PDA

Zobacz pełną wersję : EOS 50 E i współpraca z dandelionem?????



luccass
03-10-2006, 08:48
Witam serdecznie,
Słuchajcie czy wiecie dlaczego dandelion zamontowany do przejściówki m42 potwierdza ostrość w puszkach cyfrowych i niektórych analogach np.: seria Eos 33 itd. a w 50e niestety nawala ;-( Czy to tylko moja przypadłość????:evil:

Peri Noid
03-10-2006, 09:46
Aż sprawdziłem u siebie.
EOS 500N: nie pika, ale ten model tak ma, że na dowolnym obiektywie nie pika, że złapał ostrość. Za to wyświetla przysłonę 1.4, więc komunikacja z dandelionem jest poprawna.
EOS 50E: nie pika i nie wyświetla punktu, w którym złapał ostrość, chociaż powinien, bo na obiektywie Canona tak się zachowuje. Co więcej, twierdzi, że przysłona jest 00, czyli właściwie wogóle nie widzi dandeliona (więc nie jest dziwne, że nie pika). Tego zachowania nie rozumiem, bo chip jest OK, zamocowany dokładnie jak trzeba i działa na 30D.
Widać, że nie tylko ty masz problem z 50e :-/

enter
03-10-2006, 10:10
ellow
też wczoraj się męczyłem sporo nad tym problemem ze swoją 50e - klecę własnie wiadomość do ruska niech się wypowie - wcześniej nie miałem informacji że z jakąś puszką może nie działać.

silve z forum M42 twierdzi że z jego 50e działa poprawnie więc musze to sprawdzić jeszcze

enter
04-10-2006, 22:24
to tak
dzieki koledze perfektcom już mam prawie rozwiazanie tej sytuacji ale jeszcze nie potwierdzone.

aby poprawnie działało potwierdzenie ostrości wymagany jest jescze jeden bolec na adapterze, który będzie przesuwał blokade w body.

tutaj link
http://project1.online-mex.de/Chip/pin.php?lang=en

jeszcze nie testowałem tego rozwiązania ale jak tylko będę po testach to potwierdze te informacje.

luccass
05-10-2006, 10:24
Dziś po powrocie zerknę w swoje puszki i zobaczę jak to wykonać!!!
Miejmy nadzieję że zadziała!!! Jeden dandelion przeznaczony jest tylko do fisha który z 50e daje sympatyczne efekty!!! ;-)
co prawda wizjer jest ok i ostrzenie na oko też jest spoko ;-) ale jak już jest płytka to niech działa:evil:

Silwe
10-10-2006, 14:01
Silwe mówi jednak że nie działa moja 50E z dandelionem. Enter sory za wprowadzenie w błąd.Nie działa także mój EOS 630, ale za to działa EOS 33.

Ale juz wiadomo o co chodzi.

Poniżej przedstawiam zdjęcia na wypadek, gdyby ktoś miał kiedys podobny problem i szukał informacji.

Tu jest link do info po angielsku odnośnie przejściówki z dodatkowym bolczykiem.

http://project1.online-mex.de/Chip/pin.php?lang=en

A poniżej zdjęcia pokazujące problem z trochę lepszej perspektywy:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img149.imageshack.us/img149/3910/bolec1bq9.jpg)

A tu ze szczegółami:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img149.imageshack.us/img149/8780/bolec2pp8.jpg)

Generalnie wystrczy w body zablokować ten bolec i nie ma juz problemu. Przypuszczam że można go nawet zablokować na stałe przyklejając go do korpusu. A ktoś ma pomysł, po co Canon umieścił ten bolec?

mxw
12-10-2006, 01:42
A ktoś ma pomysł, po co Canon umieścił ten bolec?
podobno miał to być po prostu mechaniczny czujnik obecności obiektywu w aparacie, który dodatkowo odłącza zasilanie od styków w mocowaniu obiektywu (takie zabezpieczenie). dlatego potwierdzenie AF nie zadziała bez przesunięcia tego bolca, bo po prostu chip nie ma prądu.

sam u siebie też przeszedłem kiedyś "walkę z bolcem" w 50E. tylko u mnie przy przejściówce M42 efekt był inny (gorszy) - następowało jakieś zwarcie i po wyzwoleniu migawki lustro pozostawało w górze, a aparat przestawał na cokolwiek reagować. pomagało tylko szybkie wyjęcie ciepłej już baterii... :shock:

ta sama przejściówka w innych "bezbolcowych" eosach działa do dziś bez problemu.

Silwe
16-10-2006, 16:03
Dodtakowe INFO.EOS 50E ( przynajmniej mój i Entera) nie działa z przejsciówką z potwierdzeniem ostrości w trybie AV. Ale działa za to w trybie P/Zielonym i innych. Czy ktoś jeszcze może potwierdzić takie info, odnośnie 50E ?

Peri Noid
16-10-2006, 16:29
Dodtakowe INFO.EOS 50E ( przynajmniej mój i Entera) nie działa z przejsciówką z potwierdzeniem ostrości w trybie AV. Ale działa za to w trybie P/Zielonym i innych. Czy ktoś jeszcze może potwierdzić takie info, odnośnie 50E ?
Czy mowa jest o przejściówce z czy bez tego bolca? Bo jeśli bez, to u mnie nie to nie działa (nie mam przejściówki z bolcem, żeby to sprawdzić na takiej).

Gizzmo
16-10-2006, 21:33
A ja troche poza tematem. Co to jest dandelion? Z tego co wiem jest to mniszek lekarski popularnie nazywany dmuchawcem. Strasznie zaciekawil mnie ten temat wiec prosze zeby ktos mi to wytlumaczyl.

arturs
16-10-2006, 22:47
A ja troche poza tematem. Co to jest dandelion? Z tego co wiem jest to mniszek lekarski popularnie nazywany dmuchawcem. Strasznie zaciekawil mnie ten temat wiec prosze zeby ktos mi to wytlumaczyl.

tu (http://forum.stock-photo.pl/viewtopic.php?t=1077) masz odpowiedź..

Pozdr
Artur

szwayko
17-10-2006, 08:16
Silwe mówi jednak że nie działa moja 50E z dandelionem. Enter sory za wprowadzenie w błąd.Nie działa także mój EOS 630, ale za to działa EOS 33.

A ktoś ma pomysł, po co Canon umieścił ten bolec?


Tak. Wlasnie 50E jest jednym z aparatow ktory ma taka blokade elektroniczna. Jezeli wkrecisz cos w aparat co wciska wszystkie styki w mocowaniu EOS, a nie ma procesora jak np. Extension Tube (pierscien macro) czy teleconverter nie Canona, wtedy aparat sie blokuje.

Oczywiscie jak zamkniesz styki za Extension Tube lub teleconverterem podłączając obiektyw EOS wtedy dziala poprawnie.

Ale dzieki za ten bolec bo juz dawno kombinowalem jak sobie poradzic podlaczajac teleconverter Tamrona SP 1,4x (EOS) z Nikkorem 180/2.8ED. Aby zrobic zdjecie musialem nieco wypiac szkło z body aby przesunely sie styki. Wystarczy ze jeden styk w body zostanie nie wcisniety i bedzie dzialac.

szwayko
18-10-2006, 08:28
Generalnie wystrczy w body zablokować ten bolec i nie ma juz problemu. Przypuszczam że można go nawet zablokować na stałe przyklejając go do korpusu. A ktoś ma pomysł, po co Canon umieścił ten bolec?

Wczoraj sprawdzalem; u mnie kicha - zablokowanie bolca zawiesza lustro gdy sie chce zrobic fote; takze bez zmian.
Oczywiscie gdy nic do aparatu nie podlacze lub gdy podlacze Canonowski Extesion Tube.

Jedyne wyjscie to zrobienie dodatkowych otworow w bagnetach Extension Tube i Telecoverterze na zatrzask bagnetu EOS - gdyz jezeli nieco wypne te ustrojstwa to aparat dziala normalnie ale bagnet nie jest zablokowany stad mysle o tych otworach.

enter
18-10-2006, 10:21
wczoraj spędziłem rochę czasu nad całym tym można nazwać problemem.

50e działa poprawnie z and. jednak trzeba troche nad tym posiedzieć i się przyzwyczaić.

1. adapter metalowy z dand. czyli płytką potwierdzającą ostrość
po wkręceniu standartowo przełączeniu na Av lub P lub cokolwiek innego wiesza aparacik.
2. patrząc na bagnet 50e to po lewej mamy dodatkowy bolec który trzeba przesunąć w górę aby zasymulowąc wpiecie obiektywu AF.
są 2 sposoby albo na adapterze przykleić popychacz jak w linkach wyżej lub tak jak zrobiłem to ja mniej porfesjonalnie amatorsko - bo jestem amatorem zablokowałem na stałe bolec dość grubym papierkiem.

aparat zaczął zachowywać się już posytywniej bo pokazał wartość przysłony ale zachowanie lustra i migawki wskazywało na dalszy błąd.

3. jedziemy dalej po kilku testach z odłaczaniem poszczególnych styków wymiękłem chciałem sprawdzić czy działa lampka wbudowana przełaczyłem na progam P i aparat zaskoczył
Przysłona działa poprawnie, lustro działa poprawnie, wyswietlacz działa poprawnie
kółko nastaw drabinki działa poprawnie.

ogranicza nam to troche możliwości kreatywnej fotografii ale mi amatorowi w zupełności wystarcza i nie mam powodu do niezadowolenia.

jakieś pytania konkretnie walcie na PM GG @ lub cokolwiek tam chcecie

szwayko
18-10-2006, 10:36
2. patrząc na bagnet 50e to po lewej mamy dodatkowy bolec który trzeba przesunąć w górę aby zasymulowąc wpiecie obiektywu AF.


Tyle ze zaden obiektyw EOS jaki mam nie uzywa tego popychacza, to znaczy nie ma na bagnecie w tym miejscu jakiej srubki do popychania.



Przysłona działa poprawnie, lustro działa poprawnie, wyswietlacz działa poprawnie
kółko nastaw drabinki działa poprawnie.


TO znaczy ze tylko na P dziala. No to nie rozwiazuje problemu do konca bo za kazdym razem trzeba czas zmieniac i go blokowac.

NIe wiem jak to Canon rozwiazal, ze Canonowski Extension Tube musi byc uzywany tylko ze szklami ze stykami w EOS 50. W EOS 30 juz nie, samo wpiecie Extesion Tube nie blokuje aparatu.

Problemem jest pewnie to ze aparat blokuje sie po wcisnieciu wszystkich stykow w body, a informacja na stykach jest nieco inna.

dan7770
21-02-2007, 00:36
Aż sprawdziłem u siebie.
EOS 500N: nie pika, ale ten model tak ma, że na dowolnym obiektywie nie pika, że złapał ostrość.


"pika" jak najbardziej,tylko trzeba umiec sobie "pikanie" wlaczyc.co jest bardzo proste.polecam instrukcje jesli juz naprawde nie widzisz co masz na wyswietlaczu,jak wol namalowana ikonka.

siudym
05-04-2011, 19:08
Mam problem z dwoma dendalionami w EOS 50 (ELAN II - bez E).
Niestety sposoby wyzej nie dzialaja. Ale domyslam sie dlaczego i chcialbym to zweryfikowac. Mam ELAN II, ktoremu niestety odpadlo pokretlo od trybow AF. Zostało na stałe AI FOCUS, czyli ONE SHOT, ale w trakcie zmiany obiekty przelacza sie na SERVO. I moje pytanie do userow 50tek - czy to moze byc problemem? Jesli tak, to rozkrece body i postaram sie przelaczyc na ONE SHOT i tak zostawic, bo jesli nie, to nie ma sensu kombinowac. :/

dzidofon
05-04-2011, 19:20
Kurcze, tak czytam i aż w domu sam sprawdzę jak to jest. Fakt, dawno nie yżyłem M42, ale z tego co pamiętam to w moim potw. działało. Albo mam sklerozę, okaże się w domu ;-).
Jutro napiszę swoje spostrzeżenia ;-)

siudym
05-04-2011, 19:44
Ok wielkie dzieki :) Bo mi FOCUS nie wadzi na stałe, dlatego nie chce rozbierac body na darmo.

dzidofon
06-04-2011, 09:48
Kurcze, wczoraj musiałem już być ńieźle zamulony i nie wiedzieć czemu cały czas wydawało mi się że piszecie o 50D ;-). Co do 50E nie jestem w stanie sprawdzić bo nie mam takowego... A na 300V nie sprawdzałem :-).

siudym
06-04-2011, 15:57
Ok sprawdzilem. Rozkrecilem i blaszki ustawilem na ONE SHOT. Dalej to samo. Jakies pomysly dlaczego nie dziala to z 50/Elan II (bez "E") ?

siudym
07-04-2011, 10:55
A jednak dziala... Pewnie dzialalo juz wczesniej na AI Focus. Dlaczego nie zauwazylem? Bo dzisiaj wycelowalem srodkowym pt.AF na mega kontrastowy obiekt i zaczelo potwierdzac, niestety potwierdza tylko na extremalnych kontrastach. Wpieta 50 1.i II ostrzy ladnie wszedzie gdzie trzeba, natomiast dwa manuale z dandelionem (PK i M42) wymagaja jak juz napisalem extremanlnych kontrastow (bezuzyteczne potwierdzanie w typowym, nawet b.dobrym oswietleniu i detalu).

Oba szkla sa wpiete w adaotery sa na F2 i ostrzejsze niz Canon, wiec odpada problem znalezienia fazy przez af z winy mydlanych szkiel..