PDA

Zobacz pełną wersję : Profil sRGB v.1.31 (Canon)



MMM
13-10-2006, 21:08
Co to jest za wynalazek ten profil? W DPP wybieram przestrzeń roboczą AdobeRGB a i tak przy konwersji do zdjęcia zostaje zapisany jakiś profil sRGB v.1.31 (Canon).
Z moich obserwacji wychodzi że ten profil ma mniejszy gamut niż AdobeRGB, szczególnie w czerwieniach, a chyba niczym się nie różni od zwykłego sRGB.
Ki diabeł?

Janusz Body
13-10-2006, 21:53
No faktycznie - Canon rulez :) nawet ustawienie Wide Gamut RGB też jest olewane i wychodzi ten v1.31, którego nie ma w systemie. Powinien być w katalogu (spool->drivers->color) razem z innymi. DPP wkłada ten profil w każdy plik - w TIFF/16 bit też - tak przynajmniej widzi tagi PS.

A zastanawiałem się dlaczego nie lubię DPP :)

EDIT: zrobiłem nawet przeszukanie dysku - takiego profilu nie ma :) w ProgramFiles->Canon->EOS Utility jest sRGB ale iec61966-2.1.

MMM
13-10-2006, 22:42
To faktycznie jest dziwne, szczególnie że gamut profilu 20D jest znacznie większy niż sRGB a miejscami nawet większy od AdobeRGB. Kolejny błąd w DPP?

gietrzy
13-10-2006, 22:50
No faktycznie - Canon rulez :) nawet ustawienie Wide Gamut RGB też jest olewane i wychodzi ten v1.31, którego nie ma w systemie. Powinien być w katalogu (spool->drivers->color) razem z innymi. DPP wkłada ten profil w każdy plik - w TIFF/16 bit też - tak przynajmniej widzi tagi PS.

A zastanawiałem się dlaczego nie lubię DPP :)
Kurcze ja nawet nie czytałem helpa...


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img286.imageshack.us/my.php?image=untitled1op8.jpg)



EDIT: zrobiłem nawet przeszukanie dysku - takiego profilu nie ma :) w ProgramFiles->Canon->EOS Utility jest sRGB ale iec61966-2.1.
Plik: sRGB Color Space Profile.icm
Ścieżka: C:\Program Files\Canon\Digital Photo Professional\DPP\icc

Janusz Body
14-10-2006, 09:45
Kurcze ja nawet nie czytałem helpa...
(...)

Plik: sRGB Color Space Profile.icm
Ścieżka: C:\Program Files\Canon\Digital Photo Professional\DPP\icc

No fakt :) zupełnie nie wiem czemu "szukaj" windowsowe mi tego nie znajduje, google desktop search tez nie.

Nawet udało mi się skonwertować plik z RAWa do Wide Gamut chć dalej nie wiem co poprzednio robiłem źle :) Możliwe, że po zmianie profilu trzeba restartować program albo i komputer. Coś tam jest ewidentnie nie tak - conajmniej niejasne.

Strasznie zamotana ta obsługa profili w DPP no i brak możliwości konwersji RAWa do innych np. ProPhoto czy BetaRGB raczej zaletą nie jest.

marnow
14-10-2006, 17:50
Ja tez juz troche sie zamotalem ostatnio jak skalibrowalem monitor:)

Korzystam w aparacie z sRGB. CS korzysta z profilu monitora.
Za kazdorazowym otwarciem pliku pyta mnie o konwersje do przestrzeni z monitora. Czy mam konwertowac za kazdym otwarciem pliku, a moze jakos wylaczyc to okienko ?

--
Marnow

Janusz Body
14-10-2006, 17:52
Zawsze użyj osadzonego. Każda konwersja jest niszcząca :)

marnow
14-10-2006, 18:00
Zawsze użyj osadzonego. Każda konwersja jest niszcząca :)

Janusz,

Jestes szybki !
Czyli rozumiem ustawic dla CS rowniez sRGB, zamiast przestrzeni z monitora?
Wtedy nie bedzie roznic.

--
Marnow

MMM
14-10-2006, 18:13
Czyli rozumiem ustawic dla CS rowniez sRGB, zamiast przestrzeni z monitora?
Wtedy nie bedzie roznic.
Używam profilu monitora tylko do prawidłowego wyświetlenia zdjęcia, dlatego zawsze zostawiam osadzony profil w zdjęciu a Photoshop martwi się jak mi to wyświetlić na ekranie żeby było dobrze.

Janusz Body
14-10-2006, 19:20
RAWy prawie zawsze "wywołuję" do ProPhoto 16bit TIFF. Potem obróbka. Ewentualna konwersja do sRGB (albo profilu drukarki/labu) na samiutkim końcu, jako ostatnia operacja (no prawie bo czasem jeszcze można ciut poprawić krzywymi używając soft proofa).

Nigdy i pod żadnym pozorem nie zamienia się do profilu monitora. To profil istniejący tylko w tym jednym (Twoim) monitorze i od tego jest Color Management System w przeglądarce czy PS żeby wyświetlić poprawnie. Tak konwersja odbywa się "w locie" tylko po to zeby Tobie pokazać poprawny obraz.

Każda konwersja jest mocno destrukcyjna bo to rzutowanie z jednej przestrzeni w drugą. Unikać, unikać, unikać - wykonywać tylko w ostateczności :)

Więcej: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520

marnow
15-10-2006, 00:44
Dzieki, to rozwialo juz teraz moje watpliwosci ostatecznie.

--
Marnow

gietrzy
15-10-2006, 10:32
Nawet udało mi się skonwertować plik z RAWa do Wide Gamut chć dalej nie wiem co poprzednio robiłem źle :)

1. Otwierasz rawa, wybierasz z menu Adjustment -> Work Color Space i wybierasz co chcesz (srgb, argb, wide gamut rgb, apple rbg i matchcolor rgb)
2. Zapisując (CTRL+D) wybierasz embed icc profile in image


Możliwe, że po zmianie profilu trzeba restartować program albo i komputer.
ROTFL. Janusz domyślną przestrzeń ustawiasz w preferencjach (CTRL+K) ale dodatkowo, bez restartu i programu i komputera :) możesz ją zmienić w sposób podany powyżej.

Coś tam jest ewidentnie nie tak - conajmniej niejasne.
Ściągnij sobie pdf'a z helpem ze strony Canona lub wrzuć F1 ;-)

Strasznie zamotana ta obsługa profili w DPP no i brak możliwości konwersji RAWa do innych np. ProPhoto czy BetaRGB raczej zaletą nie jest.
No ;-)

MMM
15-10-2006, 10:54
1. Otwierasz rawa, wybierasz z menu Adjustment -> Work Color Space i wybierasz co chcesz (srgb, argb, wide gamut rgb, apple rbg i matchcolor rgb)
Ooops :oops: . Jakoś nie wpadłem na to że po wybraniu domyślnej przestrzeni koloru i wczytaniu zdjęcia i tak będzie sRGB i trzeba sobie ręcznie zmienić. Teraz rzeczywiście działa jak należy, pytanie tylko po co w takim razie ta domyślna przestrzeń skoro i tak trzeba ręcznie do każdego zdjęcia sobie przestawić?