PDA

Zobacz pełną wersję : Ktora jedynka ?



Redskull
03-10-2006, 19:29
Witam

Stoje przed decyzja. Napalonym na 1-ke. Tylko jest kilka wersji i nie moge znalesc jednoznaczych porowan w sieci. Moze, ktos tu umiescic wszytskie modele 1 ktore ujrzaly swiatlo dzienne?

Ew. jakas porada? Foto slubne i zarobkowe. Generalnie imprezy (duzo ruchu i rozne WB) Potrzebuje ok 10mpx-8 to minimum. Moze ktos pomoc?

electron
03-10-2006, 19:32
A bierzesz pod uwage 5d. Jesli chodzi o sluby to bedzie lepszy wybor.

AdrianP
03-10-2006, 19:39
Eos 1D- pierwsza cyfrowa jedynka Canona, 4mpx 8fps. premiera: 2001r. już nieprodukowana

Eos 1Ds- Canon tworzy nową linię "jedynek" FullFrame wyśrubowaną rozdzielczością. 11mpx 3fps. premiera: 2002r. już nieprodukowana.

Te dwie pierwsze to już starocie wysokoszumiące i powolne.

Eos 1D mark II- świetny następca, najchętniej kupowany aparat reporterów, głównie sportowych. 8mpx 8fps. premiera:2004r. Cena ok 14 000 PLN

Eos 1Ds mark II- następca Eosa 1Ds, jest szybszy, ma mniejsze szumy oraz większą rozdzielczość. 16.7mpx 4fps. Obecnie najwyższy model Canona. premiera: 2004r ok 26 000 PLN

Eos 1D mark IIn- kosmetyczne poprawki 1DmkII mi. większy LCD, większy bufor i nieco szybsza seria bo 8.5fps. Trochę droższy od poprzednika. premiera: 2005r

MARANTZ
03-10-2006, 19:46
Jak śluby to 5D. Tutaj brak mu konkurencji, obiektywy mają naturalne ogniskowe, niskie szumy itd. 1 Ds za drogi na takie zabawy. Od biedy może być 1 D Mark II N, świetny aparat, sam bym chciał mieć. Jeżeli jakość zdjęć i ich plastyka nie jest najważniejsza a lubisz ruch i dynamikę to tego 1 D Mark II N kupuj i po dyskusji. Jak 5D zarobi na siebie to taką jedyneczkę natychmiast bym kupił :)

Kolekcjoner
04-10-2006, 04:01
Co do 1D to bym dyskutował czy wolny. Zaledwie 16 Raw w serii:) przy 8kl/s. Da się z tym żyć;):). Matryca rzeczywiście trochę szumi na wyższych iso ale do iso 800 jest zupełnie przyzwoicie. Warto tutaj dodać, że 1D ma matrycę CCD (od Panasa) przez to ma nieco inny charakter tych szumów - bardziej monochromatyczny. Niektórzy twierdzą, że przyjemniejszy dla oka (na pewno trochę mniej przeszkadza). Warto też jednak wiedzieć, że szumy wielokolorowe (takie jak np. w 1D MkII) dużo łatwiej usunąć niż monochromatyczne (z mniejszą stratą dla obrazu). Gorszą cechą matrycy 1D jest banding i to jest główna przyczyna nieużyteczności wyższych iso w 1D (nie występował we wszystkich modelach z tego co wiem). W niektórych sytuacjach może też występować widoczna mora.
Co do zalet 1D to wspaniała kolorystyka. Bardzo wierne delikatne kolory - moim zdaniem 1D pod tym względem jest klasą samą w sobie. Warto też wiedzieć, że ze względu na dużo słabszy filtr AA (stąd ta mora) zdjęcia z 1D są bardzo ostre. Wykorzystanie pixeli maxymalne;) - robiłem na prawdę spore cropy i ku mojemu zdziwieniu w stosunku do zdjęć z 20D czy 350D nie było jakiejś istotnej różnicy w ostrości zdjęć. W końcu w obu jest dwukrotnie większa rozdzielczość, a jednak:).

Co do 1DS to nie polecam głównie ze względu na słaby zakres iso (bodajrze do 1250) i znaczne szumy ale nie miałem więc się nie mąndrze:).

Do ślubów to jednak zdecydowanie 5D. W nim nawet przy iso 3200 jest znośnie, plastyka - głównie wynikająca z faktu, że nie robisz zdjęć portretowych szerokim kątem;):) - no standardem:) itd..

towersivy
04-10-2006, 12:14
Eos 1D- pierwsza cyfrowa jedynka Canona, 4mpx 8fps. premiera: 2001r. już nieprodukowana

Eos 1Ds- Canon tworzy nową linię "jedynek" FullFrame wyśrubowaną rozdzielczością. 11mpx 3fps. premiera: 2002r. już nieprodukowana.

Te dwie pierwsze to już starocie wysokoszumiące i powolne.



Oj chyba nigdy nie miałes 1nki w rece :smile:

Mam 1D przywiezione z Canady, 20D i 5D w trybie servo to slamazary przy tej 1nce. Szum przy ISO 800 dokucza, ale do 400 jest bardzo oki. Tyle ze to 4mpix ale mi to w zupełnosci wystarcza, przynajmniej jak podpinam 17-40 i ide focic konkretne zlecenie mam w d#$$ deszcz i inne niespodzianki pogodowe.

Pzdr.

Teo
05-10-2006, 10:55
hej

Myślę, że niezłym tandemem do ślubów byłoby właśnie 5D i 1D Mk IIn.
Ten pierwszy do pleneru i kościoła, a ten drugi do reszty reporterki -
życzenia, impreza.

beachcomber
05-10-2006, 18:43
a ja mysle, ze 5D i 1D Mk IIn jest niezlym tandemem do... wszystkiego :D

Redskull
05-10-2006, 21:13
A ja mysle, ze mnie na to nie stac :P Teraz zestawik szkiel.... 24-70 2.8 przy 5D i 16-35 przy jedynce z cropem 1.3 Na tele zawsze 70-200/2.8

Teo
05-10-2006, 22:09
To może...dwa Nikony D200 ? Ale cena dobrej optyki Nikona zabija na wejściu :(
Ale...jeśli okażesz się sprawnym marketingowcem ;) to sprzęt zarobi na siebie
przecież ;) Vide: kredyty dla firm ;)

muflon
05-10-2006, 22:13
A ja mysle, ze mnie na to nie stac :P
To coś się nie zgadza... bo jeśli byłoby Cię stać na 1Ds2, to i na 1DN + 5D też. I rzeczywiście, to jest chyba najlepszy tandem.

Teo
05-10-2006, 22:59
za dużo zachodu, vide Nikon D2X tam masz cropa 1,5, którego w razie czego możesz przyciąć do chyba 2,0 - więc wystarczy jedna matryca, np. FF, którą możesz przyciąć do żądanego cropa :)

Teo
05-10-2006, 23:22
No dobra, przypuśćmy, że masz w aparacie FF. Guzikam włączasz mniejszą rozdzielczość - czyli cropa - w jasnym wizjerze, zapala siętylko ramka ograniczająca - wiesz, jak fotoreporterzy sportowi ucieszyli by sięz takiego czegoś ;) ? W Sigmie SD 9, SD 10 jest taki celownik sportowy - pokazuje 140% pola widzenia - kapitalna sprawa :)

KuchateK
06-10-2006, 00:40
Zobacz ile miejsca zajmuja 2 sensory FF razem z mocowaniami i wyprowadzeniami. Dorzuc do tego mechanike. Potem problem z podlaczeniem wszystkiego do elektroniki obok zachowujac ruchomosc matrycy. Toz to jedynka przy tym jak kompakt bedzie :D

Szybciej, prociej, znacznie taniej i mniej awaryjnie jest zwiekszyc ilosc wyjsc z matrycy. Kwestia paru drutow extra i szybszych procow obrabiajacych obraz z matrycy.

Kolekcjoner
06-10-2006, 01:18
Najprostrza rzecz to zmienny krop. Pytanie tylko czy rzeczywiście jest to tak potrzebne. W D2X jest i bardzo mi się podoba. Ja jednak wolałbym dwa body:). Po za tym jak się ma dużą rozdzielczość na matrycy to można sobie samemu zrobić crop w kompie. Wystarczy że dadzą 8 Fps do Ds-a.

Redskull
06-10-2006, 08:38
To coś się nie zgadza... bo jeśli byłoby Cię stać na 1Ds2, to i na 1DN + 5D też. Nigdy ni epowiedzialem ze stac mnie na 1Ds2 :D:D:D:D Zapytalem tylko jeakie sa symbole, bo sie gubie, ale na body max 15k.

rene
08-10-2006, 21:47
Za 15K to akurat 1D MkII N. Szybciej ostrzy niż Ty się zdążysz zastanowić. 8 Mp wydaje mi się wciąż aż nadto wystarczające - ja nie narzekam nawet na swoje 4.2.

Najlepiej idź do jakiegoś sklepu gdzie mają to na stanie (wiem, wiem...), chwyć to w dłoń i poczuj ten ciężar, tą solidność, to rzemiosło... zakochasz się :)

kchmielu
02-07-2008, 22:48
Ja mam takie pytanko troszkę odchodzące od tematu :) Mianowicie 1D Mark II ma 2 gniazda na karty pamięci CF i SD. W menu znalazłem funkcję BackUp. Teraz pytanie: Czy jest jakiś sposób aby ustawić zapis plików RAW na kartę CF a JPG na SD ???? Jak na razie udało mi się ustawoć tak, że to co jest zapisane na karcie CF kopiuje się na kartę SD...

talarczyk
02-07-2008, 22:58
W pewnym momencie zwątpiłem i aż głupio zadać mi takie pytanie :D
5D to FF, a czy wszystkie jedynki to również FF czy crop (1,6?)

janmar
02-07-2008, 23:07
W pewnym momencie zwątpiłem i aż głupio zadać mi takie pytanie :D
5D to FF, a czy wszystkie jedynki to również FF czy crop (1,6?)

Jedynki Ds to FF.Jedynki D to cropy.Crop to wycinek.Nie musi być akurat 1,6.Np ostatni model 1D Mark II ,to crop 1,3.Najlepiej odpowiesz sobie na pytania tego typu czytając Dane Techniczne aparatów dostępne na stronach producenta lub sklepów.W przypadku jedynek mozna zadac duuużo pytan o ich cechy. :-) Pozdrawiam

gwozdzt
03-07-2008, 08:08
Stoje przed decyzja. Napalonym na 1-ke. Tylko jest kilka wersji i nie moge znalesc jednoznaczych porowan w sieci. Moze, ktos tu umiescic wszytskie modele 1 ktore ujrzaly swiatlo dzienne?
http://www.canon.com/camera-museum/camera/dslr/chrono_1995-.html
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_eos1d%2Ccanon_eos1dmkii%2Ccanon_eos1 dmkiin%2Ccanon_eos1dmkiii%2Ccanon_eos1ds%2Ccanon_e os1dsmkii%2Ccanon_eos1dsmkiii&show=all


Ew. jakas porada? Foto slubne i zarobkowe. Generalnie imprezy (duzo ruchu i rozne WB) Potrzebuje ok 10mpx-8 to minimum. Moze ktos pomoc?
http://canon-board.info/showthread.php?t=5085
http://canon-board.info/showthread.php?t=12370

himi
03-07-2008, 08:13
Jedynka to przede wszystkim szybkość i wygoda rozwiązań. Do tego dochodzi solidność wykonania, trwałość i długowieczność. Przeciw jest z pewnością waga i gabaryty, choć te ostatnie są konieczne do wygodnego użytkowania puszki. Wszelkie gripy się chowają do korpusu jedynki.

Na jedynkę reporterską wydasz dziś od 1,800 - 10.000 w zależności, którego ,,marka'' wybierzesz.

Fulfrejmowe ds-y to już inna bajka, choć zdaje się przedwczoraj jakiś syndyk:) na allegro sprzedał mkII ds'a za 9.200.

oskarkowy
06-07-2008, 18:56
Fulfrejmowe ds-y to już inna bajka, choć zdaje się przedwczoraj jakiś syndyk:) na allegro sprzedał mkII ds'a za 9.200.

Ale puszka na zdjęciach wyglądała tak, jakby ją siłą komuś z ręki wyrywali. IMO przy takim koszcie, 1000zł więcej za pewną puchę to chyba niewiele.

himi
06-07-2008, 20:45
Pewnie, że lepiej pewne źródło. I jak, sprawdziłeś przebieg?

oskarkowy
06-07-2008, 20:53
Pewnie, że lepiej pewne źródło. I jak, sprawdziłeś przebieg?

Jasne, opisałem w tamtym wątku.