PDA

Zobacz pełną wersję : Uszkodzone RAW-y na karcie CF cannon 350d



Delt4
29-09-2006, 12:11
Czyżby nowy bug w cannonie 350D, zauważyłem że raz na jakiś czas powstają uszkodzone zdjęcia w formacie raw, nigdy w jpg. charakteryzują się białymi przepaleniami oraz kolorami rozczepionego światła. Carta 1GB CF sandisk ultra II zauważył ktoś już tą przypadłość u siebie ?

Janusz Body
29-09-2006, 12:16
A jesteś pewien, że ogladasz RAWy ;) Jpeg to obraz przetworzony przez komputer pokładowy z RAWu. RAW na ekranie monitora to albo "zaszyty" jpeg albo obrazek powstały w wyniku obróbki RAWa konwerterem.

Ogólnie to raczej nie jest "uszkodzony RAW" - tylko to jak Ci wyszło zdjęcie :)

Delt4
29-09-2006, 12:28
Zdjęcie wyszło nawet można wczytać je do rawshootera, DPP czy Photoshopa niestety obraz jest uszkodzony. Pojawiło się to już 2-gi raz.

RadiB
29-09-2006, 12:51
Zdjęcie wyszło nawet można wczytać je do rawshootera, DPP czy Photoshopa niestety obraz jest uszkodzony. Pojawiło się to już 2-gi raz.

Wklej fotke, to bedzie wiadomo o czym rozmawiamy. Chwilowo jest to czytaniem z fusow.

Tomasz1972
29-09-2006, 12:59
prosilbym tego rawa na maila twpk(zwierz)o2.pl

Delt4
29-09-2006, 14:00
Link do raw-a
http://rapidshare.de/files/34857347/IMG_1031.CR2.html

Wyświetla sie prawidłowo ale proszę spróbować dokonać konwersji na inny format tiff, jpg.

Janusz Body
29-09-2006, 15:09
Link do raw-a
http://rapidshare.de/files/34857347/IMG_1031.CR2.html

Wyświetla sie prawidłowo ale proszę spróbować dokonać konwersji na inny format tiff, jpg.

You have reached the download-limit for free-users. Want to download more?

To TYLKO dowód, że nie potrafisz dokonać konwersji - bez urazy - nie ma to nic wspólnego z jakimś uszkodzeniem pliku.

wyslij mi rawa na maila janusz.body@wp.pl (max 10MB) :)

Tomasz1972
29-09-2006, 15:28
Faktycznie ten RAW jest uszkodzony i pierwszy raz coś takiego widzę .

p_lar
29-09-2006, 15:41
Może karta uszkodzona w jakimś konkretnym klastrze. Bo wbudowany podgląd wyświetla normalnie ale RAW już w paski.

Delt4
29-09-2006, 15:44
spróbuj tu email niestety waży 11 MB a kompresja nic nie daje. Ciekawe że pojawia się po 50 zdjęciach (też sądzę ze to uszkodzona karta 1/3 zapełnienia karty)

muflon
29-09-2006, 16:02
RAW jest skopany, max. efekt jest taki:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img142.imageshack.us/img142/8389/extract1in9.jpg)

Wystawiłem Ci wyciągnięty preview z JPEGa (o, tu: 1536x1024 (http://img247.imageshack.us/img247/5135/extractco3.jpg)). Lepiej raczej nie będzie.

Janusz Body
29-09-2006, 16:05
U mnie FastStone otwiera zaszytego jpega ale nic wiecej - C1, RSP, ACR i DPP wogólne nie chcą otworzyć pliku.

Możliwe:
1. Uszkodzony cluster na karcie - format karty w czytniku z weryfikacją zapis odczyt.
2. Karta wyjęta z apartau PRZED zakończeniem zapisu. Może być microswitch na drzwiczkach od karty, który źle kontaktuje albo coś podobnego.

Jeśli to po 50 zdjęciach to raczej cluster.


EDIT: Coś więcej masz pokopane :) - RAW wysłany mailem (dotarł jakoś) otwiera się w ACR tak jak u muflona a ten z linku wogóle nie chce się otworzyć. Innym i słowy to nie są identyczne pliki :)

Zrób jakieś PEŁNE formatowanie karty w stylu: format j: /fs:FAT /a:16k (pod windows) potem jeszcze nagraj na kartę pliki tak, zeby zapełnić ją do końca i spróbuj odczytać te pliki. Zwykle samo formatowanie powinno wystarczyć do określenie uszkodzonego clustra. Ważne, żeby to było w czytniku. Aparat wykonuje tylko szybkie formatowanie - wymazuje FAT.

RadiB
29-09-2006, 22:30
Zrób jakieś PEŁNE formatowanie karty w stylu: format j: /fs:FAT /a:16k (pod windows) potem jeszcze nagraj na kartę pliki tak, zeby zapełnić ją do końca i spróbuj odczytać te pliki.

To nic nie da. Kontroller na CF'ie sam decyduje czy sektory sa mazane czy nie. Format nie przechodzi przez kontroller na CF'ie - zrob format i nastepnie sprawdz dowolnym "recovery tool" co zostalo. Najlepszy sposob na zniszczenie zawartosci karty to przepisanie jej plikami i wielkosci sektora i zawarosci "0x00".

Piotrek
05-10-2006, 20:57
Niestety mam to samo... :( Opisywałem to tutaj http://canon-board.info/showthread.php?t=12644

bartekkaszub
06-10-2006, 10:08
witam
a Microsoft RAW viewer jakos sobie poradził
bez problemu zapisał rawa w formacie tif (utworzył plik 5.17Mb)
podobnie plik jpg (1.02 Mb)

mogę podesłać jak komuś się nie chce instalowac :-o

Tomasz1972
06-10-2006, 13:49
witam
a Microsoft RAW viewer jakos sobie poradził
bez problemu zapisał rawa w formacie tif (utworzył plik 5.17Mb)
podobnie plik jpg (1.02 Mb)

mogę podesłać jak komuś się nie chce instalowac :-o

Ale to jest tif zrobiony z zaszytego jpega . To samo zrobił Muflon - wyciagnął zaszytego jpega .
U góry na pasku masz napisane co to jest . W tym przypadku miałes zapewne (Preview) , jeżeli zmienisz jakosc na Highest to przekonasz się że ten raw jest uszkodzony .

bartekkaszub
06-10-2006, 23:57
faktycznie, odwaliłem lipe :oops: , zmieniłem tak jak napisales i dopiero wtedy wyświetlił się Raw, uszkodzony Raw

pedro_k
16-01-2007, 10:30
I co? wyjasnila sie przyczyna? U mnie tez sie to zdarza.. W 20 D.. Sam sie zastanawialem juz czy oddac karte do gwarancji czy moze aparat czy fotobank... problem w tym ze nie pojawia sie to zawsze.. Czasem wszystkie fotki na karcie sa dobre a czasem 20% jest zwalonych...

wybieram sie do serwisu.. ale wolalem jeszcze zapytac czy sytuacja sie wyjasnila.. heh.. a szczerze to nie moge znalezc gwarancji i mam nadzieje ze to nie aparat jest temu winny :)

Kraska
19-03-2007, 00:56
Witam
Mam podobny problem po awarii hdd odzyskane pliki raw są uszkodzone, lecz 97% zawarte w RAWach jpg,i są prawidłowe i tu moje pytanie.

Czy istnieje możliwość wsadowego wyciągnięcia jpg,ów z RAWów ????

z góry wielkie dzięki za podpowiedzi i pozdrawiam.

Tomasz Golinski
19-03-2007, 01:06
Oczywiście - exiftool:

exiftool -b -PreviewImage img_0632.cr2 > pli.jpg

Dodać pętle i wszystko.

konradl
19-03-2007, 03:09
...widze ze jakas epidemia, u mnie to samo w 20d :( Wyslalem aparat w ostatnich dniach gwarancji do serwisu, aparat wrocil z dopiskiem ze wszystko ok - technik napisal ze zrobil ponad 100 zdjec i wszytsko ok, podejrzewam ze sprawdzal tylko na wyswietlaczu :( aparat wrocil do mnie ale juz po gwarancji, napisalem maila z wyjasnieniami, zobaczymy jak to rozpatrza mimo ze jest pare dni po gwarancji mam nadzieje ze ja uznaja...

Z tymi co maja podobne problemy podziele sie swoimi testami:
- sprawdzane na 4 roznych kartach pamieci
- rowniez na roznych czytnikach usb 2.0 i 1.1
- probowalem tez kopiowac zdjecia bezposrednio za pomoca kabelka usb dolaczonego przez canona
- sciagalem rawy na inny komputer
- zmienialem firmware w aparacie
- resetowalem ustawienia
- formatowalem kilkukrotnie karty

Szukalem na zagranicznych forach i konsultowalem z roznymi uzytkownikami, jeden z nich odpisal mi tak:

I sent the camera to Canon and they fixed it, I believe they replaced the
main processor chip although I can't remember if they actually described
the problem exactly.

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1019&message=15937438&q=raw+problem+corrupt&qf=m

konradl
05-04-2007, 13:21
Update:
No wiec tak musialem sie pofatygowac do warszawy i osobiscie przy techniku strzelic kilka zdjec, wzial karte na zaplecze i przyznal ze naprawde jest cos nie tak. Aparat jest u nich juz kolejne 2 tygodnie (w sumie ponad miesiac :( ), zdiagnozowali usterke, uszkodzona jest plyta glowna aparatu. Problem w tym ze nie maja jej na miejscu i czekaja na dostawe ale musze przyznac ze mimo oczekiwania sami zadzwonili po 14 dniach (od 2-giego pozostawienia w naprawie) i uczciwie powiedzieli jaka jest sytuacja.

Najgorsze ze sezon sie zaczyna duzo wolnego i ladna pogoda a ja bez aparatu, ehhh meczarnie :)

konradl
05-04-2007, 15:47
Update II dzwonili wlasnie ze plyta doszla juz zamontowali i wyslali aparat. Jestem w szoku w 3 godziny sie uwineli, normlanie interaktywny serwis :) No nie zapeszam bo okaze sie ze dalej cos nie tak jak wroci, ale ogolnie widac ze sie poprawia i canon zaczyna dbac o uzytkownikow... ;)

Kiedys jak mialem nikona to 3 miesiace byl w serwisie i dodzwonic mi sie moze z raz udalo...

wojkij
03-05-2008, 06:37
Podepne sie pod temat:). Ostatnio robilem mala reorganizacje w plikach i nagrywalem rawy na dvd. Na jakies 40 dvd jedna chyba okazala sie padnieta w jakis przedziwny sposob.

Plyta wypalila sie bez pokazania jakiegokolwiek bledu, pliki normalnie mozna kopiowac, wszystkie teoretycznie sie odczytuja tyle ze ani jednego nie moge otworzyc... Przynajmniej programami ktorych uzywam.

Acr, dpp, lightroom - ani jeden sobie z tym nie radzi... Szukalem troche w google na ten temat ale nic nie znalazlem procz isobustera ktory nie pomogl...

Moze mi ktos pomoc z tym problemem i sprawdzic czy jakis inny program ktorego nie posiadam je otworzy?

Link do pierwszego z brzegu: www.daminet.pl/~novy/blad.CR2

Z gory dzieki;)

tkrauze
02-04-2009, 23:27
Witam, jestem posiadaczem 350D, zrobiłem nim już ponad 3450 zdjęć, ostatnio zobaczyłem, że 2 zdjęcia są przekłamane w podobny sposób jak tu opisywany. Testuje karte CF i nic nie wychodzi, czy aparat kwalifikuje sie do naprawy gwarancyjnej ?