PDA

Zobacz pełną wersję : tanie lampy



Matias
30-11-2004, 00:34
muszę w dość ekspresowym tempie kupić lampę. Niestety mam blade pojęcie o tym. Jako iż nie dysponuję zbyt dużymi zasobami finansowymi (max 400pln) myślałem o lampie używanej (raczej nie canonowskiej), ale trochę się boję, słyszałem że kupując lampę używaną łatwo trafić na egzemplaż z zepsutą automatyką... co o tym myślicie? może macie jakieś ciekawe modele do polecenia? Interesują mnie lampy z obracaną głowicą (i pionowo i poziomo).

ps.: czym się różnią (po za ceną :) ) EX od EZ?

za wszystkie rady z góry dziękuję

[ Dodano: 29-11-2004 ]
czym się różnią EX i EZ już się wywiedziałem na innym forum :)

Vitez
30-11-2004, 09:13
muszę w dość ekspresowym tempie kupić lampę
1. Do jakiego aparatu
2. Do jakich zastosowan (typu zdjec)
3. Dlaczego ekspresowo


słyszałem że kupując lampę używaną łatwo trafić na egzemplaż z zepsutą automatyką... co o tym myślicie?

Slyszalem ze kupujac samochod mozna trafic na egzemplarz bez silnika... co o tym mysle? Mysle ze przed wyciagnieciem pieniedzy z kieszeni powinienes zajrzec pod maske jak i wsiasc i odpalic samochod by sprawdzic czy dziala... eee... to znaczy podepnij lampe pod aparat i sprawdz czy dziala tak jak chcesz.
Btw w tej cenie nie licz na lampe z automatyka - manualnych znajdziesz spory wybor... no chyba ze uzywana 380EX moze :roll: .


Interesują mnie lampy z obracaną głowicą (i pionowo i poziomo).
A tu juz co najmniej 420EX jesli oba obroty. Uzywany ok 600zl. Automatyka dzialac powinna :P . Sa jeszcze Metze podobnego kalibru... tylko taki obracany w obie strony i z E-TTL czyli z tak poszukiwana przez ciebie automatyka (modelu nie pamietam) to kosztuje ok 50zl mniej od Canona... wiec lepiej brac oryginalna firmowke no nie?

Matias
30-11-2004, 14:03
1. Do jakiego aparatu
2. Do jakich zastosowan (typu zdjec)
3. Dlaczego ekspresowo

1. do 50e
2. do ślubnych reportarzy i plenerów
3. bo zakup lampy to polecenie służbowe :D i do świąt muszę pokazać co jestem w satnie z nią zrobić


Slyszalem ze kupujac samochod mozna trafic na egzemplarz bez silnika... co o tym mysle?

Masz rację, głupie pytanie. A jakie zdjęcia testowe byś polecił?


A tu juz co najmniej 420EX jesli oba obroty. Uzywany ok 600zl. Automatyka dzialac powinna . Sa jeszcze Metze podobnego kalibru... tylko taki obracany w obie strony i z E-TTL czyli z tak poszukiwana przez ciebie automatyka (modelu nie pamietam) to kosztuje ok 50zl mniej od Canona... wiec lepiej brac oryginalna firmowke no nie?

to niewielka różnica w cenie :( coraz nardziej biore pod uwagę EZ, czy praktyczna różnica pomiędzy A-TTL i E-TTL jest bardzo odczuwalna?

dzięki za odpowiedź, pozdrawiam

Chrismela
30-11-2004, 17:31
jest odczuwalna ale kazdego pomiaru mozna sie nauczyc , to tylko kwestia czasu i materiału . inna sprawa ze EXy są bardzej "przyszlosciowe" , jak dokupisz albo zmienisz sprzet na cyfre to EZka w zadnym TTLu nie pojdzie (zostaje tylko reczny dobor mocy blysku) a z EXami pracujesz dalej ...
p.s
jak masz zamiar robic sluby to kup EX bo w zwiazku z tym ze przy EZ odpada TTL ,niestety odpada tez FEL i FP

NimnuL
01-12-2004, 00:55
Matias, mu masz wszystko
http://photonotes.org/articles/eos-flash/

enjoy

ukasz
01-12-2004, 00:55
Niestety Matias, raczej ciężko będzie znaleźć lampę za 400 pln działającą w E-TTLu, z głowicą obracaną w obie strony.




Sa jeszcze Metze podobnego kalibru... tylko taki obracany w obie strony i z E-TTL czyli z tak poszukiwana przez ciebie automatyka (modelu nie pamietam) to kosztuje ok 50zl mniej od Canona... wiec lepiej brac oryginalna firmowke no nie?

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym ostatnim. Ostatnio widziałem używanego Metza 40 MZ3 za 700 zł. To jest prawie połowa ceny 550 EX, a ów metz ma taką samą liczbę przewodnią, obsługuje oczywiście E-TTL, kręci głowicą we wszystkie strony, i jak wyszło w teście w jednym z nr foto z 2001 bardziej równomiernie oświetla kadr. No i last but not the least ma 2 palniki. W związku z tym na pewno wolałbym go zamiast 420EX, o EZ-kach nie wspominając.

Ponadto metza można podpiąć po zmianie kostki do wszystkiego, a Canona tylko do Canona :mrgreen:

A w ogóle to polecam 54 mz3 :D . Ale to trochę droższa przyjemność

Matias
01-12-2004, 15:15
dzięki wszystkim, w ciągu 3 dni sporo się dowiedziałem, między innymi dzięki Wam :)
jak na razie przegrzebałem allegro, w niedziele skoczę na giełdę i chyba coś wezmę...

c42
26-07-2005, 09:05
co myslicie o tej lampie - Metz Lampa błyskowa 36 AF-3 - 419pln

http://foto.e-cyfrowe.pl/aparaty/produkt.php?id=1657&PHPSESSID=83d8be0195cd73f4aa1d8129a7e602d0&page=1&action=

"Flesz współpracuje z automatyką TTL" - rozumiem ze chodzi o E-TTL ? jestem zielony jesli chodzi o lampy, ta pozycja interesuje mnie tylko i wylacznie ze wzgledu na cene, drozszej nie kupie bo malo pstrykam z flashem... jezeli efekt bedzie podobny jak z wbudowanej lampy to nie ma sensu sie pchac, zastanawiam sie nad ta pozycja ze wzgledu na focenie slubu brata, ktore czeka mnie za 2tyg...

ps.lampa do 350

KuchateK
26-07-2005, 19:14
Jak flasz ma obracana glowice (choc do pionu) to efekt jest "niebo a ziemia"... Bez porownania.

TTL a E-TTL to dwie rozne rzeczy... Pewnie by sprzedawca napisal ze ma E-TTL'a jak by miala. Do cyfraka tylko taka z 'E'.

No chyba ze full manual i "po zenitowemu" albo liczenie ze lampa ma znosna automatyke.

c42
26-07-2005, 22:40
dzieki! teraz wiem ze to nie literowka i ze "e" ma znaczenie... opis brzmi calkiem calkiem

"Średniej mocy lampa błyskowa o liczbie przewodniej 36 ( dla ogniskowej 85
przy ustawieniu ISO 100). Przeznaczona do analogowych lustrzanek
Canona, Nikona i Minolty oraz większości cyfrowych aparatów Nikona i Fuji.


Metz 36 AF- 3 posiada głowicę z ręcznie regulowanym zoomem w zakresie 28- 85
mm, co umożliwia szerokie lub wąskie rozsyłanie błysku.

Flesz współpracuje z automatyką TTL, dlatego lampa wysyła tyle światła ile
rzeczywiście potrzeba, aby poziom ekspozycji był prawidłowy

Położenie reflektora możemy zmieniać w zakresie 90 stopni w pionie, co
pozwala na odbicie światła np. od sufitu. Dzięki temu błysk jest rozproszony
a lampa nie "wypala" pierwszego planu.

Lampa posiada funkcję wspomagania autofocusa przydatną np. podczas
fotografowania w ciemnych pomieszczeniach.

Metz 36 AF- 3 zasilany jest bateriami lub akumulatorami typu AA (paluszki)
dostępnymi w prawie każdym sklepie."