od razu, bo aparat przestanie robic zdjecia w szybkim tempie.
-po zniknieciu "busy" zacznij znowu robic seryjne. Ciekawe, czy bedziesz mogl. U mnie juz wtedy przy kazdym zdjeciu z lampa musze dlugo czekac na naloadowanielampy.

PS. Z lampa to nie ma 3 klatek tylko wolniej - wiadomo.

pozdro
Tomek

Max_im
17-10-2006, 17:06
Witam
Postanowiłem sprawdzić
Zjawisko wstępuje w mniejszym lub większym stopniu.
I że zależy od stopnia naładowania akumulatora (lampa pobiera dużo prądu)
Na początku testu zjawisko było mniejsze a później większe.
Jak podłączyłem 430 EX to dało się robić dowolną serię zdjęć w dowolnym tempie.
Myślę, że grip z dwoma bateriami też pomoże.

szpindek
17-10-2006, 17:41
No tak, sprawdziłem i po zrobieniu całej możliwej serii, nie da się więcej zdjęć niż jedno z lampą zrobić. Mój aparat ma ten sam problem co Twój. Myśle, że jest to problem softwareowy. Jak się dowiesz się od serwisu canona co może to powodować to pisz.

Vitez
17-10-2006, 18:29
A mi sie nie wydaje zeby to byl problem aparatu a zwykle, fizyczne ograniczenie kondensatorka lampy wbudowanej skonfrontowane ze zbyt wysokimi oczekiwaniami.

arturs
17-10-2006, 18:55
A mi sie nie wydaje zeby to byl problem aparatu a zwykle, fizyczne ograniczenie kondensatorka lampy wbudowanej skonfrontowane ze zbyt wysokimi oczekiwaniami.

I dużym prądem pobieranym z akumulatora aparatu - chwilówkę wytrzyma ale już kilka z rzędu to może mu się nie spodobać bo akumulatory Li-ION słabo znoszą duże obciążenia i to może być powodem ww. opisanej sytuacji, zakup lampy na "paluszki" będzie lepszym pomysłem

Pozdr
Artur

IMHO to dziwny pomysł robić taki wolny stroboskop z wbudowanej lampy, lepiej włączyć spawarkę w CF :mrgreen:

TomPo
17-10-2006, 19:43
Witam

...i tak mialem kupic lampe :) Teraz kupie ja szybciej. Nie ma to jak dobra motywacja :)

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi i testy.

pozdro
Tomek

himi
18-10-2006, 21:13
podzielam zaskoczenie, seryjne z lampą pop up? Kurna, ale 400 d ma wypas.

TomPo
18-10-2006, 22:56
podzielam zaskoczenie, seryjne z lampą pop up? Kurna, ale 400 d ma wypas.

Witam

Zaskaczonie??? W 350D tez masz. Zdjecia seryjne to seria zdjec jedno po drugim z wcisnietym spustem. Nikt nie mowi ze musza byc 3-4 na sekunde. Moga byc dwa na 10s.

pozdro..
Tomek

Korba
19-10-2006, 17:11
Myśle, że jest to problem softwareowy.
Ja mam to samo. Jednak mysle ze nie jest to problem softwarowy.
Moim zdaniem wcale nie jest to problem.
Ta sytuacja opisana jest wyraznie w instrukcji - zachowanie calkowicie normalne :)

Nie mam niestety przy sobie polskiej instrukcji ale w angielskiej na stronie 54 jest szare pole w ktorym to jest opisane :)

Pozdrawiam,
Robert

Kolekcjoner
19-10-2006, 18:22
Witam

Zaskaczonie??? W 350D tez masz. Zdjecia seryjne to seria zdjec jedno po drugim z wcisnietym spustem. Nikt nie mowi ze musza byc 3-4 na sekunde. Moga byc dwa na 10s.

pozdro..
Tomek
Oczywiśice wszystko jest kwestią nazwania i definicji :). Ja troche inaczej rozumiem zdjęcia seryjne ale co tam :mrgreen:.

Ja myslę, że jest jak pisał Vitez. Może dochodzić jeszcze kwestia tego, że coś się w środku grzeje i przez to sprawność działania całego układu spada. Ja bym polecał kupić nawet prostą zewnetrzną lampę i nie katować aparatu:).

TomPo
19-10-2006, 18:54
Ja myslę, że jest jak pisał Vitez. Może dochodzić jeszcze kwestia tego, że coś się w środku grzeje i przez to sprawność działania całego układu spada. Ja bym polecał kupić nawet prostą zewnetrzną lampę i nie katować aparatu:).

Witam

Kupuje Canona 430Ex - i tak mialem kupic :)

PS. Moze jest lepsza lampa w tym przedziale cenowym?

pozdrawiam..
Tomek

bogist
20-10-2006, 10:39
Witam

Kupuje Canona 430Ex - i tak mialem kupic :)

Tylko nie kupuj nic więcej bo w torbie Ci się nie zmieści ;) :lol: :evil:
Nova 1 AW to świetna torba na mały aparat (400d) z jednym obiektywem i lampą.
Mam ją i wszystko było perfect aż wymyśliłem sobie drugi obiektyw:confused: :mrgreen:

VANT
20-10-2006, 13:46
@bogist @TomPo
że tak przy okazji zapytam jak pakujecie aparaty do tej torby...mam takową i pakuję puche lcdkiem w dół....

TomPo
20-10-2006, 14:33
@bogist @TomPo
że tak przy okazji zapytam jak pakujecie aparaty do tej torby...mam takową i pakuję puche lcdkiem w dół....

Witam

Ja klade aparcik LCD bokiem (do boku torby). Przegroda oddziela mi dol, i tam mam dodatkowe miejsce na np lampe (ktora dopiero kupie).

pozdro
Tomek

VANT
20-10-2006, 15:17
@TomPO
czyli LCD jes do boku torby?? bo niebardzo rozumię "LCD bokiem"......

Nortberg
21-10-2006, 00:29
A mi sie nie wydaje zeby to byl problem aparatu a zwykle, fizyczne ograniczenie kondensatorka lampy wbudowanej skonfrontowane ze zbyt wysokimi oczekiwaniami.

Popieram.
Dodatkowo jak latwo przeczytac w instrukcji obslugi jest napisane ze takie zjawisko ma miejsce jak sie robi serie zdjec, moze rowniez wystapic jak sie lampa nagrzeje.
Ogólnie po kilkudziesieciu zdjeciach zalecaja 10 minutowe studzenie lampy.

rogal41
25-10-2006, 02:23
kupilem kilkadni temu 400 i mam problem ,czy ty jak robisz zdjecie w full automacie na obiekt kilka metrow niewazne jaka lampa to czy masz na histogramie niedoswietlenie bo u mnie to niewazne czy automat czy manual dopiero jak walne +2 na lampe to dopiero mam pelny histogram

w sumie troche to zle ujolem, czodzi o to ze niewazne jaka lampe zaloze zakladalem 430 mam w posiadaniu i 550 pozyczona flesz na wprost odleglosc 2.5 3 m i jedyne co mam na histogramie to niedoswietlenie i niewazne czy P czy AUTO czy manual , niedoswietlenie i brak ostrosci kolega przyniusl 300 i sa ostrzejsze niz moje z 400. Jezu ale bubla kupilem

no wlasnie ja mam zewnetrzna lampe 430 kilka metrow odleglosci i niewazne auto, P czy manual niedoswietlenie

ErnestPierwszy
25-10-2006, 11:20
To nie problem z lampą tylko ograniczenie samej lampy. Jak dobrze pamiętam to podobnie miałem na 350D. Tylko, że ja zaraz kupiłem 430EX i z wbudowanej lampy korzystam rzadko.

Nie katuj lampki tylko kup zewnętrzną.

KuchateK
25-10-2006, 19:17
Nie bubla tylko e-ttl II (system pomiaru blysku) tak ma. Trzeba korygowac.

Niby moglo by byc idealnie z korekta fabryczna, ale pomysl teraz co by sie dzialo jak bys wyszedl z taka korekta na slonce dopalic sobie cienie. Przy takim dopalaniu mimo ze e-ttl II niedoswietla trzeba go nadal korygowac na minus. Albo jakie narzekania by byly fanatykow "byle nie przepalic jak by im przpadkiem cos bialego zaswiecilo". Z fabryki jest mniej wiecej po srodku, a korekta jest po to aby kazdy sobie mogl dopasowac efekt pod swoje zachciewajki.

Generalna zasada z e-ttl II jest taka, ze przy doswietlaniu korygujemy na minus (-2/3 do -1) a przy swieceniu sama lampa korygujemy na plus (+2/3 do +1). W wiekszosc przypadkow histogram bedzie idealny a przepalenia, jesli juz beda to minimalne.

rogal41
26-10-2006, 21:21
a co z ostroscia?? bylem u znajomka fotografa ( studio ) postawil swoja 350 te same wartosci ekspozycji to samo oswietlenie i z mojej 400 zdjecia niemaja ostrosci o tym wczesniej nie pisalem

rogal41
26-10-2006, 21:54
no i zrobilem jak radziles , pomysl wydaje sie byc sluszny ale ... no wlasnie nie wiem jak zamiescic pelne zdjecie zeby pokazac o co mi chodzi. opisze wiec
wlasnie przed chwila zrobilem kilka fotek w sposob jak napisales i guzik nadal niedoswietla a w sumie to niema czegos takiego jak biel na zdjeciu histogram od 2 pionowej kreski z prawej strony martwy niepokazuje nic ( acha ustawienia P zdjecia robione na roznie doswietlenie, niedoswietlenie lampa na 0 na +2 +3 histogram z prawej strony niepokazuje nic mrtwy),

KuchateK
26-10-2006, 22:39
Napewno korekta byla ustawiona dla lampy?
Skorzystaj z http://imageshack.us. Nie musi byc duze, grunt zeby exif byl.

rogal41
27-10-2006, 00:13
http://img102.imageshack.us/img102/3976/aparat23lampa1lb7.th.jpg (http://img102.imageshack.us/my.php?image=aparat23lampa1lb7.jpg)
aparat -2_3 lampa +1.jpg
aparat M lampa +2.jpg
http://img102.imageshack.us/img102/5899/aparatmlampa2cc6.th.jpg (http://img102.imageshack.us/my.php?image=aparatmlampa2cc6.jpg)
aparat na0 lampa na+2_3.jpg
http://img55.imageshack.us/img55/5817/aparatna0lampana23ez4.th.jpg (http://img55.imageshack.us/my.php?image=aparatna0lampana23ez4.jpg)
a to fota kumpla aparatem 300d
http://img125.imageshack.us/img125/5341/300div5.th.jpg (http://img125.imageshack.us/my.php?image=300div5.jpg)
i taka sama moja
http://img55.imageshack.us/img55/479/400dkc6.th.jpg (http://img55.imageshack.us/my.php?image=400dkc6.jpg)

rogal41
27-10-2006, 00:15
ostrosci co prawda juz nie widac bo zdjecie zmniejszone ale jej poprostu nie ma

TomPo
16-11-2006, 07:55
Witam

No to lampe 430EX juz kupilem - bajka. Teraz zdjecia seryjne z lampa czy bez lampy robia sie tak samo szybko :) - oczywiscie przy mniejszych wyladowaniach lampy.

pozdrawiam

rychu
23-11-2006, 22:26
Zauważyłem, że korpus dobiera siłę błysku do najmniejszej przysłony - jak by nie zmieniać ISO lub zbliżać się do obiektu - przysłona będzie najmniejsza z możliwych dla danego obiektywu. Przestawiłem tryb na M, ustawiłem czs na 1/60, F na 8 i zdjęcia są ostre!