PDA

Zobacz pełną wersję : ST-E2 Teletransmiter do bezprzewodowego sterowania lampą lub grupami lamp



Adamm
04-10-2006, 23:05
Witam
Mam pytanie o ten transmiter jak w linku ponizej. Czy ktos uzywal i jakie sa opinie. Nie znalazlem informacji jaki jest jego zasieg. Nie znalazlem tez informacji na forum odnosnie tego urzadzenia, chyba nie umie obslugiwac tej wyszukiwarki.

http://www.canon.com.pl/produkt/kategoria,Lampy_b%C5%82yskowe,pro,_STE-2,p,409.html

Wiesiek_TGT
05-10-2006, 08:08
Używałem przez rok ale niezbyt intensywnie z dwona lampami 550EX. To podczerwień czyli obiekty muszą się widzieć. Czasami było to upierdliwe - trzeba było tak ustawiac lampy aby patrzyły w strone nadajnika. Nigdy nie używałem na większe odległości niz 5 m. Dwie lampy dowolnie ustawiane pozwalały jednak osiagnąć oświetlenie niemozliwe do zrealizowania w inny sposób (pomijam lampy studyjne). Było to wygodne, mieściło sie w plecaku.
Sprzedałem gdy kupiłem lampy studyjne.
Przykład wykorzystania
http://www.tgt.pl/galeria_wieslaw_czerniawski/details.php?image_id=345

Pozdrawiam

Wiesiek

tdfoto
05-10-2006, 08:12
Witam,

Ja posiadam i uzywam...z 550 i 580.... swietne przenosne studio portretowe...

Zadaj jakies konkretne pytanie, to postaram sie odpowiedziec..

Jedna lampa na parasolce... zlotej,srebrnej lug przez biala a kontra lub tlo z drugiego flesza.... zamierzam kupic 430 ex do tego zestawu....

Moze nie najtaniej to wszystko wychodzi ale gdy liczy sie miejsce (bagaz) i miejsce w ktorym robi sie te zdejecia .... sesje slubna we wnetrzach to jest to super zestaw...

Adamm
05-10-2006, 09:11
Dziekuje za odpowiedz.
Mam jeszcze pytanie odnosnie problemow z lacznoscia, o ile dobrze rozumiem to przednia czesc korpusu lampy musi byc skierowana w strone transmitera (wtedy kierunek blysku ustawiam krecac glowica lampy)? Jak taki zestaw sprawdza sie na zewnatrz (wewnatrz to przypuszczam ze podobnie jak studyjne lampy)? Lampe moge przykrecic do zwyklego statywu ale jak montujecie do tego parasolke? Czy stosujecie inny statyw wraz z uchwytem do parasolki? Czy uzywaliscie tego zestawu tak na odleglosc ok 10m (wiecej nie sadze zebym potrzebowal).

Janusz Body
05-10-2006, 09:49
Dziekuje za odpowiedz.
Mam jeszcze pytanie odnosnie problemow z lacznoscia, o ile dobrze rozumiem to przednia czesc korpusu lampy musi byc skierowana w strone transmitera (wtedy kierunek blysku ustawiam krecac glowica lampy)? Jak taki zestaw sprawdza sie na zewnatrz (wewnatrz to przypuszczam ze podobnie jak studyjne lampy)? Lampe moge przykrecic do zwyklego statywu ale jak montujecie do tego parasolke? Czy stosujecie inny statyw wraz z uchwytem do parasolki? Czy uzywaliscie tego zestawu tak na odleglosc ok 10m (wiecej nie sadze zebym potrzebowal).


"To czerwone" na lampie musi być w kierunku transmitera. Zasięg teoretyczny 15 m. Praktycznie 12-13m. Mozna sobie radzić używając odbitej wiązki IR np. od sufitu (albo kawałka folii alu) - działa - pilot od TV skierowany "do tyłu' na ścianę tez będzie działał. Kręcenie palnikiem na lampie raczej nie stanowi problemu :)

tdfoto
05-10-2006, 09:53
Dziekuje za odpowiedz.
Mam jeszcze pytanie odnosnie problemow z lacznoscia, o ile dobrze rozumiem to przednia czesc korpusu lampy musi byc skierowana w strone transmitera (wtedy kierunek blysku ustawiam krecac glowica lampy)? Jak taki zestaw sprawdza sie na zewnatrz (wewnatrz to przypuszczam ze podobnie jak studyjne lampy)? Lampe moge przykrecic do zwyklego statywu ale jak montujecie do tego parasolke? Czy stosujecie inny statyw wraz z uchwytem do parasolki? Czy uzywaliscie tego zestawu tak na odleglosc ok 10m (wiecej nie sadze zebym potrzebowal).


Wiec..tak....
Uzywam takiej glowicy hamy.. do parasolki a to na statyw oswietleniowy .. i dziala..
Uzywanie na zewnatrz... im mniej slonca tym lepiej.... oczywiscie musza byc zwrocone czerwonymi lampkami do siebie jesli chcesz miec zasieg....
Robilem sesje w nocy ze zdjeciami osob na tle oswietlonego zamku w Bedzinie ... bywalcy wiedza jak jest oswietlony i jakies 18 meskich kroków miedzy lampami bylo OK, aby odpalały... z tym ze nie byly niczym zasloniete...

Jedna uwaga mi sie nasuwa..... ze lamapa do lampy ma wiekszy zasieg niz transmiter do lampy..... wyglada mi na to jakgdyby transmiter miał wezszy kat rozsylu...... wiazki podczerwieni.... zatem maly tips&hints.... to podpiac transmitter do OFF-hot shoe cord 2 i skierowac go dokladnie na najblizsza lampe.... i wtedy jest super.... poza tym zawsze jest plawisz PILOT na ST-E2 jesli go nacisniesz to lampy po kolei blyskaj aby pokazac czy sa w zasiegu....
Wazne blyskaja jedna po drugiej w kolejnosci oddalenia od Aparatu albo kolejnossci grupy A:B:C ....

P.S> dwa flesze + transmitter zajmuja podobna ilosc miejsca w torbie jak 24-70 .... wiec wszystko jasne.....

Adamm
05-10-2006, 23:58
Dziekuje za odpowiedzi, wlasnie sie zastanawialem nad zakupem tego transmitera glownie zeby sciagnac lampe z aparatu (wiem jest off shoe cord ale transmiter jest wygodniejszy) ale dzis padla mi jedna tania "studyjna" lampka i zastanawiam sie teraz czy nie dokupic drugiej lampy canona (mam teraz 430) dokladnie 580 i takim zestawem 430 plus 580 nadal probowac zabawe w studio, jednak nie wiem jak jest z moca takiego zestawu czy taki zestaw bedzie wystarczajacy do nieduzego pomieszczenia: ISO 100 przyslona 8-11 i czas 160? Faktycznie takie rozwiazanie dwie (lub wiecej) lamp ktore mozna zabrac ze soba w plener plus uzycie w malym domowym studiu jest dobrym rozwiazaniem i po dzisiejszej awarii bardzo powaznie sie nad tym zastanawiam. Jeszcze pytanie odnosnie tej glowicy Hamy
Uzywam takiej glowicy hamy.. do parasolki a to na statyw oswietleniowy .. i dziala.. rozumiem ze do tej glowicy montujesz i lampe i parasolke? Gdzie mozna kupic taka glowice?
uff na razie chyba tyle pytan :)

borkomar
06-10-2006, 00:46
Roznica bedzie chyba polegala tez na tym iz w studio lampy swieca caly czas i w momecie nacisniecia spustu blyskaja a w takim zestawie o jakim mowisz blyskaja tylko podaczas wcisniecia spustu.
Tak mi sie wydaje.Niech wypowiedza sie fachowcy - sam chetnie dowiem sie szczegolow - bo to ciekawe rozwiazanie wedlug mnie.

tdfoto
06-10-2006, 08:41
Roznica bedzie chyba polegala tez na tym iz w studio lampy swieca caly czas i w momecie nacisniecia spustu blyskaja a w takim zestawie o jakim mowisz blyskaja tylko podaczas wcisniecia spustu.
Tak mi sie wydaje.Niech wypowiedza sie fachowcy - sam chetnie dowiem sie szczegolow - bo to ciekawe rozwiazanie wedlug mnie.


Tak masz PILOTY w sutyjnych i mozesz lepeij panowac nad swiatlem... ale w Canonowych speedlitach masz testowy blysk ciagly...


A propos mocowania////

lampa i parasolka do uchwytu.. uchwyt do glowicy kulowej a glowica to statywu,,,,,,,

Zrobie fotke weeekend i podesle...

Adamm
06-10-2006, 08:49
A jak z moca takiego zestawu, czy taki zestaw bedzie wystarczajacy do nieduzego pomieszczenia i nastawy ISO 100 przyslona 8-11 i czas 160? Blysk przez parasolke biala.

axor
06-10-2006, 11:15
Transmiter działa bardzo dobrze, choć sterować możesz również używając lampy założonej na aparat (430 kosztuje tyle co ST-E2), ja sam wybrałem ST-E2, ponieważ jest poprostu wygodniejszy w użyciu.


Jedynym problemem jak dla mnie jest połączenie ST-E2 + 580 + lampy studyjne (z czuwającą fotocelą - niestety na pierwszy błysk).
Wszystko z założenia miało być bezprzewodowo, ale okazało się to niemożliwe.
Canon nie pomyślał o możliwości wyłączenia ETTL (przynajmniej w 30-stce)i lampy błyskają na pomiarowym.
Rozwiązaniem okazał się kabel do studyjnych, ale to już ogranicza swobodę działania.

TomaszQ
06-10-2006, 12:44
Jedynym problemem jak dla mnie jest połączenie ST-E2 + 580 + lampy studyjne (z czuwającą fotocelą - niestety na pierwszy błysk).

Na kabel zakładasz nadajnik radiowy, a do lamp studyjnych odbiorniki i wszystko ładnie działa zachowując pełnie swobody.

axor
06-10-2006, 13:07
Na kabel zakładasz nadajnik radiowy, a do lamp studyjnych odbiorniki i wszystko ładnie działa zachowując pełnie swobody.

.... niestety sanki zajęte już przez ST-E2, a mocowanie nadajnika na kablu + rzep do body znacznie pogarsza jeśli nie uchwyt do względy estetyczne ;-)

TomaszQ
06-10-2006, 13:45
No, ze względami estetycznymi polemizować nie uchodzi :mrgreen:.

Adamm
06-10-2006, 14:24
dzieki za odpowiedzi a jak jest z moca i regulacja blysku takiego zestawu w warunkach "studyjnych"?

KuchateK
06-10-2006, 16:30
Transmiter działa bardzo dobrze, choć sterować możesz również używając lampy założonej na aparat (430 kosztuje tyle co ST-E2), ja sam wybrałem ST-E2, ponieważ jest poprostu wygodniejszy w użyciu.
430 nie mozesz sterowac innych lamp. Minimum to 550/580 lub sigma EF 500 DG Super.

axor
06-10-2006, 16:52
430 nie mozesz sterowac innych lamp. Minimum to 550/580 lub sigma EF 500 DG Super.

... a fakt, dopiero teraz zobaczyłem że jest tylko opcja "slave"
thx za celną uwagę.

borkomar
17-10-2006, 01:27
Tak masz PILOTY w sutyjnych i mozesz lepeij panowac nad swiatlem... ale w Canonowych speedlitach masz testowy blysk ciagly...


A propos mocowania////

lampa i parasolka do uchwytu.. uchwyt do glowicy kulowej a glowica to statywu,,,,,,,

Zrobie fotke weeekend i podesle...

Czekamy na obiecane foty;-)

fotosc
19-10-2006, 22:14
moze to jest dosyc kosztowne , ale polecam
kontrole , dlatego ze mozna do tych samych podlaczyc jeszcze kilka lamp i nimi regulowac ktora dana lampe chce zaswiecic
4 ekstra lampy + zewnetrzna na brakecie i tylko ta kontrola wszystko regulujesz
dosyc kosztowne to jest ale za to skuteczne
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=398245&is=REG&addedTroughType=categoryNavigation
przy uzyciu fotoceli gdzies na weselu , lub innych imprez kazdy jeden inny wydany blysk bedzie wlaczal twoja lampe
tak mi sie wydaje :)

Adamm
06-12-2006, 15:28
Cytat:
Napisał tdf
Tak masz PILOTY w sutyjnych i mozesz lepeij panowac nad swiatlem... ale w Canonowych speedlitach masz testowy blysk ciagly...


A propos mocowania////

lampa i parasolka do uchwytu.. uchwyt do glowicy kulowej a glowica to statywu,,,,,,,

Zrobie fotke weeekend i podesle...

Czekamy na obiecane foty


wlasnie jesli ktos ma namiar na jakies sensowne mocowanie tego to bylbym wdzieczny, na razie lampa na statyw foto a parasolka tasma klejaca - taka partyzantka ale dziala dobrze, a w plenerze "asystent" trzyma lampe i parasolke i tez dziala
pozdrawiam

perlpa
08-12-2006, 09:24
wlasnie jesli ktos ma namiar na jakies sensowne mocowanie tego to bylbym wdzieczny, na razie lampa na statyw foto a parasolka tasma klejaca - taka partyzantka ale dziala dobrze, a w plenerze "asystent" trzyma lampe i parasolke i tez dziala
pozdrawiam
Tutaj masz taki uchwyt do lampy i parasolki:
http://www.allegro.pl/item146424526_uchwyt_uniwersalny_parasolka_lampa_s tatyw_.html
Ja używam takich dwóch od kilku lat i przyznam że sprawują się bardzo dobrze, zresztą jest to taki sam uchwyt jak te oferowane za kosmiczne pieniądze choćby przez firmę Photoflex.
W podobnej cenie (59zł) takie uchwyty mają też w http://www.funsports.pl

Pozdrawiam

P.S. W tej chwili używam dwóch lamp 550EX (jedna na sankach a druga jako slave) ale denerwuje mnie brak mozliwości całkowitego wyłaczenia błysku lampy Master. Po wyłaczeniu jej błysku (OFF) i tak na zdjęciu widać błysk sterujący co często przeszkadza. Dletego chyba na gwizdkę zrobie sobie prezent w postaci ST-E2 :D

M_Kuron
11-11-2007, 23:07
Krótkie pytanie. Czy transmiter STE-2 jest w stanie wyzwolić lampy studyjne z fotocelą? Nie za bardzo znam sposób działania i jak STE-2 "mówi" do innych fleszy. Wiem, że może być to głupie pytanie, więc przepraszam;)

gzak
12-11-2007, 00:38
Krótkie pytanie. Czy transmiter STE-2 jest w stanie wyzwolić lampy studyjne z fotocelą? Nie za bardzo znam sposób działania i jak STE-2 "mówi" do innych fleszy. Wiem, że może być to głupie pytanie, więc przepraszam;)

Niestety wyzwala... Niestety, bo robi to podczas przedbłysku więc jest to bezużyteczne.

M_Kuron
12-11-2007, 01:06
Dzięki za odpowiedź. Planowałem kupić to cudo do wyzwalania lamp studyjnych ale w takim wypadku wystarczy mi tylko kabelek.

gzak
13-11-2007, 16:03
Dzięki za odpowiedź. Planowałem kupić to cudo do wyzwalania lamp studyjnych ale w takim wypadku wystarczy mi tylko kabelek.

Widzę, ze masz 580ex... To jej możesz użyć do wyzwalania lamp studyjnych z fotocelą... Tylko musisz ustawić lampę na Manual (moc na minimum i palnik w taką stronę, by Ci niepotrzebnie kadru nie doświetliło)

Wiarus
24-01-2008, 22:16
Witam
Mam pytanie do użtkowników ST- E2.
Czy zwiększony zasięg sterowania lampami odnosi się również do AF tzn. czy sygnał / promień podczerwieni / jest mocniejszy niż w lampie.? Jeśli tak to mogłoby to znacznie usprawnić AF.
Może ktoś zauważył taką zależność.

hekselman
27-01-2008, 20:38
Nie do końca rozumiem pytanie - ST2 nie wspomaga AF. Ustrojstwo powstało czasie gdy nie było opcji sterowania zestawem z lampy głównej(znaczy głównej doczepionej) - z wyłączeniem jej błysku. Jest wygodne (sam uzywam!)Co do zasięgu - już mi kiedyś to wytknięto - że instrukcje podają "przewagę sterowania lampą EX580" choć jako "user łobydwóch" - mam i n n e zdanie.

Wiarus
27-01-2008, 23:24
St2 wsuwa się na sanki zamiast lampy.Wydawało mi się że oprócz swojego głównego przeznaczenia czyli sterowania dodatkowymi lampami z przodu tego ustrojstwa jest wysyłany promień podczerwieni / tak jak z lampy i zamiast niej / pomagający AF w trudnych warunkach oświetleniowych. Właśnie chodziło mi o to czy jest skuteczniejszy niż w lampie.
Chyba, że pomyliłem urządzenia

czumba
27-01-2008, 23:40
Canon ST-E2 Speedlite Transmitter jest wyposażony w reflektor wspomagania autofokusa, pokrywający pole 45 punktów AF.

Wiarus
27-01-2008, 23:54
No właśnie .I chodzi mi o to czy jest skuteczniejszy od reflektora lampy.

gzak
27-01-2008, 23:55
Zrobiłem przed chwilą mały test... Porównanie działania wspomagania w 580 i ST-E2... Wg mojej super nieprofesjonalnej metodologii polegającej na fotografowaniu ciemnego sufitu wyszło, że nie ma zauważalnej różnicy... Oba urządzenia wspomagają AF dość podobnie... :roll:

Wiarus
28-01-2008, 00:08
A szkoda bo myślałem, że z ST-E2 można "dać kopa " AF np. w 5D

gzak
28-01-2008, 17:34
Myślę, że nie ma się co martwić, że wspomaganie w STE2 nie jest mocniejsze... Wg mnie jest "równie dobre", czyli oba wywiązują się ze swojego zadania bardzo dobrze.
To właśnie ze względu na wspomaganie AF w dużej mierze kupiłem ST-E2. Podczas fotografowania np. w knajpie, przy świetle zastanym używanie tego zdecydowanie mniejszego od lampy urządzenia jest dużo wygodniejsze od 580-tki. Dodatkowo nie straszy się wielką lampą fotografowanych osób (celowanie lampą w blisko siedzące osoby, nawet gdy jest ona wyłączona powoduje, że ludzie chowają się w popłochu ;) )

ripek
28-01-2008, 17:54
ST-E2 wspomaga lepiej niż reflektor lampy. To moje subiektywne odczucie po 15 ślubach ...
Pomaga mojej 85/1.2 gdy się gubi przy gorszym świetle...

ArturBonoVox
14-10-2008, 21:52
Witam,

Jak wyglada praca z transmiterem w pomieszczeniach. Dokladnie, chodzi mi o to czy sygnal odbija sie od scian? Czy wyzwoli lampe znajdujaca sie za plecami?

Pzdr.

borkomar
25-10-2008, 22:06
Panowie a czy można mając 2 lampy 580ex i 550ex jedną z nich używać jako Transmitera tak aby master na lampie tylko wyzwalał(bez błysku) slave na statywie?

thedoc
26-10-2008, 10:46
Panowie a czy można mając 2 lampy 580ex i 550ex jedną z nich używać jako Transmitera tak aby master na lampie tylko wyzwalał(bez błysku) slave na statywie?

no właśnie, przyłączam się do pytania, wczoraj się bawiłem 550ex i 430 ex i chciałem aby 550 bez błysku wyzwalała 430ex i się nie udało, 550ex nawet będąc na OFF błyskała, co więcej w TTL'u 430ex wyzwała się po około 0,5 - 1 sekundy (było to zauważalne) po 550ex, natomiast w trybie M błyskały w tym samym momencie. Dalej zrobiłem takie doświadczenie: zakryłem ręką palnik w 550ex tak aby światło niepotrzebnie niedoświetlało mi sceny (chciałem aby nie błyskało) i wtedy, przy zakrytym palniku 430ex nie odpalała, w żadnym trybie. Gdy 550ex błyskało (nawet w tył na 1/128 mocy) to 430ex również odpalało. No to ja się pytam na jakiej zasadzie one się wyzwalają? Rzecz jasna 550ex na master, 430ex slave, pomieszczenie 20m2.

borkomar
26-10-2008, 11:28
Już chyba doszedłem do sedna ;-).
Wyłączając błysk w masterze i tak będzie błysk, ale nie jest to błysk właściwy a tylko pomiarowy (ten pierwszy) wiec działa jak należy 8-)

Max_im
26-10-2008, 11:50
witam
No właśnie ja myślałem, że zwątpię będąc na plenerze i próbując wyzwolić 430EX z 580 EX II założonej na 40d.
W końcu doszedłem co jest grane. Podczerwienią przekazywane są tylko ustawienia a slave wyzwalana jest przez fotocelę błyskiem lampy master (NIESTETY). I nawet jak wyłączę na lampie master błysk to i tak lekko błyska żeby wyzwolić lampę slave.
Myślę że po to aby mając dwie lampy odczuć potrzebę zakupu ST-E2.

borkomar
26-10-2008, 11:59
Myślę, że nie przeszkadza to specjalnie, i nie jest to raczej fotocela gdyż wtedy mógłbyś wyzwolić EX z lampki wbudowanej, a jednak się nie da.
Tak więc jest to po prostu przedbłysk pomiarowy.

Max_im
26-10-2008, 18:17
Przeszkadza, bo chciałem doświetlić tył, podniosłem palnik lampy master do góry wysuwając w niej płytkę odbijającą i nie mogłem wyzwolić lampy slave.
Żeby to zrobić muszę opuścić palnik lampy master i slave musi być w zasięgu światła.

Hiv
07-11-2008, 02:35
Przeszkadza, bo chciałem doświetlić tył, podniosłem palnik lampy master do góry wysuwając w niej płytkę odbijającą i nie mogłem wyzwolić lampy slave.
Żeby to zrobić muszę opuścić palnik lampy master i slave musi być w zasięgu światła.

Podłączę się do wątku bo interesuje mnie wyzwalanie lampki w plenerze.

Chyba miałeś ustawione coś nie tak bo slavea na pewno wyzwala się podczerwienią a nie błyskiem.

Ja mam pytanie z jeszcze innej strony.
Jakie urządzenie wyzwoli mi zarówno lampki canona w terenie(bez kabla) jak i lampy studyjne? Jak już mam wydać kasę to chciałbym mieć bardzo uniwersalne urządzenie.

Szczur88
07-11-2008, 04:41
Niestety master z wyłączonym palnikiem i tak błyśnie, co często widać na zdjęciach.

To magiczne uniwersalne urządzenie zwie się pocket wizard, jeden na sanki, po jednym na flesz/lampę, i wio. Wtedy działa tylko tryb manualny fleszy, ale jeśli wierzyć plotkom ze Strobist, powoli powstaje coś, co ma działać jak pw, ale kontrolować moc lamp z poziomu jednostki odpalającej na aparacie. Na razie zostaje pocket i latanie od lampy do lampy.

Max_im
07-11-2008, 08:47
Chyba miałeś ustawione coś nie tak bo slavea na pewno wyzwala się podczerwienią a nie błyskiem.
Niestety też w to nie wieżyłem że proste rzeczy można tak skomplikować.

Palnik master do góry slave nie działa do dołu działa
Może w pomieszczeniu jak by odbić światło od sufitu to zadziała - tego jeszcze nie sprawdziłem.

ryszard_ochódzki
07-11-2008, 10:06
Niestety master z wyłączonym palnikiem i tak błyśnie, co często widać na zdjęciach.

To magiczne uniwersalne urządzenie zwie się pocket wizard, jeden na sanki, po jednym na flesz/lampę, i wio. Wtedy działa tylko tryb manualny fleszy, ale jeśli wierzyć plotkom ze Strobist, powoli powstaje coś, co ma działać jak pw, ale kontrolować moc lamp z poziomu jednostki odpalającej na aparacie. Na razie zostaje pocket i latanie od lampy do lampy.

Niestety nie wyłączyłeś błysku. W 580ex trzeba to dokładnie sprawdzić bo można łatwo się pomylić. Pozycja OFF pokazuje się jakoś dwa razy i raz błyska master, a raz nie. Dokładne, a nawet bardzo dokładne przeczytanie fragmentu instrukcji rozwiąże problem. Pamiętam, że trochę czasu mi to zajęło.

580 jako master i 550 jako slave działają okej jednak czasem w plenerze gubi błysk, to znaczy są problemy z zasięgiem. Czasem brakuje tego metra więcej. W pomieszczeniach jest bardzo przyzwoicie bo podczerwień odbija się po ścianach i lustrach.

Co do rozwiązania ostatecznego to tylko pw albo bownes pulsar. Mam 3 szt. bowensa (ściągnąłem z USA jeszcze przed skokiem kursowym) i działają bardzo dobrze a są znacznie tańsze. Dla wielu minusem jest manual ale do pleneru gdzie jest czas na cyknięcie 3 fotek testowych wszystko jest do zrobienia.

Jedyny minus jaki widzę to brak synchronizacji na druga kurtynę migawki ale takie cuda to daje chyba tylko radioppery.

Szczur88
07-11-2008, 10:19
Nie miałem co wyłączać, bo używam transmitera:) Przeczytałem specyfikację po prostu, i tam jak byk stoi, że nawet z wyłączonym palnikiem błyska jakąś tam cząstką mocy.

ryszard_ochódzki
07-11-2008, 12:17
No tak ale to jest błysk pomiarowy, który nie powinien uwidocznić się na zdjęciu.

Hiv
07-11-2008, 13:14
No tak ale to jest błysk pomiarowy, który nie powinien uwidocznić się na zdjęciu.


Dokładnie. A gdyby tak odwrócić palnik do tyłu bez podnoszenia do góry?

Co do PW to cena mnie troszkę odstrasza. Za dwie sztuki tego najprostrzego modelu trzeba dać 1,5tysia. Gdyby to jeszcze odpaliło mi lampy w studio?

Jak w ogóle odpala się studyjne lampy? Ostatnio byłem w studio z małżonką robic fotki na rocznicę ślubu i kobietka odpalała lapmy czymś jakby ST-E2 ale to na pewno nie był ten transmiter. Oczywiście lampy regulowała recznie ale odpalała z body bezprzewodowo. Co to mogło być? I czy to coś odpali mi moją 580tkę albo 430tkę w plenerze?

ryszard_ochódzki
07-11-2008, 13:57
A kto powiedział ze PW nie odpala lamp studyjnych?

http://pl.youtube.com/watch?v=jKNF_8t8DCo to powinno rozwiązać Twoje wątpliwości. Do PW dokupuje się specjalne kable i wszystko śmiga. A ten numer ze światłomierzem to tez bardzo miła rzecz.

Jeśli nie stać Cię na PW spróbuj bowensa albo elichromy.

To pewnie był zwykły pilot, który wygląda trochę jak ST-E2.

Hiv
07-11-2008, 14:03
To pewnie był zwykły pilot, który wygląda trochę jak ST-E2.

Ale jak ten zwykły pilot odpala te lampy? Podczerwień?

ryszard_ochódzki
07-11-2008, 14:17
Radiowo: nadajnik na stopkę aparatu, odbiornik do lampy/lamp.

gwozdzt
07-11-2008, 14:20
Podłączę się do wątku bo interesuje mnie wyzwalanie lampki w plenerze.
...
Jakie urządzenie wyzwoli mi zarówno lampki canona w terenie(bez kabla) jak i lampy studyjne? Jak już mam wydać kasę to chciałbym mieć bardzo uniwersalne urządzenie.
to się trochę pod niewłasciwy wątek podłączyłeś, bo o wyzwalaniu radiowym jest tu:
http://canon-board.info/showthread.php?t=9716

Hiv
07-11-2008, 15:02
to się trochę pod nie właściwy wątek podłączyłeś, bo o wyzwalaniu radiowym jest tu:
http://canon-board.info/showthread.php?t=9716


O radio to pytanie przy okazji bo poszukuję czegoś co wyzwoli mi każdy rodzaj lampki - i w plenerze i w studio. Myślałem, że ST-E2 to potrafi ;)

micles
12-11-2008, 14:02
witam
No właśnie ja myślałem, że zwątpię będąc na plenerze i próbując wyzwolić 430EX z 580 EX II założonej na 40d.
W końcu doszedłem co jest grane. Podczerwienią przekazywane są tylko ustawienia a slave wyzwalana jest przez fotocelę błyskiem lampy master (NIESTETY). I nawet jak wyłączę na lampie master błysk to i tak lekko błyska żeby wyzwolić lampę slave.
Myślę że po to aby mając dwie lampy odczuć potrzebę zakupu ST-E2.Popieram spostrzeżenia kolegi. Miałem 2x580EX "na warsztacie" (:D) i nijak nie można było odpalić slave'a nie ingerując błyskiem mastera w scenę. I to na 100% nie był przedbłysk pomiarowy. Też myślę, że dane lecą podczerwienią, a synchronizacja slave'a jest fotocelą załatwiona. Dlatego też trzeba kupić ST-E2. Oczywiście mogłem coś przeoczyć, ale mi się nie udało tego rozwiązać, a próbowałem długo. Może 40d+sterowanie 580tką w body i w body jest jakaś opcja? Teraz mam 50tkę, także jak mi się trafi mieć dwa EX'y to znowu sprawdzę. Tak czy siak, wg mnie najoptymalniejszy jest chińczyk radiowy. Tanio, skutecznie w pewnej odległości. Manual - no manual, ale wolę manual radiowo, niż E-TTL podczerwienią.

Vitez
12-11-2008, 16:53
Też myślę, że dane lecą podczerwienią, a synchronizacja slave'a jest fotocelą załatwiona. Dlatego też trzeba kupić ST-E2.

Jeśli synchronizacja slave'a jest fotocelą załatwiana to jakim cudem sterownik ST-E2 załatwia pełną komunikację body-lampy? Przecież ST-E2 nie błyska :roll: .

Max_im
12-11-2008, 17:20
Myślę, że sterowanie master w lampach jest inne niż w ST-E2
Natomiast slave odbiera dwa różne sposoby sterowania.

fotna
12-11-2008, 17:28
Ja też próbowałem wyłączyć błysk i :(.
Dlaczego tak jest - jeśli nie wiadomo o co chodzi chodzi o $$$$ - kolejne super marketingowe posunięcie canona - w tym dziale to ja podziwiam tych ludzi.
Gdyby można było w zwykłej lampie zrobić to co w ST to pewnie lekko licząc ubyło by im z 30% nabywców ST
A może mam ktoś EX z walnientym żarnikiem albo jakiś serwisant odłączy błysk i zobaczymy co wtedy?
Gdyby wszystko działało sam bym dał trochę forsy za jakiś mikroprzełącznik :)

micles
12-11-2008, 17:33
Nie będzie działać, bo jak ręką zasłonisz palnik, to slave nie odpala.
Nawet jak na otwartym powietrzu miałem mastera pionowo do góry a slave'a poniżej body, to slave nie odpalał. Palnik do przodu, reszta tak samo i slave odpalał. Pewnie marketing i $$$.

ArturBonoVox
14-11-2008, 14:14
Ktos ma to: http://fripers.pl/product_info.php/info/p162_CY20YS.html ?

HassaN
18-11-2008, 17:12
Ktos ma to: http://fripers.pl/product_info.php/info/p162_CY20YS.html ?
to coś błyska w podczerwieni żeby wyzwolić fotocelę w lampach studyjnych. Dzięki temu nie widać błysku na zdjęciu, choć czasami widać czerwone refleksy na połyskujących materiałach

waga27
18-11-2008, 22:04
a czy 580ex II może byc wyzwalana przez lampy studyjne?

Janusz Body
18-11-2008, 23:07
.... Przecież ST-E2 nie błyska :roll: .

Błyska, błyska. Nawet chińskie fotocele wyzwala.

HassaN
19-11-2008, 10:29
nie może
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

a czy 580ex II może byc wyzwalana przez lampy studyjne?
nie może

Vitez
19-11-2008, 10:51
Błyska, błyska. Nawet chińskie fotocele wyzwala.

No to ma mylący wygląd... czym toto błyska? Jakimś wewnętrznym 'fuj' ? ;)

HassaN
19-11-2008, 12:54
No to ma mylący wygląd... czym toto błyska? Jakimś wewnętrznym 'fuj' ? ;)
Mi się zdaje że fotcele wyzwala podczerwień z transmitera.

axk
20-11-2008, 19:30
Błyska, błyska.

ST-E2 komunikuje się z lampami za pomocą łącza opartego na podczerwieni, tak więc nic w nim nie błyska.

Jacek_Z
21-11-2008, 01:34
ST-E2 komunikuje się z lampami za pomocą łącza opartego na podczerwieni, tak więc nic w nim nie błyska.
błysk w podczerwieni to nie błysk?

axk
21-11-2008, 11:53
błysk w podczerwieni to nie błysk?

Umownie można przyjąć iż tak, jednakże raczej nie w "klasycznym" rozumieniu tego słowa. Moim zdaniem bardziej poprawne było by określenie nie "błysk" a "mrugnięcie" chociaż to także umowna kwestia.

bennki
06-01-2009, 09:08
Witam, czy w połączeniu ST-E2 + 580exII, lampa działa też w automatyce czy tylko manual ?

micles
06-01-2009, 11:32
Pełny ETTL, a jak chcesz, to możesz przełączyć również w Manual i Strobo. Czytaj instrukcje.

bennki
06-01-2009, 11:55
dzięki....że w manualu to dla mnie oczywiste ;)...z tym czytaniem istrukcji to święta racja...tyle, że nie mam jej po polsku ;) (od lampy, bo nadajnika wogóle nie posiadam - chcę zakupić, stąd pytanie) a z duj spik inglisz...u mnie bardzo ciężko...te informacje są w instrukcji od lampy czy od nadajnika ? ...jeszcze raz dzięki za info

BTW Micles ...byłeś może ostatnio w Muzeum Wyczólkowskiego przy wręczaniu nagórd ..rzucił mi się jeden gość w oczy z canonem i podpięta tokiną...twarz mi przypomina Twoją z avatara ;)

micles
06-01-2009, 12:46
Byłem, miałem nawet 2 fotki powieszone. To była moja twarz :P

Canon opisuje możliwości w obu instrukcjach, bo chce żeby ludzie to kupowali.
Instrukcje do lamp : http://canon-board.info/showthread.php?t=3718

bennki
08-01-2009, 20:07
...a co myślicie o takim ustrojstwie ?? http://www.allegro.pl/item519888748_uniwersalny_radiowy_wyzwalacz_lamp_z _goraca_stopka.html...co prawda nie ma TTL ... manual nie jest straszny :-D ....nie mamy wspomagania AF nie ma TTL...ale jest radiowy i cena jest całkiem sensowna....

justanimage
12-01-2009, 11:09
czy gdzies w necie jest powieszona instrukcja do ST-E2?? ( najlepiej po polsku, ale moze tez byc ang.)

jacek220
24-01-2009, 19:22
Mam proste rozwiązanie trzeba na palnik lampy 580Ex założyć filtr IR i będzie wyzwalać a jednocześnie nie będzie widać błysku.

A czy ktoś sprawdzał czy w manualu można przez ST-E2 wyzwalać lampy studyjne. Przecież w manualu nie ma przedbłysku? Chodzi mi o manualne ustawienie lampy.

Pytanie do użytkowników ST-E2: na jak długo starcza w nim bateria.

Wydaje mi się że powinni wypuścić nowszą wersję ST-E2 ba obecna jest trochę archaiczna...

ArturBonoVox
24-01-2009, 19:51
Powodzenia z ST-E2 w mocnym swietle slonecznym i otwartej przestrzeni.

micles
24-01-2009, 19:52
Mam proste rozwiązanie trzeba na palnik lampy 580Ex założyć filtr IR i będzie wyzwalać a jednocześnie nie będzie widać błysku.Mądre, tylko skąd taki filtr załatwić za tanie pieniądze. Płyty od Playstation byłyby dobre, ale są za małe żeby jedną pokryć całkowicie palnik.

jacek220
24-01-2009, 20:18
Mądre, tylko skąd taki filtr załatwić za tanie pieniądze. Płyty od Playstation byłyby dobre, ale są za małe żeby jedną pokryć całkowicie palnik.

To może chociaż taki ciemno czerwony i przezroczysty plastik jak w pilotach się używa?

micles
24-01-2009, 21:41
Masz tak dużego pilota? :D

jacek220
24-01-2009, 21:53
Może szybka od maski do spawania ;-)

wickermann
25-03-2009, 23:29
Może szybka od maski do spawania ;-)

Niestety, szybka od maski spawalniczej ma kolor zielony i przez to odcina czerwień i podczerwień.
Natomiast na palnik 580 EX II można wyciąć odpowiedni kształt z czarnej płyty CD po uprzednim zdrapaniu sreberka. Wystarcza dwie warstwy sklejone i jest blokada światła widzialnego, za to przepuszcza podczerwień (jest to ciemnofioletowy poliwęglan..

hekselman
26-03-2009, 19:50
Gwoli informacji: ST2 ma dwa elementy: u góry malutki palnik błyskający jak typowa lampa ale zza bardzo ciemnoczerwonej szybki - u dołu dwa odbłyśniki w których (jak sie domyślam) jest nadajnik i odbiornik IR. Na słoncu - faktycznie może bez rewlacji ale za to w pomieszczeniach! Całkiem nieźle ta podczerwień "nosi" sie po białych szczególnie - ścianach. Czasu zużycia baterii 2CR5 nie potrafie określić - naturalnie raczej zdycha.

xpressive
11-06-2009, 00:05
Czasu zużycia baterii 2CR5 nie potrafie określić - naturalnie raczej zdycha.

kilka tygodni czy miesięcy częstego strobowania ?

adikPL
02-07-2009, 17:28
kilka tygodni czy miesięcy częstego strobowania ?


bateria wystarcza na ok. 1500 transmisji miedzy lampami, a st-e2.

talarczyk
02-07-2009, 17:50
Mam proste rozwiązanie trzeba na palnik lampy 580Ex założyć filtr IR i będzie wyzwalać a jednocześnie nie będzie widać błysku.

Korzystałem z duetu 430ex mk I i 580ex mk I, bez żadnego problemu można wyłączyć błysk w 580-tce i używać jedynie 430-tki. Wydaje mi się, że wersja mk II też powinna dać się wyłączyć:)

edit:
580ex mk I
http://img528.imageshack.us/img528/5672/580exi.jpg

580 ex mk II (niestety bez obrazków ;) )
http://img182.imageshack.us/img182/5048/580exii.jpg

sebcio80
01-08-2009, 04:35
ostatnio zakupilem drugą 580ex II, poki co jedna bede wyzwalal druga w plenerze

ale mysle aby pod jedna parasolka ustawiac obie 580ex zeby miec wiecej mocy,

no i mysle co by kupic do wyzwalania ich z body, jestem w sumie zdecydowany na 550ex,
ale moze mnie ktos przekona do ST-E2? cena w sumie identyczna, a zawsze jedna lampa wiecej, no i kat pracy dzieki obracanemu palnikowi niemalze nieograniczony, chociaz dajac na kabel ST-E2 tez mozna sobie z tym poradzic i skierowac go gdzie sie tylko chce, dodaktowo lampa mozna sterowac 3 grupami lamp, z transmitera tylko dwoma,

jest cos oprocz gabarytow i wagi co przemawia za ST-E2?

micles
01-08-2009, 09:57
Po stopce widzę, że chyba warto byłoby dorzucić węgla do pieca i dozbierać na radio :D
Do sportu się przyda, a i wygoda pracy jest o wiele większa (podczerwień to cholerne gówno które nie działa zawsze wtedy, kiedy chcemy żeby działało).

sebcio80
01-08-2009, 11:02
oj, dla mnie radio to shit, podczerwien dziala zawsze i tak jak chce, pozatym dziala mi ETTL, mozna bawic sie grupami lamp i co najwazniejsze jest synchronizacja z krotkimi czasami - a bez tego to sobie mozna ze sportow co najwyzej szachy fajnie potofografowac a przy fotkach plenerowych przymykac obiektyw a ja robie tylko na pelnych dziurach i czasy ktore mi wychodza sa o wiele krotsze niz 1/250s (pomijam fakt ze przez radio czas synchornizacji spada nawet do 1/125s)

juz nie wspomne o wygodzie ustawien, nie trzeba lazic od lampy do lampy, wszystko robi sie tylko lampa ktora jest na body

pozatym ogolnie fotografowanie sportu lampami to profanacja, a jesli juz to tylko sporty halowe a do tego potrzeba duzej mocy lamp stroboskopowych

kisman
01-08-2009, 11:08
Korzystałem z duetu 430ex mk I i 580ex mk I, bez żadnego problemu można wyłączyć błysk w 580-tce i używać jedynie 430-tki. Wydaje mi się, że wersja mk II też powinna dać się wyłączyć:)

Da się wyłączyć w 580II, czasem tak właśnie pracuje ;)
Z tym że jako główna błyska minimalną mocą - bo błyskać musi, z tym że jej wpływ jest niezauważalny ;)



Po stopce widzę, że chyba warto byłoby dorzucić do i dozbierać na :D
Do się przyda, a i pracy jest o wiele większa ( to cholerne gówno które nie działa zawsze wtedy, kiedy chcemy żeby działało).

Ja akurat mam wyzwalacze radiowe PW które działają bardzo stabilnie, ale pracuje też na IR bo daje mi pełną zdalną kontrolę nad wszystkimi grupami (już nie wspomnę o trybie HS i otwieraniu szkieł do okolic pełnych dziur) i działa to bardzo przyjemnie, najstabilniej w pomieszczeniach, więc może nie przesadzaj z tym cholernym g

sebcio80
01-08-2009, 11:13
Ja akurat mam wyzwalacze radiowe PW które działają bardzo stabilnie, ale pracuje też na IR bo daje mi pełną zdalną kontrolę nad wszystkimi grupami lamp (już nie wspomnę o trybie HS i otwieraniu szkieł do okolic pełnych dziur) i działa to bardzo przyjemnie, najlepiej w , więc może nie przesadzaj z tym cholernym g


uzywasz ST-E2 czy tylko lampy?

kisman
01-08-2009, 11:16
uzywasz ST-E2 czy tylko ?
Nie, ja nie mam ST-E2 bo jakoś dla mnie zakup tego mija się z celem. Steruje resztą lamp z poziomu 580EXII. W stanach jest dobra cena na 580EXII więc dokupiłem ostatnio :)

micles
01-08-2009, 20:40
oj, dla mnie radio to shit, podczerwien dziala zawsze i tak jak chce, pozatym dziala mi ETTL, mozna bawic sie grupami lamp i co najwazniejsze jest synchronizacja z krotkimi czasami - a bez tego to sobie mozna ze sportow co najwyzej szachy fajnie potofografowac a przy fotkach plenerowych przymykac obiektyw a ja robie tylko na pelnych dziurach i czasy ktore mi wychodza sa o wiele krotsze niz 1/250s (pomijam fakt ze przez radio czas synchornizacji spada nawet do 1/125s)

juz nie wspomne o wygodzie ustawien, nie trzeba lazic od lampy do lampy, wszystko robi sie tylko lampa ktora jest na body

pozatym ogolnie fotografowanie sportu lampami to profanacja, a jesli juz to tylko sporty halowe a do tego potrzeba duzej mocy lamp stroboskopowychZrobili już Pockety które przenoszą automatykę lamp. Ja za to korzystam z przedłużonego zamiennika OC-E3 i to rozwiązanie jest cholernie wygodne, tyle że czasami dużo czasu traci się na rozplątywaniu kabla. Drugą lampę na Slave'ie po IR chciałem kiedyś wyzwalać, była w softboxie, ale głowica była na zewnątrz. Odległość lamp - około 4m. W nocy. Raz błyskała, raz nie. Wkurzyłem się i podłączyłem drugą lampę do body przez PC-PC i jechałem na niej na manualu.

gwozdzt
02-10-2009, 22:02
Czy ST-E2 współpracuje poprawnie z aparatami G series?

zeralda
16-11-2009, 16:07
Witam,

Zastanawiam się nad tym zakupem. Mam 5DMkII i z poziomu puszki mogę za pomocą 580EXII zmieniać na M parametry lamp Slave np. moc błysku. Czy ST-E2 też pozwala na takie sztuki?

pozdrawiam,

Zbyszek

mor_feusz
16-11-2009, 16:12
Czy ST-E2 współpracuje poprawnie z aparatami G series?
Ostatnio siedzielismy w knajpce i gosciu mial G10. Podlaczylem St-E2 i moja 580EX II. Dzialalo.

Witam,
Zastanawiam się nad tym zakupem. Mam 5DMkII i z poziomu puszki mogę za pomocą 580EXII zmieniać na M parametry lamp Slave np. moc błysku. Czy ST-E2 też pozwala na takie sztuki?
pozdrawiam,
Zbyszek
Za duzo nie zrobisz z ST-E2. Zadne z Cf nie dzialaja. Jedynie co mozesz zrobic to sila blysku (+/- 2) i o ole pamietam pomiar. Wieczorkiem zrobie zdjecie z Menu co jest aktywne jak sie podepnie St-E2. Dobrze dziala RATIO (jak masz conajmniej 2 lampy) - masz grupe A,, B i z poziomu ST-E2 modyfikujesz. Dodatkowo HSS dziala. w domu strzelam gdzie popadnie. Nawet z kuchni, a lampa w pokoju (jako test) - podczerwien sie odbija dobrze. Na zewnatrz wiecej niz 3-4 metry nie probowalem.

pank
16-11-2009, 17:14
To ja też poproszę, właśnie kupiłem ST-E2 do sterowania radiopopperami i jestem ciekaw czy da się też sterować tym lampą ustawioną na manual?

mor_feusz
17-11-2009, 00:54
OK A wiec tak.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img5.imageshack.us/img5/5418/93260262.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img5.imageshack.us/img5/7259/14441979.jpg)

Jesyne co mozna to regulowac +/- 2 moc lampy ale tylko w ETTL. Na M nie dziala. W M mozna moc zmieniac tylko w lampie

pank
17-11-2009, 01:12
Ale robi się to tylko z poziomu menu aparatu? Guziczkami na transmiterze się nie da? Sory za głupie pytania, transmitera spodziewam się jutro i do tego bez instrukcji.

zeralda
17-11-2009, 02:29
Serdeczne Dzięki,

Czyli d...pa, trza latać po lampach albo używać 580EXII jako wyzwalacza ;-(.

mor_feusz
17-11-2009, 10:09
Ale robi się to tylko z poziomu menu aparatu? Guziczkami na transmiterze się nie da? Sory za głupie pytania, transmitera spodziewam się jutro i do tego bez instrukcji.
Z menu aparatu zmniejsza sie i zwiekasza sile mocy. Guziczkami mozna tylko ratio A:B zmienic (co jest fajnym rozwiazaniem, mam 580EX II oraz 550EX zmieniam moc lamp w grupach) np. A:B 1:2 czy 4:1.

Serdeczne Dzięki,
Czyli d...pa, trza latać po lampach albo używać 580EXII jako wyzwalacza ;-(.
Jesli uzywasz TTL'a to zmieniasz w aparacie. Jesli M to recznie w lampach. Wydaje mi sie ze sterujac nawet 580 majac inne lampy "slave" i "M" - nie zmienisz mocy.

micles
17-11-2009, 10:21
Co za gówno :D Więc ciągle kabel offshoe rulez :P

sebcio80
17-11-2009, 12:12
Jesli uzywasz TTL'a to zmieniasz w aparacie. Jesli M to recznie w lampach. Wydaje mi sie ze sterujac nawet 580 majac inne lampy "slave" i "M" - nie zmienisz mocy.


zmienisz, zmnienisz
każda grupę (A, B i C) ustawiasz na masterze tak jak bezposrednio na lampie byś to robił, czyli masz zakres 1/1 do 1/128

zeralda
17-11-2009, 12:29
Dokładnie tak, przynajmniej tak to wygląda w menu. A nie wiecie czy 580EXII obsługuje w ten sposób tryb manualny w starszych lampach (na slave) czy tylko 430EXII i 580EXII?
Mam zamiar kupić II lampę i się zastanawiam czy dopłacać do 430EXii..

mor_feusz
17-11-2009, 13:06
zmienisz, zmnienisz
każda grupę (A, B i C) ustawiasz na masterze tak jak bezposrednio na lampie byś to robił, czyli masz zakres 1/1 do 1/128
Nie probowalem - potwierdze. Jeszcze zrobie pare testow. moze cos nie tak (mozliwe ze jak wlaczylem HSS to cos nie zazgrzytalo). Jeszcze zrobie testy dzisiaj.

zeralda
17-11-2009, 14:33
Potwierdzam, pożyczyłem właśnie 580EX, dałem ją na slave'a i spokojnie mogłem przejść w tryb manualny i zmieniać w niej moc błysku. Na masterze oczywiście 580EXII.

pozdrawiam i dziękuję za pomoc,

Zbyszek

sebcio80
17-11-2009, 14:55
Dokładnie tak, przynajmniej tak to wygląda w menu. A nie wiecie czy 580EXII obsługuje w ten sposób tryb manualny w starszych lampach (na slave) czy tylko 430EXII i 580EXII?
Mam zamiar kupić II lampę i się zastanawiam czy dopłacać do 430EXii..

bedzie dzialac
550EX, 580EX, 580EX II - jako mastery i slavy
420EX, 430EX, 430EX II - jako slave

wszystkie sa w 100% ze soba kompatybilne

550EX wydaje sie znakomitym zakupem do systemu Canona, za 650 zł masz mocną w pelni funkcjanalna lampę... ale uwaga, jesli ktos planuje w przyszlosci zakup PocketWizardow z ETTL to starsze lampy juz nie w pelnym zakresie wspolpracuja z tymi PW

zeralda
17-11-2009, 18:37
Dzięki za radę. Przymierzałem się do zakupu 550EX ale aktualnie na allegro są same paście po 700 zł.
Takie, które wyglądają na niezjechane to min 750 zł. IMHO wydaje się, że to trochę dużo jak na taką staroć...

pzdr,

Zbyszek

sebcio80
17-11-2009, 19:16
Dzięki za radę. Przymierzałem się do zakupu 550EX ale aktualnie na allegro są same paście po 700 zł.
Takie, które wyglądają na niezjechane to min 750 zł. IMHO wydaje się, że to trochę dużo jak na taką staroć...

pzdr,

Zbyszek

ten staroc to w sumie to samo co 580EX, kilka procent roznicy mocy to raczej malo, jest tylko nieco wieksza i obracanie/podnoszenie palnika jest przez dwa przyciski - co nie ukrywam jest dosc upierdliwe

ta lampa jest nacznie lepsza i mocniejsza od 430EX II i co wazne tansza

mor_feusz
17-11-2009, 19:32
Dzięki za radę. Przymierzałem się do zakupu 550EX ale aktualnie na allegro są same paście po 700 zł.
Takie, które wyglądają na niezjechane to min 750 zł. IMHO wydaje się, że to trochę dużo jak na taką staroć...
pzdr,
Zbyszek
Sam kupilem uzywke 550 - jestem bardziej niz zadowolony. Tam gdzie mmoze cos sie stac to zabieram 550, w przeciwnym razie 580.
Wady 550
- klapka do baterii (wiadomo w nowszych modelach usuwaja bledy i niedoskonalosci) jest jaka jest 4 paluszki wzdluz i tak niepewnie sie otwiera zamyka (ale nie jest zle)
- czas ladowania (580 znacznie szybsza - ale wiadomo - ewolucja robi swoje)
- obracanie glowica (te przyciski nie takie jak w 580 - jakos sie przyzwyczilem do 580)
Zalety.
Zdyby nie to ze napisane to 550 to mogla by to byc 580. Nic jej nie ustepuje
- sterowanie lampami: 550, 580, 580EX II, 430, 430EXII
- swieci jak "spawarka"

ten staroc to w sumie to samo co 580EX, kilka procent roznicy mocy to raczej malo, jest tylko nieco wieksza i obracanie/podnoszenie palnika jest przez dwa przyciski - co nie ukrywam jest dosc upierdliwe

ta lampa jest nacznie lepsza i mocniejsza od 430EX II i co wazne tansza
Ja swoja kupilem za dobre pieniadze. Znacznie wolalbym niz 430 jesli byla by mi moc potrzebna. 430 jest mniejsza i poreczniejsza na wypady (i zona nie mowi ze zdjec nie mozna robic bo za ciezko)

zeralda
18-11-2009, 00:23
Macie pewnie racje ale ja już mam jedną mocną lampę a wydawanie 700 stówek na lampę, która swoje już przeżyła jest imho ryzykowne. Moim zdaniem jest to warte najwyżej 500-550 zł (jak dupnie palnik, to wtedy całkowity koszt jest do przeżycia).

mor_feusz
21-01-2010, 20:08
A wiec powracam z tematem. Dawno nie ficilem z lampami. Ostatnio (pamietajac o forum) robilem zdjecia z lampa i ST-E2. Lampy ustawione obie na SLAVE oraz Group A (domyslie).
Pytaliscie sie czy mozna ssterowac blyskiem z poziomu sterownika tak jak ot mozna robic 580EX II. Odpowiedzialem ze nie - poniewaz normalnie nie ale....... Wlaczylem Ratio, i nawet jak mialem tylko 1 grupe A to robilem na sterowniku mocniej/slabiej (groupa A do B, majac tylko 1) dziala. Sterownikie mozna w ten sposob zmieniac sile swiatla, Nie jest to tak fajne jak w 580 ze zmieniam sobie do 1/128 mocy - ale wystarczajace - naewt mi sie to bardzo przydalo poniewaz zamiast zmienac ISO/f zmienialem sile blysku sterownikiem. Tak wiec kolejny plus na kozysc. Niestety jeszcze nie mialem okazji testowac tego "ustrojstwa" w otwartym terenie - tak wiec nie wiem jak z zasiegiem. W pomieszczeniach nie mam zadnych problemow. Za jakis czas bede latal z lampa na zewnatrz (niech sie cieplej zrobi i mniej deszczowo).

Piotr_0602
09-02-2010, 15:03
A jak się ma współpraca ST-E2 z niefirmowymi lampami, choć dedykowanymi do Canona. Taki Metz 58 - czy ST-E2 obsługuje go tak samo jak canonowe 580-tki?

schabu
09-02-2010, 15:32
też mnie to właśnie zastanawia.

sebcio80
09-02-2010, 16:11
ja mam lampe Sigmy ktora dziala w IR z systemem Canona, jednak dzialanie pozostawia troche do zyczenia,

mor_feusz
09-02-2010, 18:36
w "pochmurny dzien" ok 12m i ST-E2 dziala (dalej nie bylo sensu odchodzic). Niestety slonecznego dnia jakos nie moglem zastac - jak sie zrobi "sloneczniej" (o ile) dam znac. Niefirmowych lamp nie mam tylko 580EX II oraz 550EX.

sebag
24-04-2010, 19:18
A sprawdzał ktoś takie przeróbki?
Tzn wyprowadzenie z ST-E2 sygnału TTL po kablu do innej lampy (np tak usytuowanej, że IR nie da rady).


http://michaelbass.blogspot.com/2007/01/off-camera-shoe-cords-mods-accessories.html#OCC_ScrewCompare