PDA

Zobacz pełną wersję : [Battle] foto bez technikaliow



akustyk
04-09-2006, 21:02
kocepcja zabawy jest taka:
zrobic ciekawe zdjecia w mozliwie najwyzszym stopniu bez kontemplowania aspektow technicznych. fotografie wymyslona glowa, nie wykonana aparatem / dobra obrobka. takie, zeby jakosc techniczna nie miala zadnego znaczenia, natomiast cala sila tkwila w pracy fotografa

tematyka:
proponuje pejzaz cywilizacyjny w miejscu stalego przebywania. w dzien. kazdy ma pod reka, a widoki znudzone na smierc, wiec zrobienie czegos ciekawego wymagac bedzie po prostu pomyslu

sposob realizacji:
dowolne body, dowolny obiektyw. ale: wylacznie program automatycznej ekspozycji (zielonym do gory), wylacznie defaultowy JPEG lub nieobrobiony skan filmu.

rekomendowane:
obiektyw staloogniskowy o mozliwie "zwyklej" perspektywie (zeby pracowac ujeciem, nie efektem). polecam zwlaszcza ogniskowe, ktore ma sie "w oku" i ktore bez przylozenia aparatu do oka potrafi sie w glowie skadrowac. nie chodzi tu o ograniczanie sie stalkami, czy standardowymi ogniskowymi. po prostu: zeby zapomniec o grzebaniu przy obiektywie - a najlepiej jesli ujecia bedzie sie widziec przed chwyceniem po aparat :)

dowolne:
- wybor ogniskowych. jedni czuja sie lepiej w szerszym kacie, inni w dluzszym - bez sensu byloby narzucanie czegokolwiek. byle ujecia byly mozliwie w najmniejszym stopniu "zabarwione" perspektywa.
- wybor parametrow JPEG-a czy filmu. kazdy z nas widzi inaczej
- fotografowane obiekty

cel:
przekonac sie, ile umie sie samemu wymyslic glowa

gwarantowane:
fajna zabawa i ciekawe wnioski

termin:
wykonanie zdjec - ten weekend. na to wystarczy w sumie 1-2 godzinki wolne.
prezentacja - jakos tydzien pozniej. zeby bylo kiedy klisze wywolac i zeskanowac, gdyby ktos analogiem robil. do prezentacji zdjecia nieobrobione (nie ma tu takiej potrzeby), byle przeskanowane do rozmiarow ekranu. jak wspomnialem: celem jest to co na zdjeciach, a nie jakosc pikseli


chetnych prosze o zgloszenie. moze prosze tez z grubsza zdeklarowac czym (glownie ogniskowe) bedzie sie focic.

Tomasz Golinski
04-09-2006, 21:04
Zgłaszam się. Focić pewnie będę kitem albo 50/1.8

snow
04-09-2006, 21:05
Ja wchodze w to, pewnie Heliosem porobie, Kitem :)

akustyk
04-09-2006, 21:11
no ja oczywiscie tez. moj zakres: 15~18mm. w cropce 1.6

Jac
04-09-2006, 21:18
no ja tez w to wejde :mrgreen: z racji ze jakosc nie ma znaczenia to chyba jpgS wystarczy? dodatkowo moze pozwole sobie zrobic odrazu (w aparacie) jako CZ-B ogniskowa 35+crop

czy bedziemy to przeskalowywac na potzreby forum do ~800px po dluzszym boku?

adamek
04-09-2006, 21:23
a kolor czy cz-b?
(btw tez bym sie sklanial ku jpgs ;) )

akustyk
04-09-2006, 21:31
kwestia czy kolor czy BW jest wtorna. co sie ustawi w parametrach, czy tez znajdzie przeterminowanego w lodowce :)

JPGS jak najbardziej dobry pomysl. podobnie jak uzycie mozliwie najgorszego optycznie sloiczka do zdjec. im wiecej cukru w cukrze tym lepiej. maja byc zdjecia, nie piksele :)

snow
04-09-2006, 21:40
Może jednak "P" a nie zielony? w sumie obojetne, ale lampy wyskakują na zielonym :)

akustyk
04-09-2006, 21:43
Może jednak "P" a nie zielony? w sumie obojetne, ale lampy wyskakują na zielonym :)
jak Ci wygodniej. bylebys nie zaczal myslec o technikaliach! (a juz zaczales :D )

kami74
04-09-2006, 21:43
Rozumiem , że Jpgs to znaczy small. Że zielonym do góry i zero obróbki po za zmniejszeniem. Obiektyw najgorszy jaki się ma (cholera który z moich 2 jest gorszy ??? ). Jak termin będzie rozsądny to wchodzę w temat. Pozdrawiam

kris75
04-09-2006, 21:52
a czy kazdy moze wejsc?

akustyk
04-09-2006, 21:55
tak, kazdy. byle chciec i miec odwage samemu sie sprawdzic

konradl
04-09-2006, 22:33
co to sie dzieje na tak technicznym forum... :)

lokowaty
04-09-2006, 22:36
Witam!

Oki, wchodze.
Zakręcam 18-55 i przekręcam na zielony...

Pzdr!

Jac
04-09-2006, 22:38
co to sie dzieje na tak technicznym forum...poczekajmy na wyniki rewolucji bym sie nie spodziewal :mrgreen:

ps. oczywiscie zdjecia wysylamy standardowo zgodnie z regulaminem Battli...

adamek
04-09-2006, 23:36
ja wkręce denko od 33v i ustawię na 28mm. :)

Priest
04-09-2006, 23:44
to i ja ;) 50 1,8

miszaqq
04-09-2006, 23:56
no to i ja sie zglosze, pewnie z 50 f1.8

minek
05-09-2006, 00:39
takie, zeby jakosc techniczna nie miala zadnego znaczenia, natomiast cala sila tkwila w pracy fotografa

To jest niemożliwe. Nie da się odzielić techniki od ,,siły pracy fotografa''. Technika to podstawy, które należy mieć w małym palcu, nie sposób z tego nieskorzystać. Każde zdjęcie bez tego będzie spieprzone.



sposob realizacji:
dowolne body, dowolny obiektyw. ale: wylacznie program automatycznej ekspozycji (zielonym do gory)

Na zielonym to chyba nie da się zrobić zdjęcia... o ile wiem to tam zamiast otwierać się migawka błyska lampka...


wylacznie defaultowy JPEG lub nieobrobiony skan filmu.

EE.... nie istnteje coś takiego jak ,,nieobrobiony skan''. Każdy jest obrobiony - raz przez harłer skanera, dwa przez softłer do skanowania. Dwa programy na najgłupszych najdeflałtowszych ustawieniach dadzą dwa różne wyniki!



rekomendowane:
(...)


I tu dla wyrównania szans proponuję wyrównać problemy techniczne do pewnego pułapu - robimy zdjęcie współczesną analogową małpą - aparatem, który ma plastikowy obiektyw - nie ma się co martwić o jakośc i brak winietowania, nie ma żadnego pomiaru, akceptuje każdy film pod warunkiem że to kodak gold 200, robi w każdych warunkach dobre zdjęcie, ostrzy od 1m w dal, przy każdym wciśnięciu spustu błyska lampą.

akustyk
05-09-2006, 00:46
To jest niemożliwe. Nie da się odzielić techniki od ,,siły pracy fotografa''. Technika to podstawy, które należy mieć w małym palcu, nie sposób z tego nieskorzystać. Każde zdjęcie bez tego będzie spieprzone.
(...)


chyba po prostu nie chwyciles pomyslu. tu nie chodzi o to, czy zdjecie bedzie poprawnie naswietlone itd. itp. to jest akurat niewazne.

celem zabawy jest zrobienie zdjec glowa. myslenie tylko o ujeciu i pomysle, a nie o sposobie zarejestrowania go na materiale swiatloczulym. dlatego pokazujac, ogladajac i opiniujac te zdjecia nie ma byc brana pod uwage ich jakosc wizualna. w ogole. tylko i wylacznie tresc i pomysl.

sugestia, zeby olac technike jest wlasnie po to, by odruchowo nie odciagac glowy od myslenia o idei fotografii.


pomysl na ujednolicenie warunkow jest OK, ale moze byc o tyle nietrafny, ze rozne osoby maja rozne przyzwyczajenia. dla niektorych osob focenie przy 28mm bedzie bardzo nienaturalne, a dla niektorych przy 50mm. a tu chodzi o to, zeby sprzet zniknal z horyzontu i stal sie kompletnie przezroczysty. dla wygody fotografujacych jest wiec wybor ogniskowych - wedlug wlasnych przyzwyczajen i ulubionych spojrzen na swiat

Tomasz Golinski
05-09-2006, 00:49
a tu chodzi o to, zeby sprzet zniknal z horyzontu i stal sie kompletnie przezroczysty. dla wygody fotografujacych jest wiec wybor ogniskowych - wedlug wlasnych przyzwyczajen i ulubionych spojrzen na swiat

Ale to się osiąga przez praktykę, a nie przez kaleczenie zdjęć :twisted:

akustyk
05-09-2006, 00:52
Ale to się osiąga przez praktykę, a nie przez kaleczenie zdjęć :twisted:
no to moze tak: nikt nikomu nie zabrania naswietlic poprawnie. chodzi tylko o to, zeby w mozliwie najdalszym stopniu oderwac sie od myslenia o tym jak zrealizowac naswietlanie, a w mozliwie najwiekszym skupic na samych ujeciach. jesli jedno Ci w drugim nie przeszkadza - voila!

EDIT: a koniec koncow inna kwestia - na pelnym automacie trudno zrobic zdjecie, ktore byloby kompletnie zwalone pod wzgledem ekspozycji. idealne nie beda, ale kalectwo zupelne tez nie

MarcinekP
05-09-2006, 00:55
hehe
najlepszy na to battle byłby Zenith ze standardem (ja mam zenitara-M2s 2/50) :lol: :lol: :lol:

jezeli bede mial weekend wolny to wchodze

perqsista
05-09-2006, 12:23
IMO to trochę zapędzanie się w kozi róg. Zamiast myślec nad wykonaniem dobrego zdjecia trzeba zastanawiać się czy sprzet jest wystarczająco "przezroczysty". Moim wszystkie wymienione przez Akustyka czynniki sa mocno subiektywne. Ja bym zostawił temat i nie czepiał się technikaliów. Jeżeli ktoś robi w RAW/JPEG jego sprawa, jesli będzie forsował wywołanie filmu/slajdu na swoją modłę to też jego sprawa. Jeżeli finalna praca będzie dobra-obroni się sama.

snow
05-09-2006, 12:46
EDIT: a koniec koncow inna kwestia - na pelnym automacie trudno zrobic zdjecie, ktore byloby kompletnie zwalone pod wzgledem ekspozycji. idealne nie beda, ale kalectwo zupelne tez nie

Możliwe że trudno (jednak mi się udało z m42 :mrgreen:), jednak chciałem zauważyć że żeby poprawnie naświetlić na m42 trzeba przejść na tryb Av (nawet nic w nim nie korygując) bo na zielonym wychodzą prześwietlone, na P również (nie ruszając czasem) :)

Czyli wniosek że trzeba robić tylko szkłami z chipem

Ale to tak na marginesie ;)

DoMiNiQuE
05-09-2006, 12:47
Nie obraz sie Akustyk, ale to jest imo jakas be ze du ra :mrgreen: Zgadzam sie w 100% z minkiem i podpisuje sie pod tym co napisal :)

Akustyk, jesli chcesz przeprowadzic konkurs pod tytule "to fotograf robi zdjecia a nie technikalia" to pozbieraj po 4PLN, kup worek analogowych jednorazowek firmy KODAK (http://www.allegro.pl/item125442961_kodak_fun_najwyzsza_jakosc_klisza_27 _zdj400.html) i rozeslij uczestnikom konkursu. Wtedy to bedzie mialo rece i nogi ...bo do tej pory to nic z tego nie wynika :)

akustyk
05-09-2006, 12:53
DoMiNiQuE - ale tu pilka jest prosta: nie widzisz siebie w imprezce, nie bierzesz udzialu.

poza tym, to chyba Cie po prostu ominal gwozdz programu - Battle to to jest tylko z nazwy. tu nie chodzi o to, zeby zrobic konkurs, tylko zeby kazdy sprobowal sam dla siebie porobic takie zdjecia i przyjrzal sie co z tego wychodzi. mozna wymyslic jakiegos zwyciezce, ale to jest najmniej wazne.


snow - rob jak Ci wygodnie, byle jak najmniej w tym wszystkim bylo sprzetu. jesli M42 obslugujesz "z zamknietymi oczami, obudzony w srodku nocy" to czemu nie :) jesli chcesz sugestii, to proponuje ustawic sobie na sztywno jedna przeslone, lub w jakikolwiek sposob zapomniec o jej istnieniu

DoMiNiQuE
05-09-2006, 13:05
DoMiNiQuE - ale tu pilka jest prosta: nie widzisz siebie w imprezce, nie bierzesz udzialu.
Masz racje :) No i nie wystartuje. Nie potrafie robic na zielonym, nigdy nie robilem i nie bede (nawet nie wiem gdzie go mam bo zakleilem). Jesli uwazasz, ze robienie zdjec na zielonym to sztuka przez wielkie SZ to ja wychodze :mrgreen:

Nadal nie wiem o co chodzi Ci z ta technika.

P.S.
Chetnie poogladam te Wasze zdjecia :)

swiderski
05-09-2006, 13:18
Jesli uwazasz, ze robienie zdjec na zielonym to sztuka przez wielkie SZ to ja wychodze :mrgreen:


Przecież te zdjęcia nie mają być potem publikowane w NG. Chodzi tu tylko i wyłącznie o zabawę - dlatego postaram się też cos pstryknąć.

PS
To będzie sztuka przez wilekie G, a nie SZ ;)

DoMiNiQuE
05-09-2006, 13:24
Przecież te zdjęcia nie mają być potem publikowane w NG. Chodzi tu tylko i wyłącznie o zabawę - dlatego postaram się też cos pstryknąć.
ZABAWA! no jasne, czaje :)
Ja chcialem sie tylko 'przyczepic' do tego braku technikaliow. IMO tryb AUTO to chyba najbardziej technikalny element calego aparatu czyz nie? Kiedys ludzie focili manualami, krecili galami i tez byla zabawa. O takim czyms jak AF, swiatlomierz czy tryb auto to nawetnie marzyli. Tak wiec watek powinien nazywac sie 'Fotki w trybie zielonym full auto idioten kameren mode' a nie 'foto bez technikaliow'. Skonczylem marudzenie :)

swiderski
05-09-2006, 13:26
ZABAWA! no jasne, czaje :)
Tak wiec watek powinien nazywac sie 'Fotki w trybie zielonym full auto idioten kameren mode' a nie 'foto bez technikaliow'.

Tutaj akurat masz rację w 100%, ale nie chodzi tu przecież o nazwę.

DoMiNiQuE
05-09-2006, 13:31
ale nie chodzi tu przecież o nazwę.

no nie tylko, bo sa tutaj tez rozne sprzecznosci ;)


kocepcja zabawy jest taka:
zrobic ciekawe zdjecia w mozliwie najwyzszym stopniu bez kontemplowania aspektow technicznych.
sprzecznosc

fotografie wymyslona glowa, nie wykonana aparatem / dobra obrobka.
sprzecznosc

takie, zeby jakosc techniczna nie miala zadnego znaczenia, natomiast cala sila tkwila w pracy fotografa
sprzecznosc

teraz rozumiesz? :)

Akustyk, nie obraz sie, ja sie na Ciebie nie uwzialem ...tak tylko sie wymadrzam ;)

swiderski
05-09-2006, 14:07
Wszystko rozbija się o to, że 'Fotki w trybie zielonym full auto idioten kameren mode' ;) zostały troche górnolotnie nazwane zdjęciami "bez technikaliów". Wiadomo o co chodzi: bierzesz aparat, ustawiasz na zielony prostokąt i próbójesz coś wykombinować :)

lokowaty
05-09-2006, 14:19
Witam!

Jak zrobić z 20D camera obscura?

A co do battle to można dodać, że obiektywy w trybie MF.

P.S Chodzi też o to aby zrobić foty w JPGS, zrzucic z aparatu takiej formie bez kadrowania i PS'ucia. Poprostu staramy sie przelac to co widzą oczy na matryce - potraficie tak? bez kadrowania w PS?

Pzdr!

Tomasz Golinski
05-09-2006, 14:22
Toż tryb MF będzie cię zmuszał do myślenia o technikaliach. Chyba,że masz zamiar ustawić na hiperfokalną (paskudne słowo ;) )

akustyk
05-09-2006, 16:21
DoMiNiQuE - ale opisu o co w tym wszystkim chodzi nie przeczytales, prawda?

ja moze streszcze, jesli tamten tekst byl za dlugi i zatrudny do zrozumienia: wybrac sobie taki zestaw aparatowy, zeby zdjecia sie "same robily". i skupic tylko i wylacznie na tym co sie fotografuje. cel: im mniej myslenia o tym jak technicznie rozwiazac ujecie - tym lepiej.

Janusz Body
05-09-2006, 16:24
Jest taki sposób nauczania foto jak pisał Akustyk. Weź aparat, idź na ulicę, do lasu do parku, gdziekolwiek. Zrób 30-50 zdjęć w automacie (rób jak leci co Ci przyjdzie do głowy) potem na spokojnie obejrzyj to co wyszło, wybierz te najlepsze i te najgorsze. Zastanów sie co Ci się w nich podoba/niepodoba. Idz w te miejsca ponownie i zrób zdjęć o połowę mniej. I tak ze dwa trzy razy. Ostatnim razem idz i zrób 3-5 zdjęć i porównaj procent dobrze/źle. Lekcja dotyczy nauki kadrowania. Tak całkiem bez techniki to sie nie bardzo da bo kadr to tylko jeden z elementów w zdjęciu. Chyba, że będzie oceniane kadrowanie, kompozycja, pomysł na zdjęcie właśnie. Moja jedyna wątpliwość to sposób oceny. :)

EDIT: W tym jak wyżej sprzęt, nastawy, MF/AF nie grają roli. Jak ktoś ma 1DsMkII i 600L to może se używać do woli. Byle w tzw "swojej okolicy" tam gdzie jest prawie codziennie.

akustyk
05-09-2006, 16:25
A co do battle to można dodać, że obiektywy w trybie MF.
mozna, ale niekoniecznie. tak naprawde to pies to lizal. i w przypadku AF i w przypadku MF wiekszosc z nas chyba odruchowo nastawia ostrosc i nie poswieca temu jakos swiadomej uwagi. przy AF wiekszosc z nas czeka na potwierdzenie zlapania ostrosci. przy MF kreci sie samemu. tak czy siak od tego "odciagacza uwagi" sie raczej nie ucieknie, wiec tylko wybrac to co komu bardziej naturalne.



Tak całkiem bez techniki to sie nie bardzo da bo kadr to tylko jeden z elementów w zdjęciu. Chyba, że będzie oceniane kadrowanie, kompozycja, pomysł na zdjęcie właśnie. Moja jedyna wątpliwość to sposób oceny. :)
no wlasnie dlatego napisalem "technikalia" nie technike. chodzi o to, zeby zapomniec o mechanice i elektronice a oddac sie wewnetrznej, wbudowanej w glowie technice fotograficznej. umiejetnosci patrzenia i przetwarzania tego na kadr.

co do ocen - moim zdaniem to sa zupelnie zbedne. jesli to przeczy idei Battle to bym to po prostu przeniosl do Plenerow. jedyna ocene moze postawic kazdy z nas sobie :)

liquidsound
05-09-2006, 19:37
Wchodze w to8) czy wygrywa zdjecie najbardziej kiczowate czy sztuka przez duze G??:lol: tak na powaznie to mysle ze to fajny pomysl.

Atris
05-09-2006, 20:16
skoro maja byc technikalia to moze nastepna battle na kompakty?
na kompakcie juz nie da sie za wiele kombinowac :)

liquidsound
05-09-2006, 20:34
o tak:!: battle na kompakty. Mam mega zooooooma:roll:

akustyk
05-09-2006, 20:37
tutaj tez mozna robic kompaktami.

opis jest mozliwie tak zrobiony, zeby nie narzucac sprzetu, tylko pewien sposob robienia nim zdjec. a jesli ktos ma kompakta - moze zrobic kompaktem.

Auwo
07-09-2006, 12:48
Zasady są do kitu...
Nie mam ani "zielonego" ani nawet "P"...
:)

DoMiNiQuE
07-09-2006, 12:51
Zasady są do kitu...
Nie mam ani "zielonego" ani nawet "P"...
:)
Zaawansowana tachnikalnosc Twojego aparatu sprawia, ze nie mozesz skupic sie na fotografowaniu przez co Twoj aparat robi kiepsie foty i nie ma w tym zabawy ;)

snow
07-09-2006, 20:17
A ja już mam zdjęcie. Jak mam wysłać i czy mam usunąć EXIF'a zgodnie z zasadami battle czy zostaje EXIF?

akustyk
07-09-2006, 20:22
Auwo - wez jakikolwiek automat. jesli masz tylko program sloneczko albo program chmurka to sobie dobierz do warunkow :) a jesli masz tylko program Audio-Video (Av) to sobie wybierz jakas przeslone i wal na niej jak leci.

byle to raz ustawic i zostawic cala ekspozycje automatom w aparacie.


snow - to poczekaj az wszyscy beda mieli. EXIF... szajsegal :) mamy ogladac zdjecia, nie EXIF-y :)

Auwo
07-09-2006, 21:09
Auwo - wez jakikolwiek automat. jesli masz tylko program sloneczko albo program chmurka to sobie dobierz do warunkow :) a jesli masz tylko program Audio-Video (Av) to sobie wybierz jakas przeslone i wal na niej jak leci.

byle to raz ustawic i zostawic cala ekspozycje automatom w aparacie.


snow - to poczekaj az wszyscy beda mieli. EXIF... szajsegal :) mamy ogladac zdjecia, nie EXIF-y :)

A widzisz to musiał bym nabyć...

lokowaty
10-09-2006, 17:51
Witam!

Tez juz mam. Wysyłać czy jeszcze nie?
fotka JPGS, tylko resize bez sharpen'a nawet.

Pzdr!

P.S Qrde , ja nie moge...wiecie, że ten automat ustawił mi iso400 przy ładnej pogodzie t:1/500 i f:16....hm...

akustyk
10-09-2006, 18:05
publikacja w piatek :)

kami74
10-09-2006, 20:35
A może być JPEG Large ? Pstrynknięty na zielonym. Bo jak tak to moge wysyłać. Tylko gdzie ?

akustyk
10-09-2006, 20:50
umowmy sie, ze tu wrzucimy w piatek.

kami74
10-09-2006, 20:54
Nie kapuje, czyli co każdy wrzuca swoja fotke a anonimowośc olewamy ?

akustyk
10-09-2006, 21:18
tak. tu nie chodzi o konkurs i rozstrzyganie kto robi lepiej. wrecz powiedzialbym, ze te zdjecia sa glownie dla samych autorow :)

lokowaty
15-09-2006, 00:04
Hej!


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.icpnet.pl/~wojciech_malak/IMG3292a.jpg)

Pzdr!

snow
15-09-2006, 08:35
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img224.imageshack.us/img224/6158/battlelm2.jpg)

DoMiNiQuE
15-09-2006, 08:41
Snow, mialo byc bez technikaliow a ja widze korekte ekspozycji i tryb AV. Manual WB? oj oj!
Dyskwalifikacja ;)

Tomasz1972
15-09-2006, 08:42
Snow, mialo byc bez technikaliow a ja widze korekte ekspozycji i tryb AV. Manual WB? oj oj!
Dyskwalifikacja ;)

Pewnie jest bez technikaliów :) bez AFa - m42 :)

DoMiNiQuE
15-09-2006, 08:44
Pewnie jest bez technikaliów :) bez AFa - m42 :)
W kazdym obiektywie mozna wylaczyc AF ;)

Tomasz1972
15-09-2006, 08:45
W kazdym obiektywie mozna wylaczyc AF ;)

Ele wtedy w exifie zostanie zapisana ogniskowa :) kończmy bo się niezły OT robi :)

snow
15-09-2006, 08:47
Użyłem minimum tego co potrzebne do poprawnego naswietlenia matrycy :-) Jakbym myslal o technikaliach to bym zablokowal ekspozycje bo inny kadr chcialem zrobic ale ciagle mi sie czasy zmienialy :wink:

kami74
15-09-2006, 11:23
No to teraz ja.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

mmsza
15-09-2006, 20:24
foto bez technikaliow
Cytat z Dennis'a Mook'a z The Online Photographer

"
I have noticed in most publications, that when a description of a digital photograph is given, the accompanying technical information now contains much more information that in the past. For example, I am sitting here reading Popular Photography & Imaging (a mere shadow of its former self, by the way) and I see things such as "straightening in Photoshop," "dodging and burning in Photoshop," "curves adjustment," "sharpening," etc. Sometimes I even see the tripod named, as though it really matters which brand it is. It's almost as though this is something new. Didn't we dodge and burn in silver based photography? Didn't we crop and/or move the easel to straighten the horizon? Didn't we increase or decrease the paper contrast to match the negative contrast? Didn't we use tripods? Didn't we focus the enlarger lens to make sure the resulting photograph was sharp?

I don't understand why this all started and I think it's a terrible trend. I can understand another interested party wanting to somewhat know how the photograph was made, but this trend of including all of this technical mumbo jumbo is irrelavent to most viewers. It shifts the focus (pun intended) from the merits and esthetic qualities of the photograph to the technical aspects of it. That shouldn't happen.

If I have all of this new data, I also will need to know what the photographer had for breakfast, what clothes he or she was wearing and in what kind of car he or she arrived. Silly."
:wink:

Tomasz1972
15-09-2006, 21:51
Cytat z Dennis'a Mook'a z The Online Photographer

"
I have noticed in most publications, that when a description of a digital photograph is given, the accompanying technical information now contains much more information that in the past. For example, I am sitting here reading Popular Photography & Imaging (a mere shadow of its former self, by the way) and I see things such as "straightening in Photoshop," "dodging and burning in Photoshop," "curves adjustment," "sharpening," etc. Sometimes I even see the tripod named, as though it really matters which brand it is. It's almost as though this is something new. Didn't we dodge and burn in silver based photography? Didn't we crop and/or move the easel to straighten the horizon? Didn't we increase or decrease the paper contrast to match the negative contrast? Didn't we use tripods? Didn't we focus the enlarger lens to make sure the resulting photograph was sharp?

I don't understand why this all started and I think it's a terrible trend. I can understand another interested party wanting to somewhat know how the photograph was made, but this trend of including all of this technical mumbo jumbo is irrelavent to most viewers. It shifts the focus (pun intended) from the merits and esthetic qualities of the photograph to the technical aspects of it. That shouldn't happen.

If I have all of this new data, I also will need to know what the photographer had for breakfast, what clothes he or she was wearing and in what kind of car he or she arrived. Silly."
:wink:


poproszę po naszemu :):):)

czornyj
16-09-2006, 15:33
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img224.imageshack.us/img224/6158/battlelm2.jpg)

Snow, czy my czasem nie jesteśmy, qrv, sąsiadami???
No w każdym razie obaj mamy zaj...sty widok z okna :lol:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/zorza.jpg)

Reno
16-09-2006, 17:10
poproszę po naszemu :):):)
Tomek, w skrócie rzecz biorąc autor obawia się, że niedługo w opisie fotki będzie napisane co fotograf zjadł na śniadanie, jakie ma ubranie i jakim autem jeździ :).

Tomasz1972
16-09-2006, 17:39
Tomek, w skrócie rzecz biorąc autor obawia się, że niedługo w opisie fotki będzie napisane co fotograf zjadł na śniadanie, jakie ma ubranie i jakim autem jeździ :).

Dzięki :) W sumie gdzieniegdzie już są podobne opisy :):):)

Jac
17-09-2006, 21:02
no i jak z ta bitwa?
ja juz wrzucam fotke (zrobiona 09.06 "pod domem"- ale dopiero teraz mam chwile zeby sie tym zajac - duzo roboty) - ale automatyka aparatu mnie zabija ;-) tzn zrobilem fote na Tv f/11 1/100 iso800 i wybieralem ze centralnym punktem AF jpg wyciagniete z rawa -> do grayscale, zmnieszone i USM (starczy tych technikaliow :twisted: )


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img103.imageshack.us/img103/4069/cbjpgdo6.jpg)

fotomagic
07-08-2007, 19:36
Oto moje, zadnych cs i technikalow

danny
09-08-2007, 14:21
hmmm.... watek w sumie troche starawy, ale moze by ozywic i zrobic malego batelka pt 'no technikalities'?..?

fotomagic: jak tu nie ma fotoszopa to czuje jak mi na dloni kaktusy stadami zaczynaja rosnac LOL :)

AndyG
09-08-2007, 14:34
Wrzucajcie CR2. Nie bedzie watpliwosci :P

danny
09-08-2007, 14:38
"cr2" ?

chavez
09-08-2007, 15:02
"cr2" ?
Inaczej RAW.