PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dobierac punkty światla w 300D?



darpla
26-11-2004, 18:20
Mam problem z doborem odpowiednich punktow swiatła w 300D.Jesli np robie zdjecie jakiegos przedmiotu z bliska to powinien to byc punkt srodkowy czy jakis brzegowy a moze wszsystkie.

A w przypadku np. wykonywania zdjec w plenerze jak stosowac dobor punktu swiatla(AF)?

Prosze o wskazowki

tpop
26-11-2004, 21:20
W 300D nie ma w ogole mozliwosci ustwiania pomiaru światła na ktorys z punktow ostrosci. Tego nawet w 10D nie ma. To co wydaje Ci sie byc zmianą punktu pomiaru swiatla jest wyborem punktu ostrosci.

eternus
27-11-2004, 00:04
A w przypadku np. wykonywania zdjec w plenerze jak stosowac dobor punktu swiatla(AF)?

Prosze o wskazowki

Jesli mnie moj biegle znany :D angielski nie myli to AF jest skrotem od auto -focus, czyli automatyczna ostrosc. A to z pomiarem swiatla nie ma nic wspolnego - przyjnajmniej w 300 D.

Tomasz Golinski
27-11-2004, 00:33
A to z pomiarem swiatla nie ma nic wspolnego - przyjnajmniej w 300 D.
Z tego co wiem, to pomiar matrycowy uwzględnia wybór aktywnego punktu ostrości.

Kubaman
27-11-2004, 16:53
A to z pomiarem swiatla nie ma nic wspolnego - przyjnajmniej w 300 D.
Z tego co wiem, to pomiar matrycowy uwzględnia wybór aktywnego punktu ostrości.

dokładnie tak, więc wybór punktu AF wpływa na pomiar światła

Vitez
27-11-2004, 21:03
Jesli np robie zdjecie jakiegos przedmiotu z bliska to powinien to byc punkt srodkowy czy jakis brzegowy a moze wszsystkie.

Powinien byc ten punkt ktory pokrywa to miejsce przedmiotu w ktorym najbardziej ci zalezy miec dobrze nastawiona ostrosc/ekspozycje. Jesli nie masz pomyslu ktore to konkretnie miejsce przedmiotu fotografowanego ma byc, czyli pod ktorym punktem - to olej i ustaw srodkowy. Wybor nalezy do ciebie i wybieraj w zaleznosci od momentu, sytuacji, pomyslu i potrzeb.


A w przypadku np. wykonywania zdjec w plenerze jak stosowac dobor punktu swiatla(AF)?


Jak wyzej - ten ktory ty chcesz.

Ale ogolnie... to radze punkt srodkowy na stale + uzywanie blokady ekspozycji (z korektami, albo tryb M) + przekadrowywanie (po zlapaniu ostrosci i nastawieniu ekspozycji)

Kubaman
27-11-2004, 21:36
tu się zgodzę. Nie wiem jak jest w 300D ale w 10, 20 i serii 1D centralny punkt ma najszybszy i najdokładniejszy AF.

ilona
27-11-2004, 23:33
No właśnie... jeśli już mowa o autofocusie, spotkałam się z takim zdaniem że w Canonie EOS 300D - autofokus działa w trybie "ciągłym" tzn. nie blokuje się po naciśnięciu spustu do połowy, czyli nie można go zablokować na obiekcie i później odpowiednio skadrować ujęcie bo ostrość automatycznie się zmieni - czy to prawda?

Tomasz Golinski
27-11-2004, 23:38
JEst tak, jak napisano w instrukcji. AF działa w trybie inteligentnym. Sam zgaduje, czy chcemy zablokować, czy chcemy śledzić. Można to obejsć wgrywając hack do 300d (wasia) - było o tym na forum