PDA

Zobacz pełną wersję : czy warto?



Juicy
20-09-2006, 16:18
Witam,
Nie lecę na lenia i przejrzałem wszystkie wątki o 580 EX zanim pytam. No ale nie dało mi to to jasnej podpowiedzi na pytanie czy warto się przesiadać z 550 EX na 580 EX przy 20d. Jakie jest wasze zdanie, będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.

Avadra_K
20-09-2006, 16:35
Warto, zdecydowanie warto możliwości jakie stwarza ten zestaw w 100% pokrywają się z oczekiwaniami sredniozaawansowanego "pstrykacza". Sam korzystam i polecam (jedna uwaga) załatw sobie dobre aku do tej lampy

filip71
20-09-2006, 17:29
róznic jest kilka, np.:
- 580 bierze pod uwage balans bieli,
- szybciej się ładuje;
- ma wg nie lepsze rozwiązanie systemu obracającego sam palnik.

Ja miałem 550 ale po zmianie body na 5D elementem, który zdecydował o zmianie było szybsze ładowanie i nowy system obracania palnika gdyż ten w 550 (głównie lewo-prawo) mnie bardzo irytował. Jednakże gdybym nie miał kompletu docelowych obiektywów to lampy bym nie zmienił a kasę zainwestowałbym w szkło.

Sam musisz sobie odpowiedziec czy te kilka róznic daje taką wartość dodaną, że wydatek się opłaca.

Slipper
20-09-2006, 17:39
Zamien 550EX na 430EX, chyba ze potrzebujesz bardzo mocnej lampy zeby robic zdjecia oddalonych obiektow w nocy, 580EX jest mniejsza od 550EX, a 430EX jest mniejsza od 580EX, a 430 i 580 maja praktycznie te same mozliwosci nie liczac liczby przewodniej. Wielu fotorepo teraz przesiada sie ze swojej starej 550 na 430 bo jest mniejsza, poreczniejsza i naprawde wystarcza

Vitez
20-09-2006, 18:37
róznic jest kilka, np.:
- 580 bierze pod uwage balans bieli,
- szybciej się ładuje;
- ma wg nie lepsze rozwiązanie systemu obracającego sam palnik.

580 nie bierze pod uwage balansu bieli. Tylko stara sie UTRZYMAC ta sama temperature barwowa swiatla przy dluzszej serii blyskania.
Z dwoma pozostalymi punktami sie zgodze - jesli komus cos przeszkadza w 550EX ORAZ czesto korzysta z lampy blyskowej, zdjec seryjnych, silnego doswietlania lampa w ciemnych warunkach (tryb M) - to warto doplacic do oszczednosci energetycznej.

Juicy
20-09-2006, 18:52
no to już coś wiem a jeśli chodzi o kwestie prawidłowej siły błysku do zastanych warunków czy te modele się różnią? Robiąc np śluby rzadko jestem na 0 zawsze muszę ją korygować, byłoby cudownie jakby lampa się nie myliła.

Jarek Jaworski
20-09-2006, 19:17
Jesli mialbym na twoim miejscu wybierac to dokupilbym druga 550 ;)
Tak na serio zestaw dwu lamp daje bardzo duze mozliwosci oswietlenia i na tym bym sie skupial. Roznica miedzy dwoma lampami jest nie tak bardzo duza, zwlaszcza jesli chodzi o efekt finalny :D glownie chodzi o ergonomie i jak napisal Vitez - oszczednosc energetyczna.
Na dpreview znalazlem opis problemow z 580, ktore w/g czlowieka ktory uzywa bodajze 6 takich lamp sa slabszymi konstrukcjami w porownaniu z 550. Chodzilo o przegrzewanie i spalanie sie palnikow.
550 to prawdziwy kon roboczy dopiero po okolo 6 latach uzywania i jak szacuje 30 tys blyskow, udalo mi sie przepalic palnik a w miedzyczasie lampa przezyla wszystkie przygody, lacznie z zaciekami od deszczu na wyswietlaczu, urwaniem polowy stopki, klejeniem czerwonej szybki po upadku na kamienna posadzke.
Podsumowujac ja bym nie wymienial, dokupic 580 to tak