PDA

Zobacz pełną wersję : Manfrotto - jaki statyw ??



maja_1040
11-12-2004, 05:39
Czy ktos moglby mi pomoc, ktory statyw wybrac - 190pro czy 055pro . Jezeli chodzi o glowice to mysle o 141rc (dobry wybor??). I jeszcze jedna rzecz, czy moze ktos zna amerykanskie odpowiedniki tych nazw, poniewaz chce to kupic w www.bhphotovideo.com

Rudi
11-12-2004, 11:45
Cześć!

W sumie obydwa statywy się aż tak bardzo nie różnią. 055Pro ma o kilogram większy udźwig, więcej waży (o jakieś 500 gram, ale niekiedy to robi różnice, dla tego kto to nosi). Aha 055 jest wyższy no i droższy (w Polsce o jakieś 80 PLN). Jak widać różnice nie są aż tak wielkie, więc musisz sam (sama ?) zdecydować jak Ci bedzie leżeć.

Tu masz link do stronki manfrotto, są tam też przy modelach podane amerykańskie odpowiedniki: http://www.manfrotto.com/product/catlist.php3?sectionid=1&manufid=1

A wokół tematu to używam 055ProB + 029RC :) i jestem w pełni zadowolony z zakupu.

Pozdrawiam
Rudi

muflon
11-12-2004, 11:51
Podstawowe pytanie: do czego ma być ten statyw ???

Moim skromnym zdaniem, zakładając że:

- statyw ma być zarówno "stacjonarny" jak i czasem na wycieczki
- nie będzie na nim nic ponad, no powiedzmy 3-4kg sprzętu (ot tak jak moje 10D+BG+70-200IS)

to lepsze jest cos z serii 190. Jak to gdzieś przeczytałem "najlepszy statyw na nic się nie przyda, jeśli jest tak ciężki, że nie chce się go zabierać z domu" :)

p13ka
11-12-2004, 14:32
Słusznie. I z tego powodu ja również wybrałem 190ProB. :P Nie przewiduję obciążeń wyższych niż dopuszczalne dla niego a ważne było abym nie dostał przepukliny nosząc go na plecach. Wysokością też mi pasuje do mojego wzrostu :)

lackowa
11-12-2004, 19:59
Witam.
Jak oceniacie Benbo Trekker MK2 czym różni sie od 190 Pro.

Vitez
11-12-2004, 22:02
Statyw dobiera sie pod siebie i zapotrzebowania a nie co kto powie.
Ja dla siebie wybralem 055ProB bo:
- wyzszy
- wiekszy udzwig (planuje ciezkie szkla czasem podpinac, z tego powodu rowniez glowica 141RC)
- mozliwosc odwrotnego mocowania (jeszcze nie bylo potrzebne ale fajny bajer ;) )
- po gorach i dlugich wycieczek nie planuje i nie wykonuje, bardziej na miasto, krotkie, jednodniowe plenerki itp.

Chris
13-12-2004, 01:18
tez sie zastanawiam nad 190 czy 055 w wersjach ProB - gorzej ze nie potrafie sie zdecydowac co do glowicy :cry:
wolalbym jakas kulowa - a moze 3-way doradzcie cos .....
ma byc to najbardziej mobilny zestaw na plenerki i do wnetrz tez.
Ma na tym wisiec 20D z gripem i 70-200/f4 jako najciezszy (poki co ... :-) )

muflon
13-12-2004, 10:02
ma byc to najbardziej mobilny zestaw na plenerki i do wnetrz tez.
No to spróbuj ponosić (141 + jakaś sensowna głowica) przez godzinkę :) I porównaj ze 190.

p13ka
13-12-2004, 12:01
wolalbym jakas kulowa

Zwróć uwagę na 322RC (http://db.manfrotto.com/product/templates/templates.php3?sectionid=8&itemid=2013) . Polecam! Niesamowicie wygodna, szybko i łatwo można zmienić niemal dowolne ustawienie - jak to na kuli. :P
Udźwig też OK - do 5 kg.


(141 + jakaś sensowna głowica)

Chyba miało być: "(055 + jakaś sensowna głowica)" :wink:

muflon
13-12-2004, 12:13
(141 + jakaś sensowna głowica)
Chyba miało być: "(055 + jakaś sensowna głowica)" :wink:
Jasne :)

Chris
17-12-2004, 14:30
nie wglebialem sie szczegolowo w dane statywow ale z tego co piszecie to 190 prob od 055 prob rozni sie tylko max. wysokoscia i ciezarem (no i wiadomo udzwig tez troche mniejszy) a poza tym maja taka sama funkcjonalnosc ?

vbel
28-12-2004, 14:20
Witam

To ja zapytam. Gdzie w Warszawie można kupić najtaniej 190PROB ?

Pozdrawiam

Vitez
28-12-2004, 19:02
Najtaniej to chyba wysylkowo z foto7 ale nie wiem czy nadal najtaniej doliczajac koszty przesylki.
Poza tmy na gieldzie foto w niedziele (najblizsza 9.01 bedzie dopiero) 10-14 , Stodola - tam dosc tanio sprzedaje jeden z przedstawicieli Manfrotto.
Poza tym rowniez ludzie polecaja firme Milso http://www.milso.com.pl/ , ze maja dobre ceny.

Krzychu
28-12-2004, 19:36
Witam

To ja zapytam. Gdzie w Warszawie można kupić najtaniej 190PROB ?

Pozdrawiam

Spróbuj sklep Foto Kuriera na Rzędzińskiej - to właśnie oni sprzedają w Stodole w niedziele... Dokładne dane na http://www.foto-kurier.com.pl pod linkiem Sklep - ceny mają te same co Foto7 za to nie płaci się za przesyłkę... No i można pomacać...

Chris
11-01-2005, 15:24
Witajcie

Widzialem w stopkach ze niektorzy maja 055 proB ale widzialem tez ze jest 055NAT czy mozecie mi wyjasnic czy one sie roznia oprocz koloru, kolcow, i gabki do noszenia ?

Mam okazje (?) kupic 055NAT2 z glowica 029, plytka szesciokatna i paskiem od kobietki ktora uzywala go 4 lata za 750zl-stan zew. w/g fotki bardzo dobry, kobieta twierdzi ze w plenerze byla z nim ok 20 razy reszta to studio i pomieszczenia .
I cholerka nie moge sie zdecydowac czy go wziac - czy dolozyc i kupic nowego 055 prob i jakas fajna glowice (np. 322RC2).
doradzcie cos :roll:

pozdr.
Krzysiek

Rudi
11-01-2005, 17:32
Takie małe sprostowanie- teraz 055 ProB jest sprzedawany z gąbkami na nogch.

Chris
12-01-2005, 12:37
sam zdecydowalem, ze jednak doloze 200 zl i kupie nowy zestaw taki jaki potrzebuje czyli 055proB z glowiczka 322RC2 :mrgreen:

Fajer
12-01-2005, 20:46
Witajcie

Widzialem w stopkach ze niektorzy maja 055 proB ale widzialem tez ze jest 055NAT czy mozecie mi wyjasnic czy one sie roznia oprocz koloru, kolcow, i gabki do noszenia ?


055ProB podobnie jak 190ProB w odróżnieniu do serii NAT nie jest zielony i kolcow nie ma, ale ma za to bardzo przydatną możliwość mocowania kolumny poziomo - co już kilka razy używałem.

Polecam 055ProB. Nat raczej bym nie kupował i nie kupiłem 8) :wink:

Vitez
13-01-2005, 00:45
055ProB podobnie jak 190ProB w odróżnieniu do serii NAT nie jest zielony i kolcow nie ma, ale ma za to bardzo przydatną możliwość mocowania kolumny poziomo

Oraz do gory nogami, co ja kilka razy uzylem ale tylko testowo 8) . A kolce dokupilem sobie... chyba z 20 czy 30zl kosztuje komplet.

Chris
13-01-2005, 01:18
na statyw sie juz zdecydowalem - 055proB
cholera wacham sie jeszcze nad glowica . 322RC2 jest super wygodna, lekka i szybka w obsludze. Obawiam sie czy aby jej zywotnosc nie jest duzo mniejsza niz tradycyjnych ( 141,029) ?
Vitez gdzie tak tanio kupiles te kolce ?

pozdr.
Krzysiek

Vitez
13-01-2005, 04:01
Vitez gdzie tak tanio kupiles te kolce ?


Nie pamietam dokladnej ceny, ale pamietam ze byl to drobiazg przy cenie zestawu statyw+glowica (prawie 900zl)... rownie dobrze moglo byc to 40 albo 60zl... nie pamietam, wiec nie spodziewaj sie ze tak tanio :? ... najtaniej to Manfrotto statywy i akcesoria juz wymienialismy gdzie sa: http://canon-board.info/viewtopic.php?t=1897

Chris
13-01-2005, 12:03
... najtaniej to Manfrotto statywy i akcesoria juz wymienialismy gdzie sa: http://canon-board.info/viewtopic.php?t=1897

Niestety te dane sa juz nieaktualne :mrgreen:

Znalazlem jeszcze taniej :lol: jak sprawdze czy faktycznie maja towar na magazynie i za tyle go sprzedaja za ile wisi na ich www to podam namiary.

Fajer
13-01-2005, 17:09
Nie pamietam dokladnej ceny, ale pamietam ze byl to drobiazg przy cenie zestawu statyw+glowica (prawie 900zl)

No ja dałem za to samo dokładnie 808 PLN :)



... rownie dobrze moglo byc to 40 albo 60zl... nie pamietam, wiec nie spodziewaj sie ze tak tanio :?

no ja ten komplet kolcow do 055ProB z nierdzewnej stali widziałem za 90 PLN

[ Dodano: Czw Sty 13, 2005 3:23 pm ]

na statyw sie juz zdecydowalem - 055proB
cholera wacham sie jeszcze nad glowica . 322RC2 jest super wygodna, lekka i szybka w obsludze. Obawiam sie czy aby jej zywotnosc nie jest duzo mniejsza niz tradycyjnych ( 141,029) ?

Miałem przyjemność poglądać sobie 190Pro (Srebrny) z 488RC2 - no statyw nie przypadł mi do gustu (niski i w związku z tym za mało stabilny - bo kolumnę trzeba wysuwać) a głowica dość ciekawa, ale przydatna bardziej dla reportera - podobnie jak Joystick o ktorym piszesz. Dlugi zoom f/2.8 i na mecz, to tak :), ale jako uniwesalna glowica na co dzien to mi nie pasowala. Zecydowanie wolę glowice trójkierunkowe.

Musisz sie zdecydować do czego i jak będziesz statywu używał. Ja jak robie jakąś reporterkę to z ręki, a statyw biorę na spokojne pelnerki gdzie nie liczy się czas - ale precyzja.

p13ka
13-01-2005, 19:52
Miałem przyjemność poglądać sobie 190Pro (Srebrny) z 488RC2 - no statyw nie przypadł mi do gustu (niski i w związku z tym za mało stabilny - bo kolumnę trzeba wysuwać) a głowica dość ciekawa, ale przydatna bardziej dla reportera

Bez przesady z tą niską stabilnością 190ProB. Mam ten statyw i nie raz fociłem przy wysuniętej kolumnie, z wężykiem spustowym, na zewnątrz jak i w domu. Nie potwierdzam tego zarzutu. Owszem, każdy statyw staje się mniej stabilny gdy trzeba focić z kolumny. 190Prob jest lżejszy od 055Prob o 0,5 kg więc patrząc na to od tej strony pewnie tak. Można teoretyzować o lepszym tłumieniu drgań itd. Patrząc z drugiej strony, jest to zaleta gdyż daje większą mobilność. Dla mnie dodatkowym kryterium wyboru (poza ew. wagą) byłby raczej wzrost fotografa. Jeżeli jest wysoki to lepszy będzie 055ProB bo nie będzie musiał się garbić.



- podobnie jak Joystick o ktorym piszesz. Dlugi zoom f/2.8 i na mecz, to tak :), ale jako uniwesalna glowica na co dzien to mi nie pasowala. Zecydowanie wolę glowice trójkierunkowe.

Musisz sie zdecydować do czego i jak będziesz statywu używał. Ja jak robie jakąś reporterkę to z ręki, a statyw biorę na spokojne pelnerki gdzie nie liczy się czas - ale precyzja.

A teraz co do głowicy. Mam 322RC2 i potwierdzam, że jest stworzona do dynamicznego focenia. Świetnie sprawdziła się przy foceniu fajerwerków w ostatniego Sylwestra, gdy trzeba było szybko przeorientować aparat. Jest uniwersalna a dzięki temu możesz ją wykorzystywać również do plenerków. Nic nie stoi na przeszkodzie. Skoro masz czas to i precyzyjnie wykadrujesz głowicą kulową. Lepiej chyba mieć uniwersalną głowicę... :roll:

Fajer
13-01-2005, 21:44
(...)Dla mnie dodatkowym kryterium wyboru (poza ew. wagą) byłby raczej wzrost fotografa. Jeżeli jest wysoki to lepszy będzie 055ProB bo nie będzie musiał się garbić.(...)

To fakt - zgadzam się w zupełności. Wzrost to ważne kryterium. Natomiast, co do stabilności, to przy lekkim aparacie strasznie mi jeździł na śliskim podłożu (190ProB) Może z cięższym zachowuje się lepiej i stabilniej. Za krótko używałem, żeby dużo powiedzieć.


Jest uniwersalna a dzięki temu możesz ją wykorzystywać również do plenerków. Nic nie stoi na przeszkodzie. Skoro masz czas to i precyzyjnie wykadrujesz głowicą kulową. Lepiej chyba mieć uniwersalną głowicę... :roll:

Tu się nie zgodzę. Nie zawsze i nie wszędzie ustawisz ją precyzyjnie. Jak będziesz robił zdjęcia pod dziwnymi kontami to będzie Ci ciężko. Przy głowicy trzykierunkowej, możesz sobie każdą oś spokojnie ustawić, a jak robisz fotkę w dół np. to jest znacznie łatwiej - pamiętaj, że aparat Ciągnie w dół.
Poza tym trzykierunkowa głowica też jest uniwersalna. Jak odblokujesz wszystkie rączki to chodzi luźno i możesz ją przemieszczać szybciej 8) . Już tak próbowałem, jak chciałem kumpli złapać a mi się za szybko przemieszczali :D no i się udało :wink:

Vitez
13-01-2005, 22:03
No ja dałem za to samo dokładnie 808 PLN :)

No to odliczajac kolce mniej wiecej tyle samo dalem 8) . A wcale nie kupowalem w najtanszym miejscu, ale ze znizka 10% jaka mi dali to wyszlo na rowno.

vbel
13-01-2005, 23:24
Byłem w firmie Foto-Kurier i kupiłem 190PROB+141RC za 650zł.
To jest cena rynkowa minus 10%

Chris
14-01-2005, 08:29
A teraz co do głowicy. Mam 322RC2 i potwierdzam, że jest stworzona do dynamicznego focenia. Świetnie sprawdziła się przy foceniu fajerwerków w ostatniego Sylwestra, gdy trzeba było szybko przeorientować aparat. Jest uniwersalna a dzięki temu możesz ją wykorzystywać również do plenerków. Nic nie stoi na przeszkodzie. Skoro masz czas to i precyzyjnie wykadrujesz głowicą kulową. Lepiej chyba mieć uniwersalną głowicę...

Piotrek a powiedz mi jak wyglada stabilosc tej glowicy przy dluzszych szklach ?
Widze w stopce ze masz 100-400 a on troche wazy - nie ciagnie w dol ?
Ja poki co mam duzo lzejsze, bo 70-200/4 ale z czasem pewnie dorobie sie jakiegos IS-a czy cus :mrgreen:
..i nadal nie wiem jak z wytrzymaloscia tej glowicy w czasie ?

p13ka
14-01-2005, 17:03
Piotrek a powiedz mi jak wyglada stabilosc tej glowicy przy dluzszych szklach ?
Widze w stopce ze masz 100-400 a on troche wazy - nie ciagnie w dol ?
Ja poki co mam duzo lzejsze, bo 70-200/4 ale z czasem pewnie dorobie sie jakiegos IS-a czy cus :mrgreen:
..i nadal nie wiem jak z wytrzymaloscia tej glowicy w czasie ?

Chris, ćwiczyłem 100-400 na tej głowicy. Udźwig wg. producenta to do 5 kg. więc nie obawiałem się, że coś się stanie. Przyznaje...ciągnie w dół. I trzeba uważać gdy naciśnie się spust "joysticka" bo przy całkowitym ciężarze dslr'a i takiego szkła ciężko jedną ręką całość utrzymać, nie mówiąc już o ustawianiu. Drugą ręką musiałem podpierać obiektyw przy zmianie kadru. Na joysticku jest regulacja oporu pracy na kuli. Można więc tak przykręcić regulator, że później trzeba naprawdę sporo siły, żeby przesunąć podstawę na głowicy. I tak robię, gdy podpinam ciężkie szkło - zwiększam opór głowicy.
Ale przy lekkim szkle to jest miodzio. Ze stałkami i Sigma 18-125 (te ze stopki) jest super wygodnie.

Co do wytrzymałości głowicy w czasie nie mogę się wypowiedzieć. Mam ją dopiero jakieś 4 m-ce i nie eksploatuję zbyt intensywnie.

Chris
14-01-2005, 18:45
Chris, ćwiczyłem 100-400 na tej głowicy. Udźwig wg. producenta to do 5 kg. więc nie obawiałem się, że coś się stanie. Przyznaje...ciągnie w dół. I trzeba uważać gdy naciśnie się spust "joysticka" bo przy całkowitym ciężarze dslr'a i takiego szkła ciężko jedną ręką całość utrzymać, nie mówiąc już o ustawianiu. Drugą ręką musiałem podpierać obiektyw przy zmianie kadru. Na joysticku jest regulacja oporu pracy na kuli. Można więc tak przykręcić regulator, że później trzeba naprawdę sporo siły, żeby przesunąć podstawę na głowicy. I tak robię, gdy podpinam ciężkie szkło - zwiększam opór głowicy.
Ale przy lekkim szkle to jest miodzio. Ze stałkami i Sigma 18-125 (te ze stopki) jest super wygodnie.
Co do wytrzymałości głowicy w czasie nie mogę się wypowiedzieć. Mam ją dopiero jakieś 4 m-ce i nie eksploatuję zbyt intensywnie.

No wlasnie tego sie obawiam :-/ choc w sumie moj 20D z BG i nawet 70-200/4 nie jest tak "niesymetryczny" co z 100-400
Cholera to nie jest tania glowica wiec mogli sie lepiej postarac - jakas wieksza kule wsadzic czy jak ?
Jeszcze mysle nad 410 tylko cena zabija - tyle samo co statyw -ale to juz sa przekladnie slimakowe. Co z tego jak cholera nie jest tak szybka jak 322 :roll:
...ale mam zgryz .... :?

p13ka
14-01-2005, 19:06
Gdybyś był w Wawie to chętnie bym Ci pomógł. Umówilibyśmy się i pomacałbyś głowice a ja w zamian 20D. :) A tak... :(

Fajer
15-01-2005, 00:54
Jeszcze mysle nad 410 tylko cena zabija - tyle samo co statyw -ale to juz sa przekladnie slimakowe. Co z tego jak cholera nie jest tak szybka jak 322 :roll:
...ale mam zgryz .... :?

...a zastanów się tak naprawdę - jak często ta "SZYBKOŚĆ" będzie Ci potrzebna?
Jesteś profesjonalnym reporterem?

to jest tak - ktoś coś produkuje fajnego, szybkiego, dobrego i ... drogiego; ale to nie oznacza, że trzeba to akurat mieć. Poznałem w poniedziałek na fajnym spotkaniu 3 reporterów - zawodowców, którzy pracują dla różnych gazet. Czy któryś z nich miał 1D ? nie... D70, 20D, 10D - wystarcza.

Zastanów się jak będziesz wykorzystywał statyw. Nawet jeśli Ci się raz czy dwa przyda taka głowica za 600 pln to czy sens jest ją kupować?

To jest podobnie jak z obiektywami. Wielu użytkowników tego foroom ma po kilka zoomów, żeby pokryć wszelkie dostępne i ewentualnie im potrzebne ogniskowe, ale jest też kilka takich osób jak ja, które zadają sobie pytanie "Czy potrzeba?", czy na pewno to wykorzystasz? - i mają 2,3 stałki...
wystarcza...

jeśli mogę Ci coś poradzić...
jak nie masz żadnego statywu - pożycz od kogoś i sprawdź, czy i jak go będziesz używał - i co potrzebujesz. Ja tak zrobiłem kilka razy.
Pożyczyłem pierwszy raz - efekt - statyw służył za stojak na torbę itp. - więc nie kupiłem
Pożyczyłem drugi raz - efekt - kilka razy go użyłem, ale bez entuzjazmu - więc nie kupiłem
Pożyczyłem trzeci raz - efekt - zrobiłem trochę fotek o zmierzchu i w nocy - nie kupiłem, ale umieściłem go w dalszych planach
chciałem pożyczyć czwarty raz - niestety akurat nie mogłem - bardzo mi go brakowało
postanowiłem kupić statyw - i wiedziałem jaki chcę i jak go będę używać, bo już zdobyłem jakieś doświadczenie - i Joysticka bym nie kupił :) - no może poza wypadkiem, gdybym był reporterem i focił sport na stadionie jakąś 300-500mm :) i musiał bym być naprawdę szybki.
przemyśl to...
i pamiętaj że Ty robisz zdjęcia, a nie sprzęt :wink:
i od Ciebie zależy jakie będą

Chris
15-01-2005, 01:44
Nie no Fajer ale mi strzeliles wyklad :lol: .....
Choc wszystko co piszesz jest prawdą.

Za joystickiem przemawia jeszcze jeden argument - ma bardzo zwarta budowe i nic nie wystaje na boki po zlozeniu jak np w 141 czy innych 3-way. Niekonieczne trzeba byc zawodowym reporterem aby z niego w pelni korzystac. Np. ja jedziesz w plenerek pofocic zwierzaki - wyobrazasz sobie dynamiczne przekadrowywanie za bestia np. 141RC ? :roll:
Najgorsze jest to ze poblizu mojego miejsca zamieszkania nie ma gdzie pomacac takiej glowicy (najblizej to mysle ze jakies 100km w Krakowie).

najbardziej mnie wkurza ze moge byc rozczarowany z zakupu tej glowicy.

jeszcze pogmeram troche po forach ... moze mnie olsni :mrgreen:

pozdr.
KRzysiek

Vitez
15-01-2005, 04:36
Gdybyś był w Wawie to chętnie bym Ci pomógł. Umówilibyśmy się i pomacałbyś głowice a ja w zamian 20D. :) A tak... :(

O, ciekawe... to ja juz dwa macalem (oba kolegow z forum, boajze kavoo i dzi o ile dobrze pamietam) a ty sie jeszcze nie postarales? ;) .
Moze na wystawie kotow w lutym ktorys z 20tkowych kolegow sie pojawi 8)

Jurek Plieth
15-01-2005, 22:02
...
Marcin,
Oglądałem Twoją galerię. Robisz piękne zdjęcia! Brawo.

Cychol
15-01-2005, 23:31
...
Marcin,
Oglądałem Twoją galerię. Robisz piękne zdjęcia! Brawo.

Też mi się podobają Twoje zdjęcia, ale mam małą uwagę, zmień kodowanie stron, masz w tej chwili "charset=windows-1250" a powinno być "charset=iso-8859-2" ale to już zupełnie OT. :lol:

Fajer
16-01-2005, 00:01
Marcin,
Oglądałem Twoją galerię. Robisz piękne zdjęcia! Brawo.

Dzieki :)
Ciesze sie bardzo, że się podobają :) - stara dobra (skanowana) 'taśma' :wink:


Też mi się podobają Twoje zdjęcia, ale mam małą uwagę, zmień kodowanie stron, masz w tej chwili "charset=windows-1250" a powinno być "charset=iso-8859-2" ale to już zupełnie OT. :lol:

No próbowałem z charset=iso-8859-2 ale miałem problemy w Moizilli/Netscape. Wiem, że windows-1250 to nieprofesjonalnie, ale na "tym czasem" załatwił większość problemów :)
W każdym razie, nikt się nie skarżył jeszcze :)

sorki za OT.

Vitez
16-01-2005, 00:12
W każdym razie, nikt się nie skarżył jeszcze :)


A ile osob musi sie poskarzyc, bys sie za to wzial? 8)



sorki za OT.
Rowniez :)

Chris
16-01-2005, 02:07
Nie bawil sie ktos z Was moze glowiczka 410 - z przekladnia slimakowa ?

Cychol
16-01-2005, 03:00
Też bym chciał coś o niej usłyszeć :lol:

Rudi
16-01-2005, 13:33
Nie bawil sie ktos z Was moze glowiczka 410 - z przekladnia slimakowa ?
Kolega demonstrował mi jej działanie w foto7. I jeżeli Twoim "konikiem" jest robienie landszaftów czy architektury gdzie wymagany jest mały skok i precyzja ustawienia to polecam. Jednak IMHO będzie za wolna do "szybkiej" fotografii gdzie znakomicie się nadają głowice 3D i kulowe.

Chris
16-01-2005, 21:41
to jeszcze ostatnie pytanko :-)

czy wlasciciele glowicy 141RC gdyby mieli teraz taka mozliwosci -czy wymieniliby ja na inna ? (jaka?)

pytam dlatego, ze wiele osob jej uzywa :
dlaczego taki wybor ?

Vitez
16-01-2005, 22:54
czy wlasciciele glowicy 141RC gdyby mieli teraz taka mozliwosci -czy wymieniliby ja na inna ? (jaka?)

Byc moze na 322 ale musialbym najpierw sporo pomacac i to juz z docelowym sprzetem...
Jakos po wielu opiniach nie mam zaufania do stabilnosci i precyzji kulowych glowic...


pytam dlatego, ze wiele osob jej uzywa :
dlaczego taki wybor ?

Foce rozne okazje a nie tylko szybkie wiec glowica 3D z w miare rozsadna obsluga wydaje mi sie dobrym kompromisem pomiedzy cena a stabilnosc, precyzja i udzwig.
Jakos tak mi utkwilo w glowie ze statyw to na spokojne mierzenie i focenie (noc, architektura, krajobrazy, martwa natura, studio) i dlatego nigdy priorytetem nie byla szybkosc vs wygoda vs precyzja nastawiania.

Chris
17-01-2005, 01:52
"wygrzebalem" w googlach kilka osob, ktore mialy 141RC jak rowniez np 029 a teraz maja 322RC2 i sobie bardzo chwala argumentujac ze 322 przejela najlepsze cechy tych glowic.

Na dzis ograniczam swoj wybor do 322RC2 oraz 488RC2 - rezygnujac na razie z 3-way.

w/g mnie 3-way jest do precyzyjnej roboty (architektura, panorama) ew. do studia i jesli moje zainteresowania pojda mocniej w tym kierunku to zainwestuje w 299 lub 410 - czyli drozej ale bez kompromisow.

abyss
17-01-2005, 22:12
Mam RC141 na 55-tce i zastanawiam się nad 322. Pracuję głównie w studio, ale modelki się wiercą :). Nie macie pojęcia jakie to ruchliwe stworzenia :P Drugim argumentem jest to, że w RC141 "pałka" do regulacji wystaje w kierunku mojej szyi i niestety jest nieco niewygodnym regulować wysokość obrazu. Nie jest dramatyczny problem, ale przy luzach finansowych kupił bym coś bardziej poręcznego. Tele wogóle nie używam.

Chris
17-01-2005, 23:15
wlasnie wydaje mi sie ze jest to duet do zaakceptowania : 322RC + 141RC - jesli ktos juz posiada 141

[ Dodano: 28-01-2005 ]
No mam w koncu po dlugim poszukiwaniu i testowaniu statyw i glowice ktora mi najbardziej pasuje : czyli taka jak pisalem wczesniej 055ProB i 322RC2. Testowalem w sklepie jakiegos lepszego Silk-a i Velbona Sherp-e - oczywiscie oba nie umywaja sie do 055.
Glowice 322 polecam wszystkim ktorym nie potrzeba precyzji w ustawianiu katow (np.architektura), ma ona cala mase konfiguracji oraz ustawien i jest bardzo poreczna, nie wystaja zadne pokretla, ktore przeszkadzaja w noszeniu, jest lekka, i co najwazniejsze zapiete do tej glowicy 20D z BP i 70-200/f4 stoi jak po viagrze :mrgreen: nic nie zjezdza juz przy najlzejszym ustawieniu oporu docisku na kuli.

Jezeli chodzi o cene to kupowal mi gosc, ktory mial dostep do manfrotto po cenach hurtowych i zestaw 055ProB + 322rc2 + pasek402 i przesylka wyszedl mnie 968zl.

Wyslalem tez do kilkunastu sklepow i-netowych , ktore mialy w ofercie frotki zapytania cenowe i najtanszy okazal sie sklep na www.foto.pl (985zl) wszystkie inne mialy cene w granicach 1050 - 1090zl).

Roni
12-05-2005, 23:40
Odgrzebuje temacik...
Vitez Ty juz masz od jakiegos czasu zarowno 141RC, jak i 322RC... moglbys porownac obie glowice? Jesli mozesz, to napisz tez jak dziala 322RS.

Vitez
13-05-2005, 03:04
Odgrzebuje temacik...
Vitez Ty juz masz od jakiegos czasu zarowno 141RC, jak i 322RC... moglbys porownac obie glowice?

322RC jeszcze nie mialem okazji w boju przetestowac. Z przymiarek wynika ze jest bardzo wygodna i szybka.
141RC zostawilem sobie gdybym potrzebowal dokladnej glowicy a nie szybkiej.


Jesli mozesz, to napisz tez jak dziala 322RS.

Calkiem dobrze - skutecznie wyzwala migawke 8) . Jeden minus - ma tylko jeden "krok" , czyli wciskam a on od razu wlacza i AF i migawke (tak jakby w aparacie wcisnac od razu spust do konca), ale to niekoniecznie przeszkadza bo przy uzywaniu statywu rzadko uzywa sie AF/przekadrowywania (?) .

CYNIG
13-05-2005, 07:03
Nie bawil sie ktos z Was moze glowiczka 410 - z przekladnia slimakowa ?

Uzywam tej glowicy od kilku lat. Z moich doswiadczen wynika ze przy fotografowaniu malo dynamicznych scen jest super rozwiazaniem. Zwlaszcza przy makro polaczona z sankami Manfrotto daje niesamowity komfort pracy. Umozliwia bardzo precyzyjne ustawienie kadri i co najwazniejsze nie wystepuje w niej to "nieszczesne opadanie" jak w glowicach kulowych - minimalne przesuniecie kadru po zablokowaniu kuli. Dodatkowo pokretla nie stercza nadmiernie na boki co jest wygodne przy przenoszeniu zestawu w terenie. Minusy - przy duzych mrozach i zgrbialych rekach precyzyjne operowanie pokretlami jest utrudnione, niska odpornosc na kapiele zanurzeniowe w bagnie:). Po takiej przygodzie (glowica ze statywem spedzila ladne pare chwil w calkowitym zanurzeniu sluzac mi za podpore przy gramoleniu sie z blocka) musialem ja rozkrecic, przemyc i posmarowac przekladnie slimakowe..
Podsumowujac dla mnie byl to doskonaly zakup.

Polaco
23-05-2005, 13:06
055ProB podobnie jak 190ProB w odróżnieniu do serii NAT nie jest zielony i kolcow nie ma, ale ma za to bardzo przydatną możliwość mocowania kolumny poziomo - co już kilka razy używałem.

A tak z ciekawosci zapytam, w jakiej sytuacji uzyles to pionowe mocowanie kolumny ?? Za niedlugo czeka mnie wymiana statywu i wlasnie nie moglem dojsc po co to jest.

Ps.: Wybor padl na 055Pro.

unicorn78
04-10-2008, 15:05
Mam pytanie o statyw, jeśli chodzi o głowicę to: http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=7526 ale jeśli chodzi o statyw to mam pytanie pod body z gripem + 70-200 jaki spełni oczekiwania w sensie stabilności w miarę lekki ale stabilny, czy coś z serii "055" podoła, a konkretnie: http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=7881 i http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=7866 czy może coś innego (sprawdzonego) wiem co jest napisane o wadze itd. jednak chodzi mi o praktykę czyli jak to się ma w praktyce a może jakaś alternatywa (jaka?) dla tego modelu, za wszelką pomoc z góry dziękuje.

Janusz Body
04-10-2008, 16:46
Mam pytanie o statyw, jeśli chodzi o głowicę to: http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=7526 ale jeśli chodzi o statyw to mam pytanie pod body z gripem + 70-200 jaki spełni oczekiwania w sensie stabilności w miarę lekki ale stabilny, czy coś z serii "055" podoła, a konkretnie: http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=7881 i http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=7866 czy może coś innego (sprawdzonego) wiem co jest napisane o wadze itd. jednak chodzi mi o praktykę czyli jak to się ma w praktyce a może jakaś alternatywa (jaka?) dla tego modelu, za wszelką pomoc z góry dziękuje.

Głowicę wybrałeś przyzwoitą. Statyw też. 055 Pro jest wystarczająco stabilny do 70-200. Zawsze można dociążyć plecakiem :)

Zdecydowanie odradzam wynalazki "kulowe" czy inne (też kulowe) jak np. http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=5195 to się nadaje do lekkiego zestawu a do ciężkiego i długiego obiektywu zdecydowanie nie. Chyba, że ArcaSwiss :)

s..
04-10-2008, 16:57
Zdecydowanie odradzam wynalazki "kulowe" czy inne (też kulowe) jak np. http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=5195
hmmm, to chyba raczej zalezy do rodzaju zdjec jakie sie wykonuje, ja mam 055+glowice kulowa, spokojnie montuje na tym zestaw z 70-200 i nie wyobrazam sobie innej glowicy, gdyz poprostu potrzebuje miec mozliwosc szybkiej zminany pozycji aparatu (nie musi byc rowno od linijki), w kuli to kwestja pluzowania jednej srubki i zadana pozycja ustawiona w ciagu sekundy.

Krzychu
04-10-2008, 17:33
Ja powiem tak - jak ktos sprobuje prawdziwej glowicy kulowej (czyli np. wymienionej przez Janusza Arca Swiss) to juz zadnej innej nie bedzie chcial... Takie glowice maja wszystkie zalety glowic 3D przy jednoczesnym braku ich wad i znacznie nizszej wadze i rozmiarach...

Janusz Body
04-10-2008, 17:46
hmmm, to chyba raczej zalezy do rodzaju zdjec jakie sie wykonuje,....

Trochę tak ale... Te małe kulki manfrotto są wyjątkowo niestabilne. To się trzęsie jak galareta i zdjęć z długimi czasami to... się prawie nie da :) W sumie to do szybkiego z podpórki to znacznie lepszy jest monopod.

MaciejW
04-10-2008, 20:30
Czy taki zestew ktory ma ustawiana/przekladana kolumne w poziom jest dobrym rozwiazaniem(czyt.stabilnym) pod zestaw srednioformatowy Kiev 60+Zeiss 300mm?(waga razem jakies 3-5kg).Czy moze lepiej wziasc bez takiej kolumny celem poprawy stabilnosci?

s..
04-10-2008, 21:28
Czy taki zestew ktory ma ustawiana/przekladana kolumne w poziom jest dobrym rozwiazaniem(czyt.stabilnym)
nie rozni sie w mojej ocenie, niczym od klasycznych statywow - chocby ze wzgledu na sama konstrukcje systemu, oczywiscie trzeba nabrac odrobine doswiadczenia w pracy z tego typu kolumna.

Gregolius
05-10-2008, 00:19
Zdecydowanie odradzam wynalazki "kulowe" czy inne (też kulowe) jak np. http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=5195 to się nadaje do lekkiego zestawu a do ciężkiego i długiego obiektywu zdecydowanie nie. Chyba, że ArcaSwiss :)

Janusz czyli odradzasz głowice typu 488 i 486 RC? Bo właśnie się nad nimi zastanawiam:))

unicorn78
05-10-2008, 00:44
Głowicę wybrałeś przyzwoitą. Statyw też. 055 Pro jest wystarczająco stabilny do 70-200. Zawsze można dociążyć plecakiem :)

Zdecydowanie odradzam wynalazki "kulowe" czy inne (też kulowe) jak np. http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=5195 to się nadaje do lekkiego zestawu a do ciężkiego i długiego obiektywu zdecydowanie nie. Chyba, że ArcaSwiss :)

@Janusz Body dziękuje za pomoc:!: Kulowa mnie nie ratuje, (idealna praca w poziomie) zaczynam zabawę z panoramowaniem, a do reszty potrzeb wspomniana również wystarczy, bardziej chodziło mi o statyw i czasem prace na dłuższych czasach, wspomniana przez Ciebie kulowa, to napewno wygoda na mniejszym szkle i lżejszym body, to w studio naprawdę rewelacja :shock: jeśli zajdzie taka potrzeba pomyślę o Arca Swiss;-) Rozumiem, że bez problemów podkręcę ją do 055:oops: jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.

P.S. Moderatora przepraszam za kłopot z przenoszeniem tematu (podpięciem pod istniejący):oops:

Jacek23
14-11-2008, 21:08
Co powiecie na taki zestawik statyw i glowica?
Udzwignie 5D z max 100-400L?
Moze sa tez uzytkownicy tej glowicy co w linku, ciekaw jestem opini?
Pozdrawiam:
statyw: http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=8456

glowica: http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=5195

Janusz Body
14-11-2008, 22:33
Co powiecie na taki zestawik statyw i glowica?
Udzwignie 5D z max 100-400L?
Moze sa tez uzytkownicy tej glowicy co w linku, ciekaw jestem opini?
Pozdrawiam:
statyw: http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=8456

glowica: http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=5195


Udzwignąć z pewnością udzwignie ale... życzę powodzenia w ustawianiu takiego zestawu. Tego się bez zbluzgania rodzicielki producenta ustawiać nie da :-) To głowica do mniejszych i lżejszych aparatów. 5D + 100-400 będzie niestabilne, drgania od tupania kota spacerującego w odległości 1 kilometra będą zauważalne. Jako plus - może służyć za sejsmograf. :-)

Jacek23
14-11-2008, 22:36
to jaka glowice polecisz do tego statywu? manfrotto.
Znaczenie maja tez gabaryty.

analogforever
14-11-2008, 22:54
to zależy do czego chcesz użyć statyw,jak Ci się nie chce trzymać apararu w rękach to będzie dobry zestaw ,jeśli potrzebujesz stabilnego statywu do "długiej fotografi" to jest kicha.Te węglowe nogi mają jedną zaletę - są lekkie.

Janusz Body
14-11-2008, 23:02
to jaka glowice polecisz do tego statywu? manfrotto.
Znaczenie maja tez gabaryty.

Jeśli kulową to w zakresie cenowym do 500 zł po prostu nie ma żadnej. Nie-kulowe to stabilna będzie 329 albo 229. Niestety rozmiar i waga spore.


to zależy do czego chcesz użyć statyw,jak Ci się nie chce trzymać apararu w rękach to będzie dobry zestaw ,jeśli potrzebujesz stabilnego statywu do "długiej fotografi" to jest kicha.Te węglowe nogi mają jedną zaletę - są lekkie.

Prawie dokładnie tak. Tyle, że jak mi się nie chce trzymać aparatu to monopod wychodzi sporo taniej i lżej. :)

akustyk
14-11-2008, 23:17
jezusie... za taka cene mozna miec bardzo porzadny statyw o duzo lepszej wysokosci i stabilnosci. 1600zl za naklejke Manfrotto?

190CX to przyzwoity statyw, bo lekki, uczciwie wykonany i dosc stabilny przy tym. tylko ze niski. za 2/3 jego ceny kupisz np. Velbona Sherpe Pro CF630, ktory pod wzgledem uzytkowym to Manfrotto niestety o glowe przewyzsza.

glowica 322 to akurat konstrukcja bardzo wygodna, ale niekoniecznie stabilna. przy czym cena 400zl za glowice o takiej sztywnosci to kiepski zart. za mniejsze pieniadze kupisz np. Benro KB-1, ktore udzwignie znacznie wiecej niz to Manfrotto. a w 400zl to pewnie nawet KB-2 sie zmiesci


jestem jak najbardziej za statywem weglowym, bo to wzglednie tanie a przy tym bardzo lekkie i stabilne. ale niekoniecznie w takiej cenie przy tym zestwie mozliwosci.

analogforever
14-11-2008, 23:19
ja bym poszedł troche inaczej niż Janusz,pierwsza opcja jak masz kesz to statyw klasy Swis Arca,Sachtler,czy Gitzo 1338,Jak nie masz to jakiś drewniak enerdowski jakich dużo na Allegro i przynajmniej głowica kulowa Manfroto 488RC2,był też solidny ruski statyw z porządną stabilną kulą o nazwie FSZU 7 ,można go czasami wyrwać tanio ale jest niski.Te moje propozycje to jeśli chodzi o stabilność moim zdaniem ciut lepiej niż Manfrotto węglowe czy to z symbolem 055XPRO i taniej.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

?

190CX to przyzwoity statyw, bo lekki, uczciwie wykonany i dosc stabilny przy tym. tylko ze niski. za 2/3 jego ceny kupisz np. Velbona Sherpe Pro CF630, ktory pod wzgledem uzytkowym to Manfrotto niestety o glowe przewyzsza. .


Kiedyś zacząłem rozkładać tego Velbona w sklepie i po chwili rozłożyłem ręcę i p... to w kąt.Statyw dla tych z nerwami ze stali.

Krzychu
14-11-2008, 23:25
jezusie... za taka cene mozna miec bardzo porzadny statyw o duzo lepszej wysokosci i stabilnosci. 1600zl za naklejke Manfrotto?


Faktycznie 1600 pln to jakieś nieporozumienie. Za 2.1kpln można mieć Gitzo 3541LS z udźwigiem 18 kg od którego ciężko kupić cokolwiek lepszego i wciąż przenośnego...

akustyk
14-11-2008, 23:38
Kiedyś zacząłem rozkładać tego Velbona w sklepie i po chwili rozłożyłem ręcę i p... to w kąt.Statyw dla tych z nerwami ze stali.
nie wiem jakie masz wymagania co do statywu, ale mnie ten Velbon akurat bardzo pasuje. na pewno jest dla mnie duzo wygodniejszy od ww. Manfrotto, a z innego sprzetu jaki porownywalem, to w zasadzie dobre karbonowe Gitzo z nozkami "na zakretke" bylo dla mnie bardziej przekonywujace (mniej dla mojego portfela).

analogforever
14-11-2008, 23:40
może w NL żyje się mniej nerwowo niż w PL :-D

rycerz
23-11-2008, 23:00
to ja polece ten statyw, jest świetny i ma nie 4ro a 3 segmentowe nogi. Jest naprawde stabilny. http://foto-net.pl/sklep/produkt12766-statyw-Manfrotto-055MF3.html

Krzychu
23-11-2008, 23:21
to ja polece ten statyw, jest świetny i ma nie 4ro a 3 segmentowe nogi. Jest naprawde stabilny. http://foto-net.pl/sklep/produkt12766-statyw-Manfrotto-055MF3.html

Jak dla mnie to ma żenująco wysoką wagę i żenująco niski udźwik w stosunku do swojej ceny - minimalnie się różni od zwykłego 055Pro i kosztuje prawie dwa razy więcej....

rycerz
26-11-2008, 11:56
Jak dla mnie to ma żenująco wysoką wagę i żenująco niski udźwik w stosunku do swojej ceny - minimalnie się różni od zwykłego 055Pro i kosztuje prawie dwa razy więcej....

nie kosztuje dwa razy więcej tylko 400zł i jest lżejszy od niego o pół kilo, tak jak ten http://foto-net.pl/sklep/produkt24266-statyw-Manfrotto-055CXPRO3.html jest lżejszy o kolejne pół kilo i znów droższy o 400zł...oczywiście nie namawiam na siłę ;) ale w niektórych zastosowaniach każde pół kilo wagi ma znaczenie.
edit: oczywiście to nie jest reklama sklepu tylko zwrócenie uwagi na fajny sprzęt.

m_o_b_y
26-11-2008, 12:43
Co powiecie na taki zestawik statyw i glowica?
Udzwignie 5D z max 100-400L?
Moze sa tez uzytkownicy tej glowicy co w linku, ciekaw jestem opini?
Pozdrawiam:
statyw: http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=8456

glowica: http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=5195

Ja mam CXpro 3 i bardzo polecam.
Do głowic kulowych jakoś nie mogę się przekonać. :mrgreen:
Pozdrówka

Krzychu
26-11-2008, 12:59
jest lżejszy o kolejne pół kilo i znów droższy o 400zł...oczywiście nie namawiam na siłę ;) ale w niektórych zastosowaniach każde pół kilo wagi ma znaczenie.


Zaokrąglenia to Ci trochę nie wychodzą jeżeli chodzi o wagę...
Co prawda z tego co piszą wychodzi 0.4 kg (a nie pół), ale jestem prawie pewien że moja wersja 055ProB ważyła 2.2 a nie 2.4 kg...
Niezmienia to faktu że udźwig w stosunku do ceny cały czas słaby...

piotrr
26-11-2008, 20:09
Ta głowica jest fajna, ale do kompletu z lekkim obiektywem. Niestety nie trzyma tak jak byśmy chcieli w ciężkim zestawie - miałem to w ręku .

dziobolek
26-11-2008, 21:35
Co powiecie na taki zestawik statyw i glowica?
Udzwignie 5D z max 100-400L?
Moze sa tez uzytkownicy tej glowicy co w linku, ciekaw jestem opini?
Pozdrawiam:
statyw: http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=8456

glowica: http://www.multifoto.pl/go/_info/?id=5195

Zajrzyj tutaj:

http://canon-board.info/showthread.php?t=40309

z czystym sumieniem polecam taki zestaw, sporo lżejszy dla kieszeni,
a myślę że bez problemu poradzi sobie z 5D, skoro stabilnie trzyma 50D i Sigmę 18-200 OS.

Pozdrówka!

rycerz
27-11-2008, 14:28
Zaokrąglenia to Ci trochę nie wychodzą jeżeli chodzi o wagę...

bo ja jestem słaby z matematyki ;)
ja po prostu chciałem miec taki szpanerski statyw ;) a z jego użytkowania jestem zadowolony, dlatego chwalę, oczywiście samo 055 też jest dobre. A co powiesz o swojej głowicy?

Krzychu
27-11-2008, 14:43
bo ja jestem słaby z matematyki ;)
ja po prostu chciałem miec taki szpanerski statyw ;) a z jego użytkowania jestem zadowolony, dlatego chwalę, oczywiście samo 055 też jest dobre. A co powiesz o swojej głowicy?

http://canon-board.info/showthread.php?t=25677

http://canon-board.info/showthread.php?t=24331

rauf
09-01-2009, 19:27
Szukam czegoś małego, max. praktycznego w transporcie i zabrania na miasto. Głowica dobrze, żeby czasem umożliwiała filmowanie /5D2:-D/.

Obejrzałem w MM:
Vanguard Alta+ 225 CT (http://www.fotoplanet.pl/vanguard-statyw-alta-225cp-p-4379.html)
Naprawdę mały złożony: 34,5 cm, waży 0,8 kg, dźwiga do 3kg. Głowicę łatwo reguluje się 2 uchwytami.

Z polecanych Manfrotto znalazłem tylko:
Statyw Manfrotto 718 SHB (http://www.fotokurier.beep.pl/sklep/index.php?products=product&prod_id=1346)
Minimalnie wyższy ale jednak 40,5 cm, waży 1,2 kg, dźwiga 2,5 kg.

Manfrotto nie widziałem, po zdjęciu oceniam, że jakoś mniej solidnie wygląda, mogę się mylić.

Ponieważ nie mam doświadczenia ze statywami, prośba do bardziej doświadczonych kolegów o jakieś sugestie.

Najcięższy co mogę powiesić to 0,9kg aparatu i szkło jakieś 1,5 kg. Razem 2,5 powiedzmy.

Chętnie kupiłbym w sobotę, co nie jest proste niestety...:neutral:

pzdr

kristof77
10-01-2009, 00:58
Witam!

W 100% zgadzam się, że statyw i głowicę tak samo jak aparat czy obiektywy wybieramy "pod siebie", tzn:
do jakich zdjęć (makro, nocne, sport, ptak itp)
sprzętu (kompakt, DSLR + super-tele, średni format itp)
a także do swoich parametrów (wzrost, waga, mobilność i nie na końcu możliwości finansowe).


Ważę prawie 100 kg (wzrost 181 cm). Jak dorzucić do tego jeszcze torbę z aparatem i szkłami, to już mogę powiedzieć, że ponad sto... :oops: Dochodzi do tego ok. 4 kg statywu, a więc 4% masy ciała. A mianowicie:

Głowica: MN808RC4 STANDARD 3-way Head

Obrót w poziomie: 360st
Przechył w pionie: -30st +90st
Przechył boczny: -90st +30st
Ciężar: 1.39 kg
Maksymalne obciążenie: 8 kg


Statyw: 055XPROB

Wielkość po złożeniu: 65,5 cm
Wysokość minimalna: 10 cm
Wysokość maksymalna: 178,5 cm
Ciężar: 2,4 kg
Maksymalne obciążenie: 7 kg


Pokrowiec: MBAG80

Czym się kierowałem przy wyborze w/w sprzętu:

Stabilność, żeby mi wiatr nie przewrócił...
Niezawodność, żeby po czasie nóżki się same nie składały, nie był sejsmografem...
Obciążenie, z myślą o większej stabilności przy dłuższych tele...
Gabaryty, żebym nie musiał się schylać, zmieścił się na bagażniku mojego roweru, a podczas podróży do mojej walizki.
Cena, adekwatna do ceny mojego sprzętu fotograficznego. No i miałem dostać ten sprzęt "pod choinkę" więc nie chciałem rodzinę "spłukać".



Zacznę o wad:

Nie jest to statyw bez wad. Nie ma takiego idealnego uniwersalnego sprzętu, zawsze są jakieś kompromisy... U mnie raczej cena i waga była tym kompromisem.
Cena wiadomo... zawsze można lepiej i wybrać GITZO z włókna węglowego, ale do moich potrzeb, kiedy nie zarabia się na zdjęciach ale zależy na dobrej jakości (bardzo popularny i chwalony na forach trójnóg) no i nie w ostatniej kolejności w obawie o sam sprzęt na nim postawiony wolałem dopłacić też za samo logo w przeciwieństwie do atrakcyjności cen no name-ów.

Kolejny kompromis to waga. Nie jest to lekki statyw, którego polecałbym żonie lub dla tych którzy wolą większą mobilność, ale nie jestem alpinistką za górami też raczej nie przepadam. Nie jeżdżę też w foto ekspedycje gdzie liczy się każdy gram.. Używam statywu zwłaszcza nocą przy długich czasach... w mieście... na spacerach pół ew. jednodniowych. W pokrowcu mieści się razem z głowicą, nie sprawia trudności w noszeniu nawet w upalny dzień i noc w Istambule (jak ktoś był to wie, że zabytki nie są przy brzegu Bosforu tylko trzeba jednak trochę pospacerować pod górkę). Wiadomo im lżej tym lepiej...

Głowica też nie uniwersalna i też sporo waży... Raczej nie jest szczytem marzeń makro (mniej precyzyjna, niż zębata) fotografów ani szybkiego sportu (według mnie kulkowa lub joystick bardziej się nadaje)... ale też nie o to mi chodziło... dla mnie liczyła się w miarę dostępna cena i stabilność cięższych obiektywów...


https://canon-board.info/imgimported/2009/01/3150372821_5a86439d70-1.jpg
źródło (http://farm4.static.flickr.com/3120/3150372821_5a86439d70.jpg)

Zalety:
Może to kogoś to zdziwi ale największą zaletą jest dla mnie psychiczny spokój o sprzęt podpięty szybkozłączką do masywnej stopki głowicy, że nie wywinie orła bo mocno stoi na nogach.

Co na początku wydawało się nie do opanowania to stało się przyjemnością, a mianowicie kręcenie drążkami przy przekadrowaniu. Cały mechanizm działa bardzo płynnie.

Poziomice w statywie i w głowicy są bardzo przydane zarówno przy krajobrazach jaki i przy fotografii architektury.

Gumowe nogi nie rysują mi w domu podłogi drewnianej. :idea:

Wszystko się mieści w dedykowanym pokrowcu i wygodnie się nosi.

Wysuwana środkowa kolumna idealnie nadaje się do Table-Top foto lub jak chce się coś bardzo przyziemnego sfotografować. Tak, po jakimś czasie można nawet zaspanego pająka uchwycić.;)

Można śmiało polecić też temu, kto robi HRD'y z 3 różnych zdjęć.


https://canon-board.info/imgimported/2009/01/2496714976_df7fbf99d8-1.jpg
źródło (http://farm4.static.flickr.com/3019/2496714976_df7fbf99d8.jpg)

dr11
09-02-2009, 16:19
Czy montujac pokretla w glowicy zdjeliscie plastikowe pseudo-tulejki? Instrukcja nic o tym nie wspomina, na rysunkach ich nie widac a jednak w nowej glowicy na uchwytach tilt mam takie marne plastiki, na uchwycie pan - gumowa uszczelke.
Glowica 808RC4 ale pewnie w innych 3D jest podobnie.

kristof77
09-02-2009, 17:01
Czy montujac pokretla w glowicy zdjeliscie plastikowe pseudo-tulejki? Instrukcja nic o tym nie wspomina, na rysunkach ich nie widac a jednak w nowej glowicy na uchwytach tilt mam takie marne plastiki, na uchwycie pan - gumowa uszczelke.
Glowica 808RC4 ale pewnie w innych 3D jest podobnie.

Tulejki są tylko po to aby pokrętła przechowywać jeżeli nie są wkręcone w głowicę.

Nie wyobrażam sobie jak zamontujesz pokrętła nie zdejmując "pseudo-tulejek".

dr11
09-02-2009, 17:21
Tulejki są tylko po to aby pokrętła przechowywać jeżeli nie są wkręcone w głowicę.

Nie wyobrażam sobie jak zamontujesz pokrętła nie zdejmując "pseudo-tulejek".
Dzieki.
Zamontowac sie da :) Te czarne tulejki obejmuja pokretla w gladkim miejscu przy podkladce i wchodza w zewnetrzne, gladkie gniazda glowicy. Wyglada to tak, jakby 'uszczelnialy' polaczenie pokretlo-glowica.
Aczkolwiek cos mi nie gralo ;), regulacja chodzila zbyt ciezko jak dla mnie, stad moje pytanie.

McLaren
18-03-2009, 20:57
Witam.
Mam dylemat. Statyw już wybrałem Manfrotto 190XPROB.
Pytanie dotyczy głowicy do tego statywu.
Myślałem o 486RC2, lecz po przeczytaniu opinii na tym forum o tej głowicy zacząłem zastanawiać się nad 488RC2.
Statyw widziałem jak wygląda, ale żadnej z tych głowic nie widziałem na żywo.
Zacząłem przeglądać na YouTube filmiki i mam wrażenie że głowica 488RC2
może być za olbrzymia dla tego statywu, a może jednak się myle?
Ciekaw jestem waszych opinii, bo przeglądając forum widze że Manfrotto 190 jest kojarzona z 486RC2, a Manfrotto 055 z głowicą 488RC2.
Ma ktoś 190+488RC2 - jak to się sprawuje (a może nie ma co przepłacać i wystarczy 486RC2).
Przy okazji: 488RC2 i 488RC0 (inne płytki) do czego przydaje się płytka RC0? (jest jakaś przewaga nad płytką RC2?)


Na razie mój sprzęt C 450D 17-55/2.8 IS + 70-300 4-5.6 IS, ale w niedalekiej przyszłości będzie C 50D i coś z 70-200/2.8 (Canon,Tamron,Sigma) i taki zestaw musi wytrzymać statyw z głowicą.

Krzychu
18-03-2009, 21:15
Przy okazji: 488RC2 i 488RC0 (inne płytki) do czego przydaje się płytka RC0? (jest jakaś przewaga nad płytką RC2?)


Jest większa - to jej przewaga. A wada - przykręcona do spodu korpusu z gripem często skutecznie uniemożliwia korzystanie z niego przy pionowych kadrach bo się wbija w dłoń...

McLaren
18-03-2009, 21:33
No to dochodzi jeszcze jeden dylemat.
Jeśli głowica 488, to RC2 czy RC0? (a może RC4) ;-)

Introverder
21-02-2010, 15:38
W Foto-Video był kiedyś artykuł o tym..

Generalnie do dużej lustrzanki RC4 (i do dłuższych/cięższych tele), ale do mniejszych obiektywów wydaje mi się, że złączka typu RC2 ( 200PL) w zupełności wystarczy..

Poza tym RC4 nawet przy dużej lustrzance może trochę wystawać z tego co widziałem na zdjęciach.