PDA

Zobacz pełną wersję : 10D, tryb TV i synchronizacja z wbudowanym flashem



kongi
03-12-2004, 17:54
Hm, niech mnie ktos oswieci albo poprawi (ze 10D zepsute nie chce slyszec ;-)

Postaram sie łopatologicznie
Włączamy Tv, podnosimy lampke wbudowaną, ustawiamy czas załóżmy 1/125
najeżdzamy na ciemny róg, wsiskamy do połowy spust i ..... niespodzianka
aparat przestawia mi czas na (zależnie od ciemności) na 1/4, 1/2 - a nawet jak jest
bardzo ciemno "0.5 i lepiej
Lampa oczywiscie działa ok - nawet błyska sobie żeby ustawić ostrość.
Zdjęcie rzeczywiscie robi tez czasem który podał.
Puszczenie po pomiarze spustu - wraca na te swoje 1/125
Dalej....
W trybie Av na sync auto wiadomo - na wymuszony 1/200 - robi na 1/200
na P - robi najczęscie 1/60 - tez jest ok
na zielonej trawce - tez robi czasami 1/60 1/80 itp.

Cos robie nie tak, czy cos jest kuku z moim Tv ?
Sytuacja nie występuje zawsze - jak jest w miare jasno, ustawie 1/125, czasem nawet
nie spadnie poniżej tych 1/125 - czasem troszeczke na 1/100 powiedzmy
Instrukcja to prezcyzuje dokładnie - ręczne od 30" do 1/200 oczywiście....

Tomasz Golinski
03-12-2004, 18:58
moze w custom functions jest włączony "security shift" czy jakoś tak?

kongi
03-12-2004, 20:04
moze w custom functions jest włączony "security shift" czy jakoś tak?
safety shift in av or tv ?

ta, 101% right - dzieki :idea:

Vitez
03-12-2004, 21:34
Cos robie nie tak, czy cos jest kuku z moim Tv ?

Nie przeczytales instrukcji z jednoczesna zabawa aparatem i ustawieniami ktorych nie znasz/nie rozumiesz 8) .
Zrob to... przed zadaniem nastepnego pytania :)

kongi
03-12-2004, 21:56
Cos robie nie tak, czy cos jest kuku z moim Tv ?

Nie przeczytales instrukcji z jednoczesna zabawa aparatem i ustawieniami ktorych nie znasz/nie rozumiesz 8) .
Zrob to... przed zadaniem nastepnego pytania :)
grrr... ;-)
pokaż gdzie w instrukcji jest napisane, ze Cn16.0/1 ma sie do pstrykania
flashem
poza tym to jest erm.... debilne troche, bo wynika że jak sie chce P i krecić
to trzeba włączyć - a jak sie chce podnieść lampe i nie mieć 4"/F4 to wyłączyć...
Może coś przeoczyłem, ale o ile piszą (i tak myslałem o tej funkcji) o "recznych"
Av/Tv - to w rozdziale błyskowym nie ma o tym słowa (albo ja nie znalazłem)
Nie, nie zmuszam nikogo do szukania (właściwie to dot. głównie Tv - bo Av jest opisane
jako w przypadku lampy doświetlające bardziej, to Tv cytując="ręczne "30-1/200")

Vitez
04-12-2004, 00:22
pokaż gdzie w instrukcji jest napisane, ze Cn16.0/1 ma sie do pstrykania
flashem

Tam jest wyraznie napisane co robi ta Cn Fn. Do fotografa nalezy reszta - czyli POMYSLENIE jaki wplyw na zdjecie, uzyte parametry i akcesoria bedzie mialo wlaczenie tej czy innej funkcji swojego sprzetu.
A jak nie uda sie pomyslec to wystarczy potestowac :P

mark70
04-12-2004, 01:23
Tam jest wyraznie napisane co robi ta Cn Fn. Do fotografa nalezy reszta - czyli POMYSLENIE jaki wplyw na zdjecie, uzyte parametry i akcesoria bedzie mialo wlaczenie tej czy innej funkcji swojego sprzetu.
A jak nie uda sie pomyslec to wystarczy potestowac :P

potestować... lub zapytać...

Zawsze dobrze sie dowiedzieć "kosztem" doświadczeń innych. nie wim czemu tak często, poniektórzy, kąśliwie kwitują takie pytania, bez nich, wątki na forum, powstawały by 1-2 na tydzień.
A w końcu, to po co jest to forum? :idea: ?

kongi
04-12-2004, 02:02
pokaż gdzie w instrukcji jest napisane, ze Cn16.0/1 ma sie do pstrykania
flashem

Tam jest wyraznie napisane co robi ta Cn Fn. Do fotografa nalezy reszta - czyli POMYSLENIE jaki wplyw na zdjecie, uzyte parametry i akcesoria bedzie mialo wlaczenie tej czy innej funkcji swojego sprzetu.
A jak nie uda sie pomyslec to wystarczy potestowac :P
ja wiedziałem że tak będzie.... ja wiedziałem że tak będzie...
cytuje:
C.Fn-16
Przesuwanie nastaw ręcznych w trybach Av i Tv
Funkcja ta działa dla fotografowania z preselekcja czasu naświetlania oraz preselekcją przysłony
0: Disable - bez przesuwania nastaw wykonanych ręcznie
1: Enable - nastawy ręczne mogą być zmieniane
Jeśli jasność fotografowanego obiektu ulegnie szybkiej zmianie i aktualne nastawy ręczne czasu naświetlania lub przysłony nie pozwalają uzyskać prawidłowej ekspozycji, to nastawa wykonana ręcznie przesuwana jest aż do uzyskania prawidłowej ekspozycji.

wiec ja sie pytam, co ma piernik do wiatraka....
dlaczego z wyłączoną opcją, potrafi zrobić zdjęcie z lampa 125/F4 - a z włączona
podaje "5/F4 ?
owszem, da się kręcić - ale w zakresie tak jak by lampa był po prostu schowana
powiem wiecej, mierząc w tych samych warunkach z podniesioną i opuszczoną - mam ten
sam wynik pomiaru :)
I prosze Cie Vitez - jak Cie lubie - nie zmuszaj mnie do cytowania całego rozdziału o błyskaniu dobra ? :)

Tomasz Golinski
04-12-2004, 02:27
kongi, w trybie Av i Tv swiatlo jest mierzone niezaleznie od lampy. doczytaj jeszcze to ;)

rzeczywiscie opis tej funkcji jest niefortunny. ja tam jej nawet nie probowalem, wiec nie wiem czy dziala tak jak w instrukcji, czy tak jak napisałeś.

kongi
04-12-2004, 02:31
kongi, w trybie Av i Tv swiatlo jest mierzone niezaleznie od lampy. doczytaj jeszcze to ;)

rzeczywiscie opis tej funkcji jest niefortunny. ja tam jej nawet nie probowalem.
tylko opis ? :)
uwazasz ze zmierzy, ustawi "5 F4 i jak walnie flashem to cos z tego widac ? :))

Tomasz Golinski
04-12-2004, 02:34
uważam, że flash zadziała tak, jak zawsze w Av, Tv czyli tylko dopali główny obiekt.

maku
04-12-2004, 03:37
Przyznam się że nie sprawdzałem jeszcze tego trybu z lampą. Ale jak na moje „dopalić” powinien tylko z „AV” gdyż wtedy pomiar światła bierze pod uwagę światło „zastane” i stara się wykorzystać je w jak największym stopniu a więc zjeżdża z czasem. Innymi słowy aparat „myśli” : „AV czyli priorytet ma głębia ostrości, czyli należy doświetlić jak największy obszar jak najrówniej”

Natomiast w „TV” priorytet ma czas – zamrażanie ewentualnego ruchu – innyni słowy pieprzyć równomierne oświetlenie mamy oświetlić to co jest w centrum głębi ostrości i wtedy aparat nie „dopala” tylko „wali” tyle ile uzna za stosowne.

Vitez
04-12-2004, 04:45
Innymi słowy aparat „myśli” : „AV czyli priorytet ma głębia ostrości, czyli należy doświetlić jak największy obszar jak najrówniej”

Natomiast w „TV” priorytet ma czas – zamrażanie ewentualnego ruchu – innyni słowy pieprzyć równomierne oświetlenie mamy oświetlić to co jest w centrum głębi ostrości i wtedy aparat nie „dopala” tylko „wali” tyle ile uzna za stosowne.

Nie aparat tylko ty myslisz. I nadal masz myslec gdy stosujesz te tryby, albo poeksperymentowac jak one dzialaja gdy myslenie i wyobraznia zawodzi.

Aparat wcale tak nie mysli jak to opisales i sam sie o tym przekonales.
I nie podoba ci sie to.
Poniewaz "myslenia" aparatu nie zmienisz to musisz zmienic myslenie fotografa.
Czyli albo przyjac do wiadomosci ze aparat dziala tak a nie inaczej i uzywac tych trybow majac w swiadomosci to jak wlasciwie dzialaja, albo zmienic na bardziej tobie odpowiadajace tryby i ustawienia, albo odstawic aparat na polke jesli uwazasz ze to aparat ma myslec za ciebie :roll: .

mark70
04-12-2004, 11:13
Nie aparat tylko ty myslisz. I nadal masz myslec gdy stosujesz te tryby, albo poeksperymentowac jak one dzialaja gdy myslenie i wyobraznia zawodzi.
.
No właśnie, myslenie i eksperymenty górą.

ja dość cęsto kożystam z Tv i Av. mam natomiast pytanie jaki czasy stosujecie przy łapaniu ujęć z ręki dla długości 100 i 200. Ja dotychczas stosowałem max 1/45 - 1/60. ale dla krótkich obiektywów (do 55). Niedawno zaopatrzyłem się w dłuższy i dla 200 miewam często poruszone zdięcia. mam małe zapytanko o wasze obserwacje.

Pszczola
04-12-2004, 12:57
Standard: Dla 200 mm okolo 1/200, dla 100 mm okolo 1/100. Choc przyznac musze, ze dla osob wprawionych i nie podpitych mozna probowac przy odpowiednim stabilizowaniu rak trzaskac na czasach o dluzszych. Udawaly mie sie zdjecia np dla 200 mm okolo 1/100, czy dla 100mm 1/60-50.

Tomasz Golinski
04-12-2004, 13:49
dla cyfry dobrze uwzględnić krop, więc dla 200mm 1/300

Pszczola
04-12-2004, 15:30
Jejku.. przy cyfrakach i wycinaniu kadru przez crop trzeba uwzgledniac jeszcze wydluzenie czasu przy nastawach (zakladajac ze nie robimy zielona trawka)? Cos jeszcze? Coraz bardziej mnie dslr-y zniechecaja (te o wmiare przystepnej cenie)... :cry:

mark70
04-12-2004, 16:04
Jejku.. przy cyfrakach i wycinaniu kadru przez crop trzeba uwzgledniac jeszcze wydluzenie czasu przy nastawach (zakladajac ze nie robimy zielona trawka)? Cos jeszcze? Coraz bardziej mnie dslr-y zniechecaja (te o wmiare przystepnej cenie)... :cry:

No mają pewne wady.... może pomyśleć o formacie 6x6? jakość !!!

Mnie przedewszystkim zadawala natychmiastowość i koszty robienia zdjęć. jeśli bym trzaskał w takim tempie jak od kiedy mam cyfrę - zginął bym pod stertą negatywów i papieru foto.

A tak na marginesie: czy ktoś wybiera sie na Festiwal Slajdów Podróżniczych??

http://www.terra.waw.pl/festiwal/2004/terraincognita.html (http://http://www.terra.waw.pl/festiwal/2004/terraincognita.html)

Vitez
04-12-2004, 19:50
Jejku.. przy cyfrakach i wycinaniu kadru przez crop trzeba uwzgledniac jeszcze wydluzenie czasu przy nastawach (zakladajac ze nie robimy zielona trawka)?

A cos w tym dziwnego widzisz?
Czas naswietlania zalezy od _kątu widzenia_ a nie od ogniskowej.
Aparat z cropem z podpietym np 200mm bedzie mial mniejszy kat widzenia niz to 200mm podpiete do analoga, dlatego masz wieksze ryzyko na poruszenie z powodu mniejszego kata widzenia, dlatego czas musisz dopasowac do ogniskowej po przemnozeniu - logiczne :P (jesli sie wie ze czas zalezy tak naprawde od kata widzenia ktory to dopiero sie przeklada na ogniskowa - rzeczywista albo efektywna :P ) .
Rownie dobrze zamiast na dSLR mozesz narzekac na telekonwertery - nawet jak je nakrecisz do szkiel na analogu to i tak musisz skrocic czas naswietlania bo kat widzenia sie zmniejsza a szansa na poruszenie rosnie :P .

Btw ja dla 200mm czyli efektywnych 320mm na 10D stosuje czasy ok 1/200 a na upartego potrafi mi wyjsc nieporuszone przy 1/125 .

Pszczola
04-12-2004, 20:00
Btw ja dla 200mm czyli efektywnych 320mm na 10D stosuje czasy ok 1/200 a na upartego potrafi mi wyjsc nieporuszone przy 1/125 .

Zdecydowanie jestem za pstrykaniem "na upartego" :)