PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o pomoc: EXIF w jpegach w PS CS2 PL



bogist
04-10-2006, 13:45
Proszę o podpowiedź.
Odkąd wgrałem sobie PS CS2 PL nie mogę (po obróbce RAWu) zapisać zdjęć w .jpg z exifem.
Czyści mi wszystkie informacje.:confused: :evil:
Co zrobić aby znów dołączany był pełen exif?:oops:

DoMiNiQuE
04-10-2006, 13:50
Pewnie uzywasz opcjii Save for web (zapisz dal weba), ktora usuwa EXIF
Zapisauj pliki za pomoca Save as (zapisz jako).

bogist
04-10-2006, 14:01
Niestety, w poleceniu Save as (zapisz jako) wśród formatów do wyboru nie ma jpg.
Nb. wcześniej używałem tylko polecenia save for web i było OK- tzn miałem jpg z pełnym exifem.

McKane
04-10-2006, 14:24
Nie ma jpg pewnie dlatego ze masz warstwy. Daj flatten image i powinno sie pojawic

Janusz Body
04-10-2006, 14:24
Niestety, w poleceniu Save as (zapisz jako) wśród formatów do wyboru nie ma jpg.
Nb. wcześniej używałem tylko polecenia save for web i było OK- tzn miałem jpg z pełnym exifem.

Jest napewno. Musisz zmienic Image->Mode na 8bit/channel i bedzie ok.

Save for web w CS2 wycina exifa :)

EDIT: Wartswy, jak pisze McKane, też możliwe :)

DoMiNiQuE
04-10-2006, 14:25
Niestety, w poleceniu Save as (zapisz jako) wśród formatów do wyboru nie ma jpg.
A nie wywolales przypadkiem do 16-bitow? Jesli tak to pozostaje Ci TIFF czy tez PSD. JPG obsluguje tylko 8-bitow.

Nb. wcześniej używałem tylko polecenia save for web i było OK- tzn miałem jpg z pełnym exifem.
Eee cos kreciesz ;) Nie ma takiej opcji. Save for web tnie wszystkie dane przy samej ziemi i na bank EXIF'a nie zostaje.

perqsista
04-10-2006, 14:27
Widocznie pracujesz w trybie 16 lub więcej bitowym. Musisz przed zapisaniem JPG dokonać konwersji do 8bit. (Format JPEG jest 8bitowy).

bogist
04-10-2006, 16:11
Dzięki za pomoc.
Rzeczywiście po zmianie trybu z 16 na 8 bitów w poleceniu save as pojawił się jpg, wyszedł z exifem.
Już wiem w czym rzecz. Rzeczywiście trochę pogubiłem się w zeznaniach.
Wraz ze zmianą CS2 na CS2 PL zmieniłem tok postępowania. Wcześniej po wstępnej obróbce w ACR używałem IMAGE PROCESSORa do zmiany na jpg. Mimo 16 bitów otrzymywałem jpg (oczywiście 8 bitów) z pełnym exifem.
Teraz pomijam wszystkie funkcje ACR (oprócz korekcji ekspozycji) i wszystko próbuję robić w CS2.
Nie wpadłem na to, że trzeba takie dziwne operacje wykonać aby otrzymać jpg z exifem.
Dzięki za wszelką pomoc.

Jeszcze jedno pytanie: w którym momencie wyostrzanie?
Obrabiam obraz 16 bitowy: porawiam, przycinam, wyostrzam i wtedy zmieniam 16 na 8bitów? Czy wyostrzanie na końcu?

Janusz Body
04-10-2006, 17:34
....
Teraz pomijam wszystkie funkcje ACR (oprócz korekcji ekspozycji) i wszystko próbuję robić w CS2.....

...Jeszcze jedno pytanie: w którym momencie wyostrzanie?
...


1. Maksymalnie dużo w ACR za wyjątkiem ostrzenia. WB, expozycja, kontrast, saturacja, winietowanie, - Aberracja chromatyczna tylko w ACR

2. Można robić presharpening zaraz po konwersji (delikatny) a finalne ostrzenie na końcu. Raczej nie ostrzyć w ACR.

bogist
05-10-2006, 15:19
1. Maksymalnie dużo w ACR za wyjątkiem ostrzenia. WB, expozycja, kontrast, saturacja, winietowanie, - Aberracja chromatyczna tylko w ACR

2. Można robić presharpening zaraz po konwersji (delikatny) a finalne ostrzenie na końcu. Raczej nie ostrzyć w ACR.

Dzięki serdeczne za podpowiedź.
Raczej jest tak jak się spodziewałem i jak staram się postępować. Trochę jestem zaskoczony, że saturacja i kontrast też w ACR. A poziomy i krzywe w SC2 nie są lepsze do kontrastu?

Janusz Body
06-10-2006, 12:40
Dzięki serdeczne za podpowiedź.
Raczej jest tak jak się spodziewałem i jak staram się postępować. Trochę jestem zaskoczony, że saturacja i kontrast też w ACR. A poziomy i krzywe w SC2 nie są lepsze do kontrastu?

Masz rację, że kontrast i saturacja w PS zwykle wychodzą trochę lepiej :) Tyle, że trochę trudniej uzyskać to samo. "Na szybko", do masówki łatwiej to zrobić w ACR. To zdjęć, z którymi chcesz sie trochę pobawić w PS to warstwy, warstwy, warstwy i wszystko co oferuje CS2. No i oczywiście warunek #1 - TIFF 16 bit. Pliki ogromniaste niestety :)

ACR nie jest moim ulubionym konwerterem - C1 wydaje mi się duuuuuużo lepszy. W ACR brak możliwości użycia profili np. Magne Nielsena. Robienie własnych i zabawa z kalibracją jest conajmniej mało wygodna. Wadą C1 jest brak mozliwości korekty CA.