PDA

Zobacz pełną wersję : VAT (?) albo podatek stanowy w USA



lucien
11-12-2004, 14:02
Czy ktoś wie jak to jest - np. kupuję w adoramie, albo jakimś innym wysyłkowym sklepie , który mieści się w nowymm jorku, paczka idzie do michigan, płatne kartą (znajomy mieszkaniec michgan płaci). Jak jest z ceną czy doliczą do tego tax (6% w Michigan) czy do zapłaty będzie cena ze sklepu ?

miszka
11-12-2004, 14:29
z tego, co ja sie interesowalem swego czasu, to adorama czy b&h po podaniu kogu sprawdza co i jak.....
natomiast jest inna para kaloszy

ja dlatego kupilem 300 w pl, a nie w usa, a nosilem sie z takim zamiarem.
wlasnie clo i vat....

mikolaj

Jurek Plieth
11-12-2004, 14:35
...Jak jest z ceną czy doliczą do tego tax (6% w Michigan) czy do zapłaty będzie cena ze sklepu ?
Nie, nie doliczą. W tym wypadku VAT zapłaci tylko rezydent stanu NY.

Krzychu
11-12-2004, 15:39
Czy ktoś wie jak to jest - np. kupuję w adoramie, albo jakimś innym wysyłkowym sklepie , który mieści się w nowymm jorku, paczka idzie do michigan, płatne kartą (znajomy mieszkaniec michgan płaci). Jak jest z ceną czy doliczą do tego tax (6% w Michigan) czy do zapłaty będzie cena ze sklepu ?

Cena ze sklepu. Nie doliczą podatku stanowego, VAT'u w stanach nie ma.

Jarl Bjorn
13-12-2004, 16:09
[quote=lucien] kupuję w adoramiew nowymm jorku, paczka idzie do michigan, płatne kartą (znajomy mieszkaniec michgan płaci). Jak jest z ceną czy doliczą do tego tax (6% w Michigan)

Cena ze sklepu. Nie doliczą podatku stanowego, VAT'u w stanach nie ma.


Niestety, nie jest tak różowo. W większości stanów, które jakoś "dziwnie" pokrywają się z mapką wyborców demokratów, ISTNIEJE podatek stanowy w wysokości średnio od 6% do 8%. To, czy podatek zostanie doliczony, zależy od adresu zameldowania finalnego nabywcy. Jeśli więc w Michigan obowiązuje 6% stawka, to jej nie unikniesz.

Kupując mi aparat, brat, mieszkając w Kalifornii w pobliżu granicy z Nevadą, musiał anulować zakup na własne nazwisko ponieważ chcieli mu doliczyć 7% tax. Zamówił na nazwisko kolegi z Nevady (0% tax) no i wszystko poszło jak z płatka, cena ze sklepu = cena zakupu. Życzę udanej transakcji bez napychania kieszeni urzędasom.

snowboarder
14-12-2004, 00:27
[quote=lucien] kupuję w adoramiew nowymm jorku, paczka idzie do michigan, płatne kartą (znajomy mieszkaniec michgan płaci). Jak jest z ceną czy doliczą do tego tax (6% w Michigan)

Cena ze sklepu. Nie doliczą podatku stanowego, VAT'u w stanach nie ma.


Niestety, nie jest tak różowo. W większości stanów, które jakoś "dziwnie" pokrywają się z mapką wyborców demokratów, ISTNIEJE podatek stanowy w wysokości średnio od 6% do 8%. To, czy podatek zostanie doliczony, zależy od adresu zameldowania finalnego nabywcy. Jeśli więc w Michigan obowiązuje 6% stawka, to jej nie unikniesz.

Kupując mi aparat, brat, mieszkając w Kalifornii w pobliżu granicy z Nevadą, musiał anulować zakup na własne nazwisko ponieważ chcieli mu doliczyć 7% tax. Zamówił na nazwisko kolegi z Nevady (0% tax) no i wszystko poszło jak z płatka, cena ze sklepu = cena zakupu. Życzę udanej transakcji bez napychania kieszeni urzędasom.





Ale namotales :o
Sklep musi sie fizycznie znajdowac poza stanem zamieszkania -> nie placisz tax'ow
Jesli brat z CA kupil w sklepie, ktory ma siedzibe badz filie w CA, wtedy placi tax.
Jesli kolega z Detroit kupi w B&H albo Adoramie - nie placi tax.
A przy okazji, jest wiele sklepow duzo lepszych niz te dwa, pod wzgledem ceny i servisu.
Polecam np onecall.com

Jarl Bjorn
14-12-2004, 10:39
Sklep musi sie fizycznie znajdowac poza stanem zamieszkania -> nie placisz tax'ow
Jesli brat z CA kupil w sklepie, ktory ma siedzibe badz filie w CA, wtedy placi tax.
Jesli kolega z Detroit kupi w B&H albo Adoramie - nie placi tax.
A przy okazji, jest wiele sklepow duzo lepszych niz te dwa, pod wzgledem ceny i servisu.
Polecam np onecall.com


Sorry, nie masz racji. Przy tax obowiązuje zasada terytorialności.
Aparat był kupowany w sklepie www.butterflyphoto.com , adres: Brooklyn, NY. Gdyby było tak jak piszesz, nie powinni doliczać tax dla mieszkańca CA. A jednak sklep doliczyl tax, więc brat anulowal zamówienie na swoje nazwisko i złożył nowe, na adres kumpla z Reno, Nevada, ZERO tax, co potwierdza otrzymany rachunek.

Anonymous
14-12-2004, 13:19
tekst z jednego z amerykanskich sklepow internetowych www.digitalfotoclub, w ktorym kupowalem sporo rzeczy. "We only charge sales tax if you are shipping your package to NY State.

Taxes are a Federal or State mandate. When shipping to the same state of origin, items are taxable by government law."

Snowboarder mial duzo racji z tym ze jesli adres, na ktory ma dana rzeczy byc wyslana jest w innym stanie niz sklep to nie placi sie sales tax. Gdy bylem osobiscie w B&H w nowym jorku to nie odebralem rzeczy od razu w sklepie ale po zaplaceniu za nie poprosilem o przeslanie na moj adres w luizianie i tym samym uniknalem podatku. Niestety niektore stany w tym California sa wyjatkiem od tej reguly.

kavoo
14-12-2004, 14:02
tekst z jednego z amerykanskich sklepow internetowych www.digitalfotoclub, w ktorym kupowalem sporo rzeczy. "We only charge sales tax if you are shipping your package to NY State.

Taxes are a Federal or State mandate. When shipping to the same state of origin, items are taxable by government law."

Snowboarder mial duzo racji z tym ze jesli adres, na ktory ma dana rzeczy byc wyslana jest w innym stanie niz sklep to nie placi sie sales tax. Gdy bylem osobiscie w B&H w nowym jorku to nie odebralem rzeczy od razu w sklepie ale po zaplaceniu za nie poprosilem o przeslanie na moj adres w luizianie i tym samym uniknalem podatku. Niestety niektore stany w tym California sa wyjatkiem od tej reguly.
Nieprawda, przetlumacz DOKLADNIE to, co cytujesz :P Tu nie chodzi o to czy placisz podatek czy nie, tylko o to czy sklep cie obciaza podatkiem czy nie.

Przyklad wspomnianej Nevady:
http://tax.state.nv.us/taxnew/taxmap.htm

Zwroccie uwage na poczatek strony:

The map below allows you to quickly determine the State Tax Rate in every county of Nevada. Remember, sales tax is applied in the county where the transaction takes place, or the county delivery is made into.
Co prawda mowa tu o hrabstwach a nie stanach, ale stanow dotyczy to na dokladnie takiej samej zasadzie - jesli kupujacy rezyduje w tym samym hrabstwie/stanie co sprzedajacy, ten drugi nalicza mu podatek wg stawki obowiazujacej w hrabstwie/stanie sprzedajacego.
Jesli natomiast rezyduja w innych hrabstwach/stanach sprzedajacy nie nalicza podatku, natomiast kupujacy musi zaplacic podatek wg stawki obowiazujacej w hrabstwie/stanie ktorego jest rezydentem.

Anonymous
14-12-2004, 15:36
Kavoo: ale po co cytowac wszystko jest jasne. Sklep mnie nie obciaza podatkiem wiec go nie place. Nie wiem czy jest jakies dodatkowe prawo mowiace o tym zeby taki sales tax uiscic w swoim stanie ale prawde powiedziawszy nie obchodzi mnie to bo i tak inland revenue sie takim czyms nie interesuje. Czy ty jak przywozisz sobie cos z zagranicy to zawsze zglaszasz to do oclenia (discmana, lornetke, cokolwiek by to bylo).

Zeby uproscic i zeby Ci co chca kupic cokolwiek w stanach wiedzieli do jakich stanow nalezy zamawiac przesylke ponizej zamieszczam liste stanow, gdzie pobierany jest przez sklep sales tax jak rowniez te stany, w ktorych sales tax nie jest z gory narzucony.

Sales Tax
Sales tax is charged based upon the state the order is being shipped to.

Sales Tax Charged (includes APO/FPO and PO Boxes): CA, CO, GA, IL, KS, MA, MI, MN, NY, OH, PA, TX, VA

No Sales Tax Charged: AL, AK, AZ, AR, CT, DC, DE, FL, HI, ID, IN, IA, KY, LA, ME, MD, MS, MO, MT, NE, NV, NH, NJ, NM, NC, ND, OK, OR, RI, SC, SD, TN, UT, VT, WA, WV, WI, WY

Jarl Bjorn
14-12-2004, 17:11
Sales tax is charged based upon the state the order is being shipped to.

Sales Tax Charged (includes APO/FPO and PO Boxes): CA, CO, GA, IL, KS, MA, MI, MN, NY, OH, PA, TX, VA

No Sales Tax Charged: AL, AK, AZ, AR, CT, DC, DE, FL, HI, ID, IN, IA, KY, LA, ME, MD, MS, MO, MT, NE, NV, NH, NJ, NM, NC, ND, OK, OR, RI, SC, SD, TN, UT, VT, WA, WV, WI, WY


Powyższe zestawienie potwierdza tezę, że "czerwone" stany głosujące na Kerry'ego stosują wysokie podatki.

Chwała stanom, gdzie tax sale przy sprzedaży przez Internet nie obowiązuje, mimo że potencjalnie takie rozwiązanie "szkodzi" tradycyjnym sklepom działającym na ich terytorium. Jest to jednak logiczne, tradycyjny sklep płaci podatek za policyjną ochronę, drogę, którą dojadą klienci, itp., czyli to wszystko z czego nie korzysta sklep interentowy. Kiedy w Polsce dożyjemy czasów, że podatek i jego wysokość będzie 1) rozsądna, 2) powiązana z rzeczywistymi świadczeniami, na które idą podatki.

snowboarder
14-12-2004, 18:30
Powyższe zestawienie potwierdza tezę, że "czerwone" stany głosujące na Kerry'ego stosują wysokie podatki.



Mozna sie polac ze smiechu gdy sie czyta ta dyskusje :roll:
Moj poprzedni post to cala wiedza na ten temat. Nie ma wyjatkowych stanow,
wyjatkowych sklepow itp. Jedyna dodatkowa wiedza, ktora warto miec to to, ze
w niektorych stanach jak Oregon nie ma w ogole podatkow.
Jesli ktos charge'owal kupujacego kalifornijczyka tax, to znaczy, ze choc sklep na swojej
stronie ma adres w NY, ma prawdopodobnie magazyn lub filie w Californii.
A wartosc twojej wiedzy na ten temat Bjorn jest rowna temu stwierdzeniu, ktore cytujesz.

:lol: :lol: :lol:

(dla niewtajemniczonych stany glosujace na Demokratow sa "niebieskie", "czerwone"
sa stany Busha)

Jarl Bjorn
14-12-2004, 18:56
Moj poprzedni post to cala wiedza na ten temat. Nie ma wyjatkowych stanow, wyjatkowych sklepow itp. Jedyna dodatkowa wiedza, ktora warto miec to to, ze w niektorych stanach jak Oregon nie ma w ogole podatkow.
Jesli ktos charge'owal kupujacego kalifornijczyka tax, to znaczy, ze choc sklep na swojej
stronie ma adres w NY, ma prawdopodobnie magazyn lub filie w Californii.
A wartosc twojej wiedzy na ten temat Bjorn jest rowna temu stwierdzeniu, ktore cytujesz.(dla niewtajemniczonych stany glosujace na Demokratow sa "niebieskie", "czerwone"
sa stany Busha)


No to gratuluję stanu wiedzy i pewności siebie. ButterflyPhoto.com nie ma żadnej filii ani magazynu w Californii, nie wiem zresztą od kiedy to magazyn ma prawo wystawiać faktury. Takich jaj nie ma chyba nawet w tym Oregonie, gdzie rzekomo "nie ma żadnych podatków" (radzę donieść o tym Korwinowi, masz darmowy felieton w "Najwyższym Czasie"). Ale chyba coś z tą podatkową darmochą nie tak jest, polecam link do Oregon Department of Revenue
http://www.dor.state.or.us/Default.html


PS. Czerwony kolor dotyczy stosunku do podatków a nie etykietek przyklejanych partiom przez TV CNN, to chyba jasne

Tomasz Golinski
14-12-2004, 19:01
Powyższe zestawienie potwierdza tezę, że "czerwone" stany głosujące na Kerry'ego stosują wysokie podatki.
Kara za grzechy :mrgreen:

Jurek Plieth
14-12-2004, 19:23
...radzę donieść o tym Korwinowi, masz darmowy felieton w "Najwyższym Czasie")...
Na pewno wyda Ci się to nieprawdopodobne, ale przyjmij proszę to po męsku - Twoje poglądy polityczne nikogo tutaj nie obchodzą.
A kolegom moderatorom sugerowałbym aby Ci o tym przypomnieli swoimi słowami :wink:

Kubaman
14-12-2004, 22:07
a ja dopowiem tylko tyle - jak ktoś potrafi o siebie zadbać, to kupi tak, że mu podatku nie naliczą. Sam tak aparat kupiłem, i cała masa moich znajomych tak robi. Po prostu nie wolno kupować w oszukańczych sklepach, gdzie bezprawnie doliczają sales tax i gdzie wysyłka kosztuje 100$ UPS ground :wink:

Pytanie autora wątku było konkretne i to jest konkretna odpowiedź - nie naliczą jeśli sklep jest powszechnie uważany za solidny, a firma nie ma zarejestrowanej żadnej filii w stanie skąd kupujesz.

Czy sklep ma dobrą opinię możesz sprawdzić tutaj - ale uwaga: radzę czytać wszystkie opinie (http://www.photo.net/neighbor/one-subcategory?id=2)

P.S> inną sprawą jest fakt, że osoba kupująca ma obowiązek sama zapłacić ten podatek w swoim stanie. Znam przypadki, że fiskus przyczepił się do takich spraw robiąc audyt w sklepie i sprawdzając wybranych klientów. A w USA za oszustwa podatkowe się naprawdę siedzi... :o

Tomasz Golinski
14-12-2004, 22:24
bezprawnie doliczają sales tax
I nie idą siedzieć? Niby po co mieliby to robić? Nie odprowadzają potem tego podatku?


Znam przypadki, że fiskus przyczepił się do takich spraw robiąc audyt w sklepie i sprawdzając wybranych klientów.
To nie można tam nic kupić anonimowo? Kupuje parasol i muszę zostawić namiary na siebie jakby siepacze podatkowi chcieli mnie odwiedzić? Jakoś nie wierzę.

Krzychu
15-12-2004, 07:32
Znam przypadki, że fiskus przyczepił się do takich spraw robiąc audyt w sklepie i sprawdzając wybranych klientów.
To nie można tam nic kupić anonimowo? Kupuje parasol i muszę zostawić namiary na siebie jakby siepacze podatkowi chcieli mnie odwiedzić? Jakoś nie wierzę.

Wysyłkowo anonimowo ? Ciekawy sposób, tyle że sprzedawca musi być jasnowidzem :)

Tomasz Golinski
15-12-2004, 09:13
Wysyłkowo anonimowo ? Ciekawy sposób, tyle że sprzedawca musi być jasnowidzem :)
Ok, jak wysyłkowo to jasne. Chociaż też nie musieliby przechowywać danych osobowych do celów fiskalnych.

Jarl Bjorn
15-12-2004, 12:05
Podsumowując, autor wątku powinien wziąć pod uwagę, że według komunikatu zacytowanego przez Absoluta :
>> Sales tax is charged based upon the state the order is being shipped to: CA, CO, GA, IL, KS, MA, MI, MN, NY, OH, PA, TX, VA <<

przy przesyłce do Michigan sklep doliczy mu sale tax. Jednak nawet wtedy będzie możliwość jej odzyskania przy zastosowaniu tax refund, z tym że trzeba będzie udowodnić że aparat wyjedzie ze Stanów.

Ad. tego co napisał Kubaman, że "osoba kupująca ma obowiązek sama zapłacić ten podatek w swoim stanie", obawiam się że przy wysyłce do klientów ze Stanów wskazanych przez kol. Absoluta sklep internetowy zastosuje doliczenie podatku do faktury, czyli klasyczne pobranie podatku u źródła ("pay as you go").

Anonymous
15-12-2004, 12:18
Jednak nawet wtedy będzie możliwość jej odzyskania przy zastosowaniu tax refund, z tym że trzeba będzie udowodnić że aparat wyjedzie ze Stanów.


wlasnie mozna dostac zwrot podatku ale tylko gdy pobyt w stanach nie przekroczy 3 miesiecy.

Kubaman
15-12-2004, 16:29
Wysyłkowo anonimowo ? Ciekawy sposób, tyle że sprzedawca musi być jasnowidzem :)
Ok, jak wysyłkowo to jasne. Chociaż też nie musieliby przechowywać danych osobowych do celów fiskalnych.
Tak Tomek, chodziło mi tylko o sprzedaż wysyłkową, bo przy zakupie na miejscu zawsze naliczą ci sales tax.

Przeczytaj proszę komentarze i opinie w linku który załączyłem powyżej, zobaczysz ile przekrętów robią sklepy internetowe i wysyłkowe typu bite and switch w USA. Szokujące, ale oszukują gdzie się da - np. jak wspomniałem zawyzając wartość transportu 4-krotnie :shock: .

Vitez
16-12-2004, 08:55
sklepy internetowe i wysyłkowe typu bite and switch

Hyhy... sprawdz w slowniku roznice pomiedzy bait a bite :mrgreen: .

michalab
03-01-2008, 11:23
Do tej pory kupowałem w:
B&H, digitalfotoclub,
ale teraz będzie wysyłka do NY.

Gdzie korzystnie (i w pewnym sklepie) kupię 28f1.8 z wysyłką do NY, aby nie było taxu?