PDA

Zobacz pełną wersję : mój eos5 do lamusa?



bodziewicz
17-09-2006, 21:50
Witam i proszę o poradę, czy odstawić do lamusa mojego eosa 5, zamieniając go na 5D? Mam zamiar całkiem zrezygnować z analogu, ale siła przyzwyczajenia nie pozwala jednoznacznie go odrzucić. Widzę, że masę zdjęć wykonuję jednak cyfrowo (szybkość kontroli tego co uchwyciłem, możliwość gromadzenia tysięcy zdjęć i łatwy do nich dostęp). Nie wiem co robić? Chciałbym lustro, ale już na długie lata, więc myślę o 5D, szkła mam co prawda kiepskie, ale pasowałyby do obydwu puszek, no i firma Canon, jakoś "zakochałem" się w niej kilkanaście lat temu i tak jest do dziś. Poradźcie, co kupić? wszystko jest w tym eosie 5D, co chciałbym, żeby było, tylko brak lampy pewnie odczuję. W mojej 5 tce jest, często z niej korzystałem i boję się, że będzie mi jej bardzo brakowało. Czy ktoś był w podobnej sytuacji jak ja? ten model jest naprawdę rewelacyjny, kusi jakością zdjęć, ale czy może jeszcze poczekać na jakiegoś następcę?

Vitez
17-09-2006, 23:15
Poradźcie, co kupić? (...)wszystko jest w tym eosie 5D, co chciałbym, żeby było, tylko brak lampy pewnie odczuję. W mojej 5 tce jest, często z niej korzystałem i boję się, że będzie mi jej bardzo brakowało.

Kup 5D i lampe 430EX.
A 5tke sobie zostaw, wloz do srodka ulubiony film, przypnij stalke z najczesciej uzywana ogniskowa i niech czeka na zbawienie :) .

jac123
18-09-2006, 15:23
Witam i proszę o poradę, czy odstawić do lamusa mojego eosa 5, zamieniając go na 5D?

Zależy ile zdjęć robisz i czy robisz duże powiększenia? Jak dużo i duże powiększenia to kup cyfrę, jeśli mało trzymaj się analoga. No ale jeśli masz duzo forsy to nie ma znaczenia, możesz nawet kupić i dwie cyfry.

Kolekcjoner
18-09-2006, 15:26
Nie wiem jakie masz obiektywy ale może się okazać, że większość nie będzie się nadawła do pracy z 5D. Poczytaj forum. Ten aparat ma bardzo duże wymagania co do jakości szkieł.

bodziewicz
18-09-2006, 20:45
Jeżeli chodzi o lampę to mam Metza 54MZ4, bardzo fajnie mi działa z eos5 i moją małą cyfrą (Olympus5060), poprzez adaptery oczywiście. Nie wiem co daje ETTL, zawsze robiłem w ATTL-u i jestem jakoś zadowolony. Nie wiem czy Metz będzie z 5D współpracował w ogóle, więc pozbywając się mojej 5tki chyba za dużo stracę. Muszę przyznać, że robię dosyć dużo zdjęć, lecz arsenał szkieł mam marny. Czeka mnie więc i tak zakup nowych, porządnych szkiełek i dlatego myślę co robić? Analog, wg mnie oczywiście jest rewelacyjny, miałem w rękach od kolegów różne maszynki, ale moja 5tka wydaje mi się naj. Dlatego myślę, że 5D to dobry zamiennik. Napewno analog jest niezbędny w torbie fotoamatora, ale myślałem, żeby zamiast niego kupić jakiegoś "bezbateryjnego" i prądożernego Nikona FM lub FM2. Proszę o radę jakie obiektywy będą współpracowały i z 5tką i 5D? Co muszą mieć w nazwie? Zamierzam coś kupić, jak oczywiście wezmę 5D, więc może wystarczy dobrać takie by grały z obiema puszkami? Mam obecnie Sigmę i Tamrona tele. Badziewie. Nic więcej nie piszę bo wstyd. Zdjęcia nie za ostre wychodzą, a jak pożyczyłem oryginałka Canona 50/1,4 to myślałem, że to nie z mojego aparatu zdjęcia. Mam skaner EpsonPerfection2400, skanuje bardzo ładnie klisze i zaraz widać efekty jakości obiektywu. Dużych powiększeń nie robię, max 20x30cm, ale w takich odbitkach uwielbiam ziarno. Krystaliczna czystość z cyfry nie bardzo podoba mi się, ale na komputerze natomiast wygląda to lepiej niż skan z błony. Poradźcie w kwestiach wyżej zaprezentowanych. Pozdr

ukasz
19-09-2006, 09:40
Metz 54MZ4 będzie działał z 5D o ile masz kostkę dedykacyjną w wersji M3 (kupowałem ostatnio na giełdzie w wawie, kostz 230zł). Ew. można aktualizować firmware starej. Bez aktualizacji lub kostki M3 lampa będzie działać tylko w manualu lub trybie A

Co do szkieł:

Stare Sigmy mogą nie działać z nowym aparatem, (err99 przy próbie przymknięcia przesłony), ale nie piszesz jaki dokładnie masz model więc nie wiadomo. Jednak nawet jeśli będzie działać, to skoro nie jesteś zadowolony z jej jakości na analogu to na 5D, mówiąc delikatnie, możesz być... bardziej niezadowolony;), zwłaszcza przy oglądaniu zdjęć na monitorze. Zatem zakup szkieł chyba będzie koniecznością. Jeśli nie chcesz wydawać na nie majątku, proponuje EF 50/1,8 i jako spacerzooma Tamrona 28-75/2,8

Inna sprawa, że mając pieniądze na 5D i te szkła które przed chwilą wymieniłem, na Twoim miejscu zastanowiłbym się na wzięciem tańszej puszki (20D na przykład) i lepszej szklarni.

Chyba ze chcesz kupić porządne body, z matrycą FF i potem kompletować porządne szkła (czytaj: wydawać na nie majątek :) ). Też tak można.

Nie pozbywaj się analogowej 5. Ja miałem co prawda 50, ale żałuje ze sie jej pozbyłem.

bodziewicz
20-09-2006, 12:01
Wiesz, nie chciałem pisać o szkłach bo wstyd, że na takich jechałem tyle lat. Praktycznie jak kupowałem moją 5tkę, to odrazu wziąłem Sigme 100-300/4,5-6,7 DL oraz 28-105/3,8-5,6 UCIII. Takie wtedy mi polecono, a nie było możliwości w czym wybierać. Ostatnie 20lat bawiłem sie Practicą MTL3 ze zwykłym Pancolarem. Szkła potwornie ciemne, a ten zoom 28-105 dość wyraźnie daje nie wyraźne zdjęcia. Jest tak czy tak na straty. Myślałem o Canonie 30D, ale jak poczytałem posty, to jakoś zniechęciłem się. Jedynie aparat 5D wyzwolił we mnie jakieś dziwne uczucie chęci posiadania go. Nie zarabiam na fotografii, jestem tylko jej miłośnikiem i na sprzęt wydałbym ostatni grosz. Mam wszystko wypieszczone, prawie jak nowe. Stare tylko moralnie i dlatego żal mi się pozbywać czegokolwiek. Nie warto chyba szanować bo później trzeba wyrzucać nowe rzeczy. Z porównań widzę, że jakość zdjęć z 5D i 30D jest bardzo dobra, niektórzy oczywiście widzą przepaść, inni natomiast nie widzą żadnej różnicy. Może warto się zastanowić jeszcze raz. Jak możesz ukasz, podaj mi nazwy (oznaczenia) szkieł działających z jedną i drugą puszką (oczywiście pomiń 30D narazie). Rozejrzę się po aukcjach ile co kosztuje. Mówiąc szczerze to chyba wystarczą mi 50/1,4, jakiś zoom o zakresie podobnym do mojego (może 24-135? jak jest).Pozdr

Kolekcjoner
20-09-2006, 19:58
(...) Z porównań widzę, że jakość zdjęć z 5D i 30D jest bardzo dobra, niektórzy oczywiście widzą przepaść, inni natomiast nie widzą żadnej różnicy. Może warto się zastanowić jeszcze raz. Jak możesz ukasz, podaj mi nazwy (oznaczenia) szkieł działających z jedną i drugą puszką (oczywiście pomiń 30D narazie). Rozejrzę się po aukcjach ile co kosztuje. Mówiąc szczerze to chyba wystarczą mi 50/1,4, jakiś zoom o zakresie podobnym do mojego (może 24-135? jak jest).Pozdr

Jeśli Cię stać na 5D to go bierz na pewno nie będziesz żałował. Co do doboru szkieł to najlepiej zapytać o to użytkowników tego body ale z tego co widzę to warto rozważyć 24-105/4 IS, T 28-75/2,8. Wartością samą w sobie 5D jest to że nie musisz kombinować z szerokimi kątami. Po prostu obiektywy mają normlne ogniskowe:).

mmsza
20-09-2006, 21:00
Jeśli możesz to kupuj 5D z 24-105L IS lub 24-70L.
24-105L kupiłem mając jeszcze 20D i z efektów byłem bardzo zadowolony, lecz po podpięciu go do 5D zostałem zwalony z nóg. To szkło dopiero teraz pokazało mi swoją klasę (nie na darmo wyszło razem z 5D i jest z nim sprzedawane w "KIT"ie). No i teraz dowiedziałem się co to znaczy 24mm :razz: