PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dokładnie działa AF w 300D i innych dSLR-ach?



jantyl
02-12-2004, 19:50
Cześć! To mój pierwszy post na forum. Jestem szczęśliwym posiadaczem 300D. Interesuje mnie opis układu AutoFocus w tym modelu i ewentualne porównanie z innymi lustrzankami cyfrowymi. Może jest ktoś na forum z serwisu, albo mający dostęp do dokumentacji serwisowej. Mam na myśli budowę tego układu. Np. gdzie jest czujnik? Jaki udział w działaniu ma matówka i lustro i ich ewentualne zabrudzenie? Czy te elementy również trzeba czyścić, tak jak matrycę (tak na marginesie nie wiem czemu ludzie robią z tego taki problem.Matrycę czyściłem kilka razy-również w warunkach polowych). Może znacie jakieś linki z opisem technicznym. Pozdrawiam Janusz.

maku
02-12-2004, 20:04
Przeszukaj forum – posty dotyczące AF. Gdzieś był podany link do budowy tego układu w D70. Nie jest to wprawdzie interesujący Cię aparat ale ogólne działanie układu jest takie samo.

Vitez
02-12-2004, 21:35
Przeszukaj forum – posty dotyczące AF. Gdzieś był podany link do budowy tego układu w D70.

http://www.forum.jedrak.com/viewtopic.php?t=8 :mrgreen:

Co do szybkosci to moge podac ci szacunkowe dane, na podstawi opinii, wyczytane itp:
D30 najwolniejszy, D60 nieco szybszy, 300D i 10D porownywalne do siebie a szybsze od D60, 20D nieco szybszy od 10D , 1D , 1Ds ipodobno nieco szybsze od 20D a do siebie porownywalne, choc niektorzy twierdza ze 1D szybszy... ich wersje MkII odpowiednio szybsze od ich wersji starszych (glownie dzieki prockowi DIGIC II ).
Jako najszybszy AF stawialbym 1D MkII :roll: .
Co do nie Canona to w lapie trzymalem tylko D70 i D100 - D100 wolniejszy od 10D, D70 porownywalny.
W ta sobote jak mi sie uda dopchac bede sie bawil chwilke Minolta D7D :D majac tez w lapie swojego 10D to bezposrednio porownam (o ile szkla beda porownywalne).

jantyl
03-12-2004, 01:13
Dzięki za linka: http://www.forum.jedrak.com/viewtopic.php?t=8 .Troche mi to rozjaśniło sprawę. W Canonie 300D jest jedna śrubka do regulacji - tylko tego drugiego lustra. Myślę, że goście którym źle ostrzy mogą spróbować regulacji. Z tego wynika, że pasuje okresowo czyścić te dwa lustra oraz czujnik AF. Kurz i inne syfy zbierające się w tych miejscach (oba lustra i czujniki), spowodują osłabienie strumienia światła, a więc w konsekwencji gorsze parametry AF. To tak jakby założyć ciemniejszy obiektyw.(Niech mnie ktoś poprawi, jeżeli się mylę). Ciekawe czy serwisy oprócz czyszczenia matrycy, czyszczą również te elementy? Instrukcja obsługi wspomina tylko o konserwacji matrycy.
Swoją drogą to marnotrawstwo dzielić strumień swiatła pomiędzy matówkę i czujniki AF, osłabiając jasność. Gdyby wizjer i czujniki AF były zintegrowane światło na nie padające byłoby jaśniejsze.

Jurek Plieth
03-12-2004, 01:22
300D. Interesuje mnie opis układu AutoFocus w tym modelu i ewentualne porównanie z innymi lustrzankami cyfrowymi.
...Np. gdzie jest czujnik? Jaki udział w działaniu ma matówka i lustro i ich ewentualne zabrudzenie?
...Może znacie jakieś linki z opisem technicznym
Witaj Janusz.
W dużym skrócie, to chyba (?) budowa wszystkich dSLR jest zbliżona, jeśli nie liczyć takich 'kogutków' jak minoltowski system stabilizacji w korpusie, a nie w obiektywach. Lustro główne jest półprzepuszczalne i ma zamontowane pod kątem prostym lustro pomocnicze. Dzięki temu drugiemu promienie świetlne kierowane są na płytkę z 'czujnikami AF' znajdującą się na spodzie korpusu, naprzeciwko matówki. System pomiaru ostrości opiera się detekcji maksymalnego kontrastu, a w różnych aparatach jest różna ilość czujników AF. Np. w 10D jest ich siedem, a w 20D aż 9. Czujniki AF umieszczone są zazwyczaj (?) na dwóch przecinających się osiach.
Wszystko wskazuje na to, że zasadniczy wpływ na dokładność AF ma dokładność i stabilność położenia lustra pomocniczego. Minimalne różnice kątowe powodują bowiem 'ogniskowanie' ostrości albo przed celem, albo tuż za.
Czy tyle starczy? :D

[ Dodano: 02-12-04, 23:25 ]

Gdyby wizjer i czujniki AF były zintegrowane światło na nie padające byłoby jaśniejsze.
Ale jak zintegrować, żeby czujniki nie znalazły się na powierzchni matówki? :mrgreen:

Vitez
03-12-2004, 04:04
Czujniki AF umieszczone są zazwyczaj (?) na dwóch przecinających się osiach.

hehe... w 20D raczej nie ;) : http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS20D/Images/viewfinderviewdiag.jpg

jantyl
03-12-2004, 20:02
Dzięki za wyjaśnienia. Muszę to teraz przetrawić. :wink:


Ale jak zintegrować, żeby czujniki nie znalazły się na powierzchni matówki?
Nie wiem, teoretyzowałem. Ale przyznasz, że to kusząca perspektywa. :D

Jurek Plieth
03-12-2004, 22:55
Ale jak zintegrować, żeby czujniki nie znalazły się na powierzchni matówki?
Nie wiem, teoretyzowałem. Ale przyznasz, że to kusząca perspektywa. :D
Jeszcze bardziej kusząca, aby czujniki AF znalazły się na powierzchni matrycy :mrgreen:

Tomasz Golinski
04-12-2004, 00:09
Jurek Plieth, raczej, zeby aparat ustawiał ostrość przy pomocy samych danych z matrycy, bez dodatkowych czujników. Eliminuje to na pewno FF/BF ale za to uniemożliwia ostrzenie jednoczesne z podglądem :) W ten sposób zmierzamy do kompaktów...

jadeit
04-12-2004, 01:28
na jakims anglojęzycznym portalu wyczytałem

ze 20d ma AF działący o jedną przysłone niżej niz 10d i odpowiednio -0,5ev vs. +0,5 ev

może ktoś potrafi wywnioskować :) przy jak ciemnym szkle 20d bedzie w stanie focusować ?
chodzi mi o podłączenie telekonwertera :)
a wniosek wysnułem taki że skoro moje szkło z 10d działa, to po dołozeniu doń telekowertera np x1,4 lub 1,5 szkło straci 1 przysłone którą to strate zrekompensuje o jedną przysłone lepszy AF w 20d :)

może bredze mam nadzieje że ktoś mnie oświeci

p
o
z
d
r
a
w
i
a
m