PDA

Zobacz pełną wersję : Podawana ilość pikseli w danych katalogowych aparatu



Tomasz Urbanowicz
29-09-2006, 21:02
Witam

Czy jest możliwe dokładne wyznaczenie ile pojedynczych sensorów mieści się w matrycy np. EOS 350D? Być może jestem szczególarzem, ale biorąc pod uwagę fakt, że z 2 zestawów sensorów (2x2) możemy utworzyć 3 piksele interpolowane, to czy dane katalogowe podają precyzyjnie ilość pikseli interpolowanych jak w tym przypadku: 3456 na 2304 px? Otwierajac RAW'a we właściwościach mam: 3470 na 2310 px.
Która wartość jest właściwa i dlaczego są różnice?

Janusz Body
29-09-2006, 21:09
Pixele "zewnętrzne" (na obwodzie) nie są brane pod uwagę w zdjęciu bo "za nimi" już nic nie ma. Są potrzebne do interpolacji tych wewnątrz. Czyli zewnętrzna "obwódka" jest wykorzystywana tylko do interpolacji ale jej pixeli na zdjęciu nie ma.

muflon
29-09-2006, 21:18
Pixele "zewnętrzne" (na obwodzie) nie są brane pod uwagę w zdjęciu bo "za nimi" już nic nie ma. Są potrzebne do interpolacji tych wewnątrz. Czyli zewnętrzna "obwódka" jest wykorzystywana tylko do interpolacji ale jej pixeli na zdjęciu nie ma.
To nie do końca tak (a co, odgryzę się za tych profesorów ;-)). Swego czasu bawiłem się w pisanie własnego dekodera do CRW (jeszcze z 10D) - tam ta "obwódka" była sporo większa i wahała się w zależności od boku od 16 do 72 pikseli.

Co ciekawe, matryca jest robiona z pewnym zapasem, widać, że nachodzi na nią ramka nieco mniejszych rozmiarów - bo niezależnie od ekspozycji sporo pikseli przy brzegach jest czarnych. Także jak się ktoś uprze, to może efektywnie wycisnąć jeszcze trochę po bokach... oczywiście dłubiąc ręcznie, bo dostępny software - nawet dcraw - ma zapisane jakieś "sane defaults" które nie pozwalają się do tej czarnej ramki dobrać :mrgreen:

Tomasz Urbanowicz
29-09-2006, 21:30
Toż to marnotrawstwo :)

piast9
29-09-2006, 21:36
A czy czasem te ciemne pixele nie są czasem wykorzystywane do czegoś? Do określenia prądu ciemnego w danych warunkach czy coś w tym rodzaju?

muflon
29-09-2006, 21:40
A czy czasem te ciemne pixele nie są czasem wykorzystywane do czegoś? Do określenia prądu ciemnego w danych warunkach czy coś w tym rodzaju?
Z tego co widziałem w kodzie dcrawa, to on się nimi trochę podpiera (ale nie jako jedyne źródło) do wyznaczenia z grubsza poziomu czerni do dalszych obliczeń. Co chyba znaczy mniej więcej to, co napisałeś? ;-)