PDA

Zobacz pełną wersję : soczewka vs. pierścień pośredni



cogito
06-12-2004, 12:47
Witam,

Poradźcie co jest lepsze soczewka na obiektywie (lub oczywiście kilka soczewek) czy może pierścień pośredni?

- Co da lepszą jakość obrazu?
- Co jest wygodniejsze w stosowaniu (chodzi mi o odległość fotografowania od motywu głównego)?
- Jak wygląda sprawa głębi ostrości?

pozdrawiam

DoMiNiQuE
06-12-2004, 12:57
imo zdecydowanie lepsza jakosc daja Ci pierscienie posrednie ...niestety ich cena jest zedecydowanie wyzsza niz soczewek :roll:

P.S.
po co chcesz sie bawic w soczewki, skoro masz mieszek ? :mrgreen:

Chrismela
06-12-2004, 13:23
-pierścienie nie zawierają elementów optycznych więc nie mają wpływu na jakość obrazu
-Twój mieszek jest wygodniejszy bo płynnie można regulować skalę odwzorowania
-GO maleje ze wrostem skali odwzorowania i zmniejszaniem się odległości przedmiotowej
(jezeli uzywasz mieszka to powinieneś to zauważyć :wink: )

cogito
06-12-2004, 14:26
Wiem, że mieszek jest wygodny...... daje nawet skalę odwzorowania 5:1, ale....

miałem mały wypadek i mieszek działa słabo - odpada od body :) co jest strasznie straszne ;) Ponadto odległość od fotografowanego obiektu (np. biedronki) musi zmniejszyć się do..... 1 cm. W tych warunkach ciężko biegać za motylami :)

Chodzi mi o skalę rzędu 1:2 i zwykły KITek. I czy lepiej jakiś pierścień, czy może wspomnianą soczewkę.

pozdrawiam

Chrismela
06-12-2004, 14:52
mieszek działa słabo - odpada od body :) co jest strasznie straszne ;)

... czy lepiej jakiś pierścień....


rzeczywiscie strasznie straszne ... lepiej pierscień :wink:

Tomasz Golinski
06-12-2004, 16:11
cogito, sparuj mieszek z dłuższym lensem. np. mój sonar działa fajnie, nawet lampa wtedy donosi. skala odwz. troche gorsza ale odległość ostrzenia większa.

ja to zazwyczaj mam mieszek+pierścienie+lampa+ wysoka przesłona, ale to nie moja dzialka i się nie bardzo znam. O soczewkach mało wiem, na pewno GO jest lepsza.