PDA

Zobacz pełną wersję : Laptop do zdjęć..



Strony : 1 [2] 3 4 5 6

Tom01
16-10-2008, 14:08
Teraz Apple na dodatek zafundował w najnowszych MB/MBP matryce wyłącznie GLOSSY.

Firma była zmuszona przyznać, po dwóch procesach w USA, że ich sprzęt nie jest przeznaczony do kontroli koloru. W materiałach na stronach było co innego. Teraz, jak widać, nawet nie zamierzają tego maskować.

Bahrd
16-10-2008, 14:25
Jak to wytłumaczył Steve: z laptopem zawsze można się odwrócić, tak, żeby nie było odbić :lol:

Jak się lata własnym samolotem, to się ma potem takie proste spojrzenie na świat... :lol:
Ale ja Panu SJ szczerze i nieironicznie dziękuję - wyleczył mnie niniejszym z makówek ;)

tmaciak
16-10-2008, 15:09
Teraz Apple na dodatek zafundował w najnowszych MB/MBP matryce wyłącznie GLOSSY.
Jak również w najnowszym Apple_Cinema_Display :twisted:

Hmmm, a to jakoś z rozpędu pominąłem przy czytaniu specyfikacji...

No to w takim razie odpowiada to na moje pytanie z postu #79, dziękuję, lustra akceptuję tylko w łazience i przedpokoju :mrgreen:

Tom01
16-10-2008, 15:14
No to w takim razie odpowiada to na moje pytanie z postu #79, dziękuję, lustra akceptuję tylko w łazience i przedpokoju :mrgreen:

Nomen omen, palmtopy, które mają ekrany praktycznie błyszczące, przez szybowników, używających ich do nawigacji, są zwane właśnie lusterkami.

Bahrd
16-10-2008, 16:07
No to w takim razie odpowiada to na moje pytanie z postu #79, dziękuję, lustra akceptuję tylko w łazience i przedpokoju :mrgreen:

Rozumiem, że z tego też względu zdjęcia robisz jakąś hybrydą? ;)
Co do makówek - chyba na forum DPR ktoś zauważył, że "odbicia" na ekranach nowych laptopów (na ich zdjęciach w materiałach reklamowych) są dodane w postprocessingu ;)

A za parę lat (wraz z postępem technologii paneli) Mr. SJ obwieści fanom jabłek, że "Apple reinvented matte screens"...

A poważniej: czy są już monitory WRGB, w których piksel ma czery składowe: biały + trzy dla RGB?

tmaciak
16-10-2008, 16:25
Rozumiem, że z tego też względu zdjęcia robisz jakąś hybrydą? ;)

:mrgreen: Niech będzie, że jeszcze w aparacie fotograficznym :)


A za parę lat (wraz z postępem technologii paneli) Mr. SJ obwieści fanom jabłek, że "Apple reinvented matte screens"...

Chyba jest nadzieja, że opracują może mniej odbijające "glossy" bo niestety tendencja na rynku jest taka, że już coraz trudniej kupić LCD nie-"glossy" w klasie konsumenckiej.

Tom01
16-10-2008, 16:32
A poważniej: czy są już monitory WRGB, w których piksel ma czery składowe: biały + trzy dla RGB?

Spotkałem się z takim rozwiązaniem tylko na "white papers" u Eizo.

Czyli nie ma.

hyzop
20-10-2008, 19:17
Krótko mówiąc to do AdobeRGB to dochodzą co lepsze Eizo - nie uwierzę dopóki nie zobaczę profilu zrobionego na tym cudzie. :)

No to jak skończyło się oglądanie. Powala czy nie powala, czy nie doszło poprostu do konfrontacji?

Janusz Body
20-10-2008, 19:21
No to jak skończyło się oglądanie. Powala czy nie powala, czy nie doszło poprostu do konfrontacji?

Nie doszło do konfrontacji - profilu nie dostałem :)

Bahrd
21-10-2008, 08:20
Nie doszło do konfrontacji - profilu nie dostałem :)

Profil fabryczny do HP 2480zx jest ogólnie dostępny tutaj (http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc=us&prodTypeId=382087&prodSeriesId=3648397&prodNameId=3648398&swEnvOID=1093&swLang=13&mode=2&taskId=135&swItem=vc-61798-1), ale Januszowi pewnie on nie wystarczy ;)
Przy okazji - serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego!

PS
W roboczym tescie Lenovo W700 (http://forum.notebookreview.com/showthread.php?p=4010312) matryca raczej zawodzi...

Kolaj
21-10-2008, 08:32
Profil fabryczny do HP 2480zx jest ogólnie dostępny tutaj (http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc=us&prodTypeId=382087&prodSeriesId=3648397&prodNameId=3648398&swEnvOID=1093&swLang=13&mode=2&taskId=135&swItem=vc-61798-1), ale Januszowi pewnie on nie wystarczy ;)
No raczej nie wystarczy, bo chyba trudno ocenić jakość matrycy notebooka HP 8730w badając profil monitora HP 2480zx, zatem kompletnie innego produktu. To, że ktoś deklaruje albo przypuszcza, że będzie tak samo to, dopóki się tego nie zmierzy, pozostaje tylko... przypuszczeniem.

Janusz Body
21-10-2008, 08:46
Profile fabryczne maja to do siebie, że częściej oddają chciejstwo producenta niż stan faktyczny. Regułą jest, że im niższy produkt tym chciejstwo większe.

Producenci raczej nie wykazują tych tendencji przy sprzedaży produktów z najwyższej półki takich jak stacje graficzne bo wiedzą, że ten produkt i tak zostanie zweryfikowany przez klienta. Zwykle pierwszą rzeczą którą robi nabywca drogiej stacji graficznej jest jej oprofilowanie więc tu wszelkie nieścisłości są wykrywalne natychmiast. W reklamie producenta i tak najczęściej pokazywany jest "wybrany egzemplarz" - czyli górne 2-3% z serii :)

renes
21-10-2008, 13:12
Prośba do użytkowników IBM/Lenovo.

Która seria ma najlepsze matryce i obraz, bo chyba będę musiał któregoś z nich kupic zamiast Della.

Bahrd
21-10-2008, 13:46
Generalnie jest dwóch dostawców matryc - LG-Philips i Samsung.
Jedni uważają, że Samsung jest gorszy, drudzy, że lepszy.
Mam okazję używać T61p - ponieważ składany jest w Czechach (albo Słowacji), to ma matrycę od LG-Philips - bo blisko do fabryki Kobierzycach.
Obecnie czekam - albo W700, albo HP 8730w...

Kolaj i Janusz - zapewne obaj macie racje, ale pamiętam, że "plaskaczom" LCD też było na początku trudno zyskać zaufanie użytkowników CRT. Teraz - myślę - kolej na porządne matryce w laptopach.

Kolaj
21-10-2008, 14:14
Teraz - myślę - kolej na porządne matryce w laptopach.No dobra, fajnie. Ale co ma piernik do wiatraka? Trudno ocenić jakość displaya w laptopie oglądając "fabryczny" profil monitora. Po prostu trzeba wziąć na warszat ten konkretny model lapka i go pomierzyć. To wszystko. Zdanie, że "kolej na porządne matryce w laptopach" to powinno być raczej skierowane do producentów tychże.

redrash
21-10-2008, 14:29
A co myslicie o serii laptopów sony dla fotografów?

http://www.photographyblog.com/index.php/weblog/comments/sony_vaio_aw_series_laptop_for_photographers/
http://www.bjp-online.com/public/showPage.html?page=818932

Bahrd
21-10-2008, 14:34
No dobra, fajnie. Ale co ma piernik do wiatraka? Trudno ocenić jakość displaya w laptopie oglądając "fabryczny" profil monitora. Po prostu trzeba wziąć na warszat ten konkretny model lapka i go pomierzyć. To wszystko. Zdanie, że "kolej na porządne matryce w laptopach" to powinno być raczej skierowane do producentów tychże.

Piernik do wiatraka ma mąkę - skoro już pytasz o imponderabilia.

A ja pozwoliłem sobie zauważyć ogólnie pewną tendencję u producentów (rozszerzanie oferty wraz z postępem technologii) i u użytkowników (nieufność - częstokroć uzasadnioną "marketingowymi trikami" producentów).

Jak wspomniał Janusz - to co przechodzi na półce mainstream nie jest już najlepszą strategią w kategorii "top" - tam producentom nie zależy na szarganiu sobie opinii - dlatego też kończąc wywód (i temat): ponieważ zarówno wspomniany monitor jak i laptop HP są z górnej półki i noszą nazwę tej samej technologii, to pozwolę sobie optymistycznie zakładać "niewinność" HP dopóki ktoś nie wykaże, że jest inaczej.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

A co myslicie o serii laptopów sony dla fotografów?

http://www.photographyblog.com/index.php/weblog/comments/sony_vaio_aw_series_laptop_for_photographers/
http://www.bjp-online.com/public/showPage.html?page=818932

Też czekam, aż np. jakiś serwis postawi koło siebie Della, HP, ThinkPada i Sony'ego i przebada je solidnie ;)

renes
21-10-2008, 14:40
Generalnie jest dwóch dostawców matryc - LG-Philips i Samsung.
Jedni uważają, że Samsung jest gorszy, drudzy, że lepszy.
Mam okazję używać T61p - ponieważ składany jest w Czechach (albo Słowacji), to ma matrycę od LG-Philips - bo blisko do fabryki Kobierzycach.
Obecnie czekam - albo W700, albo HP 8730w...

Znasz może sklep w Polsce gdzie można skonfigurować IBM/Lenovo, Della?

Kolaj
21-10-2008, 14:43
Znasz może sklep w Polsce gdzie można skonfigurować IBM/Lenovo, Della?Della to sobie można skonfigurować nawet na stronie producenta. Tyle, że oni tam nie sprzedają do odbiorców indywidualnych więc musiałbyś na firmę kupować.

renes
21-10-2008, 14:51
Della to sobie można skonfigurować nawet na stronie producenta. Tyle, że oni tam nie sprzedają do odbiorców indywidualnych więc musiałbyś na firmę kupować.

To wiem i firmy też nie mam. Kilka osób wspominało że jest kilka sklepów które konfigurują notebooki, nie moge ich jednak namierzyć - zwłaszcza gdy chodzi o Lenovo/IBM i DELLa.

Kolaj
21-10-2008, 14:57
To wiem i firmy też nie mam. Kilka osób wspominało że jest kilka sklepów które konfigurują notebooki, nie moge ich jednak namierzyć - zwłaszcza gdy chodzi o Lenovo/IBM i DELLa.Znowu mogę powiedzieć tylko na temat Della. Ogólnie Dell do niedawna oferował notebooki wyłącznie do odbiorców korporacyjnych. I w ogóle nie było oficjalnie żadnego sklepu, który by ten towar sprzedawał dla klientów indywidualnych. Zupełnie niedawno to się trochę zmieniło. Dell nawiązał współpracę z Komputeronikiem i oferuje za ich pośrednictwem notebooki. Niestety jest to tylko kilka modeli z konkretną i niezmienialną konfiguracją. Mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni ale na dziś tak to wygląda.

Nieoficjalnie, to na Allegro można znaleźć sprzedawców, którzy pewnie byliby w stanie zaoferować dowolną, istniejącą w ofercie konfigurację. Ale nikogo konkretnego Ci nie polecę. Ja kupowałem jeszcze inaczej ;)

Bahrd
21-10-2008, 15:05
Powyższe tyczy się również HP i Lenovo. Konfiguratory WWW dostępne są w USA/Kanadzie i może gdzieś jeszcze. W Polsce niestety, tak HP jak i Lenovo, oferują zestawy "pod klucz".

renes
21-10-2008, 15:15
Jeden sklep konfigurujący DELLa znalazłem, dość ciekawy: http://www.mm-notebooks.pl/list/notebooki.html

poza chyba jednym. Przy zakupie na raty (a o tym myslę) korzystają z usług banku Cetelem. A co to za bank i ilu ma znienawidzonych klientów można poczytać na różnych stronach.

Janusz Body
21-10-2008, 20:11
Dostałem plik z kalibracji della d820 wugxa 15.4" od jednego z formułowiczów.

Rezultat poniżej. Nic lepiej od innych laptoków. Prawie dokładnie to samo. Jak w jednym miejscu lepiej to w innym gorzej.

Wykres dla L=50.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://potoczek.mserwis.pl)


Czyli dalej czekamy na przyzwoitą matrycę w laptoku. :)

EDIT: Ta Toshiba to notebook Toshiby z tym "szklanym ekranem" (Crystal Bright czy jakoś tak)

m_o_b_y
21-10-2008, 20:33
Dostałem plik z kalibracji della d820 wugxa 15.4" od jednego z formułowiczów.

Rezultat poniżej. Nic lepiej od innych laptoków. Prawie dokładnie to samo. Jak w jednym miejscu lepiej to w innym gorzej.

Czyli dalej czekamy na przyzwoitą matrycę w laptoku. :)

EDIT: Ta Toshiba to notebook Toshiby z tym "szklanym ekranem" (Crystal Bright czy jakoś tak)


Lubię czytać Twoje posty.
Rzeczywiście: "old enough to know better".
Po prostu jesteś kopalnią wiedzy.
Pozdrówka

renes
22-10-2008, 10:11
Drugi ciekawy sklep w którym skonfigurować mozna lapka, może sie komuś przyda:

http://www.flexbook.pl/

Kolaj
22-10-2008, 10:16
Drugi ciekawy sklep w którym skonfigurować mozna lapka, może sie komuś przyda:

http://www.flexbook.pl/Co to za marka? Pierwsze słyszę.

EDIT: A, już sobie doczytałem:
"Firma Flex sp. z o.o. powstała w 2008 roku i jest producentem wysokiej klasy laptopów pod marką Flexbook.". Życzę udanych zakupów :)

renes
22-10-2008, 10:29
Co to za marka? Pierwsze słyszę.

EDIT: A, już sobie doczytałem:
"Firma Flex sp. z o.o. powstała w 2008 roku i jest producentem wysokiej klasy laptopów pod marką Flexbook.". Życzę udanych zakupów :)

Składają z różnych podzespołów, co do niektórych niewiadoma, wysłałem im kilka pytań, zobaczymy.

RafalR
22-10-2008, 10:48
Dostałem plik z kalibracji della d820 wugxa 15.4" od jednego z formułowiczów.

Rezultat poniżej. Nic lepiej od innych laptoków. Prawie dokładnie to samo. Jak w jednym miejscu lepiej to w innym gorzej.
Jednak widać różnicę na korzyść mojego Della D830 15.4" WSXGA+ (wykres w poście #83).

Janusz Body
22-10-2008, 11:19
Jednak widać różnicę na korzyść mojego Della D830 15.4" WSXGA+ (wykres w poście #83).

Co nie zmiena faktu, że to wszystko ta sama klasa niestety :) Z niebieskimi tragedia z katastrofą. Dalej laptoki pozostają z etykietą "do obróbki NIE" - gamuty różnią się minimalnie choć D830 faktycznie wypada najlepiej :)

RafalR
22-10-2008, 11:26
Co nie zmiena faktu, że to wszystko ta sama klasa niestety :) Z niebieskimi tragedia z katastrofą. Dalej laptoki pozostają z etykietą "do obróbki NIE" - gamuty różnią się minimalnie choć D830 faktycznie wypada najlepiej :)
Oczywista oczywistość ;) Między sobą laptopy trochę się różnią ale nawet najlepsze wypadają kiepsko w stosunku do "normalnych" nielaptopowych monitorów.

renes
22-10-2008, 13:22
Może ktoś z właścicieli Maca Book Pro odważy się wysłać plik plik z kalibracji do Janusza? :wink:

Kolaj
22-10-2008, 13:26
Może ktoś z właścicieli Maca Book Pro odważy się wysłać plik plik z kalibracji do Janusza? :wink:Nieźle się Janusz wpakowałeś. Nie opędzisz się teraz od tych profili. :twisted:

Bahrd
22-10-2008, 15:59
Co nie zmiena faktu, że to wszystko ta sama klasa niestety :) Z niebieskimi tragedia z katastrofą. Dalej laptoki pozostają z etykietą "do obróbki NIE" - gamuty różnią się minimalnie choć D830 faktycznie wypada najlepiej :)

Ja jednak poczekam na nowe HP/Lenovo ;) Nawet Dell nie chwali się tą matrycą innymi słowami niż "SuperOstra" - a to w gruncie rzeczy, przy 147DPI, jest cechą każdego piętnastocalowca z WUXGA.

pattom
24-10-2008, 05:56
Szukam laptopa do zdjęć. Wiem było wiele razy, że laptop się nie nadaje, ale co kupić do 3300 zł, chodzi mi o najciekawszą możliwą propozycję i optymalną. (Docelowo mam zamiar podpiąć ekran zewnętrzny ).

tom170
30-10-2008, 00:33
Ja mam sony fw11e i jak narazie chwale sobie... co do matrycy to rozdzialka 1600x900 przy 16,4" waga 3.1kg wiec nie tak tragicznie... szkoda ze to nie dual lamp ale do pracy w pomieszczeniach w zupelnosci wystarczy z tym ze na dole ekranu widac troche ze swieci jasniej ogolnie nie jest zla matryca a nawet niektorzy uwazaja ze bardzo dobra... recenzja na http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Sony-Vaio-VGN-FW11M.11945.0.html (http://www.notebookcheck.pl) akurat niedawno sie pojawila..

reszta danych:
C2Duo P8400 2.26GHz
250GB HDD SAMSUNG 5400obr. (najslabszy element procz grafiki ale nie mam go do gier :) )
3GB RAM DDR2-800 (vista home premium 32bit i tak tylko 3GB obsluzy)
Radeon 3470 512MB

Ogólnie nawet na viscie smiga fajnie ale dopiero jak sie uruchomi.. samo uruchamianie troche trwa ok 1min 10-20sek z Macaffe i zajebanym systemem roznymi programami typu baza mysql framework .net 3.5 visual studio c# mcaffe antyvir i jakies *******y od SONY ogolnie wlaczajac visual studio 2008 express + aptana studio (do stronek) + jakies wordy + przegladanie stron jednoczesnie czuje sie pelen komfort uzytkowania nawet na viscie. Wiec mysle ze i z PSem sobie poradzi bardzo fajnie. Mysle nad wymiana dysku na segate 320 7200obr i bedzie napewno bardzo dobrze sluzyl.

a i we wrocku w spaceone jest za ok 3200-300 zl :)

pattom
30-10-2008, 07:31
Ja znalazłem takiego laptopa:
http://www.allegro.pl/item467259946_dell_studio_1535_4_8ghz_4gb_320gb_wx ga_gw36_fv.html

Zastanawiam się nad jeszcze inną konfiguracją. Chodzi mi po głowie matryca LEDowa, ale nie wiem czy to ma sens? Ktoś ma jakieś doświadczenia?

pattom
30-10-2008, 09:41
i takiego:
http://www.allegro.pl/item465700783_dell_studio_1735_led_t5850_4gb_640gb _wifi_vista.html

solmark
30-10-2008, 12:55
Może to nie jest bezpośrednio odpowiedź na pytanie, ale obrabiam wszystkie zdjęcia na laptopie. Drukuję w zależności czy chcę szybciej czy taniej w trzech różnych zakładach. Zawsze z zaznaczeniem, że bez korekcji. Zawsze mam to co chciałem a jak nie mam, to okazuje się że w zakładzie coś się rozkalibrowało. I napiszę jeszcze, że podpinam czasami pod niego eizo jak chcę się pobawić, ale rzadko. Nie znam się na wykresach i parametrach matryc, nie interesuje mnie to, bo mam inne sprawy na głowie. No ale jest mały problem - na tym laptopie pisze MacBook Pro a to podobno kupują wariaci albo snoby. :mrgreen:

photographus
30-10-2008, 13:13
Na jednym z moich laptopów też jest napis MacBook Pro :), co nie zmienia faktu, że przy wyświetlaniu zdjęć zauważalnie ustępuje on Eizo FlexScan S1931.
Wszystko zależy od tego czego oczekujemy od urządzenia. Jeden lubi rybki (wtedy robi foty na laptopie), drugi akwarium (używa oddzielnego monitora).
Najważniejsze jednak jest aby nie zabić radości płynącej z fotografowania i późniejszej obróbki zdjęć.
Pozdrawiam

solmark
30-10-2008, 13:28
Radość z fotografowania i późniejszej obróbki zdjęć zabija nieco fakt, że muszę z tego utrzymać czwórkę dzieci. A mój Eizo FlexScan S1931 za mocno podbija kolory (jak na mój gust). Ale przyznam Ci rację, że gdyby nie ta radość, pewnie robiłbym coś innego.

Tom01
30-10-2008, 16:24
Radość z fotografowania i późniejszej obróbki zdjęć zabija nieco fakt, że muszę z tego utrzymać czwórkę dzieci.

Tym bardziej efektywność i jakość pracy wzrasta, jeśli na etapie postprocessingu widać to co ma być. Znam człowieka, który wywołuje 16 odbitek, każda z nieco inną korekcją, wybiera najlepszą i taką zakłada dalej. Jak któraś z następnych jest skopana, to znów 16. Itd... Nie wiem czy z czegoś takiego można czerpać radość twórczą. :)


A mój Eizo FlexScan S1931 za mocno podbija kolory (jak na mój gust).

Trza go wyregulować, skorygować tor video. W skrajnym przypadku zmnieszyć nasycenie z 5% w zarządzeniu kolorem w PS. Ten monitor da się ustawić tak, że to co na monitorze i na odbitce, wizualnie, jest bardzo zbliżone.

ErnestPierwszy
30-10-2008, 18:28
Ja znalazłem takiego laptopa:
http://www.allegro.pl/item467259946_dell_studio_1535_4_8ghz_4gb_320gb_wx ga_gw36_fv.html

Zastanawiam się nad jeszcze inną konfiguracją. Chodzi mi po głowie matryca LEDowa, ale nie wiem czy to ma sens? Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Nie wiem jak to będzie z nowym CS4, ale może warto kupić lapka z grafiką nVidia? - ten Dell ma Radeona. Jak CS4 wspiera nVidię to chyba warto.

Oglądałem Samsunga r560 http://www.allegro.pl/item469454043_notebook_samsung_r560_15_4_p8400_4gb _9600gt_vista.html
W media markt za 3649 zł. Bardzo szybki, bawiłem się nim trochę i szybkość robi wrażenie. Nie wiem po co dają 4GB w lapkach, Vista widzi tylko 3GB, chyba że ktoś ma wersję 64 bitową.
Ale ekran jakiś taki bardzo jasny, może da się go podciągnąć, zakładka nVidii miała sporo ustawień ekranu, koloru itp.

W Saturnie widziałem też starsze modele SONY - AR51M - podwójna lampa, gf9400gt i core2duo 7260 - cena 3700 zł

Tom01
30-10-2008, 18:33
Ale ekran jakiś taki bardzo jasny, może da się go podciągnąć, zakładka nVidii miała sporo ustawień ekranu, koloru itp.

Które w kontekście zbyt jaskrawego, marketingowo poprawnego ekranu, zdadzą się psu na budę.

macgaw
16-12-2008, 02:15
przesiedzialem 4h czytajac posty na owym forum i nie tylko. wiadomo ze z czasem wszystko sie starzeje, a moc komputerow jednak idzie do przodu.....

od polowy tego watku pojawila sie ostra dyskusja na temat samych matryc.... uwazam ze slusznie, aczkolwiek bardzo malo jest poswiecone innym parametrom.....
z tymi laptopami widze ze jest cos w stylu "cos za cos"
jak jest dobry procesor, to karta grafiki bleee i odwrotnie
i na co tu sie zdecdowac

po linkach widze ze proponujecie laptpoy dla "rzadu",a co z nami zwyklymi szaraczkami??

sam jestem szaraczkiem potrzebuje laptopa zeby wrzucic sobie w koszty firmy i musze cos jeszcze kupic w tym roku.... planuje wydac 3500 zl.

moze zaproppnujecie cos do tej kwoty??
w gry nie gram ... no moze po za fm 2009........
raczej bedzie stal w domu, bedzie obrobka ps i bedzie podpiety pod monitor

Vitez
16-12-2008, 16:16
sam jestem szaraczkiem potrzebuje laptopa zeby wrzucic sobie w koszty firmy i musze cos jeszcze kupic w tym roku.... planuje wydac 3500 zl.

moze zaproppnujecie cos do tej kwoty??
w gry nie gram ... no moze po za fm 2009........
raczej bedzie stal w domu, bedzie obrobka ps i bedzie podpiety pod monitor

Mało konkretne wymagania... więc tylko domyślam się że nie zależy ci na super odwzorowaniu kolorów, wielkość matrycy też nie ma znaczenia, tylko moc obliczeniowa w sumie się liczy.
W takim razie coś tej klasy (mocny procesor z najnowszej serii):
http://www.emobilne.pl/product_info.php?products_id=1454&cPath=1_232
+ wymiana ramu na 2x2GB 800MHz CL5: http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/Kingston_SO_DIMM_2x_2GB_DDR2_800_MHz_CL5/pelny,id,52181/

Kolaj
16-12-2008, 16:43
od polowy tego watku pojawila sie ostra dyskusja na temat samych matryc.... uwazam ze slusznie, aczkolwiek bardzo malo jest poswiecone innym parametrom.....
Bo to wątek o laptopie do zdjęć. W tym kontekscie kiepska matryca dyskwalifikuje sprzęt, choćby był wydajny jak superkomputer z NASA. Oczywiście, jak podłączysz zewnętrzny monitor, to nie ma problemu ale to już nie jest przenośny komputer do obróbki foto.

z tymi laptopami widze ze jest cos w stylu "cos za cos"
jak jest dobry procesor, to karta grafiki bleee i odwrotnie
i na co tu sie zdecdowacNiee, są laptopy, które mają wszystko dobre, poza oczywiście matrycą. Ale prawdą jest, że coś za coś. Dobre bebechy -> większe pieniądze.

po linkach widze ze proponujecie laptpoy dla "rzadu",a co z nami zwyklymi szaraczkami??Kupujemy Trabanty i Polonezy, mając pełną świadomość, że są kiepskie ale na nic innego nas nie stać :(

planuje wydac 3500 zl.

moze zaproppnujecie cos do tej kwoty??
w gry nie gram ... no moze po za fm 2009.[...] bedzie obrobka ps i bedzie podpiety pod monitorNajważniejsza jest duża ilość pamięci RAM. 4GB będzie ok. Nie zaszkodzi też dysk z prędkością obrotową 7200. Jego pojemność nie jest taka krytyczna, w końcu archiwum można trzymać na zewnętrznych nośnikach. Karta graficzna to praktycznie obojętne. PS korzysta z dobrodziejstw wydajnych kart w bardzo niewielkim stopniu. Chociaż nie wiem, co oznacza skrót fm 2009 i jakie ma wymagania odnośnie grafiki.


raczej bedzie stal w domu,No i pamiętaj, że za te same pieniądze możesz mieć bardzo wypasiony komputer stacjonarny, który pociągnie też gry.

macgaw
21-12-2008, 13:16
dziekuje za pomoc,
po glebszych przemysleniach zdecydowalem sie na komputer stacjonarny z wiekszym monitorem 22 "

http://sklep.vobis.pl/oferta/komputery/dom/702457_vp_q6600_power_black.aspx

Maćko_Pń
21-12-2008, 21:31
(...)

A co konkretnie sobie finalnie kupiłeś ??

Vitez
22-12-2008, 20:40
dziekuje za pomoc,
po glebszych przemysleniach zdecydowalem sie na komputer stacjonarny z wiekszym monitorem 22 "


A wiesz że nie wielkość monitora świadczy o jakości?
http://canon-board.info/showthread.php?t=34241

wojkij
22-12-2008, 20:56
http://www.allegro.pl/item508820579_msi_wind_u90_2gb_120gb_linux_czarny_ super_cena.html

Jest jakaś przeglądarka rawow która będzie działać w miarę sensownie w takim "czymś"?

woyd
22-12-2008, 21:22
2GB ramu to całkiem sporo - ja do niedawna pracowałem na HP Pavillion z 1GB RAM obrabiając RAW w Capture One i jakoś szło. Choć przyznaje, że jak się uzbierało kilkadziesiąt plików (np. z wesela) to wywołanie RAWa do JPG trochę trwało. Sama obróbka RAWa (kadrowanie, rozjaśnianie, kontrast, itp) szło dość płynnie.

Zobacz też RAWTheraphy - darmowy soft, który nie jest chyba tak pamięciożerny jak Lightromm czy PS :)

Tomek_P
22-12-2008, 21:31
znajdzie się tu jakiś użytkownik MacBook'a 13,3" ? Jak wygląda jakość ekranu w tym modelu? Ceny spadły tak bardzo, że dzisiaj wyrwanie konfiguracji z C2D 2,16GHz i 4gb ram to kwota poniżej 2000 zł. Z drugiej strony za niewiele więcej można wyrwać MacBooka Pro w podobnej konfiguracji i świetnym ekranie (mat). :|

obserwator
22-12-2008, 21:34
Sam używam macbooka, ale wersji black. Jakość obrazu na poziomie. Jak na lcd w laptopie przystało. Jasno świeci, rozdzielczość*OK. Co chcieć*więcej. Może za dużo nie wymagam tylko dlatego, że to pomocniczy kompterek, terminal, bo do zadań specjalnych czyli fotografii używam MacPro :).
Jeśli to ma byź*Twój główny komp do zdjęć, to zdecydowanie polecam Mac BookPro - za matrycę i wydajność (choć i tak mogło by być*szybciej, no ale nie czepiajmy się*laptopów)

Tomek_P
22-12-2008, 21:59
Tak tak, główny ;)

Powiedz mi jeszcze którą wersje posiadasz. Nową z kartą gf8600gt czy starą z integrą no i ekran mat czy glossy? Po zastanawianiu się nad nowymi Sony Vaio wybieram Macbooka. Sprzęt sprawdzony i co najważniejsze prawie bezawaryjny.

obserwator
22-12-2008, 23:14
Mam glossy, i wersję 2.4GHz IC2D z 2GB ram na pokładzie, grafika X GMA3100 - do internetu i przeglądanie zdjęć, office, skype, gg i inne podręczne bzdety - w sam raz.
No i nie można porównywać sony czy cokolwiek z windą na pokładzie, z jakimkolwiek apple - to zupełnie inna bajka.

Bahrd
25-12-2008, 20:31
Co myślicie: http://www.engadget.com/2008/12/25/lenovo-w700ds-struts-its-stuff-on-film/ - dwa monitory w laptopie, cztery rdzenie, kalibrator, tablet i karta graficzna "pod PS"?

KMV10
25-12-2008, 22:07
Wydaje się być mało mobilny - duża masa to pierwsza wada takiego notebooka jak dla mnie.

hyzop
26-12-2008, 17:49
Myślimy, że trzeba mieć sporo kasy by go kupić.

quail
28-12-2008, 10:55
Myślimy, że trzeba mieć sporo kasy by go kupić.

To raz. Poza tym jest ciężki, ja bym go nie chciał targać na plecach. Jak ma być mobilny, to coś małego, np. X300. A w domu zawsze można podpiąć do dużego i porządnego monitora.

Bahrd
28-12-2008, 12:05
To raz. Poza tym jest ciężki, ja bym go nie chciał targać na plecach. Jak ma być mobilny, to coś małego, np. X300. A w domu zawsze można podpiąć do dużego i porządnego monitora.
Ja też się zastanawiam, komu taki smok się przyda - na swojej stronie wskazują wyraźnie na fotografów, więc się PT Kolegów pytam.
X300/301 jest super, ale nie ma czytnika SD i nie można (póki co) zamiast DVD włożyć dodatkowego dysku.
Ja się przymierzam do X200s - 1.2kg, 140DPI - może nie jest to koń, ale wołek roboczy będzie z niego na pewno ;)

Skipper
28-12-2008, 12:38
macbook lub macbook Pro... to najlepsze rozwiazanie... prawda jest taka ze jak ktos raz zaczal obrabiac fotki w srodowisku Mac OsX ciezko se wypisac :) mimo ze nigdy nie bylem "ideowcem" to rozwiazania Apple moge naprawde z czystym sumieniem polecic.. o ile ktos szuka maszyny do pracy a nie zabawy...
komplementarnosc softu latwe przechodzenie z programu do programu i mozliwosc przeprowadzenia calkowitej postprodukcji zarowno fotograficznej jak i filmowej na oprogramowaniu ktore sie swietnie uzupelnia i nie wysypuje bez powodu daje naprawde ogromne poczucie komfortu pracy :)

Gringo997
28-12-2008, 15:25
jak dla mnie to zdecydowanie MBP (model early 2008 z multi touch'em i matrycą LED)
mialem model z 2006 roku i różnica jest kosmiczna, a wyświetlacz w zwykłym macbooku jest do bani choć i tak bije na głowe większość laptopów

hyzop
28-12-2008, 16:57
macbook lub macbook Pro... to najlepsze rozwiązanie...

Jak się wejdzie na forum macbookowców, to już takiej pewności nie ma a matryce to też nie jakiś cudowny wynalazek robiony w tajnych fabrykch na Księżcu, tylko chińska robota dla podwykonawcy z Korei.

Tomek_P
28-12-2008, 17:51
co nie zmienia faktu, że komputery od Apple są jednymi z najwyżej ocenianych i najbardziej niezawodnych. Nie tylko ze względu na system ale również budowę. Rysę stanowi tu defekt części Macbooków 13'' czyli pękająca obudowa :| Po zmaganiach z Windowsem ogromna liczba fotografów ucieka do konkurencji. Mnie to całkowicie przekonuje. I co z tego, że jest to chińska robota? Dużo to nie zmienia w popycie na te cacka. Dziś wystarczy 3,5 tysiąca żeby stać się posiadaczem Macbooka Pro w świetnym stanie.

quail
28-12-2008, 19:37
X300/301 jest super, ale nie ma czytnika SD i nie można (póki co) zamiast DVD włożyć dodatkowego dysku.

Nie sprecyzowałem... chodziło i o thinkpad X300 (lenovo). Ma zarówno czytnik SD jak i zamiast DVD można zapodać drugi dysk lub drugą baterię.

A z jeszcze mniejszych X61. Jest bajecznie mały i leciutki.

Bahrd
28-12-2008, 20:12
Nie sprecyzowałem... chodziło i o thinkpad X300 (lenovo). Ma zarówno czytnik SD jak i zamiast DVD można zapodać drugi dysk lub drugą baterię.

A z jeszcze mniejszych X61. Jest bajecznie mały i leciutki.

Sprecyzowałeś ;)
X30x nie mają czytnika SD (nie mają też ExpressCard).
A zamiast DVD można włożyć baterię (specjalną dla X30x), ale już dysku nie, ponieważ w X30x jest UltraBay Slim 7mm (być może w przyszłości pojawią się tacki na dyski 1.8'' lub na SSD, ale póki co - nie ma).
Ta seria nie ma też dedykowanej stacji dokującej...

http://www.lenovo.com/psref/pdf/tabook.pdf - strona 121.

quail
28-12-2008, 22:11
Fakt, pomieszałem z T61, którego ostatnio oglądałem... miał zarówno czytnik SD jak i slot ExpressCard.
Ale z drugiej strony, do podróży X300 jak znalazł, mobilność i długie życie na bateriach. Czytnik zawsze można podpiąć po USB i będzie nawet czytał karty CF :)

Skipper
28-12-2008, 23:11
Jak się wejdzie na forum macbookowców, to już takiej pewności nie ma a matryce to też nie jakiś cudowny wynalazek robiony w tajnych fabrykch na Księżcu, tylko chińska robota dla podwykonawcy z Korei.
jak sie wejdzie na forum canona to mozna dojsc do wnosku ze zaden obiektyw sie nie nadaje do robienia zdjec, w zadnej puszcze nie dziala AF i miliona innych rzeczy bo fora sa pelne malkontentow.. IMO forum Apple to swiatynia a nie forum.. tam sie oddaje hold stefanowi a nie rozsadnie rozmawia o sprzecie a szkoda... niestety to jedno z bardziej "ideowych" forow jakie znam..
Apple ma swoje wady nie powiem ale tu chodzi o system operacyjny i oprogramowanie.. a jak Ci sie lezy matryca to mozesz podlaczyc zewnetrzny monitor i tak sie lepiej pracuje na dwoch jak na jednym... choc wykonanie tez nie jest tak zle jakby mozna pomyslec... mnie nic nie peklo a spadl mi kilka razy i to solidnie.. raz od upadku dysk siadl ale to i tak dopiero za 3 razem :lol::lol: nie mniej jednak dzieki time machine nic nie stracilem.. dlatego ja sobie ten sprzet chwale.. choc nie twierdze ze to 8 cud swiata :)

woyd
28-12-2008, 23:22
jak sie wejdzie na forum canona to mozna dojsc do wnosku ze zaden obiekty sie nie nadaje do robienia zdjec, w zadnej puszcze nie dziala AF i miliona innych rzeczy [...]



Powinieneś dostać nobla za to określenie :) !!

tenisista
12-01-2009, 20:06
Chce kupić laptopa do max.2500 zł
proszę o poradę.

Troyan
12-01-2009, 20:20
Moja uwaga do postu gdzieś kilka stron wcześniej: "za taką kasę to ozesz mieć mega wypasiony PCt" (mniej więcej).

Właśnie wczoraj zauwazyłem ze mój PeCet ma zasilacz 650W a laptop tylko...70W. Jeśli ktoś wracając z pracy trzyma komputer na "on" od godz. 17 do powiedzmy 23.30 to tak jakby miał włączone żelazko przez 6,5h- trochę to przemawia do wyobraźni. Dlatego posta piszę z laptopa a nie z PCta ;) Więc jeśli ktoś się zastanawia PC czy laptok to pod tym względem nie ma porównania co jest mniej żrące dla naszego portfela.

ps. Róznica 650W a 70W to jaka w skali roku oszczednosć ? Ktoś sie orientuje jak to się oblicza wg tych cenników dostawców energii ?

Krzychu
12-01-2009, 20:22
Moja uwaga do postu gdzieś kilka stron wcześniej: "za taką kasę to ozesz mieć mega wypasiony PCt" (mniej więcej).

Właśnie wczoraj zauwazyłem ze mój PeCet ma zasilacz 650W a laptop tylko...70W. Jeśli ktoś wracając z pracy trzyma komputer na "on" od godz. 17 do powiedzmy 23.30 to tak jakby miał włączone żelazko przez 6,5h- trochę to przemawia do wyobraźni. Dlatego posta piszę z laptopa a nie z PCta ;) Więc jeśli ktoś się zastanawia PC czy laptok to pod tym względem nie ma porównania co jest mniej żrące dla naszego portfela.

ps. Róznica 650W a 70W to jaka w skali roku oszczednosć ? Ktoś sie orientuje jak to się oblicza wg tych cenników dostawców energii ?

A naprawdę myślisz że jak zasilacz ma 650W to tyle non-stop ciągnie ? To jakby Ci to powiedzieć - jesteś w grubym błędzie :)

wojkij
12-01-2009, 20:28
Zasilacz ciągnie tylko tyle energii ile aktualnie mu potrzeba, w normalnej pracy nie są to duże ilości bo najwięcej zjada gpu i cpu w "stresie".

//edit
Czuje się wyprzedzony :mrgreen:

tenisista
12-01-2009, 20:32
Córka chce laptopa !!!
Nic nie poradzę...
Bawi sie troche portretowaniem...
Byłbym ciekaw Waszych opinii o tych zdjęciach ?

Tomek_P
12-01-2009, 21:00
macbook white 13' ? ;)

przykładowa oferta (pewna):
MacBook C2D 2,1GHz/1GB/120GB/GMA X3100/BT/AP/Combo/bialy - NOWY* - 2300PLN

hyzop
12-01-2009, 21:52
macbook white 13' ? ;)

przykładowa oferta (pewna):
MacBook C2D 2,1GHz/1GB/120GB/GMA X3100/BT/AP/Combo/bialy - NOWY* - 2300PLN

Ale co? Sprzedajesz, czy kupujesz?

axk
13-01-2009, 10:50
Ktoś sie orientuje jak to się oblicza wg tych cenników dostawców energii ?

Poczytaj sobie rachunek który dostajesz od zakładu energetycznego, tam jest wszystko rozpisane.

Tomek_P
13-01-2009, 19:21
Ale co? Sprzedajesz, czy kupujesz?

Tenisista szuka laptopa dla córki więc proponuję macbooka :) A ta oferta to jedna z wielu (aktualnych) w "polskim internecie" ;)

tenisista
13-01-2009, 20:22
Czy koniecznie musi być MacBook ?
Coś innego.
Lub czym mam sie kierować, przy zakupie ?

wojkij
13-01-2009, 20:32
Jeśli to ma być sprzęt do zastosowań ogólnych to chyba lepiej coś z odrobinę większym lcd - macbooki są zresztą delikatnie mówiąc przereklamowane.

Czym się kierować - tutaj masz wszystko ładnie wytłumaczone:
http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=193361&st=0&start=0
http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=349349&st=0&start=0

Osobiście polecam produkty tej firmy - najlepszy stosunek ceny do jakości i mocy:

http://www.ceneo.pl/;004c58+sCompal;0112-0.htm

Tomek_P
13-01-2009, 20:37
jakością ekranu, jego rozdzielczością, wagą laptopa, kartą graficzną, wielkością dysku, emisją ciepła, jakością wykonania, wygodą touchpada, wielkością klawiszy, baterią... ;)
Nie polecam Pavilionów od HP, cukierkowy, kolorowy ale tragiczny laptop. Z HP tylko 6730 lub coś innego "biznesowego". Może być też lenovo, vaio, asus. Najważniejsze to określić swoje wymagania.

tenisista
13-01-2009, 20:46
HP 6730 kosztuje 3500 zł
a ten Compal JHL90 Intel Core 2 Duo T9300 4GB 320GB 15,4 DVD-RW NoOS
to juz coś co mnie zainteresowało
dzięki

Skipper
13-01-2009, 20:49
Jeśli to ma być sprzęt do zastosowań ogólnych to chyba lepiej coś z odrobinę większym lcd - macbooki są zresztą delikatnie mówiąc przereklamowane.

Czym się kierować - tutaj masz wszystko ładnie wytłumaczone:
http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=193361&st=0&start=0
http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=349349&st=0&start=0

Osobiście polecam produkty tej firmy - najlepszy stosunek ceny do jakości i mocy:

http://www.ceneo.pl/;004c58+sCompal;0112-0.htm

miales kiedykolwiek sprzet od Apple iz glosisz takie teorie?
proponujesz jakies no name bez systemu ani zadnego sensownego softu..
dorzuc cene sytemu operacyjnego, sensowenegp softu i wyjdzie ze placisz tyle samo jak nie wiecej.. do tego jest skazany pratycznie na srednio dobra Viste... bo corce Linuxa nie zainstaluje.. a tu dostaje komputer ktory wyciaga z pudelka i pracuje bez koniecznosci instalowania praktycznie czegokolwiek... poza kilkoma kodekami do filmow :)
teraz gdzie to servisowac na wypadek W..
Laptop z definicji ma byc mobilny stad 13" jest idealne do tego.. tym bardziej ze to ekran panoramiczny ale nie kwadrat, bateria trzyma do 6h, system stosunkowo idioto odporny, o bezpieczenstwie nie wspominajac nawet...
wydawnictwa, telewizje, najwieksze uczelnie na swiecie, chodza na apple, myslisz ze to przypadek? :roll: ktos im wode z mozgow zrobil?:roll: nie sadze..

Tomek_P
13-01-2009, 21:36
Skipper ;) zaczynasz kolejną wojnę z użytkownikami windy i fanatykami kadłubków. Jasne że wygrasz tylko po co się męczyć ;) Apple i tyle.

Tenisista gdzie takie ceny? W MediaMarkt? HP 6730s Intel Core Duo T3400 2GB 250GB DVD-RW 15,4" VHB "Znaleziono w 74 sklepach w cenie od 2318,00 zł do 2761,83 zł". Na allegro jeszcze taniej i w lepszej konfiguracji.

Tomasz Golinski
13-01-2009, 22:05
Skipper, nie trolluj :P Obróbka zdjęć na 13'? I jeszcze wciskasz, że panoramiczne 13' lepsze jest niż niepanoramiczne... Jak ktoś lubi małe, to może i tak...

Skipper
13-01-2009, 22:05
Skipper ;) zaczynasz kolejną wojnę z użytkownikami windy i fanatykami kadłubków. Jasne że wygrasz tylko po co się męczyć ;) Apple i tyle..
tu nie chodzi o to kto wygra.. kazdemu to co lubi.. ja nie bede na sile nikogo przekonywal jesli mu lepiej z windowsem na jakims blizej nieokreslonym skladaku.. jego sprawa..
jedyne czego ne trawie to komentarzy ludzi ktorzy nie mieli okazji korzystac ze sprzetu ale wypowiadaja sie jako eksperci wrecz... dotyczy to dowolnego sprzetu.. obiektywow, aparatow jak rowniez komputerow..
ja mam kilka komputerow i mam rowniez takie z XP bo np wiedzmina nie ma na OSX ale do "pracy" (fotografia filmy muzyka) i rozrywki poza grami uzywam maka.. bo wygodniej latwiej przyjemniej i mniej klopotow z niekompatybilnym i niestabilnym softem.. tyle

wojkij
13-01-2009, 22:07
Skipper ;) zaczynasz kolejną wojnę z użytkownikami windy i fanatykami kadłubków. Jasne że wygrasz tylko po co się męczyć ;) Apple i tyle.

http://www.youtube.com/watch?v=CZGIn9bpALo

Btw - skippera od dawna mam w ignorowanych i do flejmu który pewnie powyżej wyprodukował nawet nie zaglądam. Prawda jest taka że każda konfiguracja maca, mimo zastosowania IDENTYCZNYCH podzespołów jest o kilkanaście/kilkadziesiąt procent droższa od swojego pc-towego odpowiednika. To jest fakt nie opinia. Bo jeśli chodzi o mac-os to już kwestia osobistych preferencji - wbrew pozorom jednak nie jest to system idealny i o wyższej wydajności niz linux czy win - wystarczy wspomnieć o ograniczeniach photoshopa cs4 pod leopardem;)

Koniec OT, w dalszą dyskusje wciągnąć się nie daje ;)

Skipper
14-01-2009, 00:32
Skipper, nie trolluj :P Obróbka zdjęć na 13'? I jeszcze wciskasz, że panoramiczne 13' lepsze jest niż niepanoramiczne... Jak ktoś lubi małe, to może i tak...

Tomku co by nie mowic do obrabiania fotek panorama jest zdecydowanie lepsza.. a ja nie mowie o obrabianiu fotek na 13", tylko o wygodnym mobilnym dobrym laptopie, ktory w domu mozesz podlaczyc do powiedzmy 24" monitora zew i obrabiac wygodnie to co zrzuciles gdzies w plenerze..
wiec o jakim trollowaniu tu mowa?:roll:




Btw - skippera od dawna mam w ignorowanych i do flejmu który pewnie powyżej wyprodukował nawet nie zaglądam...
ojej...:oops:

Tomasz Golinski
14-01-2009, 00:49
W każdej chwili wybiorę 24' kwadratowe nad 24' panoramiczne, bo to pierwsze jest po prostu większe. Marketingoludki wciskają ludziom panoramę, bo mniejszy monitor ma taką samą przekątną, co większy normalny. Więc opłaca się.

Skipper
14-01-2009, 01:03
W każdej chwili wybiorę 24' kwadratowe nad 24' panoramiczne, bo to pierwsze jest po prostu większe. Marketingoludki wciskają ludziom panoramę, bo mniejszy monitor ma taką samą przekątną, co większy normalny. Więc opłaca się.

ja mysle ze to nie miejsce na taka dyskusje ale wez pod uwage ze panoramka miesci cala fotke praktycznie na calej powierzchni monitora.. tak jest moim zdaniem wygodniej.. jak rowniez 24" w kwadracie beda wezsze wiec i wyswietlane foto bedzie mniejsze.. uprzedzajac.. do pionowej fotki mozna obrocic monitor o 90 stopni o ile posiada takowe mocowanie.. te do foto ktore ja widzialem mialy
poza tym panorama jest bardziej naturalna dla ludzkich oczu bo jednak bez watpienia widzimy szerzej niz wyzej :)

Bahrd
29-01-2009, 00:41
http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=7-9320-9876 - porównanie laptopów. Niestety, T60 jak raz, już raczej nie do dostania.

gkmrtoip
03-02-2009, 12:42
wojkij, to też jest równie ciekawe http://www.youtube.com/watch?v=iEAGmBRC1dc

gregobb
03-02-2009, 13:00
haha smiech na sali
kwadratowy telewizor zamiast panoramy, no full wypas, takie 50 cali to na pol sciany bedzie, zero walorow estetycznych i jeszcze wzrokiem takiego sie pewnie objac nie da, a co do produkcji to raczej nie ma roznicy z tego co wiem a btw panie Tomku czy 17 cali panorama ma mniej lini od normalnego gdzie to nie jest kwadrat wcale ?? rozdzielczosc ta sama lini tyle samo wiec ???

jeesoo
07-02-2009, 14:00
W każdej chwili wybiorę 24' kwadratowe nad 24' panoramiczne, bo to pierwsze jest po prostu większe. Marketingoludki wciskają ludziom panoramę, bo mniejszy monitor ma taką samą przekątną, co większy normalny. Więc opłaca się.

Tomku : wyświetl sobie zdjęcie na full screenie na jednym i na drugim i zauważysz że na panoramie to zdjęcie jednak będzie miało wiekszą powierzchnię ... a po prawej jeszcze znajdzie się troszke miejsca na narzędzia z PS'a ... No chyba że focisz kompaktami w 1600x1200 .... ;>

Tom01
07-02-2009, 16:07
haha smiech na sali
kwadratowy telewizor zamiast panoramy (...) a co do produkcji to raczej nie ma roznicy


Tomku : wyświetl sobie zdjęcie na full screenie na jednym i na drugim i zauważysz że na panoramie to zdjęcie jednak będzie miało wiekszą powierzchnię

Oj, ktoś miał chyba słabe oceny z matematyki na poziomie szkoły podstawowej. P. Tomasz stwierdził, że 24" kwadratowe byłoby większe niż 24" panorama. I ma rację! Polecam długopis, kartkę papieru i policzyć pole powierzchni.

PS. Preferencje dotyczące stosunku boków w telewizji, Panie gregobb, to całkiem inna para kaloszy.

muflon
07-02-2009, 16:50
Oj, ktoś miał chyba słabe oceny z matematyki na poziomie szkoły podstawowej.
A ktoś tu chyba niedokładnie czyta...


W każdej chwili wybiorę 24' kwadratowe nad 24' panoramiczne, bo to pierwsze jest po prostu większe. Marketingoludki wciskają ludziom panoramę, bo mniejszy monitor ma taką samą przekątną, co większy normalny. Więc opłaca się.


Tomku : wyświetl sobie zdjęcie na full screenie na jednym i na drugim i zauważysz że na panoramie to zdjęcie jednak będzie miało wiekszą powierzchnię ... a po prawej jeszcze znajdzie się troszke miejsca na narzędzia z PS'a ... No chyba że focisz kompaktami w 1600x1200 .... ;>

Obydwaj macie rację :) Rzeczywiście, na monitorze panoramicznym o przekątnej X, normalne, "lustrzankowe" zdjęcie o proporcjach 3:2 będzie chyba (nie mam czasu przeliczyć na 100%) odrobinę większe, niż na analogicznym nie-panoramicznym. Ale powierzchnię wyświetlacza większą ma ten drugi :)

Ja w sumie po jakimś czasie pracy z 16:10 zaczynam się powoli przekonywać... ale żeby to miało sens to zupełne minimum to 24" :)

Tom01
07-02-2009, 16:54
na monitorze panoramicznym (..) zdjęcie o proporcjach 3:2 będzie chyba (...) odrobinę większe

W pionie też? ;)


ale żeby to miało sens to zupełne minimum to 24" :)

Ja bym to uogólnił, do stwierdzenia, że powinna to być minimalnie taka wysokość ekranu, jak w wersji niepanoramicznej. Tak się właśnie postrzega wielkość.

muflon
07-02-2009, 17:10
W pionie też? ;)
W poziomie też nie :mrgreen: Jednak przeliczyłem dla sportu, żeby sprawdzić, czy jeszcze umiem:

- 24", format 16:10, zdjęcie 3:2, fit screen: 19.07x12.71 cala
- 24", format 4:3, zdjęcie 3:2, fit screen: 19.2x12.8 cali

Czyli dla fotek w poziomie wychodzi praktycznie to samo (różnica ~2-3mm), przy, mimo wszystko wygodniejszym umieszczeniu narzędzi (miejsce z boku)


Ja bym to uogólnił, do stwierdzenia, że powinna to być minimalnie taka wysokość ekranu, jak w wersji niepanoramicznej. Tak się właśnie postrzega wielkość.
A tu to się w ogóle zgadzam w 100%. Zwłaszcza jak się je postawi obok...

Vitez
08-02-2009, 16:41
Coś mi tu nie gra... temat ma tytuł "laptop do zdjęć" a widzę dyskusję o 24" panorama vs nie panorama?
Pohamować się proszę ! :-?

woyd
08-07-2009, 22:26
,

odkopie trochę temat :))
Żonka straciła służbowego i zaczyna mieć apetyt na mojego HP-ka, więc przezornie rozglądam się za czymś nowym. Dziś dotarła do mnie oferta Dell z LCD z podświetlaniem LED. Spotkaliście się z czymś takim ?? Jak to się ma do jakości obrazu itp ?? Wprawdzie pracuje na podpiętym zewnętrznym EIZO, ale jak już coś , to chciałbym i do "mobilnej" pracy. Ucinam spekulacje: sprzęt z firmy ogrodniczej nie wchodzi w rachubę - po pierwsze: niedawno wywaliłem 3K na PS dla windows, po drugie: za bardzo przyzwyczajony jestem do tego środowiska.

W HP (i całej masie który widzę w handlu) wnerwia mnie błyszcząca powłoka LCD - nie dość, że świeci się jak psu... to jeszcze jasność obrazu na niej zależna jest od kąta nachylenia. Czy owe panele z podświetleniem LED będą wolne od tej bolączki ?? Ktoś się z czymś takim zetknął ??

Pozdrawiam

Tom01
08-07-2009, 22:30
Dziś dotarła do mnie oferta Dell z LCD podświetlanym diodami LED. Spotkaliście się z czymś takim ?? Jak to się ma do jakości obrazu itp ?? Wprawdzie pracuje na podpiętym monitorze zewnętrznym EIZO,

To są wyświetlacze TN, mają praktycznie zerowy kąt widzenia w pionie i zgodnie z tym co Pan zaobserwował, przy odchylaniu pół ekranu ciemnieje. Pański Eizo S1931, który jest wszakże monitorem domowym, zjada na śniadanie, wszelkie najnowsze wynalazki laptopowe z dowolnej klasy cenowej. Łącznie z pięciocyfrowymi.

woyd
08-07-2009, 22:39
Witam Panie Tomku

S1932 dla formalności :D
To o wyświetlaczach TN to się odnosiło do podświetlania LED czy do opisywanej przeze mnie niechlubnej właściwości ekranu w posiadanym HP ??

Przeczytałem kiedyś, że HP albo Sony wypuściło serię laptopów właśnie z "podświetleniem LED", co miałoby predestynować ten sprzęt właśnie do zadań foto, gdy więc zobaczyłem taki opis w ofercie laptopa z ok. 3K pomyślałem z nadzieją, że być może technologia ze specjalistycznego sprzętu "trafiła pod strzechy".... ??

Pozdrawiam

Tom01
08-07-2009, 22:45
S1932 dla formalności :D

Pamięć zawodna. :)


To o wyświetlaczach TN to się odnosiło do podświetlania LED czy do opisywanej przeze mnie niechlubnej właściwości ekranu w posiadanym HP ??

Wszystkich współczesnych laptoków. Nowe podświetlenie nic nie zmienia w kwestii słabej charakterystyki kątowej wyświetlaczy w notebookach.


Przeczytałem kiedyś, że HP albo Sony wypuściło serię laptopów właśnie z "podświetleniem LED", co miałoby predestynować ten sprzęt właśnie do zadań foto, gdy więc zobaczyłem taki opis w ofercie laptopa z ok. 3K pomyślałem z nadzieją, że być może technologia ze specjalistycznego sprzętu "trafiła pod strzechy".... ??

Niestety, nie jest tak pięknie. O LED wypisuje się niestworzone bzdury, a w rzeczywistości, na jakość, w kontekście naszych zastosowań, nie ma żadnego istotnego wpływu.

piday
08-07-2009, 22:55
W HP (i całej masie który widzę w handlu) wnerwia mnie błyszcząca powłoka LCD - nie dość, że świeci się jak psu... to jeszcze jasność obrazu na niej zależna jest od kąta nachylenia.
Akurat HP z matową powłoką można dostać bez problemu, chciaż to nieszczególnie chyba pomaga na problem z kątami. Jak ostatnio patrzyłem to np. 6910p, 6930p, 8510p można kupić w wersji matowej. Jeżeli nie ma w sklepach typu Biedronka (nie wiem) to należy przycisnąć najbliższego partnera HP...

Tomek_P
08-07-2009, 22:59
Niestety, nie jest tak pięknie. O LED wypisuje się niestworzone bzdury, a w rzeczywistości, na jakość, w kontekście naszych zastosowań, nie ma żadnego istotnego wpływu.

Dodam jeszcze, że pewnego czasu polując na Macbooka Pro szukałem i szukałem czy aby warto płacić więcej za 3gen i podświetlenie LED, jak się okazało absolutnie nie warto.MacBook Pro vs MacBook Pro (LED) (http://www.flickr.com/photos/kernelpanic/536262684/in/photostream/)

tmaciak
09-07-2009, 09:53
Dodam jeszcze, że pewnego czasu polując na Macbooka Pro szukałem i szukałem czy aby warto płacić więcej za 3gen i podświetlenie LED, jak się okazało absolutnie nie warto.MacBook Pro vs MacBook Pro (LED) (http://www.flickr.com/photos/kernelpanic/536262684/in/photostream/)

A Rob ma trochę inne zdanie ;) > http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=7-10041-10146&sr=hotnews

Kolaj
09-07-2009, 10:16
A Rob ma trochę inne zdanie ;) > http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=7-10041-10146&sr=hotnews
Inne? Przecież właśnie pisze, że nie warto, bo wg niego glossy, niezależnie od rodzaju podświetlenia się do foto nie nadaje. A wersji nie-glossy w MacBook Pro nie ma.

"How much of a problem this will be is dependent on where you use your laptop and how much reflections raise your blood pressure. For us, they're a deal-stopper on both desktop and laptop displays that we intend to use for regular photo work. Simply put, gloss sucks."

tmaciak
09-07-2009, 11:30
Inne? Przecież właśnie pisze, że nie warto, bo wg niego glossy, niezależnie od rodzaju podświetlenia się do foto nie nadaje. A wersji nie-glossy w MacBook Pro nie ma.[/I]

Jest ani-glare w 17", dlatego przytoczyłem ten link, jest tam nawet porównanie.

Oczywiście "gloss sucks" :)

Tomek_P
09-07-2009, 11:44
Oops. Chodziło mi o starego Macbooka Pro, a tam mamy i matowe i glossy.

tplewa
09-07-2009, 14:02
Prawdę mówiąc żaden laptop bez zewnętrznego monitora nie nadaje się do zdjęć, nie widziałem jeszcze w laptopach dobrej matrycy. Po prostu to się nie opłaca producentowi, a mimo LED-a to co nowszy laptop to gorsza matryca.

Do tego w tym samym modelu mogą występować matryce od różnych dostawców np. Dell... Do tego te matryce dość znacznie potrafią się różnić.

Tak samo jak większość monitorów z matrycą TN. Jakieś minimum to eIPS...

zbyrak
08-08-2009, 09:14
Prawdę mówiąc żaden laptop bez zewnętrznego monitora nie nadaje się do zdjęć, nie widziałem jeszcze w laptopach dobrej matrycy........................


Nie zgodzę się z Tobą. Niedawno kupiłem IBMa T60P - rozdziałka 1600x1200 na alledrogo i daje radę. A jaka jest różnica między "zwykłą" matrycą a tą z IBMa?? Tutaj znajdziesz odpowiedź(akapit "Screen"):

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=2864&Review=Lenovo+ThinkPad+T60p

IBM z matrycą IPS to jedyne sensowne rozwiązanie - z tym, że już nie produkowane i trzeba szukać używek.

Tutaj modele, które miały matrycę IPS(te podpisane jako Flexview/FFS IPS TFT Display):

http://www.thinkwiki.org/wiki/TFT_display

gietrzy
04-09-2009, 10:45
sprzętowy onan warning

Poszukuję laptopa, którego ekran będzie miał super wysoką rozdziałkę zamkniętą w 15,4".
Obecnie mam 15,4" z rozdzielczością 1920x1200 i przy plikach z 7D to trochę za mało.

Wymagania:

- 15,4 z więcej niż 1920x1200
- grafika obsługująca Aero Win7
- proc minimum: T9900

Można się śmiać.

airhead
04-09-2009, 11:19
Wymagania:

- 15,4 z więcej niż 1920x1200
- grafika obsługująca Aero Win7
- proc minimum: T9900

Można się śmiać.
jest coś takiego w ogóle?
ps. polecam zamówić od razu mikroskop :P

gietrzy
04-09-2009, 11:23
ps. polecam zamówić od razu mikroskop :P

Tak, myślałem, że bez Olka nie razbierjiosz ;)

popi1612
04-09-2009, 15:59
Hejka,

możecie pomóc mi w podpowiedzi jaki "profil"? najlepiej ustawić w laptopie aby kolory z obrobionego zdjęcia były w miarę! poprawne i podobne na innych monitorach?

W czym problem: mam Lenovo 3000 N100 i ustaw. sRGB. Gdy obrabiam zdjęcie nie widzę by np.żółty jakoś wyjeżdżał. Gdy oglądam to obrobione zdjęcie na innym monitorze żółty/zielony masakruje to co miało być lekką sepią :(

Gdy próbowałem ustawić Adobe RGB mam bardzo jasny i zażółcony obraz.

O co biega???

arturs
04-09-2009, 16:01
Hejka,

możecie pomóc mi w podpowiedzi jaki "profil"? najlepiej ustawić w laptopie aby kolory z obrobionego zdjęcia były w miarę! poprawne i podobne na innych monitorach?

W czym problem: mam Lenovo 3000 N100 i ustaw. sRGB. Gdy obrabiam zdjęcie nie widzę by np.żółty jakoś wyjeżdżał. Gdy oglądam to obrobione zdjęcie na innym monitorze żółty/zielony masakruje to co miało być lekką sepią :(

Gdy próbowałem ustawić Adobe RGB mam bardzo jasny i zażółcony obraz.

O co biega???
najlepiej ustawić profil dedykowany dla twojego ekranu, a taki najlepiej uzyskać za pomocą kalibratora, inaczej się nie da..

popi1612
04-09-2009, 16:03
najlepiej ustawić profil dedykowany dla twojego ekranu, a taki najlepiej uzyskać za pomocą kalibratora, inaczej się nie da..

Czyli monitor w lapku też można skalibrować? Nie jestem w ogóle w temacie

arturs
04-09-2009, 16:11
Czyli monitor w lapku też można skalibrować? Nie jestem w ogóle w temacie

są to bardzo ograniczone możliwości w porównaniu do monitorów profesjonalnych do tego przeznaczonych - ja w swoich obu laptopach zrobiłem profile i różnica jest ogromna (oczywiście z monitorem NEC się nie ma co równać) ale przynajmniej jest podobne do tego co powinno być.. profil jest robiony automatyczne przez program i lepiej tak niż w ogóle - oczywiście Tom01 czy Czornyj napiszą że szkoda sobie dupę zawracać ale jak napisałem u mnie na Fujitsu Siemens, Acerze i Toshibie różnica była widoczna..

Krzychu
04-09-2009, 16:11
Czyli monitor w lapku też można skalibrować? Nie jestem w ogóle w temacie

Dlaczego miałoby się nie dać ?

popi1612
04-09-2009, 17:01
...Tom01 czy Czornyj napiszą że szkoda sobie dupę zawracać...

Już gdzieś napisali i dlatego zacząłem rozważać zakup NEC-a P221W ale jeszcze się wstrzymuję bo być może uda mi się dozbierać na porządne EIZO (co nie znaczy że np.NEC nie jest porządny). Do tego jednak czasu (może nawet paru m-cy) chciałbym coś ruszyć na laptopie w kwestii obróbki.

Choć czy jest sens się męczyć z lapkiem? :(

Znalazłem wypowiedź Czornego; jej część:
"Wyświetlacz laptopa to istny koszmar. Paleta ma 5 kolorów na krzyż, zmiana kąta obserwacji sprawia, że kolory drastycznie się zmieniają, podświetlenie jest nierównomierne, gamut strasznie wąski, możliwości regulacji czegokolwiek - szczątkowe. Szanujący się spec od zarządzania barwą na widok laptopa ostentacyjnie wymiotuje."

arturs
04-09-2009, 17:40
Już gdzieś napisali i dlatego zacząłem rozważać zakup NEC-a P221W ale jeszcze się wstrzymuję bo być może uda mi się dozbierać na porządne EIZO (co nie znaczy że np.NEC nie jest porządny). Do tego jednak czasu (może nawet paru m-cy) chciałbym coś ruszyć na laptopie w kwestii obróbki.

Choć czy jest sens się męczyć z lapkiem? :(

Znalazłem wypowiedź Czornego; jej część:
"Wyświetlacz laptopa to istny koszmar. Paleta ma 5 kolorów na krzyż, zmiana kąta obserwacji sprawia, że kolory drastycznie się zmieniają, podświetlenie jest nierównomierne, gamut strasznie wąski, możliwości regulacji czegokolwiek - szczątkowe. Szanujący się spec od zarządzania barwą na widok laptopa ostentacyjnie wymiotuje."

no widzisz.. dlatego napisałem że lepsze to niż nic ale szału nie ma.. dlatego zresztą wczoraj wypakowałem u siebie w domu świeżutkiego NEX2190UXi od Toma01 :-D

Tom01
05-09-2009, 11:36
Choć czy jest sens się męczyć z lapkiem?

Obrabiać zdjęć nie ma najmniejszego sensu. Jeśli jednak w terenie trzeba rzucić okiem w sensie zgrubnej selekcji, należy poprawić. Robi się to przez kalibrację programową, czyli korekcję tablicy kolorów karty graficznej, bo lepszej regulacji nie ma. Niemal 100% laptopów ma bardzo wysoką temperaturę barwową, wszystko jest niebiesko-sine. Da się to zdjąć, choć nie bez bólu, bo szlag trafi płynność gradientów. Tym bardziej należy to zrobić, jeśli laptop jest używany do pokazywania przykładów klientom. Poważnemu kontrahentowi powinno się pokazać dobrej jakości wydruki, ale i tak często spotyka się piękne, lśniące 17" laptoki które służą jako część reprezentacji. Jeśli klientela ma wymagania przeciętnego Kowalskiego to będzie zachwycona.

banan82
05-09-2009, 16:45
Tez kiedys wojowałem tutaj o to ze laptopy jednak do zdjec sie nadaja:)
Wypowiem sie na podstawie wlasnych doswiadczen:)

Mam laptopa podroznego (12cali) na ktory zgrywam zdjecia w trakcie wycieczki itp. Czasami cos obrobie, wysle komus czy umieszcze na forum. Laptop ma skalibrowany wyswietlacz Eye-One Display 2, profil wczytany do systemu jak i do przegladarki oraz Bibbla (raw konwerter). Wszystko cacy w zasadzie. Ostatnio wywolalem pare zdjec w fotolabie (lab udostepnial profil papieru wiec zdjecia trzeba bylo skonwertowac) i jedyna roznica jaka widze pomiedzy tym co na monitorze a odbitce to niedobór żółci na lapie, jest jej wiecej na odbitce ale jak ktos wczesniej wspominal, laptopy nawet skalibrowany maja za duzo niebieskiego i za mocno swiecą. Jesli o ekspozycje zdjecia z odbitki vs wyswietlacz to praktycznie to samo, oczywiscie papier jest mocniej nasycony ale to praktycznie zawsze tak wychodzi.

Zamowilem Eizo S1921 zeby go podlaczac zewnetrznie do innego laptopa w celu pracy przy zdjeciach. Tak ze bede mial porownanie do "nadajacego się" do pracy nad zdjeciami monitora w nadchodzacych kilku dniach.

Suma sumarów jest taka że jesli ktos zajmuje się zdjęciami bardzo bardzo hobbistycznie to laptop do obrobki "ujdzie" z wszelkimi jego wadami. Jesli dla oka różnica miedzy odbitka a ekranem nie drażni tak bardzo to mysle ze jest to rzecz wykonalna. Najbardziej nieznosne sa kąty widzenia laptopowych wyswietlaczy.

Jak wczesniej wspominano - jesli ktos zajmuje sie fotografia powaznie to bez dobrego monitora sie nie obejdzie.

Jeszcze jedna opcja - jesli ktos nie drukuje nic a zdecia trzyma na laptopie i pokazuje znajomym - monitor mozna sobie tez darowac:)

RUTRA007
09-09-2009, 12:28
Ja się poddałem. Mam fajny laptopik z 17 calową, dobrą jak na laptop matrycą (sony vaio), ale swoje zdjęcia zobaczyłem dopiero wówczas, gdy podpiąłem do niego monitor Eizo (bez szaleństwa - podstawowy model, 22 cali).
17 calowy monitor miał mi zapewnić swobodę w obróbce fotek i przestrzeń, a teraz na biurku mam spory monitor i laptop z 17 calową matrycą, z której nie korzystam. Ale dopiero teraz jestem zadowolony.

banan82
09-09-2009, 17:45
dlatego w zasadzie to nie wiem dla kogo sa robione laptopy z ekranem wiekszym jak 15 cali.....
17 cali to okropna krowa, nie ma laptopa ktory mialby fajny wyswietlacz nadajacy sie do zdjec w 100%.

Ja do mojego laptopa podpialem w koncu Eizo S1921 i powiem szczeze ze porownujac zdjecia na tym monitorze (skalibrowanym) oraz na wyswietlaczu laptopa (rowniez skalibrowanym) to sa roznice owszem, ale mysle ze nie ma AŻ takiej tragedii. Wiadomo ze pracujac na monitorze zewnetrznym i laptopie mozna miec pewnosc ze zdjecia bede poprawne kolorystyczne (oczywiscie tez do jakiejs tam granicy) i jest komfort psychiczny:)
Pracujac na wyswietlaczu laptopa bylo trochę loterii z kolorami, nawet po kalibracji.

koraf
09-09-2009, 20:34
Banan 82 a możesz zdradzić na jakim lapku pracujesz ? sam jestem przed wyborem lapka pod Eizo CG222 ;) i nie wiem przez jakie złącze lepiej podłączyć czy to ma być HDMI ?

arturs
09-09-2009, 20:56
Banan 82 a możesz zdradzić na jakim lapku pracujesz ? sam jestem przed wyborem lapka pod Eizo CG222 ;) i nie wiem przez jakie złącze lepiej podłączyć czy to ma być HDMI ?

hdmi to nie bardzo - bo chyba nie ma przejściówek HDMI > DVI (odwrotne owszem) - najlepiej DVI, ja póki nie złożę sobie "blaszaka" tylko do zdjęć robię na Asusie X71A na DUO T5800, 3Gb ramu na Viście i chodzi normalnie nawet na RAWach z 5d2, podpięte mam to na razie przez wejście analogowe do nec2190uxi - różnica w stosunku do LCD laptopa jest widoczna (używam monitora zew. od czwartku więc jeszcze się nie przyzwyczaiłem)..

koraf
09-09-2009, 21:13
hdmi to nie bardzo - bo chyba nie ma przejściówek HDMI > DVI (odwrotne owszem) - najlepiej DVI, ja póki nie złożę sobie "blaszaka" tylko do zdjęć robię na Asusie X71A na DUO T5800, 3Gb ramu na Viście i chodzi normalnie nawet na RAWach z 5d2, podpięte mam to na razie przez wejście analogowe do nec2190uxi - różnica w stosunku do LCD laptopa jest widoczna (używam monitora zew. od czwartku więc jeszcze się nie przyzwyczaiłem)..
W tym problem, że jeszcze nie spotkałem lapka ze złączem DVI :-| a przez VGA z tego co wiem to jest spora strata na jakości obrazu :(, a moje eizo niestety nie ma złącza VGA :p.

micles
09-09-2009, 22:05
Przejściówka DVI-VGA jest dość tania. Za słabo szukasz tych lapków z DVI :D

arturs
09-09-2009, 23:11
Przejściówka DVI-VGA jest dość tania. Za słabo szukasz tych lapków z DVI :D
a możesz podać linka bo ja takiej nie widziałem?
widziałem VGA>DVI a to różnica (najpierw podaje się w nazwach to co na wejściu potem "wyjście").. i czy możesz napisać po co nam taka przejściówka? i czy wiesz jak ona działa? bo chyba nie bardzo - otóż mam dokładnie taki kabelek (w laptopie wpinam do VGA a w monitorze do DVI) - i nie robi on nic innego jak tylko "zamienia wtyczki" czyli nie konwertuje sygnałów z analoga na cyfrę tylko do gniazda DVI - tego które posiada także piny "analogowe" przyłącza tylko sygnały ze złącza VGA - czyli sygnał cały czas jest analogowy..
różnicy oprócz kabla nie ma..
ale i tak obraz jest w mojej skromnej opinii rewelacyjny
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

W tym problem, że jeszcze nie spotkałem lapka ze złączem DVI :-| a przez VGA z tego co wiem to jest spora strata na jakości obrazu :(, a moje eizo niestety nie ma złącza VGA :p.

u mnie nie jest taka spora - trzeba użyć dobrego kabla.. - a co do złącza to może na DVI masz też aktywne piny analogowe (sprawdź w instrukcji) i wtedy kabel VGA>DVI sprawę rozwiąże, ale ja składam tylko do zdjęć blaszaka (zastanawiam się też czy maka nie kupić zamiast peceta)

micles
09-09-2009, 23:19
No ja podpinałem do lapka z wejściem DVI stary monitor CRT tą przejściówką o której mówię. I nie ma tam w środku raczej żadnej elektroniki. Ot tak, na sztywno pewnie jakieś połączenie. A teraz, jak mam EIZO, to mam obraz po DVI i jest gites :D

Tom01
10-09-2009, 00:32
W tym problem, że jeszcze nie spotkałem lapka ze złączem DVI :-| a przez VGA z tego co wiem to jest spora strata na jakości obrazu :(, a moje eizo niestety nie ma złącza VGA :p.

Ma, ma. Jedno z złącz jest DVI-I, z wejsciami cyfrowymi i analogowymi. W komplecie z monitorem jest kabel z jednej strony z DVI-I a z drugiej DSUB. Jeśli kabla nie ma, można do monitora wpiąć przejście DVI-I-DSUB, jakie dają za darmo z kartami graficznymi.

A laptopy z DVI są, choć to nie powszechne. Częściej zdarzają się z HDMI a z tego można przejść na DVI.


No ja podpinałem do lapka z wejściem DVI stary monitor CRT tą przejściówką o której mówię.

Z wyjściem DVI, a konkretnie DVI-I (cyfrowo-analogowym), a nie wejściem.


a możesz podać linka bo ja takiej nie widziałem?
widziałem VGA>DVI a to różnica (najpierw podaje się w nazwach to co na wejściu potem "wyjście").. i czy możesz napisać po co nam taka przejściówka? i czy wiesz jak ona działa? bo chyba nie bardzo - otóż mam dokładnie taki kabelek (w laptopie wpinam do VGA a w monitorze do DVI) - i nie robi on nic innego jak tylko "zamienia wtyczki" czyli nie konwertuje sygnałów z analoga na cyfrę tylko do gniazda DVI

I prawidłowo robi. Przejście VGA-DVI a poprawnie DSUB-DVI-I, lub odwornie, zależy z której strony patrzeć, przekazuje tylko tor analogowy. Aby skonwertować sygnał VGA na DVI potrzebny byłby scankonwerter. Obawiam się tylko że będzie ze 4x droższy niż pecet którego Pan ma zamiar zastosować do zasilania monitorka.

micles
10-09-2009, 00:44
Z wyjściem DVI, a konkretnie DVI-I (cyfrowo-analogowym), a nie wejściem.Sorki, z rozpędu napisałem.

banan82
13-09-2009, 15:44
odpowiem na pytanie odnosnie laptopa - mianowicie mam della d430, taka mala 12calowa maszynka, dosc mocna:) DVI ma w stacji dokujacej, ale.....
laptop ma chipa zamiast karty grafiki - intela. W drugim kompie Thinkpadzie ktorego mam tez jest taki sam uklad zamiast grafiki ale jest wyraznie napisane ze nawet pomimo tego ze w stacji dokujacej do thinkpada jest DVI to nie ma prawa dzialac poniewaz nie ma grafiki tylko uklad intelowski zamiast tego.
Zobilem test na dvi oraz vga i ja praktycznie nie widze zadnej roznicy w ostrosci, itp pomiedzy tymi sygnalami na zewnetrznym monitorze. Mam wrazenie ze to DVI w powiazaniu z ukladem intela zamiast grafiki to nie jest sygnal cyfrowy? Nie wiem, nie znam sie na elektronice wiec tylko zgaduje...

yasioo
09-12-2009, 16:39
Planuję zakup nowego laptopa, w którym nie ma wyjścia DVI, natomiast jest HDMI, jak lepiej podłączyć go z monitorem: poprzez D-SUB, czy poprzez kabel HDMI-DVI? Teoretycznie nie powinno być spadku jakości na tym kablu HDMI-DVI, czy się jednak mylę?

Tom01
09-12-2009, 16:44
Planuję zakup nowego laptopa, w którym nie ma wyjścia DVI, natomiast jest HDMI, jak lepiej podłączyć go z monitorem: poprzez D-SUB, czy poprzez kabel HDMI-DVI? Teoretycznie nie powinno być spadku jakości na tym kablu HDMI-DVI, czy się jednak mylę?

Bezwzględnie HDMI->DVI.

yasioo
09-12-2009, 17:21
Nie będzie żadnych problemów z połączeniem (HDMI przenosi też dźwięk) oraz z rozdzielczością monitora? (nie korzystałem nigdy z wyjścia HDMI, mam nadzieję, że można manipulować rozdzielczością z poziomu ustawień karty graficznej, tak?)

sebcio80
09-12-2009, 17:24
Teoretycznie nie powinno być spadku jakości na tym kablu HDMI-DVI, czy się jednak mylę?

HDMI i DVI to w sumie dokładnie to samo, ten sam standard, tylko inne "wtyczki"

i tak jak radzi kolega Tom01, ktory notabene zna sie o wiele lepiej ode mnie, podlaczaj przez HDMI

ja nie mam pojecia po co do laptopow ladują jeszcze D-SUB

tom517
09-12-2009, 17:37
ja nie mam pojecia po co do laptopow ladują jeszcze D-SUB

Do projektorów :)

sebcio80
09-12-2009, 17:44
Do projektorów :)

przejsciowka DVI - D-Sub zalatwila by sprawe,
no i S-Video jeszcze jest

a tak mojego laptopa nie moge podlaczyc do mojego monitora zewnetrznego niestety

woyd
09-12-2009, 22:50
Czołem

planuje zmianę laptopa na nowszy i upatrzyłem sobie Sony Vaio. Zdjęcia i tak obrabiam finalnie na podpiętym EIZO, ale ogólnie chciałbym trochę odmłodzić "park maszynowy". Czytałem kiedyś na Fotopolis, że seria AW jest podobno adresowana do fotografów, ale planuje zakupić coś z serii FW - mam wrażenie, że parametry podobne a cena za to różna. Myślę na przykład o:

Sony VAIO VGN-FW51MF/H
Core 2 Duo P8700 | ATI HD 4650 | RAM: 6GB | HDD: 500GB | Blu-Ray Combo | Windows 7 HP

W opisie jest "X-black LCD with multiple lamp" to ta chwalona wielolampowość, która daje na ekranie laptopa w miarę fajny obraz ?? Czy ktoś z posiadaczy Vaio tej serii mógłby coś na temat tego sprzętu i tego "multilamp" napisać ?? Przeszukałem wątek, ale nic konkretnego na ten temat nie znalazłem.

Z góry dzięki
Woyd

Ps. Jeśli uważacie, że jest coś innego wartego polecenia do obróbki zdjęć w okolicach 5tys. zł to czekam na sugestie. Mac odpada na starcie.

jac+
27-12-2009, 20:55
Jeden z kolegów kupił właśnie VAIO ze wspomnianą przez Ciebie matrycą. Nawet nie wiedziałem dotychczas o istnieniu X-Black. Gdy zobaczyłem jakiej jakości obraz daje ta matryca byłem w szoku i zacząłem szukać w Internecie co za piekielny ekran wsadziło Sony do swojej maszyny. Takiego oddania kolorów nie widziałem nigdy w żadnym laptopie, a kilkanaście już miałem "na warsztacie". To jedyny typ matrycy na jakim bym się zdecydował na obróbkę zdjęć. Szczere gratulacje dla Sony. Dla jasności: matryca jaką oglądałem to 16,4" z rozdzielczością Full HD.

Tom01
27-12-2009, 21:45
W opisie jest "X-black LCD with multiple lamp" (...)
Ps. Jeśli uważacie, że jest coś innego wartego polecenia do obróbki zdjęć w okolicach 5tys. zł to czekam na sugestie. Mac odpada na starcie.

Wszystkie laptopy obecnie w produkcji są wyposażane w z definicji kiepskie ekrany TN. Najlepsze są w MBP, wyższych seriach Dell'a, Sony też niezłe. Proponuję jednak przymykać jedno oko na wszelkie marketingowe X-Blacki, SuperBrighty i tym podobne głupoty, bo to nic innego jak robienie wody z mózgu.

PS. "FullHD" też nie ma nic wspólnego z ekranami laptopów. Termin dobrze brzmi i jest solidnie umocowany w umysłach konsumentów więc idealnie nadaje się jako element reklamy.

Janusz Body
27-12-2009, 22:02
Wszystkie laptopy obecnie w produkcji są wyposażane w z definicji kiepskie ekrany TN. ....


Pan to już raz ładnie nazwał "wyrób monitoropodobny" co mi się bardzo podoba bo doskonale oddaje jakość tego wyświetlacza do Worda czy Excela. :)

jac+
27-12-2009, 23:48
Sformułowania Full HD użyłem jako skrótu myślowego. Ekran oglądanego przeze mnie VAIO naprawdę ma rozdzielczość 1920x1080 dla matrycy wielkości 16,4". Co marketingowych nazw typu X-Black itp itd, to jestem na te wszystkie dumne nazwy wyjątkowo odporny. Ufam swoi oczom i choć nie za bardzo jestem w stanie zaakceptować bytność Sony w fotograficznym świecie to jednak naprawdę ekran VAIO muszę potraktować z uznaniem.

Tom01
28-12-2009, 01:21
Sformułowania Full HD użyłem jako skrótu myślowego. (...) Co marketingowych nazw typu X-Black itp itd, to jestem na te wszystkie dumne nazwy wyjątkowo odporny. Ufam swoi oczom i choć nie za bardzo jestem w stanie zaakceptować bytność Sony w fotograficznym świecie to jednak naprawdę ekran VAIO muszę potraktować z uznaniem.

Jestem tego świadom, ale trzeba prostować zbytnie uogólnienia bo niedługo na wyświetlacze pralek laicy będą mówić fulhade.

Co do Sony, firma ma kupę pieniędzy i to widać. Jest w stanie wyprodukować sprzęt dobrej jakości ot tak sobie. Laptopy Vaio są obecnie jednymi z lepszych na rynku. Mimo to nie wolno utożsamiać marketingu (X-Black) z jakością. W Sony siedzą takie same ekrany jak w innych, tylko lepiej "strojone".

Patryk_mirek
28-12-2009, 14:00
Ja podpinając się do wątku zadam pytanie z nieco innej beczki.
Czy widział ktoś z Was netbooka (względnie niewielkiego i niezbyt drogiego laptopa)
(z przynajmniej przyzwoitą matrycą)
z wbudowanym czytnikiem kart CF?

micles
28-12-2009, 14:01
Nie. :P

Krzychu
28-12-2009, 14:33
Ja podpinając się do wątku zadam pytanie z nieco innej beczki.
Czy widział ktoś z Was netbooka (względnie niewielkiego i niezbyt drogiego laptopa)
(z przynajmniej przyzwoitą matrycą)
z wbudowanym czytnikiem kart CF?

Nawet w gigantycznym względem rozmiarów Dellu Precision M90 miałem tylko SD więc szanse na CF w netbooku są raczej minimalne...

woyd
28-12-2009, 20:51
Jeden z kolegów kupił właśnie VAIO ze wspomnianą przez Ciebie matrycą. Nawet nie wiedziałem dotychczas o istnieniu X-Black. Gdy zobaczyłem jakiej jakości obraz daje ta matryca byłem w szoku i zacząłem szukać w Internecie co za piekielny ekran wsadziło Sony do swojej maszyny. Takiego oddania kolorów nie widziałem nigdy w żadnym laptopie, a kilkanaście już miałem "na warsztacie". To jedyny typ matrycy na jakim bym się zdecydował na obróbkę zdjęć. Szczere gratulacje dla Sony.Dla jasności: matryca jaką oglądałem to 16,4" z rozdzielczością Full HD.

Jac - kojarzysz może jaka to była seria Vaio ?? AW czy FW ??

Z góry dzięki
Woyd

MagdaS
09-01-2010, 20:47
Witajcie, na przełomie czerwca-lipca będe miała możliwość kupić w USA laptopa w związku z tym zaczęłam się zastanawiać narazie orientacyjnie na jakie modele zwrócić uwagę. Laptop ma być do uzytku ogólnego, ma być wydajny jeśli chodzi o zgrywanie i jakieś tam wstepne (hobbystyczne) obrabianie dużej ilości zdjęć). Mniej więcej wiem czego szukam, ale praktycznie każda firma ma cos takiego wśród swoich modeli, więc pierwsze pytanie jak wybrać firmę, czym się kierować Szczerze mówiąc obecnie najbardziej skierowuję się ku laptopom Dell, ale jeśli by mnie ktoś zapytam nie potrafię w 100% odpowiedzieć czy jakiś Sony czy też Toshiba nie byłyby lepsze więc prosze o rozwianie tej pierwszej wątpliwości.

A narazie drugie pytanie to czy miał ktoś do czynienia z lapkiem Dell Precision M4400 ? czytałam pochlebne recenzje, parametry myślę, że też ok, ale słyszałam tez o głośnej pracy i średniej baterii macie na ten temat jakieś informacje? Będe wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Krzychu
09-01-2010, 22:03
A narazie drugie pytanie to czy miał ktoś do czynienia z lapkiem Dell Precision M4400 ? czytałam pochlebne recenzje, parametry myślę, że też ok, ale słyszałam tez o głośnej pracy i średniej baterii macie na ten temat jakieś informacje? Będe wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Tego nie, ale przez jakiś czas miałem wspomniany M90 - szczerze mówiąc to kupowanie tego rodzaju kompa (szczególnie po takiej cenie) jest całkowitą pomyłką. Komputer jest duży, ciężki i całkowicie niemobilny (ten może bardziej bo jest mniejszy niż M90) i słabszy od stacjonarnego za połowę jego ceny a monitor się do niczego nie nadaje jak w każdym innym lapku...

MagdaS
10-01-2010, 11:10
Tego nie, ale przez jakiś czas miałem wspomniany M90 - szczerze mówiąc to kupowanie tego rodzaju kompa (szczególnie po takiej cenie) jest całkowitą pomyłką. Komputer jest duży, ciężki i całkowicie niemobilny (ten może bardziej bo jest mniejszy niż M90) i słabszy od stacjonarnego za połowę jego ceny a monitor się do niczego nie nadaje jak w każdym innym lapku...
Dzięki, a w takim razie jakie alternatywy? Jeśli chodzi o cenę to nie będę kupowała go po polskiej cenie, ponieważ planuję zakup w USA a tam są one dużo niższe.

Misek
10-01-2010, 17:02
Gdybym miał możliwość zakupu w USA to celował bym tylko w produkty Apple. Najlepiej Macbook Pro.

_igi
10-01-2010, 17:33
Gdybym miał możliwość zakupu w USA to celował bym tylko w produkty Apple. Najlepiej Macbook Pro.

Jeśli MacBook Pro, to tylko z nowej wersji, Alu, czy jakoś tak. Tej z czarnymi klawiszami. Z poprzednią generacją się cyrki dzieją - wiem, bo sam posiadam :-)

Handelson
10-01-2010, 18:28
Jeśli MacBook Pro, to tylko z nowej wersji, Alu, czy jakoś tak. Tej z czarnymi klawiszami. Z poprzednią generacją się cyrki dzieją - wiem, bo sam posiadam :-)

To ja od siebie dodam, że w nowej wersji (tej alu) z czarnymi klawiszami i podświetlaną klawiaturą ;) nic się nie dzieje, posiadam od prawie roku do obróbki zdjęć (monitor zewnętrzny bo stare już oczy ;)) i wygląda jak nówka, Polecam więc :p

Janusz Body
10-01-2010, 19:01
A ja tam od dawna uważam, że do domu, do obróbki zdjęć to jest stacjonarny komputer. Notebook jest od zastosowań mobilnych i do obu rzeczy na raz się nie nadaje. Notebook o zblizonych parametrach do przeciętnego stacjonarnego kompa kosztuje majątek. Może lepiej kupić w miarę porządny stacjonarny i netbooka?

To czy Apple czy PC to.... długa histora i jeszcze dłuższa lista programów do kupienia w przypadku zmiany systemu. Równie drogie jak przesiadka z Nikona na Canona bądź na odwrót.

MagdaS
10-01-2010, 22:22
No nie powiem: daliscie mi do myślenia i pół dnia spędziłąm dzisiaj czytając o Macach, przeglądając fora, zdjęcia, filmy i..... ciągnie mnie coraz bardziej. Mam sporo czasu do zastanowienia, więc jak będe miała jakies precyzyjniejsze pytania to jeszcze na pewno będe Was męczyć. Komputer stacjonarny odpada bo potrzebuję mobilny komputer (uczelnia, dom, wyjazdy).

Trochę mnie martwią koszty bo tak się zastabawiam może podzielicie sie swoim doświadczeniem ile realnie $ trzebaby wydać na Macbooka Pro 15,4'' aby był gotowy i wystarczający do pracy powiedzmy średnio wymagającej (photoshop, duże ilości zdjęć, plików, w gry raczej nie gram).

Druga sprawa z powodu, której kiedys tam przestałam sie interesować Maciem to kompatybilnośc programów, mam taką obawę (nie wiem czy słuszną), ze może się kiedyś zdarzyć, że będe potrzebowała jakiegoś progamu, którego nie ma na Macbooku. Teraz trochę więcej poczytałam i widze ze to chyba nie problem rozumiem, że od biedy mogę mieć obok zainstalowanego windowsa i jesli bym czegos potrzebowała to moge z niego równie korzystac tak?

Tak się zastanawiam jakich płatnych (a co za tym idzie jakie koszty dodatkowe) programów bym potrzebowałą na poczatek, jakie oprogramowanie jest w podstawowej cenie? Jest jakiś odpowiednik office, jakiś chocby prodty program graf idt?

Przepraszam jesli te pytania są banalne, juz był lub można je znaleźć samemu. Na pewno dalej będe czytać o rozważać, ale jeśli chcielibyście rozwiać chociaż niektóre z moich wątpliwości to będę wdzięczna.

Ps. coś czuję, że z tego powodu zakup L-ki się jeszcze bardziej oddali, bo mój obecny Acer nie daje mi juz żyć....;/

gadget_zary
10-01-2010, 22:42
http://www.myapple.pl/index.php

znajdziesz tam wszystkie odpowiedzi na pyt. dotyczące Mac'ow

_igi
11-01-2010, 01:15
A ja tam od dawna uważam, że do domu, do obróbki zdjęć to jest stacjonarny komputer. Notebook jest od zastosowań mobilnych i do obu rzeczy na raz się nie nadaje. Notebook o zblizonych parametrach do przeciętnego stacjonarnego kompa kosztuje majątek. Może lepiej kupić w miarę porządny stacjonarny i netbooka?

To czy Apple czy PC to.... długa histora i jeszcze dłuższa lista programów do kupienia w przypadku zmiany systemu. Równie drogie jak przesiadka z Nikona na Canona bądź na odwrót.

Ano dlatego już muszę zostać u Mac'a. PS, NIK Effex'y, masa innego śmiecia.

I powiem ci, że myślałem o takiej opcji, ale nie wiem, czy to opłacalne będzie. Za mojego notka dostanę 3500 max.

Za tyle mogę kupić iMac'a 24" 2,8/4gb/320gb. Wypasiona opcja, ale pozostaje wtedy bez laptopa, czyli pod górkę, musiałbym dorzucić jeszcze z 1500 na MacBook'a.

A za 1500, wolę kupić 85/1,8, lepsze efekty mi da :mrgreen:

Poza tym, wydajnościowo jest znośnie, tylko ekran 15" zabija, mimo że jakościowo jakiejś masakry totalnej nie ma.

MagdaS
12-01-2010, 23:48
Oj powiem, że zaraziliście mnie mocno czytam i czytam, przeglądam coraz więcej forum macowego i jestem coraz bardziej zakochana:) Jeszce dużo się muszę dowiedzieć, ale coraz bardziej mnie korci taki Macbook pro:)

A zapytam jeszcze: do celów fotograficznych (hobbystycznie raczej) warto zainwestować w matową matrycę? Obstawiam, że tak ale chciałabym posłuchac waszych uwag czy róznica rzeczywiście mocno odczuwalna.

gadget_zary
13-01-2010, 00:05
tak jest mocno odczuwalna, i to bardzo, w domowym zaciszu będzie ok ale gdzieś w terenie to straszna masakra ;/

_igi
13-01-2010, 02:12
Oj powiem, że zaraziliście mnie mocno czytam i czytam, przeglądam coraz więcej forum macowego i jestem coraz bardziej zakochana:) Jeszce dużo się muszę dowiedzieć, ale coraz bardziej mnie korci taki Macbook pro:)

A zapytam jeszcze: do celów fotograficznych (hobbystycznie raczej) warto zainwestować w matową matrycę? Obstawiam, że tak ale chciałabym posłuchac waszych uwag czy róznica rzeczywiście mocno odczuwalna.

Pracuję na drugim już matowym MacBook'u pro, ale przez dłuższy czas miałem do dyspozycji MBP 17" w high-resolution, co się błyszczało jak psu jajka. I powiem że całkiem przyzwoicie to wyglądało, ale wolę mat. Tylko tak jakby, wydaje mi się, że na błyszczących matrycach lepiej się pracuje w ostrym słońcu, albo po prostu miejscach gdzie dużo światła jest.

Niemniej jednak, odnośnie MacBook'ów PRO - stanowczo nie polecam starszej edycji, ze srebrną klawiaturą. Drugi mój komputer w tej "obudowie" i dzieją się z nimi zabawne rzeczy - odginają się w miejscu napędu DVD, odginają się praktycznie wszędzie, sztywność komputera jest taka sobie. Nowsza wersja, Alu, pod tym względem jest o niebo lepsiejsza.

Tylko musisz przemyśleć to, bo z MBP jest tak - na MAC OS jest znakomicie, cały komputerek się jako-tako nie wiesza i jako-tako nie trzeba o niego dbać, moja subiektywna opinia jest taka, że jest mniejszy syf w katalogach systemowych, etc, niż w Windowsie - pewnie przyzwyczajenie, bo Windowsa dawno nie używałem.

Natomiast, jako maszynka głównie do Windowsa, to niestety, MBP, brutalnie mówiąc - ssie. Nie wiem, jak w nowszych, ale różnica w działaniu touchpada na OS X, a w Windowsie jest kolosalna, w Windowsie jakoś*topornie to zrobili. No i nie ma drugiego przycisku myszy (w OS X to kombinacja ctrl+przycisk myszy), albo po prostu zewnętrzny szczur - działa każdy, jak leci, i uprzedzę - tak, mysze od apple mają już dwa przyciski. :mrgreen: Do tego dedykowane do funkcji systemowych. (inna sprawa że są okropne pod względem używania).

Niemniej jednak jeśli myślisz o przesiadce na Mac'a, pomyśl jakich aplikacji używasz. Generalnie nie miałem problemu z odpaleniem czegokolwiek u siebie, poza niektórymi programami, jak np. Machinery MMM, do którego mam zamiar dokupić emulator Windowsa (masz Windowsa w Mac OS, nie trzeba przelogowywać, jak w przypadku BootCamp'a).

A, no i jeszcze jedno - dwa systemy znacząco się różnią, jeśli chodzi o "filozofię" pracy - Windows to każdy wie jak wygląda, w Mac OS się operuje głównie lewym przyciskiem myszy, na zasadzie drag&drop (swoją drogą, dopracowali to rewelacyjnie), a program do nawigowania plików ma do siebie to, że można bez babrania się w plikach systemowych, walnąć sobie na belce finder'a poszczególne foldery - aplikacje, obrazki, muzyka, etc - mi strasznie takiego rozwiązania brakuje w Windowsie.

I, co może jest snobistyczno-efekciarskie, ale to, co w moim maku lubię najbardziej, to parę szczegółów - automatycznie dostosowuje podświetlenie ekranu i klawiszy do warunków (są skróty klawiszowe do ręcznego zmieniania), przycisk na baterii do sprawdzania jej stanu, wieeeeelkich touchpad'ów i paru innych "zabawek".

Sam system jest bardziej "wygładzony", niż Windows, ale miejscami potrafi tak samo wkurzyć człowieka, jak w/w produkt Microsoftu.

focus
13-01-2010, 11:00
To ja od siebie dodam, że w nowej wersji (tej alu) z czarnymi klawiszami i podświetlaną klawiaturą ;) nic się nie dzieje, posiadam od prawie roku do obróbki zdjęć (monitor zewnętrzny bo stare już oczy ;)) i wygląda jak nówka, Polecam więc :p


Widzę, że obrabiasz zdjęcia z 5DII.
Zastanawiam się właśnie nad przesiadką ze srebrnego MBP 2,2 GHz 4 GB RAM na UniBody właśnie ze względu na wielkość plików RAW z nowej piątki.
Czy szybkość pracy z tymi plikami jest komfortowa, jak z szybkością powiękaszania 100% w Bridge czy Lightroom?
Jaką dokładnie wersję MBP używasz?

Handelson
13-01-2010, 19:27
Widzę, że obrabiasz zdjęcia z 5DII.
Zastanawiam się właśnie nad przesiadką ze srebrnego MBP 2,2 GHz 4 GB RAM na UniBody właśnie ze względu na wielkość plików RAW z nowej piątki.
Czy szybkość pracy z tymi plikami jest komfortowa, jak z szybkością powiękaszania 100% w Bridge czy Lightroom?
Jaką dokładnie wersję MBP używasz?

Nazwa modelu: MacBook Pro
Identyfikator modelu: MacBookPro5,5
Nazwa procesora: Intel Core 2 Duo
Szybkość procesora: 2,26 GHz
Liczba procesorów: 1
Łączna liczba rdzeni: 2
Pamięć podręczna L2: 3 MB
Pamięć: 2 GB
Szybkość magistrali: 1,07 GHz

Żadna tam bestia ;)
Nie narzekam na prędkość chociaż zawsze może być lepiej ;)
... nie rozumiem tylko o jakie powiększanie w LR i Bridge Ci chodzi :oops:

MagdaS
13-01-2010, 20:54
_igi Bardzo Ci dziękuję za wyczerpująca odpowiedź. Własnie musze sobie spisać programy, których używam na windowsie i przemyślec/poszukać ich odpowiedników na Maci. Generalnie nie boję się nowości i chętnie bym zmieniła system, jednak wiadomo zawsze trzeba to przemyśleć. Na pewno każdy system ma wady i zalety i na pewno do wszystkiego jest sie w stanie przyzwyczaić.

Drugi raz również wybralibyście Maca jeśli teraz mielibyście wybierać? (chyba retoryczne pytanie:)

Tak jak mówicie na pewno Maci też mają wady, ale jak czytam ostatni duużo różnych for to szczerze mówiąc praktycznie nie spotkałam się z narzekaniem, więc coś w tym rzeczywiście musi być.

A i jeszcze jeśli ktoś byłby tak dobry i opisał mi jak wygląda własnie instalacja Windowsa na Macu aby był na wszelki wypadek jeśli rzeczywiście potrzebowalabym skorzystać raz za czas z jakiegoś Windowsowskiego programu, czy potrzeba jakiś program do tego wlaśnie aby się równolegle przełączac między systemami?

focus
15-01-2010, 00:06
... nie rozumiem tylko o jakie powiększanie w LR i Bridge Ci chodzi :oops:
Chodzi o podgląd kolejnych zdjęć podczas przeglądania materiału. Stertę rawów z 5D szybko przeglądałem przeskakując w Bridge w kolejne kursorem i od razu robiłem "ratings" też z klawiatury (np.jabłko+1). W tej chwili przeskakując do kolejnego zdjęcia czekam "wieczność" zanim załaduje się w całej rozdzielczości i jestem w stanie ocenić np. ostrość. Odświeżanie trwa 2-3 sekundy bezsensownego czekania, jeśli to pomnożyć razu 1500-2500 plików robi się koszmar.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

_igi

..na wszelki wypadek jeśli rzeczywiście potrzebowalabym skorzystać raz za czas z jakiegoś Windowsowskiego programu, czy potrzeba jakiś program do tego wlaśnie aby się równolegle przełączac między systemami?

można to rozwiązać za pomocą np. http://www.parallels.com/eu/products/desktop/
też się tym mocno interesowałem zanim podjąłem decyzję, też tak na wszelki wypadek, ale ani razu nie było takiej potrzeby. Nie tęsknię za Windą, można komfortowo pracować bez niej co chyba nie jest dziwne. ...a i od czasu przesiadki nie musiałem rzucić w ścianę żadną myszką :)

_igi
15-01-2010, 01:33
Tak jak mówicie na pewno Maci też mają wady, ale jak czytam ostatni duużo różnych for to szczerze mówiąc praktycznie nie spotkałam się z narzekaniem, więc coś w tym rzeczywiście musi być.


Jest mniej, zdecydowanie mniej - ale OS X to nie jest idealny system i potrafi się tak samo wieszać, zamulać, przymulać i ogółem wkurzać, jak zwykły komp. A to że na ogół udaje mu się to zrobić w sposób, kiedy nie masz ochoty go wyrzucić przez okno, to inna sprawa ;D

MZ na Mac'u lepiej się pracuje na Photoshopie. To subiektywne może być, ale jakoś tak przyjemniej, mniej męcząco-drażniąco. Po prostu ;P

Vitez
15-01-2010, 05:06
jakoś*tak przyjemniej, mniej męcząco-drażniąco.

Ale za to gwiazdkami nadal męczysz i drażnisz :roll: . Dawno tak uparcie gwiazdkującego makówkarza nie widziałem na forum - jakoś pozostali mają więcej szacunku dla forumowiczów i poświęcają swoim postom więcej czasu i uwagi :evil: . Czego i Tobie życzę.
To ostatnia gwiazdka jaką Ci "puszczam". Następne będą Ci punktować, skoro prośby nie skutkują.

focus
15-01-2010, 08:29
Ale za to gwiazdkami nadal męczysz i drażnisz :roll: . Dawno tak uparcie gwiazdkującego makówkarza nie widziałem na forum - jakoś pozostali mają więcej szacunku dla forumowiczów i poświęcają swoim postom więcej czasu i uwagi :evil: . Czego i Tobie życzę.
To ostatnia gwiazdka jaką Ci "puszczam". Następne będą Ci punktować, skoro prośby nie skutkują.

Mam wrażenie, że pytam o jakąś oczywistą oczywistość, ale podobno kto pyta nie błądzi:
Na czym polega problem "gwiazdkowania"?

micles
15-01-2010, 09:19
Z tego co mi się wydaje, to użytkownikom Mac'ów po wpisaniu polskiego znaku automatycznie za tym znakiem tworzy się gwiazdka, którą po prostu trzeba później usunąć. Niektórzy są leniwi.

Vitez - a nie było to w regulaminie, że ortografii i innych tego typu rzeczy się nie czepiamy?

focus
15-01-2010, 09:40
Z tego co mi się wydaje, to użytkownikom Mac'ów po wpisaniu polskiego znaku automatycznie za tym znakiem tworzy się gwiazdka, którą po prostu trzeba później usunąć. Niektórzy są leniwi.

Vitez - a nie było to w regulaminie, że ortografii i innych tego typu rzeczy się nie czepiamy?

hmm... dziwne, pierwszy raz słyszę...ponad dwa lata używam maca i jeszcze "samowalnej" gwiazdki nie zobaczyłem.
hehhe ...a ja doszukiwałem się jakiegoś drugiego dna, w sensie emotikonek i to jeszcze jakiś złośliwych skoro już o takich animozjach PC vs MAC się często czyta :) taki bluzg załatwiony jedną gwiazdką ;)

szwayko
15-01-2010, 09:43
Poza tym, wydajnościowo jest znośnie, tylko ekran 15" zabija, mimo że jakościowo jakiejś masakry totalnej nie ma.

Ja mam IBM z 15" ale o rozdzielczosci 1400x1050. Jakbym mial kupowac cos teraz to tez ekran o takim gabarycie zamiast wielkiej krowy, ale w pionie nie mniej niz te 1000px. Wtedy w pionie ladnie mieszcza mi sie wszystkie moje zakladki w PS czy DPP, a obok mam kwadratowa pole do zdjec pionowych jak i poziomych.
W ogole coraz trudniej o kompa z ekranem o przyzwoitej pionowej rozdzielczosci.

focus
15-01-2010, 09:56
Ja mam IBM z 15" ale o rozdzielczosci 1400x1050. Jakbym mial kupowac cos teraz to tez ekran o takim gabarycie zamiast wielkiej krowy, ale w pionie nie mniej niz te 1000px. Wtedy w pionie ladnie mieszcza mi sie wszystkie moje zakladki w PS czy DPP, a obok mam kwadratowa pole do zdjec pionowych jak i poziomych.
W ogole coraz trudniej o kompa z ekranem o przyzwoitej pionowej rozdzielczosci.

Potwierdzam, podobną rozdziałkę ma MBP 15,4" - bardzo wygodne proporcje i rozdzielczość.

Vitez
16-01-2010, 03:25
Vitez - a nie było to w regulaminie, że ortografii i innych tego typu rzeczy się nie czepiamy?

Przeczytaj pierwsze parę słów 1. Punktu Zasad Porządkowych. Możemy od razu wlepiać kartki. Jednak wolimy najpierw stosować słowne (i publiczne - bo skuteczniejsze, by komuś wstydu narobić, jak i by inni wiedzieli czego nie robić) ostrzeżenia.

iDD
16-01-2010, 12:03
A i jeszcze jeśli ktoś byłby tak dobry i opisał mi jak wygląda własnie instalacja Windowsa na Macu aby był na wszelki wypadek jeśli rzeczywiście potrzebowalabym skorzystać raz za czas z jakiegoś Windowsowskiego programu, czy potrzeba jakiś program do tego wlaśnie aby się równolegle przełączac między systemami?

W skrocie sposoby sa 2:
1) Dostarczany wraz z systemem BootCamp (Leopard, Snow), ktory po instalacji windy pozwala na wybor podczas startu albo macOS'a, albo windowsa.
2) Parallels lub VMWare - maszyny wirtualne.

W obu przypadkach instalacja jest prosciutka*: odpalasz program, ktory prowadzi cie za reke podczas procesu instalacji (bootcamp lub paralles). Oczywiscie w obu przypadkach potrzebujesz windy i to raczej w wersji pudelkowej, ale to juz moze ktos inny potwierdzi lub zaprzeczy bo ja pewnosci nie mam (wprawdzie nie widzialem zadnej makowki z przyklejona naklejka licencyjna OEM'a). Kazdy z dwoch sposob ma swoje wady i zalety. BC pozwala odpalac prawie wszystko, ale nie masz wtedy bezposredniego dostepu do MacOS'a. Na Paralles i VMW nie odpalisz przede wszystkim gier (niewiele tytulow dziala), w szczegolnosci 3D, ale korzystasz z windy rownolegle i to na wiele sposobow (okno, przenikanie, etc). Plusy sa na pewno dwa: ubijasz kaprysna winde jednym klikiem i nadal mozesz korzystac z komputera :) oraz jak masz wersje programow na PC'ta i nie chcesz sie bawic w przenoszenie licencji (np. Adobe) to jest to wydajne rozwiazanie.

*prosciutka o ile nie sprawia Tobie problemow instalacja samego windowsa

MagdaS
16-01-2010, 17:51
Tak się zastanawiam na spokojnie jeszcze, poczekam co jakie nowości pokaże Apple na konferencji pod koniec stycznia, ale chciałam jeszcze zapytać z ciekawości co sądzicie o Sony Vaio? Nie miałam do czynienia z tymi laptopami, widziałam gdzieś ostatnio ranking, gdzie Sony było bardzo wysoko pod względem bezawaryjności, a dzisiaj natknęłam się na nową serię F dostępną już w USA, u nas pod koniec stycznia. I muszę powiedzieć, ze parametry ma nieporównywalnie lepsze niż np. Macbook pro, który i tak kosztowałby mnie wiecej.

Nie chcę narazie nic stwierdzać, bo z żadnym z powzszych nie miałam do czynienia, ale zastanawiam się czy stać mnie by dopłacac do Maca, podczas gdy za podobną cenę moge mieć inną firmę o dużo wyższych parametrach, tak jak mówię nie wiem, dlatego tutaj piszę.

tutaj link do opisu serii F: http://www.sony.pl/product/vn-f-series

a tutaj model, który mi się spodobał --> http://www.sony.pl/product/vn-f-series/vpcf11s1e-b i recenzja --> http://www.laptopmag.com/review/laptops/sony-vaio-f-series.aspx (tu jest akurat model wyzszy opisany z serii)

_igi
17-01-2010, 03:05
Z tego co mi się wydaje, to użytkownikom Mac'ów po wpisaniu polskiego znaku automatycznie za tym znakiem tworzy się gwiazdka, którą po prostu trzeba później usunąć. Niektórzy są leniwi.

Vitez - a nie było to w regulaminie, że ortografii i innych tego typu rzeczy się nie czepiamy?
Od jakiegoś czasu zawsze usuwam, ale jeśli coś dopiszę w ramach "postskriptum", to oczywiste jest, że trzeba to wyedytować wcześniej czy później.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ja mam IBM z 15" ale o rozdzielczosci 1400x1050. Jakbym mial kupowac cos teraz to tez ekran o takim gabarycie zamiast wielkiej krowy, ale w pionie nie mniej niz te 1000px. Wtedy w pionie ladnie mieszcza mi sie wszystkie moje zakladki w PS czy DPP, a obok mam kwadratowa pole do zdjec pionowych jak i poziomych.
W ogole coraz trudniej o kompa z ekranem o przyzwoitej pionowej rozdzielczosci.
Jak dla mnie, 15" to taki laptopowy półśrodek. Moja dziewczyna ma macbook'a 13,3" - poza samą jakością ekranu, wielkość jest o wiele wygodniejsza do przenośnej pracy - komputerek można spokojnie przenieść gdziekolwiek się chce, a palety, etc. mieszczą się podobnie, jak na 15". Rozdzielczość koło 1300x800, więc całkiem nieźle. 15" ma większy ekran o dwa cale, pracuje się niewiele wygodniej, a do noszenia już więcej złomu jest. Co innego 17", różnica wagowa jest mała, szukanie toreb, czy plecaków jest upierdliwe, ale jak się rozstawi gada, to można sobie popracować. W makbukach, podobnie baterie pracują, obudowa jest podobnej sztywności, bebeszki, porty i jakieś duperele są lepsze w 17", tak więc, szczerze, to do mojej 15" nie jestem zbytnio przekonany - przy jakimś zastrzyku wymienię to na coś innego, wygodniejszego po prostu. I chyba właśnie 17", bo (w porównaniu do 13"), trzeba się przemęczyć, ale komfort pracy na miejscu (np. na działce, czy po plenerze, gdzieś daleko) jest tego wart.

Tak więc odnośnie wielkości notebook'ów - 13 cali do pracy w terenie jest idealne, 17" - do przenoszenia a 15" to niezbyt komfortowy półśrodek.

wojkij
17-01-2010, 05:45
http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Compal-NBLB2.23723.0.html

Pozamiatane jeśli chodzi mobilnego laptopa do fot. Btw - makówka o takich parametrach będzie pewnie kosztować z 9k pln.

Janusz Body
17-01-2010, 10:52
http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Compal-NBLB2.23723.0.html

Pozamiatane jeśli chodzi mobilnego laptopa do fot. Btw - makówka o takich parametrach będzie pewnie kosztować z 9k pln.


Chyba pozamiatane pod dywan. Matryca niewiele lepsza od standardowego notebooka. Nic nadzwyczajnego. Owszem procesor i wydajność niezła ale ekran gorszy niż w mojej dwuletniej Toshibie. To poniżej naprawdę nie wygląda dobrze. Krzywe rozjechane jak w uzywanym netbooku za 500 zł. Widać kalibrowany fabrycznie jak wszystkie notebooki z podbitym niebieskim.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img44.imageshack.us/i/31756408.jpg/)

Sunders
17-01-2010, 11:00
Chyba pozamiatane pod dywan. Matryca niewiele lepsza od standardowego notebooka. Nic nadzwyczajnego. Owszem procesor i wydajność niezła ale ekran gorszy niż w mojej dwuletniej Toshibie. To poniżej naprawdę nie wygląda dobrze. Krzywe rozjechane jak w uzywanym netbooku za 500 zł. Widać kalibrowany fabrycznie jak wszystkie notebooki z podbitym niebieskim.
Niestety dobry kontrast i podświetlenie to jeszcze nie wszystko. Wydaje mi się też, że przy takiej rozdzelczości lepiej jednak mieć 17``.

Janusz Body
17-01-2010, 11:27
Niestety dobry kontrast i podświetlenie to jeszcze nie wszystko. Wydaje mi się też, że przy takiej rozdzelczości lepiej jednak mieć 17``.

Dokładnie tak. A jak popatrzeć na wykres gdzie "target" jest 140 cd/m2 a "current" wyszło 257 cd/m2 to to oznacza, że profilował kowal a całość opisał stolarz (nie ubliżając tym zawodom - nie znam się na kowalstwie ani stolarstwie).

Nie pierwszy raz SPRZEDAWCY wychwalają pod niebiosa "beleco" - jak zwykle kto płaci ten ma dobre testy. Źle to świadczy o NIBY NIEZALEŻNYM SERWISIE - nie pierwszy raz.

Sunders
17-01-2010, 11:36
Nie pierwszy raz optyczne wychwalają pod niebiosa "beleco" - jak zwykle kto płaci ten ma dobre testy. Źle to świadczy o optycznych - nie pierwszy raz.
Tym razem to nie optyczni, ale notebookcheck.pl :smile:

Janusz Body
17-01-2010, 11:59
Tym razem to nie optyczni, ale notebookcheck.pl :smile:

:-)
Sorry - mój błąd. Przepraszam optycznych. Mechanizm na notebookcheck widać standardowy - musi się sprzedawać i klienta trzeba omamić. (Wyedytowałem i poprawiłem posta)

Dla niedowiarków - screenshot dość wiernie oddaje różnice "przeciętny LCD" i "oprofilowany notebook":

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img64.imageshack.us/i/monitord.jpg/)

MagdaS
17-01-2010, 21:32
A ja dzisiaj miałam okazję pobawić się i poogladać na żywo w MM Macbooka pro 13" 15", co tej pory naqwet nie patrzyłam i nie myślałam o 13", obecnie mając 15" i w stacjonarnym 17" wydawała mi się ta 13" bardzo malutka, aż do dzisiaj. Po obejrzeniu na żywo jedna sprawa to, że jeszcze bardziej mi sie macbooki spodobały! wygląda to na żywo jeszcze lepiej niż na zdjęciach. W 13" baaardzo mi się spodobał rozmiar, wygodny do noszenia, leciutki a komfort pracy rzeczywiście nie jest dużo gorszy niż 15".

W związku z tym taki nowy pomysł mi wpadł czy nie lepiej kupić lepsza wersję Macbooka pro 13" (będzie miał wtedy te same parametry co słabsza 15", o której myslałam) a za jakiś czas pomyśleć o jakimś lepszym monitorze zewnętrznym. I tak poza domem raczej nie pracuję nad zdjęciami więc myślę, że nie odczułabym zbytnio braku tych 2".

A no i mam pytanie jak to jest z podpięcię Macbooka pro do zewnętrznego monitora tak aby pracowac na obu, czy monitor zewnętrzny musi spełniać jakieś wymagania? Rozumiem, że nie musi to być monitor apple?

_igi
18-01-2010, 01:42
Nie ma problemu z podpinaniem zewnętrznego monitora, ale jest jedno ale, które spece z apple'a skopali równo. Górna belka, czyli miejsce gdzie są wszystkie funkcje programów, jest tylko na jednym monitorze. Szczęście całe, że można ją przekładać gdzie się tylko zapragnie.

Raz na jakiś czas "bucham" macbook'a dziewczynie, idealny sprzęcik żeby sobie postawić gdzieś na ziemi, na ławeczce i focić ze statywu. 15" już takie wygodne nie jest.

foggy_lad
18-01-2010, 03:14
możesz podpiąć dowolny monitor do mbp poprzez odpowiednią przejściówkę lub apple cinema display (http://www.apple.com/pl/displays/) bezpośrednio. Sam się właśnie zastanawiam nad takim rozwiązaniem. MZ bardziej opłaca się kupić najsłabszą wersję 13 cali i dokupić ramu na własną rękę.

MagdaS
19-01-2010, 20:12
ale wtedy w słabszej wersji MBP jest też słabszy procesor a tego już raczej nie wymienie, no nic narazie skłaniam sie do 13" i monitora zewnętrznego niż do 15" jak na początku, ale poczekam jeszcze czy wejdą nowe MBP 27 stycznia:) [może coś ciekawego w sam raz na moje urodziny:)]

iDD
20-01-2010, 02:01
/.../chciałam jeszcze zapytać z ciekawości co sądzicie o Sony Vaio?

Strasznie bolą palce od klawiatury. Sprawdź sama, bo można się niemiło naciąć. Twarde, ostre krawędzie, za wysoko wystają.

piotrr
20-01-2010, 23:46
Mogę polecić notebooka hp z serii Elitebook, wydajność stacjonarnego i mobilność bez zarzutu.Doskonale mi się sprawdza jako drugi komputer na wyjazdy.Myślę ,że po podpięciu do porządnego dużego monitora świetnie posłuży jako domowa stacja robocza. Matowa matryca nie razi odblaskami a wysoka rozdzielczość 1920x1200 pozwala spokojnie pracować np w PS. Ja jestem zadowolony, oczywiście będąc świadomym niedoskonałości wyświetlacza laptopowego ogólnie ;)

_igi
21-01-2010, 02:21
Jakoś po obcowaniu z Pavillionem 17" się zraziłem do tej marki ;)

piotrr
21-01-2010, 02:57
To zupełnie inna linia.. :)

_igi
21-01-2010, 03:10
To zupełnie inna linia.. :)

Być może, jednak niesmak nadal pozostaje ;P

woyd
22-01-2010, 08:53
Czołem,

do końca stycznia chcę kupić laptopa. Wybór padł na Sony Vaio. Właśnie wypuścili ciekawą serię F. Mam tylko pilną prośbę o opinię: jeden model ma matrycję X-black multilamp, zaś drugi, droższy o 1000zł x-black LED.

Czym różnią się te matryce i która byłaby Waszym zdaniem lepsza dla fotografa ?? Nie chcę rozmowy o wyższości innych marek nad tą itp, zależy mi tylko na opinii nt. obu wersji matryc.

Z góry dzięki
Wojtek

Vitez
23-01-2010, 00:49
Czołem,

do końca stycznia chcę kupić laptopa. Wybór padł na Sony Vaio. Właśnie wypuścili ciekawą serię F. Mam tylko pilną prośbę o opinię: jeden model ma matrycję X-black multilamp, zaś drugi, droższy o 1000zł x-black LED.

Czym różnią się te matryce i która byłaby Waszym zdaniem lepsza dla fotografa ?? Nie chcę rozmowy o wyższości innych marek nad tą itp, zależy mi tylko na opinii nt. obu wersji matryc.

Z góry dzięki
Wojtek

Pytałeś się już w tym wątku o LEDy i otrzymałeś odpowiedź :roll:

http://canon-board.info/showpost.php?p=671565&postcount=349 i okoliczne posty.

yendash
23-01-2010, 07:57
[QUOTE=_igi;757268]Nie ma problemu z podpinaniem zewnętrznego monitora, ale jest jedno ale, które spece z apple'a skopali równo. Górna belka, czyli miejsce gdzie są wszystkie funkcje programów, jest tylko na jednym monitorze. Szczęście całe, że można ją przekładać gdzie się tylko zapragnie.

Chyba czegoś nie rozumiem, a co to ma do równego skopania czegokolwiek? Mam tę "górną belkę" na zewnętrznym monitorze, który dzięki temu jest monitorem głównym. Może jednak nie do końca rozumiesz ideę tego rozwiązania. A w temacie głównym uważam że to idealne stanowisko pracy - 13" z wydajnym procesorem i do tego dowolny (w zależności od zamożności) monitor zewnętrzny. Mam 15" od dwóch lat i obrabiam zdjęcia/projekty na wielkim ekranie a z laptopem ganiam na prezentacje.

woyd
23-01-2010, 09:49
Pytałeś się już w tym wątku o LEDy i otrzymałeś odpowiedź :roll:

http://canon-board.info/showpost.php?p=671565&postcount=349 i okoliczne posty.


Ale nie pytałem o różnicę między matrycami x-black multilamp a x-black led.

micles
23-01-2010, 10:24
[QUOTE=_igi;757268]Nie ma problemu z podpinaniem zewnętrznego monitora, ale jest jedno ale, które spece z apple'a skopali równo. Górna belka, czyli miejsce gdzie są wszystkie funkcje programów, jest tylko na jednym monitorze. Szczęście całe, że można ją przekładać gdzie się tylko zapragnie.

Chyba czegoś nie rozumiem,Chyba chodziło o to, że belka nie może być na dwóch monitorach na raz (część tu a część tam).

yendash
23-01-2010, 10:52
[QUOTE=yendash;759650]Chyba chodziło o to, że belka nie może być na dwóch monitorach na raz (część tu a część tam).
Że tak zapytam, w windzie masz przy dwóch monitorach i otwartym dowolnym programie jego menu na każdym z monitorów? Oczywiście poza opcją klonowania, bo ta w osxie też jest.

micles
23-01-2010, 11:34
A czy ja powiedziałem, że Microsoft nie zrąbał?

_igi
23-01-2010, 15:28
Chyba czegoś nie rozumiem, a co to ma do równego skopania czegokolwiek? Mam tę "górną belkę" na zewnętrznym monitorze, który dzięki temu jest monitorem głównym. Może jednak nie do końca rozumiesz ideę tego rozwiązania. A w temacie głównym uważam że to idealne stanowisko pracy - 13" z wydajnym procesorem i do tego dowolny (w zależności od zamożności) monitor zewnętrzny. Mam 15" od dwóch lat i obrabiam zdjęcia/projekty na wielkim ekranie a z laptopem ganiam na prezentacje.

Owszem, rozumiem. Chciałbym na jednym ekranie mieć otwartego photoshopa, ze wszystkimi jego pierdołami, i na drugim np. bridge, czy itunes, również z belką. Niestety ale zrobili to jak zrobili, moim zdaniem ten pomysł jest totalnie do bani.


[QUOTE=yendash;759650]Chyba chodziło o to, że belka nie może być na dwóch monitorach na raz (część tu a część tam).

Mogła by być jedna "pomocnicza", czy "zapasowa" na drugim ekranie, ale żeby, kurde, była ;P

Vitez
23-01-2010, 18:21
Ale nie pytałem o różnicę między matrycami x-black multilamp a x-black led.

Jak nie jak tak?
Jedna jest multilamp a druga LED. Czyli jedna jest LED a druga nie LED. Jak dla mnie to to samo co pytanie o matryce podświetlane LEDami :roll: . Odpowiedź raczej uzyskasz taką samą - że żadna różnica (tym bardziej do zastosowań niby obróbki foto), więc po co przepłacać?

_igi
23-01-2010, 20:53
Jak nie jak tak?
Jedna jest multilamp a druga LED. Czyli jedna jest LED a druga nie LED. Jak dla mnie to to samo co pytanie o matryce podświetlane LEDami :roll: . Odpowiedź raczej uzyskasz taką samą - że żadna różnica (tym bardziej do zastosowań niby obróbki foto), więc po co przepłacać?

Na swoim przykładzie widzę, że LED'y są mniej awaryjne - miałem PowerBook'a 17", w którym wymieniałem na gwarancji matrycę - właśnie dlatego, że podświetlenie padło. W drugiej, po mniej więcej roku również przestało równo świecić. Z MBP na LED nie mam najmniejszych problemów z równym podświetleniem. Więc chyba warto ;)

Janusz Body
23-01-2010, 22:31
..... Z MBP na LED nie mam najmniejszych problemów z równym podświetleniem. ....

Sprawdzałeś to na przyrządach czy to ocena "na oko". Nawet lepsze monitory na LEDach mają problemy z równomiernością podświetlenia więc pozwolę sobie mieć wątpliwości czy w notebooku to w ogóle osiągalne współcześnie. Może za 5 lat....

_igi
23-01-2010, 23:02
Sprawdzałeś to na przyrządach czy to ocena "na oko". Nawet lepsze monitory na LEDach mają problemy z równomiernością podświetlenia więc pozwolę sobie mieć wątpliwości czy w notebooku to w ogóle osiągalne współcześnie. Może za 5 lat....

wiesz, no jeśli na dwóch różnych monitorach w tym samym komputerze robiło mi się coś takiego:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img218.imageshack.us/img218/2936/macbookprosantarosa17.jpg)


Być może na skutek przenoszenia, nacisku na klapę, a w obecnym, z LED'em takie coś nie ma miejsca, mogę powiedzieć, że LED jest mniej awaryjny. Albo bardziej idiotoodporny. W każdym razie - lepszy do laptopów. Przynajmniej takie są moje doświadczenia z tymi dwoma typami matryc ;)

Janusz Body
23-01-2010, 23:10
wiesz, no jeśli na dwóch różnych monitorach w tym samym komputerze robiło mi się coś takiego:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img218.imageshack.us/img218/2936/macbookprosantarosa17.jpg)


Być może na skutek przenoszenia, nacisku na klapę, a w obecnym, z LED'em takie coś nie ma miejsca, mogę powiedzieć, że LED jest mniej awaryjny. Albo bardziej idiotoodporny. W każdym razie - lepszy do laptopów. Przynajmniej takie są moje doświadczenia z tymi dwoma typami matryc ;)

Pisałeś o równomierności podświetlenia a pokazujesz uszkodzoną matrycę albo tapetę może (nie wiem co jest na tym zdjęciu). Równomierność podświetlenia to jeden z dość istotnych parametrów monitora a popsuty monitor to... popsuty monitor.

_igi
23-01-2010, 23:17
Pisałeś o równomierności podświetlenia a pokazujesz uszkodzoną matrycę albo tapetę może (nie wiem co jest na tym zdjęciu). Równomierność podświetlenia to jeden z dość istotnych parametrów monitora a popsuty monitor to... popsuty monitor.

W takim razie poprawiona wersja, coby było wiadomo o co chodzi.

I piszę o równomierności podświetlenia, bo jeśli miałem taki ciemniejszy pas, na obu ekranach w tym komputerze, to chyba nie dziwisz się, że jasno wynika, że zwykłe matryce mają z tym problemy, podczas gdy te podświetlone LED'ami - nie.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img109.imageshack.us/img109/2936/macbookprosantarosa17.jpg)

I piszę wyłącznie o komputerze przenośnym, który z założenia ma pracować w terenie i być narażonym na cokolwiek. Być może miałem ogromnego pecha, niemniej jednak, dwie takie matryce w niedalekim odstępie czasu, to dla mnie wystarczający powód. Niemniej jednak, w ekranie do domu, to generalnie "zwisa mi i powiewa", jaki typ podświetlenia tam siedzi, byle obraz przez niego generowany był miły dla oka ;)

Janusz Body
23-01-2010, 23:28
W takim razie poprawiona wersja, coby było wiadomo o co chodzi.

I piszę o równomierności podświetlenia, bo jeśli miałem taki ciemniejszy pas, na obu ekranach w tym komputerze, to chyba nie dziwisz się, że jasno wynika, że zwykłe matryce mają z tym problemy, podczas gdy te podświetlone LED'ami - nie.....

Dalej nie rozumiesz problemu. Ty pokazujesz wadliwy monitor/ekran i cieszysz się, że na LEDach nie jest zepsuty. Ja mówię o równomierności podświetlenia, którą często trudno zobaczyć bez pomiarów a ma niestety wpływ na obróbkę, wyświetlanie/odbiór kolorów itp. itd.

kandp
26-02-2010, 00:55
Witam,
Czy są na tym forum jacyś użytkownicy Sony VAIO VGN-FW51MF/H ? Gdzieś w tym wątku wcześniej przewijał się ten model laptopa. Bardzo zależy mi na opinii posiadaczy tego właśnie modelu, bo skłaniam się do jego kupna. Z góry dziekuję za odpowiedzi

kandp
05-03-2010, 14:54
Cz ktoś używał laptopów sony vaio z serii FW?

rOOmak
07-04-2010, 07:18
Notebook o zblizonych parametrach do przeciętnego stacjonarnego kompa kosztuje majątek.
A znasz takiego laptopa, który byłby bezkompromisowym narzędziem do obróbki zdjęć? Głównie chodzi mi o jakość wyświetlacza i możliwość kalibracji.

Bahrd
07-04-2010, 07:30
Np. Lenovo ThinkPad W510 i W701(ds) (http://shop.lenovo.com/SEUILibrary/controller/e/web/LenovoPortal/en_US/catalog.workflow:category.details?current-catalog-id=12F0696583E04D86B9B79B0FEC01C087&current-category-id=F2A3EC7C45634AE8AB0F26CCAC867854) - oba z wbudowanym kalibratorem - ale tak jak pisał Janusz - bardzo drogie.

Tom01
07-04-2010, 10:30
Np. Lenovo ThinkPad W510 i W701(ds)[/URL] - oba z wbudowanym kalibratorem - ale tak jak pisał Janusz - bardzo drogie.

Przecież w obu siedzi wyświetlacz TN.

pawciolbn
07-04-2010, 11:06
a co sądzicie o Samsungu R780? chodzi mi o konkretny model JS02PL z i5core 2,26, 4GB i NV 330M.. racjonalnie rzecz biorąc kombajn w miarę, wydajność bardzo dobra, cena.. ehmm.. od razu odrzucam argument "nie, bo to Samsung.." - mam do czynienia ze starszymi modelami i od 3 lat zero problemów.. chodzi mi bardziej o użyteczność w/w bebechów w obróbce RAW w DPP, PS itp.

.

Tom01
07-04-2010, 11:10
chodzi mi bardziej o użyteczność w/w bebechów w obróbce RAW w DPP, PS itp.

Wszystkie współczesne laptopy mają ekrany TN. Pierwszy lepszy uniwersalny monitor stacjonarny z klasy cenowej powyżej 1,7 tys zł bije je na łeb.

Bahrd
07-04-2010, 11:14
Przecież w obu siedzi wyświetlacz TN.
No to HP EliteBook 8740w (http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=5583).
Czy to pewne, że w nowych W701 będzie również TN?

pawciolbn
07-04-2010, 11:19
Wszystkie współczesne laptopy mają ekrany TN. Pierwszy lepszy uniwersalny monitor stacjonarny z klasy cenowej powyżej 1,7 tys zł bije je na łeb.

temat dotyczy laptopów do zdjęć, a nie monitorów powyżej 1,7tys., więc zejdź na ziemie

.

dziobolek
07-04-2010, 11:21
Przecież w obu siedzi wyświetlacz TN.

Taaaak :shock: a nawet jeśli, to wyświetla 72 procent przestrzeni barw Adobe RGB ;)

Myślę że Lenovo wie co robi, pozycjonując ten sprzęt na półce dla fotografów i grafików (pro).

Polecam artykuł na temat Lenovo W700 (http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4638)

Pozdrówka!

Tom01
07-04-2010, 11:27
No to HP EliteBook 8740w.

Też TN.

[QUOTE=Bahrd;799096]Czy to pewne, że w nowych W701 będzie również TN?

Nie widziałem, przy czym wg wszelkich znaków na ziemi i niebie też TN.


temat dotyczy laptopów do zdjęć, a nie monitorów powyżej 1,7tys., więc zejdź na ziemie.

Raczej trzeba sprowadzić na ziemię tych, którzy sądzą że wydając kupę kasy na wypasione laptopy mają*przeświadczenie że najważniejszy element w nim jest cokolwiek lepszy od hipermarketowego monitora za kilkaset zł.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Taaaak :shock: a nawet jeśli, to wyświetla 72 procent przestrzeni barw Adobe RGB ;)

A mógłby Pan wyjaśnić co to oznacza?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Polecam artykuł na temat Lenovo W700

Typowe bzdury, że ciężko czytać.

gietrzy
07-04-2010, 11:52
Ja za jakieś 3 lata będę swoje D820 zmieniał i chyba raczej na pewno zapodam EUROCOM, z Xeon/Quadro na pokładzie.

Ekrany w latopach imho nadal będą syfiaste, po prostu. Dlatego jak ktoś potrzebuje wiernego oddania kolorów to czy nie prostszym będzie kupienie maszynki z najmocniejszym (jeszcze ;)) duetem CPU/GPU i do tego zewnętrzny referencyjny (mniej lub bardziej) monitor?
Czornyj, "na grupie" pisał ostatnio o porządnym monitorku za $1k.

pawciolbn
07-04-2010, 11:52
[QUOTE=Bahrd;799096]
Raczej trzeba sprowadzić na ziemię tych, którzy sądzą że wydając kupę kasy na wypasione laptopy mają*przeświadczenie że najważniejszy element w nim jest cokolwiek lepszy od hipermarketowego monitora za kilkaset zł.


proponuję założyć oddzielny wątek, w którym będziesz nawracał na takie rozumowanie... dla mnie sprawa jest oczywista, bo nie pisze w temacie "jaki monitor" tylko "jaki laptop", a po drugie choćbyś i miał najlepsze parametry ekranowe, to do Lightrooma, czy PS i wołania paro-megowych RAW'ów są inne "najważniejsze elementy", więc nie rozumiem zasadności polemiki w kwestii laptop czy dobry LCD, bo jak dla mnie tematem dyskusji pozostaje dobry laptop, który uciągnie to w czym chce pracować..

.

Kolaj
07-04-2010, 12:09
dobry laptop, który uciągnie to w czym chce pracować..."Uciągnie" w sensie szybkości działania czy przewidywalności efektów? Bo o ile to pierwsze jest bez problemów osiągalne, o tyle to drugie niekoniecznie, co kilka znających się na rzeczy próbuje od wielu stron jak komu dobremu wytłumaczyć. Po prostu żaden notebook nie jest wyposażony w wyświetlacz, który takie efekty by zapewnił.

pawciolbn
07-04-2010, 12:18
wchodzę w temat nie dlatego, że potrzebuję kompa stacjonarnego (bo tu akurat sprawa jest nie wymagająca zaczerpywania wiedzy na forum), a dlatego, że planuję zakup nowego laptopa by wymienić 2-letniego ASUSA, który ma problemy z grzaniem się.. nie neguję wyższości stacjonarnego LCD nad matrycami w komputerach przenośnych.. nawet przeczytanie tego wątku zwróciło moją uwagę na fakt "nie-do-końca-poprawnego-wyświetlania" w notebookach... ale nie cofajmy kijem Wisły.. skoro temat dotyczy laptopów, to o tym chcę się dowiedzieć.. rozpatrywałem zakup monitora zewnętrznego i desktopa, ale w moim przypadku mija to się z celem, a przynajmniej jest z pewnych względów ograniczone (i nie chodzi o finanse)..

więc jak "kogo dobrego" chciałem się poradzić.. ale widzę, że jak rozwiązaniem na większość problemów bywa 5DII, tak jedynym rozwiązaniem w kwestii "jaki laptop" - jest stacjonarny + 24" za 2400.. dzięki

.

Tom01
07-04-2010, 12:27
do Lightrooma, czy PS i wołania paro-megowych RAW'ów są inne "najważniejsze elementy"

Raczy Pan żartować tak? Zdjęcia pod powiększalnikiem też wg Pana świeci się z opaską na oczach? A wizjer w aparacie po co jest? Z taką filozofią należy go zalepić plasteliną po prostu.

PS. Krótkie wyjaśnienie "procentów": http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=74&p=305#p305

Kolaj
07-04-2010, 12:37
wchodzę w temat nie dlatego [...]
Powiedz, czy to, dlaczego wchodzisz w temat, oraz Twoje plany zakupowe mają jakiekolwiek przełożenie na fakt, że w notkach, niezależnie od półki cenowej montowane są gówniane wyświetlacze? Tak to na dzisiejszy dzień NIESTETY wygląda. Mało kto jest tutaj z tego zadowolony ale też i nikt z nas tego nie zmieni.

Jeżeli akceptujesz to, że kompletnie nie będziesz panował nad barwą, natomiast zależy Ci na szybkiej pracy Twoich programów, można coś doradzać. Inaczej NIESTETY nie. Jak można uczciwie polecać komuś coś, co póki co NIE ISTNIEJE?

Chyba, że oczekujesz fałszywych porad, żeby było miło. Zrozum, to nie złośliwość a uczciwość!

Opa_Apo
07-04-2010, 12:48
Może ktoś praktykuje takie rozwiązanie i powie czy dobrze kombinuję. Laptop z wyjściem hdmi. Do tego przejściówka na DVI i zewnętrzny monitor. Dobry pomysł?

Tom01
07-04-2010, 12:58
Może ktoś praktykuje takie rozwiązanie i powie czy dobrze kombinuję. Laptop z wyjściem hdmi. Do tego przejściówka na DVI i zewnętrzny monitor. Dobry pomysł?

Pewnie.

Bahrd
07-04-2010, 14:04
proponuję założyć oddzielny wątek, w którym będziesz nawracał na takie rozumowanie...
Nie przypominam sobie, żebym tak sądził ;) Co więcej, sam się przymierzam do W701.
Mając świadomość szeregu zalet i wad takiego rozwiązania.

micles
07-04-2010, 14:15
A czemu nie od razu laptop z wyjściem DVI?

Tom01
07-04-2010, 14:18
A czemu nie od razu laptop z wyjściem DVI?

Laptopa z HDMI łatwiej znaleźć a DVI i HDMI to jest to samo. HDMI ma dodatkowo wyprowadzony dźwięk.

rOOmak
07-04-2010, 15:31
Tzn. że nie ma laptopa który by miał odpowiedni wyświetlacz?
(Jeżeli nie TN to jaki powinien być?)
A co np z takim laptopem: http://usa.asus.com/product.aspx?P_ID=8je5Ot4HBnKOdT81 ?

Tom01
07-04-2010, 16:40
Tzn. że nie ma laptopa który by miał odpowiedni wyświetlacz?

Ano nie ma. A jeśli jakikolwiek jest, to rodzynek 1 na 500. Ja nie znam takich.


(Jeżeli nie TN to jaki powinien być?)

Inny. :)


A co np z takim laptopem: http://usa.asus.com/product.aspx?P_ID=8je5Ot4HBnKOdT81 ?

Nie miałem w ręku, ale błyszcząca powłoka raczej przesądza o TN.

rOOmak
07-04-2010, 18:25
OK. A gdybym miał wybrać najmniejsze zło?

Tom01
07-04-2010, 18:29
OK. A gdybym miał wybrać najmniejsze zło?

Najmniejsze zło = MBP

rOOmak
07-04-2010, 18:56
Że nie bardzo jestem w skrótach to wygooglowalem ze chodzi ci o MacBookPro(?)
Niestety nie lubie Appla(bo nie:))
Poczytałem o monitorach i rozumiem, że w laptopa się to nie zmieści a gdyby nawet to by wywindowało cenę powyżej $5k. Dalej poszukam jakiegoś lapa który nie będzie przekłamywał kolorów za bardzo bo mój wariuje jak próbuję go skalibrować i ustawia jakieś nienaturalne kolory.

czornyj
07-04-2010, 19:01
Że nie bardzo jestem w skrótach to wygooglowalem ze chodzi ci o MacBookPro(?)
Niestety nie lubie Appla(bo nie:))
Poczytałem o monitorach i rozumiem, że w laptopa się to nie zmieści a gdyby nawet to by wywindowało cenę powyżej $5k. Dalej poszukam jakiegoś lapa który nie będzie przekłamywał kolorów za bardzo bo mój wariuje jak próbuję go skalibrować i ustawia jakieś nienaturalne kolory.

Sprawa jest dużo bardziej prozaiczna - producenci matryc IPS kompletnie olali niszowy rynek laptopów, bo są cholernie zajęci łatwym, prostym i przyjemnym koszeniem kapusty na rynku TV LCD. Swego czasu lapki z takimi matrycami oferował np. IBM/Lenovo, ale w pewnym momencie dostawy stały się tak nieprzewidywalne, że po prostu dali sobie na wstrzymanie.

Jedynym pocieszającym prognostykiem jest to, że nagle ni stąd, ni zowąd w takim np. iPadzie pojawiła się śliczna matrycka IPS, być może więc można mieć cichą nadzieję że Apple się zlituje i w następnej generacji Macbooków Pro da wreszcie IPS-y - choć jest to czyste wróżenie z fusów.

Tom01
07-04-2010, 19:11
nagle ni stąd, ni zowąd w takim np. iPadzie pojawiła się śliczna matrycka IPS

To po prostu konieczność. iPada się*obraca, niewykonane z TN.

Bahrd
07-04-2010, 19:19
Również Lenovo X200t/X201t (w wersji tablet) ma wyświetlacz AFFS - odmianę IPS.
Niektórzy potrafią te wyświetlacze przełożyć do zwykłych laptopów X200.

Opa_Apo
07-04-2010, 20:30
A czemu nie od razu laptop z wyjściem DVI?

bo takiego jeszcze nigdy w życiu nie widziałem, ale skoro mówisz, że są to pewnie są tylko ciężko znaleźć. Zresztą hdmi to prawie standard teraz w laptopach (przynajmniej w tej półce cenowej w której ja się rozglądałem) więc po co rezygnować dla większego DVI pozbawiając się możliwości podłączenia do TV fullhd (którego nie mam ale to nic ;p). Szukał bym z DVI gdyby ktoś z użytkujących się odezwał i stwierdził, że jest strata jakości na hdmi.

micles
07-04-2010, 20:36
Mam jakiegoś niemieckiego Mediona MIM2300 w którym to siedzi GF8600M GS i mam zarówno DVI jak i HDMI. Laptop nie grzeszy wypasionością (dość stary), myślałem że DVI + HDMI to już jakiś standard dla laptopów z niezintegrowanymi kartami graficznymi...

dziobolek
07-04-2010, 20:44
bo takiego jeszcze nigdy w życiu nie widziałem...

To może za krótko żyjesz... :wink:
Jest tego trochę na rynku.

Pozdrówka!

Opa_Apo
08-04-2010, 00:30
Mam jakiegoś niemieckiego Mediona MIM2300 w którym to siedzi GF8600M GS i mam zarówno DVI jak i HDMI. Laptop nie grzeszy wypasionością (dość stary), myślałem że DVI + HDMI to już jakiś standard dla laptopów z niezintegrowanymi kartami graficznymi...

wydaje mi się, że samo hdmi stało się standardem. Bez dvi. Przynajmniej w tych asusach toshibach i sonych co ja przeglądałem.

czornyj
08-04-2010, 00:51
wydaje mi się, że samo hdmi stało się standardem. Bez dvi. Przynajmniej w tych asusach toshibach i sonych co ja przeglądałem.

HDMI=DVI+dźwięk. Kwestia kabelka.

allxages
08-04-2010, 01:12
HDMI=DVI+dźwięk. Kwestia kabelka.

A gdzieś widziałem Twoją wypowiedź, w stylu "hdmi > dvi" i wcale nie o dźwięk sie rozchodziło ;)

Opa_Apo
08-04-2010, 11:07
HDMI=DVI+dźwięk. Kwestia kabelka.

to miałem na myśli. Nie ma po co wrzucać DVI bo to tylko dodatkowe koszta.

MagdaS
20-05-2010, 14:04
odgrzebałam stary temat, wydawało mi się, że gdzieś był dłuższy wątek o wyborze laptopa ale nie moge znaleźć - chyba ze mogłabym prosic o linka jesli ktos wie gdzie on jest?

A pisze bo już powoli wariuję, będe kupowła laptopa niebawem.
Zastosowanie: internet, zdjęcia - amatorsko obróbka, chodzi mi o to aby sprzet sie nie wieszał przy duzej ilosci zdjc, aby był wydajny przy korzystaniu z PSa itd.

Dodatkowo czasem zmuszona jestem z racji sudiów korzystac z programów inzynierskich jak Mathcad, AutoCad czy Ansys.

I mam ogromny dylamet macbook pro czy cos innego. Za macbookiem przemawia wszystko bateria, wydajność, system ale... musialabym zainstalowac windowsa zeby korzystac z tych kilku programów myslicie ze mimo to warto czy odpuscic w tej wysuacji maca? a jesli odpuscic to co z windowsem polecacie o podobnych parametrach w cenie powiedzmy do 3500 (max 4000).

Myslalam o lenovo thinkpad edge 14 - myslicie ze bylby ok?

krzysztofr
20-05-2010, 14:49
W przypadku apple właściwie płacisz za udany, wydajny system operacyjny.
Jeżeli masz zamiar go zmienić, to nie warto kupować maca (taka moja opinia).
Jeżeli lenovo to raczej seria T/X. Świetnie wykonane, wytrzymałe laptopy z wygodną klawiaturą.
Mocnego T500/T400 można dostać poniżej 4000zł.
Choć edge też nie jest zły :)

Tom01
20-05-2010, 15:26
Za chwilę zacznie się wojna, ale zaryzykuję.


W przypadku apple właściwie płacisz za udany, wydajny system operacyjny.
Jeżeli masz zamiar go zmienić, to nie warto kupować maca (taka moja opinia).
Jeżeli lenovo to raczej seria T/X. Świetnie wykonane, wytrzymałe laptopy z wygodną klawiaturą.

Porównanie MBP do Lenowo to co najmniej nadużycie. Pomijając walory systemu OSX, samo wykonanie, trwałość MBP to zupełnie nie ta liga. MBP to solidnie zrobiony i do tego elegancki metalowy laptop całkowicie nieporównywalny z wytworami chińskiej myśli technicznej. Pecetowymi odpowiednikami MBP będą np najwyższe serie Sony Vaio, Dell Precision.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

musialabym zainstalowac windowsa zeby korzystac z tych kilku programów

Wielu użytkowników OSX ma takie wymogi. Proszę zapoznać się z oprogramowaniem Paralells. Sam uzywam i polecam. Kosztuje ok 70USD i umożliwia jednoczesną pracę wielu systemów pod kontrolą OSX. Obsługuje przy tym wielordzeniowość procesorów. Win może chodzić na osobnym rdzeniu procesora nie naruszając OSX. Podobnie ze względów niezawodności systemu działa konsola PS3. Rozwiązanie proste i genialne. Programy windosowe mogą tylko wyróżniać się innym obramowaniem okna, użytkownik ma wrażenie pracy na jednym systemie. Przykład poniżej:
http://monitory.mastiff.pl/temp/OSX-WIN.jpg

krzysztofr
20-05-2010, 16:01
Z chińską myślą techniczną, jesteś w błędzie. Lenovo kupiło dział laptopów od IBM.
Do chińskich produktów na 100% należą wynalazki takie jak ideapad, seria sl,w,n.
Seria T i X o której piszę to kontynuacja udanej konstrukcji firmy IBM.
Metalowej obudowy nie traktowałbym jako wyznacznik solidności produktu. W szczególności, że metalowe MBP lubią się mocno grzać. Za to pod względem designu nic ich nie przebije.
Czy Autocad będzie dobrze działa poprzez Paralells(pod względem wydajności). Niestety ma on ogromne wymagania sprzętowe (w szczególności gdy pracujemy z dużymi plikami).
Choć podobno ma być też wersja na maca.

Btw też nie mam zamiaru toczyć wojny ;)