PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to jest BF ??



paweleverest
14-10-2006, 14:06
Witam !

Męczy mnie ostatnio temat FF i BF ?? Mam do was prośbe o opinie czy na zdjęciu poniżej mamy doczynienia z BF czy też jest to obraz prawidłowy ??

Oto zdjęcie:
http://www.netpark.pl/~pawel/testy2/test1.jpg

Poniżej podaje parametry zdjęcia

OBIEKTYW 70-200 2,8L
APARAT 30D
OGNISKOWA 200
PRZESŁONA 2,8
ISO 100
CZAS 1/60
odległość 2m
ZE STATYWU WYZWOLONE WEZYKIEM ZE WSTEPNYM PODNIESIENIEM LUSTRA
OSWIETLENIE NATURALNE
BRAK JAKIEJKOLWIEK OBROBKI ZA WYJATKIEM DORYSOWANIA STRZAŁKI POKAZUJACEJ PUNKT POMIARU OSTROŚCI

Wg mnie nie jest ok gdyż ostrośc w najlepszym wypadku zaczyna sie na punkcie pomiaru i zakres głebi jez zupełnie z tyłu a według teori powinno być 1/3 z przodu 2/3 z tyłu . Ale może mam omamy :D dlatego prosze o pomoc w interpretacji wyników i ewentualnych porad co dalej z tym problemem ( o ile żeczywiście jest ) robić.

Z góry dzięki za pomoc

Paweł

paweleverest
14-10-2006, 14:07
Acha oczywiście oglądajcie na 100% wielkości obrazka

paweleverest
14-10-2006, 14:08
kartka była ustawiona pod kątem 45 stopni do soi obiektywu

Bagnet007
14-10-2006, 14:27
Jeśli kartka była pod kątem 45st do aparatu to w punkcie gdzie chcesz mieć ostrość powinieneś postawić jeszcze jakiś kartonik z czymś kontrastowym ustawiony tak żeby był prostopadle do osi obiektywu. Tak mi się zdaje :rolleyes: Sam nie robiłem sobie jeszcze takiego testu, zresztą obecnie i tak nie mam po co :mrgreen:

Janusz Body
14-10-2006, 14:38
...
OGNISKOWA 200
PRZESŁONA 2,8
...
odległość 2m
...

Przysłona :)

Dla powyższych danych GO (głębia ostrości) wynosi całe 2 cm. Po ok. jednego cm w każdą strone. Po tym zdjęciu to akurat trudno powiedzieć czy masz BF. To najlepiej jednak robic na linijce albo, jeszcze lepiej, na obrazku testowym z odległościami ok 1.41 cm pomiędzy markerami (pod kątem 45 st. to = 1 cm).

Zawsze GO w stronę "do obiektywu" jest trochę krótsze a w strone "od obiektywu" nieco dłuższe. Tu jest więcej na ten temat : http://www.wrotniak.net/photo/tech/dof.html



EDIT: zamiast dopisywac nowe posty można skorzystać z funkcji EDIT :)

Tomasz Urbanowicz
14-10-2006, 14:56
Dla powyższych danych GO (głębia ostrości) wynosi całe 2 cm.

Nie 2 cm, a:

EDYCJA:
A nawet mniej :)

Hiperfocal = 751879,7 mm
y(min) = 1995,2 mm
y(max) = 2004,7 mm

zasięg GO = y(max) - y(min) = 9,6 mm

przyjmując za krążek rozproszenia wielkość 0,019 mm.

BTW:
Jednak uważam, że pojęcie krążka rozproszenia ma się nijak do cyfry, więc teoretyczny wynik będzie pewnie inny niż rzeczywistość :)

paweleverest
14-10-2006, 15:07
Przysłona :)

Dla powyższych danych GO (głębia ostrości) wynosi całe 2 cm. Po ok. jednego cm w każdą strone. Po tym zdjęciu to akurat trudno powiedzieć czy masz BF. To najlepiej jednak robic na linijce albo, jeszcze lepiej, na obrazku testowym z odległościami ok 1.41 cm pomiędzy markerami (pod kątem 45 st. to = 1 cm).
EDIT: zamiast dopisywac nowe posty można skorzystać z funkcji EDIT :)

ta kartka była pod kątem 45st ( tzn +/- 45 :) ) odlegóść między 12 a 10 to 1 cm więc chyba można juz z tego coś wyczytać
ewentualnie dziś wieczorem zrobie z linijka :(- jak ja nie cierpie tych testów :)

dzięki za podpowiedż o edycji ;)

towersivy
14-10-2006, 15:32
Masz taki fajny sprzet i nontopa trapisz sobie głowe pierdołami, normalnie nie czaje :smile: kilka dni temu wypatrywałes cos w 300F/4 IS jesli dobrze pamietam, moze lepiej porostu wyjsc z kims w plener i tam sprawdzic szkło??

Pzdr.

paweleverest
14-10-2006, 19:03
Masz taki fajny sprzet i nontopa trapisz sobie głowe pierdołami, normalnie nie czaje :smile: kilka dni temu wypatrywałes cos w 300F/4 IS jesli dobrze pamietam, moze lepiej porostu wyjsc z kims w plener i tam sprawdzic szkło??

Pzdr.


Faktycznie temat zaczyna mnie już męczyć a wszystko zaczeło się kilka miesiecy temu gdy postanowiłem przebranżowić się z dotychczasowego tematu fotograficznego ( krajobraz ) na fotografie przyrodniczą a w szcególności na na tą latającą :) Pytałem kilka razy na forum który obiektyw itd - nie chciałem wtopić i kupić coś co nie do końca by mnie staysfakcjonowało (MAM BZIKA PRZYZNAJE SIĘ NA PUNKCIE OSTROŚCI :)) ( niestety 500 4,0l IS odpadało :) ) Po kilku nieprzespanych nocach kiedy śleczałem nad klawiaturą i szperałem postanowiłem kupić 300 4,0 L IS + tc 1,4 masa osób chwaliła taki zestaw choć zdazały się i głosy negatywne (nieliczne ale jak się okazało niestety trafne - ale o tym za chwile :) ). Przyszedł mój wymażony sprzet i zaczołem z nim biegać I CZAIĆ SIĘ :) po lesie łakach bagnach itd - ale coś nie grało zdjecia w 95% były do bani ostrość i kontrast tragiczne tłumaczyłem sobie te niedociągnięcia moim brakiem obycia z takimi ogniskowymi ( do tej pory max 135mm) i brakiem dobrego body ( 300D wiadomo problematyczne servo wolny AF itd ). No nic postanowiłem sprzedać wysłuzone 300D i kupić 30D tak też zrobiłem - zmiana okazała się trafiona szybkość af ,i wygoda dokonywania zmian w pomiarze światła oraz trybie AF i szybkość włanczania się sprzetu w stosunku do 300D była czymś niewiearygodnym dla mnie - wróciłem spowrotem do czasów kiedy miałem analoga EOS 5 który był w 100% niezawodny ale... z 300 3,0L IS dalej były problemy. Pewnego dnia na allegro wyczaiłem atrakcyjną oferte na 400 5,6L ( to był sprzęt którey podczas wyboru szkła stawiałem na drugim miejscu 300 + TC pociągało mniee wtedy bardziej uniwersalnością rozwiążania lepszym światłem i IS ) . DObra cena sprzetu była skutecznym bodżcem i pojechałem go kupić ( z palnem ewentualnego odszpredania jednego ze szkieł ).Przyjechałem do domu i ruszyłem z psiakiem na łake zeby mieć na szybko jakiegoś modela do focenia - to co zobaczyłem na ekranie spowodowało że szcena mi opadła szykość af ostrość i kontrast były niesamowite . skontaktowałem się z gościem od 300 że chyba mam jakąś wade bo na innym obiektywie wszystko jest ok a na tej zakichanej 300 mydło odesłaliśmy sprzet do kalibracji wrócił poprawiony ( faktycznie było już ok ale zaczołem juz na niego patrzeć poprzez pryzmat 400 5,6 - TUTAJ BEDZIE KONKLUZJA I RADA DLA TYCH KTÓRZY WACHAJA SIE NAD WYBOREM POMIEDZY TYMI SZKŁAMI WG MNIE JEZELI CHCECIE FOTOGRAFOWAC PRZYRODE TO : 400 5,6L JEST SZKAŁEM KTÓRE POD TYM WZGLEDEM BIJE NA GŁOWE ZESTAW 300 4,0L IS +TC 1,4 ! BIJE POD WZGLEDEM SZYBKOSCI AF OSTROSCI KONTRASTU . NIESTETY PORAZ KOLEJNY ( DRUGI WCZESNIEJ MIAŁEM 28-135 is -MYDLIŁ ) SPARZYŁEM SIĘ NA IS OBIEKTYWY TE PO PROSTU SA GORSZE OPTYCZNIE NIŻ TE BEZ ( TO ZROZUMIAŁE ZE WZGLĘDU NA MECHANIZM PORUSZAJĄCY SOCZEWKAMI PODCZAS STABILIZACJI !!

No nic wracając do dalszej czesci histori odnosnie srzetu postanowiłem sprzedac nieszcesna 300 ale jakos nie moglem znalesc kupca za rozsadna cene - w koncu przyszed z pomoca sprzedawca od ktorego ja wziolem i dokonalismy zamiany 300 na 70-200 2,8L( oczywiście bez IS !!) ( niestety warunków zamiany nie bede tu opisywał zeby znów sie nie denerwowac :)).

Dostałem zoom'a dwa dni temu i aktualnie go testuje ( szukajac jak widzicie dziury w calym )w plenerze spisuje sie lepiej niz na linijce ale uraz do ff i bf zostanie chyba u mnie na długo.

Reasumujac uwaząm ze to całkiemniezły zestawik do fotografi przyrodniczj jasny Zoom do łazenia + tc 1,4 na lepszą pogode oraz 400 5,6 na prawdziwe polowania w super warunkach świetlnych bądz ze statywem !!

Pozdrawima wiem że troche chaotyczna ta historia ale pisałem że tak powiem jednym tchem moze ktoś z tego wysnuje jakieś nioski dla siebie

a tak ps - jest BF na tym zdjęciu czy nie ma ;) ??

Janusz Body
14-10-2006, 19:54
...

Hiperfocal = 751879,7 mm
y(min) = 1995,2 mm
y(max) = 2004,7 mm
...

No niebardzo :)

Autor oryginalnego postu nigdzie nie napisał jakim aparatem pstryka :)

to liczymy dla 35mm:

near = 1.99
far = 2.01

hyperfocal = 471.6m


dopiero w ostatnim poście napisał, że ma 30D i wtedy Twoje rachunki są OK :)

http://www.dofmaster.com/dofjs.html

@paweleverest - powtórz ten test - to co ja i Tomasz Urbanowicz piszemy na temat GO nijak nie pasuje do zdjęcia. GO wychodziło by cos ok 3-4cm a aż tyle nijak nie powinno być. Możemy się spierac czy to będzie 1 czy 2 cm ale nie 4 cm :) weź coś lepszego do testu - zobacz tu: http://www.photo.net/learn/focustest/

EDIT:
1. nie ma pewności, że AF był ustawiony na 12 cm bo jest trochę innych obiektów dookoła - stąd pojedyncza kreska na planszy Atkinsa.
2. na zdjęciach przyrody raczej nie fotografujesz ptaków z odległości 2 m a ze wzrostem odległości DOF rośnie dość szybko :)


http://www.photo.net/learn/focustest/scale45.jpg - i wydrukować :)

MMM
14-10-2006, 20:01
a tak ps - jest BF na tym zdjęciu czy nie ma ;) ??
Nawet jeżeli jest, to na podstawie tylko jednego zdjęcia nie mozna wyciągać absolutnie żadnych wniosków na temat BF/FF. Powody braku ostrości mogą być różne, jak choćby precyzja AF na słabych kontrastach albo w słabym świetle, przekadrowanie, trzęsące się ręce etc. Jeśli już to zrób test z linijką, na statywie, wykonaj kilkanaście zdjęć za każdym razem przeostrzając. Dopiero na koniec będzie można powiedzieć czy jest jakiś BF/FF.

paweleverest
14-10-2006, 21:10
2. na zdjęciach przyrody raczej nie fotografujesz ptaków z odległości 2 m a ze wzrostem odległości DOF rośnie dość szybko :)

http://www.photo.net/learn/focustest/scale45.jpg - i wydrukować :)[/QUOTE]

To szkło nie jest tylko do ptaków do nich mam 400 a przy portretach 2 metry może się zdażyć ( choć nie robie takich zdjęc nałogowo :) )

rozmumiem ze to co wydrukuje mam sfotografować właśniwe pod kątem 45 % ??
jutro to zrobie jak bedzie jakieś rozsądne światło - w domu mam żarówki tylko 40 W - oszceędzam na prądzie po ostrych zakupach fotograficznych :):):)

Janusz Body
14-10-2006, 21:28
....rozmumiem ze to co wydrukuje mam sfotografować właśniwe pod kątem 45 % ?? jutro to zrobie jak bedzie jakieś rozsądne światło - w domu mam żarówki tylko 40 W - oszceędzam na prądzie po ostrych zakupach fotograficznych :):):)

Dobrze rozumiesz :) poczytaj trochę http://www.photo.net/learn/focustest/ tam jest cała procedura i porady jak oceniać.

Te zdjęcia to najlepiej ze statywu, światła to by dobrze było mieć tak 10 do 12 EV.

paweleverest
14-10-2006, 21:39
tak dla porównania wysyałam zdjęcie wykonane 400 5,6 L tyle ze z odległości 4metrów ( wiem wiem 2,8 to nie 5,6 ) :)
http://www.netpark.pl/~pawel/testy2/test400.jpg
banan słuzył tylko jako podtrzymywacz kartki :)

niestety nie wytrzymałem zrobiłem to juz dzisiaj :)
światło kiepskie dlatego powtórze jutro przy dziennym
ale tak to wygląda:
przesłona 2,8 statyw wężyk iso 100 45 st itd:

http://www.netpark.pl/~pawel/testy2/IMG_0367.JPG

acha wydruk na A4 - oryginalny obrazek jest większy więc nie ma tu zachowanego 1,41 miedzy kreskami.

Co o tym myślicie ??

towersivy
15-10-2006, 07:59
Według tego co ja wiem, jest wszystko oki.

Pzdr.

paweleverest
15-10-2006, 08:54
dzięki ulzyło mi troche :) ale i tak zrobie teścik przy dziennym świetle :)

Tomasz Urbanowicz
15-10-2006, 09:56
No niebardzo :)

Autor oryginalnego postu nigdzie nie napisał jakim aparatem pstryka :)

to liczymy dla 35mm:

near = 1.99
far = 2.01

hyperfocal = 471.6m

Tak, to prawda - dla 35mm krążek rozproszenia wynosi 0,03 mm i wtedy:

near = 199.2 cm
far = 200.8 cm

wtedy zasięg GO = 1.53 cm

jednak ja przeczytałem już na samym początku, ze ma 30D:

OBIEKTYW 70-200 2,8L
APARAT 30D
OGNISKOWA 200
PRZESŁONA 2,8
ISO 100
CZAS 1/60
odległość 2m

i zajrzałem do EXIF ;-)

Może nijak ma się test z kilku powodów: albo nierzetelności wykonania testu, albo po prostu z teorii krążka rozproszenia, który IMHO nijak się ma do cyfry :)

POZDRAWIAM.

BTW:
Może warto kiedyś wykorzystać autora wątku do testowania zakupionych obiektywów - "konik" na punkcie ostrości ma też swoje plusy :)

Może ten link jeszcze Ci się przyda:
http://md.co.za/d70/chart.html

paweleverest
15-10-2006, 10:47
Testy już zrobiłem i chyba wyszło ok ( wiadomo tak jak mówi Tomek mogą być jakieś przekłamania odnośnie kąta ustawienia kartki itd ( robione w warunkach domowych ) ale IMHO jest ok. Jednak dobre światło to podstawa sprawności AF ( przynajmniej w tej klasie aparatów :) ) Oczywiście jeśli macie swoją opinie na temat tego zdjęcia to bede wdzieczny - zawsze przydaje się spojrzenie z innego punktu i bez emocji dotyczących własnego sprzetu :)

Przesłona 2,8 czas 1/4000 statyw itd
oto zdjęcie:

http://www.netpark.pl/~pawel/testy2/IMG_0374.JPG



Pozdrawim dzieki za dotychczasową pomoc i czekam na komentarze Paweł Cebo

Acha Tomku do tej pory nie byłem maniakiem testów ale jakbyś miał jakąś 500 4,0L IS to jasne moge sprawdzić ( szczególnie w plenerze :):):) )




----- Original Message -----

Tomasz Urbanowicz
15-10-2006, 10:51
Przesłona 2,8 czas 1/4000 statyw itd
oto zdjęcie:

http://www.netpark.pl/~pawel/testy2/IMG_0374.JPG


Czy miałeś ustawioną korektę ekspozycji na "0"?



Acha Tomku do tej pory nie byłem maniakiem testów ale jakbyś miał jakąś 500 4,0L IS to jasne moge sprawdzić ( szczególnie w plenerze :):):) )

Będę pamiętać ;-)

EDYCJA:
Zajrzałem do EXIF - korekta na "0" (porównałem jasność zdjęcia testowego z moim).

paweleverest
15-10-2006, 10:59
[QUOTE=Tomasz Urbanowicz;231117]Czy miałeś ustawioną korektę ekspozycji na "0"?


Tak - a coś nie tak ??

Tomasz Urbanowicz
15-10-2006, 11:06
Nie, nie - to tylko dla mnie było ważne.