PDA

Zobacz pełną wersję : poszerzanie kata



Oakhallow
08-09-2006, 12:05
Obecnie najczęściej używam 24-105 i w większości wypadków wystarcza. Stanąłem jednak przed problemem poszerzenia trochę kąta widzenia.
Sytuacja w której zabrakło mi szerokiego kąta to pokazanie całej bryły kościoła oraz postać na tle architektury.
Logicznym wyborem byłby Canon 10-22 ew sigma w podobnym zakresie. Zastanawiam się jednak czy aby na pewno potrzebuję aż tyle "szerokości", czy nie wystarczyłoby 17-40. Kolega p13ka swego czasu przerowadził test obu szkieł canona, niestety fotki już niedostępne. Ja podpinałbym je pod 30D w tej chwili, ale czy za rok do dwóch nie wpadnie jakiś FF to nie potrafie powiedzieć, a szkła w dłuższej perspektywie kupuje. 16-35 to jak na razie trochę za drogo.
I tu moje główne pytanie do użytkowników 17-40, podpinających je do cyfry, czy na codzień wystarcza to wam na szerszym końcu, czy też brakuje jeszcze paru mm?
Co innego podpinanie sobie różnych szkieł w sklepie, a co innego potem w warunkach bojowych.

Pozdrawiam!

Oakhallow

gwozdzt
08-09-2006, 12:14
Może nie te same szkła, ale b. zblizone ogniskowe.

Po zakupie cyfry (crop x1,6) mój 24-85 zrobił się dla mnie za wąski. Dokupiłem 18-50 i ten mi w warunkach bojowych wystarcza :-)
Tyle ode mnie :-)

Vitez
09-09-2006, 02:36
Sytuacja w której zabrakło mi szerokiego kąta to pokazanie całej bryły kościoła oraz postać na tle architektury.
Logicznym wyborem byłby Canon 10-22 ew sigma w podobnym zakresie. Zastanawiam się jednak czy aby na pewno potrzebuję aż tyle "szerokości", czy nie wystarczyłoby 17-40.

Bywalem w takich wlasnie sytuacjach. 17-40 sprawdzil sie znakomicie na 20D . Nic nie brakowalo w mm co do szerokosci a i kadrowac przyjemniej niz przy tych naprawde ultra-wide ogniskowych.
Zreszta wlasnie do takich zastosowan go mam - cale bryly budynkow ew krajobrazy.

Oakhallow
09-09-2006, 18:04
Vitez czemu tak pozno!!!
Nabyłem wczoraj 10-22 Canona. Zresztą szczególnie polecił mi go nasz redakcyjny fotoedytor, pokazując konkretne zdjęcia nim wykonane, co mnie ostatecznie przekonało.

Ostatecznie przyjmę na razie taki plan rozwoju, że najpierw pokryję jak najszerszy zakres. Czyli podstawa to 24-105 + 10-22 i następny będzie 100-400. A potem dopiero szkła uzupełniające, pokrywające ten zakres, czyli 17-40 i 70-200.

A potem to już renta i rehabilitacja po noszeniu tego :mrgreen:

Oakhallow

Vitez
10-09-2006, 01:02
Vitez czemu tak pozno!!!

E... ledwie dzien po twoim pytaniu - to ty sie spieszysz.
Ale 10-22 Canona tez fajny i chwalony ale dla mnie ma jedna wade - tylko do cropa :>