PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z S3 IS zdjęcia w ruchu



Darek T.
04-10-2006, 18:01
Witam. Nie znalezłem w szukaj i jest to mój pierwszy aparat.
Mianowicei chiałem zrobić zdjęcie obiektu ruchomego w piemieszczeniu (np. dziecka) Niestety ustawiona opcja sport jest tu chyba nie przydatna, gdyż jak się doczytałem w instrukcji. Co prawda służy do fotografowania obiektór ruchomyhc seriami zdjęć (w zasadzie to mi na początek wystrczyło by jedno takie zdjęcie a nie seria) obiekty ruchome, ale nie obsługuje tej fukcji lampa błyskowa więc zdjęcia wyszły fatalnie.
W związku z czym moje pytanie: czy powinienem coś jeszcze ustawić, czy może tym aparatem nie można zrobić zdjęć ruchomych obiektów.
Prosze o pomoc. Aparat dopiero co kupiłem , ale bez możliwości robienia takiego rodzaju jest on nie przydatny.
Jeśli ktoś posiada taki aparat lub może podobny model, proszę o pomoc :confused:
Z góry dzięki

solti
04-10-2006, 20:44
Żeby fotografowac obiekty w ruchu i ten ruch zamrozić, to niestety potrzeba krótkich czasów. Żeby te krótkie czasy uzyskać, to trzeba albo mieć dobre światło, albo stosować wysokie ISO. W kompaktach to drugie odpada. Właściwie użytecznie ISO konczy się na ISO 100 (od biedy 200). Pozostaje dobre światło. W pomieszczeniach w takich wypadkach niezbędna okazuje się lampa błyskowa. Niestety wbudowana lampka jest słabej mocy i czesto może nie wystarczyć. Poza tym do uchwyceniu ruchu potrzebny jest szybki AF, a ten w kompaktach jest bardzo ślamazarny, zwłaszcza przy małej ilości światła. Do fotografowania szybkoporuszających się obiektów przy ciężkim oświetleniu jedym rozwiązaniem jest lustrzanka.
Wydaje mi sie jednak, że w opisanym przez Ciebie przypadku ustawienie aparatu w tryb Tv (priorytet migawki) przy zadanym czasie 1/100 s i ISO 100 (będzie pewnie maksymalnie otwarta przysłona, ale w kompaktach to nie ma takiego znaczenia) oraz włączonej lampie błyskowej (wymuszony błysk) powinno załatwić sprawę. Pod jednym warunkiem - dziecko bedzie znajdowac sie nie dalej niż ok. 4 metry od ciebie (zasięg lampy). No i oczywiście musisz poćwiczyć swoją szybkość reakcji (a właściwie dopasowac ją do ślamazarności aparatu:wink: ).