PDA

Zobacz pełną wersję : Laptop do zdjęć..



Strony : [1] 2 3 4 5 6

Jacek S.
04-10-2006, 22:53
Witam. Z powodu wyjazdu na studia planuje zakup laptopa do obróbki zdjęć i innych mniej fotograficznych zajęć. I teraz pytanie: mam na oku ten model: http://www.allegro.pl/item127343968_intel_coreduo_1_66_2_17_120_1024_win _x1600_.html i teraz: Czy monitor panoramiczny: 17,4 cali nadaje się do fotografii?? Czy będzie on prawidłowo odwzorowywał kolory?? Czy da się go odpowiednio skalibrować? Aha: i najważniejsze: Czy nie będzie on bardzo zniekształcał obrazu, jeśli to monitor panoramiczny?? Czy to przeszkadza?? Proszę o szybką odpowiedź..

tadek
04-10-2006, 23:00
nie za duzy jak na przenosny komputer
ja do 15,4 mialem problem z kupieniem fajnej i nie za 500 zl torby
panorama w ogladaniu zdjec nie przeszkadza co do kolorow to osobiscie mam mieszane uczucia, trzeba po prostu siedziec na solku i za bardzo sie nie krecic

mkd
04-10-2006, 23:05
żaden notebook za 6k nie bedzie dobrze odwzorowywał kolorów- Twoje ryzyko.

Jacek S.
04-10-2006, 23:07
Hmm, myślałęm jeszcze, żeby kupić stacje dokującą i jakiś konkretny monitor LCD do 1,5 K , co polecicie??

Tomasz1972
04-10-2006, 23:09
żaden notebook za 6k nie bedzie dobrze odwzorowywał kolorów- Twoje ryzyko.

to ile trzeba wydać ??? Polecisz konkretny model ???

borkomar
04-10-2006, 23:14
Uwazam ze matryce tzw. szklane sa bdb.Sam mam Sony Vaio z matrca x-black i bije on na glowe zwykle matryce i wiekszosc nowych tworow innych producentow.Sam nie lubie Sony ale bardzo pozytywnie sie rozczarowalem jakascia laptopow tej wlasnie firmy.Polecam

mkd
04-10-2006, 23:14
kwestia wyboru - jesli grafika i foty to albo skrzynka albo mac (ew. opcja z dostawką dobrego LCD na dvi, ale to koszt w opcji ekonomicznej dodatkowo 2k-2.5k)

jesli nie zalezy ci na wierności barw - zobacz na żywo tego lapsa i oceń czy ci odpowiada dynamika kolorów przede wszystkim.

czajna
04-10-2006, 23:14
Ja bym polecił coś tańszego:
http://www.allegro.pl/item131918527_acer_amd_panorama_ati_x1300_60gb_win _sklep_5101.html

Dokupić jeszcze RAMu i kwita... Za tą cenę nie ma lepszego...

Jacek S.
04-10-2006, 23:15
Niestety nie mam możliwości obejrzenia go wcześniej.. Kupuję go wysyłkowo... ;(

muflon
04-10-2006, 23:17
Ja tak jak nie cierpię maków, tak matrycę z Macbooka to bym sobie najchętniej żywcem przeszczepił do mojego Della D420 :)

DoMiNiQuE
04-10-2006, 23:31
Ja tak jak nie cierpię maków, tak matrycę z Macbooka to bym sobie najchętniej żywcem przeszczepił do mojego Della D420 :)

Muflon, mowiesz o Macbooku czy Macbooku PRO? Macbooki maja matryce glossy, ktora generalnie sprawia, ze kolory sa zywsze i w ogole cukierkowe (efekt jest super ...ale nie wiem jak z obrobka zdjec na czyms takim ;) ). W Macookach PRO mozna sobie wybrac matryce tradycyjna czy tez glossy.

muflon
04-10-2006, 23:44
Mam na myśli zwykłe... ale i Pro też macałem z taką matrycą :) Miód :-D

Wiesiek_TGT
05-10-2006, 07:27
Witam

Pisałem już o tym.
matryce taka maja notebooki IBM/Lenovo, tylko serii T 15 cali z rozdzielczościa 1400x1050 lub 1600x1200
Mam i używam, jest całkiem dobrze.
Przykłady:
http://www.allegro.pl/item131866410_nowy_ibm_t43p_gw_fvat.html
to jest okazja
http://www.allegro.pl/item131722669__nowy_ibm_t60_sxga_2x1_83_1gb_80_dvd r_wifi_gw_vat.html
Wiesiek

muflon
05-10-2006, 09:05
Ladny sprzecik :) Zawsze lubialem IBM-y... ale zawsze tak jakos wychodzilo ze kupowalem Delle ;-)

Vresviik
05-10-2006, 09:34
a ja mam cos takiego i swietnie się nadaje do obróbki zdjęć
http://www.medion.de/flash/md95500/html/index.html

azael
05-10-2006, 10:35
Moja uwaga, a może i hint.
Może nie widziałem wszystkich sprzętów z LCD podobnie jak i z CRT, ale z tego na czym miałem okazję do tej pory pracować doszedłem do pewnego wniosku. Jeżeli chcemy naprawdę zobaczyć zdjęcie to w przypadku budżetów krajowych korzystniejsze jest zainwestowanie w dobrego lapa nie zwracając uwagi na matrycę, a do obróbki zdjęć zaopatrzyć się w monitor CRT, którego można podłączyć do wspomnianego lapa.
Zalety:
- brak wad paneli LCD :D
- cena wyświetlacza
- budżet można przeznaczyć na mocnego lapa, które jak wiadomo są zawsze za wolne ;-)
Wady:
- gabaryty

Nie biorę pod uwagę oczywiście urządzeń, których ceny są rzędu 10 kzł.

Calliactis
05-10-2006, 16:59
Matryce w notebookach nie są w stanie odwzorować 100% barw, w szczególności wysokiego nasycenia zieleni, czerwieni i niebiskiego, podobnie jak i drobnych różnic w cieniach. Matryce XBlack czy to Crystal Clear - w ogóle tego typu mają głębszą czerń, są o niebo lepsze od zwykłych 'matowców'. Uważam, że tak jak napisał AZAEL najlepiej jest kupić mocny, stabilny sprzęt, a dodatkowo monitor który mozna profilować - czy to LCD czy CRT. Niebawem będą na rynku nowe monitory SED - gdzie podobnie jak w LCD będzie kazdy pixel osobno, ale każdy będzie z kolei mini-kineskopem. Mają mieć wielkość LCD, podobny pobór mocy, jednak żywotność o wiele większą (ok. 60 000h), kontrast rzędu 8000:1 lub większe i znakomitą jasność i CZERŃ! :) SED'y będzie produkował Canon i Toshiba. Polecam poczytać trochę o tym nawet na wikipedii.. Zatem - kup szybkiego notebook'a z Acer / Asus / IBM / Dell itd - co Ci pasuje i kup jakiś polecany na forach foto/dtp monitor który podłączysz i nadasz profil.

shaqi
05-10-2006, 17:38
po za tym procek to tylko coredou a nie core 2 duo
a w tej cenie wlasnie mozna nowszy juz model kupic

rekanoga
06-10-2006, 13:54
posiadam tego laptopa:
http://www.allegro.pl/item131584721_acer_ferrari_4006_wlmi_turion_ml40_1 gb_120gb_wa_wa.html

Matryca jak matryca - zalezy jak w stolku siadziesz :-)
Wiec trzeba zakupic monitor CRT - to jedyne tanie wyjscie...

Raczej nie ma czegos takiego jak "Laptop do zdjec" czy do ich obrobki.

pyciu
10-10-2006, 11:46
szukaj matrycy w technologi IPS
Pisałem już o tym. matryce taka maja notebooki IBM/Lenovo, tylko serii T 15 cali z rozdzielczościa 1400x1050 lub 1600x1200

A gdzie pisałeś ? Link pls.

Używałem już conajmniej 3 różnych Thinkpadów (obecnie T42p) i niestety matryca w żadnym nie była lepsza niż w moim starym-ale_jarym CRT'kó LG.
Obrabiane zdjęcia na lapku, zawsze są albo przejaskrawione, albo przekolorowane (na papierze) - dlatego zupełnie zrezygnowałem z tego wariantu (tj. z wykorzystania jego matrycy).

pzdrawiam

mor_feusz
10-10-2006, 12:03
http://www.allegro.pl/item127343968_intel_coreduo_1_66_2_17_120_1024_win _x1600_.html
Przepraszam ze dopiero teraz odpisuje na ten post. NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!! PACKARD-BELL (czyli NEC). Ich laptopy maja srednio 20-30% mniej mocy niz wszystko inne (mialem duzo stycznosci). Kazdy nawet najgorszy jest o ok 20% szybszy od P-B. Prosze nie popelniaj tego bledu. Jesli mozesz to kup juz ACERa bedzie szybszy.

borkomar
10-11-2006, 01:47
Hmmm.Panowie nie straszcie.
Sam mam zamiar pozbyć się desktopa i zakupić lepszego lapka niż mam(obawiam się, że jeśli chodzi o matrycę to ciężko będzie o lepszą- sony vaio X-black).
Myślałem o Asusie lub Toshibie oba z błyszczącymi matrycami.
Może ktoś się wypowie na ten temacik.Możnaby oprofilować matrycę i heja.
Macie jakieś sugestie - czego nie kupować a na co zwrócić uwagę:?:
Jak się wkurzę ;) albo mnie matryce wkurzą z w/w marek to gdzieś poza granicami naszego pięknego kraju kupię core 2 duo Soniaka z taką samą matryczką.
Pozdrawiam i czekam na jakieś sensowne :wink: czytaj kreatywne podpowiedzi.
Z góry uprzedzam, że nie mam zamiaru gapić się w żadne CRT bo można dostać takich oczu :shock: od tego.Obecnie mam LCD z matrycą PVA wiec wiem co to znaczy dobry obraz na LCD.

DoMiNiQuE
10-11-2006, 09:26
Myślałem o Asusie lub Toshibie oba z błyszczącymi matrycami.
Tak jak juz pisalem wczesniej matryce glossy sprawiaja, ze obraz jest bardziej soczysty, ze tak powiem. Troszke przeklamuja kolory. Takze nad zastosowaniem takich matryc do obrybki zdjec to ja bym sie zastanowil.
Nie zmienia to faktu, ze efekt tych matryc jest bardzo ciekawy :)

Jac
10-11-2006, 09:41
trzeba się nauczyć patrzeć na taką matryce, wiedzieć pod jakim kątem jest dobrze - praca trochę mniej wygodna , no i koniecznie kalibracja - ale to właściwie trzeba z każdym monitorem zrobić.

perqsista
10-11-2006, 10:02
Ja bym polecił coś tańszego:
http://www.allegro.pl/item131918527_acer_amd_panorama_ati_x1300_60gb_win _sklep_5101.html

Dokupić jeszcze RAMu i kwita... Za tą cenę nie ma lepszego...

Dokładnie tak zrobiłem-dokupiłem jeszcze 512 RAM. Do pracy ze zdjęciami podpinam monitor CRT (chociaż czasemi mi się nie chce:)). Jestem jak narazie berdzo zadowolony-sprzet o wiele wydajniejszy od mojego leciwego komputera stac. (athlon XP1.8. Jakoś przekonałem się do laptrupów, szczególnie jak dokupiłem Access Pointa do WiFi :mrgreen:

slawi_3000
10-11-2006, 10:18
Witam

Pisałem już o tym.
matryce taka maja notebooki IBM/Lenovo, tylko serii T 15 cali z rozdzielczościa 1400x1050 lub 1600x1200
Mam i używam, jest całkiem dobrze.
Przykłady:
http://www.allegro.pl/item131866410_nowy_ibm_t43p_gw_fvat.html
to jest okazja
http://www.allegro.pl/item131722669__nowy_ibm_t60_sxga_2x1_83_1gb_80_dvd r_wifi_gw_vat.html
Wiesiek

Też mam i używam T43p z 1600x1200. Mam kalibrację na Kodaka i na papierze z labu K mam 100% tego, co na ekranie. Tylko, że kosztował w sklepie 50% drożej, niż na tej aukcji .

dazz
10-11-2006, 10:30
Tak jak juz pisalem wczesniej matryce glossy sprawiaja, ze obraz jest bardziej soczysty, ze tak powiem. Troszke przeklamuja kolory. Takze nad zastosowaniem takich matryc do obrybki zdjec to ja bym sie zastanowil.
Nie zmienia to faktu, ze efekt tych matryc jest bardzo ciekawy :)

Nie wyobrażam sobie teraz pracy na lapie bez bright view/crystal view/glossy... Zupełnie inna bajka. Jednak podstawową wadą jest, że wszystko Ci sie odbija od ekranu.

piast9
10-11-2006, 10:55
Kiedyś poprzyglądałem się laptopom. Swojemu i znajomych. Żaden z nich nie miał na tyle jednolitego podświetlenia i niewrażliwości na kąt patrzenia, żebym w ogóle myślał nad obróbką zdjęć. Przypominam, że mimo siedzenia sztywno jak kołek, to pod innymi kątami patrzymy na różne miejsca w monitorze.

Skalibrować sobie można, ale co z tego, jak w centrum jest inaczej, u góry inaczej, u dołu inaczej? Winda chyba nie daje rady profilować różnie różnych części monitora. Trzeba dokładnie poszukać modelu w którym taki efekt by nie występował. Pewnie najtańszy on nie będzie... :/

Jac
10-11-2006, 13:22
Skalibrować sobie można, ale co z tego, jak w centrum jest inaczej, u góry inaczej, u dołu inaczej? Winda chyba nie daje rady profilować różnie różnych części monitora. Trzeba dokładnie poszukać modelu w którym taki efekt by nie występował. Pewnie najtańszy on nie będzie... :/

no to jest tylko pytanie czy zajmujesz sie grafika czy zdjeciami?
jesli grafika to laptopy odpadaja, jesli zdjeciami i nie zmieniasz kolorystyki selektywnie to mozesz byc pewien ze jesli w centrum masz kolory ok to rowniez na krawedziach bedzie ok (mimo tego ze mozesz widziec ze lekko ucieka), poza tym lepiej miec skalibrowany nawet najtanszy monitor niz nieskalibrowany za kupe kasy ;-)

borkomar
10-11-2006, 15:31
Znacie matryce danych producentow:?: Za czym najlepiej sie ogladac:?:Napewno sa jakies roznice pomiedzy nimi - czy moze sie myle:?:

Jac
10-11-2006, 16:02
najlepiej to kupic mocnego laptopa - matryca mniej wazna ;-) a pozniej dokupic sobie sam monitorek ... dowolnego rozmiaru producenta i klasy ;-)

piast9
10-11-2006, 16:05
Z tego, co zrozumiałem, w zakupie laptopa chodzi o podręczność. Laptop z dołączonym CRT nie jest podręczny. To już na jedno w zasadzie wyjdzie, czy się zostanie przy piecu czy kupi laptopa. :)

Jac
10-11-2006, 16:09
no jesli ktos potrzebuje obrabiac zdjecia w terenie to tak - wtedy opcja z podlaczanym monitorem odpada... ale naogol obrabia sie fotki w jednym miejscu tam gdzie jest dobre oswietlenie (nie lampa w monitor), nia ma innych zrodel swiatla itp...

wiem to po sobie, laptopa glowie zabieram jak komus chce cos pokazac, albo do pracy, obrobka tylko w domu ;-)

Mikołaj
10-11-2006, 16:53
Może ktoś podrzucić jakiegoś linka lub info o notebookach z matrycami IPS lub przynajmniej *VA? Producenci coś nie chwalą się na swoich stronach typami matryc (pewnie dlatego, że większość to TN :)).

Wie ktoś może jaki jest typ matrycy w Macbooku Pro?

lukas_78
27-06-2007, 23:08
Mam budżet ok 6000 zł.

Założenia :
Core 2 Duo
2GB ramu
zewnętrzna grafika (Ati lub Gforce) (pamięć najlepiej by było 256 mb)
dysk ok 100 GB

+

monitor LCD 19 cali (mva/pva, ips s-ips) tylko nie tn

Moje propozycje :

notebook:

http://allegro.pl/item205958490_lenovo_n100_t5600_1024_120_15_4_7300 _vhb_ty0fepb.html
+ dołożony 1gb ramu

monitor:

http://allegro.pl/item210121129_lcd_eizo_19_s1911sh_slimedge_gw5lat_ f_vat_sklep_.html

i jeszcze jedno pytanko o zgranie monitora z notebookiem czy najlepszym wyjściem jest użycie wejścia dvi czy też można zastosować inne np d-sub. Swoją drogą mało jest laptopów w klasie cenowej (mojej) posiadające dvi.

Czy potrzebna jest jakaś inna rzecz jak stacja dokująca?

Proszę o opinię osób które w ostatnim czasie nabyły w ostatnim czasie zestaw laptop+monitor z jakiego zestawienia są zadowolone.

PS. Myślałem że Eizo są droższe :)

Tom01
28-06-2007, 12:29
monitor LCD 19 cali (mva/pva, ips s-ips) tylko nie tn (...) allegro.pl/item210121129_lcd_eizo_19_s1911sh_slimedge_gw5lat_ f_vat_sklep_.html

Model Eizo S1911 jest oparty właśnie o wyświetlacz TN! To sprzęt biurowy, do urzedów itp. Sensownym domowym modelem nadającym się do foto jest od Eizo S1921, Nec 1990SXi w górę.

Laptopy posiadające DVI to np Dell Inspiron. Da się takie kupić od około 4,5-5 tys zł. Odradzam łączenie tajwańskich komputerów z monitorem za pomocą łącza analogowego. W przypadku sprzętu firmowego często jest ok, ale na wynalazkach mogą być defekty ekranu. Nieostrość, cienie za literami, drżenie jednolitych powierzchni etc.

chups
22-07-2007, 04:46
Moja propozycja, ktora sam posiadam czesciowo (czekam na laptopa)

Monitor: Samsung 215TW matryca SPVA, 21 cali 1650x1050px, PIVOT - cena w vobisie 1900 zl

Laptop - ASUS A8SC na Santa Rosa, Procesor C2DT700, matryca 14'' @ 1440x900px, GF8400G dx10, DVI, 5xUSB, kamera, Vista Home Premium, waga 2,39 kg

Cena w notebookipl - 4100 zl, + 1gb ramu = 4250

Niemal idealnie zmiescisz sie w 6000 zl. Zaleta tego rozwiazania jest lekki, poreczny laptop. Monitor - rewelacja :)

Tom01
22-07-2007, 11:20
Moja propozycja, ktora sam posiadam czesciowo (czekam na laptopa)

Proszę o podanie obiektywnych danych przemawiających za ww propozycją, bo ja takich nie widzę. Monitor jest mierny, nie pozwala na sensowne skorygowanie charakterystyki gamma, z wąskimi zakresami regulacji. Typowa, ekonomicznie uzasadniona, implementacja poniekąd dobrego wyświetlacza. Notebook to zaledwie lekko powyżej słabej średniej jakościowej tajwańskich sprzętów. Ogólna ocena 3=.

świstak
22-07-2007, 12:22
na pewno potrzebujesz zewnetrznego monitora? ja uzywam macbooka pro (ale koniecznie z matowa matryca) i na kolory nie narzekam, a sprzecik pierwszorzedny

mirhon
18-10-2007, 17:08
Odgrzeje trochę wątek.
Zmieniam swojego blaszaka i bardzo kusi mnie kupno jakiegoś sensownego laptopa. Interesuje mnie jedno:

Czy jest możliwe aby w laptopie mieć obsługę 2 monitorów:
Na wbudowanym LCD wyświetlam sobie toolboxa z PS a na dołączonym edytowane zdjęcie. Czy to możliwe? Jak wygląda sprawa z kalibracją tego dołączanego monitora. Czy ten dodatek od MS załatwia sprawę (przy założeniu 2-monitorowej obsługi):
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=1E33DCA0-7721-43CA-9174-7F8D429FBB9E&displaylang=en
Czy to tylko możliwe na jakiejś zewnętrznej karcie typu PCI Express?

mor_feusz
18-10-2007, 17:51
Spoko ze jest - jesli masz (a masz napewno - wszystkie nowe laptopy ttak maja [moge sie mylic]) dodatkowe wyjscie - to podlaczasz monitori i do boju. Ja mam 2 dell'e oraz 1 asusa i wszystko smiga sam podlaczam sobie 19" LCD pod laptopa i lightroom simiaga na 2 tak samo jak DPP reszta na 1wszym. Spoko - nie masz si o co martwic. Kalibrujesz tesz 2 na 2 wyjsciu i po sprawie. Potem tylko w profilu 2 monitora podajesz profil i koniec

Tom01
19-10-2007, 11:16
Z laptopami i foto to jest tak:


https://canon-board.info/imgimported/2007/10/laptokmonitor-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/laptok-monitor.jpg)

czerwony - dobry drogi laptop
niebieski - przeciętny tani monitor

1. Reprodukowana przestrzeń barwna, jak widać z wykresów jest skąpa.
2. Wewnątrz zakresu są błędy jak stodoła. Dla przytoczonego egzemplarza (przypominam, dobry i drogi, pow 10 tys zł) dE>20.
3. Nie ma żadnego sposobu na wybadanie wyświetlacza. Ten sam model może być równolegle sprzedawany z trzema różnymi typami, modelami lub/i producentami matryc. Poza tym od wyświetlacza ważniejsze jest jego poprawne wysterowanie.
4. Błyszcząca powierzchnia ekranu wygląda dobrze dzięki prostemu złudzeniu optycznemu. Wbrew stylizacji producentów, niczego nie poprawia. Praca przy takiej wymaga szukania miejsca bez jakichkolwiek jasnych elementów za plecami.

Reasumując: Pracować z foto na laptoku można, ale trzeba bardzo uważać, bo można sobie popsuć fotki.

mirhon
19-10-2007, 13:06
...Reasumując: Pracować z foto na laptoku można, ale trzeba bardzo uważać, bo można sobie popsuć fotki.

Ale ja zakładam ekran lcd w laptopie tylko na narzedzia szopa a dodatkowy, skalibrowany monitor na wyświetlanie edytowanego zdjęcia.

focus
19-10-2007, 17:51
mam nadzieję, że nie będzie tak źle z zestawem latop + LCD.
Właśnie zmieniam PC-ta na MacBook Pro i mam zamiar dodatkowo podpinać Eizo FlexScan L568. Liczę, że będzie wydajnie i dobrze kolorystycznie.
Dwa lata temu bałem się LCD-ka i koniecznie szukałem CRT, ale teraz nie żałuje. Oczy nie wychodzą z orbit a i kolory są ok. Nie ma też problemów z katami i jednolitym podświetleniem, ale może to zasługa Eizo

comatus
19-10-2007, 18:20
Reasumując: Pracować z foto na laptoku można, ale trzeba bardzo uważać, bo można sobie popsuć fotki.

Tu muszę przyznać rację. U mnie wygląda to tak, że na laptopie jaest w miarę ok, ale jak ostatnio oglądałem swoje zdjęcia na crt to okazało się, że żółty na moich zdjęciac jest czasami za żółty :???: Ale ogólnie jak wywołuję to nie mam jakich przykrych niespodzianek. Ostatnio tylko się trafił jeden taki babol. Wschód słońca, ładne przejście niebieskiego w żółty, a na zdjęciu jeszcze wyszło trochę zielonego :confused:
Ale coraz lepiej mi idzie :)

MaciekH
21-10-2007, 23:40
Dobrze miec i lcd (w laptopie) i crt (na biurku), na lcdekach mozna sprawdzic dokladnosc obrobki bo bardzo ladnie widac wszystkie niedociagniecia, zwlaszcza jesli mamy nie skalibrowanego w 100% monitka, sam czasem jestem w szoku...

Maćko_Pń
30-10-2007, 13:11
Witam

Mam takie pytanko do ludzi którzy poszli krok dalej w wyposażeniu swojego plecaka ze sprzętem foto i databank zastapili przenośnym kompem. Otóż na moich dłuższych wyjazdach 2-3 tygodniowych posiłkuje się digimatem do zgrywania fotek, bo pstrykając w Rawach musiałbym miec chyba worek CF i to najlepiej 8 gigowych. Mój problem poswtaje po powrocie do domu i przygotownaiu wybrancyh zdjęć do wywyołania. Przed soba mam nierzadko 40 Gb fotek, z których najepierw trzeba wybrać te najlepsze, wywyołać Rawy, obrobic Jpg i tak +/- zajmuje mi to tydzień po 8 godzin dziennie. W związku z tym wymyśliłem sobie żeby kupić notebooka i na wyjazdach wieczorami suksesywnie zdjęcia wybierac i obrabiać. Wszystko ładnie pieknie ale pamiętam czasy kiedy kupowałem monitor do domu, trzeba było sie nieźle nakombinować, żeby np. zielony kolor na monitorze był takim samym na zielonym na odbitce. Z tego co się orientuje to notebooki mają raczej przeciętne wyswietlacze, bo głównie słuzą do poczty, worda, excela itd, a nie do obróki grafiki. Po tym nieco przydługawym wstępie pytam się Was jakiego notebooka kupić, żeby było włąsciwe odwzorowanie barw, chodzi o to, ze jak obrobie zdjęcia na laptopie to po przerzuceniu ich na kompa stacjonarego wszystko będzie jak należy. A może znacie jakies inne pantenty na rozwiązanie mojego kłopotu.

CYNIG
30-10-2007, 13:18
w sumie to proste, robic mniej zdjec ale za to z glowa :)
Co do kompa ja do takich celow uzywam Acera Aspire 5670, mocy ma wystarczajaco, kolory daja sie sprofilowac a crystal bright daje niezla czern (niestety kosztem zamiany monitora w lustro przy ostrym swietle)

westu
30-10-2007, 13:23
Macbook? :)

Maćko_Pń
30-10-2007, 13:42
w sumie to proste, robic mniej zdjec ale za to z glowa :)

łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Zawsze tak zakładam żr robie jedną fotkę zamiast 100, ale w egzotycznym kraju tak się nie da.

Co do maca, to sory, ale nie za ta kase

Tomasz1972
30-10-2007, 13:46
Oprofilować .

CYNIG
30-10-2007, 13:51
łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Zawsze tak zakładam żr robie jedną fotkę zamiast 100, ale w egzotycznym kraju tak się nie da...

Da sie da, cwiczylem to w Iraku, na Spitsbergenie czy w Korei. Niestety potrzebna jest spora dyscyplina i najlepiej wstepna selekcja zdjec:
1. w glowie przed zrobieniem,
2. w aparacie juz po zrobieniu
3. no i na kompie jeszcze przed obrabianiem

Pozdrawiam

Focus604
30-10-2007, 14:13
Ja używam Acera Aspire 1642 również z matryca crystal bright i jestem z niego zadowolony. Jest mi bardzo pomocny przy selekcji zdjęc i dośc dokładnej
obróbce. Uważm zakup laptopa jak najbarziej za słuszny. Mozna go wykorzystać w kazdym miejscu i o kazdej porze.
Używam go już dwa lata i nie wyobrazam sobie pracy bez niego.

MateuszZ.
30-10-2007, 14:17
a ja polecam moje rozwiązanie laptop + dobry lcedek (np. Eizo) i można w miarę normalnie pracować poza domem.

esteper
30-10-2007, 14:22
Powtórzę to co napisał westu - MacBook.
Piszesz że nie za tą kasę, powiem Ci tak, spróbuj obróbki na Mac'u a się do niego przekonasz.
Zrobiłem ostatnio porównanie, mój MB z C2D 2,16GHz; 2GB RAM, oraz kumpla Toshiba C2D 2,0GHz, 2GB RAM, zadanie było to samo, uruchomić Photoshopa (CS3) wywołanie 10 RAWów, zapis do dużego JPEG'a. Po pierwsze to zadanie szybciej wykonał MB, po drugie Toshiba po tym zadaniu się troszkę zmuliła.
Kupując MB, otrzymasz stabilność działania, lepsze zarządzanie pamięcią niż w przypadku Winzgrozy, co przełoży się na szybkość pracy.

Na prawdę polecam.

Maćko_Pń
30-10-2007, 15:06
a ja polecam moje rozwiązanie laptop + dobry lcedek (np. Eizo) i można w miarę normalnie pracować poza domem.
hmm jakoś się niewidze, że na każdy wyjazd bym brał notebooka i dodatkowo taszczył jeszcze pełnowymiarowego lcdeka.

Jeśli chodzi o maca to widziałem w sklepie te maszyny w akcji i nie powiem kopara mi opadła do samej ziemi, a już wyświetlacze to czysty hi-end. niestety ta cena nadal mnie troche rozwala no i potem co z kompatybilnością, bo w domu stoi PCet

esteper
30-10-2007, 16:18
Mac działa w sieci ze zwykłym PC. Poza tym na Mac'ach z procesorami Intel można instalować Winzgrozę, więc jak potrzebujesz czegoś typowo PC'towego to nie ma problemu.
Co do ceny zgodzę się, jest troszkę zaporowa. Ja zebrałem się i postawiłem na OS X, nie żałuję tego kroku.
Na temat Mac'ów możesz poczytać na forum, jest wątek im poświęcony

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://canon-board.info/showthread.php?t=24873&highlight=macbook)
Na temat zwykłych notków niech wypowiedzą się inni :p

piotrwzk
31-10-2007, 03:07
przymierzam się do zakupu notebooka także do obróbki fotek. NArazie jestem zdecydowny na SONY VAIO VGN-FZ21M PL. Czy to dobry wybór jeżeli chodzi o odwzorowanie kolorów? W sklepie porównując do innych stojących obok wyświtlane na nim demo było znacznie lepsze. Czy jest możliwośc kalibrowania kolorów w tym notebooku?

DoMiNiQuE
31-10-2007, 09:23
przymierzam się do zakupu notebooka także do obróbki fotek. NArazie jestem zdecydowny na SONY VAIO VGN-FZ21M PL.
Rozdzielczoscia ekranu to on nie powala. 1280xXXX jak na 15,4 to zdecydowanie za malo. Bedziesz sie "meczyl" jak na 13"

Juriko
31-10-2007, 11:49
Bez przesady, to panorama, rozdzielczość w sam raz.

DoMiNiQuE
31-10-2007, 12:11
Bez przesady, to panorama
To tym bardziej przyda sie wyzsza rozdzielczosc. Standard dla matrycy 15,4 to 1440x900 dla panoramy. Laptop ma sluzyc do obrobki zdjec, a jak wiadomo rozdzielczosci nigdy za malo.

Juriko
31-10-2007, 13:27
Jeśli już o standardach mowa. Matryca 15,4" WXGA to 1280x800, WXGA+ to 1440x900.
Ta panorama to proporcja boków 14,4:9, ekran standard to proporcja boków 12x9.
Standardowe 12:9 (nie panoramiczne) 15" = 1024x768
Biorąc pod uwagę proporcję boków matrycy 15,4 i przyrównując jej wielkość do standardowego ekranu 4:3 to przekątna tej matrycy (po obcięciu boków do proporcji 4:3) wynosi tak ok.14"
Dla 14" ekranu rozdzielczość 1067x800 (przy przliczeniu wg proporcji 4:3) nie jest taka zła.

zby
31-10-2007, 15:17
Juriko doceniamy logike twojego wywodu, ale racje ma jednak dominik :) Standardy wyznaczaja wiodacy producenci..a szczerze mowiac nie widzialem nigdy lapsa z panorama 15,4 w rozdzielczosci o ktorej Ty mowisz :)
pozdrawiam

Juriko
31-10-2007, 16:09
Nie widziałeś lapka z matrycą 15,4 o rozdzielczości 1280x800 ? :)
Rozdzielczość wyliczeniowa 1067x800 dla "obciętego" w celu porównawczym ekranu panoramicznego, to tylko zabieg umożliwiający zroumienie zagadnienia.
Czyli jeszcze raz: ;)
15,4" 1280x800 po "obcięciu" boków dających proporcje 4:3 to 14"-1067x800
ekran 15" 4:3 standardowo 1024x768
Wynika z tych wyliczeń, że rozdzielczość 1280x800 dla panoramy 15,4" jest lepsza(większa) od rozdzielczości ekranu 15" o bokach 4:3 1024x768, i to nie mało, biorąc po uwagę że przekątna dla 4:3 dla tego ekranu to ok. 14". Poza tym ekran panoramiczny 15,4" jest niższy od standardowego 15" o proporcji boków 4:3
I nie ważne kto ma jaką rację, tak po prostu jest.
Jak komuś potrzebna jest wyższa rozdzielczość, to taki ekran kupi, ja tak na marginesie większej nie kupię, gdyż dla tak małego ekranu, wszystko (okna windows etc), oprócz zdjęć oczywiście ;) jest (dla mnie) za małe.
Większa rozdzielczość, koniecznie większy ekran, w przypadku laptopa konieczne wizyty na siłowni. ;)

don
02-11-2007, 12:38
MacBook tylko i wylacznie, niesamowita stabilnosc i szybkosc, zwlaszcza przy pakiecie Adobe CS 3 :D

emisiaczek
02-11-2007, 12:48
yyy a czym to niby rozni sie taki macbook od dowolnego pc z core duo i zintegrowana grafika gma950, nie wliczam designu, z daleka ladny z bliska plastik jak w najgorszych acerach i bsd za ktory trzeba placic :)

macbook i owszem ale za cene 1000$ tak jak w usa a nie za ~5tys - sorry

don
02-11-2007, 12:55
yyy a czym to niby rozni sie taki macbook od dowolnego pc z core duo i zintegrowana grafika gma950, nie wliczam designu, z daleka ladny z bliska plastik jak w najgorszych acerach i bsd za ktory trzeba placic :)

macbook i owszem ale za cene 1000$ tak jak w usa a nie za ~5tys - sorry

rozni sie otoz wlasnie systemem operacyjnym, gdyz wszystkie podzespoly sa tak dobrane aby jak najlepiej wspolgrac z MacOS X, placi sie za takie Maca surowo ale w zamian otrzymuje sie niezle szybka maszynke, poza tym pakiet CS3 dziala o wiele wiele szybciej na MacOS X.

esteper
02-11-2007, 13:00
Za produkty ogryzka płacilibyśmy mniej, gdyby nie było u nas VAT'u. To przez to ceny idą znacząco w górę.

emisiaczek - czym się różni Mac od PC ? Tym że na PC masz Winzgrozę która w porówaniu z OS X, jest dużo mniej stabilna. Poza tym don już napisał że pakiet Adobe chodzi zdecydowanie lepiej i z tym nie sposób się nie zgodzić.

Łukasz Unterschuetz
02-11-2007, 13:33
Esteper/co masz na myśli mówiąc, ze Winzgroza jest mniej stabilna? Nie pamiętam, czy kiedykolwiek mi się zawiesiła Winda od czasów XP.. Za to ostatnio podczas pokazu VJ lasce Macbook zawiesił się 3 razy pod rząd i stawiała go 15 minut..

esteper
02-11-2007, 13:40
O Pan najmądrzejszy się odezwał.
Chodzi mi o to że Winda częściej się potrafi powiesić niż OS X, nie biorę tu pod uwagę tylko swoich przeżyć z PC i MAC a też moich znajomych.
Winda Ci się nie powiesiła powiadasz ? A w ogóle ją zainstalowałeś ? :p:]
Napisałeś też że jakiejś lasce się powiesił MB 3 razy pod rząd, no wiesz zwykle problemem jest złączka znajdująca się pomiędzy klawiaturą a krzesłem.

Łukasz Unterschuetz
02-11-2007, 13:55
Winda Ci się nie powiesiła powiadasz ? A w ogóle ją zainstalowałeś ? :p:]


Bez komentarza..



Napisałeś też że jakiejś lasce się powiesił MB 3 razy pod rząd, no wiesz zwykle problemem jest złączka znajdująca się pomiędzy klawiaturą a krzesłem.


To była dziewczyna z VJ'skiej ekipy RedBulla, więc raczej kretynką nie była.
Pytanie, do czego używasz swojego Maca, a do czego używałeś PC?
Jeśli grałeś na PC w gry, to pewnie, ze Ci się mógł zawiesić, ale to niekoniecznie była wina Windowsa...

Jeśli na Macu przeglądasz tylko strony, oglądasz filmy i robisz foty z PS, to co ci się tam ma zawiesić?

Ja się nie opieram na tym co gdzieś tam od kogoś usłyszałem, ale na tym co sam widzę i czego doświadczam. Nie rozumiem kolego Twoich inwektyw..

I nie, nei jestem przeciwnikiem Maca, co więcej, planuje sobie takiego w niedalekiej przyszłości kupić.. Ale ludzie, chociaż trochę obiektywizmu..

Shutterway.pl
02-11-2007, 14:03
...Ja się nie opieram na tym co gdzieś tam od kogoś usłyszałem, ale na tym co sam widzę i czego doświadczam. Nie rozumiem kolego Twoich inwektyw..



Widac "kolega" malo jeszcze w zyciu doswiadczyl...

kwestia ile jeszcze uzywasz komputera...no chyba ze jestes maga wypas guru adminem itd itd ze w zyciu ci sie winda nie wysypala...

no ale co ja tam moge wiedziec

Łukasz Unterschuetz
02-11-2007, 14:06
Komputera używam od wieku przedszkolnego, jeszcze Atari 65 XE... Nie mówię, że windows mi się nigdy w życiu nie wysypał, bo Win 98 się sypał aż niemiło. XP zacząłem używać od wersji z SP 2 (od tej edycji go używam) to nie miałem z nim większych problemów typu Bluescreen. Jakaś tam gra się wysypała, ale myślę, ze to była wina gry a nie systemu. Może po prostu nie instalowałem miliona śmieci..

Nie mówię, że Windows to system idealny, ale demonizowanie go i ośmieszanie przez Macuserów przypomina mi trochę wojnę systemową Canon - Nikon

esteper
02-11-2007, 14:13
Na PC grałem w gry, obrabiałem zdjęcia, czasem musiałem poprowadzić imprezę jako "DJ", więc nie mów mi panie wszechwiedzący do czego używałem PC.
Mac'a używam do obróbki zdjęć (lepiej się spisuje IMHO niż PC), gram w gry (nie wiele ich gdyż siedzi w moim Mac'u Intel GMA950), ale nic się nie wysypuje, jak to było w przypadku PC. Ja nie twierdzę że Winzgroza jest tragiczna, i że jest to zły system, ale OS X jest stabilniejszy i uważam go za system bardziej przyjazny użyszkodnikowi.

P.S. rozowa_chmurko - życzę jak najszybszego zakupu Mac'a :)

Łukasz Unterschuetz
02-11-2007, 14:15
"Jeśli grałeś na PC w gry, <b>to pewnie, ze Ci się mógł zawiesić, ale to niekoniecznie była wina Windowsa...</b>

Jeśli na Macu <b>przeglądasz tylko strony, oglądasz filmy i robisz foty z PS, to co ci się tam ma zawiesić?</b>"

Polecam przeczytać to jeszcze raz, i się mniej pieklić ;)

Shutterway.pl
02-11-2007, 14:21
"Panie wszechwiedzacy" hehe dobre:D widac znana juz xywka

no przeciez jaki ja glupi jestem ze instalowalem miliony smieci no dobrze ze mnie uswiadomiles w zyciu bym na to nie wpadl...dzieki ci panie

wg mnie Mac jest (podkreslam WG MNIE!!!) zdecydowanie lepszy do obrobki
niz Pcecik i juz .... pracowalem duzo to wiem a tak poza tym nei jestem macuserem a powiem ze chcialbym byc...trzyma mnie to ze nie bede zmienial oporgramowania oryginalnego.

wracajac do tematu Mac Book Pro :) naprawde super niestety nie na moja kieszen ...

Łukasz Unterschuetz
02-11-2007, 14:24
Shutterway.pl/nie wiem, o co Tobie chodzi. Nie pisałem nigdzie, że PC jest lepszy od Maca jeśli chodzi o obróbkę zdjęć. Piszę tylko, że przesadzacie z tą jego zawieszalnością.. I nigdzie nie napisałem, że instalujesz milion śmieci na swoim PC.

Ale to co powiedział Esteper "no wiesz zwykle problemem jest złączka znajdująca się pomiędzy klawiaturą a krzesłem." tyczy się także problemów z Windowsem.. ;)

Shutterway.pl
02-11-2007, 14:30
nic dziwnego ze nie wiesz a udajesz ze wiesz...

a kto powiedzial ze zarzucam tobie ze cos napisales?? naucz sie czytac ze zrozumieniem to pogadamy...sorki ale ja odpisalem na temat wtedy (oprocz pierwszych 3 linijek) nie nawiazujac do twoich wypocin...

no dlugo myslales nad riposta jezeli chodzi o wtyczke co? tiaa...tak wiec dla mnie EOT

emisiaczek
02-11-2007, 14:41
poza tym pakiet CS3 dziala o wiele wiele szybciej na MacOS X

widzialem testy z ktorych wynikalo cos dokladnie odwrotnego jak odnajde linka to podam


Za produkty ogryzka płacilibyśmy mniej, gdyby nie było u nas VAT'u.

chcesz mi powiedziec ze inni producenci sa z niego zwolnieni a jedynie biedny apple i sad placi


na PC masz Winzgrozę która w porówaniu z OS X, jest dużo mniej stabilna.

chyba moi drodzy zyjecie w czasach win 95, dla waszej informacji jest rok 2007 wiekszosc ludzi ma xp, osobiscie nie pamietam juz kiedy widzialem bluescreen-a na jakimkolwiek komputerze z XP

macbook jest ok, nie powiem ladny z daleka, jednak cena nie jest adekwatna do jakosci, ponad dwukrotna przebitka cenowa za obudowe?

don
02-11-2007, 14:42
ogolnie w mojej opinii jesli ktos chce kupic kompa do zastosowan czysto graficznych typu uruchomienie wielu aplikacji PS, IL, FL, DW, Maya a takze obrabia duzo i duze pliki w PS (przy tym dobrze jak ma z tego jakies zarobki) to tylko Mac. do innych zastosowan to Maca kupuje sie w momencie zasobnego portfela. oczywiscie wszystko w MacOS X jest milsze w obsludze i prostsze stabilnosc tez bym powiedzial ze jest wieksza, dlatego ludzie w USA kupuja tak duzo tych komputerow choc jest wsrod nich czesc ktora patrzy tylko i wylacznie na wyglad.

Shutterway.pl
02-11-2007, 15:45
hmmm a ja pytanie mam w sumie troche OT...czy sa jakies nei wiem mozliwosci zmienienia wersji porogramowania z PC na MAC'a?? oczywiscie nie kupując znowu oporogramowania tyle ze pod mac hehe bo ta opcje to znam:)

don
02-11-2007, 15:58
hmmm a ja pytanie mam w sumie troche OT...czy sa jakies nei wiem mozliwosci zmienienia wersji porogramowania z PC na MAC'a?? oczywiscie nie kupując znowu oporogramowania tyle ze pod mac hehe bo ta opcje to znam:)

niestety raczej nie ma takiej mozliwosci, gdyz oprogramowanie na Maca pisane jest pod zupelnie inne srodowisko i zupelnie inne jadro.

Shutterway.pl
02-11-2007, 16:01
no wlasnie tak myslalem:) myslalem ze wiesz jest jakas mozliwosc:D wymiany heheheh albo cos podobnego :) no niesety

dzieki za odpowiedz

don
02-11-2007, 16:06
ok nie ma sprawy. to tak samo jak z oprogramowaniem z Windows na Linux, zreszta MacOS X to jest zmodyfikowany Linux.

tmaciak
02-11-2007, 17:01
MacOS X to jest zmodyfikowany Linux.

Unix.

esteper
02-11-2007, 17:05
chcesz mi powiedziec ze inni producenci sa z niego zwolnieni a jedynie biedny apple i sad placi

chyba moi drodzy zyjecie w czasach win 95, dla waszej informacji jest rok 2007 wiekszosc ludzi ma xp, osobiscie nie pamietam juz kiedy widzialem bluescreen-a na jakimkolwiek komputerze z XP

1. Nie inni też nie są zwolnieniu z VAT'u, ale zwróć uwagę na różnicę w cenie przykładowego MacBook'a w PL a w USA.

2. No żyjemy w czasach Winzgrozy Vista, wiesz XP jest jeszcze w porównaniu z najnowszym dzieckiem MS'u.
W przypadku XP już po samej instalacji i próbie instalacji sterowników do karty dżwiękowej pojawił się bluescreen, więc nie mów mi że XP nie jest problematyczny.

A tak w ogóle to skończmy tą je... awanturę o system, człowiek się pytał jaki laptok do zdjęć. Jak ktoś ma propozycję PC no to może by tak argumentami rzucić i konkretnymi modelami.

don
02-11-2007, 18:52
jesli chodzi o laptop PC to warto zaopatrywac sie w Toshiba, Lenovo, Asus, Dell. Reszty nie polecam

CYNIG
02-11-2007, 19:21
jesli chodzi o laptop PC to warto zaopatrywac sie w Toshiba, Lenovo, Asus, Dell. Reszty nie polecam

Podziel sie wiedza dlaczego Acery nie sa godne twojego polecenia

don
02-11-2007, 23:07
Podziel sie wiedza dlaczego Acery nie sa godne twojego polecenia

Otoz Acery z doswiadczenia moich znajomych i z tego co wyczytalem na roznych forach internetowych sa bardzo awaryjne, wiekszosc moich znajomych ktorzy mieli Acery miala jakies z nimi problemy, a serwis przynajmniej kiedys, nie wiem jak to jest na dzien dzisiejszy, to byl w Czechach, i na laptopa trzeba bylo czekac miesiac. Oczywiscie pewnie sprawa ma sie inaczej do tych najdrozszych modeli i tak powszechnie reklamowanych ale ogolnie nie mam do tej firmy zaufania mimo iz nawet niezle sobie radzi na rynku komputerow. Osobiscie posiadam Toshibe od 3 lat i nie mialem jeszcze z tym laptopem zadnych ale to zadnych problemow. Dlatego tak goraco polecam Toshibe a Acera odradzam, ale oczywiscie wybor nalezy do kupujacego.

emisiaczek
02-11-2007, 23:59
1. Nie inni też nie są zwolnieniu z VAT'u, ale zwróć uwagę na różnicę w cenie przykładowego MacBook'a w PL a w USA.

to chyba tylko jeszcze wiekszy wstyd dla appla ze nie odbierze przedstawicielstwa sadowi i da komus odpowiedzialnemu, chcacemu rozwijac rynek?

mirhon
03-11-2007, 00:11
Otoz Acery z doswiadczenia moich znajomych i z tego co wyczytalem na roznych forach internetowych sa bardzo awaryjne, wiekszosc moich znajomych ktorzy mieli Acery miala jakies z nimi problemy, a serwis przynajmniej kiedys, nie wiem jak to jest na dzien dzisiejszy, to byl w Czechach, i na laptopa trzeba bylo czekac miesiac.....

Potwierdzam i nie polecam. Nam (kilka Acerów u mnie w firmie) kazano czekać 2 mies. i w końcu nie naprawiono... Odradzam Toshiby, padały jak muchy.
Polecam Lenovo - jak na razie trzymają się najdłużej w firmie.

obserwator
03-11-2007, 00:16
Co do tematu tego wątku to:
Przez moje ręce przeszły wszystkie poniżej, a więc w kolejności polecam:
1. Macbook PRO - dowolny model obecnie w sprzedaży, choć te z matrycą 17" cali są rewelacyjne do fotografii. Aperture pracuje przyzwoicie, pomimo, że przy eksporcie RAW do pełnowymiarowego najwyższej jakośc ijpg'a trochę to trwa - w porównaniu ze stacjonarnym MacPRO QuadCore lub PowerMac Dual G5 - dużo dłużej -ale coś za coś - to jednak tylko laptop.

2. Fujitsu Siemens CELSIUS MOBILE - modele H230 lub jego następca H240 -przenośne stacje graficzne, które na 15" dają rozdzielczość 1920x1200 i do tego jakość matryc jest nie do podrobienia - karty graficzne -wysoka półka - bez współdzielonej pamięci z operacyjną, na pokładzie karty Nvidia Quadro FX570, szybkie dyski i inne fjuczery - dają radę, photoshop i obróbka śmiga aż miło.

3. Tańsze wersje i bardziej wyglądające na modne Apple - wersje Macbook - najlepiej czarny :) - bo najszybszy, jak nie to od biedy wersja biała - ale nie ta najtańsza....Tyle, że matryca tylko 13" więc przy większej zabawie z fotografią to niezbędny monitor zewnętrzny - ale działają wydajnie no i pod słusznym systemem MacOS X.

Pozdrawiam

ecki74
03-11-2007, 00:27
Potwierdzam i nie polecam. Nam (kilka Acerów u mnie w firmie) kazano czekać 2 mies. i w końcu nie naprawiono... Odradzam Toshiby, padały jak muchy.
Polecam Lenovo - jak na razie trzymają się najdłużej w firmie.

A co powiecie o laptopach HP ? Ja taki mam i jak narazie nie narzekam a wy ??

esteper
03-11-2007, 00:42
to chyba tylko jeszcze wiekszy wstyd dla appla ze nie odbierze przedstawicielstwa sadowi i da komus odpowiedzialnemu, chcacemu rozwijac rynek?

Właśnie już wchodzi na rynek Apple Polska, więc może nareszcie skończy się bajzel jaki wprowadził SAD. Niestety SAD nie jest jak widać najlepszym przedstawicielem jakiego można by było chcieć widzieć.
Jeśli zmieni się SAD na Apple PL, to myślę że sytuacja się troszke poprawi.
Z resztą zobaczymy z czasem.

Nawiązując do Acre'ów to dalej sprawa serwisu przedstrawia się tak jak się przedstawiała dawniej, czyli serwis w Czechach.
ASUS w tym momencie jeśli się nie mylę w Niemczech.

Edit.

Obserwator - wytłumacz mi czemu czarny MB jest niby szybszy od białego MB, nie mówię o tym C2D 2.0Ghz a tym 2,16.
Biały MB (C2D 2,16GHz) oraz czarny (C2D 2,16GHz), różnią się jedynie dyskiem twardym i kolorem. Czarny ma 160GB HDD, natomiast biały 120GB.
Na następny raz radzę przeczytać specyfikacje techniczne, a nie wypisywać błędne informacje.

obserwator
03-11-2007, 01:11
Obserwator - wytłumacz mi czemu czarny MB jest niby szybszy od białego MB, nie mówię o tym C2D 2.0Ghz a tym 2,16.
Biały MB (C2D 2,16GHz) oraz czarny (C2D 2,16GHz), różnią się jedynie dyskiem twardym i kolorem. Czarny ma 160GB HDD, natomiast biały 120GB.
Na następny raz radzę przeczytać specyfikacje techniczne, a nie wypisywać błędne informacje.

Zwracam honor, ze względu na to, że ostatnio wymianiamy w macbookach (i pro i tym bez pro) dyski na większe (pomimo, że to tylko laptopy awaryjne ;) ), bo to priorytet u nas(plik Aperture się*rozrasta :)) - ten parametr jest u nas ostatnio najważniejszy - dlatego czarny - bo ma 160GB, ale szybkość faktycznie identyczna.
Przepraszam i pozdrawiam

esteper
03-11-2007, 01:24
Zwracam honor, ze względu na to, że ostatnio wymianiamy w macbookach (i pro i tym bez pro) dyski na większe (pomimo, że to tylko laptopy awaryjne ;) ), bo to priorytet u nas(plik Aperture się*rozrasta :)) - ten parametr jest u nas ostatnio najważniejszy - dlatego czarny - bo ma 160GB, ale szybkość faktycznie identyczna.
Przepraszam i pozdrawiam

No tak w przypadku troszkę zagmatwanej dyskusji można się pogubić :p
Ale powiem szczerze że na MB Aperturka też śmiga, no może nie jest to to samo co na MBP, ale sobie radzi :D

Wiesiek_TGT
03-11-2007, 07:32
Witam

Oglądałem wczoraj w sklepie MacBooki. Design ładny, ostrość na wyświetlaczu ok ale kolory , kąty widzenia i ta wnerwiająca szklanopodobna powłoka (nie na wszystkich była) na której się wszystko odbija to porażka.
Zajrzałem na ich stronę
http://www.apple.pl/macbookpro/specs.html
Podają , że matryca jest typu TFT czyli najsłabsza. To tłumaczy jakość monitora. Sugeruję poszukać zewnętrznego monitora z zaawansowanymi odmianami IPS (w firmie NEC lub EIZO) a na samym notebooku zdjęć nie obrabiać. Matryca MacBooka to się w ogóle daje kalibrować ?
Próbował ktoś i może coś na ten temat napisać ?

Wiesiek

don
03-11-2007, 09:37
Witam

Oglądałem wczoraj w sklepie MacBooki. Design ładny, ostrość na wyświetlaczu ok ale kolory , kąty widzenia i ta wnerwiająca szklanopodobna powłoka (nie na wszystkich była) na której się wszystko odbija to porażka.
Zajrzałem na ich stronę
http://www.apple.pl/macbookpro/specs.html
Podają , że matryca jest typu TFT czyli najsłabsza. To tłumaczy jakość monitora. Sugeruję poszukać zewnętrznego monitora z zaawansowanymi odmianami IPS (w firmie NEC lub EIZO) a na samym notebooku zdjęć nie obrabiać. Matryca MacBooka to się w ogóle daje kalibrować ?
Próbował ktoś i może coś na ten temat napisać ?

Wiesiek
Pierwsza rzecz, matryca TFT znaczy ze cieklokrystaliczna czyli kazdy monitor ja posiada, nie ma ze najslabsza. zapewne chodzilo Tobie o matryce wykonana w technologii TN, ktora rzeczywiscie jest najgorsza i praktycznie wszedzie w tanich monitorach montowana.
a czegoz mozna sie spodziewac po laptopie za niecale 5 tys? to oczywiste ze nie posiada matrycy IPS. a EIZO jak najbardziej sa godne polecenia, ale dopiero same monitory przyzwoite zaczynaja sie od ceny 5 tys, tak samo NEC seria SpectraView 19 cali (chyba ma matryce S-IPS) mozna nabyc bodajze za 4500 zl.
aha a odnosnie kalibrowania matrycy w MacBook to nie da sie kalibrowac, bo jak mozna kalibrowac matryce TN ktora ma uciete pare milionow kolorow? do kalibracji nadaja sie tylko matryce IPS i wyzej. A ta powloczka glossy to praktycznie standard w kazdym notebooku ciezko teraz tego uniknac.

emisiaczek
03-11-2007, 10:35
czegoz spodziewac po laptopie za niecale 5 tys?

otoz moznaby spodziewac sie bardzo duzo bo za 1,5 mozna juz kupic laptopa ktory wydajnosciowo niewiele ustepuje temu macowi - za roznice mozna sobie dokupic zew sips

don
03-11-2007, 12:48
otoz moznaby spodziewac sie bardzo duzo bo za 1,5 mozna juz kupic laptopa ktory wydajnosciowo niewiele ustepuje temu macowi - za roznice mozna sobie dokupic zew sips

mialem na mysli monitor w laptopie, a nie laptop w sensie innych podzespolow.

emisiaczek
03-11-2007, 13:17
@don

mozna by wiec zbudowac laptopa za 5k ktory ma podzespoly za 1,5 a sam ekran za 3,5k - imho popieram jednak posiadanie taniego laptopa 13-14 calowego oraz 20" lcd w mieszkaniu

esteper
03-11-2007, 13:32
Popieram żebyś uzasadnił czemu laptok za 1,5k będzie lepszy do obróbki zdjęć, w stosunku do MB/MBP.
Poza tym do każdego MB i MBP można podłączyć dodatkowy monitor, i wtedy nie mamy ch...wego laptoka a bdb maszynkę i jeszcze 20" LSD od którym wspomniałeś.

emisiaczek
03-11-2007, 14:20
opieram sie na domysle ze nie kazdy ma fundusze na MB a co dopiero MBP

w czym bedzie lepszy ano w tym ze nie bedzie nic gorszy :) a pozostale fundusze mozna przeznaczyc na szybszy dysk, wiecej ram i zew. lcd, dobra mysz ...

obserwator
03-11-2007, 15:11
Emisiaczek, Pan raczysz żartować...:) ?
Życzę owocnej pracy przy obróbce rawów... Zresztą tym tokiem myślenia, to pewnie i 300D jest najlepszy i wystarczający no i oczywiście z kitem...;) A lepiej wydać*kasę na wywołanie zdjęć lub dobry statyw.
Pozdrawiam

Jester
03-11-2007, 15:48
Witam

Oglądałem wczoraj w sklepie MacBooki. Design ładny, ostrość na wyświetlaczu ok ale kolory

Te w iSpotach są KOMPLETNIE nie skalibrowane - kolory na full, kontrast na full, ********y desktop - oczy wypadają. Gdyby te lenie ruszyły dupę zza lady i poświęciły po trzy minuty na podstawową kalibrację tym, co jest w preferencjach systemowych - nie byłoby takich tekstów. Te monitory da się trochę podkalibrować. Nie wiem jak bardzo, bo mój laptop ma hohohooooo.... a może i więcej lat, ale na pewno lepiej, niż świecą po wyjęciu z pudełka.


Matryca MacBooka to się w ogóle daje kalibrować ?
Próbował ktoś i może coś na ten temat napisać?

Trochę się da, ale wyżej (...) nie podskoczysz...

J

emisiaczek
03-11-2007, 15:50
@obserwator

ok MB - 4 399pln

tani laptopa z core duo - 1800
+2gb ram - 200pln
+dysk 7200 2,5" - 300pln za jakies 100gb, stary zostaje na databank
+monitor 20" nawet zwykly TN - 1000
=3300pln

zostalo mi w kieszeni 1100
moge zmienic monitor na sips nec-a
dokupic ciekawe peryferia ulatwiajace prace

podczas gdy Ty obrabiasz RAW-y na
13" odblaskowym ekraniku
1gb ram
dysku 5400
a zdjecia zapisujesz na plytach CD choc odczytac mozesz nawet z DVD ;)

owocna to bedzie praca :)

300d, zacny aparat, dobry grip, niskie szumy, dzieki niemu wielu zaczelo w swiecie dslr

zby
03-11-2007, 15:58
da sie kalibrowac jak kazda inna (klania sie tylko LUT tester). maly gamut to jedna bajka, a w miare neutralne wyswietlanie bez zafarbow i wyjaskrawien to druga. w zupelnosci wystarczy zeby w polu ocenic wartosc ustrzelonego materialu zdjeciowego. retusz pod www chyba tez da rade. ale jakikolwiek proofing pod druk etc - tego nie potrafi ZADEN laptop. nawet MBP (ktoremu i tak zaden inny nie podskoczy...).
Swoja droga, te dylematy tylko w polsce sa tak skomplikowane. Zdecydowana wiekszosc znajomych prosow z europi i stanow wybiera po prostu maki. to naturalny wybor. tak...wiem....tu na forum takie stwierdzenia sa tylko i wylacznie pretekstem do kolejnej bitwy ;)
pozdrawiam

esteper
03-11-2007, 16:42
@obserwator
...

Masz jakieś kompleksy ? Nie możesz sobie pozwolić na MB i po nim jedziesz jak głupi czy coś innego jest tu powodem ?
Bo wyobraż sobie że jednak wiele osób woli mieć szybką maszynkę na której RAW będzie się wywoływał 2 sek. a nie 200 sek.
I dodatkowy monitor nie jest moim zdaniem dobrym argumentem, bo w teren nie pojedziesz z nim.
A te matryce w jabłkach nie są wcale takie złe.

obserwator
03-11-2007, 16:53
Emisiaczek, chyba jednak masz kompleks jabłka - ja zdziwiłem się (i nadal się*dziwię, co to za bubel do fotografii będzie za te 1800zł - nawet tuningowany, oczywiście do netu czy ms office w sam raz wystarczy) jak można na laptopie za 1800 zł*obrabiać rawy - to ty obalasz mit jabłka... Powodzenia w pracy i cierpliwości, ba.....jeszcze mniej restartów, gdy wszystko się powiesi...podczas mielenia...
Mimo wszystko cenię hardcore'owców...
...a laptop taki jak MB jak ktoś wcześniej powiedział - jest idealny w polu... Jako główny to jedynie w miarę do mało skomplikowanych prac MBP lub CELSIUS H250 (tutaj opis: H250 http://www.fujitsu-siemens.com.pl/products/mobile/notebooks/celsius_h.html)
Pozdrawiam

emisiaczek
03-11-2007, 17:08
@esteper

moge sobie pozwolic ale nie widze sensu przeplacania, jesli uwazasz ze mb za 4400 bedziesz szybszy niz rasowany tani notebook za 2,5k to sie nie zrozumiemy calkowicie, jedyne co moge zaproponowac to dowolna stone z testami sprzetu komputerowego

@obserwator

czemu bubel, bo ma brzydsza obudowe, bo nie ma osx, co z nim jest nie tak? Poza tym ze jest dwa razy tanszy i dwa razy szybszy ;)

DoMiNiQuE
03-11-2007, 17:26
bo nie ma osx
To jest argument.

esteper
03-11-2007, 17:33
@esteper

moge sobie pozwolic ale nie widze sensu przeplacania, jesli uwazasz ze mb za 4400 bedziesz szybszy niz rasowany tani notebook za 2,5k to sie nie zrozumiemy calkowicie, jedyne co moge zaproponowac to dowolna stone z testami sprzetu komputerowego

@obserwator

czemu bubel, bo ma brzydsza obudowe, bo nie ma osx, co z nim jest nie tak? Poza tym ze jest dwa razy tanszy i dwa razy szybszy ;)

Proponuję odpuścić sobie strony z testami, a osobiście sprawdzić szybkość pracy na kompach zaopatrzonych w OS X.
Czy ja wiem czy zwykły laptop który śmiga na Windzie będzie szybszy dwa razy, śmiem wątpić. Spytasz czemu ? Bo nie musi się zajmować bezsensownymi procesami systemu, tak jak to ma miejsce w przypadku Windy.

DoMiNiQuE - święte zdanie :D

zby
03-11-2007, 17:36
@esteper

bo ma brzydsza obudowe, ;)
ten jest nie mniej wazny :D przeciez to nie jest na forum o toczeniu srubek. ja bym nie mogl miec brzydkiego komputera :D

emisiaczek
03-11-2007, 18:01
@DoMiNiQuE

ok osx jest dobrym systemem, ale windows naprawde nie jest tu jakos szczegolnie gorszy to naprawde nie czasy 95tki

@esteper

ktore to te bezensowne procesy, swiadomy czlowiek nie trzyma w autostarcie stu programow, jesli bede mial ochote to kupie macbooka ale po kontakcie z nim widze ze ma za slabe plastiki jak na przenosna maszyne, natomiast wersja pro jest juz dla mnie zaduza gabarytowo, innymi slowy czekam na malego macbook pro 13" :)

don
03-11-2007, 19:51
a czemu Wy sie tak klocicie o tego MacBooka ?
macie kase i uwazacie ze bardziej Wam sie przyda Mac to kupujcie, nie uwazacie tak to kupujcie normalnego laptopa i juz :) o co tu sie klocic ?:/ identycznie jest z samochodami.

banan82
03-11-2007, 21:09
glupia dyskusja, Mac jako system i komp jest fajnie promowany, wyglada niezle, ma lepszy system od windowsa wiec cala ta otoczka itp kosztuje sporo, moze jest szybszy, ale na pewno jest 3x drozszy od dobrych laptopow innych firm. Gdyby zrobili PS pod Linuxem na pewno mac by troche stracil, tymbardziej ze Mac OS to unix zmodyfikowany. OSobiscie nie podniecam sie macami - dobra promocja i ladny wyglad - na to stawiaja w Applu chyba :)

Z moich doswiadczen z lapami to matryce sa bardzo marne i mina lata zanim powstanie dobra matryca jakas. Ale z firm najlepsze wykonanie i stabilnosc - IBM Lenovo - jak dla mnie boskie lapy, nawet HP sie do nich nie umywa:)

pozdrawiam

Philipe
03-11-2007, 23:25
Bo wyobraż sobie że jednak wiele osób woli mieć szybką maszynkę na której RAW będzie się wywoływał 2 sek. a nie 200 sek.

200 sekund? Na jakim to sprzęcie takie czasy? Z tego co pamiętam, to u mnie na starym poczciwym celeronie 600MHz z 256MB RAM-u pod W2K wywołanie RAW-a z 20D tyle nie trwało.

A na laptopie Acera, wcale nie jakimś z górnej półki (C2D 1.66MHz 2GB, XP) zajmuje 2 sekundy (CS2). Czyżby MB potrafił to zrobić w 0.5 sek? Nawet jeżeli tak, to może ma to znaczenie przy wywoływaniu 10000 RAW-ów ale nie przy amatorskich zabawach. Po co przepłacać za MB. Znacznie lepiej zaoszczędzone pieniądze zainwestować w porządny zewnętrzny panel LCD. Więcej się na tym zyska podczas obróbki zdjęć.

philipe

zby
03-11-2007, 23:26
Ci profotograferzy ze swiata to niezle osly, polecieli na wyglad i promocje.
Jesli nie myla mnie reguly wnioskowania, te swietne lenovo mozna miec za 1/3 ceny maka? niezle :)

banan82
03-11-2007, 23:37
zby a nie tak jest?
znam sie na Linuxach nie od dzis, znam zalety systemow Unix, dlatego nie wiem czym sie podniecac w Macach? Nie jestem laikiem. Mysle ze tutaj wplyw na popularnosc tej platformy wsrod fotograferow ma oprogramowanie ktore ktos kiedys pod to napisal. Czyli wszystkieg pakiety graficzne a przede wszystkim Corel i Adobe. Kazdy Linux czy Unix jest szybszy od windowsa na tej samej maszynie, wiec sorry ale szybkosc w tych czasach to jak dla mnie marny argument.

ps: jesli chodzi o ceny to sie zapedzilem i tak drogie sa desktopy, myslalem o lapach napisalem o desktopach macach :)

DoMiNiQuE
03-11-2007, 23:41
ale na pewno jest 3x drozszy od dobrych laptopow innych firm.
Mogles sie zorientowac na rynku laptopow zanim sie wyglupiles :-)
Poprosze notebooka 13" z parametrami Macbooka z systemem i pelnym oprogramowaniem w cenie nie 3 razy tanszej ale chociazby 2 razy.
Dasz rade cos znalezc czy tylko sie przechwalasz?

Gdyby zrobili PS pod Linuxem na pewno mac by troche stracil, tymbardziej ze Mac OS to unix zmodyfikowany.
NIe licz na to. Linux to system dla entuzjastow a nie profesionalnych zastosowan.


OSobiscie nie podniecam sie macami - dobra promocja i ladny wyglad - na to stawiaja w Applu chyba :)
Bo ich po prostu nie znasz.

banan82
03-11-2007, 23:47
przepraszam, wiekszosc serwerow stoi na Unixach lub Linuxach wiec profesionalne rozwiazania jak najbardziej - chociaz dla ograniczonego grona uzytkownikow w chwili obecnej.

Maki sa za drogie dla przecietnego uzytkownika, szczegolnie przy polskich realiach

don
03-11-2007, 23:49
moze juz skonczymy ten spor Mac vs PC bo to chyba nie ma sensu. wszystko sie kreci wokol kasy :P

esteper
03-11-2007, 23:50
200 sekund?

Może zniszczę Twoją ideologię, ale ostatnio wywoływałem RAW na jednej z najnowszych Toshibek zaopatrzonych w Vistę i za nic w świecie RAW nie chciał się*wywołać w czasie 2 sek.

Ja ze swojej strony kończę dyskusję, to nie ma po prostu sensu. Możemy porozmawiać jak Wy wielcy przeciwnicy komputerów od Appla, zapoznacie się najpierw z nimi.

don
03-11-2007, 23:59
Ja ze swojej strony kończę dyskusję, to nie ma po prostu sensu. Możemy porozmawiać jak Wy wielcy przeciwnicy komputerów od Appla, zapoznacie się najpierw z nimi.

BRAWO !

DoMiNiQuE
04-11-2007, 00:26
Maki sa za drogie dla przecietnego uzytkownika, szczegolnie przy polskich realiach
Nadal czekam na te trzykrotnie tansze modele.

banan82
04-11-2007, 00:40
IBM t43 na ebayu ok 400 funtow, macbook 13 cali itp1300 funtow
moze t43 jest starszym modelem, ale......w porownaniu do acerow szmerow i bajerow to wypas w jakosci i wykonaniu

don
04-11-2007, 00:41
porownywac Maca to tak jak porownywac te najdrozsze modele Acera za ponad 6000 zl lub Toshiby lub IBMa za tyle samo.
IBM i tak spuscil z laptopow po przejeciu przez lenovo, gdyz jak byly marki IBM to kosztowaly znacznie wiecej niz Maci

DoMiNiQuE
04-11-2007, 00:54
IBM t43 na ebayu ok 400 funtow, macbook 13 cali itp1300 funtow
moze t43 jest starszym modelem, ale......w porownaniu do acerow szmerow i bajerow to wypas w jakosci i wykonaniu
Ten czarny kloc jest zdecydowanie drozszy, wiekszy, ciezszy, toporniejszy i technologicznie o 3 epoki do tylu. Probuj dalej.

banan82
04-11-2007, 01:14
dominique uczepiles sie koles

t43 to chyba najzgrabniejszy lap jakiego widzialem wiec nie pitol ze to kloc
Im out!

DoMiNiQuE
04-11-2007, 01:19
dominique uczepiles sie koles

t43 to chyba najzgrabniejszy lap jakiego widzialem wiec nie pitol ze to kloc
Im out!
Nie uczepilem sie, tylko grzecznie poproslem o notebooka 3x tanszego od macbooka, ale z identycznymi parametrami. Ty mi w zamian dajesz jakies muzeum, w dodatku drozsze. Czekam az sie wywiazesz z obietnic zamiast wysmiewac apple.
Teraz to taka moda, aby nabijac sie aplowcow, szkoda tylko, ze jakos argumentow nigdy nie ma.

emisiaczek
04-11-2007, 01:36
technologicznie o 3 epoki do tylu

za to apple to szczyt techniki ;) niby taki super powerpc a sprzedali sie znienawidzonemu intelowi, santa rose z x3100 to chyba ze dwa dni temu wprowadzili, no i calkowity smiech na sali - za chwile rok 2008 a tu laptop za 4400 ... z nagrywarka combo - wstyd jakich malo ;) no moze poza takim ze ipod nie potrzebuje radia fm bo przeciez sluzy tylko do slychania mp3 ;) gdyby jednak sluzyl to zawsze mozna dokupic

wkradl sie maly blad, w polsce ostnim wypustem jest najnowsza i najwydajniejsza kart czyli gma950 :) wrazenia z wiedzmina sa niesamowite, kazdy kto 'w terenie' obrabia RAW na 13" pomimo ogromnego komfortu po ciezkim dniu pracy, lubi sobie pograc a nie ma to jak pograc na osx i gma ;)

banan82
04-11-2007, 01:43
dominique - nie ma mody na nabijanie sie z applowcow - tylko zdroworozsadkowa dyskusja wewnetrzna dlaczego to jest tak drogie?
racja, system jest swietnie przygotowany itp, pomimo ze to Unix w jadrze to konfiguracja itp prosta przejzysta, ale to zalety Mac OS a nie Maca. To taki sam komputer jak PC, podobno odrobine szybszy bo lepiej wykorzystuje sprzet (tak tylko czytalem) ale w tym momencie gdzie nie ma juz takiej roznicy wydajnosciowej w kompach jak kiedys miedzy pentium 200 a 300Mhz podniety z powodu macow nie ma az tak wielkiej. Zebym nie byl gołosłowny mialem stycznosc z MacBookiem wiec mam pojecie o tej marce jakies:) Mam tez Ipoda i nie narzekam:) Calkiem przyjemne urzadzenie.

emisiaczek
04-11-2007, 01:45
grzecznie poproslem o notebooka 3x tanszego od macbooka, ale z identycznymi parametrami. Ty mi w zamian dajesz jakies muzeum, w dodatku drozsze

wybacz mu poprostu ciezko znalesc nowego laptopa z napedem combo, nawet najtansze marketowe lezaki maja dvdrw :) tymrazem ja sie uczepilem ale naprawde mnie to rozsmieszylo - tak kpic ze swoich klientow stev, nieladnie nieladnie

ale zeby podejsc do problemu bardziej na serio
hp dv2000 core duo 1,7, 1gb ram, 120 hdd, 14", tez ma pilocika + bardzo przyjemny wyglad serii pavilion - cena ~2,5k

DoMiNiQuE
04-11-2007, 01:57
hp dv2000 core duo 1,7, 1gb ram, 120 hdd, 14", tez ma pilocika + bardzo przyjemny wyglad serii pavilion - cena ~2,5k
Jak do pnia. Gdzie on jest zblizony parametrami do macbooka? 14" cegla, cd a nie c2d itd. Wybacz, ale nawet gadka z combo i windowsowymi grami tu nie pomoze.

obserwator
04-11-2007, 02:05
Normalnie niektórzy gadają jak nikonowcy ;) broniąc wyższości świąt BN nad WN...a tak naprawdę widziałem już nie jedną dyskusję właścicieli reanult twingo z właścicielami audi A6 , że ich auto jest o niebo lepsze bo mniejsze, i ręką można sięgnąć korbki w prawych drzwiach by otworzyć okno, no i na parkingu to audi dopiero dostaje w pięty...
...Tak jak i małe pieski co to szczekają aby mocniej zaargumentować swoje jestestwo i "wielkość" kiedy duży wilczur patrzy na nie z politowaniem....
Chyba zamknijmy ten wątek i dyskusję bo przecież ms windows na dowolnym składaku - którego części i możliwości kombinacji (których już są miliony) wielki Bill nigdy nie testował na swoim oprogramowaniu, wraz z całą masą małych i zwinnych tajwańczyków, wymyślających kolejne wytryski pod windowsy - jest najlepszy i najwydajniejszy i kosztuje to razem do kupy super tanio "w promocji"... a każdy użytkownik peceta to obecnie "informatyk domokrążca" - no i kasę można zarobić, jak sąsiad załapie jakiegoś wira, a na macu lipa, pusta kieszeń, no i ten napęd cdrw na macu to nikt nie przeżyje, a tu zwykła konsekwencja i to w dodatku w najtańszym modelu - więcej luzu panowie...

PS. Swojego czasu, kiedy na rynek weszły japońskie giganty motoryzacyjne ze swoimi luksusowymi markami stawiając koncerny europejskie z tego segmentu pod murem, co zrobił mercedes? Podniósł ceny :) i..... i wyszło mu to na dobre...Dobrej nocy :)

emisiaczek
04-11-2007, 02:12
Nie poradze Ci, nie zmusze nikogo do robienia pc 13,3"
wydajnosciowo core duo i core 2 duo sa bardzo zblizone i o 3sek w dpp nie bede sie tu wyklucal, gry pomijam ale mozliwosc nagrania dvd niestety nie zwlaszcza w kontekscie obrabiania RAW - dvd dalej jest podstawa archiwizacji

moze zadowoli Cie :
asus Z37S
13,3"
Core 2 Duo T7250 2.0
2gb ram
nVidia GeForce 8400M 512MB
esata
1,95kg
ma nagrywarke ;)
jakies 3,5k

don
04-11-2007, 02:21
emisiaczek gra ostro co na to DoMiNiQuE ?

DoMiNiQuE
04-11-2007, 02:27
emisiaczek gra ostro co na to DoMiNiQuE ?
Dominique poprosi o linka do tego Asusa, bo sam szuka takiego do firmy, a za ta pieniadze co podaje emisiaczek to super okazja ;)

obserwator
04-11-2007, 02:30
Za 5k jest MB z IC2D 2,16 i dvdrw na pokładzie...ale to nawet nadal nie 2 razy drożej...w porówaniu z.....

emisiaczek
04-11-2007, 02:34
@don

tu nie ma wygranych i przegranych

Z racji srednich zarobkow, statystycznie polak wybierze jakiegos fujitsu albo acera, na szczescie zrobi nim to samo w tym samym czasie nawet jesli masz celerona to zabawa z RAW o ile masz te 1-2gb nie jest wielkim stresem - a ram teraz tani
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
@obserwator

jedna z drozszych nagrywarek widze ;P

@DoMiNiQuE

na allegro jest za +150

don
04-11-2007, 02:42
@don

tu nie ma wygranych i przegranych


chcialem tylko podgrzac atmosfere :)
wg mnie wystarczy ze do MacBooka za niecale 5 tys wstawia GeForce 8600 i DVD-RW to juz bez jakichkolwiek problemow i zastanowien bym bral i chyba kazdy sie zgodzi ?!

Rosemary
04-11-2007, 03:16
Czesc. Od 5 mies. uzywam Lenovo ThinkPad R61 (backup rawow, lightroom, szop)- Polecam zainteresowac sie ta seria R. Mimo ze na Viscie to wszystko bardzo fajnie dziala. Pozatym jakosc wykonania tego sprzetu jest rewelacyjna. Polecam wszystkim!

emisiaczek
04-11-2007, 12:41
wystarczy ze do MacBooka za niecale 5 tys wstawia GeForce 8600 i DVD-RW

narazie to im sklep padl wiec nie moge zobaczyc ale wedlug tego co pamietam kazdy macbook ma albo gma950 albo za miesiac jak przyleca z tajwanu x3100

apple jakos nie jest skory dawac uzytkowniom tego czego chca wiec nie liczmy nawet na prawdziwa karte graficzna w macbooku nawet za 5k

Jester
04-11-2007, 14:49
Mysle ze tutaj wplyw na popularnosc tej platformy wsrod fotograferow ma oprogramowanie ktore ktos kiedys pod to napisal. Czyli wszystkieg pakiety graficzne a przede wszystkim Corel i Adobe.

Od 15 lat siedzę w dtp i zapewniam Cię, że ŻADEN grafik pracujący na Maku NIGDY nie pracował w Corelu (co prawda nigdy nie powinno się*mówić "nigdy", ale ja się z takim masochizmem nie spotkałem). Wersja makowa Corela to zawsze było jakieś nieporozumienie i ZAWSZE wygrywał Illustrator albo Freehand. Nawet nie wiem, czy Corel na Maca jest w ogóle rozwijany... Przypomnę, że Windowsy na Maku można odpalić od baardzo niedawna.
A skąd wziąłeś tą informację, że fotografowie na Makach obrabiają zdjęcia w Corelu, który jest programem do grafiki wektorowej (wersje Makowskie w zasadzie nigdy nie pozwalały na jakąkolwiek obróbkę zdjęć) - to też jest dla mnie tajemnica.

Teraz na Maku rządzi Apertura (czyli nie tylko Corel i Adobe) ALBO Lightroom i Photoshop - to jest niezbędnik do obróbki fotografii. Czasami ktoś korzysta z iPhoto. NIGDY Corel. On z resztą miał bardzo kiepskie notowania nawet wśród pecetowców - wieczne zwiechy, generował gigantyczne pliki, błędy w postscriptach itd...
To tak dla jasności :)

J

westu
06-11-2007, 15:45
Tak apropo Maca jeszcze, MacBook Pro z Vistą jest wg. PCWorld najszybszym laptopem z tym systemem <lol>
http://www.pcworld.com/article/id,136649-page,3-c,notebooks/article.html

Co w jakiś sposób chyba przekłada się na stwierdzenie, że jednak są to troche inne laptopy niż wszystkie ;)

emisiaczek
06-11-2007, 17:01
@westu

to sie tylko przedklada na fakt ze fajnie byc prezesem durnej gazety, gdzie 50% stron to jawna reklama a kolejne 50% to reklama niejawna a jak widac dalej znajduja sie ludzie ktorzy to kupuja.

mathom
06-11-2007, 18:15
A co powiecie o laptopach HP ? Ja taki mam i jak narazie nie narzekam a wy ??

Używam HP nx9420 od prawie roku i oprócz badziewiastej klawiatury (klawisze czasami wyskakują, trzeba uważać żeby nie urwać zatrzasków. Trochę tez 'chrupią' czasami ...) jest bardzo całkiem nieźle. Zastępuje też całkiem dzielnie desktopa jeśli chodzi o gierki.

SimOn!
06-11-2007, 18:25
Ludzie czy tu naprawdę trzeba tyle piany bić??!!
Człowiek zapytał jaki laptop do zdjęć. Z kontekstu wnioskuję, że nie jest profi i nie musu mieć super hiper wypas szybkiego kompa z matrycą wyświetlającą mega wierne kolory itd. Po co ten pęd w stronę naj naj naj... ile procent userów CB to ludzie sprzedający foty i tym zarabiający na chleb? Mały... reszta to amatorzy i chyba na to warto zwrócić uwagę. To tak jak na jakimś forum car-audio zapytasz co do auta włorzyć żeby radio grało czysto i można słuchać mp3. To zazwyczaj dostaje się przydługawe wykłady o sprzęcie za kilka tys zł. Mimo, że pytający nie ma słuchu absolutnego i nie będzie słuchał symfonii w aucie. Tu jest podobnie. Ludzie patrzmy czasem zwyczajnie na sprawę cena / jakość.

70 % tego topika nie ma sensu i nawet o krok nie pomogła w wyborze laptopa... a miałem nadzieję, że sam coś się dowiem bo też mnie to interesuje.

A jak chcecie przerzucać się parametrami itd to idźcie sobie na priw, bo naprawdę piaskownica się robi...

dj_zibi
06-11-2007, 20:20
Co do laptopów to IMO pierwsze miejsce IBM seria T, następnie Delle wszelkiego rodzaju, potem HP. Mówię to z własnego doświadczenia. Polecam Laptopy HP NX 7400/7300. Sa dość tanie matryce OK wszystko ładnie chodzi i obudowy dużo lepsze od Acera/Asusa.

tespis
06-11-2007, 22:43
Uzywam Dell'a latitude D620, procesor intel core2duo @1.66GHZ, 2GB ram
Lightroom dziala bardzo dobrze. Obudowa dosc podatna na zarysowania.
Ogolne wrazenia pozytywne ;)

alx_80
07-11-2007, 09:32
a ja polecam Toshiba G35 C2D 2GB Ram z 2 hdd podpietymi w raid, po skalibrowaniu matrycy FullHD da sie nawet pracowac.

Vadim
08-11-2007, 10:28
... To tak jak na jakimś forum car-audio zapytasz co do auta włorzyć żeby radio grało czysto i można słuchać mp3. To zazwyczaj dostaje się przydługawe wykłady o sprzęcie za kilka tys zł. Mimo, że pytający nie ma słuchu absolutnego i nie będzie słuchał symfonii w aucie. Tu jest podobnie. Ludzie patrzmy czasem zwyczajnie na sprawę cena / jakość...


I jeszcze proponują wsadzić to do malucha...:D
Tak po prawdzie, to niemal każdy laptop z C2D, 2GB ramu i średnią kartą graficzną pod względem wydajności spełni wymagania.
Odpowiedz sobie tylko na pytanie, jaka matryca (12", 15" a może 17", matowa czy lustereczko) i zwróć uwagę na trwałóść obudowy i jakość klawiszy. I dobrze by było, żeby miał wyjście DVI do podpięcia zewnętrznego monitora.
Moje serce jest po stronie Appla, bez wątpienia polecam MacBook Pro, ale są cholernie drogie. :?
Wybór w PC też jest spory, dobre i trwałe są IBM z serii T, ale teraz jak to chińczycy zabrali, to bywa różnie. Dell, Fujitsu, HP... cała masa niezłego sprzętu w dobrych cenach.

Pozdrawiam

Cichy
08-11-2007, 11:49
A ja z kolei mam już drugiego ACERa, tym razem z matrycą Crystal Brite 17" w sam raz na okazje, gdy nie moge pracować na normalnym monitorze. Bardzo sobie chwalę pracę na 2 monitorach jednocześnie i dobrą kartę graficzną (GeForce Go), można sobie z czystym sumieniem zapuścić wymagającą grę (ja grywam w Fifę 08 ).

Parametry: Model Aspire 9414ZWSMi , 2 GB RAM, Dual-core 1.86 Mhz, 160 HDD. Kosztował mnie 2900 brutto.

banan82
12-11-2007, 01:01
Acery sa super w srodku, ale calosc ich wykonania niestety lezy. Gdyby byly takie super jak ich parametry - bralbym od razu:) Moja dziewczyna ma juz drugiego Acera (znow problemy z nagrywarka i LCD!!!) i drugi raz mi mowi ze chce sie pozbyc tego ustronstwa, parametry zawsze ja kusily do kupna:)

Zgodze sie z przedmowcami, ze najpierw IBM, potem Dell a nastepnie HP. Pracowalem na kazdym z tych lapow i mysle ze najlepszy jest IBM - troche drozszy, ale warto!

Gringo997
12-11-2007, 08:42
ja proponuje kupic albo maca bo chodzą dość dobrze albo jakąś toshibe bo duuużo z znajomych ma i są zadowoleni np. 2,8GHz 1024MB 80GB i dobra matryca. laptop nie musi miec duzego dysku, mozesz sobie kupic zewnetrzny na usb

Cichy
12-11-2007, 12:42
Acery sa super w srodku, ale calosc ich wykonania niestety lezy.

No widzisz, każda sroka swój ogon chwali. Ja swojego pierwszego Acera (3692 bodaj) sprzedałem po roku intensywnego użytkowania w stanie idealnym, nie miał absolutnie żadnych śladów używania, ani na klawiszach, ani na obudowie. Nowy nabytek też wygląda na solidny produkt.

Nie zamierzam mówić, że Acery są the best, może po prostu trafiam na dobre egzemplarze. Jednakże zarówno poprzedni jak i obecny pracowały stabilnie, nie zawieszają się, mają bardzo dobre LCD, może jedyną wadą jest brak złącza HDMI z karty graficznej (choć generalnie nie mam nawet monitora z tym wejściem).

Vadim
12-11-2007, 13:40
Wiem, że to jak kij w mrowisko, ale do zdjęć wbrew wcześniejszym opiniom, nie polecam Macbooka. Matryca nieco lepsza niż w iBookach, ale nie do zdjęć...
Jeśli już, to tylko Macbooka Pro lub starszego Powerbooka G4. Głównie ze względu na jakość matrycy i możliwość obsługi zewnętrznych monitorów. Co ważne, Macbook Pro jest nie tylko znakomitą maszyną do pracy z grafiką i zdjęciami w plenerze, ale z czasem przekonasz się, że może skutecznie zastąpić Ci komputer stacjonarny. :cool:

Pozdrawiam

Atris
12-11-2007, 13:42
Od poczatku pracy na laptopach mam IBM, zaczynajac od serii 600 przez wszystkie serii T2x, T4x a teraz T6x i musze przyznac, ze to sa solidne maszyny, ktore nigdy mnie nie zawiodly nawet po zalaniu czerwonym winem ale niestety nie nadaja sie do obrobki zdjec - powod?

Wszystkie mialy slabe odwzorowanie kolorow wiec nie polecam IBM-a do tych celow.

esteper
12-11-2007, 16:06
Wiem, że to jak kij w mrowisko, ale do zdjęć wbrew wcześniejszym opiniom, nie polecam Macbooka. Matryca nieco lepsza niż w iBookach, ale nie do zdjęć...
Jeśli już, to tylko Macbooka Pro lub starszego Powerbooka G4. Głównie ze względu na jakość matrycy i możliwość obsługi zewnętrznych monitorów. Co ważne, Macbook Pro jest nie tylko znakomitą maszyną do pracy z grafiką i zdjęciami w plenerze, ale z czasem przekonasz się, że może skutecznie zastąpić Ci komputer stacjonarny. :cool:

Pozdrawiam

Błąd.
MacBook też obsługuje zewnętrzne monitory. Applowskie Cinema Display'e do 23".

micles
09-09-2008, 19:25
Odświeżę troszkę, bo to chyba jeden z rozsądniejszych wątków o notebookach, na reszcie same flejmy :D

Szukam czegoś :
procesor: Intel Core2 Duo >1,5GHz
wielkość pamięci RAM: >2047
nominalna rozdzielczość LCD: >1399pix po dłuższym boku
zewn. układ graficzny: tak

Cena poniżej 3kzł. Komp do wszystkiego (teraz 90% to obróbka fot + internet, dodatkowo dochodzą czasami jakieś stare gry (cs 1.6, Wolf ET, jakieś małe gierki typu Continuum-Subspace), edycja materiału video (PAL DV, o HD nie marzę :D))

Jakieś rady?

EDIT : wyczaiłem fajnego lapa, jedynie rozdziałką nie podołał, znajdźcie w nim słabe ogniwo i wyperswadujcie mi go, bo mi się za bardzo spodobał :D

http://www.komputronik.pl/Notebooki/Asus/Uniwersalnosc__optymalne_serie_do_domu_i_biura_A8_ F3_Z_X_A6/seria_F3__doskonaly_stosunek_wydajnosc_/_cena/seria_F3S__wydzielone_uklady_graficzne/Asus_F3SG_AP149C_Blu_ray/pelny,id,58869/

Lysy665
09-09-2008, 19:46
a gdyby tak dolozyc 300zl i miec takiego "nieco" bardziej pr0 lapka z podswietleniem LED? :D

http://cgi.ebay.pl/Dell-XPS-M1330-2-50GHZ-4GB-320HD-BLACK-WLED-ecom246_W0QQitemZ350096227266QQihZ022QQcategoryZ17 7QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

fakt rozdzielczoscią nie pasi, ale moca na pewno
http://cgi.ebay.pl/Dell-XPS-M1530-2-5GHZ-4GB-DDR-320HD-3YR-eCom334_W0QQitemZ350094907519QQihZ022QQcategoryZ17 7QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

dr11
09-09-2008, 19:56
...wyczaiłem fajnego lapa, jedynie rozdziałką nie podołał, znajdźcie w nim słabe ogniwo i wyperswadujcie mi go, bo mi się za bardzo spodobał :D ...
Marna klawiatura Mam G1S i już po 6 miesiącach zaczynają się klawisze wycierać. Poprzednio, ze 2 lata temu, w innym Asusie miałem tak samo, więc w tej kwestii nie widzę (r)ewolucji :) Ale poza tym nie mam zastrzezen.

fotokor1
09-09-2008, 20:33
to ja podepnę się pod temat
jak to jest ze szklanym monitorem w lapkach, miałam na próbę della no i porażka widziałam w nim siebie czy wszystkie tak mają?

Andrus
09-09-2008, 20:55
hmm, ja mam akurat della z blyszczaca matryca i nie jest tak zle, fakt, ze refleksy wystepuja, ale zdjecia da sie przebrac na otwartej przestrzeni przy sloncu

dr11
09-09-2008, 21:26
Też mam glossy ale siadam wieczorami do lapka, więc nie za bardzo się mogę ustosunkować do pracy na nim w pełnym słońcu.
Pokręciłem mu suwakami pod gamma 2.2 i stracił trochę jasności, ale wystarcza do obróbki.

piday
09-09-2008, 22:52
Generalnie jeżeli nie jest ciemno to na wszystkich glossach się świat odbija. Na lepszych troszkę mniej, ale do komfortu pracy z matowymi wersjami jest baaardzo daleko.
W naturalnym słonecznym (przez okna) świetle pracować dłużej niż ~20minut wygodnie się nie da.

kompi
09-09-2008, 23:20
A mnie martwi w laptopie to że po obrobieniu fotek wyglądają idealnie jeśli chodzi o jasność. Przechodzę na zwykłego kompa z monitorem kineskopowym i lipa. wszystkie foty ciemne. Nie wiem czy wszystkie laptopy tak mają czy monitory LCD również. Albo na odwrót LCD są ok, a monitory sobie nie radzą.:confused:

Zigi
10-09-2008, 08:01
A mnie martwi w laptopie to że po obrobieniu fotek wyglądają idealnie jeśli chodzi o jasność. Przechodzę na zwykłego kompa z monitorem kineskopowym i lipa. wszystkie foty ciemne. Nie wiem czy wszystkie laptopy tak mają czy monitory LCD również. Albo na odwrót LCD są ok, a monitory sobie nie radzą.:confused:

Kineskopowe różnią się w tym względzie od wszystkich LCD.

HuleLam
10-09-2008, 09:16
Odświeżę troszkę, bo to chyba jeden z rozsądniejszych wątków o notebookach, na reszcie same flejmy :D

Szukam czegoś :
procesor: Intel Core2 Duo >1,5GHz
wielkość pamięci RAM: >2047
nominalna rozdzielczość LCD: >1399pix po dłuższym boku
zewn. układ graficzny: tak

Cena poniżej 3kzł.
Chyba możesz utrafić poleasingowego ThinkPada T60 (wersję 1400x1050) w takiej cenie. Nie wiem czy Ci zostanie kasy na zwiększenie RAMu (standardowo pakowali 1-2GiB).

Skipper
10-09-2008, 11:14
jak ktos chce laptopa do obrabiania foto to niestety predzej czy pozniej czy mu sie to podoba czy nie siega po produkty ze swiecacym nagryzionym jablkiem...
nie sa tanie przyznaje ale szczerze mowiac kto raz zaczal sie bawic w obrobke zdjec czy filmow na Apple to bardzo malo prawdopodobne by wrocil na produkty innych firm... aperture czy final cut wymiataja, i nie ma w tym grama fanatyzmu PS tez lepiej chodzi na Jabolach.. ok nie jest to tania zabawa bo jakies skladane "zombie" mozna kupic w podobnej specyfikacji za byc moze nawet polowe tej kasy... ale bedzie to PODOBNA specyfikacja z bateria trzymajaca godzne a nie jak w przypadku MacBooka 5 do 6.
wiem ze w podobnych dyskusjach padly setki argumentow za i przeciw... ale prawda jest taka iz uzywalem PCtow od wersji XT, windowsa od 3.11, bylo to ladnych parenascie lat... a odkad przesiadlem sie na Jabola to na dzien dzisiejszy nie widze lepszego kompa do zastosowan fotgraficznych i montazowych i tak ma chyba kazdy kto zajmuje sie fotografia bo nie slyszalem o migracji w druga strone, chyba ze w przypadku nastolatka ktory piszac o profesjonalnych zastosowaniach sprzetu ma na mysli przede wszystkim granie :]

renes
10-09-2008, 13:39
To może to cię skusi :?:

http://www.dpreview.com/news/0808/08081204thinkpad.asp

adi3124
10-09-2008, 15:37
W sumie to beznadzieja , taka kobyle to raczej jako stacjonarny - wiec lepiej zwykły pc z dobrym lcd i dobry tablet , labtop ma być mobilny ... macbooka pro 15 na upartego można nawet zapakować do damskiej torebki ...

pe!
10-09-2008, 19:46
ja od siebie polece macbooka pro z rozbudowanym ramem do 4gb. Swietny sprzet, lightroom pod mac os x smiga az milo, zadnych zawieszek, tym czasem na moim stacjonarnym e4400@3.0ghz i 3 gigach ramu przy pracy na rawach potrafil dostac czkawki.

woyd
19-09-2008, 12:26
A mnie martwi w laptopie to że po obrobieniu fotek wyglądają idealnie jeśli chodzi o jasność. Przechodzę na zwykłego kompa z monitorem kineskopowym i lipa. wszystkie foty ciemne. Nie wiem czy wszystkie laptopy tak mają czy monitory LCD również. Albo na odwrót LCD są ok, a monitory sobie nie radzą.:confused:

Chyba to jednak lapki podbijają trochę jasność itd. Sam od roku używam HP Pavillon searii dv66xx. Intel Core2Duo itp. Dałem za niego rok temu ok 850$ Niestety miałem ten sam problem: zdjęcia na laptopie super, a klienci skarżyli się czasami, że za ciemne. Więc rozjaśniałem - co na matrycy laptopa wyglądało na zbyt jasne, ale na typowych monitorach wyglądało ok. No i wkurzało mnie to łapanie kąta, pod którym obraz na laptopie wyglądał w miarę. Dlatego, gdy trafiły mi się poważniejsze zlecenia zainwestowałem w lepszy LCD i teraz podpinam laptopa pod EIZO S1932 - nie ma problemu ani z kątem LCD ani z wiarygodnością kolorów i jasności. I szczerze mówiąc to jest chyba jedyne rozwiązanie dla użytkowników przeciętnych (nie specjalistycznych) laptopów.

Ostatnio czytałem na Fotopolis.pl o nowej serii laptopów Sony Vaio oznaczonych symbolem AW. Przeznaczone właśnie do obróbki zdjęć i filmów. Od normalnego laptopa różni je min. jakość ekranu, który w przeciwieństwie do normalnego LCD ma być zasilany jakimiś lampami. Trochę więcej szczegółów na: http://fotopolis.pl/index.php?n=7812

mushi
23-09-2008, 19:07
Witam wszystkich (pierwszy post na forum)

Z racji tego że zakupy mam już za sobą i dużo przeczytałem na temat dostępnego sprzętu, testów, opinii itd. może komuś moja wiedza pomoże w wyborze odpowiedniego sobie - ja polowałem na maszynę do grafiki i obróbki zdjęć.

Wiadomym jest i niezaprzeczalnym że jeżeli nas stać, kupujemy Mac Booka Pro. Największą ich zaletą jest integralność systemu z bebechami, właściwie nic ponad to. Procentuje to mniejszą awaryjnością systemu, brakiem zawieszek, lepszą wydajnością ogólną. Od czasu jednak kiedy firma Intel zaczęła produkować sprzęt do Maców sprawa wydawania na niego kupy kasy stała się jednak dyskusyjna.
Wiadomym też od dawna jest że najlepszym systemem operacyjnym znanym człowiekowi jest Linux, więc jeżeli do obróbki zdjęć wystarczy Tobie Gimp i nie masz zamiaru używać sprzętu do gier i innych rzeczy, przy okazji których ten system jest oporny (tworzenie muzyki, granie audycji w radiu internetowym, grafika itp.) to wybór jest moim zdaniem oczywisty, aktualnie można bez problemu dostać świetną darmową dystrybucję Linuxa, wraz ze środowiskiem graficznym (dla niewiedzących - poruszasz się jak w Windowsie i Macu, myszką klikając na ikonki).
Jeżeli jednak potrzebujesz sprzętu do czegoś więcej i nie stać cię na Maca, masz do wyboru trzy firmy produkujące laptopy, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Pierwszą z nich jest Sony, z tego co wiem ich sprzęt jest naprawdę niezły, ale ciągle pozostaje poza zasięgiem portfela szarego człowieka. Drugi jest IBM, szczególnie seria T, mimo iż charakteryzuje się małymi matrycami, słynie ze swojej niezawodności. Trzecią jest Toshiba, produkuje naprawdę fajny sprzęt za przystępne pieniądze.
Przy wyborze swojego laptopa, zwracałem szczególną uwagę na karty graficzne które są instalowane w środku, może nie wiele osób wie, ale większość kart które nam oferują, maja przydzielaną dynamicznie pamięć z pamięci RAM. Warto więc dokładnie przejrzeć kilka ofert tego samego sprzętu, gdyż często zdarza się przy opisie, że karta ma 128MB, a tak naprawdę ma możliwość przydzielenia pamięci do 128MB z pamięci RAM. Warto też szukać moim zdaniem sprzętu, który ma w środku podzespoły Intela, gdyż prawdopodobnie niebawem, jeżeli nie już, będzie możliwe zainstalowanie systemu MAC O'S na takim zestawie. Tymi głównie czynnikami kierowałem się przy doborze laptopa i padło na Toshibę Satellite A200 1S9, głównymi jej zaletami są: całkiem przyzwoity dwurdzeniowy procesor Intela, w moim przypadku 2Gb Ram i najważniejsze karta graficzna Radeon HD 2600 z własną pamięcią 256MB oraz możliwością przydzielenia dodatkowej pamięci do 1GB. Tym oto sposobem za nieco ponad 2 tysiące zł mam sprzęt, który ma bebechy bardzo podobne do Mac Booka Pro. Mogę go swobodnie używać i do obróbki zdjęć i do grafiki (zaczyna się bardzo delikatnie zastanawiać przy pracy w Photoshopie na plikach A3 300dpi i 30 warstwie), a także mam nadzieję że będę mógł niebawem swobodnie na nim zainstalować oprogramowanie Maca.
Wszystko zależy tak naprawdę od ilości funduszy jakie jest się w stanie przeznaczyć w danej chwili na sprzęt i do czego będzie służył. Mi się marzy Mac, wiele o nich dobrego słyszałem, zdarzyło mi się na nich pracować i wiem że jak tylko będzie mnie stać to takowego sobie pod choinkę sprawie. Pod warunkiem że do tego czasu żaden geniusz nie udostępni programów graficznych na poziomie Adobe na Linuxa. Jednak bez problemu można dostać naprawdę przyzwoitą zabawkę za rozsądną cenę, jeżeli wie się czego się szuka i ma się cierpliwość do porównywania podzespołów.

Mam nadzieję że mój post jest stosunkowo czytelny i przejrzysty i komuś pomoże.
Pozdrawiam

michal_sokolowski
25-09-2008, 11:32
Witam wszystkich (pierwszy post na forum)

Z racji tego że zakupy mam już za sobą i dużo przeczytałem na temat dostępnego sprzętu, testów, opinii itd. może komuś moja wiedza pomoże w wyborze odpowiedniego sobie - ja polowałem na maszynę do grafiki i obróbki zdjęć.

Wiadomym jest i niezaprzeczalnym że jeżeli nas stać, kupujemy Mac Booka Pro. Największą ich zaletą jest integralność systemu z bebechami, właściwie nic ponad to. Procentuje to mniejszą awaryjnością systemu, brakiem zawieszek, lepszą wydajnością ogólną. Od czasu jednak kiedy firma Intel zaczęła produkować sprzęt do Maców sprawa wydawania na niego kupy kasy stała się jednak dyskusyjna.
Wiadomym też od dawna jest że najlepszym systemem operacyjnym znanym człowiekowi jest Linux, więc jeżeli do obróbki zdjęć wystarczy Tobie Gimp i nie masz zamiaru używać sprzętu do gier i innych rzeczy, przy okazji których ten system jest oporny (tworzenie muzyki, granie audycji w radiu internetowym, grafika itp.) to wybór jest moim zdaniem oczywisty, aktualnie można bez problemu dostać świetną darmową dystrybucję Linuxa, wraz ze środowiskiem graficznym (dla niewiedzących - poruszasz się jak w Windowsie i Macu, myszką klikając na ikonki).
Jeżeli jednak potrzebujesz sprzętu do czegoś więcej i nie stać cię na Maca, masz do wyboru trzy firmy produkujące laptopy, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Pierwszą z nich jest Sony, z tego co wiem ich sprzęt jest naprawdę niezły, ale ciągle pozostaje poza zasięgiem portfela szarego człowieka. Drugi jest IBM, szczególnie seria T, mimo iż charakteryzuje się małymi matrycami, słynie ze swojej niezawodności. Trzecią jest Toshiba, produkuje naprawdę fajny sprzęt za przystępne pieniądze.
Przy wyborze swojego laptopa, zwracałem szczególną uwagę na karty graficzne które są instalowane w środku, może nie wiele osób wie, ale większość kart które nam oferują, maja przydzielaną dynamicznie pamięć z pamięci RAM. Warto więc dokładnie przejrzeć kilka ofert tego samego sprzętu, gdyż często zdarza się przy opisie, że karta ma 128MB, a tak naprawdę ma możliwość przydzielenia pamięci do 128MB z pamięci RAM. Warto też szukać moim zdaniem sprzętu, który ma w środku podzespoły Intela, gdyż prawdopodobnie niebawem, jeżeli nie już, będzie możliwe zainstalowanie systemu MAC O'S na takim zestawie. Tymi głównie czynnikami kierowałem się przy doborze laptopa i padło na Toshibę Satellite A200 1S9, głównymi jej zaletami są: całkiem przyzwoity dwurdzeniowy procesor Intela, w moim przypadku 2Gb Ram i najważniejsze karta graficzna Radeon HD 2600 z własną pamięcią 256MB oraz możliwością przydzielenia dodatkowej pamięci do 1GB. Tym oto sposobem za nieco ponad 2 tysiące zł mam sprzęt, który ma bebechy bardzo podobne do Mac Booka Pro. Mogę go swobodnie używać i do obróbki zdjęć i do grafiki (zaczyna się bardzo delikatnie zastanawiać przy pracy w Photoshopie na plikach A3 300dpi i 30 warstwie), a także mam nadzieję że będę mógł niebawem swobodnie na nim zainstalować oprogramowanie Maca.
Wszystko zależy tak naprawdę od ilości funduszy jakie jest się w stanie przeznaczyć w danej chwili na sprzęt i do czego będzie służył. Mi się marzy Mac, wiele o nich dobrego słyszałem, zdarzyło mi się na nich pracować i wiem że jak tylko będzie mnie stać to takowego sobie pod choinkę sprawie. Pod warunkiem że do tego czasu żaden geniusz nie udostępni programów graficznych na poziomie Adobe na Linuxa. Jednak bez problemu można dostać naprawdę przyzwoitą zabawkę za rozsądną cenę, jeżeli wie się czego się szuka i ma się cierpliwość do porównywania podzespołów.

Mam nadzieję że mój post jest stosunkowo czytelny i przejrzysty i komuś pomoże.
Pozdrawiam

a ja Maca omijam z daleka.
absolutnie nie widzę tej jego STABILNOŚCI i wydajności.
za 3 tys. mozna mieć dobrego PC.

renes
13-10-2008, 11:09
Odświeżam wątek po roku.

Czy od tego czasu wiele poprawiło się pod względem lepszego oddania kolorów na ekranach laptopów? Mój budżet to ok. 4500zł, właśnie z wykorzystaniem lapka do obróbki zdjęć kiedy jestem poza domem.
Skłaniałem się ku Lenovo, Dell, Sony... który model w tej cenie byłby najlepszy gdy chodzi o kolory, szybkość i niezawodność?

Pozdr.

milinet
13-10-2008, 12:41
Nic się nie poprawiło, powiedziałbym że z roku na rok jest gorzej, niby jest podświetlanie LED ale i tak uważam że stare laptopy jak DELL M50 1600x1200 czy IBM A31P 1600x1200 miały najlepsze matryce jakie na oczy widziałem, kolory, oddanie czerni bieli, kąty widzenia.
Ponoć niektóre MACki mają świetne matryce ale się nie wypowiadam bo nie miałem przyjemności ;-)

gietrzy
13-10-2008, 13:14
Nie wiem czy zabierałem już zdanie w tym wątku, ale wszystkim potrzebującym laptopa polecam matrycę WUXGA+ (HD) zamkniętą w 15,4" - boska. Mi udało się ją kupić u Dell'a.
Dodam tylko, że nawet maruda krakowski Roger (pozdr.) piał z zachwytu...

renes
13-10-2008, 14:28
Nie wiem czy zabierałem już zdanie w tym wątku, ale wszystkim potrzebującym laptopa polecam matrycę WUXGA+ (HD) zamkniętą w 15,4" - boska. Mi udało się ją kupić u Dell'a.
Dodam tylko, że nawet maruda krakowski Roger (pozdr.) piał z zachwytu...

Czy to jest wersja Studio?

Napisz jakie masz w środku bebechy?

Moje poszukiwania to:

4GB DDR2 800 Mhz
WUXGA+ (HD) 1600x1080 (to chyba jest typ True Life ULTRASHARP?)
NVIDIA GEFORCE 8600GT- 512 MB
XP Pro
Dysk (1 wystarczy) 160 GB 7200 rpm SATA
Intel Core 2 Duo 2.5 Ghz
No i 15.4 cala

Nie wiem czy w 4500zł zmieści się.

gietrzy
13-10-2008, 14:33
Czy to jest wersja Studio?
Napisz jakie masz w środku bebechy?


Dell D820, w środku C2D ale ile to nie pamiętam a i GF przyspiesza Premiera (pokazują się dodatkowe efekty RT). Tyle pamiętam.

dr11
13-10-2008, 15:03
A czy ta matryca nie jest czasem Szajsunga? Pytam z ciekawosci, mozna sprawdzic np PC Wizard.

gietrzy
13-10-2008, 15:15
A czy ta matryca nie jest czasem Szajsunga? Pytam z ciekawosci, mozna sprawdzic np PC Wizard.

Kiedyś na Dellu wpisałem service tag i wyskoczyło tam coś tam coś tam Sharp, więc pewnie Sharp. Matryca jest boska, wykresik po kalibracji E1d w porównaniu do Acera jest wzorcowy.

ARN
13-10-2008, 16:16
@renes
uważaj na kartę grafiki 8600GT, bo się bardzo grzeje (MacBooki się na tym modelu "przejechały") - jeśli masz możliwość, to zmień na inny model

dr11
13-10-2008, 16:32
@renes
uważaj na kartę grafiki 8600GT, bo się bardzo grzeje (MacBooki się na tym modelu "przejechały") - jeśli masz możliwość, to zmień na inny model
Moze to kwestia jakosci chlodzenia lub samej estymacji ilosci ciepla wytwarzanego przez uklad. Mam konstrukcje Asusa z tym GPU i nie widze problemow, nawet po kilkugodzinnej partyjce w Crysis'a.

milinet
13-10-2008, 19:51
Delle 820 miały zazwyczaj karty NVS110, 120, 140 czyli szału nie ma ale wystarczy do zwykłych potrzeb. Matryca WUXGA to 1920x1200 i przy 15,4" uważam że to już przerost formy nad treścią, WSXGA+ to 1680x1050 i przy 15,4" jest to kompromis między dużym obszarem roboczym a jeszcze w miarę znośną czcionką.
Tak na marginesie obie matryce w takich dellach oglądałem, dużo lepsze niż te w marketach ale też szału nie ma, może mam za duże wymagania ;-)

PS. W delach truelife = szklana matryca, Delle z serii d820, d830 i M65 z matrycami WSXGA i WUXGA raczej były tylko matowe.

renes
13-10-2008, 22:27
Delle 820 miały zazwyczaj karty NVS110, 120, 140 czyli szału nie ma ale wystarczy do zwykłych potrzeb. Matryca WUXGA to 1920x1200 i przy 15,4" uważam że to już przerost formy nad treścią, WSXGA+ to 1680x1050 i przy 15,4" jest to kompromis między dużym obszarem roboczym a jeszcze w miarę znośną czcionką.
Tak na marginesie obie matryce w takich dellach oglądałem, dużo lepsze niż te w marketach ale też szału nie ma, może mam za duże wymagania ;-)

PS. W delach truelife = szklana matryca, Delle z serii d820, d830 i M65 z matrycami WSXGA i WUXGA raczej były tylko matowe.

A czy >High Resolution, glossy widescreen 15.4 inch LED LCD (1440x900) & 2.0 M< będzie ok?

Taką widzę na stronie Della w modelu XPS M1530.

mor_feusz
14-10-2008, 09:40
Mam od jakiegos czasu XPS 1530 (z 7 miesiecy). Nie mam moze najnowszego procka C2D 2.4 GHz, 4GB ram, 256MB NVidia. Powiem tak. Nie mam TV HDTV tak wiec jeszcze nie probowalem HDMI. Zamiast rozdzialki 1440x900 mam 1280x800 moim zdaniem starczy. Wieksze rozdzialki jakos mi nie pasuja poniewaz jestem okularnikiem i nie chce jakos gapic sie w miniaturki. Uwazam ze taka rozdzielczosc jest spoko. Poza tym mam 20" LCD jak mi brak "przestrzeni" i tam 1600x1200 wyglada super. Jesli chodzi o samego XPSa - maszyna swietna. Lightroom pieknie chodzi (v2) setki rawow sie zasysaja plynnie, podglady sie robia szybko. Jest to naprawde bardzo wydajna maszyna do domowego uzytku. Nawet RAWy z 1Ds Mk III smigaja (pomimo ich rozmiarow). Polecam

gietrzy
14-10-2008, 09:58
Delle 820 miały zazwyczaj karty NVS110, 120, 140 czyli szału nie ma ale wystarczy do zwykłych potrzeb.

Rzeczywiście, mam kartę NVS, ale cyferek nie pamiętam. Nie wiem czy szału nie ma, ale shop pracz śmiga, dpp śmiga, breezebrowser śmiga. Wystarczy. Gierki itd to nie dla mnie.


Matryca WUXGA to 1920x1200 i przy 15,4" uważam że to już przerost formy nad treścią,

Mówimy o laptopie do zdjęć: ja chciałbym jeszcze większa, do www mam drugiego.


Tak na marginesie obie matryce w takich dellach oglądałem, dużo lepsze niż te w marketach ale też szału nie ma, może mam za duże wymagania ;-)

No do CRT Mitsubishi 900u (oddam za free w Kielcach, mało chodzony) daleko.


PS. W delach truelife = szklana matryca, Delle z serii d820, d830 i M65 z matrycami WSXGA i WUXGA raczej były tylko matowe.

Tak, u mnie jest mat.

renes
14-10-2008, 10:25
Dell to dwa modele, które biorę pod uwagę: Latitude D830 - 15.4" i XPS M1530 - 15.4". Konfigurację jaką robię z nimi na stronie
http://www.mm-notebooks.pl/list/notebooki.html
kończą się zwykle w okolicach 5100zł. W zbliżonej do założonej przeze mnie cenie 4,5 zł jest zestaw D830:

1. Procesor Intel Core 2 Duo T7500 (2.2GHz/4MB/800MHz)
2. Pamięć 3GB DDR2 667MHz
3. Matryca 15.4" WXGA Anti-Glare (1280x800)
(matryca WSXGA+UltraSharp Anti-Glare (1680x1050) dodatkowo 200zł)
4. Karta graficzna NVIDIA Quadro NVS 135M 256MB
5. Dysk twardy 160GB 7200 rpm
6. Napęd 8 x DVD+/-RW Dual Layer
7. Wireless LAN Dell Wireless 1390 802.11g
8. Bateria 56WHr 6-cell (9 komorowa dodatkowo 150zł)
9. Torba nylonowa Dell edytuj
10. System operacyjny Windows XP Professional PL
11. Gwarancja 1 rok (3 letnia dodatkowo 300zł)

Nadaje się do zdjęć? (nie gram i rzadko oglądam na laptopie filmy).
Ekran będzie kalibrowany.

Krzychu
14-10-2008, 10:44
Nie wiem jak bardzo poza rozmiarem się różnią matryce w D630 i D830, ale miałem ostatnio na wyjeździe służbowy D630 (made in Poland tak swoją drogą) i jego matryca była totalnym nieporozumieniem. Nie życzę nikomu obrabiania zdjęć na nim...

renes
14-10-2008, 10:57
A zestaw XPS M1530 - 15.4"to:

1. Procesor Intel Core 2 Duo T7500 (2.2GHz/4MB/800MHz)
2. Pamięć 3GB DDR2 667MHz edytuj
3. Matryca 15.4" WXGA+ TrueLife LED (1440x900) (diody!)
4. Karta graficzna NVIDIA GeForce 8400M GS 128MB
5. Dysk twardy 160GB 7200 rpm
6. Napęd optyczny 8 x DVD+/-RW Dual Layer (szczelinowy)
7. Wireless LAN Intel 3945 802.11a/g
8. Bateria 56WHr 6-cell
9. System operacyjny Windows XP Professional PL
10. Gwarancja 1 rok edytuj

Zewnętrznie D830 bardziej mi się podoba, natromiast wnętrze ma chyba ciekawsze ten zestaw. I jest tańszy o ok 400zł (razem 4100zł).

Który wybrać? Zakładając, że w pierwszym zestawie matryca byłaby 15.4" WSXGA+ UltraSharp Anti-Glare (1680x1050), lecz całość cena ok. 4800zł.

sztywny
14-10-2008, 15:22
czy w dellu 15.4" WUXGA UltraSharp TrueLife matryca ta jest dobra czy nie??

ARN
14-10-2008, 16:26
Moze to kwestia jakosci chlodzenia lub samej estymacji ilosci ciepla wytwarzanego przez uklad. Mam konstrukcje Asusa z tym GPU i nie widze problemow, nawet po kilkugodzinnej partyjce w Crysis'a.


fakt, może to kwestia zestawu albo serii.... w każdym razie było o tym głośno i lepiej dmuchać na zimne

Janusz Body
14-10-2008, 17:14
Laptop do zdjęć nadaje się średnio czyli raczej wcale. Poniżej porównanie gamutów dla L=50 (laptop to tutaj matowy Gericom). Chętnie bym zobaczył profil (gamut) z tego Della. Jeszcze nie spotkałem laptopa z gamutem na przyzwoitym poziomie. Niestety.

Jako rozwiązanie semi-stacjonarne to laptop z zewnętrznym monitorem ewentualnie - sam laptop to... szkoda czasu.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.potoczek.mserwis.pl/obrazki/GamutyMon.jpg)

mor_feusz
14-10-2008, 17:16
czy w dellu 15.4" WUXGA UltraSharp TrueLife matryca ta jest dobra czy nie??
Ja sie moge wypoeidziec tyko i wylacznie o 1280x800. Jest spoko. Dobry kontrast - kolory tez (potem jak jestem w robocie lub gdziekolwek indziej to jak ogladam zdjeci ana www to nie widze "zbytniej roznicy kolorow"). Jest "glossy", "swieci" mocno - naprawde mocno. W dzien przy ostrym swietle jak jasnosc "podkrece" namaxa to pracuje sie komfortowo. Wieczorem z jasnoscia zjezdzam na mniej niz polowe. Pod slonce tez nie jest stagicznie ale nie tak rozowo. I tak Cie slonce oslepi odbijajac sie od ekranu i tak - ale to niestety we wszystkih tak jest (a mam doswiadczenie z roznymi moodelami Dell'a, Sony, Fujitsu-Siemens, Acer, Asus, IBM na codzien). Poza tym bateria: sa 2 6 cell (slabsza) i 9 cell (mozniejsza). Z wieksza robi sie "kobylka" bateria wystaje za laptopa. jak z "normalna bateria masz taki dosyc przyjemyn ksztalt to wieksza - poprostu misi gdzies pomiescis wszystkie bebechy i "lekko wystaje" tak ok 1.5 2cm za laptopem. Jesli duzo go uzywaz w pracy powiedzmy "niebiurkowej" to jest spoko - jelis tak jak ja wiekszosc czasu na kolanac to ciezar jest wyczuwalny. Kamerka: zintegrowana kamerka jest O.K. jest to Creative i dziala nadzwyczaj dobrze. Bluetooth: do zamontownego modulu nie moge sie przyczepic dziala swietnie (mialem problemy w przeszlosci z innymi moulami w innych laptopach). Nawet jak sie uzywa telefonu jako mikrofon do Skype. Praca bezproblemowa i dobry zasieg (zalezy to jeszcze od 2 urzadzenia). Mysz: na sieci mozna przeczytac ze sa problemy z touchpad'em - jakos do dzisiaj nie wykrylem. Dziala bezproblemowo - jest male opoznienie jesli laptop budzi sie ze stanu uspienia - ale o "normalne". Klwaiatura: srebrna "niby metaliczna" jest OK klawisze miekkie ale jednoczesnie "twardawe" po 2-3 dniach jest idealnie (ale i tak moim zdaniem IBM mi lepiej lezy). Wydajnosc: potwor, ssie wszystkie zadania jakie wladca nakazuje. Ogolnie jestem z laptopa zadowolony. Po 7 miesiacach nie mam ochoty na upgrade poniewaz jest to juz maszyna wystarczajaca na prace "plynna i przyjemna" z RAWami z 350D, 1DMK3 i 1DsMK3.
Ps. I tak podlaczam do 20" monitora jak maja byc efekty w miare realistyczne.
PS2.Janusz Body ma racje i nie. Laptop ni jak sie nie naddaje do obrobki, ale......... jesli robisz sobie zdjecia dla siebie to dlaczego nie. Efekt i tak bedzie dobry. Jeli zarobkowo - to tylko i wylacznie zew monitor

Janusz Body
14-10-2008, 17:19
... Jest spoko. Dobry kontrast - kolory tez (potem jak jestem w robocie lub gdziekolwek indziej to jak ogladam....

A mógłbyś wysłać mi profil?

Bahrd
14-10-2008, 17:54
czy w dellu 15.4" WUXGA UltraSharp TrueLife matryca ta jest dobra czy nie??

Prawdę rzekłszy - tego chyba nie wie jeszcze nikt. Sam też czekam na porównanie pod tym względem ThinkPada W700, HP 8730w i właśnie owego Della.
ThinkPad ma (niestety) matrycę TN i dwie lampki CCFL, a oba ostatnie mają nie-wiem-w-jakiej technologii matryce i podświetlanie LED RGB, ale co z tego wynika w praktyce?

HP nazywa panel DreamColor, ale np. nie jest jasne, czy to ta sama technologia, która jest w ich monitorze HP 2480zx (http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF05a/382087-382087-64283-72270-444767-3648397.html), czyli IPS.

Janusz Body
14-10-2008, 18:05
..
PS2.Janusz Body ma racje i nie. Laptop ni jak sie nie naddaje do obrobki, ale......... jesli robisz sobie zdjecia dla siebie to dlaczego nie. Efekt i tak bedzie dobry. Jeli zarobkowo - to tylko i wylacznie zew monitor

Hihihihihi... nie chcem ale chcem :) - Jeśli robię zdjęcia dla siebie samego to... muszą być perfekcyjne :) - właśnie dlatego, że są dla mnie i nie zniósłbym oglądania tego za jakiś czas i zgrzytania zębami, że coś jest spartolone :)

Laptop się naprawdę nie nadaje - z powodu displayu nędznej jakości. Naprawdę chciałbym zobaczyć profil z tych cudownych Delli :)

Krzychu
14-10-2008, 18:48
Laptop się naprawdę nie nadaje - z powodu displayu nędznej jakości. Naprawdę chciałbym zobaczyć profil z tych cudownych Delli :)

Jak znowu wezmę z firmy to wyprodukuję... Dla Precision M90 też (z super hiper ekstra matrycą full HD)

Tom01
14-10-2008, 21:51
(z super hiper ekstra matrycą full HD)

Nie dalej jak tydzień temu, wpłynęło do nas zapytanie o cetryfikowane monitory
medyczne do celów zabiegowych (stąd wymóg spełniania norm medycznych), przy współpracy z endoskopem cyt: "pracujący w standardzie HDTV ". :shock:

Cholender, ale ten marketing rzuca się ludziom na mózg!

Co to kogo obchodzi, czy notebook jest HD, True Life, Bright-cośtam i inne hiper-super-duper walory, kiedy zazwyczaj wykazuje trudności w realizacji swojej podstawowej funkcji.

mor_feusz
15-10-2008, 11:24
.....Naprawdę chciałbym zobaczyć profil z tych cudownych Delli :)
Wysle dzisiaj (nie widzialem Twojego komentarza wczoraj a wieczorkiem nie bylo mnie w chacie. Z tego co pamietam jednak to jet tam "default sRGB" (moge sie mylisc. Nie sa one az takie cudowne. Ale jak dla mnie wystarcza pod lapciaka podlaczam 20" Della (nie pamietam modelu na pamiec - potem powiem) i jest OK. Jeszcze zaden laptop nie zdobyl u mnie miana "cudowny" jeszcze nie czas i technologia. Aczkolwiek pracuje sie bardzo dobrze. Jestem zadowolony

m_o_b_y
15-10-2008, 12:14
Cholender , ale ten marketing rzuca się ludziom na mózg!



Cholender - to mieszkaniec Holandii ???
Od kiedy ? :mrgreen:
Pozdrówka

Tom01
15-10-2008, 12:26
Cholender - to mieszkaniec Holandii ???
Od kiedy ? :mrgreen:
Pozdrówka

Wybaczcie ortografia etymologo-wulgaryzmów nie jest moją mocną stroną. ;-)

mor_feusz
15-10-2008, 13:15
Hihihihihi... nie chcem ale chcem :) - Jeśli robię zdjęcia dla siebie samego to... muszą być perfekcyjne :) - właśnie dlatego, że są dla mnie i nie zniósłbym oglądania tego za jakiś czas i zgrzytania zębami, że coś jest spartolone :)
Fakt. Dalem ciala. Zdjecia sie maja podobac autorowi. Tylko teraz patrzac na realia Londynskie gdzie ludzie cay cas sie przeprowadzaja, miejsca malo laptop jest 1 sensownym kompromisem. Bylem kiedys przeciwnikiem laptopow - teraz jestem fanem (szkoda ze nie ma juz w nowszych lapciakach portu szeregowego - tylko trzeba przejsciowki USB stosowac). Fakt. Dla mnie tez najwazniejsze ze zdjecia maja sie podobac mnie (mojej zonie bardziej). Jedyna korekcja jaka robie to kolor na -5 do -10 w Lightroomie i ewentualny crop (czasmi cos tam powyciagam jak brak detali). Bije sie w piersi powyzszy stwerdzeniem ale i tak uwazam ze jak dla mnie Laptop jest niezlym kompromisem, a jakosc zadawalajaca naprawde. Po odebraniu zdjec z labu (a niestety nie jestem jak wiekszasc tutaj ogladaczem na ekranie - tylko daje fotki do labu - dlatego jestem 1 z nielicznych, ktorzy twierdza ze 350D i iso 1600 = brak szumow) jestem zadowolony. Na tego Della nie mam co "psioczyc" dziala plynnie. przed tym mialem Inspiriona 8400 (czy jakos tak - juz sie pogubilem w tych modelach) oraz Inspiriona 410 (nadal mam - maly przenosny) jeszcze jakiegos Inspiriona, IBMa T41 (czy jakos tak) Asusa A3 i B6 (i jeszcze kilka sie przewinelo). To prywatne - w pracy troche wiecej glownie Sony, Dell, Fujitsu-Siemens, Samsung. Na dzien dzisiejszy stwierdzam ze XPS jest (wiadomo nowsze procki - pamiec itd) jakos najlepszym jakiego mialem.

albercikk
15-10-2008, 13:24
a może ktoś miał już okazje pobawić się tymi wynalazkami dedykowanymi dla fotografów które ostatnio pokazały firmy - Lenovo, Sony,Dell, może te zabawki zmienią coś w sensie jakości LCD ?

Pozdrawiam

tmaciak
15-10-2008, 14:26
A czy ktoś może myśli o nowym MacBook Pro w szczególności w połączeniu z nowym Cinema Display 24"?

Wiem, że użytkowników jeszcze nie ma, ale może ktoś planuje zakup i się podzieli wrażeniami :)

RafalR
15-10-2008, 16:41
Naprawdę chciałbym zobaczyć profil z tych cudownych Delli :)
Janusz, chodzi o plik *.icm? Mogę podesłać. Mam Della D830 z profilem zrobionym kalibratorem X-Rite Optix XR (z opogramowanie Monaco Optix 2.0.3). Profil co prawda sprzed pół roku.

Janusz Body
15-10-2008, 16:44
Janusz, chodzi o plik *.icm? Mogę podesłać. Mam Della D830 z profilem zrobionym kalibratorem X-Rite Optix XR (z opogramowanie Monaco Optix 2.0.3). Profil co prawda sprzed pół roku.

tak chodzi o plik *.icm bo on pokaże jaki jest gamut. Mój adres poszedł na PW.

Bahrd
15-10-2008, 18:17
tak chodzi o plik *.icm bo on pokaże jaki jest gamut. Mój adres poszedł na PW.

Ano właśnie - co sądzić o tym: http://h20202.www2.hp.com/Hpsub/downloads/HP_DreamColor_LP2480zx_WP_May08.pdf - strona nr 5?

Janusz Body
15-10-2008, 18:29
Ano właśnie - co sądzić o tym: http://h20202.www2.hp.com/Hpsub/downloads/HP_DreamColor_LP2480zx_WP_May08.pdf - strona nr 5?

A co ma być? :) Im większy trójkąt tym większy gamut ustrojstwa. Mały gamut - taki jak w większości laptoków - to katastrofa dla zobrazowania barw. Po prostu urządzenie nie jest w stanie ich reprodukować prawie wcale :)


//-------------------------


No to ten Dell 820 jest ciut lepszy od mojej Toshiby ale dalej to tragedyja. ;)

Do obróbki zdjęć się nie nadaje. Naprawdę szkoda czasu.

To poniżej jest obiektywnym obglądem matryc :) - gamut z Della 820 RafalR :)



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.potoczek.mserwis.pl/FotkiForum/Gam.jpg)

RafalR
15-10-2008, 19:03
(..) gamut z Della 820 RafalR :)
Mała poprawka - to jest Dell Latitude D830 czyli najnowsza osiemsetka ;)
Używam go tylko do przeglądania zdjęć od czasu do czasu. Zdjęcia obrabiam na Eizo S2100, różnica oczywiście jest olbrzymia. Do przeglądania zdjęć Dell D830 wystarczy, kolory po kalibracji (a właściwie oprofilowaniu) są przyzwoite.
Wyświetlacz ma małą wadę nie przeszkadzającą w normalnej pracy biurowej - nierównomierne podświetlenie (na dole mocniejsze). Tak ma cała seria D830.

Janusz, w jaki sposób robisz takie wykresy gamutów?

Janusz Body
15-10-2008, 19:16
Mała poprawka - to jest Dell Latitude D830 czyli najnowsza osiemsetka ;)....
Janusz, w jaki sposób robisz takie wykresy gamutów?

To nie ja robię :) Komputer sam wykreśla :)

Od biedy można se obejrzeć w Microsoftowym Color Management w Panelu Sterowania. Widać całą bryłę.

Kolaj
15-10-2008, 19:50
Od biedy można se obejrzeć w Microsoftowym Color Management w Panelu Sterowania. Widać całą bryłę.Rany, chyba jakiś ślepy jestem, ale nie mogę znaleźć. Wchodzę w "Zarządzanie kolorami" i co dalej? Mam Vistę.

Janusz Body
15-10-2008, 19:56
Rany, chyba jakiś ślepy jestem, ale nie mogę znaleźć. Wchodzę w "Zarządzanie kolorami" i co dalej? Mam Vistę.


W Viscie chyba tego nie ma - jest w XP.

milinet
15-10-2008, 20:28
Niech ktoś wrzuci gamut z IBM A31p 1600x1200 ;-) Myślę że "będziesz Pan zadowolony" ;-)

A żeby można było podglądać gamut tak jak mówi kolega Body to z tego co na szybko wygooglałem trzeba zainstalować dodatkowy aplet z Mikrosyfa WinColorSetup.exe

Janusz Body
15-10-2008, 21:19
Niech ktoś wrzuci gamut z IBM A31p 1600x1200 ;-) Myślę że "będziesz Pan zadowolony" ;-)...

Nie sądzę... :)

arturs
15-10-2008, 21:55
Mam do Ciebie Januszu pytanie - co z laptopem i przypiętym do niego przyzwoitym panelem LCD (jakimś EIZO itp.)? Jak taka kombinacja się sprawdzi? czyli mam laptop do różnych celów ale do zdjęć podpinam ekraz zewnętrzny, czy wpływ karty graficznej będzie duży czy w zasadzie rodzaj karty będzie pomijalny jeśli tylko wymusimy wyświetlanie na monitorze barw w odpowiednim profilu?

Pozdrawiam

MartineZ.oom
15-10-2008, 22:11
To ja jeszcze się podepnę do listy pytań do Janusza:
Czy sprawdzałeś/widziałeś może, gramut MacBooka Pro z podświetleniem LED?

Tom01
15-10-2008, 22:16
Zanim pytany odpowie, chciałbym zaznaczyć, że gamut nawet jeśli jest szeroki, nie wyczerpuje definicji dobrej klasy monitora. Ważniejsze niż zakres, jest zachowanie wewnątrz niego.

PS. MBP z diodami ciągnie mniej prądu. Ot i cała zaleta.

Janusz Body
15-10-2008, 22:23
Mam do Ciebie Januszu pytanie - co z laptopem i przypiętym do niego przyzwoitym panelem LCD (jakimś EIZO itp.)? Jak taka kombinacja się sprawdzi? czyli mam laptop do różnych celów ale do zdjęć podpinam ekraz zewnętrzny, czy wpływ karty graficznej będzie duży czy w zasadzie rodzaj karty będzie pomijalny jeśli tylko wymusimy wyświetlanie na monitorze barw w odpowiednim profilu?

Pozdrawiam

Laptop z podpiętym zewnętrznym ekranem to normalny komputer więc taka kombinacja, o ile ten zewnętrzny jest OK, powinna być tak dobra jak dobry jest monitor.




To ja jeszcze się podepnę do listy pytań do Janusza:
Czy sprawdzałeś/widziałeś może, gramut MacBooka Pro z podświetleniem LED?


Nie sprawdzałem ale jak ktos podeśle profil to mogę pokazać :)




Zanim pytany odpowie, chciałbym zaznaczyć, że gamut nawet jeśli jest szeroki, nie wyczerpuje definicji dobrej klasy monitora. Ważniejsze niż zakres, jest zachowanie wewnątrz niego.

PS. MBP z diodami ciągnie mniej prądu. Ot i cała zaleta.

Nic dodać. :)

MartineZ.oom
15-10-2008, 22:30
Zanim pytany odpowie, chciałbym zaznaczyć, że gamut nawet jeśli jest szeroki, nie wyczerpuje definicji dobrej klasy monitora. Ważniejsze niż zakres, jest zachowanie wewnątrz niego.

PS. MBP z diodami ciągnie mniej prądu. Ot i cała zaleta.

Wiem Tom, mam Eizo i planuje kupić 24" tej firmy ale chce mieć też laptopa, na którego mógłbym patrzeć bez widocznego obrzydzenia na twarzy. Z moich obserwacji wynika, że tylko MB Pro jest w miarę ok i da się skalibrować i1D2.

Janusz Body
15-10-2008, 22:37
....że tylko MB Pro jest w miarę ok i da się skalibrować i1D2.


Oprofilować to się każdy da. Nawet niektóre dają się ustawić na 6500°K :)

Nie wiem - ale to ta sama technologia w sumie. Najlepiej by było mieć profil + to o czy pisze Tom01 czyli gamut to nie wszystko. Inna sprawa, że jeszcze nie widziałem notebooka z gamutem większym od połowy sRGB (wiem, że mało widziałem - kilkadziesiąt laptoków tylko). Toto jest często mniejsze niż gamut papieru z labu. O papierze z drukarek to już nawet nie ma co gadać bo te nowe to są porównywalne z gamutem matrycy w 5D :)

Tom01
15-10-2008, 22:40
Wiem Tom, mam Eizo i planuje kupić 24" tej firmy ale chce mieć też laptopa, na którego mógłbym patrzeć bez widocznego obrzydzenia na twarzy. Z moich obserwacji wynika, że tylko MB Pro jest w miarę ok i da się skalibrować i1D2.

Patrzeć można na każdy. Gorzej z obróbką. Testowałem bardzo wiele różnych notebooków do ok 10 tys włącznie. Nawet na najlepszych, jakakolwiek ingerencja w kolorystykę zdjęcia, to bardzo duże prawdopodobieństwo jego zepsucia. Ekran notebooka, niezależnie czy oprofilowany czy nie, zwyczajnie nie potrafi wyświetlić dużych wycinków widma. Niedowiarkom, proponuję spróbować przygotować zdjęcie z plaży, nad morzem śródziemnym, tak, aby wyglądało jak na folderach firm turystycznych. Jakie niespodzianki, notebook zafunduje na niebie i wodzie, to się w pale nie mieści.

Janusz Body
15-10-2008, 22:42
...proponuję spróbować przygotować zdjęcie z plaży, nad morzem śródziemnym, tak, aby wyglądało jak na folderach firm turystycznych. Jakie niespodzianki, notebook zafunduje na niebie i wodzie, to się w pale nie mieści.

Ja takich zdjęć gdzie niebieski jest głównym "tematem" (czyli morze i niebo) mam na pęczki. Niebieski i wszystko w kierunku magenta to horror - nijak się tego nie da przewidzieć.

W pełni się zgadzam z Panem Tomkiem - oglądać można, przewidywalnie obrabiać się nie da :)

Tom01
15-10-2008, 22:46
Ja takich zdjęć gdzie niebieski jest głównym "tematem" (czyli morze i niebo) mam na pęczki.

He, he... wiem. ;)

Dlatego dałem taki przykład. Lepiej się pisze przy tych samych spostrzeżeniach.

milinet
15-10-2008, 22:46
A wracając do IBM A31p tam siedzi matryca IPS, nie mam możliwości sprawdzić jaką przestrzeń kolorów oddaje ale na oko jest naprawdę nieźle, ktoś miał styczność z tym laptopem?

Bahrd
15-10-2008, 22:47
Rany, chyba jakiś ślepy jestem, ale nie mogę znaleźć. Wchodzę w "Zarządzanie kolorami" i co dalej? Mam Vistę.

http://www.microsoft.com/prophoto/downloads/colorcontrol.aspx - trzeba dociągnąć ;)

Czyli jeśli zapowiadany HP ma gamut większy niż Adobe RGB, a przy tym miliard kolorów, to krótko mówiąc dobrze?
Pytam w kontekście laptopa HP 8730w, która ma mieć też tego typu panel, tyle że 17''.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

A wracając do IBM A31p tam siedzi matryca IPS, nie mam możliwości sprawdzić jaką przestrzeń kolorów oddaje ale na oko jest naprawdę nieźle, ktoś miał styczność z tym laptopem?

Jeśli masz XP to ściągnij powyższy programik, o którym wspominał Janusz, wgraj profil i pochwal się IPS-owym gamutem ;)

Janusz Body
15-10-2008, 22:51
http://www.microsoft.com/prophoto/downloads/colorcontrol.aspx - trzeba dociągnąć ;)

Czyli jeśli zapowiadany HP ma gamut większy niż Adobe RGB, a przy tym miliard kolorów, to krótko mówiąc dobrze?
Pytam w kontekście laptopa HP 8730w, która ma mieć też tego typu panel, tyle że 17''.


Krótko mówiąc to do AdobeRGB to dochodzą co lepsze Eizo - nie uwierzę dopóki nie zobaczę profilu zrobionego na tym cudzie. :)

Tom01
15-10-2008, 22:51
A wracając do IBM A31p tam siedzi matryca IPS, nie mam możliwości sprawdzić jaką przestrzeń kolorów oddaje ale na oko jest naprawdę nieźle, ktoś miał styczność z tym laptopem?

Miałem kiedyś IBM'a, jeszcze oryginalnego, z IPS, jednak to było tak dawno, że nie pamiętam jego walorów. Na pewno miał ładne kąty w pionie. Podobne wyświetlacze były też w niektórych starszych egzemplarzach Dell Inspiron/Precision/XPS, przed serią 9400/E1705.

Janusz Body
15-10-2008, 22:52
....

Jeśli masz XP to ściągnij powyższy programik, o którym wspominał Janusz, wgraj profil i pochwal się IPS-owym gamutem ;)

e, e.. potrzebny jest pomiar kolorymetrem albo spectrofotometrem - to co jest na dyskietce producenta to jest o kant **** potłuc. :)

MartineZ.oom
15-10-2008, 22:53
Patrzeć można na każdy...mieści.

W sumie racja, ale mój L795 już dawno przyzwyczaił mnie do jakości. A od kiedy postanowiłem kupić laptop do studia i plener, przeżyłem szok, bo do tej pory bylem oderwany od laptopowej rzeczywistości.

A powiedzcie Panowie, jak to jest z wyjściami DVI i HDMI w laptopach? Da się pracować na EIZO podłączonym do wyjścia cyfrowego w laptopie? Czy może jakość sygnału zależy od modelu i producenta?

Tom01
15-10-2008, 22:54
Czyli jeśli zapowiadany HP ma gamut większy niż Adobe RGB, a przy tym miliard kolorów, to krótko mówiąc dobrze?

W powyższym zdaniu są wyłącznie słowa-klucze wymyślone przez specjalistów od marketingu.

Diodowego HP nie widziałem, jednak wiem z wiarygodnego źródła, że nadaje się do amatorskiego posprocessingu video. Do grafiki lub zaawansowanego foto, to jeszcze kilka schodków.


e, e.. potrzebny jest pomiar kolorymetrem albo spectrofotometrem - to co jest na dyskietce producenta to jest o kant **** potłuc. :)

Krzywe TRC tak, ale mogą być współrzędne chromatyczne teoretycznego gamutu dla tego modelu. Zajrzeć nie zaszkodzi.


Da się pracować na EIZO podłączonym do wyjścia cyfrowego w laptopie? Czy może jakość sygnału zależy od modelu i producenta?

DVI to DVI. Każdy monitor z kompatybilnym interface'm będzie działał. Po przejściu HDMI->DVI też powinien.

milinet
15-10-2008, 23:08
Tylko skąd ja mam wziąć teoretyczny gamut? Musiałbym go dostać razem z laptopem na osobnej płycie albo musiałby wisieć gdzieś na stronie IBM do tego modelu.
Kompa ma mój kuzyn, czasem się nim bawię, kąty widzenia jak w dobrych stacjonarkach, tylko to co dla matryc IPS ponoć typowe, przy patrzeniu pod kątem na czarnym ekranie pojawia się lekki fioletowy zafarb ale przy normalnym patrzeniu jest super, czarny to czarny a nie jak dzisiaj siwo szary. Matryca topowego Della M90 1920x1200 to szmelc przy A31p

Tom01
15-10-2008, 23:12
Tylko skąd ja mam wziąć teoretyczny gamut? Musiałbym go dostać razem z laptopem na osobnej płycie albo musiałby wisieć gdzieś na stronie IBM do tego modelu.

Producent mógł nie dać ani nie publikować na stronach supportu technicznego. Wszak, to były notebooki do zastosowań ogólnych. W tamtych czasach, był dziwny zwyczaj, montować dobre ekrany, nawet w seriach biurowych, nie tylko oczojebne.

milinet
15-10-2008, 23:20
Miałem kiedyś IBM'a, jeszcze oryginalnego, z IPS, jednak to było tak dawno, że nie pamiętam jego walorów. Na pewno miał ładne kąty w pionie. Podobne wyświetlacze były też w niektórych starszych egzemplarzach Dell Inspiron/Precision/XPS, przed serią 9400/E1705.

Wydaje mi się że Dell nie stosował w laptopach matryc IPS, sporo Delli przeszło przez moje ręce i żadnej IPS nie spotkałem. Póki co z Delli najlepszą matryce spotkałem w starym M50 1600x1200 ale i tak w IBM A31p jest lepsza, wolna ale kolory lepsze ;-)

PS. A31p to nie seria biurowa ;-) W starych dobrych czasach IBM montował dobre matryce zazwyczaj do serii p. Skończyło to się na modelu T60p i IBM przestał w ogóle takie matryce stosować.

Tom01
15-10-2008, 23:38
Wydaje mi się że Dell nie stosował w laptopach matryc IPS, sporo Delli przeszło przez moje ręce i żadnej IPS nie spotkałem.

Stosował, ale nie powszechnie. Śledząc konfigurację ujawnianą po podaniu service tag, można było poznać model i producenta matrycy. Teraz ograniczają się tylko do "TrueLife" lub podobnego bzdetu.


PS. A31p to nie seria biurowa ;-) W starych dobrych czasach IBM montował dobre matryce zazwyczaj do serii p. Skończyło to się na modelu T60p i IBM przestał w ogóle takie matryce stosować.

Kiedy miałem więcej do czynienia z firmą, A producent klasyfikował jak najprostsze ogólne, rozróżniając w niej podserie oznaczane małą literką. Były jeszcze warsztatowo-terenowe R i flagowe T.

PS. W IBM w ogóle są dziwne zwyczaje. Lotusa skasowali, fabrykę dysków oddali Hitachi, notebooki sprzedali Lenovo. Z czego ta firma zamierza żyć?

albercikk
16-10-2008, 08:26
PS. MBP z diodami ciągnie mniej prądu. Ot i cała zaleta.

Czyli rozumiem że wyświetlanie obrazu jeśli chodzi o obróbkę zdjęć na tych jabłkach nie jest w niczym lepsza od reszty laptopowego średniactwa ? i nie ma co sobie MBP zawracać głowy ?

Pozdrawiam

milinet
16-10-2008, 08:46
Zalety LED to równomierne podświetlanie trwałość i świecą cały czas takim samym kolorem, świetlówki wraz ze zużyciem zmieniają barwę.

Tom01
16-10-2008, 08:56
Zalety LED to równomierne podświetlanie trwałość i świecą cały czas takim samym kolorem, świetlówki wraz ze zużyciem zmieniają barwę.

Równomierność jest podobna do dobrych ekranów oświetlonych tradycyjnie. Trzeba pokonać gromadę problemów technicznych. Każda sztuka diody świeci inaczej, ma wąski kąt, temperatura jest daleka od 5000 czy 6500K, a widmo wcale nie takie idealne. Wczesne rozwiązania diodowe to przede wszystkim magiczne "LED" na ulotce.

Janusz Body
16-10-2008, 09:08
... Wczesne rozwiązania diodowe to przede wszystkim magiczne "LED" na ulotce.


Dokładnie tak.

Od lat trwa wyścig o laptopa, który wytrzyma ciągłą pracę na bateriach w locie trans-kontynentalnym (z USA do Europy albo lot Sydney-London). Tym z LEDami trochę blizej do celu.Nic poza tym.

Bahrd
16-10-2008, 09:13
Równomierność jest podobna do dobrych ekranów oświetlonych tradycyjnie. Trzeba pokonać gromadę problemów technicznych. Każda sztuka diody świeci inaczej, ma wąski kąt, temperatura jest daleka od 5000 czy 6500K, a widmo wcale nie takie idealne. Wczesne rozwiązania diodowe to przede wszystkim magiczne "LED" na ulotce.

No właśnie - po obejrzeniu wykresu http://en.wikipedia.org/wiki/Light-emitting_diode#White_light_LEDs zastanawiam się na dwoma rzeczami:

Ze względu na liczbę diod w linijce podświetlającej kalibracja staje się ciekawym problemem ;)
Niektórych barw LED RGB nie produkuje praktycznie w ogóle!

!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Dokładnie tak.

Od lat trwa wyścig o laptopa, który wytrzyma ciągłą pracę na bateriach w locie trans-kontynentalnym (z USA do Europy albo lot Sydney-London). Tym z LEDami trochę blizej do celu.Nic poza tym.

Prawie u celu: X200s z baterią 9-cell (http://www.laptopmag.com/review/laptops/lenovo-thinkpad-x200s.aspx?page=3). Ale faktycznie - na Kangaroo Routes to trochę jeszcze mało...

Tom01
16-10-2008, 09:48
Niektórych barw LED RGB nie produkuje praktycznie w ogóle!


Teoretycznie, w widma można wysnuć wniosek że okolice 530nm nie wyświetlają w ogóle, co odpowiada zieleniom. Jednak patrząc na gamut RGB LED Nec Reference 21, nic mu w zieleniach nie brakuje:


https://canon-board.info/imgimported/2008/10/gamuty-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/gamuty.jpg)

Tanto
16-10-2008, 11:58
Może to się komuś przyda - dane matryc w produktach IBM
http://www.thinkwiki.org/wiki/TFT_display#TFT_technologies_found_in_ThinkPads

Bahrd
16-10-2008, 12:19
Teoretycznie, w widma można wysnuć wniosek że okolice 530nm nie wyświetlają w ogóle, co odpowiada zieleniom. Jednak patrząc na gamut RGB LED Nec Reference 21, nic mu w zieleniach nie brakuje:


https://canon-board.info/imgimported/2008/10/gamuty-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/gamuty.jpg)

Ale czy można powiedzieć, że tak przedstawiony gamut nie mówi nam nic o tym ile barw odpowiadających np. określonej długości fali 530nm, może monitor wyświetlić?
Do tego pewnie potrzebne byłyby "Januszowe bryły"?

Janusz Body
16-10-2008, 12:23
Ale czy można powiedzieć, że tak przedstawiony gamut nie mówi nam nic o tym ile barw odpowiadających np. określonej długości fali 530nm, może monitor wyświetlić?
Do tego pewnie potrzebne byłyby "Januszowe bryły"?

To co widzisz na obrazku to przekrój bryły dla L=50. (w modelu L*a*b). Taki nieco uproszczony sposób oceny gamutu. Bryły się zwężają ("stożkowo" - tj. niedokładnie jest to stożek) w kierunku L(max,min) ale midtones mają największy wpływ na odbiór zdjęcia stąd te L=50 jest w dużym stopniu wystarczające.

EDIT: Bryła mówi więcej o gamucie dla różnych L (luminancji) o lambda fali *a i *b mówią wystarczająco dużo :)

Tom01
16-10-2008, 12:26
Ale czy można powiedzieć, że tak przedstawiony gamut nie mówi nam nic o tym ile barw odpowiadających np. określonej długości fali 530nm, może monitor wyświetlić?
Do tego pewnie potrzebne byłyby "Januszowe bryły"?

Pokrycie gamutu sprawdziłem dla różnych wartości jasności. "Pokrycie" w zieleniach jest podobne. Uznałem że nie ma sensu publikować gromady wykresów. Brył nie lubię, bo nie widać o ile jeden z zakresów jest przesunięty względem drugiego, a analiza kilku jest w ogóle masakryczna.

Bahrd
16-10-2008, 12:27
Dziękuję - oczywiście kolejnym stopniem swobody jest liczba bitów na składową?
Bo - znów, domyślam się tylko - że w przypadku "depresji" przy 530nm zalety posiadania więcej niż 6 czy 8 bitów na składową będą już widoczne przy płynnych przejściach tonalnych?

Tom01
16-10-2008, 12:48
Dziękuję - oczywiście kolejnym stopniem swobody jest liczba bitów na składową?
Bo - znów, domyślam się tylko - że w przypadku "depresji" przy 530nm zalety posiadania więcej niż 6 czy 8 bitów na składową będą już widoczne przy płynnych przejściach tonalnych?

Dokładność, powiększona do 2^10, lub więcej poziomów wysterowania, to dokładniejsze wymodelowanie krzywej odpowiedzi. Celem jest krzywa wykładnicza y=1/x gdzie x najczęsciej to 2,2. Zwiększanie precyzji z podstawowych 256 poziomów, pozwala na okiełznanie komórki LCD, która ani myśli, liniowo odpowiadać na liniowy sygnał.

Zielony
16-10-2008, 13:39
Czyli rozumiem że wyświetlanie obrazu jeśli chodzi o obróbkę zdjęć na tych jabłkach nie jest w niczym lepsza od reszty laptopowego średniactwa ? i nie ma co sobie MBP zawracać głowy ?

Pozdrawiam

Teraz Apple na dodatek zafundował w najnowszych MB/MBP matryce wyłącznie GLOSSY.
Jak również w najnowszym Apple_Cinema_Display :twisted:
W poprzednim modelu MBP jeszcze był wybór czy chcemy glossy/antiglare.
Jak to wytłumaczył Steve: z laptopem zawsze można się odwrócić, tak, żeby nie było odbić :lol: