PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania o 5D



Soprano
02-10-2006, 17:52
Witam serdecznie.

Mam nadzieje w najbliższym czasie nabyć Canona EOS 5D, ale najpierw chciałem się upewnić w kilku sprawach. Szczególnie jeśli chodzi o af i ergonomię. Co do jakości obrazownia to mam oczy, widziałem zdjęcia i to mi wystarczy, natomiast sporo czytałem (na tym forum) na temat fatalnych af w Canonach. Pytanie moje właśnie tego głównie dotyczy, i nie ukrywam, że mnie trochę niepokoi. Od kilku lat (wejscie technologii cyfrowej) posiadam Nikony tam af i ergonomia odgrywają w polityce firmy sporą rolę i nie można mieć żadnych zastrzeżeń co do pracy af i tym bardziej co do ergonomii D200.
Między innymi ten aparat właśnie posiadam, i tu jest wałaśnie moja największa wątpliwość i moje pytanie, szczególnie do ludzi, którzy zmienili system z N na C. Jak sie ma 5D w stosunku do D200, pomijając FF, ISO itp. (szczególnie af i obsługa)? Ja zmieniam stajnie ze względu na szkła tak więc można przyjąć założenie, że aparat będzie pracował tylko ze stałymi L.

pozdrawiam

Cichy
02-10-2006, 17:59
Co tam deliberować. D200 przewyższa funkcjonalnością 5d pod każdym względem. Kupując 5D płacisz za matrycę, niskie szumy, plastykę i duży wizjer.

Dodam jeszcze, że AF w 5d jest dużo bardziej precyzyjny, niż we wszystkich niższych modelach.

Soprano
02-10-2006, 21:06
Dzieki, tak myślałem.
Pozwole sobie na jeszcze jedno pytanko. Generalnie cykam używając głównie stałoogniskowych obiektywów, choć lubię mieć jakiegośpodstawowego zooma do pstrykaniny po domu, i tu włąśnie się pojawia pytanie, czy warto brać 24-105mm f/4 L IS? Raczej zawsze miałem i mam zoomy ze światłem 2.8 i tu dylemat 24-70mm f/2,8 L USM?

snowboarder
02-10-2006, 21:37
No to masz szczescie! Jesli poczekasz dwa tygodnie, to kupujac po
15 pazdziernika w US zaoszczedzisz na zestawie 5D+24-70L $700 (!).
Podwojny rebate - na 5D - $600, na 24-70L - $100.
Biorac to pod uwage 5D mozna kupic w renomowanych sklepach
za ~$2100 co w/g mnie jest super cena za ten aparat.
Co do 24-105L czy 24-70L to ja polecam 24-70L.

slawi_3000
02-10-2006, 21:44
No to jest pytanie, od którego raz na 2 miesiące wybucha na CB słabo kontrolowana dyskusja :lol: . Jeden i drugi ma swoich zwolenników. Ja robię zbyt mało zdjęć, więc mam tylko 24-70. Ale gdybym robił dużo to do pstrykania dokupiłbym sobie 24-105. Kolega Cichy na 5-ce ma 24-70, a widziałem u niego też 24-105, więc chyba wie co robi. Jeden z moich ulubionych fotografów - Johannes Huwe z Hanoweru (spędziłem tam kilka lat w młodości, łza się kręci w oku) dużo robi stałkami i 24-70 na 1Ds, ale do pstrykania :D na ulice bierze 5D i 24-105.
Aparat z 24-70 jest inny. Niby tylko 300 g różnicy, a jednak. Mniejszy zakres, brak IS, waga - ewidentne wady (światło dla mnie mniej się liczy). A jednak to czarodziejski obiektyw, na nic go nie zamienię.

Huwe zrobił ładny teścik 24 mm Canona, w tym 24 mm z 24-105 i 24-70. Warto to zobaczyć, o ile jeszcze nie widziałeś.

http://www.pbase.com/lemonbase/review_canon_24mm

Soprano
02-10-2006, 23:14
NIestety nie mam możliwości kupić sprzętu w US. Pozostaje mi tylko Zjednoczona Europa, a tu z cenami jakoś bardziej "swojsko".

Soprano
02-10-2006, 23:23
Dzięki za link. Potwierdził tylko skryte myśli. Waga choć to niewątpliwie wada, ale przywyknięty jestem, w Nikonie 17-55 2.8 AFS kawał szkła, piekielnie dobrego szkła i problem bo to właśnie szkło musze zastąpić sobie jakoś. Zakres mi pasuje choć lepiej by mi pasował do 85, ale... Co do VR vel. IS to nie mam pojęcia z czym to jeść (zasady znam, ale empirycznie n ie miałem przyjemności). Za to te kilka fotek po raz kolejny utwierdzają mnie, że nie jestem "zdrajcą" ten 35 1.4 działa na mnie jak czerwone na byka, a na deser 85 1.2 i 50 1.2 i czuje się syty tam gdzie Nikon mnie głodził ( FF z przyzwoitości nie wspomnę)

Cichy
03-10-2006, 02:27
Ja nie mam 24-105 :) Jeśli chodzi o zalety - to faktycznie waga, zakres i IS (choć ja uważam, że prądożerność tego ficzera nie jest zaletą), a 24-70 moim zdaniem jednak jest lepszy, ostrzejszy , jaśniejszy i ma wyraźnie mniejszą winietę.

Vitez
03-10-2006, 09:13
(choć ja uważam, że prądożerność tego ficzera nie jest zaletą)

Hemm?
To ja jak zwykle podkresle - przy zadnym z moich szkiel z IS (a juz jakis czas je mam :roll: , praktycznie zawsze z wlaczonym IS) nie zauwazylem zwiekszonej pradozernosci. 2 baterie w gripie = nieco ponad 1000zdjec. Baterie to zamienniki z foto-tip 2szt i od aptela 2szt.

Janusz Body
03-10-2006, 09:26
...nie zauwazylem zwiekszonej pradozernosci....

5D jest bardziej "prądożerny" od 20D i to duuuuużo a IS za darmo nie działa.

Vitez
03-10-2006, 21:16
a IS za darmo nie działa.

Ale czy przy obecnej cenie rozsadnych zamiennikow akumulatorkow jest to cecha, na ktora warto zwracac uwage przy wyborze szklo z IS/bez IS ?

(pod warunkiem, ze ktos odczuje ta "oslawiona" pradozernosc ISa :roll: )

oskarkowy
03-10-2006, 22:37
5D jest bardziej "prądożerny" od 20D i to duuuuużo a IS za darmo nie działa.

NO, to powoli wychodzi szydło z worka.
Na takich samych zamiennikach jak Viteza, ja robię 1700 zdjęć z 5D i szkłami bez IS. Tylko ja raczej mało oglądam knoty na ekraniku, i tak wiem, że nie ma tam nic ciekawego.

Vitez
04-10-2006, 08:41
NO, to powoli wychodzi szydło z worka.
Na takich samych zamiennikach jak Viteza, ja robię 1700 zdjęć z 5D i szkłami bez IS.

Pozycze ci np 70-200 z IS na tydzien (moze sie w koncu przekonasz ;) ) zeby przepstrykac tylko na nim komplet aku dla porownania 8) .

Na razie mamy takie onanistyczne porownanie:

- 20D ze szklami z IS, z 2 zamiennikami w gripie = 1000-1200 zdjec
- 5D ze szklami BEZ IS, rowniez z 2 zamiennikami = 1700 zdjec.

Dobrze szacuje że ze szklami z IS 5D raczej nie ma szans zejsc ponizej 1000 ?
I w jakim swietle stawia to teorie o wiekszej pradozernosci 5D?

Najwiecej pradu zre duzy LCD (wiem to po swojej Nokii 9300 - jak tylko rozmawiam z bardzo sporadycznym otwieraniem to i 5 dni wytrzymuje, jak czesto otwieram by pisac smsy/maile/internet to 2 dni trzyma...)... tak wiec polecam po prostu wylaczyc autoreview w 5D i przegladac tylko wtedy kiedy naprawde jest potrzeba.

oskarkowy
04-10-2006, 09:02
Najwiecej pradu zre duzy LCD (wiem to po swojej Nokii 9300 - jak tylko rozmawiam z bardzo sporadycznym otwieraniem to i 5 dni wytrzymuje, jak czesto otwieram by pisac smsy/maile/internet to 2 dni trzyma...)... tak wiec polecam po prostu wylaczyc autoreview w 5D i przegladac tylko wtedy kiedy naprawde jest potrzeba.

Właśnie dlatego pisałem, że praktycznie nie korzystam z LCD. Odpalam go raz na jakiś czas tylko po to, żeby wywalić zamknięte oczy, nieodpalone lampy itp. "Prądożerność" 5d na pewno wynika tylko z ciągłego oglądania zdjęć a nie jakichś bugów w aparacie.

A Twojego ISa chętnie bym przetestował, nie tylko po to, żeby sprawdzić prądożerność, ale też po to, żeby się przekonać, czy naprawdę tego potrzebuję. Bo teoria podpowiada mi, że byłoby zdecydowanie łatwiej, a praktyka mówi, że skoro dobrze sobie radzę bez IS.... (i parę kzł zostanie w kieszeni..) :mrgreen:

Janusz Body
04-10-2006, 09:08
...Tylko ja raczej mało oglądam knoty na ekraniku, i tak wiem, że nie ma tam nic ciekawego.

Moje porównania są niezbyt miarodajne bo nie robię testów. Jak się bateria kończy to ją zwyczajnie wymieniam :) Mam natomiast następujace wrażenia z jedną baterią (oryginał, nówka w aparacie):

- 300D - ok. 300-350 zdjęć
- 20D - ok. 400-450 zdjęć
- 5D - ok. 250-300 zdjęć (czasem do 350)

Nie robię zdjęć tysiącami, dużo kadruję i poprawiam przed pstryknięciem (to kosztuje troche prądu), często (nawet bardzo) po dwu-trzykrotnym kadrowaniu nie pstrykam wogóle. Zdjęć na displayu nie oglądam, mam na trwałe włączony podgląd histogramu, ustawione RAW i zapomniałem jak się zmienia ;)

w 5D większa matryca i display musi kosztować conieco energii. IS to też energia - jeśli robię dużo "przymiarek" a mniej pstryknięć to IS przyśpiesza konsumpcję. Według mojej oceny IS kosztuje od 10-20% pojemności baterii ale to mocno zależy od wszystkich powyższych uwarunkowań. No i to TYLKO subiektywna ocena.

Zgadzam się z Vitezem co do faktu, że to zupełnie pomijalne w eksploatacji. Zamienniki 2600 mAh (faktycznie chyba maja sporo mniej) po 30 PLN za szt czyli 10% ceny oryginału zupełnie uwalniają od myślenia o bateriach. Kiedys używałem Minoltę 7Di (mam ją zresztą dalej) - ta to dopiero jest prądożerna :)

Vitez
04-10-2006, 09:23
dużo kadruję i poprawiam przed pstryknięciem (to kosztuje troche prądu)

W kompakcie cyfrowym to bym zrozumial... podglad przez LCD/EVF... ale jak duzo pradu moze kosztowac duzokadrowanie przez wizjer optyczny to juz nie potrafie sobie wyobrazic ;) .



A Twojego ISa chętnie bym przetestował, nie tylko po to, żeby sprawdzić prądożerność, ale też po to, żeby się przekonać, czy naprawdę tego potrzebuję. Bo teoria podpowiada mi, że byłoby zdecydowanie łatwiej, a praktyka mówi, że skoro dobrze sobie radzę bez IS.... (i parę kzł zostanie w kieszeni..) :mrgreen:

Wiesz... sa ludzie ktorzy "radza sobie dobrze" bez AF ;) .
W zdjeciach slubnych IS sie moze przydac najbardziej jako remedium na zmeczenie vs skupienie - jak masz IS to pstrykasz, bez koniecznosci skupiania sie nad argumentem czas migawki vs ogniskowa + korekta na zmeczone lapy.

Janusz Body
04-10-2006, 09:33
Kadrowanie kosztuje :) za każdym razem wciskam spust do AF :)

szwayko
04-10-2006, 10:29
Kadrowanie kosztuje :) za każdym razem wciskam spust do AF :)

Nie przesadzajmy w analogach nie istanial jakis wielki problem baterii a tez byly AFy, migawki.

Olbrzymia czesc energii pobieraja nowe elementy elektroniczne - procesor, matryca. 5D wiecej pobiera bo i matryca wieksza, moze mechanizm podnoszenia lustra.
Czy stopien jasnosci wyswietlacza LCD ma duzy wplyw na zywotnosc baterii?
Ktos to sprawdzal?

oskarkowy
04-10-2006, 10:50
Nie przesadzajmy w analogach nie istanial jakis wielki problem baterii a tez byly AFy, migawki.


Paweł, no to masz odpowiedź. 2CR5 z eos 3/5 starczał na 10-12 rolek max. Załóżmy 400 zdjęć. Tyle samo wychodzi średnio z jednej baterii w 20/5D.
Tam miałeś naciąg filmu, tutaj masz wyświetlacz. Czyli nic się nie zmieniło 8-)

gwozdzt
04-10-2006, 11:01
Paweł, no to masz odpowiedź. 2CR5 z eos 3/5 starczał na 10-12 rolek max. Załóżmy 400 zdjęć. Tyle samo wychodzi średnio z jednej baterii w 20/5D.
Tam miałeś naciąg filmu, tutaj masz wyświetlacz. Czyli nic się nie zmieniło 8-)
Ja bym powiedział: "Tam miałeś naciąg filmu, tutaj masz matrycę"
Reszta się zgadza :-)

oskarkowy
04-10-2006, 11:05
Ja bym powiedział: "Tam miałeś naciąg filmu, tutaj masz matrycę"
Reszta się zgadza :-)

Tam najwięcej baterii pożerał naciąg filmu, tutaj wyświetlacz. O to mi chodziło.

gwozdzt
04-10-2006, 11:09
Tam najwięcej baterii pożerał naciąg filmu, tutaj wyświetlacz. O to mi chodziło.
To się zgadza.
Mój tok myślenia był nieco inny: LCD możesz wyłączyć - motoru i matrycy nie.
Tak więc nie ma miedzy nami sprzeczności :-)

redmansas
07-10-2006, 16:46
No to masz szczescie! Jesli poczekasz dwa tygodnie, to kupujac po
15 pazdziernika w US zaoszczedzisz na zestawie 5D+24-70L $700 (!).
Podwojny rebate - na 5D - $600, na 24-70L - $100.
Biorac to pod uwage 5D mozna kupic w renomowanych sklepach
za ~$2100 co w/g mnie jest super cena za ten aparat.
Co do 24-105L czy 24-70L to ja polecam 24-70L.


W jakich sklepachw stanach mogla by sie pojawic taka obnizka i czy ktos by mi mogl mi podac adres jakiegos sprawdzonego sklepu w stanach, lub w UK(jesli ta obnizka tez ma dotyczyc UK) jako ze sie tam teraz znajduje?? pozdrawiam :)
dzieki za pomoc:mrgreen::mrgreen:

MARANTZ
07-10-2006, 19:08
Rozbawiła mnie ta dyskusja o prądożerności. Wiadomo, że IS zżera prąd i to jest oczywiste dla kogoś kto ma jakąś elementarną wiedzę o technice.

Co do porównania D200 i 5D w kwestii ergonomii i AF to ja w 5D nie narzekam, jest bardzo ok, lepiej niż było w 20D. Bliski kolega za moją namową kupił D200 Nikona i miałem okazję go wszechstronnie przetestować. Kumpel bardzo sobie chwali ergonomię 5D i w kwestii przedniego kółka ma rację. W Canonie jest ono zdecydowanie wygodniejsze. Ja za to zdecydowanie bardziej wolę przycisk podglądu głębi ostrości w Nikonie a także sposób wyboru pomiaru światła. Jeżeli chodzi o wybór ISO czy zdjęcia seryjne to jest mi to obojętne. Menu Nikona choć lepsze niż w D70 czy D50 jednak mnie nie powala. Nauczony nastawami z 20D w 5D czuję się jak ryba w wodzie.

Konkluzja - ergonomia ogólna lepsza w D200 choć nie jest to jakaś ogromna różnica. Ergonomia samego chwytu jest porównywalna jak dla mojej ręki, jest to raczej kwestia indywidualnych preferencji. Co do AF, biorąc pod uwagę pracę z dobrymi stałkami powinno być bardzo dobrze. Moja 50/1.4 na pełnej dziurze trafia idealnie. Co do szybkości pracy AF wielkich różnic w stosunku do 20D nie zauważyłem, ale i bezpośrednio nie porównywałem. Skoro takich wielkich różnic nie widzę to znaczy że zbytnio tą szybkością od siebie nie odbiegają. Natomiast da się zauważyć większa pewność i szybkość w ostrzeniu w tzw. "ciemnicy". AF w Nikonie na szkłach które miałem okazję podłączyć także działał bardzo poprawnie.

Co się tyczy jakości zdjęć, to.... kumpel chciał mi kark przetrącić, bo szczególnie w gorszych warunkach to Nikon bardzo odstaje i to od razu widać :D Jeżeli nie chodzi o szybką reporterkę w deszczu a o jakość zdjęć to zdecydowanie 5D.

gietrzy
07-10-2006, 19:16
W jakich sklepachw stanach mogla by sie pojawic taka obnizka i czy ktos by mi mogl mi podac adres jakiegos sprawdzonego sklepu w stanach,
Wybrane produkty musisz kupic pomiędzy 15.10.2006 a 15.01.2007 w USA u tylko autoryzowanych dealerów Canona - najlepszy B&H :mrgreen: - potem wycinasz kody kreskowe z paczki kuriera, z paczki produktu, wysyłasz i czekasz od 3 do 6 miesięcy.

redmansas
07-10-2006, 19:47
hmmm a ile czekam na dostawe i jak bardzo to jest pewne:) a jak moge sie dowiedziec czy nie bedzie podobnej promocji w sklepach w UK??

KuchateK
07-10-2006, 20:22
w USA u tylko autoryzowanych dealerów Canona - najlepszy B&H :mrgreen:
Buydig.com czy beachcamera.com sa znacznie lepsze :D Do NY nie ma ani przesylki ani podatku i ceny tez maja czesto sporo nizsze.

Oprocz 235$ taxu dodatkowo 50$ taniej.

Hmm... Oni to mi powinnni taka piatke za reklame gratis dac :twisted:

Kolekcjoner
07-10-2006, 20:26
Ja myślę że canon będzie na tyle uprzejmy, że do europy te obniżki też trafią:).

viperjn
07-10-2006, 20:43
Witam Wszystkich.
Bardzo często czytam to forum nie uczestnicząc w dyskusjach ale do rzeczy miałem 20D i mam 5D jakość zdjęć na 5 ale AF mnie powalił często się gubi.
Odnośnie optyki to oczywiście mam 300 /f4 LIS + 1,4 konwenter no i gubi sie na dalekim tele. Miałem pożyczonego od kumpla 1D Mark IIN i dopiero to jest to akurat w moim zastosowaniu - czyli zdjęć przyrody ptaków.
Reasumując 5D zalezy do czego wtedy odpowiedz lepszy czy zły
Usłyszałem kiedyś takie sformułowanie są L i cała reszta obiektywów oraz 1D i cała reszta body.....

redmansas
07-10-2006, 21:14
Buydig.com czy beachcamera.com sa znacznie lepsze :D Do NY nie ma ani przesylki ani podatku i ceny tez maja czesto sporo nizsze.

Oprocz 235$ taxu dodatkowo 50$ taniej.
:twisted:


Czy ewentualnie jesli bym kupowal ze stanow moglbym liczyc na twoja pomoc?? 5 nie zamierzam stosowac do fotografii ptakow ale mam nadzieje ze AF ma jednak lepszy niz 20/30D bo cos czytalem na forum ze ma jakies 6 punktow AF ukrytych co poprawia ostrosc:)

Ale ta obnizka to ma byc ceny czy jako cash back?? bo w UK jest 200 pandow plus 1 gb??

KuchateK
07-10-2006, 21:34
Do tej pory byly glownie obnizki w postaci "cash back", wiec tym razem pewnie nie bedzie inaczej. To zabezpieczenie Canona aby nie eksportowac hurtem tanszych body do europy ;)

W sprawach pomocy zapraszam na PW.

redmansas
07-10-2006, 21:43
jezeli to bedzie jako cash back to jednak wyjdzie mnie to prawie tyle samo w UK czy w USA wiec raczej roznicy nie bedzie za duzej w cenie

Soprano
07-10-2006, 21:53
Dziękuję za kilka merytoryczntch odpowiedzi, nie ukrywam, że szczególnie te dot. optyki istotnie wpłynęły na mój wybór. No i cóż od wczoraj jestem posiadaczem aparatu Canon Eos 5D, EF 24-70 1:2.8 L USM, skrzypiąca klapka. Co do ergonomii to podzielam pogląd MARANTZa, że trochę trzeba się poduczyć i będzie Ok. Ale tutaj pojawia się właśnie problem, gdzie pilnie potrzebuje potwierdzenia lub rozwiania moich obaw.

A sprawa ma się jak nstępuje: Wczoraj wziąłęm aparat do testowania w studio, ustawienia porobiłem jak w moim D200 czyli 1/200s 5,6, pstryknąłem zdjęcie i konsternacja... na wyświetlaczu LCD zobserwowałem fakt, że prawidłowo naświetlone jest tylko pół klatki ! Dalej 1/160s sytuacja, choć w mniejszem stopniu, ale podobna, dopiero 1/125 doła w miarę zadowalający efekt. Podczas fotografowania z tymi czasami bez użycia lamp nic takiego się nie dzieje. Nie mogłe do tej pory sprawdzić jak się sprawy mają ze speedligtem, poniważ dostanę go dopiero za godzinę. Mam tydzień czasu na ew. wymianę puszki i stąd prośba o pomoc. Do tej pory fotografowałem tylko Nikonami i mam świadomość, że Canon to dla mnie czarna magia. W instrukcji znalazłem zapis, że 5D z lampami studyjnymi pracuje przy czasie 1/125 (str. 102, Czas Synchronizacji)??

pozdrawiam

MARANTZ
07-10-2006, 22:13
Hehe, no to tymi "kilkoma merytorycznymi odpowiedziami" pojechałeś Soprano kilku tutejszym nabijaczom postów :D
Co do lamp studyjnych nie mam zielonego pojęcia. Ale wiem, że ISO np. 200 w Nikonie to nie jest koniecznie to samo ISO co w Canonie. Choć przy lampach studyjnych nie ma to większego znaczenia. Skoro w instrukcji napisali 1/125 to tak pewnie jest. Ja instrukcji jeszcze tak dokładnie nie czytałem.

MMM
07-10-2006, 22:59
W instrukcji znalazłem zapis, że 5D z lampami studyjnymi pracuje przy czasie 1/125 (str. 102, Czas Synchronizacji)??
Hmmm, w specyfikacjach jest wszędzie że maksymalny czas pełnego otwarcia migawki to 1/200s, chociaż słyszałem już narzekania posiadaczy 5D że im się przy takim czasie nie wyrabia z lampami.

Zielony
08-10-2006, 00:08
...i konsternacja... na wyświetlaczu LCD zobserwowałem fakt, że prawidłowo naświetlone jest tylko pół klatki ! Dalej 1/160s sytuacja, choć w mniejszem stopniu, ale podobna, dopiero 1/125 doła w miarę zadowalający efekt. Podczas fotografowania z tymi czasami bez użycia lamp nic takiego się nie dzieje.

Zapoznaj się z wątkiem http://canon-board.info/showthread.php?t=10280
Tam chyba jednak sprawa nie jest do końca wyjaśniona. Jak Cię to interesuje to napisz do bebopa - autora wątku. On razem z kolesiem z Milso (?) doszli do jakiegoś wytłumaczenia tej sytuacji. Chyba chodzi o to, że gniazdo synchro w Canonie jest felerne - domyślnie, od urodzenia. Ostatnio wracałem do tego tematu z bebopem, ale kurde nie pamiętam dokładnie...

Soprano
08-10-2006, 01:08
Wielkie dzięki Zielony.

Przeczytałem wnikliwie ten wątek i cóż konkluzja taka, że ten typ tak ma. Niestety zmiana stajni ma swoje plusy i minusy, ważne tylko żeby te minusy nie przysłoniły tych plusów.


serdecznie pozdrawiam

MMM
08-10-2006, 09:20
Chyba chodzi o to, że gniazdo synchro w Canonie jest felerne - domyślnie, od urodzenia. Ostatnio wracałem do tego tematu z bebopem, ale kurde nie pamiętam dokładnie...
Zerknąłem na ten wątek i mam kilka uwag do tego co napisał Bepop. Otóż w mojej trzydziestce nie ma z lampami absolutnie żadnej winiety przy 1/250s, a przy 1/320s jest ale znacznie mniejsza niż ta którą bepop pokazał na zdjęciu przy 1/250 i na upartego to nawet można robić zdjęcia a potem w PS to poprawiać bo efekt jest minimalny.
Proponuję Soprano sprawdzić jakiś inny egzemplarz 5D.

adam_k
08-10-2006, 13:30
Nie ma zadnego problemu, podepnij lampy przez kabel i bedzie działało. Opóżnienie wynika pewnie z tego ze uzyłeś radio wyzwalacza i to on się nie wyrabia. Jak miałem D2X to tez się nie wyrabiał:roll: bo problem nie dotyczy puszki tylko sposobu wyzwalania. Radio wyzwalacze działają u mnie z 5D na 1/160s na 1/200 lekko obcina:cry: ale na kablu lub lampie na sankach chodzi ok.

Soprano
08-10-2006, 14:27
Nie ma zadnego problemu, podepnij lampy przez kabel i bedzie działało. Opóżnienie wynika pewnie z tego ze uzyłeś radio wyzwalacza i to on się nie wyrabia. Jak miałem D2X to tez się nie wyrabiał:roll: bo problem nie dotyczy puszki tylko sposobu wyzwalania. Radio wyzwalacze działają u mnie z 5D na 1/160s na 1/200 lekko obcina:cry: ale na kablu lub lampie na sankach chodzi ok.

No właśnie nie do końca. Próbowałem też i z kablem, ale efekt był dokładnie identyczny. W D200 nie było problemu z wyzwalaniem radiowym 1/200 zero obcięcia, dopiero 1/250 i pól klatki ciemne. W D70 1/250 i wszyściutko jasne jak się patrzy (D70 migawka hybrydowa, D200 mechaniczna) Jutro umówiłem się w innym studio z kolęgą, który też ma depiątkę i zobaczymy. Dzisiaj jeszcze potestuję trochę z EX430 i zobaczę.

pozdrawiam

KuchateK
08-10-2006, 15:44
D70 sie nie liczy i o tym juz pisalem w watku obok. Jasniutkie to moze i jest, ale przycina swiatlo jak zloto ;) Tak samo jak migawki centralne w hasselbladzie :mrgreen:

Canon wyraznie napisal w instrukcji ze lampy studyjne 1/125, wiec nie wiem o co tyle dymu. Zwlaszcza czemu wszyscy staraja sie udowodnic ze to z 5D jest problem bo nie dziala z nimi na 1/200.

Lampy studyjne nie grzesza szybkoscia. Do tego jeszcze producenci wymyslaja jakies zawile terminologie, ktore z rzeczywistoscia nie do konca maja cos wspolnego (jak to @t0.5 trzy razy krotsze jak faktyczny blysk).

Jak kiedys dorwie oscyloskop, 5D i lampe to zobaczymy kto tu jest odpowiedzialny problemy :D

Soprano
08-10-2006, 16:49
Canon wyraznie napisal w instrukcji ze lampy studyjne 1/125, wiec nie wiem o co tyle dymu. Zwlaszcza czemu wszyscy staraja sie udowodnic ze to z 5D jest problem bo nie dziala z nimi na 1/200.



Nie to nie jest jakiś zasadniczy problem dla mnie,a właściwie to żaden problem. Z Speedlightem działa przy 1/200 rewelacyjnie i w sytuacji gdy bedę potzrebował to sobie jakiegoś EX w studio założe i luz. Pytanie zadałem dlatego, że mam tydzień na zwrot puszki i gdyby co to ... . Narazie moje problemy ze studiem odeszły na dalszy plan, gdyż zrobiłem sobie pare makro na ogrodzie i ... i nie wiedziałem, że mam takie ładne kwiatki.:D
Ach wiele teraz pięknych chwil przede mną ...:wink:

pozdrawiam


D70 sie nie liczy i o tym juz pisalem w watku obok. Jasniutkie to moze i jest, ale przycina swiatlo jak zloto ;) Tak samo jak migawki centralne w hasselbladzie :mrgreen:



W D200 też jest mechaniczna migawka i 1/200 z lampami jak złoto. Ale to tylko informacyjnie mówię, bo pewnie to różnica pomiędzy FF i nie FF. Dla mnie nie ma to znaczenia, ważne, żę puszka ok.

pozdrawiam

Jerry99
08-10-2006, 18:15
Soprano: jeśli chodzi o 5D i winietowanie z lampami studyjnymi przy 1/200 to potwierdzam - ten typ tak ma... miał i Bebop, mam i ja...
Radiowyzwalacze nic nie pomoga... po prostu trzeba zejść z czasem do 1/160 i będzie dobrze... Mi akurat 1/160 (jeszcze) wystarcza... :)
Coś mi Bebop wspominał o tym, że wykorzystując kostkę do synchronizacji dla 350D (wkładaną w hot-shoe, z wyjściem PC sync) - działa!
Ale sprawdzę jak będe potrzebował krótszych czasów...

Mac
08-10-2006, 20:30
Dziś miałem okazję zrobić trochę fotek 5D i powiem tak to inna bajka, super wizjer no i nie trzeba mnożyć ogniskowej. Co do AFa nie wypowiem się, ponieważ to co fociłem była statyczne lub poruszało się wolno. Nie mniej decyzję podjąłem, kupuję 5D tylko poczekam na nieco niższą cenę albo jeśli minie chwila dłuższa to możenowszą wersję 5D np. z układem czyszczenia matrycy.
Wracając do źródła dyskusji, myślę, że to bardzej przyzwyczajenia grają rolę w ocenie Nikon czy Canon. Kolega ma D200 ja 30D, zamieniliśmy się body i żaden z nas nie potrafił zrobić fotki, każdy z nas szukał funkcji znanych z własnej puszki. Jednak Canon ma jedną zasadniczą zaletę czyli FF to zupełnie inna bajka.
Soprano życzę Tobie sukcesów z 5D.

wuqa
16-10-2006, 22:27
Ktoś się orientuje jak wygląda sprawa z tymi rabatami? Wynalazłem, ze na 5D tylko 300$ :( Ale: Double your rebate when you purchase two or more eligible products !

sorki
Już wszystko jasne: https://www.web-rebates.com/Canon/Graphics/CIWC-FA06.pdf

hyzop
17-10-2006, 19:51
No a w Polsce, to kiedyś jakieś rabaty będą ?