PDA

Zobacz pełną wersję : Głośność IS



świstasiek
06-09-2006, 18:51
Cześć

dopiero od kilku dni mam ten obiektyw i niepokoi mnie odgłos pracy IS. Jest on wyraźnie słyszalny i przypomina trochę pojedyńcze tyknięcie budzika (takiego ze sprężyną). Podpiąłem dziś w sklepie 100-400 który też ma IS i wydaje mi się, że ten jest cichszy. Czy jest czym się martwić? Jak to jest w przypadku waszych egzemplarzy.

BolekZ
06-09-2006, 19:51
u mnie aby usłyszeć ISa musi być cisza - delikatne i ciche tyknięcie tak jak w 100-400.

Vitez
06-09-2006, 19:55
Podpiąłem dziś w sklepie 100-400 który też ma IS i wydaje mi się, że ten jest cichszy.

Odrobinke cichszy. Wlaczanie IS w 24-105 jest troszke glosniejsze niz w 70-200 czy 100-400 ale naprawde musi byc cicho by uslyszec to wlaczanie (najpier pyk a potem leciutki szum) a jeszcze ciszej by uslyszec roznice.
Masz do wyboru albo olac albo postawic obiektyw w gablotce za szyba bo jeszcze mu sie cos stanie w trakcie uzywania ;) .

towersivy
06-09-2006, 20:14
Norma, moja is-ka tez sbie szumi :smile: wazne ze spełnia swoje zadanie, przesiadałem sie z 24-70F/2.8L wiec miałem spore obawy ale sie nie zawiodłem. Wygoda ponad wszystko :smile:

Mac
06-09-2006, 20:21
Bez przesady, mój jest cichy i raczej trudno się dosłuchać jego pracy przy poziomie tła jaki nas otacza.

arturs
06-09-2006, 22:41
Jak przyłożę ucho to coś tam tyka... ale jak napisał Vitez:

Masz do wyboru albo olac albo postawic obiektyw w gablotce za szyba bo jeszcze mu sie cos stanie w trakcie uzywania ;) .

Ja bym raczej olał temat, chyba że to taki odgłos jak wydaje AF w niektórych Sigmach - wtedy bym się martwił :razz:

Pozdr
Artur

astrorek
08-09-2006, 20:52
Spróbuj podłączyc ten obiektyw w sklepie [z wystawy].

boss
27-02-2007, 17:33
Od niedawna posiadam obiektyw EF-S 17-85; zaniepokoiły mnie głośne dźwięki wydawane podczas startu/stopu działania IS'a. Sam IS pracuje cicho (słychać tylko w cichym otoczeniu) i do tego zastrzeżeń nie mam, co mnie jednak dziwi to fakt, że obiektyw wydaje głośny 'klik' gdy włącza lub wyłącza IS.

Żeby nie być gołosłownym nagrałem opisane dźwięki; dla porównania jest też kłapnięcie lustra (350D). Poniższy plik zawiera sekwencję dźwięków:
- wciśnięcie spustu do połowy (włącza się IS)
- zrobienie zdjęcia
- wyłączenie IS

Nagranie MP3 (https://smp.if.uj.edu.pl/~oles/cb/efs.MP3)

(nagranie wykonane odtwarzaczem mp3 trzymanym w odległości kilku cm od korpusu w cichym pomieszczeniu - na szum proszę nie zwracać uwagi)

Proszę o opinię osoby korzystające z tego i innych obiektywów, czy słyszane dźwięki to normalna cecha szkieł z systemem IS?

yogi-bear
27-02-2007, 18:17
Normalka. W 70-200 2.8 mam takie same odgłosy. Mnie bardziej dziwił dźwięk wydobywający się ze szkła przy zmianie ogniskowej "w dół" w chwili przejścia przez 100mm ;) Takie jakieś "odrywanie" czegoś. Ale.. zdjęcia robi dobrze więc już mnie to nie interesuje ;).

boss
27-02-2007, 18:42
Normalka. W 70-200 2.8 mam takie same odgłosy. Mnie bardziej dziwił dźwięk wydobywający się ze szkła przy zmianie ogniskowej "w dół" w chwili przejścia przez 100mm ;) Takie jakieś "odrywanie" czegoś. Ale.. zdjęcia robi dobrze więc już mnie to nie interesuje ;).

dzieki za info - a tak wlasciwie to co tam sie tak glosno wlacza/wylacza? :)

świstasiek
27-02-2007, 19:24
Mój obiektyw z IS-em wydaje takie same dźwięki. Najprawdopodobniej jest to odgłos pracy żyroskopu

Frg
27-02-2007, 21:09
Mam dwa wyjaśnienia wyraźnego szczęknięcia na początku i końcu pracy IS:
1 - najbardziej oczywiste: rozkręcenie i zatrzymanie kół zamachowych żyroskopu
2 - uwolnienie zacisków z zestawu soczewka+żyroskop, aby mógł się swobodnie poruszać i ponowne jego unieruchomienie

Pierwsze powinno mieć większe znaczenie w uzyskaniu ostatecznego efektu dźwiękowego.

boss
27-02-2007, 22:57
u mnie aby usłyszeć ISa musi być cisza - delikatne i ciche tyknięcie tak jak w 100-400.


Wlaczanie IS w 24-105 jest troszke glosniejsze niz w 70-200 czy 100-400 ale naprawde musi byc cicho by uslyszec to wlaczanie (najpier pyk a potem leciutki szum)


Normalka. W 70-200 2.8 mam takie same odgłosy.

Heh - sprzeczne informacje :)

Na pewno nie nazwalbym dzwiekow wydawanych przez moj obiektyw cichymi, no chyba zeby przyjac, ze 350 jest cicha puszka :) Fotografujac na ulicy bez cienia watpliwosci wiem czy robie z aktywnym IS czy nie - slychac zaskakiwanie 'machinerii' wewnatrz szkla. Caly czas mam na mysli sam moment jego wlaczenia i wylaczenia - podczas pracy prawie go nie slychac.

arkadek
28-02-2007, 00:22
W ubiegłym tygodniu kupiłem 24-105. Miałem do wyboru dwa szkła o SN: UU1209 (dość świeże) oba pracowały równie głośno. Poziom hałasu IS był nieco mniejszy od USM. Poza tym wszystko ok. Wydaje mi się, że to norma. Trzeba zapomnieć i pstrykać :)

Vitez
28-02-2007, 11:08
Heh - sprzeczne informacje :)

A gdzie widzisz sprzecznosc? Bo ja nie widze zadnej :roll: .

boss
28-02-2007, 11:17
A gdzie widzisz sprzecznosc? Bo ja nie widze zadnej :roll: .
Z przytoczonych wypowiedzi wywnioskowalem, ze wedlug yogi-bear glosne zaskakiwanie IS'a, ktore obserwuje u siebie, to normalne zachowanie sie tego mechanizmu; z wczesniejszych wypowiedzi natomiast (m.in Twojej) wynikaloby, ze slychac tylko w cichym otoczeniu. Otoz wlasnie u mnie slychac 'zawsze i wszedzie' wiec nie okreslilbym tego dzwieku jako cichy... :???: czy ktos tak wogole odsluchiwal zamieszczona MP3'ke..? :-|

świstasiek
28-02-2007, 13:15
Ja odsłuchałem i u mnie odgłosy są takie same.

Paweł Grabowski
28-02-2007, 15:14
U mnie także odgłosy są takie same :-).

Pozdrawiam
Paweł

Vitez
28-02-2007, 15:52
Z przytoczonych wypowiedzi wywnioskowalem, ze wedlug yogi-bear glosne zaskakiwanie IS'a, ktore obserwuje u siebie, to normalne zachowanie sie tego mechanizmu; z wczesniejszych wypowiedzi natomiast (m.in Twojej) wynikaloby, ze slychac tylko w cichym otoczeniu. Otoz wlasnie u mnie slychac 'zawsze i wszedzie' wiec nie okreslilbym tego dzwieku jako cichy... :???: czy ktos tak wogole odsluchiwal zamieszczona MP3'ke..? :-|

Odsluchalem.U mnie takie same. Najwyrazniej jestes nadwrazliwy i/lub masz za blisko ucha sprzet albo za bardzo drżysz nad sprzetem wyszukujac w nim wszelkich mozliwych sladow awarii bo tak duzo za niego zaplaciles.
Normalne objawy onanistyczne. Kiedys ci minie jak zaczniesz robic zdjecia zamiast drżec o sprzet ;) .

Toffic
28-02-2007, 16:12
Jakbym słyszał swój 17-85. Wszystko w porządku

boss
28-02-2007, 18:59
Ja odsłuchałem i u mnie odgłosy są takie same.

U mnie także odgłosy są takie same :-).

Odsluchalem.U mnie takie same.

Jakbym słyszał swój 17-85. Wszystko w porządku

Dzieki Wam wszystkim za odpowiedz - widac"ten typ tak ma" ;)


Normalne objawy onanistyczne. Kiedys ci minie jak zaczniesz robic zdjecia zamiast drżec o sprzet ;) .

Hehe - owszem, pewnie szukam dziury w calym ;) Obiektyw kupilem uzywany, a ze gwarancja konczy sie na dniach chcialem miec pewnosc, ze jest w pelni sprawny :) A zdjecia robie nie od wczoraj (choc lustrem dopiero od wakacji), ale musze przyznac, ze szkielka z IS'em wczesniej w lapkach nie mialem, stad moje watpliowsci ;)

Jacek Deka
28-02-2007, 20:06
Zazdroszczę wam takiej ciszy w waszym otoczeniu, ja w 17-85 nawet AF nie słyszę. Porównajcie sobie autofokus obiektywu 50mm/1.8 mkI.
Nie ma co się rozczulać nad głośnym ISem.
Obiektyw jest po to, żeby robił zdjęcia i pierwsze słyszę, żeby ktoś chciał słuchać muzyki z lensów czy z luster dSLRów.
:)

Paweł Grabowski
28-02-2007, 20:17
Muzyka IS-a , brzmi jak reklama Lexusa :-)

boss
28-02-2007, 21:56
Porównajcie sobie autofokus obiektywu 50mm/1.8 mkI.:)
Wiem cos o tym... :wink:

Skipper
01-03-2007, 14:29
a moj warczy jak traktor i w pozostałych w sklepie było to samo... warcza po prostu i tyle, tak samo słychac lekki stukot słychac jak sie uruchamia i zatrzymuje... to chyba tak po prostu ma byc i tyle

Frg
01-03-2007, 20:33
Może i trochę warczy, ale głownym pytaniem jest: czy stabilizacja działa? Jak działa to problem nie istnieje ;-)

Vitez
02-03-2007, 02:53
Hehe - owszem, pewnie szukam dziury w calym ;) Obiektyw kupilem uzywany, a ze gwarancja konczy sie na dniach chcialem miec pewnosc, ze jest w pelni sprawny :) A zdjecia robie nie od wczoraj (choc lustrem dopiero od wakacji), ale musze przyznac, ze szkielka z IS'em wczesniej w lapkach nie mialem, stad moje watpliowsci ;)

Mam nadzieje ze jak wyczujesz pod opuszkami palcow ze szklo leciutko drzy gdy stabilizacja dziala to nie bedziesz panikowal? ;)

boss
06-03-2007, 20:45
Mam nadzieje ze jak wyczujesz pod opuszkami palcow ze szklo leciutko drzy gdy stabilizacja dziala to nie bedziesz panikowal? ;)

Niestety musze Cie rozczarowac - specjalnie sprawdzilem, ale takie atrakcje u mnie nie wystepuja - efakty akustyczne i 'lepki' obraz w wizjerze to jedyne poszlaki wskazuajce na dzialanie ISa 8)

RomanS
07-03-2007, 17:15
O glosnej pracy IS w 17-55 juz bylo, moze warto by to skleic.

Vitez
10-03-2007, 22:42
Niestety musze Cie rozczarowac - specjalnie sprawdzilem, ale takie atrakcje u mnie nie wystepuja - efakty akustyczne i 'lepki' obraz w wizjerze to jedyne poszlaki wskazuajce na dzialanie ISa 8)

Zapewne zalezy od szkla. U mnie najwyrazniej to w tele czuc... a moze od wrazliwosci opuszek palcow ;)

romoren
03-05-2007, 09:33
Proszę o informację od użytkowników obiektywu 24-105 L czy IS w tym
obiektywie powinien pracować niezauważalnie "płynnie" czy "skokowo".
W moim przypadku obraz stabilizuje się z widocznym w wizjerze "skokiem".
Proszę o opinię.

Skipper
03-05-2007, 09:56
działą tak iż obraz wpada przodem a wychodzi tyłem a w po dordze trafia na wirujący szklany dysk :p
a na powaznie to z IS normą jest iż warczy, tłucze, skrzypi, czy skacze... nie ma sie co przejmowac byle obraz sie w efekcie końcowym sie nie ruszał wiec sie nie przejmuj jest ok :)

on dosc brutalnie startuje i w tym momencie widac cos jakby przeskok

Mariusz_C
03-05-2007, 12:17
Ja tez zamierzam niedlugo miec to szkielko i bardzo jestem ciekawy jak dziala ten
IS, tzn czy rzeczywiscie mozna zejsc z czasem i o ile. Ktos nawet sie chwalil ze robil z reki przy czasie 1s. Czy tak sie da??

eMILz
03-05-2007, 12:38
tez nie wiedziałem że is potrafi wydawać takie dźwięki ... mam co prawda 70-200 IS ... ale zasada ta sama ... szumi lekko wibruje i daje sie naprawdę sporo zejść z czasem ... ostatecznie akceptowalny wynik uzyskałem przy 1/8s jednak dużo bardziej ważne jest to ze ogólnie lepiej robi się zdjęcia ... czasem można poruszyć przy 1/350 jak się zdarzy ... a IS wyraźnie pomaga

Janusz Body
03-05-2007, 12:42
W 24-105 nic nie powinno warczeć ani zgrzypić. W moim IS-a zupełnie nie słychać. Warczenie to było w IS-ach starszego typu np. 28-135 jazgotał mocno.

Nie wiem o jakim skoku mówisz bo IS w 24-105 jest b.szybki i stabilizuje obraz w czasie, który jest potrzebny do AFa a rozpędzone gyro działa jeszcze przez ok 2 sek po puszczeniu spustu. Nie należy w tym czasie wypinać obiektywu bo grozi to uszkodzeniem ISa.

Ja nie widzę u siebie żadnych "skoków". Na stabilnym podłożu (podpórka na łokciu lub statyw) wyraźnie widać "zataczający" się lekko obraz.

Na 1s z reki to raczej nie licz. Ale ten IS jest wg. instrukcji skuteczny również z monopodem. Z monopodem masz jakieś szanse na tą 1sek ale to czas tak długi że może 1 na 10 będzie mało poruszone. Na nieporuszone wogóle bym nie liczył :)


EDIT: Dokładniej to słychać lekki króciutki warkot w momencie jak się zatrzymuje - te 2 sek po.... ale to się trzeba dobrze wsłuchiwać :)

Hellfire
03-05-2007, 13:28
Na krótkim końcu myślę, że 1 sekunda to nie jest aż tak dużo. To zdjęcie zrobiłem na 1 sekundzie, z ręki, bez żadnego podparcia i bez IS! Jest poruszone, ale nie jakoś strasznie, więc wydaje mi się, że IS całkowicie jest w stanie to wyeliminować. Gdyby jeszcze je dodatkowo wyostrzyć to było by zupełnie "normalne".
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img112.imageshack.us/img112/582/radzionkoweg9.jpg)

romoren
03-05-2007, 13:35
Dzięki za informacje.
Wygląda na to że moja L-ka jest jednak uszkodzona.
Przy ogniskowej 105mm IS działa poprawnie. Natomiast przy
innych ogniskowych zdjęcia z IS są bardziej poruszone niż bez IS a w wizjerze dokładnie widać skakanie obrazu (najgorzej przy 24mm). Przy 105mm natomiast obraz w wizjerze ładnie "pływa" i zdjęcia są nieporuszone. Zauważyłem również, że AF działa bardzo ociężale oraz skokami przy 24mm, natomiast szybko i płynnie przy 105mm.

Pozdrawiam. RM

Skipper
03-05-2007, 16:44
W 24-105 nic nie powinno warczeć ani zgrzypić. W moim IS-a zupełnie nie słychać. Warczenie to było w IS-ach starszego typu np. 28-135 jazgotał mocno.


ja mam chyba najnowsze wydanie IS u siebie i tez trzeszczy jak równiez cicho wprawdzie ale warczy, sprawdziłem chyba z 4 lub5 juz nie pamietam dokladnie obiektywów u sprzedawcy i było to samo :)

Janusz Body
03-05-2007, 17:19
ja mam chyba najnowsze wydanie IS u siebie i tez trzeszczy jak równiez cicho wprawdzie ale warczy, sprawdziłem chyba z 4 lub5 juz nie pamietam dokladnie obiektywów u sprzedawcy i było to samo :)

Piszesz o tym co masz w stopce? :mrgreen: w 70-200/4 IS jest chyba ciut inny. W 24-105 jest praktycznie bezgłośny, szybki i słychać go tylko te 2 sek po puszczeniu spustu. Takie krótkie warknięcie.

arturs
03-05-2007, 20:04
U mnie w 24-105 też nic nie warczy i nie skacze.. dopiero jak przystawi się ucho to coś tam słychać.. Tak jak pisze Janusz

Pozdr
Artur

Tomasz1972
03-05-2007, 20:44
Dzięki za informacje.
Wygląda na to że moja L-ka jest jednak uszkodzona.
Przy ogniskowej 105mm IS działa poprawnie. Natomiast przy
innych ogniskowych zdjęcia z IS są bardziej poruszone niż bez IS a w wizjerze dokładnie widać skakanie obrazu (najgorzej przy 24mm). Przy 105mm natomiast obraz w wizjerze ładnie "pływa" i zdjęcia są nieporuszone. Zauważyłem również, że AF działa bardzo ociężale oraz skokami przy 24mm, natomiast szybko i płynnie przy 105mm.

Pozdrawiam. RM

Aparat masz w dłoni czy na statywie ?

MARANTZ
03-05-2007, 21:14
IS załącza się około sekundy po wciśnięciu spustu i tyle samo działa po puszczeniu spustu. W wizjerze widać to jako delikatne "drgnięcie". Jak ma się jeszcze dobry słuch to IS jak najbardziej słychać. W 24-105L jest dość cichy. W 70-200/4 IS zaskakująco głośny, ale tam działa bardzo skutecznie. Przy 24-105 IS powinien działać równie skutecznie przy każdej ogniskowej. Jeżeli jest inaczej to coś musi być uszkodzone. Pamiętać należy też, że IS wyłącza się przy zdjęciach na statywie.

Vitez
04-05-2007, 00:02
Dzięki za informacje.
Wygląda na to że moja L-ka jest jednak uszkodzona.
Przy ogniskowej 105mm IS działa poprawnie. Natomiast przy
innych ogniskowych zdjęcia z IS są bardziej poruszone niż bez IS a w wizjerze dokładnie widać skakanie obrazu (najgorzej przy 24mm). Przy 105mm natomiast obraz w wizjerze ładnie "pływa" i zdjęcia są nieporuszone. Zauważyłem również, że AF działa bardzo ociężale oraz skokami przy 24mm, natomiast szybko i płynnie przy 105mm.


Sprawdz jak sie sprawuje IS przy AF wlaczonym na Servo. Jesli bardzo kiepsko to masz uszkodzony IS.
Ja mam w 24-105 teraz uszkodzony IS i zanim sie uszkodzil to dzialal cicho, sprawnie, bez skokow, bezproblemowo. Teraz czasem dziala dobrze a czasem wlasnie 'podskakuje' i raczej psuje niz poprawia, rowniez trzeszczy, tak wiec objawy widze mamy takie same. Pociesze cie ze naprawa to ok 1200-1500 zl chyba ze na gwarancji (choc i tu moga probowac dopatrzec sie uszkodzenia z winy uzytkownika :? ).

MARANTZ
04-05-2007, 00:38
Czyli zdążyłem sprzedać swoje 24-105L w dobrym momencie, bo IS działał tam idealnie. 1,5 kzł mam w kieszeni :P

Vitez
04-05-2007, 01:51
Czyli zdążyłem sprzedać swoje 24-105L w dobrym momencie, bo IS działał tam idealnie.

Dopoki nie łupnie ci o ziemie to powinien i z kilkanascie lat dzialac idealnie :p .

janmar
04-05-2007, 16:49
W moim 24 -105 IS pracę stabilizatora słychac tylko w ciszy.

Mariusz_C
22-09-2007, 14:09
Dopoki nie łupnie ci o ziemie to powinien i z kilkanascie lat dzialac idealnie :p .

Czy Tobie 24-105 łupnął o ziemie?? Tak sie zastanawiam czy np można sobie uszkodzić ISa jeżdżąc na rowerze po dołach z obiektywem założonym na body w plecaku... Czasem mi sie tak przytrafia.

Vitez
22-09-2007, 21:38
Czy Tobie 24-105 łupnął o ziemie?? Tak sie zastanawiam czy np można sobie uszkodzić ISa jeżdżąc na rowerze po dołach z obiektywem założonym na body w plecaku... Czasem mi sie tak przytrafia.

Tak, lupnal i dokladnie w ten sposob mozna sobie uszkodzic ISa. Na uszkodzenia mechaniczne najbardziej podatne sa wlasnie silniczki IS i AF.

tombas
03-10-2007, 16:55
Stałem się posiadaczem szkła canona 17-55IS i mam wrażenie że stabilizacja jest dość głosna (mam porównanie bo wcześniej miałem 17-85 IS i wcale jej nie słyszałem, może nie działała:lol: ) czy to przypadłość mojego egzemplaza, czy ten typ tak ma?

krzy
03-10-2007, 18:07
Nie mogę uogólniać na podstawie 2 egz. ale w moim przypadku było tak: w 17-85 stabilizacja była słyszalna, delikatnie, ale była, natomiast w 17-55 trzeba się wsłuchiwać, przystawiać bliżej ucho, żeby usłyszeć, że działa. Wyraźniej słychać moment włączania i wyłączania (2 sek. po zwolnieniu przycisku migawki), ale w czasie pracy jest prawie niesłyszalna. Mam obecnie drugi egz. 17-55 i jest tak samo cicha.
Nie wiem czy takie subiektywne oceny "cicha - głośna" coś Ci pomogą, lepiej porównać z innymi egz.

PS: dźwięk migawki (wraz z lustrem) w 30D zagłusza wszystko :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

RomanS
03-10-2007, 23:32
Byly na ten temat dwa watki, wszystko jest dobrze, ta stabilizacja pracuje inaczej niz w C 17-85 IS, z tad troche inaczej ja slychac.

tombas
04-10-2007, 07:05
Dzięki:) to kamień z serca

satriani
06-10-2007, 20:16
Mam jeszcze pytanie do użytkowników tego obiektywu, czy filtr uv + cpl nakręcone razem na to szkiełko powodują winietowanie przy 17mm (ale chodzi mi o normalne oprawki -nie slim-)?

krzy
07-10-2007, 19:16
Nie sprawdzałem (nie mam jeszcze tak dużych i drogich filtrów :-( 17-55/2,8 ma rozmiar filtra 77 mm!) ale:
1. po co nakręcać i UV i polara razem ? naprawdę, po co ?
2. w instrukcji producent dopuszcza stosowanie JEDNEGO, pewnie chodzi o standardową oprawkę, więc przy dwóch zapewne będzie winietował.

a tak właściwie skąd taki pomysł ? :eek:

Vitez
07-10-2007, 19:37
1. po co nakręcać i UV i polara razem ? naprawdę, po co ?

Dla oszczednosci zdrowia i czasu.
Np polowanie na swiatlo przeswiecajace przez chmury albo tecze - kazda sekunda sie czase liczy.
Albo jak jest zimno i lapki/palce z zimna dretwieja wtedy im mniej sie kombinuje z filtrami tym lepiej.
Albo jak sie komus UV tak mocno przykrecil ze nie da rady odkrecic. Itd.


Lekka winieta niestety sie pojawia po dokreceniu polara.

dranczar
07-12-2007, 13:03
Czy w tym modelu obiektywu gdy się włączy stabilizacje,to ona triszke hałasuje,gdy się naciśnie migawke?Proszę o pomoc:-?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Dodam tylko że obiektyw jest Canona

akak
07-12-2007, 13:35
Nie wiem jak jest w 28-135, ale w moim 70-300 też buczy. To normalne. Więc jeśli się obawiasz czy wszystko z Twoim obiektywem OK, to raczej tak :)

Robson01
07-12-2007, 14:15
Tak, w 28-135 słychać "pracującą" stabilizację. Nie ma się czym przejmować.

tato2
09-05-2008, 16:04
Hej, w moim obektywie EFS 17-85 przy włączonej stabilizacji i przyciśnieęciu do połowy spustu migawki słychać lekkie szumienie(nie są to szumy ani łapanie ostrości;)). Czy tak objawia się praca stabilizacji?

bakulik
09-05-2008, 16:18
Czy tak objawia się praca stabilizacji?

A czy przy wyłączonej stabilizacji nie słychać tego szumienia? Jeśli tak, to właśnie jest to pracująca stabilizacja.

Ma prawo trochę szumieć.

mate00sh
09-05-2008, 16:29
W 17-55 słychać (po przyłożeniu obiektywu do ucha), że coś tam w środku szumi, więc to chyba normalne.

Pozdr

tato2
09-05-2008, 16:42
szumi tylko przy właczonej, czyli tak ma być.
trochę się wystraszyłem bo gdzieś przeczytałem że nie jest obojętne włączanie i wyłącznie stabilizacji i AF przy włączonym aparacie ale to chyba przesada. Dzięki

Misiaque
09-05-2008, 17:11
A nie chodziło raczej o niezdejmowanie obiektywu w trakcie pracy stabilizacji? bo jeśli chodzi o włączania/wyłączanie, to chyba każdy tak robi i wątpię, by były przeciwskazania...

airhead
09-05-2008, 23:04
Dzięki za informacje.
Wygląda na to że moja L-ka jest jednak uszkodzona.
Przy ogniskowej 105mm IS działa poprawnie. Natomiast przy
innych ogniskowych zdjęcia z IS są bardziej poruszone niż bez IS a w wizjerze dokładnie widać skakanie obrazu (najgorzej przy 24mm). Przy 105mm natomiast obraz w wizjerze ładnie "pływa" i zdjęcia są nieporuszone. Zauważyłem również, że AF działa bardzo ociężale oraz skokami przy 24mm, natomiast szybko i płynnie przy 105mm.

Pozdrawiam. RM

u mnie w 28-135 też obraz szaleje i psuje zdjęcia, ale tylko, gdy kończy się zasilanie w aparacie - może warto to u Ciebie sprawdzić?

Lulu1988
27-05-2008, 23:00
Mam pytanko odnośnie pracy ISa w Canonie 100-400. Otóż kiedy się on załącza oraz wyłącza słychać wyraźne 'stuk' (wyraźnie słyszalne nawet, gdy wokół nie panuje cisza). W 24-105 trzeba się nieźle wsłuchać, żeby cokolwiek usłyszeć, a tu jakby jakiś nie najlżejszy mechanizm zaskakiwał. Czy 100-400 już tak ma, czy to może być przypadłość obiektywu z 1999 roku?

lokowaty
27-05-2008, 23:57
Mam pytanko odnośnie pracy ISa w Canonie 100-400. Otóż kiedy się on załącza oraz wyłącza słychać wyraźne 'stuk' (wyraźnie słyszalne nawet, gdy wokół nie panuje cisza). W 24-105 trzeba się nieźle wsłuchać, żeby cokolwiek usłyszeć, a tu jakby jakiś nie najlżejszy mechanizm zaskakiwał. Czy 100-400 już tak ma, czy to może być przypadłość obiektywu z 1999 roku?

No właśnie mnie tez to zastanawia...już nie pamiętam jak było w 20D ale z 40D słyszę ten stuk a nawet w wizjerze obraz podskoczy...hm...normalne to?

slaw_ek
17-06-2008, 22:16
witajcie ! Mam moze trochę głupie pytanie ale nie daje mi spokoju więc może jednak zapytam : wrócilem właśnie z wakacji z nowym nabytkiem jakim jest Canon 40d + EF28-135 IS USM. I tak naprawdę teraz zaczynam poznawać ten aparat. I jedna rzecz nie daje mi spokoju . podczas wcisnięcia przycisku migawki do połowy i trzymania go (normalnie jak do ustawiania ostrości słychać lekki szum (jakby pracujacy silniczek czy cos takiego). Gdy na obiektywie wyłacze stabilizację to już nie szumi .
Czy tak ma byc i czy to jest normalne ?

arturs
17-06-2008, 22:20
tak, to jest normalne - tego szkła nie mam więc nie wiem jak tam jest głośno ale np. w 24-105 jest praktycznie niesłyszalna (delikatnie słychać jak sie człowiek wsłucha) a w 70-200f4 is wręcz "chrobocze" - i to normalne.. więc nie ma się czym przejmować..

TomekS
14-12-2008, 10:17
Vitez zamknął mój wątek i kazał dopisać się tu, zatem to robię.
Uprzejmie proszę o dokładne przeczytanie objawów opisanych poniżej; wiem jak głośno działa IS w różnych obiektywach, tu chodzi o INNY przypadek.

Właściwa treść:

W aparacie ustawiony jest "auto power off". W momencie gdy aparat się wyłącza (UWAGA - nie chodzi mi o puszczenie spustu migawki!!), obiektyw wydaje z siebie coś a'la zgrzyt. Najpewniej pochodzi z modułu stabilizacji. Podobny do tego, który się pojawia w momencie naciśnięcia spustu migawki do połowy, tylko chyba głośniejszy (ten jest mi znany i normalny, nie przejmuję się jego głośnością)
Sprawdzałem, ten sam dźwięk pojawia się także po założeniu tego obiektywu na 20D, gdy on się wyłącza; nie ma natomiast żadnych dźwięków przy EF 70-200 f4 IS - niezależnie od body.

A gdy aparat jest "uśpiony" (tzn włącznik przestawiony na ON, ale po okresie samowyłączenia) a w obiektywie przełączę tryb AF na MF, obiektyw wydaje ten sam zgrzyt. Tylko jeden, tylko w tym momencie. Wydaje mi się, że nie powinno ich być.

Sam obiektyw zdaje się funkcjonować bez zarzutu - ostrzy, ustawia przysłonę, stabilizuje (sprawdziłem ). Niby nic a wkurza
https://canon-board.info/imgimported/2008/12/icon_confused-1.gif
źródło (http://canon-board.info/images/smilies/icon_confused.gif)

Czy ktoś z was, kto ma 24-105 mógłby sprawdzić na swoim body czy słychać jakiekolwiek dźwięki z obiektywu w momencie przechodzenia aparatu w "standby"?

Mariusz_C
14-12-2008, 15:29
Mojego nie słychać wcale jak przechodzi w stendbaja. Może masz coś uszkodzone w tym szkle. Zdjęcia wychodzą normalnie z włączonym isem?? Działa przy dłuższych czasach??

TomekS
14-12-2008, 15:32
Mojego nie słychać wcale jak przechodzi w stendbaja. Może masz coś uszkodzone w tym szkle. Zdjęcia wychodzą normalnie z włączonym isem?? Działa przy dłuższych czasach??

IS działa, jak napisałem powyżej. Właściwie wszystko działa, oprócz tego jednego nadmiarowego zgrzytu w momencie przejścia w standby...

Mariusz_C
14-12-2008, 15:44
No to rób zdjęcia i się nie przejmuj, a jak padnie całkiem to będziesz miał wydatek.

PoulNoise
15-12-2008, 15:30
Cześć

dopiero od kilku dni mam ten obiektyw i niepokoi mnie odgłos pracy IS. Jest on wyraźnie słyszalny i przypomina trochę pojedyńcze tyknięcie budzika (takiego ze sprężyną). Podpiąłem dziś w sklepie 100-400 który też ma IS i wydaje mi się, że ten jest cichszy. Czy jest czym się martwić? Jak to jest w przypadku waszych egzemplarzy.


:-oTykanie takie jak "Tykanie budzika" jest na tyle głośne, że przeszkadza:?::?:

TomekS
17-12-2008, 20:37
No to rób zdjęcia i się nie przejmuj, a jak padnie całkiem to będziesz miał wydatek.

Sprzedawca wymienił obiektyw na inny, sprawny :-)

kowi.pl
29-04-2009, 22:26
Od kilku dni z wnętrza mojego obiektywu daje się słyszeć szum i delikatne trzaski - ma to miejsce kiedy spust aparatu wcisnę do połowy i jest włączona stabilizacja obrazu. Wydaje mi się że normalnie mechanizm stabilizacji działa tylko w momencie wciśnięcia spustu i potem się wyłącza - dźwięk wydobywający się z mojego obiektywu sugeruje że mechanizm ten działa cały czas kiedy spust migawki wciśnięty jest do połowy.
Mam też zwykłego kita 18-55 IS w którym w/w dźwięki nie występują.

Proszę użytkowników 55-250 IS o sprawdzenie czy Wasze obiektywy też się tak zachowują?

GhostRider
29-04-2009, 22:32
dźwięk wydobywający się z mojego obiektywu sugeruje że mechanizm ten działa cały czas kiedy spust migawki wciśnięty jest do połowy
U mnie też tak jest

waka
29-04-2009, 23:27
tak jest i tak ma być, to zupełnie normalne

kowi.pl
29-04-2009, 23:39
tak jest i tak ma być, to zupełnie normalne

Dlaczego nie ma tego w 18-55 IS??

waka
29-04-2009, 23:44
tego sam nie wiem, mam też te 2 obiektywe i w 55-250 jest tak jak piszecie. inni tez tak mają. są z tym tematy

siudym
30-04-2009, 08:34
:-D
Dlaczego nie ma tego w 18-55 IS??
Wiesz jest spora roznica miedzy 18-55mm a 55-250mm :) W wide nie potrzeba tak mocnego systemu IS, wiec stawiam, ze jest on tutaj bardziej uprszczony i mniejszy (mniejszy zyroskop, mniejsze szkla is = mniej glosne)

Tam samo USM tez masz w sumie dwa rodzaje - micro i full ring. Pewnie ten IS w 18-55 to cos w stylu "micro IS" :-D

Co ciekawe w 18-55 IS'a nie slychac, a np. w moim starym Canon S2 IS slychac wyraznie.

buk07
30-04-2009, 10:49
Ja to chyba gluchy jestem, bo tego po prostu nie slysze. :mrgreen: Ale z drugiej strony nigdy nie robie zdjec w absolutniej ciszy.
Jedyne, co mi w tym obiektywie przeszkadza, to ta jego "platikowosc". Poza tym, dla mnie - amatora - jest super :)

Pozdrawiam

PoulN
10-04-2015, 10:20
Kopalniany wątek, ale się podłączę... ;)

Czyli przeczytawszy go całego mogę założyć, że; drżenie, klik przy wł. (jak ktoś napisał przypominający głośne tyknięcie zegara;), klik przy wył. oraz ciche brzęczenie w sumie o natężeniu nie większym niż praca AF`u to rzecz normalna podczas pracy IS`a w 70-200 f2.8 IS (I)?
ps. nie ten temat, ale co mnie jeszcze zaciekawiło to praca pierścienia zoom`a - w wersji f4 bez IS, pracował "metalicznie" lekko, bardzo lekko, w 2.8 chodzi dość ciężko, z jakby uczuciem jakiejś... przekładni trybowej (wyczuwalne mikro nazwijmy to przeskoki)... norma?

Skąd takie wywody? - poprzez obcowanie z zakupionym właśnie używanym choć w idealnym stanie wizualnym w/w szkła, i brak doświadczenia ogólnie z IS w L`kach.

jelcyk
10-04-2015, 10:53
Glosnosc pracy czy wlaczania zwalniaka IS przy duzych obiektywach jest przewaznie wieksza niz w malych, bo do ruszenia i stabilizowania jest wieksza soczewka (lub grupa soczewek). Nie ma jednej, ustalonej wartosci glosnosci, bo roznie sie te zespoly mechaniczno-optyczne zuzywaja a i zaleznosci w nich jest wzajemnych tyle, ze roznie sie poszczegolne elementy do siebie dopasowuja. Glosniejsza praca nie oznacza, ze obiektyw jest uszkodzony, bo stabilizacja ma pewna prace do wykonania i jesli ja wypelnia to w zasadzie jest sprawna. Jesli obiektyw ma byc uzywany do fotografowania, to pol biedy, bo jedynym ograniczeniem jest prog odpornosci operatora na spojrzenia przewrazliwionych purystow , ale przy filmowaniu juz bywa gorzej, bo dzwieki stabilizacji slychac na nagraniach - ale do filmowania mamy wlasciwie inne sprzety, wiec to nie klopot ogolnospoleczny. Inna sprawa, gdy z okolic stabilizacji dobiega stale rzezenie lub slychac nakladajace sie glosne dzwieki z AF-u - to moze byc objaw uszkodzenia i im szybciej to sie usunie, tym lepiej dla sprzetu. Jesli chodzi o AF w 70-200 2,8 , to jego konstrukcja jest calkowicie inna od zwyklakow - mechanizm zawieszony jest na przekladni planetarnej 3-osiowej przy czym kola zebate satelitow sa lekko skosne. Zuzywanie sie powoduje powstawanie dodatkowych mikroluzow, ktore powoduja zwiekszenie glosnosci ale nie powoduja niekorzystnych zmian w ustawianiu grup soczewek sluzacych do zmiany ogniskowej. Niektore chodza gladko, niektore powarkuja, grzechocza albo nawet zgrzytaja. Niemniej nadal wszystko dziala. Bywa, ze uszkodzeniu ulega samo osadzenie osi w ktoryms satelicie i to wlasciwie predystynuje ten element do wymiany, ale , jak sie zawziac, to tez mozna to jeszcze naprawic. Regulacje i wyciszanie takiego obiektywu jest dosc klopotliwe i wymaga anielskiej cierpliwosci.

PoulN
10-04-2015, 11:49
Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź.
Czyli podsumowując jeśli sobie lekko brzęczy (dla purystów i przyszłych pokoleń;) określę ten dźwięk jak zaczynająca się ledwo co gotować woda w garnku/ czajniku ;)), lekko drży i "klika" przy rozruchu/ zatrzymaniu to rzeczy normalne dla tego typu...

horak
10-04-2015, 12:02
Od kilku lat użytkuję ten obiektyw od nowości i wszystko co piszesz tak powinno być. Pierścień tak jak u ciebie u mnie chodzi tak od nowości. Is tak samo klika i go słychać jak u ciebie. Nie martw się to normalne. Ciesz się zdjęciami bo to super szkło.

PoulN
10-04-2015, 12:29
Taki mam zamiar ;) jeszcze przy okazji,...
Masz może jakieś doświadczenie z TC 2x?
Różnie ludzie piszą, choć przeważnie że lepiej crop + interpolacja, sampli w natywnej rozdzielczości ze świecą szukać..., tablic testowych nie oglądam...