PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa



tygryssssss
30-11-2004, 13:42
Witam

Chciałbym uzyskać obiektywne opinie, doświadczenia i rady używania lampy canon 540EZ z aparatem 10D. OPINIE - czyli może ktoś FOCIŁ taką lampą z tym aparatem (szczerze mówiąc mam opory wpiąć tą lampę do korpusu – w instrukcji jest tylko malutka wzmianka strona 106).

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość dla „nowego” w Państwa gronie.

Tomasz Golinski
30-11-2004, 14:13
10d nie dziala z lampami A-TTL. sprawdzalem z 300EZ. jedyny sposob ktory odkrylem, to odizolowac styki (poza glownym) i wtedy lampa dziala w trybie manualnym. bylo o tym gdzies juz na forum.

Jurek Plieth
30-11-2004, 14:18
10d nie dziala z lampami A-TTL. sprawdzalem z 300EZ.
A dokładnie co to znaczy, że nie działa? Bo, że lampy serii EZ nie obsługują trybu E-TTL, to wiadomo.

Tomasz Golinski
30-11-2004, 14:20
powiem na przykladzie 300d, bo tam dokladniej pamietam. wpinam lampe, aparat ja widzi, ustawia odpowiednio czas, ale nie blyska. Dziala nawet zoomowanie...

tygryssssss
30-11-2004, 14:55
Panowie a nic się nie stanie jak ją podepnę ?

W instrukcji obsługi napisano: ...10D nie wyzwala błysku w trybie automatyki a jedynym dostępnym trybem współpracy są nastawy ręczne ...

Nie chciał bym ryzykować i o co w tym wszystkim właściwie chodzi

Tomasz Golinski
30-11-2004, 15:22
nic sie nie stanie. nie blysnie.

Chrismela
30-11-2004, 17:16
W instrukcji obsługi napisano: ...10D nie wyzwala błysku w trybie automatyki a jedynym dostępnym trybem współpracy są nastawy ręczne ...

...i to prawda , mozna uzywac lamp z serii EZ ale tylko w trybie M ( ustawionym na lampie !) i nie trzeba izolowac styków . w trybie M trzeba ręcznie zmieniac moc lampy (w 540tce od 1/1 do1/128 , w 420ez i 430ez od 1/1 do 1/32) w zależności od odległości przedmiotu , przysłony i kąta rozsyłu światła (zmienna LP !). mozna tez na stale ustawic moc np na 1/32 i zmieniac odpowiednio przysłone ale sposob ten nie daje wystarczajacej kontroli nad GO i jasnoscia tylnych planow.

Tomasz Golinski
30-11-2004, 17:27
racja. niestety moja 300EZ jest pancerna i nie ma nic do przełączania...

Chrismela
30-11-2004, 18:02
racja. niestety moja 300EZ jest pancerna i nie ma nic do przełączania...
..no to zostaje full blysk i kólko od przyslony az sie dymi...:wink: :mrgreen:

Tomasz Golinski
30-11-2004, 20:01
albo zawinąć w jakiś papier... ale nie działa bez izolacji pinów na stopce :(

tygryssssss
01-12-2004, 08:51
Dzięki chopaki dzisiaj będę testował - ale już mi się to niepodoba - chyba tą lampę popchnę i zmienię na EX

Matias
06-04-2005, 10:38
Podpiąłem dziś metza 32 mz-3 (to jest attl) do 10d. Chłopaki z metza napisali mi w mejlu, że lampa powinna działać na manualu, spoko oni mogli się pomylić, ale w instrukcji aparatu napisali to samo.
Zachowanie zestawu było dziwne, ponieważ udało mi się raz wyzwolić błysk... długo próbowałem powtórzyć tę sztuczkę ale się nie udało.
ech... chyba jednak zakleję to taśmą jak radzi Tomek... ale strasznie mi się nie podoba że trzeba takie rzeczy robić :/

franker
05-03-2007, 22:22
Witam!
Czym się różnią w lampach canona EZ od EX.
Chciałbym kupić lampę z oznaczeniem EZ i nie wiem czy będzie wspołpracowała z moim 400D...

Tomasz Golinski
05-03-2007, 22:24
nie będzie. http://photonotes.org/eos-flash/

Pirx
06-03-2007, 11:45
Witam!
Czym się różnią w lampach canona EZ od EX.
Chciałbym kupić lampę z oznaczeniem EZ i nie wiem czy będzie wspołpracowała z moim 400D...

A broń Cię Panie Boże przed zakupem lampy EZ do 400D.
ŻADNA lampa EZ nie będzie współpracować z korpusem cyfrowym w trybie jakiejkolwiek automatyki błysku.

Cały tutorial o błyskotkach znajdziesz w poście Kuchatka, więc w wielkim skrócie :

Lampy EZ korzystają z trybu TTL i A-TTL automatyki błysku. To oznacza, że pomiar ilości potrzebnego światła jest dokonywany W TRAKCIE robienia zdjecia za pomocą specjalnych czujników umieszczonych u dołu komory lustra. Czujniki te mierzą ilość światła wpadającego przez obiektyw i odbitego od BŁONY FILMOWEJ przy otwartej migawce. Schemat jest taki : naciskasz spust, otwiera się migawka i zapala lampa, następnie czujniki gaszą lampę, gdy uznają, że błona przyjęła wystarczajacą ilość światła, a migawka się zamyka po upływie ustawionego czasu.
Z oczywistej przyczyny - BRAK BŁONY FILMOWEJ ten sposób pomiaru nie działa w cyfrówkach. Nie posiadają one nawet wspomnianych czujników.
System A-TTL (advanced-TTL) pomagał korpusowi ustalić wartość przysłony w trybach automatyki ekspozycji za pomocą pomiaru odległości od fotografowanego przedmiotu realizowanego przez samą lampę (430EZ i 540EZ). Po naciśnieciu spustu do połowy, lampa wysyłała słaby błysk z dolnego (czerwonego) palnika, a fotokomórka w lampie (takie oczko z przodu lampy) oceniała odległość i przesyłała do aparatu odpowiednią informację.
lampy EX pozwalają korzystać z systemu E-TTL i E-TTL II automatyki błysku. W tym systemie, aparat mierzy ekspozycję fotografowanej sceny oświetlonej błyskiem kontrolnym wysyłanym przez lampę ułamek sekundy przed zamknięciem lustra i otwarciem migawki. Światło jest mierzone tym samym światłomierzem, który służy aparatowi do pomiaru światła zastanego. Na podstawie tego pomiaru aparat oblicza ile potrzebuję światła z lampy i każe jej błysnąć z odpowiednią siłą w czasie otwarcia migawki.Lampę EZ możesz bez obawy podpiąć do dowolnego korpusu cyfrowego, ale z aparatem nijak ona nie będzie współpracować, poza wyzwoleniem błysku w trybie M.
Możesz co najwyżej, tak jak już pisali poprzednicy, ręcznie redukować moc błysku na lampie w trybie M i ręcznie sobie dobierać przysłonę w aparacie również w trybie M na podstawie tabelki naświetlań lub metodą prób i błędów.
Ale nie o to Ci chyba chodzi. Ja w każdym razie szybko zamieniłem literki w swojej "430" po przejściu na cyfrę.

Ale jeśli Ty dopiero zamierzasz kupić lampę, to w żadnym wypadku EZ.

franker
07-03-2007, 22:35
no dobra to EX - czy 380 czy moze pozbierać trochę i kupić 420 - czy to duża róznica.
oczywscie mowie tu o uzywkach

MacGyver
07-03-2007, 23:44
no dobra to EX - czy 380 czy moze pozbierać trochę i kupić 420 - czy to duża róznica.
oczywscie mowie tu o uzywkach
Jeśli do fotek typowo pamiątkowych to 380EX Ci starczy, ale moim zdaniem jest ona trochę za słaba (sam posiadam lampę o LP 34 i ta jest za słaba ewidentnie) no i posiada regulację głowicy wyłącznie w jednej płaszczyźnie, co uniemożliwia oświetlanie sceny światłem odbitym od ściany, przy kadrach poziomych i odbitym od sufitu przy kadrach pionowych.

franker
08-03-2007, 20:32
a moze jakaś zaawansowana Sigma?

adrianos
18-11-2007, 17:57
Kupilem uzywanego 20D. Sprawdzilem stan ogolny stan aparatu ,lampe wbudowana itd. Potem podlaczylem lampy typu EZ i cos nie chciala blyskac. Odlaczylem i rowniez przestala podnosic sie wbudowana lampa.
Aparat wygladal na dzialajcy jednak lampa zasnela.
Na zytniej powiedziano mi: naprawa lampy ,okolo 200zl i zdala z EZ od cyfry...

fotna
18-11-2007, 19:21
EZ nie zadziała z 20d - w pełni działają jedynie EX i metze z kostkami M2, M3
Powinny też działać bez problemów lampy z własną automatyką.
Na pewno niskonapięciowe

Cyborg
20-11-2007, 00:41
Kupilem uzywanego 20D. Sprawdzilem stan ogolny stan aparatu ,lampe wbudowana itd. Potem podlaczylem lampy typu EZ i cos nie chciala blyskac. Odlaczylem i rowniez przestala podnosic sie wbudowana lampa.
Aparat wygladal na dzialajcy jednak lampa zasnela.
Na zytniej powiedziano mi: naprawa lampy ,okolo 200zl i zdala z EZ od cyfry...

Może nie jest tak źle, jak na Żytniej wyrokują. EZ jest niskonapięciowa i raczej nie mogła zepsuć body.
W 20D w stopce lampy po jednej stronie jest taki bolec, który wyczuwa włożenie zewnętrznej lampy. Może ten bolec się wcisnął, nie chce wyjść, aparat myśli że jest założona zewnętrzna lampa i nie chce otworzyć wbudowanej. Było to gdzieś opisywane na sieci. Spróbuj powalczyć wykałaczką. :-)

adrianos
21-11-2007, 17:38
Może nie jest tak źle, jak na Żytniej wyrokują. EZ jest niskonapięciowa i raczej nie mogła zepsuć body.
W 20D w stopce lampy po jednej stronie jest taki bolec, który wyczuwa włożenie zewnętrznej lampy. Może ten bolec się wcisnął, nie chce wyjść, aparat myśli że jest założona zewnętrzna lampa i nie chce otworzyć wbudowanej. Było to gdzieś opisywane na sieci. Spróbuj powalczyć wykałaczką. :-)

Na szczescie w pore przeczytalem Twojego posta. Pierwsze co zrobilem to zadzwonilem i zapytalem sie czy juz naprawe rozpoczeto.Na szczescie aparat nie ruszony wiec polecialem zabrac z serwisu. I co? Przeczyscilem sanki,przesmarowalem silikonem i...... ::lol:
Dziekuje cyborgu za cenne informacje bo zostawilbym 280zl na Zytniej ,nie wiem za co .
A swoja droga to lampa EZ moze byc uzywana z 20D. Zreszta jest to napisane w instrukcji.
Cyborg ! Jeszcze raz wielkie dzieki !

Cyborg
21-11-2007, 18:09
Cieszę się, że udało Ci się naprawić.

A na Żytnią, to można najwyżej młotek wysłać do naprawy i to jakiś niezbyt zaawansowany model... :mrgreen: