PDA

Zobacz pełną wersję : Ilość fotek na karcie CF



Tomasz1972
17-09-2006, 17:01
Witam . Wiem że ilość fotek jaką jesteśmy w stanie zrobić aparat podaje orientacyjnie , oraz że zależy od ISO itd.

Zakupiłem kartę 4Gb , wsadziłem do aparatu który pokazał że moge zrobić 471 fotek RAW . Zrobiłem 262 foty , a licznik dalej stoi na 471 . Po przełączeniu na jpg pokazuje 999 , więc maksimum , ale żeby aż tak błędnie szacować ilosc RAW ? Dla mnie dziwne , co o tym sądzicie ?

Kolekcjoner
17-09-2006, 17:31
A jaki apartat jeśli wolno spytać i jaka ta karta?

Tomasz1972
17-09-2006, 17:54
A jaki apartat jeśli wolno spytać i jaka ta karta?

Wolno :) 350D + PRETEC CF 4GB Cheetah 133x

Vitez
17-09-2006, 18:36
Proponuje pstrykac dalej. Moze i szkoda migawki ale jak raz zapstrykasz cala karte to potem bedziesz juz mial ilosc referencyjna pozwalajaca olac licznik i ominac ten problem.

shaqi
17-09-2006, 18:43
ja mam ta sama karte tylko 2GB i robie nia w raw 20D okolo 230-280zdjec

duza roznica ale wiele czynnikow wplywa na wielkosc pliku

Tomasz1972
17-09-2006, 18:51
Proponuje pstrykac dalej. Moze i szkoda migawki ale jak raz zapstrykasz cala karte to potem bedziesz juz mial ilosc referencyjna pozwalajaca olac licznik i ominac ten problem.

Migawki faktycznie szkoda .
Zrobiłem nastepujący test : zapisałem na karcie , poprzez czytnik 3,5Gb . Po włożeniu do aparatu pokazało ilosc prawidlowo . Zrobilem kilka zdjęć licznik pokazywał prawidłowo aż do zera. Wyjąlem kartę włożylem ponownie i aparat pokazał że może zapisać ................ 23 foty . Po naciśnięci spustu err 002 . Wykasowałem jedna fotę , ilosć wskazana przez aparat wzrosła do 24 . Oczywiście miejsca na karcie było tylko na jednego RAWa . ( Po wejściu w menu format mozna przeczytać że zajęte jest 4.0 KB , czyli tyle ile zajmują puste foldery )

Konkluzja : 350 podaje błędną liczbę fotek dla kart 4Gb i prawdopodobnie większych też .

Interesuje mnie czy taka przypadlośc dotyczy tylko 350D ( 300D sprawdzę pod tym kątem w poniedzialek ) czy też innych modeli także .




ja mam ta sama karte tylko 2GB i robie nia w raw 20D okolo 230-280zdjec

duza roznica ale wiele czynnikow wplywa na wielkosc pliku

Jeżeli możesz to przeczytaj jeszcze raz w czym mam problem :)

shaqi
17-09-2006, 19:11
moze konieczna bedzie aktualizacja firmweru
4GB karty to nowosc na rynku entry-lewel

wiec poprawa softu moze rozwiazac ten problem

Tomasz1972
17-09-2006, 19:27
moze konieczna bedzie aktualizacja firmweru
4GB karty to nowosc na rynku entry-lewel

wiec poprawa softu moze rozwiazac ten problem

Mam najnowszy firmwer jaki jest dostepny .

Kolekcjoner
17-09-2006, 20:23
Ciekawe, na dwu gigówkach pokazuje prawidłowo:). Najlepiej sprawdzić na innym egzemplarzu 350-tki. Może coś z kartą nie tak. Ja miałem pendrive'a który miał rzekomo 8GB, a po zapisaniu kilkuset MB pokazywał brak miejsca. Także to nie koniecznie wina aparatu. 30D z 4GB pokazuje prawidłowo. Mój znajomy ma i pokazuje mu ok. 450 zdjęć i ubywa zgodnie z logiką.

minek
17-09-2006, 21:08
A weź ją po prostu sformatuj w tym 350d.

Tomasz1972
17-09-2006, 21:56
Ciekawe, na dwu gigówkach pokazuje prawidłowo:). Najlepiej sprawdzić na innym egzemplarzu 350-tki. Może coś z kartą nie tak. Ja miałem pendrive'a który miał rzekomo 8GB, a po zapisaniu kilkuset MB pokazywał brak miejsca. Także to nie koniecznie wina aparatu. 30D z 4GB pokazuje prawidłowo. Mój znajomy ma i pokazuje mu ok. 450 zdjęć i ubywa zgodnie z logiką.
Miałem dwugigówki i wiem że działają bezproblemowo i zgodnie z logiką :). Mam dwie 4GB , obie nówki i na obu tak samo . Aparat pokazuje pojemnosc prawidłową ( po wejściu w menu format pokazuje wielkosć karty ) , zapis szybki i bezbłędny . W kompie także jeżeli chodzi o pojemnośc oraz transfery i ilosc mozliwych do zapisania plików to jest OK .

Nie mam dostępu do innego egzemplarza 350D , ale jak pisałem wyżej sprawdzę jak jest z 300D .
30D jest nowym aparatem i może być lepiej dostosowany do duzych pojemności i szybkich kart.


A weź ją po prostu sformatuj w tym 350d.
Proszę mnie nie obrażać :):):)

Vitez
17-09-2006, 23:18
30D jest nowym aparatem i może być lepiej dostosowany do duzych pojemności i szybkich kart.

I to chyba najbardziej logiczne wytlumaczenie.

Tomasz1972
18-09-2006, 14:21
I to chyba najbardziej logiczne wytlumaczenie.

Ale myślę że też byś się zdziwił jakby Twoje 20D działało nieprawidłowo z większa kartą .


Przetestowałem kartę na 300D i działa całkowicie prawidłowo .
Zadzwonilem na żytnią i mam przysłac aparat razem z kartą , to zobaczą co da się zrobić .

Vitez
18-09-2006, 16:43
Ale myślę że też byś się zdziwił jakby Twoje 20D działało nieprawidłowo z większa kartą .


Najpierw bym sie chwilowo zdziwil a potem bym zrobil to co napisalem wczesniej.

JAZ
21-09-2006, 15:43
Cześć. Jestem nowy, ale czytam forum od co najmniej roku.
Ja mam jak widać 350D oraz trzy karty SanDiska 1G II, 1G III i 4G III. ;)
Tą dużą kupiłem jak cena spadła do 800 zł. Wybrałem SanDiska, ponieważ gwarantował współpracę z każdym aparatem. Inne (np. Pretec) miały rok temu trochę problemów z nowymi modelami lustrzanek.

Nie mam z nimi żadnych problemow. Robię jednocześnie w RAW i JPG.
Karty wskazują dla 4G możliwość ok. 274 klatek (RAW+JPG).
W dół zlicza bez problemów. Fakt, że po zgraniu na dysk zawsze formatuję kartę od nowa.

Gdy kasowałem zdjęcia z karty pojedynczo, to pojawiały sie rzeczywiście jakieś problemy ze zliczaniem wolnego miejsca. To jest wina defragmentacji plików jak na dysku twardym. Myślę, że nie jest to wina 350D. Inne też tak mają. Gdy wyjmie się kartę ze slotu i ponowanie włoży, aparat zaczyna zapisywać w nowym katalogu i nie jest to widoczne z menu aparatu.
To może byc przyczyna waszych problemow ze wskazywaniem wolnego miejsca.

Jestem zwolennikiem kupowania jak największych możliwych pojemności karty (nie dzielić na mniejsze) na jakie pozwalają finanse. Teraz w 350D mogę mieć na 1G najwyżej 90 klatek RAW. Przy 5D to już dużo mniej. W przyszłoście coraz mniej na nowych modelach.:cry:

To jest denerwujące, gdy robisz zdjęcia dziecku na koniach, a tu ci brakuje miejsca na karcie i tracisz dobrą okazję. Musisz wymienić kartę, a ona już nie powtórzy pierwszego skoku przez przeszkodę.

Vitez
21-09-2006, 18:35
Inne (np. Pretec) miały rok temu trochę problemów z nowymi modelami lustrzanek.


Ale... masz jakies wsparcie?
Ja znam takie ogolne problemy z kartami:
- Sandiski bywaja podrabiane (inne firmy pewnie tez ale jakos glosno sie o Sandiskach zrobilo ostatnio)
- starsze (ponad 2 lata) i male Preteci (128, 256) potrafia pasc znienacka
- Kingstony padaja, nie jak muchy ale zdarza sie. Serwis Kingstona twierdzi ze to "fakt statystyczny" (znaczy im wiecej uzytkownikow kupilo dana marke tym wiecej wykrytych wadliwych sztuk)
- Niektore Lexary 80x mialy problem z niektorymi Canonami: http://www.dpreview.com/news/0506/05061001lexar_80xcards.asp

I tyle... pierwszy raz widze/czytam/slysze o niekompatybilnosci Pretecow z nowymi modelami aparatow, dlatego pytam - pokaz jakis dowod.


Jestem zwolennikiem kupowania jak największych możliwych pojemności karty (nie dzielić na mniejsze) na jakie pozwalają finanse.

A ja jestem zwolennikiem kupienia co najmniej DWOCH kart, o takich pojemnosciach na ktore pozwalaja finanse.


To jest denerwujące, gdy robisz zdjęcia dziecku na koniach, a tu ci brakuje miejsca na karcie i tracisz dobrą okazję. Musisz wymienić kartę, a ona już nie powtórzy pierwszego skoku przez przeszkodę.

A ja to po pierwsze oszczedzam klatki, po drugie gdy karta zbliza sie do zapelnienia a jest chwila czasu to zmieniam ja na pusta - by uniknac utraty waznego momentu akurat w czasie zmiany karty.
Zapelniona (choc nie musi byc do konca) laduje w databanku do zgrania.

adamek
21-09-2006, 19:27
Ja takze przypominam, ze jest taka ikonka z koszem na smieci. ;)

JAZ
26-09-2006, 13:43
Sorry, rozgadałem się. :(
Rzeczywiście moja pomyłka, to był Lexar nie Pretec.


Napisał Vitez:
A ja to po pierwsze oszczedzam klatki, po drugie gdy karta zbliza sie do zapelnienia a jest chwila czasu to zmieniam ja na pusta - by uniknac utraty waznego momentu akurat w czasie zmiany karty.
Zapelniona (choc nie musi byc do konca) laduje w databanku do zgrania.
A ja tego nie muszę robić z dwarazywiększą kartą. :-) ( teraz mam 4 x większą)
I nie muszę oszczędzać klatek.
I zgrywam mniej razy do banku. :lol:
A i tak uciekają mi dobre ujęcia. :?

Ale serio, chciałem powiedzieć że lepiej jest kupic jedną dużą kartę (niz dwie mniejsze). Po roku gdy ci ona nie wystarczy, kupisz nową ale juz za pół ceny lub dwa razy większą. Gdy kupowałem pierwszego SanDiska II 1Gb za ok 400 zł, to po 1.5 roku kupiłem 4Gb III juz tylko za 800 zł (poprzednio był po 1600). I nie są to podróbki.

Nemeo
26-09-2006, 16:53
20D + Pretec 4 GB / metalowa /

Raw - 448
JPG - 999

Katuję ją kilka miesięcy / używam ją także jako pen drive / i sprawuje się rewelacyjnie, żadnych przekłamań w liczeniu zdjęć.:D

Zielony
26-09-2006, 18:25
Gdy kupowałem pierwszego SanDiska II 1Gb za ok 400 zł,...

Nawet mi nie przypominaj tych czasów :-x :???: :evil:

Tomasz1972
26-09-2006, 18:46
Widze że tylko ja mam problem z moim 350D i kartami 4Gb . Serwis na żytniej w rozmowie telefonicznej stwierdził , że karta 4Gb powinna smigać , więc karty powędrowały do preteca , gdyż ten stwierdził że jeżeli aparat działa prawidlowo z kartami 2Gb opartymi na tym samym kontrolerze to 4Gb też mają smigać . Na razie testują , jak bede wiedział więcej to dam znać .

luccass
27-09-2006, 12:28
Gdy kupowałem pierwszego SanDiska II 1Gb za ok 400 zł,

A co mam powiedzieć ja gdy 5 lat temu za cf 256 zapłaciłem 300 zł ;-) takie były czasy :evil:

Driver
27-09-2006, 12:32
A co mam powiedzieć ja gdy 5 lat temu za cf 256 zapłaciłem 300 zł ;-) takie były czasy :evil:


To może zróbmy wątek kto ile dał za swoją pierwszą karte :lol:

499 zeta za "pomarańczowego" kingstona 512 :-x

tomhagen
04-07-2008, 09:44
Witam, mam pytanko do userów 5d, ile RAWów wchodzi Wam na karte 2Gb. Bo mnie licznik wyświetla 116 możliwych do zrobienia przy czym jeden RAW waży koło 11Mb. Zostaje sporo miejsca, ale po co? Ta puszka tak ma czy mam obie karty zwalone? Pozdrawiam

gwozdzt
04-07-2008, 09:55
Witam, mam pytanko do userów 5d, ile RAWów wchodzi Wam na karte 2Gb.
144 :-)


Bo mnie licznik wyświetla 116 możliwych do zrobienia przy czym jeden RAW waży koło 11Mb. Zostaje sporo miejsca, ale po co?
na 20 kilka, które zrobisz gdy już wypstrykasz te 116 :-)


Ta puszka tak ma czy mam obie karty zwalone? Pozdrawiam
nic nie masz zwalone.
Puszka podaje szacunkowo i zmienia zdanie w miarę zapełniania karty :-)

tomhagen
04-07-2008, 10:38
dzienki. faktycznie, zapełniłem karte i wyszło 161:)

C80
04-07-2008, 10:57
Zdaje się, że ilość zdjęć zmienia się także od samych parametrów np. ISO.