PDA

Zobacz pełną wersję : AI servo i pola ostrości



muflon
06-12-2004, 01:05
Krótkie pytanie: czy jeśli używacie AI servo do śledzenia szybko poruszających się obiektów, to używacie jednego pola AF czy wszystkich?

Ja do tej pory miałem zawsze ustawione tylko centralne pole i jakoś to szło, ale właśnie przyszło mi do głowy, że na chlopski rozum, to chyba mając aktywne wszystkie czujniki, aparat może łatwiej wychwycić przesunięcia w każdą stronę...

A może to jedyny słuszny sposób - i do tej pory tylko wydawało mi się, że korzystam z AI servo? ;-)

maku
06-12-2004, 01:49
A co jeśli któryś z czujników trafi na równomierne tło albo wręcz coś przeciwnego czyli coś bardzo kontrastowego ale nieistotnego?
Wtedy tak jakbyś dodawał dodatkowe informacje do przerobienia jakiemuś tam przetwornikowi. A to może mylić lub wręcz spowalniać. Bo skąd niby ma on wiedzieć który sensor śledzi to co ważne. Chyba że domyślnie przyjmuje że centralny sensor ma priorytet. Tak czy inaczej są to dodatkowe informacje do przetworzenia.

A tak przy okazji bardzo ciekaw jestem twoich wrażeń z szybkości i skuteczności AI servo w 20D.

muflon
06-12-2004, 09:04
A co jeśli któryś z czujników trafi na równomierne tło albo wręcz coś przeciwnego czyli coś bardzo kontrastowego ale nieistotnego?
Wtedy tak jakbyś dodawał dodatkowe informacje do przerobienia jakiemuś tam przetwornikowi. A to może mylić lub wręcz spowalniać. Bo skąd niby ma on wiedzieć który sensor śledzi to co ważne. Chyba że domyślnie przyjmuje że centralny sensor ma priorytet. Tak czy inaczej są to dodatkowe informacje do przetworzenia.
Czyli podsumowując: Twoim zdaniem tylko centralny?
Mi to w zasadzie działa (testowałem kiedyś na nadjeżdżającym pociagu ;-)), ale tak sobie myślałem, że... weźmy np. takiego lecącego ptaka:
- obiektyw ma f/2.8 czyli relatywnie nieduża GO
- jeśli ptak wyleci z zasięgu centralnego czujnika, to kupa, aparat zaczyna szukać w całym zakresie. A jeśli nawet wleci tam z powrotem, to wtedy AF będzie nastawiony już na pobliskie górki
- jeśli jednak będą aktywne wszystkie punkty, to jeśli ptak wyleci z zakresu centralnego, to wleci w któryś z bocznych i ten go "przechwyci" - czyli powinno być lepiej
Tak sobie tylko głosno myslę :)



A tak przy okazji bardzo ciekaw jestem twoich wrażeń z szybkości i skuteczności AI servo w 20D.
Eee, póki co żadne airshow się nie szykuje, a ptaszki nad jeziorem odlecialy do ciepłych krajów :) Byle do wiosny :)

maku
06-12-2004, 10:45
Tak czy inaczej na pewno warto sprawdzić.
To akurat nic nie kosztuje. :D

Jurek Plieth
06-12-2004, 11:13
Krótkie pytanie: czy jeśli używacie AI servo do śledzenia szybko poruszających się obiektów, to używacie jednego pola AF czy wszystkich?
Ja używam tylko centralnego takoż jak i moi wszyscy znajomi.

Kubaman
06-12-2004, 21:42
takie dywagacje laika, bo z servo bardzo rzadko do tej pory korzystałem :) -

wydawało mi się, że w tym trybie aparat przede wszystkim wykrywa ruch. Jeśli tak, to nie wydaje mi się, żeby zmieniał nagle ustawienia na krajobraz, chyba że cel porusza się i zatrzymuje na dłuższe chwile. Z tego co pamiętam, to EOSy mają mechanizm przewidywania ostrości dla poruszającego się obiektu, jeśli tylko nie porusza się zbyt szybko.

W tej sytuacji wybór innego punktu chyba nie powinien zaszkodzić :roll: bo i tak aparat sie przełączy do następnego zgodnie z przewidywanym kierunkiem ruchu

gietrzy
06-12-2004, 23:09
Krótkie pytanie: czy jeśli używacie AI servo do śledzenia szybko poruszających się obiektów, to używacie jednego pola AF czy wszystkich?

Mori!
Czekamy. Twoje rajdowe reportaże powalają.

drrrl
06-12-2004, 23:28
Ja też używam tylko jednego (w 33-ce), ale zmieniam je w locie, jak mi bardziej do kadru pasuje - więc nie tylko centralnego. Przy odrobinie wprawy idzie całkiem nieźle :-).

Pzdr, G.

Czacha
07-12-2004, 00:53
uzywanie jednego, centralnego, jest szybsze niz wszystkich... nie wiem jak z przekazywaniem obiektu pomiedzy punktami w 20'tce ale w 10tce bylo bez rewelki... co innego w 3ce - patrzylem jak to dziala... i... wow :D ale potem przelaczylem sie znow na centralny i tak pozostalo :)

Paenka
27-06-2008, 16:55
jak się używa ai servo? czy ktoś mógłby mi to łopatologicznie wyjaśnić? Szukam w necie i nie moge znaleźć

Sober
27-06-2008, 18:49
Czyli podsumowując: Twoim zdaniem tylko centralny?
Mi to w zasadzie działa (testowałem kiedyś na nadjeżdżającym pociagu ;-)), ale tak sobie myślałem, że... weźmy np. takiego lecącego ptaka:
- obiektyw ma f/2.8 czyli relatywnie nieduża GO
- jeśli ptak wyleci z zasięgu centralnego czujnika, to kupa, aparat zaczyna szukać w całym zakresie. A jeśli nawet wleci tam z powrotem, to wtedy AF będzie nastawiony już na pobliskie górki
- jeśli jednak będą aktywne wszystkie punkty, to jeśli ptak wyleci z zakresu centralnego, to wleci w któryś z bocznych i ten go "przechwyci" - czyli powinno być lepiej
Tak sobie tylko głosno myslę :)


Bawiłem się dokładnie tak jak opisałeś: szkło 2,8, USM, aktywne wszystkie punkty AF, aparat 40D i do tego chmara mew kotłująca się w kadrze.

Powiem Ci że ta opcja zadziałała fenomentalnie! Aparat bardzo sprytnie i szybko przerzucał sobie między punktami AF i w efekcie >90% wyszło z ostrością trafioną na najbliższego ptaka (z racji na światło i bliskość mewek), oczywiście o przemyślanym kadrowaniu nie było mowy - strzelałem seriami i liczyłem na fajne ujęcie.

Z tym że to na pewno zależy od obiektywu i puszki. W 40Di 17-55 IS USM się w każdym razie sprawdza :)

RNz
27-06-2008, 20:02
jak się używa ai servo? czy ktoś mógłby mi to łopatologicznie wyjaśnić? Szukam w necie i nie moge znaleźć

Chodzi o to, że po ustawieniu tego trybu w aparacie i naciśnięciu spustu do połowy możesz wodzić celownikiem za np samochodem, rowerem, biegaczem, kotem i ostrość jest ustawiana w sposób ciągły (ekspozycja też)
Stosujesz ten tryb do szybko poruszających się obiektów.
W trybie zwykłym (one shot) ostrość i ekspozycja nastawiana jest raz, do momentu aż ponownie w coś nie wycelujesz.
Mam nadzieję, że jasno napisałem :-)

marekk_ok
27-06-2008, 20:18
Chodzi o to, że po ustawieniu tego trybu w aparacie i naciśnięciu spustu do połowy możesz wodzić celownikiem za np samochodem, rowerem, biegaczem, kotem i ostrość jest ustawiana w sposób ciągły (ekspozycja też)
Stosujesz ten tryb do szybko poruszających się obiektów.
W trybie zwykłym (one shot) ostrość i ekspozycja nastawiana jest raz, do momentu aż ponownie w coś nie wycelujesz.
Mam nadzieję, że jasno napisałem :-)
Tryb ten (AI) to taka "sztuczna inteligencja" - aparat stara sie przewidywac co bedzie za chwile z obiektem i korygowac do tego ustawienia AF. Tak to rozumiem - chyba ze ktos mnie poprawi. Gdzies spotkalem sie z daymi ktore pokazywaly jaka jest tego skutecznosc - szybkosc obiektu ktory sie przemieszcza wzgledem body z danej odleglosci i kata - jak odszukam to wroce z informacja o tym.

poszukiwacz2006
27-06-2008, 20:46
Chodzi o to, że po ustawieniu tego trybu w aparacie i naciśnięciu spustu do połowy możesz wodzić celownikiem za np samochodem, rowerem, biegaczem, kotem i ostrość jest ustawiana w sposób ciągły (ekspozycja też)
Stosujesz ten tryb do szybko poruszających się obiektów.
W trybie zwykłym (one shot) ostrość i ekspozycja nastawiana jest raz, do momentu aż ponownie w coś nie wycelujesz.
Mam nadzieję, że jasno napisałem :-)

No dobra, rozumiem że śledzę obiekt, ale czy w momencie nacisniecia spustu migawki mam go przestać śledzić? Bo jeżeli nie ( czyli po nacisnieciu spsutu dalej śledzę obiekt )to już zaczyna się panoramowanie? :?:

Kolaj
27-06-2008, 21:41
No dobra, rozumiem że śledzę obiekt, ale czy w momencie nacisniecia spustu migawki mam go przestać śledzić? Bo jeżeli nie ( czyli po nacisnieciu spsutu dalej śledzę obiekt )to już zaczyna się panoramowanie? :?:A to już jest zupełnie oddzielna kwestia. AI Servo jest związane tylko ze sposobem ustawiania ostrości. Nic więcej i nic mniej. Jeśli chcesz mieć zdjęcie panoramowane, to śledzisz poruszający się obiekt. Jak nie, to nie. Na czas samego naświetlania matrycy AF i tak wstrzymuje pracę.

poszukiwacz2006
27-06-2008, 21:56
A to już jest zupełnie oddzielna kwestia. AI Servo jest związane tylko ze sposobem ustawiania ostrości. Nic więcej i nic mniej. Jeśli chcesz mieć zdjęcie panoramowane, to śledzisz poruszający się obiekt. Jak nie, to nie. Na czas samego naświetlania matrycy AF i tak wstrzymuje pracę.

Kolaj sprostuj mnie jak źle myślę. Rozumiem że Al servo związane jest tylko ze sposobem ustawienia ostrości. To jest oczywiste, że na czas samego naświetlania matrycy AF nie może działać. No ale przy panoramowaniu też przecież "prowadzę obiekt", który zmienia swoją odległość ode mnie, a ostrość zostaje ustawiona tuż przed otwarcim migawki. Więc tryb Al Servo winien być włączony?:?: Dzięki za podpowiedź.

Kubaman
27-06-2008, 22:35
nie ma to związku bezpośredniego
servo to tryb Af w którym pomiar na czujnikach af odbywa się w sposób ciągły. Gdy obiekt porusza się zmieniając płaszczyznę ostrości servo będzie podążał za celem. Zrobienie zdjęcia nie powoduje zaprzestania pracy AF - działa o tak długo jak wciskamy spust do połowy.

Inaczej w trybie one shot af się fiksuje i już nie rusza, po zrobieniu zdjęcia trzeba puścić i ponownie wcisnąć spust migawki aby uruchomić AF.

Panoramowanie to prowadzenie obiektu w kadrze. Czyli inna tematyka. Dobre panoramowanie odbywa się w płaszczyźnie (bryle) ostrości i przy małych przesunięciach nie wymaga do uzyskania ostrego zdjęcia włączonego trybu servo. Jednak wydaje sie on być jak najbardziej naturalnym rozwiązaniem dla takiego rodzaju fotografowania, zwłaszcza że najlepiej współpracuje z trybem zdjęć seryjnych.


Wracając do tematu wątku: jeśli kiedyś się skusze na puszkę serii 1 to chyba głównie przez ilość i krycie punktów AF niezbędna do servo. Servo np. w 40D to jednak zabawa, a nie konkretna praca.

Paenka
28-06-2008, 01:30
no dziękuje wyjaśnienie, póki co tyle śie domyślałam :D Jednak to co mnie nurtuje ze względu na brak możliwości sprawdzenia tego live (analog) czy w trakcie śledzenia obiektu mam trzymac spust do polowy i kiedy uznam ze chce zrobić zdjęcie dociskam?
Bawiłam sie na aparacie kolegi 350D i ciężko kurcze zrobić ostre zdjęcie w ruchu z tym ai servo :( wszystkie są poruszone....albo ja już mam tak wyprany mózg co do ostrości,. Czy monopod jest niezbędny?

qNick
28-06-2008, 01:57
no dziękuje wyjaśnienie, póki co tyle śie domyślałam :D Jednak to co mnie nurtuje ze względu na brak możliwości sprawdzenia tego live (analog) czy w trakcie śledzenia obiektu mam trzymac spust do polowy i kiedy uznam ze chce zrobić zdjęcie dociskam?
Bawiłam sie na aparacie kolegi 350D i ciężko kurcze zrobić ostre zdjęcie w ruchu z tym ai servo :( wszystkie są poruszone....albo ja już mam tak wyprany mózg co do ostrości,. Czy monopod jest niezbędny?

Może użyłaś za długich czasów ? Spróbuj powyżej 1/1000 i powinno być ostro. Albo na początek niech obiekt porusza się w twoją stronę tak abyś nie musiała go śledzić i też krótki czas naświetlania. Tak jak napisałaś trzymaj spust do połowy i dociskaj albo serią go...spust do końca :)

Viracocha
28-06-2008, 02:15
no dziękuje wyjaśnienie, póki co tyle śie domyślałam :D Jednak to co mnie nurtuje ze względu na brak możliwości sprawdzenia tego live (analog) czy w trakcie śledzenia obiektu mam trzymac spust do polowy i kiedy uznam ze chce zrobić zdjęcie dociskam?
Tak.


Bawiłam sie na aparacie kolegi 350D i ciężko kurcze zrobić ostre zdjęcie w ruchu z tym ai servo :( wszystkie są poruszone....albo ja już mam tak wyprany mózg co do ostrości,. Czy monopod jest niezbędny?
Jeśli zdjęcia są poruszone (a poruszenie wynika z ruchu obiektu), a nie nieostre, to monopod w niczym nie pomoże. Żeby "zamrozić" ruch musisz zastosować krótkie czasy naświetlania. Jak krótkie - zależy od prędkości poruszającego się obiektu i kąta pod jakim się przemieszcza w stosunku do obiektywu.

Paenka
29-06-2008, 01:36
zamrozić to wiadomo krótkie tak jak piszecie ale ja bym chciała żeby obiekt był ostry a tło poruszone...jak to sie nazywa? panoramowanie? czy mylę pojęcia?

jbwm
29-06-2008, 02:30
Panoramowanie. (http://www.fotografuj.pl/Article/Panoramowanie/id/30)

Paenka
29-06-2008, 12:25
o dziękuję a jeszcze mam jedno pytanko
Gdy śledzę obiekt z tym ai servo, wciśniety do połowy spust to aparat ciagle mieli ale nie potwierdza co chwilę ostrości, czy to znaczy, że mam sie tym nie przejmowac i po prostu ciachać zdjęcie?

janmar
29-06-2008, 13:31
o dziękuję a jeszcze mam jedno pytanko
Gdy śledzę obiekt z tym ai servo, wciśniety do połowy spust to aparat ciagle mieli ale nie potwierdza co chwilę ostrości, czy to znaczy, że mam sie tym nie przejmowac i po prostu ciachać zdjęcie?

Dokładnie.
Trzy tygodnie temu fotografowałem turniej taneczny w tancu towarzyskim ,pierwszy raz w życiu.Wielka sala w polowie ciemna a w polowie jasna.Zawodnicy poruszaja glowami i ciałem w sposób absolutnie zaskakujący i nieprzewidywalny.Miałem 5d z 70-200 f4L.Lampa 580 EX.{B. rzadko uzywam lampe} Po kilku próbach utrzymania głow tancerzy w polu centralnego kursora,właczylem all serwo.[b.rzadko uzywam]W domu z pewną niechecia i pewna doza niesmiałosci włozyłem kartę na której było przeszło 3 GB do czytnika.I co? i zagrały harfy eolskie.Kilka dosłownie nieostrych fotek i to z mojej winy[idealnie ostra publika swiadczy o tym gdzie spoczał kursor.]Warto [Truizm] dokładnie przeczytac instrukcję o AF.A w ogóle to ciekawe skad ta opinia o złym AF W 5D.?
Pewnie nie jest lepszy od 1d mark III,ale na pewno nie jest przyczyna nieostrych zdjęć.
Aha ,warto pamietac o ustawieniu w Cfn.funkcji zapobiegajacej przeskoczeniu ostrosci na chwilowo pojawiajacy sie w polu widzenia obiekt.Pozdrawiam.

Paenka
29-06-2008, 14:38
problem w tym z instrukcja do eosa 33 w przypasku obslugi ai servo jest tak krótka i tak nijaka, że mała głowa:/

adino
09-07-2008, 22:02
to moze ktoś by napisał mały tutorialik jak i kiedy używać poszczególne ustawienia AF :)

szczerze to bardzo chętnie bym się z tym zapoznał bo sam nie wiem czy zawze dobrze robię :)

piotrr
09-07-2008, 22:46
Na występach mojej córki niestety nie zaliczyłem tylu udanych fotek - też 5d z 580 EXII i 70-200. Jeśli mogę - jakich ustawień Cfn najlepiej użyć? Fotografowałem w priorytecie przysłony - nie jestem zadowolony z efektów. Potem podkręciłem iso i odpuściłem lampę - ale to jeszcze nie to.Dużo nieostrych.Użyć prioryteu czasu i AI servo? Czy może całkiem na M? Daj może przykład foty z występów pls. Moja córka tańczy więc, pewnie się przyda jakaś rada na koncertowe ujęcia ;-) Pozdrawiam.