PDA

Zobacz pełną wersję : IXUS 60 i brak ostrości



hustla
13-09-2006, 12:04
Zachęcony bardzo dobrymi recenzjami i po zobaczeniu przykładowych zdjęć kilka dni temu stałem się "szczęśliwym" posiadaczem aparatu Canon IXUS 60.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem zdjęcia zrzucone na komputer. Praktycznie każde zdjęcie miało niostry którys z boków. Góra i dół zawsze byly ostre, natomiast albo lewy, albo prawy, a nierzadko też oba boki raziły brakiem ostrości. Dodam, że przetestowałem wszystkie ustawienia łacznie z manualem, wyłączonym AF i AiAf.
Nie wiem czy któryś z forumowiczów spotkał się z podobnym problemem. Na zlezionych przykładowych zdjęciach w sieci ten problem nie występuje, a jak już się pojawi to jest praktycznie niezauważalny.
Zastanawiam się czy nie oddać aparatu do serwisu :( W razie potrzeby mogę dołączyć przykładowe zdjęcia.

pazurek
13-09-2006, 12:21
Przykladowe zdjecia sa kul. Dolacz je.

Sprobuj zrobic zdjecia plaskiej powierzchni (uwielbiany przez wszystkich motyw cegiel) ustawiajac sie do niej prostopadle i porownaj ostrosc (mydlo) w roznych czesciach kadru.

hustla
13-09-2006, 12:52
Przykladowe zdjecia sa kul. Dolacz je.

Sprobuj zrobic zdjecia plaskiej powierzchni (uwielbiany przez wszystkich motyw cegiel) ustawiajac sie do niej prostopadle i porownaj ostrosc (mydlo) w roznych czesciach kadru.

Dzięki za zainteresowanie tematem. Zdjęcia dołączę jak tylko będę w domu. Natomiast już teraz mogę powiedzieć, że boki będą rozmyte. Lewe rozmycie zajmuje ok 1/6 całego kadru, prawe podobnie.

hustla
13-09-2006, 18:54
Zamieszczam zdjęcia.

1. Manual bez AF i AiAF
http://www.uploading.com/files/TFJ95LGI/bricks_001.jpg.html

2. Auto
http://www.uploading.com/files/9VQABC5W/bricks_002.jpg.html

hustla
14-09-2006, 15:28
Bardzo proszę żeby ktoś zerknął na zamieszczone zdjęcia i wyraził swoją opinię.

hustla
18-09-2006, 09:32
Jako, że nikt nie zechciał nic napisać, to może przynajmniej ktoś zamieści podobne zdjęcia wykonane aparatem IXUS 55 lub IXUS 60.

farmazon
19-10-2006, 12:04
Witam!
Ja też jestem "szczęśliwym" posiadaczem IXUS'A 60 z takim samym problemem! Tylko, że u mnie jest nieostra połowa lewej strony (prawa jest w porządku), do tego dochodzą całkowicie nieostre rogi-przypadłość bardzo dobrze znana w IXUSACH. Wizualnie zdjęcie nie wygląda najlepiej, zwłaszcza, że środek ma bardzo dobrą ostrość! ogólnie obraz wygląda jak widziany przez denko od butelki. Poza tym zauważyłem jakąś dość sporą plamę/coś rdzawego/roztartą powłokę przeciw odblaskową ??? drugiej soczewki właśnie na obrzeżu lewej strony soczewki-może to jest powód mojej nieostrości? Wada jest od początku. Ja nie popuszczę i oddam aparat do serwisu. Wydaje mi się, że zdania o jakości IXUSÓW są mocno przesadzone i są czysto teoretyczne, ktoś coś palną a reszta powtarza. Fora pełne są pseudo specjalistów doradzających innym wybór aparatu na podstawie danych technicznych i haseł marketingowych. Ja też skusiłem się "wysoką jakością" i się zawiodłem, nawet bardzo! a miałem wybrać inny aparat. Na początek tyle, za tydzień postaram się napisać więcej o przygodzie z IXUSEM ale nie będą to dobre słowa-za dość wysoką cenę kupiłem ładną metalową obudowę i poręczność, jakości nie. W tej cenie można było dokonać lepszego wyboru.
Pozdrawiam.

log
24-03-2007, 16:20
Kupiłem Ixus-a 60 trzy miesiące temu i prawdę mówiąc też nie jestem zadowolony z jakości zdjęć jakie robi ten aparat. Co prawda to moja pierwsza cyfrówka i być może nie mam porównania, ale widziałem zdjęcia jakie robili moi koledzy innymi aparatami Canon i Panasonic (starszy model Canon nie pamiętam dokładnie modelu ale jest to seria A z matrycą 5MP kupiony jakieś dwa lata temu o ile dobrze pamiętam) i wydaje mi się że ich jakość była lepsza a mianowicie lepsza ostrość i mniej szumów. Szczególnie nie podoba mi się to że np. drzewa (ale nie tylko) w oddali są jakieś takie rozmyte, zresztą drzewka na pierwszym planie też. :(
Do postu dodaje kilka moich fotek, które można znaleźć pod poniższym linkiem i proszę o opinie czy ich jakość jest normalna jak na aparat tej klasy czy jest z nim coś nie tak.
http://www.karo-b.h4e.pl

farmazon
14-08-2007, 17:16
Moja przygoda z IXUSEM 60 ma dalszy mało przyjemny ciąg, po drugiej wizycie w serwisie w Warszawie aparat przyszedł w jeszcze gorszym stanie. Przyczyną pierwszej naprawy był nieostry lewy bok (pionowy pasek na szerokości ok.1/5 kadru) - został wymieniony obiektyw, po wymianie okazało się, że teraz mam takie samo zjawisko, no może w mniejszej skali, po stronie prawej. Odesłałem aparat do serwisu po raz drugi, podobno dokonali regulacji i odesłali mi aparat z adnotacją, że jest wszystko w porządku i aparat spełnia normy producenta, na koniec pogroźili, że jeżeli przyślę aparat jeszcze raz to pokryję koszty transportu!!! Po zrobieniu serii testowych zdjęć o mało co sobie nie siadłem, lewy i prawy bok wreszcie dobry ale dolne rogi (o wielkości ok. 1/6 kadru) rozmyte! góra dobra-w zasadzie tylko delikatny spadek ostrości w rogach kadru z czego znana jest seria IXUS. Oczywiście nie muszę dodawać, że przed naprawami z rogami kadru było wszystko w porządku. Teraz trochę pluję sobie w brodę, że zdecydowałem się wysłać aparat do serwisu. Te felerne rogi zdecydowanie bardziej wpływają na jakość zdjęcia niż delikatnie rozmyty bok, chyba pozostaje robienie zdjęć do góry nogami. Ale może nie wszystko stracone, postanowiłem opisać swoje przeżycia i wraz ze zdjęciami przesłać bezpośrednio do Canon'a z zapytaniem czy taka jakość aparatów jest faktycznie zgodna z ich "normami", a może po prostu serwis (jakaś prywatna firemka) nie potrafi poradzić sobie z problemem. Aparat jest już po gwarancji, ale cała sprawa nabrała tempa przed jej upływem i traktuję to jako nie załatwioną reklamację, więc myślę, że Canon nie będzie robił jakiś uników. Jeżeli sprawa nie zostanie jakoś załatwiona to jestem zdecydowany na sprawę sądową, po prostu ten aparat kosztował zbyt dużo w porównaniu do cen konkurencji i miał mieć przyzwoitą jakość gwarantowaną przez firmę Canon a wyszło zgoła coś innego, jakość zdjęć dużo gorsza niż z tanich aparatów innych firm (np. Kodak). Teraz żałuję, że wybrałem Canona, mogłem wybrać Kodaka za połowę wartości Ixusa i miałbym lepszą jakość (kolega tak zrobił i jest bardzo zadowolony, faktycznie jakość obrazu dużo lepsza - ostrość, kontrast, może za wyjątkiem kolorów i ogólnej tzw. "plastyki obrazu" Ale to tak nie razi jak rozmyte dolne rogi. Będę walczył do końca, nie mam pieniędzy na wyrzucenie w błoto!!! O moich dalszych kontaktach z Canon'em na pewno poinformuję, pozdrawiam.
A tak na marginesie, faktycznie jakość obrazu z serii IXUS, przynajmniej IXUS 60, 65, nie jest dobra, tak na prawdę to dobry jest tylko środek kadru, te aparaty pod względem jakości obrazu znacznie ustępują dużo tańszym, nawet nie firmowym aparatom. Nie wiem z kąd wziął się mit o dużej jakości IXUSÓW, nie jest to prawdą, zakup tego aparatu był błędem, za duże pieniądze kupiłem tylko metalową obudowę z marnym obiektywem. Teraz podchodzę do Canonów z dużą rezerwą, może za wyjątkiem Canona G7, widziałem zdjęcia i wolałbym go niż lustrzankę z kitowym obiektywem, ale na inny kompakt tego producenta nikt mnie nigdy nie namówi!!!
ps. jeżeli ktoś chciałby podzielić się ze mną swoim zdaniem na temat IXUSÓW to zapraszam - boguslav.sq7bcf@interia.pl