PDA

Zobacz pełną wersję : Profile barwne na zdjęciach w sieci



MMM
14-10-2006, 13:45
Wkurza mnie to że oglądając zdjęcia w internecie nie jest dokonywana konwersja do profilu mojego monitora i w rezultacie wszystkie mają za mocne nasycenie. Wiadomo że można sobie zgrać na dysk, otworzyć w np. PS, ustawić na siłę profil sRGB (zazwyczaj nie jest dołączony do pliku) i wtedy będzie widać jak należy, ale to nie o to chodzi.
Jest jakiś plugin do IE albo Mozilli który prawidłowo wyświetla zdjęcia?

Janusz Body
14-10-2006, 14:28
Wkurza mnie to że oglądając zdjęcia w internecie nie jest dokonywana konwersja do profilu mojego monitora ....

Ej chyba jest - trzeba zainstalować Color Applet ze stron Windows i wtedy system dba o konwersję do profilu monitora :)

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=1E33DCA0-7721-43CA-9174-7F8D429FBB9E&displaylang=en

EDIT: W aplecie ustawia sie domyślny profil dla monitora :)

MMM
14-10-2006, 16:51
EDIT: W aplecie ustawia sie domyślny profil dla monitora :)
Tyle że nic z tego nie wynika i kolory są bez zmian, za to system działa wyraźnie wolniej i dłużej się uruchamia bo ten "aplecik" wymaga aż .NET Framework

Janusz Body
14-10-2006, 17:10
Na to jak ktoś zapisał plik wpływ masz niewielki. Zapisując plik do www zwykle powinno się zrobić soft proofa do Monitor RGB i ustawiać nasycenie, kontrast itp. Inaczej zawsze zdjęcie pozbawione profilu będzie ciut mocniej nasycone.

MMM
14-10-2006, 17:22
Na to jak ktoś zapisał plik wpływ masz niewielki. Zapisując plik do www zwykle powinno się zrobić soft proofa do Monitor RGB i ustawiać nasycenie, kontrast itp. Inaczej zawsze zdjęcie pozbawione profilu będzie ciut mocniej nasycone.
To program do wyświetlania powinien domyślnie przyjmować sRGB. W Zoombrowserze można włączyć wyświetlanie z uwzględnieniem profilu, niestety kiedy profilu brakuje to program nic ze zdjęciem nie robi.
Ale nie w tym problem. Oglądałem zdjęcia z profilami i aplet nic nie zmienił, ani na w przeglądarce, ani na podglądzie.

Janusz Body
14-10-2006, 17:49
A monitor masz skalibrowany? Pewnie tak :) stąd taki efekt, że wydaje się że nic się nie dzieje. Nie wiem czy Zoombrowser ma CMS - jako przeglądarki używam FastStone (ma CMS) i na zdjeciu z wyciętym tagiem profilu obrazek wygląda tak samo z CMS, bez CMS i w IE :)

EDIT czyli FastStone i IE i Mozilla zakładają, ze zdjecie bez tagu profilu to sRGB - zdjęcie otwarte w PS - "leave as is (don't color manage)" wygląda paskudnie przesycone :)

MMM
14-10-2006, 18:04
EDIT czyli FastStone i IE i Mozilla zakładają, ze zdjecie bez tagu profilu to sRGB - zdjęcie otwarte w PS - "leave as is (don't color manage)" wygląda paskudnie przesycone :)
Nie wiem czy się rozumiemy. Pisząc "przeglądarka" miałem na myśli IE i Mozillę, a "podgląd" to "podgląd obrazów i faksów Windows". ZoomBrowser wyświetla idealnie ale pod warunkiem że zdjęcie ma zapisany jakiś profil. Kiedy profilu brak to Zoombrowser nie robi żadnego zarządzania kolorem.
Problem jest taki że IE i Mozilla zupełnie olewają profile w zdjęciach i również nie mają żadnego zarządzania kolorem.

Janusz Body
14-10-2006, 19:25
...
Problem jest taki że IE i Mozilla zupełnie olewają profile w zdjęciach i również nie mają żadnego zarządzania kolorem.


Zacznij używać FastStone - pozbędziesz się kłopotu :) Zoombrowsera nie używam, podobnie jak DPP z powodu nieobsługiwania wielu profili.

Tak niestety jest IE i Mozilla (używam tego drugiego) olewają CMS i tagi profilu - jedyne miejsce gdzie windoza ma zaimplementowany CMS to właśnie ten aplet.