PDA

Zobacz pełną wersję : 300D + wasia - gdzie jest JPG?



ted220
25-11-2004, 01:37
Takie lamerskie pytanko bo przeczytałem cały topic o wasiaware ale nie bylo
czy majac wgranego hacka jak robie w raw to zawsze jest on z jpg i nie można tego wyłączyć?
jeżeli raw jest z jpg to gdzie jest ten jpg ? Domyslam sie ze jest jakoś polaczony z raw ale jaki to ma sens skoro i tak musze otworzyc rawa zawsze myslalem ze jak aparat ma raw+jpg to mam 2 pliki i ten jpg to taki szybki podglad.

pozdrawiam
ted

Tomasz Golinski
25-11-2004, 01:40
nawet z wasią jpg zawsze jest zintegrowany z rawem (dopiero w 20d są to osobne pliki podobno), można tylko zmieniać jego jakość. Można go wyciągnąć softem Canona, albo np. przy pomocy cdrinfo, irfanview, etc. Najpewniej jest on również wyświetlnany na LCD aparatu. Ponadto do rawu jest dograny plik .thm który jest miniaturką tego jpga (jest też w formacie jpg).

Vitez
25-11-2004, 11:46
ale jaki to ma sens

1. Ustawiasz aparat (parametry typu sharpness, saturation, balans bieli, korekta ekspozycji itp). Robisz RAW+JPG Large. Wyciagasz kilka JPGow i sprawdzasz czy parametry ktore ustawiles sa poprawne. Jak tak to wyciagasz reszte JPGow nie tracac czasu na dlugotrwala konwersje RAW, kilka "niedorobionych" zdjec konwertujesz sobie recznie.

2. Ustawiasz RAW+small JPG, wyciagasz wszystkie jpgi i na szybko przegladasz wybierajac zdjecia do dalszej obrobki - szybsze niz przegladanie RAWow, a mozesz od razu obejrzec zdjecia calkiem spore, ocenic GO, kadr.

Jeszcze kilka przykladow daloby sie znalezc. Ogolnie JPG zRAW ma sens... ja sam nie uzywam bo opcja Extra Large Thumbnails w BreezeBrowser bardziej mi sie podoba niz masowa ekstrakcja JPG z nich. Ale osobiscie nie narzekalbym gdyby RAW z JPG bylyby zapisywane oddzielnie, albo mozliwe bylo zapisanie tylko RAW bez zaszytego JPG.

krecio
25-11-2004, 20:10
A jeśli obrabiam RAW (Paint Shop Pro 9) bez "wyjmowania" tego zaszytego jpg to czy ma to wpływ na poprawność obróbki? Czy jest konieczne "wyjmowanie" tego jpg'a z RAW?
pozdr.
krecio :shock:

Vitez
26-11-2004, 08:59
Czy jest konieczne "wyjmowanie" tego jpg'a z RAW?


Nie jest konieczne.